Locus Awards All Nominees


science fiction awards database




























































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































Tiptree <— Overview thread —> Analog Poll

  Locus Awards  
Aandahl, Vance (1 nomination)
1987:
“Born from the Beast” — novella — 12th place

Aaronovitch, Ben (1 nomination)
2013:
Whispers Under Ground — fantasy novel — 9th place

ab Hugh, Dafydd (1 nomination)
1991:
“The Coon Rolled Down and Ruptured His Larinks, a Squeezed Novel by Mr. Skunk” — novelette — 14th place

Abbey, Lynn (4 nominations)
1986:
The Dead of Winter (Robert Lynn Asprin & LA, eds.) — anthology — 4th place

1985:
Wings of Omen (Robert Lynn Asprin & LA, eds.) — anthology — 5th place

1984:
The Face of Chaos (Robert Lynn Asprin & LA, eds.) — anthology — 2nd place

1980:
Daughter of the Bright Moon — fantasy novel — 14th place

Abercrombie, Joe (10 nominations; 2 wins)
2017:
Sharp Ends — collection — 10th place

2016:
Half a War — young adult book — 2nd place

2016:
Half the World — young adult book — 3rd place

2015:
Half a King — young adult book — winner

2015:
“Tough Times All Over” — novelette — winner

2014:
“Some Desperado” — short story — 2nd place

2013:
Red Country — fantasy novel — 6th place

2012:
The Heroes — fantasy novel — 8th place

2011:
“The Fool Jobs” — novelette — 4th place

2007:
The Blade Itself — first novel — 9th place

Aboriginal SF (8 nominations)
2001:
magazine — 18th place

1994:
magazine — 11th place

1993:
magazine or fanzine — 8th place

1992:
magazine or fanzine — 7th place

1991:
magazine — 5th place

1990:
magazine — 4th place

1989:
magazine — 4th place

1988:
magazine — 7th place

Abraham, Daniel (16 nominations)
2015:
The Widow's House — fantasy novel — 11th place

2014:
The Tyrant's Law — fantasy novel — 14th place

2013:
The King's Blood — fantasy novel — 8th place

2012:
The Dragon's Path — fantasy novel — 16th place

2011:
Leviathan Wept and Other Stories — collection — 11th place

2010:
“Balfour and Meriwether in the Adventure of the Emperor's Vengence” — novelette — 29th place

2010:
“The Best Monkey” — novelette — 23rd place

2010:
The Price of Spring — fantasy novel — 11th place

2009:
An Autumn War — fantasy novel — 6th place

2008:
A Betrayal in Winter — fantasy novel — 12th place

2008:
“The Cambist and Lord Iron: A Fairy Tale of Economics” — novelette — 7th place

2007:
A Shadow in Summer — first novel — 6th place

2005:
“Flat Diane” — novelette — 19th place

2005:
“Leviathan Wept” — novelette — 35th place

2005:
“Shadow Twin” (by Gardner Dozois, George R. R. Martin & DA) — novella — 9th place

2002:
“Exclusion” — short story — 23rd place

Absolute Magnitude (1 nomination)
2002:
magazine — 19th place

Ace (30 nominations)
2015:
publisher/imprint — 12th place

2014:
publisher/imprint — 10th place

2013:
publisher/imprint — 10th place

2012:
publisher/imprint — 7th place

2011:
publisher/imprint — 8th place

2010:
publisher/imprint — 9th place

2009:
publisher/imprint — 5th place

2008:
publisher/imprint — 6th place

2007:
publisher/imprint — 9th place

2006:
publisher/imprint — 5th place

2005:
publisher/imprint — 5th place

2004:
publisher/imprint — 6th place

2003:
book publisher/imprint — 7th place

2002:
book publisher/imprint — 3rd place (tie)

2001:
book publisher/imprint — 6th place

2000:
book publisher/imprint — 7th place

1999:
book publisher/imprint — 8th place

1985:
book publisher — 2nd place

1984:
book publisher — 4th place

1983:
book publisher — 4th place

1982:
book publisher — 4th place

1981:
book publisher — 2nd place

1980:
book publisher — 2nd place

1978:
publisher — 5th place

1977:
publisher — 5th place

1976:
publisher - paperback — 4th place

1975:
publisher - paperback — 3rd place

1974:
book publisher — 5th place

1973:
book publisher — 4th place

1972:
book publisher — 2nd place

Achilleos, Christos (1 nomination)
1979:
Beauty and the Beast — art or illustrated book — 13th place

Ackerman, Forrest J (1 nomination)
1982:
A Reference Guide to American Science Fiction Films, Vol. 1 (by A. W. Strickland & FJA) — related nonfiction book — 20th place

Adams, Douglas (1 nomination)
1983:
Life, the Universe and Everything — sf novel — 10th place

Adams, John Joseph (13 nominations)
2017:
editor — 4th place

2016:
editor — 3rd place

2015:
editor — 5th place

2014:
editor — 3rd place

2013:
editor — 4th place

2013:
Epic: Legends of Fantasy — anthology — 9th place

2012:
editor — 7th place

2011:
editor — 9th place

2011:
The Way of the Wizard — anthology — 8th place

2010:
editor — 8th place

2010:
Federations — anthology — 20th place

2010:
The Improbable Adventures of Sherlock Holmes — anthology — 7th place

2009:
Wastelands: Stories of the Apocalypse — anthology — 9th place

Adams, Richard (1 nomination)
1985:
Maia — fantasy novel — 18th place

Adams, Terry A. (1 nomination)
1987:
Sentience — first novel — 7th place

Addams, Charles (1 nomination)
1992:
The World of Charles Addams — nonfiction — 2nd place

Addison, Katherine (1 nomination; 1 win)
2015:
The Goblin Emperor — fantasy novel — winner

Advent (1 nomination)
1975:
publisher - hardbound — 7th place

Aguirre, Forrest (1 nomination)
2003:
Leviathan, Volume Three (Jeff VanderMeer & FA, eds.) — anthology — 8th place

Ahmed, Saladin (1 nomination; 1 win)
2013:
Throne of the Crescent Moon — first novel — winner

Aickman, Robert (2 nominations)
1989:
The Wine-Dark Sea — collection — 25th place

1978:
“Growing Boys” — novella — 11th place

Aiken, Joan (4 nominations)
2012:
The Monkey's Wedding and Other Stories — collection — 16th place

2009:
“Goblin Music” — short story — 23rd place

2009:
The Serial Garden: The Complete Armitage Family Stories — collection — 13th place

2004:
Midwinter Nightingale — young adult book — 8th place

Aikin, Jim (3 nominations)
1989:
“Dancing Among Ghosts” — novella — 19th place

1986:
“My Life in the Jungle” — short story — 18th place

1986:
Walk the Moon's Road — first novel — 9th place

Alama, Pauline J. (1 nomination)
2003:
The Eye of Night — first novel — 12th place

al-Ayad, Dijbril (1 nomination)
2014:
We See a Different Frontier (Fabio Fernandes & Da, eds.) — anthology — 16th place

Aldiss, Brian W. (40 nominations; 1 win)
2014:
Finches of Mars — sf novel — 13th place

2013:
An Exile on Planet Earth — non-fiction — 5th place

2009:
A Science Fiction Omnibus — anthology — 19th place

2008:
HARM — sf novel — 18th place

2006:
Cultural Breaks — collection — 21st place

2004:
“The Hibernators” — short story — 9th place (tie)

2001:
“Steppenpferd” — short story — 33rd place

2000:
“An Apollo Asteroid” — short story — 18th place (tie)

2000:
The Twinkling of an Eye or My Life as an Englishman — nonfiction — 2nd place

1996:
“Into the Tunnel!” — short story — 13th place

1996:
The Detached Retina — nonfiction — 5th place

1996:
The Secret of This Book (US title: Common Clay) — collection — 15th place

1995:
“The God Who Slept with Women” — novelette — 16th place

1995:
“The Madonna of Futurity” — novella — 16th place

1994:
A Tupolev Too Far — collection — 21st place

1994:
“Friendship Bridge” — novelette — 20th place

1993:
“Horse Meat” — novelette — 9th place

1991:
Bury My Heart at W.H. Smith's — nonfiction — 6th place

1989:
Best Science Fiction Stories of Brian W. Aldiss — collection — 24th place

1988:
The Penguin World Omnibus of Science Fiction (BWA & Sam J. Lundwall, eds.) — anthology — 23rd place

1987:
...And the Lurid Glare of the Comet — nonfiction — 13th place

1987:
Trillion Year Spree (by BWA with David Wingrove) — nonfiction — winner

1986:
Helliconia Winter — sf novel — 5th place

1986:
The Pale Shadow of Science — nonfiction/reference — 2nd place

1985:
Seasons in Flight — collection — 14th place

1985:
“The Gods in Flight” — short story — 24th place

1984:
Helliconia Summer — sf novel — 4th place

1983:
“A Private Whale” — novelette — 20th place

1983:
Helliconia Spring — sf novel — 6th place

1980:
“Indifference” — novelette — 17th place

1979:
“A Chinese Perspective” — novella — 10th place

1977:
“Appearance of Life” — short story — 10th place

1976:
Hell's Cartographers (BWA & Harry Harrison, eds.) — associational item — 5th place

1976:
SF Art — associational item — 2nd place

1975:
critic — 12th place

1974:
critic — 5th place

1974:
The Astounding-Analog Reader, Volume Two (Harry Harrison & BWA, eds.) — reprint anth/collection — 7th place

1973:
Best SF: 1971 (Harry Harrison & BWA, eds.) — reprint anth/collection — 11th place

1973:
The Astounding-Analog Reader, Volume One (Harry Harrison & BWA, eds.) — reprint anth/collection — 13th place (tie)

1972:
Best SF: 1970 (Harry Harrison & BWA, eds.) — reprint anth/collection — 16th place

Aldridge, Ray (4 nominations)
1994:
“The Beauty Addict” — novelette — 8th place

1991:
“Hyena Eyes” — novelette — 18th place

1991:
“The Cold Cage” — short story — 18th place (tie)

1990:
“Steel Dogs” — novelette — 11th place

Alexander, Lloyd (1 nomination)
1985:
The Beggar Queen — fantasy novel — 27th place

Alexander, Michael (1 nomination)
2013:
“The Moon Belongs to Everyone” (by MA & K. C. Ball) — novella — 17th place

Alexander, Rob (1 nomination)
2006:
Welcome to My Worlds: The Art of Rob Alexander — art book — 6th place

Alexander, William (1 nomination)
2013:
Goblin Secrets — first novel — 8th place

Algol/Starship (1 nomination)
1979:
magazine — 7th place

Algol (7 nominations)
1978:
magazine — 8th place

1977:
fanzine — 3rd place

1976:
fanzine — 3rd place

1975:
magazine — 9th place

1974:
fanzine — 3rd place

1973:
fanzine — 3rd place

1972:
fanzine — 16th place

The Alien Critic (2 nominations)
1975:
magazine — 8th place

1974:
fanzine — 2nd place

The Alien Online (2 nominations)
2005:
magazine — 19th place

2004:
magazine — 14th place

Alison, Jane (1 nomination)
2002:
The Love-Artist — first novel — 14th place

Alkon, Paul (1 nomination)
1995:
Science Fiction Before 1900: Imagination Discovers Technology — nonfiction — 7th place

Allan, Nina (3 nominations)
2017:
“The Art of Space Travel” — novelette — 9th place

2015:
The Race — first novel — 7th place

2014:
Spin — novella — 11th place

Allen, Mike (1 nomination)
2009:
Clockwork Phoenix — anthology — 20th place

Allen, Roger MacBride (4 nominations)
1991:
The Ring of Charon — sf novel — 10th place

1989:
Orphan of Creation — sf novel — 20th place

1988:
“A Hole in the Sun” — novelette — 14th place

1986:
The Torch of Honor — first novel — 13th place

Allen, Woody (1 nomination)
1978:
“The Kugelmass Episode” — short fiction — 6th place

Allende, Isabel (2 nominations)
2005:
Kingdom of the Golden Dragon — young adult book — 12th place

2003:
City of the Beasts — young adult novel — 8th place

Alton, Andrea I. (1 nomination)
1989:
Demon of Undoing — first novel — 13th place

Amano, Yoshitaka (12 nominations)
2017:
Yoshitaka Amano: Illustrations — art book — 7th place

2013:
artist — 28th place

2012:
artist — 19th place

2011:
artist — 24th place

2010:
artist — 21st place

2009:
artist — 22nd place

2008:
artist — 13th place

2008:
Worlds of Amano — art book — 8th place

2007:
artist — 14th place

2007:
Coffin: The Art of Vampire Hunter D — art book — 12th place

2007:
Fairies — art book — 9th place

2000:
The Sandman: The Dream Hunters (by Neil Gaiman, illustrated by YA) — art book — 5th place

Amazing Stories (26 nominations)
2006:
magazine — 22nd place

2005:
magazine — 20th place

2001:
magazine — 17th place

2000:
magazine — 8th place

1995:
magazine — 12th place

1994:
magazine — 6th place

1993:
magazine or fanzine — 6th place

1992:
magazine or fanzine — 4th place

1991:
magazine — 8th place

1990:
magazine — 9th place

1989:
magazine — 6th place (tie)

1988:
magazine — 5th place

1987:
magazine/fanzine — 5th place

1986:
magazine/fanzine — 6th place

1985:
magazine/fanzine — 5th place

1984:
magazine/fanzine — 5th place

1983:
magazine/fanzine — 8th place

1982:
magazine/fanzine — 8th place

1978:
magazine — 11th place

1977:
magazine/anth series — 4th place

1976:
magazine — 4th place

1975:
magazine — 4th place

1974:
magazine — 4th place

1973:
magazine — 3rd place

1972:
magazine — 2nd place

1971:
magazine — 4th place

Amazing/Fantastic (1 nomination)
1981:
magazine/fanzine — 10th place

Amazing (1 nomination)
2014:
magazine — 21st place

Amazon (1 nomination)
2015:
magazine — 20th place (tie)

Amor de Cosmos (1 nomination)
1975:
fanzine — 17th place

Amra (3 nominations)
1975:
fanzine — 12th place

1973:
fanzine — 13th place (tie)

1971:
fanzine — 14th place

Analog (46 nominations)
2017:
magazine — 7th place

2015:
magazine — 8th place

2014:
magazine — 6th place

2013:
magazine — 6th place

2012:
magazine — 5th place

2011:
magazine — 4th place

2010:
magazine — 5th place

2009:
magazine — 3rd place

2008:
magazine — 3rd place

2007:
magazine — 3rd place

2006:
magazine — 3rd place

2005:
magazine — 3rd place

2004:
magazine — 3rd place

2003:
magazine — 3rd place

2002:
magazine — 3rd place

2001:
magazine — 3rd place

2000:
magazine — 3rd place

1999:
magazine — 3rd place

1998:
magazine — 4th place

1997:
magazine — 3rd place

1996:
magazine — 3rd place

1995:
magazine — 3rd place

1994:
magazine — 3rd place

1993:
magazine or fanzine — 3rd place

1992:
magazine or fanzine — 3rd place

1991:
magazine — 3rd place

1990:
magazine — 3rd place

1989:
magazine — 3rd place

1988:
magazine — 3rd place

1987:
magazine/fanzine — 3rd place

1986:
magazine/fanzine — 4th place

1985:
magazine/fanzine — 4th place

1984:
magazine/fanzine — 3rd place

1983:
magazine/fanzine — 3rd place

1982:
magazine/fanzine — 4th place

1981:
magazine/fanzine — 3rd place

1980:
magazine — 3rd place

1979:
magazine — 3rd place

1978:
magazine — 3rd place

1977:
magazine/anth series — 2nd place

1976:
magazine — 2nd place

1975:
magazine — 2nd place

1974:
magazine — 2nd place

1973:
magazine — 2nd place

1972:
magazine — 3rd place

1971:
magazine — 2nd place

Andermahr, Sonya (1 nomination)
2013:
Angela Carter: New Critical Readings (SA & Lawrence Phillips, eds.) — non-fiction — 9th place

Anders, Charlie Jane (5 nominations; 1 win)
2017:
All the Birds in the Sky — fantasy novel — winner

2015:
“The Unfathomable Sisterhood of Ick” — short story — 14th place

2014:
“The Master Conjurer” — short story — 21st place

2012:
“Six Months, Three Days” — novelette — 15th place

2011:
“The Fermi Paradox Is Our Business Model” — short story — 30th place

Anders, Lou (16 nominations)
2014:
editor — 23rd place

2013:
editor — 10th place

2012:
editor — 11th place

2011:
editor — 6th place

2011:
Swords & Dark Magic (Jonathan Strahan & LA, eds.) — anthology — 3rd place

2010:
editor — 7th place

2009:
editor — 7th place

2009:
Fast Forward 2 — anthology — 6th place

2009:
Sideways in Crime — anthology — 13th place

2008:
editor — 9th place

2008:
Fast Forward 1: Future Fiction from the Cutting Edge — anthology — 9th place

2007:
editor — 7th place

2007:
Futureshocks — anthology — 7th place

2006:
editor — 12th place

2005:
editor — 15th place

2004:
Live Without a Net — anthology — 7th place

Anderson, Barth (4 nominations)
2008:
“Clockmaker's Requiem” — short story — 39th place

2007:
The Patron Saint of Plagues — first novel — 12th place

2005:
“Alone in the House of Mims” — short story — 32nd place (tie)

2004:
“The Apocalaypse According to Olaf” — short story — 23rd place

Anderson, Karen (1 nomination)
1987:
The King of Ys: Roma Mater (by Poul Anderson & KA) — fantasy novel — 20th place

Anderson, Kevin J. (5 nominations)
1997:
War of the Worlds: Global Dispatches — anthology — 5th place

1995:
Climbing Olympus — sf novel — 24th place

1994:
Assemblers of Infinity (by KJA & Doug Beason) — sf novel — 25th place

1992:
The Trinity Paradox (by KJA & Doug Beason) — sf novel — 15th place

1989:
Resurrection, Inc. — first novel — 11th place

Anderson, M. T. (1 nomination)
2003:
Feed — young adult novel — 10th place

Anderson, Poul (45 nominations; 1 win)
2014:
The Collected Short Works of Poul Anderson, Volume 5: The Door to Anywhere — collection — 9th place

2012:
The Collected Short Works of Poul Anderson, Volume 4: Admiralty — collection — 7th place

2011:
The Collected Short Works of Poul Anderson, Volume 3: The Saturn Game — collection — 9th place

2010:
The Collected Short Works of Poul Anderson: Volumes 1 & 2 — collection — 6th place

2003:
Going for Infinity — collection — 17th place

2002:
Mother of Kings — fantasy novel — 13th place

2002:
“The Lady of the Winds” — novelette — 4th place

2001:
Genesis — sf novel — 15th place

1999:
Starfarers — sf novel — 10th place

1998:
The Fleet of Stars — sf novel — 20th place

1997:
All One Universe — collection — 6th place

1996:
Harvest the Fire — novella — 5th place

1995:
The Stars Are Also Fire — sf novel — 13th place

1994:
Harvest of Stars — sf novel — 9th place

1993:
“In Memoriam” — short story — 10th place

1992:
“Star of the Sea” — novella — 5th place

1991:
The Shield of Time — collection — 10th place

1990:
The Boat of a Million Years — sf novel — 6th place

1987:
The King of Ys: Roma Mater (by PA & Karen Anderson) — fantasy novel — 20th place

1984:
Hoka! (by PA & Gordon R. Dickson) — collection — 6th place

1984:
Orion Shall Rise — sf novel — 9th place

1984:
Time Patrolman — collection — 13th place

1983:
Maurai & Kith — single author collection — 16th place

1982:
“The Saturn Game” — novella — 2nd place

1982:
Winners — single author collection — 12th place

1980:
The Demon of Scattery (by PA & Mildred Downey Broxon, illustrated by Alicia Austin) — art or illustrated book — 14th place

1980:
The Merman's Children — fantasy novel — 5th place

1980:
“The Ways of Love” — novelette — 18th place

1979:
“Hunter's Moon” — novelette — 2nd place

1979:
The Avatar — novel — 8th place

1979:
The Earth Book of Stormgate — single author collection — 4th place

1978:
“Joelle” — novella — 9th place

1978:
Mirkheim — sf novel — 13th place

1977:
The Best of Poul Anderson — author collection — 13th place

1975:
“A Knight of Ghosts and Shadows” — novel — 23rd place

1975:
A Midsummer Tempest — novel — 19th place

1975:
Fire Time — novel — 7th place

1975:
The Many Worlds of Poul Anderson — single author collection — 6th place

1974:
The People of the Wind — novel — 3rd place

1973:
“Goat Song” — short fiction — 3rd place

1973:
There Will Be Time — novel — 7th place

1972:
The Byworlder — novel — 12th place

1972:
“The Queen of Air and Darkness” — short fiction — winner

1971:
Tau Zero — novel — 7th place

1971:
“The Fatal Fulfillment” — short fiction — 10th place (tie)

Anderson, Susan (1 nomination)
1977:
Aurora: Beyond Equality (Vonda N. McIntyre & SA, eds.) — anthology — 14th place

Anderson, Wayne (1 nomination)
1980:
The Flight of Dragons (by Peter Dickinson, illustrated by WA) — art or illustrated book — 8th place

Anderton, Jo (1 nomination)
2012:
Debris — first novel — 11th place

Andreadis, Athena (1 nomination)
2014:
The Other Half of the Sky (AA & Kay Holt, eds.) — anthology — 7th place

Andre-Driussi, Michael (3 nominations)
2009:
Lexicon Urthus: A Dictionary for the Urth Cycle, Second Edition — nonfiction/art book — 13th place

2004:
Snake's-Hands: The Fiction of John Crowley (Alice K. Turner & MA, eds.) — non-fiction/art — 13th place (tie)

1995:
Lexicon Urthus: A Dictionary for the Urth Cycle — nonfiction — 3rd place

Andromeda Spaceways Inflight Magazine (1 nomination)
2007:
magazine — 23rd place

Angry Robot (6 nominations)
2017:
publisher — 6th place

2015:
publisher/imprint — 5th place

2014:
publisher/imprint — 5th place

2013:
publisher/imprint — 5th place

2012:
publisher/imprint — 10th place

2011:
publisher/imprint — 12th place

Anker, Roger (1 nomination)
1989:
Charles Beaumont: Selected Stories (by Charles Beaumont, edited by RA) — collection — 8th place

Anomaly 2 (1 nomination)
1971:
single fanzine issue — 13th place (tie)

Anonymous (6 nominations)
2015:
Sketching from the Imagination: Fantasy — art book — 10th place

2011:
Star Wars Art: Visions — art book — 7th place

1994:
Tolkien's World — art book — 7th place

1989:
Night Visions 6 — anthology — 19th place

1981:
Their Immortal Hearts — anthology — 18th place

1971:
Five Fates — anthology/collection — 7th place

Ansible (15 nominations)
2015:
magazine — 13th place

2014:
magazine — 19th place

2013:
magazine — 15th place

2012:
magazine — 15th place

2011:
magazine — 16th place

2010:
magazine — 15th place

2009:
magazine — 14th place

2008:
magazine — 13th place

2007:
magazine — 13th place

2006:
magazine — 11th place

2005:
magazine — 12th place

2004:
magazine — 12th place (tie)

2003:
magazine — 18th place

2002:
magazine — 12th place

2001:
magazine — 13th place

Anthony, Patricia (5 nominations; 1 win)
1999:
Flanders — dark fantasy/horror novel — 2nd place

1998:
Eating Memories — collection — 19th place

1998:
God's Fires — sf novel — 12th place

1994:
Brother Termite — sf novel — 16th place

1994:
Cold Allies — first novel — winner

Anthony, Piers (18 nominations)
1989:
Bio of an Ogre: The Autobiography of Piers Anthony — related nonfiction — 5th place

1988:
Being a Green Mother — fantasy novel — 12th place

1987:
Uncollected Stars — anthology — 17th place

1987:
Wielding a Red Sword — fantasy novel — 15th place

1986:
Anthonology — collection — 11th place

1986:
With a Tangled Skein — fantasy novel — 9th place

1985:
Bearing an Hourglass — fantasy novel — 10th place

1985:
Crewel Lye: A Caustic Yarn — fantasy novel — 11th place

1984:
Dragon on a Pedestal — fantasy novel — 11th place

1984:
On a Pale Horse — fantasy novel — 18th place

1983:
Centaur Aisle — fantasy novel — 8th place

1983:
Juxtaposition — fantasy novel — 9th place

1983:
Ogre, Ogre — fantasy novel — 6th place

1982:
Blue Adept — fantasy novel — 22nd place

1981:
Split Infinity — fantasy novel — 6th place

1980:
Castle Roogna — fantasy novel — 4th place

1978:
A Spell for Chameleon — fantasy novel — 9th place

1971:
fan writer — 10th place

Anton, Uwe (1 nomination)
1992:
Welcome to Reality: The Nightmares of Philip K. Dick — anthology — 14th place

Apex (5 nominations)
2015:
magazine — 15th place

2014:
magazine — 13th place

2013:
magazine — 11th place

2012:
magazine — 12th place

2011:
magazine — 18th place

Aqueduct (4 nominations)
2015:
publisher/imprint — 14th place

2014:
publisher/imprint — 24th place

2013:
publisher/imprint — 23rd place

2012:
publisher/imprint — 16th place

Aqueduct Press (1 nomination)
2011:
publisher/imprint — 21st place

Arbor House (3 nominations)
1988:
book publisher — 6th place

1987:
book publisher — 7th place

1986:
book publisher — 8th place

Arbur, Rosemarie (1 nomination)
1983:
Brackett, Bradley, McCaffrey: A Primary & Secondary Bibliography — nonfiction/reference — 9th place

Argosy (1 nomination)
2005:
magazine — 18th place

Arkham House (17 nominations)
2010:
publisher/imprint — 20th place

2009:
publisher/imprint — 23rd place

2008:
publisher/imprint — 23rd place

2007:
publisher/imprint — 23rd place

2006:
publisher/imprint — 24th place

1993:
book publisher — 13th place

1992:
publisher — 13th place

1991:
publisher — 12th place

1990:
book publisher — 14th place

1989:
book publisher — 13th place

1988:
book publisher — 11th place

1987:
book publisher — 12th place

1986:
book publisher — 17th place

1985:
book publisher — 14th place

1984:
book publisher — 14th place

1973:
book publisher — 13th place

1972:
book publisher — 13th place

Armstrong, Jon (2 nominations)
2011:
Yarn — sf novel — 12th place

2008:
Grey — first novel — 6th place

Armstrong, Michael A. (3 nominations)
1994:
“Everything that Rises, Must Converge” — short story — 17th place

1991:
Agviq — sf novel — 25th place

1988:
After the Zap — first novel — 8th place

Arnason, Eleanor (20 nominations)
2017:
Hwarhath Stories: Transgressive Tales by Aliens — collection — 8th place

2015:
“The Scrivener” — short story — 23rd place

2014:
“Kormak the Lucky” — novelette — 11th place

2013:
“Holmes Sherlock: A Hwarhath Mystery” — novelette — 11th place

2013:
“The Woman Who Fooled Death Five Times” — short story — 17th place

2012:
“My Husband Steinn” — novelette — 20th place

2011:
“Mammoths of the Great Plains” — novella — 12th place

2005:
“The Garden: A Hwarhath Science Fictional Romance” — novelette — 22nd place

2004:
“Big Ugly Mama and the ZK” — short story — 25th place (tie)

2003:
“Knapsack Poems” — short story — 23rd place

2003:
“The Potter of Bones” — novella — 10th place

2001:
“The Cloud Man” — novelette — 17th place

2000:
“Dapple: A Hwarhath Historical Romance” — novelette — 12th place

2000:
“Stellar Harvest” — novelette — 13th place

2000:
“The Actors” — novella — 7th place

1997:
“The Dog's Story” — novelette — 6th place

1995:
“The Lovers” — novelette — 8th place

1994:
Ring of Swords — sf novel — 12th place

1994:
“The Hound of Merin” — novelette — 17th place

1992:
A Woman of the Iron People — sf novel — 13th place

Arnold, Herb (1 nomination)
1975:
fan artist — 11th place

Arnold, Mark Alan (3 nominations)
1985:
Elsewhere, Vol. III (Terri Windling & MAA, eds.) — anthology — 8th place

1983:
Elsewhere, Vol. II (Terri Windling & MAA, eds.) — anthology — 8th place

1982:
Elsewhere (Terri Windling & MAA, eds.) — anthology — 9th place

Aronica, Lou (8 nominations; 2 wins)
1994:
editor — 11th place

1994:
Full Spectrum 4 (LA, Amy Stout & Betsy Mitchell, eds.) — anthology — 2nd place

1992:
editor — 9th place

1992:
Full Spectrum 3 (LA, Amy Stout & Betsy Mitchell, eds.) — anthology — winner

1990:
editor — 8th place

1990:
Full Spectrum 2 (LA, Shawna McCarthy, Amy Stout & Patrick LoBrutto, eds.) — anthology — 2nd place

1989:
editor — 6th place

1989:
Full Spectrum (LA & Shawna McCarthy, eds.) — anthology — winner

Asaro, Catherine (3 nominations)
2002:
“Ave de Paso” — short story — 11th place

1999:
“Aurora in Four Voices” — novella — 6th place

1996:
Primary Inversion — first novel — 10th place

Ash, Constance (1 nomination)
2000:
Not of Woman Born — anthology — 15th place

Ashby, Madeline (3 nominations)
2017:
Company Town — sf novel — 5th place

2014:
ID: The Second Machine Dynasty — sf novel — 15th place

2013:
vN — first novel — 3rd place

Asher, Neal (6 nominations)
2014:
Jupiter War — sf novel — 21st place

2007:
Polity Agent — sf novel — 16th place

2006:
“Mason's Rats” — short story — 14th place

2006:
“Softly Spoke the Gabbleduck” — novelette — 13th place

2005:
“Strood” — short story — 19th place

2004:
The Line of Polity — sf novel — 20th place

Ashley, Mike (10 nominations)
2017:
Science Fiction Rebels: The Story of the Science-Fiction Magazines from 1981 to 1990 — non-fiction — 7th place

2012:
Out of This World: Science Fiction But Not As You Know It — art book — 3rd place

2008:
Gateways to Forever: The Story of the Science-Fiction Magazines from 1970 to 1980 — non-fiction — 4th place

2007:
The Mammoth Book of Extreme Science Fiction — anthology — 15th place

2006:
Transformations: The Story of the Science-Fiction Magazines from 1950 to 1970 — non-fiction — 4th place

2005:
The Gernsback Days (by MA & Robert A. W. Lowndes) — non-fiction — 3rd place

2003:
Starlight Man: The Extraordinary Life of Algernon Blackwood (US title: Algernon Blackwood: An Extraordinary Life) — non-fiction — 12th place

2003:
The Mammoth Book of Science Fiction — anthology — 16th place

2002:
The Time Machines: The Story of the Science-Fiction Pulp Magazines from the Beginning to 1950 — non-fiction — 5th place

1987:
Science Fiction, Fantasy, and Weird Fiction Magazines (Marshall B. Tymn & MA, eds.) — nonfiction — 8th place

Ashwell, Pauline (3 nominations)
1993:
Unwillingly to Earth — collection — 10th place

1989:
“Fatal Statistics” — novella — 20th place

1983:
“Rats in the Moon” — novella — 12th place

Ash-Wing (1 nomination)
1975:
fanzine — 11th place

Asimov, Isaac (53 nominations; 7 wins)
1995:
I, Robot: the Illustrated Screenplay (by Harlan Ellison & IA, illustrated by Mark Zug) — art book — 3rd place

1995:
I. Asimov: A Memoir — nonfiction — winner

1994:
Forward the Foundation — collection — 5th place

1993:
“Cleon the Emperor” — novella — 4th place

1993:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 25 (1963) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 15th place

1992:
“Gold” — novelette — 4th place

1992:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 23 (1961) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 16th place

1992:
The New Hugo Winners, Volume II (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 19th place

1991:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 20 (1958) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 12th place

1991:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 21 (1959) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 14th place

1991:
The Mammoth Book of Vintage Science Fiction: Short Novels of the 1950s (IA, Martin H. Greenberg & Charles G. Waugh, eds.) — anthology — 16th place

1990:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 19 (1957) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 12th place

1990:
The Asimov Chronicles — collection — 14th place

1990:
The New Hugo Winners (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 14th place

1989:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 18 (1956) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 17th place

1989:
Prelude to Foundation — sf novel — 4th place

1988:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 16 (1954) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 13th place

1987:
Foundation and Earth — sf novel — 5th place

1987:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 15 (1953) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 15th place

1987:
Robot Dreams — collection — 8th place

1987:
“Robot Dreams” — short story — winner

1987:
The Hugo Winners, Volume 5: 1980-1982 — anthology — 7th place

1986:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 13 (1951) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 14th place

1986:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 14 (1952) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 20th place

1986:
Robots and Empire — sf novel — 4th place

1986:
The Hugo Winners, Volume 4: 1976-1979 — anthology — 7th place

1985:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 11 (1949) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 14th place

1985:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 12 (1950) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 15th place

1984:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 10 (1948) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 10th place

1984:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 9 (1947) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 11th place

1984:
“Potential” — short story — 16th place

1984:
The Robots of Dawn — sf novel — 2nd place

1984:
The Winds of Change and Other Stories — collection — 12th place

1983:
Foundation's Edge — sf novel — winner

1983:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 7 (1945) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 14th place

1983:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 8 (1946) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 13th place

1983:
The Complete Robot — single author collection — 7th place

1982:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 5 (1943) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 19th place

1982:
Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 6 (1944) (IA & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 21st place

1981:
In Joy Still Felt: The Autobiography of Isaac Asimov, 1954-1978 — related nonfiction book — winner

1981:
“The Last Answer” — short story — 5th place

1980:
In Memory Yet Green — related nonfiction book — 2nd place

1980:
The 13 Crimes of Science Fiction (IA, Martin Harry Greenberg & Charles G. Waugh, eds.) — anthology — 14th place

1977:
“The Bicentennial Man” — novelette — winner

1977:
The Bicentennial Man and Other Stories — author collection — 5th place

1976:
Buy Jupiter and Other Stories — single author collection — 13th place

1975:
Before the Golden Age — reprint anthology — winner

1975:
“—That Thou Art Mindful of Him!” — novelette — 3rd place

1974:
Nebula Award Stories 8 — reprint anth/collection — 10th place

1973:
The Early Asimov — reprint anth/collection — 5th place

1973:
The Gods Themselves — novel — winner

1973:
The Hugo Winners, Volumes 1 & 2 — reprint anth/collection — 8th place (tie)

1972:
The Hugo Winners, Volume 2 — reprint anth/collection — 2nd place

Asimov's SF Adventure (2 nominations)
1980:
magazine — 11th place

1979:
magazine — 13th place

Asimov's (40 nominations; 19 wins)
2017:
magazine — 3rd place

2016:
magazine — winner

2015:
magazine — 2nd place

2014:
magazine — winner

2013:
magazine — winner

2012:
magazine — winner

2011:
magazine — winner

2010:
magazine — 2nd place

2009:
magazine — 2nd place

2008:
magazine — 2nd place

2007:
magazine — 2nd place

2006:
magazine — 2nd place

2005:
magazine — 2nd place

2004:
magazine — 2nd place

2003:
magazine — 2nd place

2002:
magazine — 2nd place

2001:
magazine — winner

2000:
magazine — winner

1999:
magazine — winner

1998:
magazine — winner

1997:
magazine — winner

1996:
magazine — winner

1995:
magazine — winner

1994:
magazine — winner

1993:
magazine or fanzine — winner

1992:
magazine or fanzine — winner

1991:
magazine — winner

1990:
magazine — winner

1989:
magazine — winner

1988:
magazine — winner

1987:
magazine/fanzine — 2nd place

1986:
magazine/fanzine — 3rd place

1985:
magazine/fanzine — 3rd place

1984:
magazine/fanzine — 4th place

1983:
magazine/fanzine — 4th place

1982:
magazine/fanzine — 3rd place

1981:
magazine/fanzine — 5th place

1980:
magazine — 4th place

1979:
magazine — 4th place

1978:
magazine — 4th place

Asprin, Robert (8 nominations; 1 win)
1986:
The Dead of Winter (RA & Lynn Abbey, eds.) — anthology — 4th place

1985:
Wings of Omen (RA & Lynn Abbey, eds.) — anthology — 5th place

1984:
The Face of Chaos (RA & Lynn Abbey, eds.) — anthology — 2nd place

1983:
Storm Season — anthology — 2nd place

1982:
Shadows of Sanctuary — anthology — winner

1981:
Tales from the Vulgar Unicorn — anthology — 3rd place

1980:
Thieves' World — anthology — 11th place

1978:
“Cold Cash War” — novella — 8th place

Atheneum (7 nominations)
1986:
book publisher — 15th place

1984:
book publisher — 13th place

1983:
book publisher — 14th place

1982:
book publisher — 14th place

1981:
book publisher — 20th place

1980:
book publisher — 12th place

1978:
publisher — 15th place

Atkinson, Kate (1 nomination)
2014:
Life After Life — fantasy novel — 12th place

Attanasio, A. A. (9 nominations)
2005:
“Zero's Twin” — short story — 35th place

1997:
The Dragon and the Unicorn — fantasy novel — 21st place

1995:
“Remains of Adam” — novella — 13th place

1995:
Solis — sf novel — 28th place

1989:
Wyvern — fantasy novel — 10th place (tie)

1986:
Beastmarks — collection — 18th place

1986:
“The Last Dragon Master” — short story — 26th place

1982:
Radix — sf novel — 17th place

1982:
Radix — first novel — 3rd place

Attebery, Brian (3 nominations)
2014:
Parabolas of Science Fiction (BA & Veronica Hollinger, eds.) — non-fiction — 10th place

1994:
The Norton Book of Science Fiction (Ursula K. Le Guin & BA, eds.) — anthology — 5th place

1993:
Strategies of Fantasy — nonfiction — 14th place

Atwood, Margaret (3 nominations)
2014:
MaddAddam — sf novel — 4th place

2012:
In Other Worlds: SF and the Human Imagination — non-fiction — 4th place

1987:
The Handmaid's Tale — sf novel — 4th place

Auerbach, Nina (2 nominations)
1998:
Bram Stoker's Dracula (NA & David J. Skal, eds.) — nonfiction — 6th place

1996:
Our Vampires, Ourselves — nonfiction — 8th place

Aulisio, Janet (3 nominations)
1991:
artist — 13th place

1990:
artist — 16th place

1982:
artist — 19th place

Austin, Alicia (18 nominations; 1 win)
1985:
artist — 14th place

1984:
artist — 11th place

1983:
artist — 9th place

1982:
artist — 7th place

1981:
artist — 9th place

1980:
artist — 10th place

1980:
The Demon of Scattery (by Poul Anderson & Mildred Downey Broxon, illustrated by AA) — art or illustrated book — 14th place

1979:
artist — 12th place

1979:
Age of Dreams — art or illustrated book — 6th place

1976:
artist — 18th place

1975:
professional artist — 14th place

1975:
fan artist — 5th place

1974:
professional artist — 13th place

1974:
fan artist — 5th place

1973:
fan artist — 4th place

1972:
paperback artist — 12th place

1972:
fan artist — 3rd place

1971:
fan artist — winner

Avon (12 nominations)
1988:
book publisher — 15th place

1987:
book publisher — 17th place

1986:
book publisher — 19th place

1981:
book publisher — 15th place

1980:
book publisher — 16th place

1978:
publisher — 11th place

1977:
publisher — 13th place

1976:
publisher - paperback — 5th place

1975:
publisher - paperback — 6th place

1974:
book publisher — 12th place

1973:
book publisher — 11th place

1972:
book publisher — 7th place

Avon Eos (2 nominations)
2000:
book publisher/imprint — 2nd place

1999:
book publisher/imprint — 3rd place

Avon/Arbor House/Morrow (1 nomination)
1989:
book publisher — 7th place

Avon/Morrow (9 nominations)
1998:
book publisher — 7th place

1997:
book publisher — 8th place

1996:
book publisher — 8th place

1995:
book publisher — 9th place

1994:
book publisher — 7th place

1993:
book publisher — 7th place

1992:
publisher — 7th place

1991:
publisher — 8th place

1990:
book publisher — 10th place

Bacigalupi, Paolo (16 nominations; 4 wins)
2016:
The Water Knife — sf novel — 3rd place

2015:
“Moriabe's Children” — short story — 17th place

2015:
The Doubt Factory — young adult book — 2nd place

2014:
Zombie Baseball Beatdown — young adult book — 4th place

2013:
The Drowned Cities — young adult book — 2nd place

2011:
Ship Breaker — young adult book — winner

2010:
The Windup Girl — sf novel — 15th place

2010:
The Windup Girl — first novel — winner

2009:
“Pump Six” — novelette — winner

2009:
Pump Six and Other Stories — collection — winner

2009:
“The Gambler” — novelette — 8th place

2007:
“Yellow Card Man” — novelette — 9th place

2006:
“The Calorie Man” — novelette — 10th place

2005:
“The People of Sand and Slag” — novelette — 11th place

2004:
“The Fluted Girl” — novelette — 11th place

2000:
“Pocketful of Dharma” — novelette — 23rd place

Bacon-Smith, Camille (1 nomination)
2001:
Science Fiction Culture — nonfiction — 5th place

Baen (33 nominations)
2017:
publisher — 7th place

2016:
publisher — 3rd place

2015:
publisher/imprint — 8th place

2014:
publisher/imprint — 6th place

2013:
publisher/imprint — 4th place

2012:
publisher/imprint — 4th place

2011:
publisher/imprint — 4th place

2010:
publisher/imprint — 4th place

2009:
publisher/imprint — 4th place

2008:
publisher/imprint — 4th place

2007:
publisher/imprint — 2nd place

2006:
publisher/imprint — 2nd place

2005:
publisher/imprint — 2nd place

2004:
publisher/imprint — 3rd place

2003:
book publisher/imprint — 2nd place

2002:
book publisher/imprint — 3rd place (tie)

2001:
book publisher/imprint — 4th place

2000:
book publisher/imprint — 5th place

1999:
book publisher/imprint — 7th place

1998:
book publisher — 6th place

1997:
book publisher — 4th place

1996:
book publisher — 7th place

1995:
book publisher — 5th place

1994:
book publisher — 4th place

1993:
book publisher — 6th place

1992:
publisher — 5th place

1991:
publisher — 5th place

1990:
book publisher — 6th place

1989:
book publisher — 5th place

1988:
book publisher — 7th place

1987:
book publisher — 6th place

1986:
book publisher — 7th place

1985:
book publisher — 8th place

Baen, James (14 nominations)
2009:
editor — 11th place

2008:
editor — 6th place

2007:
editor — 4th place

2006:
editor — 9th place

2005:
editor — 10th place

2004:
editor — 14th place

2003:
editor — 13th place

2002:
editor — 10th place

1990:
editor — 14th place

1989:
editor — 12th place

1988:
New Destinies, Volume II, Fall 1987 — anthology — 17th place

1986:
The Science Fiction Yearbook (Jerry Pournelle, JB & John F. Carr, eds.) — anthology — 22nd place

1985:
Far Frontiers (Jerry Pournelle & JB, eds.) — anthology — 16th place

1982:
Destinies Vol. 3, No. 1, Winter, 1981 — anthology — 13th place

Bailey, Dale (6 nominations)
2015:
“The End of the End of Everything” — novelette — 30th place

2013:
“Mating Habits of the Late Cretaceous” — novelette — 25th place

2011:
“Eating at the End-of-the-World Café” — novelette — 12th place

2004:
“The Census Taker” — novelette — 18th place

2004:
The Resurrection Man's Legacy and Other Stories — collection — 19th place

1998:
“Quinn's Way” — novelette — 22nd place

Baird, Wilhelmina (1 nomination)
1994:
CrashCourse — first novel — 4th place

Baker, Kage (33 nominations; 1 win)
2013:
The Best of Kage Baker — collection — 2nd place

2012:
“Attlee and the Long Walk” — short story — 13th place

2011:
The Bird of the River — fantasy novel — 9th place

2010:
The Empress of Mars — sf novel — 2nd place

2010:
The Hotel Under the Sand — young adult novel — 2nd place

2010:
The Women of Nell Gwynne's — novella — winner

2009:
Or Else My Lady Keeps the Key — novella — 8th place

2008:
Gods and Pawns — collection — 7th place

2008:
“Hellfire at Twilight” — novelette — 16th place

2008:
“The Ruby Incomparable” — short story — 21st place

2008:
The Sons of Heaven — sf novel — 14th place

2007:
“Where the Golden Apples Grow” — novella — 11th place

2006:
“Bad Machine” — novelette — 14th place

2006:
The Children of the Company — collection — 6th place

2006:
“The Two Old Women” — short story — 19th place

2006:
“The Unfortunate Gytt” — novelette — 25th place

2005:
“Leaving His Cares Behind Him” — novelette — 17th place

2005:
Mother Aegypt and Other Stories — collection — 5th place

2005:
“The Catch” — novelette — 14th place

2005:
The Life of the World to Come — sf novel — 8th place

2004:
“A Night on the Barbary Coast” — short story — 6th place

2004:
The Anvil of the World — fantasy novel — 13th place

2004:
“The Empress of Mars” — novella — 3rd place

2004:
“Welcome to Olympus, Mr. Hearst” — novella — 11th place

2003:
Black Projects, White Knights: The Company Dossiers — collection — 7th place

2003:
“Her Father's Eyes” — short story — 15th place

2003:
“The Likely Lad” — novelette — 18th place

2002:
“Monster Story” — novelette — 18th place

2002:
“The Applesauce Monster” — novelette — 35th place

2002:
“The Caravan from Troon” — novella — 11th place

2000:
“Smart Alec” — novelette — 18th place

2000:
“Son Observe the Time” — novella — 13th place

1999:
In the Garden of Iden — first novel — 3rd place

Baker, Scott (2 nominations)
1990:
“Varicose Worms” — novelette — 20th place

1987:
“Sea Change” — short story — 24th place

Bakis, Kirsten (1 nomination)
1998:
Lives of the Monster Dogs — first novel — 13th place

Bakker, R. Scott (2 nominations)
2007:
The Thousandfold Thought — fantasy novel — 11th place (tie)

2004:
The Darkness That Comes Before — first novel — 8th place

Ball, K. C. (1 nomination)
2013:
“The Moon Belongs to Everyone” (by Michael Alexander & KCB) — novella — 17th place

Ball, Peter M. (1 nomination)
2010:
Horn — novella — 15th place

Ballantine (6 nominations; 6 wins)
1977:
publisher — winner

1976:
publisher - paperback — winner

1975:
publisher - paperback — winner

1974:
book publisher — winner

1973:
book publisher — winner

1972:
book publisher — winner

Ballantine/Del Rey (11 nominations; 7 wins)
2015:
publisher/imprint — 10th place

1988:
book publisher — 2nd place

1987:
book publisher — winner

1986:
book publisher — winner

1985:
book publisher — winner

1984:
book publisher — winner

1983:
book publisher — 2nd place

1982:
book publisher — 2nd place

1981:
book publisher — winner

1980:
book publisher — winner

1978:
publisher — winner

Ballantine/Del Rey/etc. (1 nomination)
1997:
book publisher — 3rd place

Ballantine/Del Rey/Fawcett (3 nominations)
1991:
publisher — 4th place

1990:
book publisher — 4th place

1989:
book publisher — 3rd place

Ballantine/Del Rey/Fawcett/Random House (1 nomination)
1992:
publisher — 4th place

Ballantine/Del Rey/Random House (4 nominations)
1996:
book publisher — 3rd place

1995:
book publisher — 3rd place

1994:
book publisher — 3rd place

1993:
book publisher — 3rd place

Ballard, J. G. (13 nominations)
2009:
Miracles of Life: Shanghai to Shepperton — nonfiction/art book — 12th place

2002:
The Complete Short Stories — collection — 10th place

1993:
“The Message from Mars” — short story — 9th place

1992:
“Dream Cargoes” — short story — 11th place

1991:
The Atrocity Exhibition — collection — 14th place

1991:
War Fever — collection — 16th place

1990:
“The Enormous Space” — short story — 15th place

1990:
“War Fever” — novelette — 10th place

1989:
Memories of the Space Age — collection — 9th place

1983:
Myths of the Near Future — single author collection — 13th place

1983:
“Myths of the Near Future” — novelette — 3rd place

1980:
The Unlimited Dream Company — sf novel — 19th place

1979:
The Best Short Stories of J.G. Ballard — single author collection — 13th place (tie)

Ballingrud, Nathan (2 nominations)
2014:
North American Lake Monsters — collection — 15th place

2014:
“The Good Husband” — novelette — 22nd place

Bals, Fred (1 nomination)
1989:
“Once in a Lullaby” — novelette — 24th place

Bama, James E. (3 nominations)
2007:
artist — 21st place

2007:
James Bama: American Realist — art book — 7th place

1971:
paperback cover illustrator — 15th place

Bangsund, John (1 nomination)
1973:
fan writer — 16th place

Banks, Iain M. (11 nominations)
2013:
The Hydrogen Sonata — sf novel — 3rd place

2011:
Surface Detail — sf novel — 4th place

2010:
Transition — sf novel — 6th place

2009:
Matter — sf novel — 2nd place

2005:
The Algebraist — sf novel — 5th place

2001:
Look to Windward — sf novel — 7th place

1997:
Excession — sf novel — 13th place

1995:
Feersum Endjinn — sf novel — 19th place

1994:
Against a Dark Background — sf novel — 10th place

1990:
The State of the Art — novella — 16th place

1989:
The Player of Games — sf novel — 22nd place

Bantam (13 nominations)
1987:
book publisher — 4th place

1985:
book publisher — 4th place

1984:
book publisher — 6th place

1983:
book publisher — 10th place

1982:
book publisher — 8th place

1981:
book publisher — 9th place

1980:
book publisher — 10th place

1978:
publisher — 13th place

1977:
publisher — 9th place

1976:
publisher - paperback — 6th place

1975:
publisher - paperback — 4th place

1974:
book publisher — 10th place

1972:
book publisher — 10th place

Bantam Spectra (13 nominations)
2009:
publisher/imprint — 8th place

2008:
publisher/imprint — 5th place

2007:
publisher/imprint — 6th place

2006:
publisher/imprint — 4th place

2005:
publisher/imprint — 6th place

2004:
publisher/imprint — 12th place

2003:
book publisher/imprint — 8th place

2002:
book publisher/imprint — 7th place

2001:
book publisher/imprint — 3rd place

2000:
book publisher/imprint — 4th place

1999:
book publisher/imprint — 2nd place

1988:
book publisher — 3rd place

1986:
book publisher — 5th place

Bantam/Dell (1 nomination)
1998:
book publisher — 2nd place

Bantam/Doubleday/Dell (9 nominations)
1997:
book publisher — 2nd place

1996:
book publisher — 2nd place

1995:
book publisher — 2nd place

1994:
book publisher — 2nd place

1993:
book publisher — 2nd place

1992:
publisher — 2nd place

1991:
publisher — 2nd place

1990:
book publisher — 2nd place

1989:
book publisher — 2nd place

Bantock, Nick (2 nominations)
2002:
The Artful Dodger: Images & Reflections — art book — 15th place

1992:
Griffin & Sabine — nonfiction — 6th place

Bardugo, Leigh (3 nominations)
2017:
Crooked Kingdom — young adult book — 4th place

2015:
Ruin and Rising — young adult book — 17th place

2013:
The Gathering Dark — first novel — 11th place

Barker, Clive (20 nominations)
2012:
Abarat: Absolute Midnight — young adult book — 7th place

2008:
artist — 18th place

2007:
artist — 15th place

2006:
artist — 7th place (tie)

2006:
Visions of Heaven and Hell — art book — 2nd place

2005:
Abarat: Days of Magic, Nights of War — young adult book — 5th place

2003:
Abarat — young adult novel — 2nd place

2002:
Coldheart Canyon — fantasy novel — 14th place

1999:
Galilee — dark fantasy/horror novel — 4th place

1997:
Sacrament — horror/dark fantasy novel — 2nd place

1995:
Everville — dark fantasy/horror novel — 4th place

1993:
The Thief of Always — horror/dark fantasy novel — 3rd place

1992:
Imajica — horror/dark fantasy novel — 2nd place

1990:
The Great and Secret Show — horror novel — 3rd place

1989:
Cabal — collection — 7th place

1989:
“Cabal” — novella — 8th place

1988:
Weaveworld — fantasy novel — 4th place

1986:
Clive Barker's Books of Blood, Vols. IV-VI — collection — 6th place

1986:
The Damnation Game — fantasy novel — 15th place

1985:
Clive Barker's Books of Blood, Vols. I-III — collection — 13th place

Barker, Emily Croy (1 nomination)
2014:
The Thinking Woman's Guide to Real Magic — first novel — 4th place

Barlough, Jeffrey E. (1 nomination)
2002:
The House in the High Woold — fantasy novel — 20th place

Barlowe, Wayne Douglas (8 nominations; 1 win)
1999:
artist — 3rd place

1999:
Barlowe's Inferno — art book — 5th place

1996:
artist — 6th place

1996:
The Alien Life of Wayne Barlowe — art book — 4th place

1982:
artist — 12th place (tie)

1981:
artist — 23rd place

1980:
artist — 16th place

1980:
Barlowe's Guide to Extraterrestrials (by WDB & Ian Summers) — art or illustrated book — winner

Barnes, John (20 nominations)
2014:
The Last President — sf novel — 20th place

2012:
Daybreak Zero — sf novel — 16th place

2011:
Directive 51 — sf novel — 14th place

2008:
“An Ocean is a Snowflake, Four Billion Miles Away” — novelette — 22nd place

2007:
“Every Hole Is Outlined” — novelette — 33rd place

2007:
The Armies of Memory — sf novel — 15th place

2007:
“'The Night is Fine,' the Waldrus Said” — novella — 16th place

2006:
“The Diversification of its Fancy” — novella — 10th place

2003:
The Sky So Big and Black — sf novel — 20th place

2002:
The Merchants of Souls — sf novel — 16th place

2001:
Candle — sf novel — 19th place

2000:
Apostrophes and Apocalypses — collection — 10th place

2000:
Finity — sf novel — 19th place

1999:
Earth Made of Glass — sf novel — 22nd place

1997:
One for the Morning Glory — fantasy novel — 11th place

1996:
Kaleidoscope Century — sf novel — 12th place

1995:
Mother of Storms — sf novel — 4th place

1993:
A Million Open Doors — sf novel — 21st place

1992:
“Canso de Fis de Jovent” — novella — 14th place

1989:
“Under the Covenant Stars” — novelette — 22nd place

Barnes, Steven (5 nominations)
2003:
Lion's Blood — sf novel — 18th place

1988:
The Legacy of Heorot (by Larry Niven, Jerry Pournelle & SB) — sf novel — 11th place

1983:
The Descent of Anansi (by Larry Niven & SB) — sf novel — 16th place

1982:
Dream Park (by Larry Niven & SB) — sf novel — 4th place

1980:
“The Locusts” (by Larry Niven & SB) — novelette — 16th place

Barnhill, Kelly (1 nomination)
2017:
The Girl Who Drank the Moon — young adult book — 2nd place

Barr, George (17 nominations)
1983:
artist — 16th place

1982:
artist — 20th place (tie)

1981:
artist — 19th place

1980:
artist — 15th place

1979:
artist — 7th place

1977:
artist — 5th place

1976:
artist — 6th place

1975:
professional artist — 8th place

1975:
fan artist — 4th place

1974:
fan artist — 6th place

1974:
professional artist — 7th place

1973:
fan artist — 7th place

1973:
paperback cover artist — 8th place

1972:
paperback artist — 14th place

1972:
fan artist — 5th place

1971:
paperback cover illustrator — 6th place

1971:
fan artist — 3rd place

Barrett, Neal, Jr. (14 nominations)
2013:
Other Seasons: The Best of Neal Barrett, Jr. — collection — 23rd place

2009:
“Radio Station St. Jack” — novelette — 22nd place

2002:
“Rhido Wars” — novelette — 17th place

2001:
Perpetuity Blues and Other Stories — collection — 18th place

1995:
“Manhattan 99” — short story — 9th place

1994:
“Cush” — novelette — 5th place

1993:
Slightly Off-Center — collection — 8th place

1992:
The Hereafter Gang — fantasy novel — 6th place

1990:
Dawn's Uncertain Light — sf novel — 24th place

1989:
“Ginny Sweethips' Flying Circus” — novelette — 9th place

1989:
“Stairs” — short story — 14th place

1988:
“Diner” — short story — 17th place

1988:
“Highbrow” — short story — 15th place

1988:
“Perpetuity Blues” — novelette — 16th place

Barringer, Stephen J. (1 nomination)
2010:
“each thing I show you is a piece of my death” (by Gemma Files & SJB) — novelette — 37th place

Barron, Laird (15 nominations)
2015:
Year's Best Weird Fiction Volume One (LB & Michael Kelly, eds.) — anthology — 20th place

2014:
“Jaws of Saturn” — novelette — 8th place

2014:
The Beautiful Thing That Awaits Us All and Other Stories — collection — 8th place

2013:
“Frontier Death Song” — novelette — 16th place

2013:
“Hand of Glory” — novella — 7th place

2012:
“Blackwood's Baby” — novelette — 22nd place

2012:
“The Men from Porlock” — novella — 10th place

2011:
“--30--” — novelette — 21st place

2011:
Occultation — collection — 18th place

2010:
“Strappado” — short story — 22nd place

2008:
“The Forest” — novelette — 28th place

2008:
The Imago Sequence and Other Stories — collection — 15th place

2007:
“Hallucigenia” — novella — 18th place

2006:
“The Imago Sequence” — novella — 13th place

2004:
“Old Virginia” — novelette — 27th place

Barron, Neil (7 nominations)
2006:
Anatomy of Wonder: A Critical Guide to Science Fiction, 5th Edition — non-fiction — 2nd place

2000:
Fantasy and Horror: A Critical and Historical Guide to Literature, Illustration, Film, TV, Radio, and the Internet — nonfiction — 5th place

1996:
Anatomy of Wonder 4 — nonfiction — 2nd place

1991:
Fantasy Literature: A Reader's Guide — nonfiction — 9th place

1991:
Horror Literature: A Reader's Guide — nonfiction — 11th place

1988:
Anatomy of Wonder, 3rd Edition — nonfiction — 3rd place

1982:
Anatomy of Wonder, 2nd Edition — related nonfiction book — 2nd place

Barry, Max (1 nomination)
2014:
Lexicon — sf novel — 12th place

Bartle, Lisa R. (1 nomination)
2004:
Reference Guide to Science Fiction, Fantasy, and Horror: Second Edition (Michael Burgess & LRB, eds.) — non-fiction/art — 16th place

Barton, William (5 nominations)
2005:
“The Gods of a Lesser Creation” — short story — 13th place

2004:
“Off on a Starship” — novella — 13th place

2001:
“Heart of Glass” — novella — 17th place

1999:
“Down in the Dark” — novelette — 24th place

1997:
“Age of Aquarius” — novelette — 11th place

Bartter, Martha A. (1 nomination)
1990:
The Way to Ground Zero — nonfiction — 11th place

Barzak, Christopher (8 nominations)
2014:
Before and Afterlives — collection — 18th place

2014:
“Paranormal Romance” — novelette — 13th place

2013:
Birds and Birthdays — collection — 27th place

2012:
“Smoke City” — short story — 21st place

2011:
“Map of Seventeen” — novelette — 10th place

2009:
The Love We Share Without Knowing — fantasy novel — 13th place

2008:
One for Sorrow — first novel — 4th place

2006:
“The Language of Moths” — novelette — 19th place

Bass, T. J. (1 nomination)
1975:
The Godwhale — novel — 4th place

Batchelor, John Calvin (1 nomination)
1984:
The Birth of the People's Republic of Antarctica — sf novel — 20th place

Baudino, Gaèl (1 nomination)
1991:
Gossamer Axe — fantasy novel — 16th place

Baxter, Stephen (73 nominations; 1 win)
2017:
The Medusa Chronicles (by SB & Alastair Reynolds) — sf novel — 7th place

2015:
Ultima — sf novel — 16th place

2014:
Proxima — sf novel — 11th place

2013:
Last and First Contacts — collection — 16th place

2012:
Gravity Dreams — novella — 9th place

2012:
“The Invasion of Venus” — short story — 9th place

2010:
Ark — sf novel — 10th place

2010:
“Formidable Caress” — novelette — 17th place

2009:
Flood — sf novel — 15th place

2009:
“The Ice War” — novelette — 4th place

2009:
“Turing's Apples” — novelette — 9th place

2009:
Weaver — sf novel — 16th place

2008:
Conqueror — sf novel — 22nd place

2008:
“Last Contact” — short story — 5th place

2008:
The H-Bomb Girl — young adult book — 3rd place

2007:
Emperor — sf novel — 17th place

2007:
“In the Abyss of Time” — short story — 4th place

2007:
Resplendent — collection — 10th place

2007:
“The Pacific Mystery” — novelette — 18th place

2007:
“The Siege of Earth” — novella — 7th place

2006:
“A Signal from Earth” — short story — 12th place (tie)

2006:
“The Children of Time” — short story — 6th place

2006:
Transcendent — sf novel — 12th place

2005:
Exultant — sf novel — 17th place

2005:
Mayflower II — novella — 5th place

2005:
“PeriAndry's Quest” — novelette — 6th place

2004:
“Breeding Ground” — novelette — 5th place

2004:
Coalescent — sf novel — 9th place

2004:
“The Chop Line” — novelette — 7th place

2003:
Evolution — sf novel — 16th place (tie)

2003:
Phase Space — collection — 15th place

2003:
Riding the Rock — novella — 6th place

2003:
“The Hunters of Pangaea” — short story — 5th place (tie)

2002:
Deep Future — non-fiction — 3rd place

2002:
“First to the Moon!” (by SB & Simon Bradshaw) — novelette — 28th place

2002:
“Grey Earth” — short story — 7th place

2002:
“In the Un-Black” — novelette — 10th place

2002:
Origin: Manifold 3 — sf novel — 10th place

2002:
“The Ghost Pit” — short story — 4th place

2001:
“On the Orion Line” — novelette — 2nd place

2001:
“Open Loops” — novelette — 20th place (tie)

2001:
Reality Dust — novella — 9th place

2001:
“Sheena 5” — short story — 5th place

2001:
“Silver Ghost” — short story — 3rd place

2001:
Space: Manifold 2 (US title: Manifold: Space) — sf novel — 8th place

2000:
“Huddle” — novelette — winner (tie)

2000:
“People Came from Earth” — short story — 6th place

2000:
“Spindrift” — short story — 4th place

2000:
Time: Manifold 1 (US title: Manifold: Time) — sf novel — 14th place

1999:
“Dante Dreams” — short story — 5th place

1999:
“Moon-Calf” — short story — 4th place

1999:
Moonseed — sf novel — 14th place

1999:
“The Barrier” — novelette — 14th place

1999:
“The Wire Continuum” (by Arthur C. Clarke & SB) — short story — 18th place

1999:
Traces — collection — 10th place

1998:
“Glass Earth Inc.” — short story — 12th place

1998:
“Moon Six” — novelette — 2nd place

1998:
Titan — sf novel — 9th place

1998:
Vacuum Diagrams — collection — 8th place

1998:
“Zemlya” — short story — 3rd place

1997:
“Columbiad” — short story — 13th place

1997:
“Saddle Point Dreamtime” — novella — 16th place (tie)

1997:
“Saddle Point Sequence” — novella — 14th place

1997:
“The Spacetime Pit” (by SB & Eric Brown) — short story — 16th place

1997:
Voyage — sf novel — 11th place

1996:
“Gossamer” — short story — 2nd place

1996:
“The Ant-Men of Tibet” — novelette — 11th place

1996:
The Time Ships — sf novel — 5th place

1995:
Ring — sf novel — 21st place

1995:
“The Blood of Angels” — short story — 24th place

1994:
Timelike Infinity — sf novel — 24th place

1993:
“Planck Zero” — short story — 24th place (tie)

1992:
Raft — first novel — 4th place

Beagle (1 nomination)
1972:
book publisher — 12th place

Beagle, Peter S. (34 nominations; 2 wins)
2017:
Summerlong — fantasy novel — 10th place

2017:
“The Story of Kao Yu” — short story — 4th place

2013:
“Great-Grandmother in the Cellar” — short story — 6th place

2012:
Sleight of Hand — collection — 3rd place

2012:
“The Way It Works Out and All” — short story — 5th place

2012:
“Underbridge” — novelette — 4th place

2011:
“La Lune T'Attend” — novelette — 15th place

2011:
Mirror Kingdoms: The Best of Peter S. Beagle — collection — 2nd place

2011:
“Trinity County, CA” — novelette — 18th place

2010:
“By Moonlight” — novelette — winner

2010:
“Vanishing” — novelette — 32nd place

2010:
We Never Talk About My Brother — collection — 5th place

2009:
“King Pelles the Sure” — short story — 5th place

2009:
“The Rabbi's Hobby” — novelette — 6th place

2009:
“The Tale of Junko and Sayuri” — novelette — 19th place

2009:
“Uncle Chaim and Aunt Rifke and the Angel” — novelette — 11th place

2008:
“Barrens Dancing” — short story — 11th place

2008:
“The Last and Only, or, Mr. Moscowitz Becomes French” — short story — 2nd place

2008:
“We Never Talk About My Brother” — novelette — 4th place

2007:
“Chandail” — novelette — 27th place

2007:
“El Regalo” — novelette — 11th place

2007:
“Salt Wine” — novelette — 6th place

2007:
The Line Between — collection — 6th place

2006:
“Two Hearts” — novelette — 2nd place

2005:
“Quarry” — novelette — 3rd place

2000:
Tamsin — fantasy novel — 5th place

1998:
“Giant Bones” — novella — 2nd place

1998:
Giant Bones — collection — 7th place

1998:
“Julie's Unicorn” — novelette — 6th place

1998:
The Rhinoceros Who Quoted Nietzsche and other odd acquaintances — collection — 15th place

1997:
The Unicorn Sonata — novella — 4th place

1996:
Peter S. Beagle's Immortal Unicorn (PSB & Janet Berliner, eds.) — anthology — 8th place

1994:
The Innkeeper's Song — fantasy novel — winner

1987:
The Folk of the Air — fantasy novel — 6th place

Beahm, George (1 nomination)
2010:
Knowing Darkess: Artists Inspired by Stephen King — nonfiction/art book — 12th place

Beahr, Mike (1 nomination)
2010:
Gahan Wilson: 50 Years of Playboy Cartoons — nonfiction/art book — 6th place

Beamer, Amelia (1 nomination)
2011:
The Loving Dead — first novel — 5th place

Bear, Elizabeth (31 nominations; 2 wins)
2016:
Karen Memory — fantasy novel — 3rd place

2016:
“The Heart's Filthy Lesson” — novelette — 5th place

2015:
“Covenant” — short story — 2nd place

2015:
Steles of the Sky — fantasy novel — 4th place

2015:
“The Hand is Quicker” — novelette — 3rd place

2015:
“This Chance Planet” — short story — 6th place

2013:
“Faster Gun” — novelette — 2nd place

2013:
“In the House of Aryaman, a Lonely Signal Burns” — novella — 4th place

2013:
“No Decent Patrimony” — novelette — 30th place

2013:
Range of Ghosts — fantasy novel — 18th place

2013:
Shoggoths in Bloom — collection — winner

2013:
“The Deeps of the Sky” — short story — 3rd place

2013:
“The Wreck of the Charles Dexter Ward” (by Sarah Monette & EB) — novelette — 12th place

2012:
“Dolly” — short story — 12th place

2012:
Grail — sf novel — 7th place

2011:
Bone and Jewel Creatures — novella — 2nd place

2011:
Chill — sf novel — 10th place

2010:
“Cuckoo” (by Emma Bull, EB & Leah Bobet) — novella — 6th place

2010:
“Mongoose” (by Sarah Monette & EB) — novelette — 11th place

2009:
“Boojim” (by EB & Sarah Monette) — short story — 3rd place

2009:
“Shoggoths in Bloom” — novelette — 2nd place

2008:
“Cryptic Coloration” — novelette — 9th place

2008:
New Amsterdam — collection — 6th place

2008:
“Orm the Beautiful” — short story — 18th place

2008:
“Tideline” — short story — 4th place

2008:
Undertow — sf novel — 11th place

2008:
Whiskey and Water — fantasy novel — 10th place

2007:
Carnival — sf novel — 4th place

2007:
“Wane” — novelette — 13th place

2006:
Hammered/Scardown/Worldwired — first novel — winner

2006:
“Wax” — novelette — 7th place

Bear, Greg (34 nominations)
2017:
Take Back the Sky — sf novel — 10th place

2015:
War Dogs — sf novel — 13th place

2011:
Hull Zero Three — sf novel — 8th place

2009:
City at the End of Time — sf novel — 3rd place

2005:
Dead Lines — fantasy novel — 14th place

2004:
Darwin's Children — sf novel — 4th place

2003:
The Collected Stories of Greg Bear — collection — 4th place

2003:
Vitals — sf novel — 16th place (tie)

2000:
Darwin's Radio — sf novel — 2nd place

2000:
“The Way of All Ghosts” — novella — 5th place

1999:
Dinosaur Summer — sf novel — 11th place (tie)

1998:
/ Slant — sf novel — 6th place

1996:
“Judgment Engine” — novelette — 14th place

1996:
Legacy — sf novel — 4th place

1996:
New Legends — anthology — 2nd place

1994:
Moving Mars — sf novel — 2nd place

1993:
Anvil of Stars — sf novel — 6th place

1991:
Heads — novella — 2nd place

1991:
Queen of Angels — sf novel — 3rd place

1990:
“Sisters” — novelette — 5th place

1990:
“Sleepside Story” — novelette — 15th place

1990:
Tangents — collection — 3rd place

1989:
Eternity — sf novel — 6th place

1988:
The Forge of God — sf novel — 4th place

1987:
“Tangents” — short story — 4th place

1987:
The Serpent Mage — fantasy novel — 7th place

1986:
Blood Music — sf novel — 11th place

1986:
Eon — sf novel — 12th place

1985:
The Infinity Concerto — fantasy novel — 5th place

1984:
“Blood Music” — novelette — 4th place

1984:
“Hardfought” — novella — 5th place

1984:
The Wind From a Burning Woman — collection — 4th place

1983:
“Petra” — short story — 6th place

1976:
“The Venging” — novelette — 13th place

Beason, Doug (2 nominations)
1994:
Assemblers of Infinity (by Kevin J. Anderson & DB) — sf novel — 25th place

1992:
The Trinity Paradox (by Kevin J. Anderson & DB) — sf novel — 15th place

Beaumont, Charles (2 nominations)
1989:
Charles Beaumont: Selected Stories (by CB, edited by Roger Anker) — collection — 8th place

1983:
The Best of Beaumont — single author collection — 12th place

Bechtel, Amy (1 nomination)
1989:
“The Circus Horse” — short story — 23rd place

Belcher, R. S. (1 nomination)
2017:
The Brotherhood of the Wheel — horror novel — 10th place

Bell, Alex (1 nomination)
2009:
The Ninth Circle — first novel — 13th place

Bell, Andrea L. (1 nomination)
2004:
Cosmos Latinos: An Anthology of Science Fiction from Latin America and Spain (ALB & Yolanda Molina-Gavilan, eds.) — anthology — 21st place

Bell, Clare (1 nomination)
1984:
Ratha's Creature — first novel — 10th place

Bell, Douglas (1 nomination)
1992:
Mojo and the Pickle Jar — first novel — 10th place

Bell, Julie (14 nominations)
2015:
Dreamland (by Boris Vallejo & JB) — art book — 8th place

2013:
artist — 23rd place

2012:
artist — 24th place

2011:
artist — 14th place

2010:
artist — 22nd place

2009:
artist — 23rd place

2008:
artist — 29th place

2007:
artist — 24th place

2007:
The Fabulous Women of Boris Vallejo and Julie Bell (by Boris Vallejo & JB) — art book — 4th place

2006:
artist — 26th place

2005:
artist — 24th place

2002:
artist — 23rd place

2000:
artist — 8th place

2000:
Soft as Steel: The Art of Julie Bell (by Nigel Suckling; artist JB) — art book — 8th place

Bell, M. Shayne (3 nominations)
2004:
“Anomalous Structures of My Dreams” — novelette — 30th place

1995:
“Mrs. Lincoln's China” — short story — 7th place

1993:
“The Sound of the River” — short story — 28th place

Belloc, Hilaire (1 nomination)
2003:
Cautionary Tales for Children (by HB & Edward Gorey) — art book — 6th place

Beneath Ceaseless Skies (5 nominations)
2017:
magazine — 8th place

2015:
magazine — 9th place

2014:
magazine — 10th place

2013:
magazine — 13th place

2012:
magazine — 20th place

Benford, Gregory (69 nominations)
2016:
The Best of Gregory Benford — collection — 3rd place

2015:
Shipstar (by GB & Larry Niven) — sf novel — 14th place

2013:
Bowl of Heaven (by GB & Larry Niven) — sf novel — 13th place

2007:
“Bow Shock” — novelette — 21st place

2005:
Microcosms — anthology — 12th place

2004:
“The Hydrogen Wall” — novelette — 9th place

2003:
“The Clear Blue Seas of Luna” — novelette — 7th place

2002:
“Anomalies” — short story — 8th place

2001:
Eater — sf novel — 2nd place

2001:
Nebula Awards Showcase 2000 — anthology — 8th place

2001:
Skylife: Space Habitats in Story and Science (GB & George Zebrowski, eds.) — anthology — 13th place

2001:
Worlds Vast and Various — collection — 9th place

2000:
“A Hunger for the Infinite” — novelette — 3rd place

2000:
The Martian Race — sf novel — 12th place

1999:
“A Dance to Strange Musics” — novelette — 9th place

1999:
Cosm — sf novel — 6th place

1998:
“A Cold Dry Cradle” (by GB & Elisabeth Malartre) — novella — 9th place

1998:
“Galaxia” — novelette — 4th place

1998:
The New Hugo Winners Volume IV (GB & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 13th place

1997:
“Immersion” — novella — 7th place

1996:
“A Worm in the Well” — novelette — 10th place

1996:
Far Futures — anthology — 4th place

1996:
“High Abyss” — short story — 3rd place

1996:
Sailing Bright Eternity — sf novel — 6th place

1995:
Furious Gulf — sf novel — 12th place

1995:
Matter's End — collection — 3rd place

1995:
“Soon Comes Night” — novella — 5th place

1993:
What Might Have Been? Vol. 4: Alternate Americas (GB & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 5th place

1992:
“Matter's End” — novelette — 3rd place

1992:
What Might Have Been? Vol. 3: Alternate Wars (GB & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 5th place

1990:
“Alphas” — short story — 21st place

1990:
“Mozart on Morphine” — short story — 13th place

1990:
Tides of Light — sf novel — 4th place

1990:
What Might Have Been? Vol. 1: Alternate Empires (GB & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 4th place

1990:
What Might Have Been? Vol. 2: Alternate Heroes (GB & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 7th place

1989:
“At the Double Solstice” — short story — 7th place

1988:
Great Sky River — sf novel — 9th place

1988:
“Mandikini” — novelette — 24th place

1987:
“As Big as the Ritz” — novella — 9th place

1987:
Heart of the Comet (by GB & David Brin) — sf novel — 2nd place

1987:
Hitler Victorious (GB & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 13th place

1987:
In Alien Flesh — collection — 11th place

1987:
“Newton Sleep” — novella — 16th place

1987:
“Of Space-Time and the River” — novelette — 6th place

1986:
Artifact — sf novel — 16th place

1986:
“Time's Rub” — short story — 4th place

1986:
“To the Storming Gulf” — novella — 8th place

1985:
Across the Sea of Suns — sf novel — 6th place

1984:
Against Infinity — sf novel — 8th place

1983:
“Relativistic Effects” — novelette — 19th place

1982:
“Exposures” — short story — 7th place

1982:
“Swarmer, Skimmer” — novella — 11th place

1981:
Timescape — sf novel — 5th place

1980:
“Redeemer” — short story — 5th place

1979:
“A Hiss of Dragon” (by GB & Marc Laidlaw) — short story — 5th place

1979:
“In Alien Flesh” — novelette — 6th place

1979:
“Starswarmer” — novelette — 12th place

1979:
The Stars In Shroud — novel — 11th place

1978:
“A Snark in the Night” — novella — 2nd place

1978:
If the Stars Are Gods (by GB & Gordon Eklund) — sf novel — 23rd place

1978:
In the Ocean of Night — sf novel — 2nd place

1977:
“The Anvil of Jove” (by GB & Gordon Eklund) — novella — 4th place

1976:
“Beyond Grayworld” — short story — 9th place

1976:
“Cambridge 1:58 A.M.” — novelette — 11th place

1976:
“Doing Lennon” — short story — 5th place

1975:
“If the Stars Are Gods” (by Gordon Eklund & GB) — novelette — 8th place

1975:
“Threads of Time” — novella — 12th place

1973:
“In the Ocean of Night” — novella — 17th place

1971:
fan writer — 14th place

Bennett, Anina (2 nominations)
2013:
Frank Reade: Adventures in the Age of Invention (by Paul Guinan & AB) — art book — 9th place

2010:
Boilerplate: History's Mechanical Marvel (by Paul Guinan & AB) — nonfiction/art book — 17th place

Bennett, Gregory (2 nominations)
1995:
“The Last Plague” — novella — 15th place

1994:
“Swan Song” — novelette — 12th place

Bennett, Robert Jackson (4 nominations)
2017:
City of Blades — fantasy novel — 6th place

2015:
City of Stairs — fantasy novel — 2nd place

2014:
American Elsewhere — fantasy novel — 20th place

2013:
The Troupe — fantasy novel — 16th place

Berger, Albert I. (1 nomination)
1994:
The Magic That Works: John W. Campbell and the American Response to Technology — nonfiction — 5th place

Berkey, John (1 nomination)
1973:
paperback cover artist — 16th place

Berkley (7 nominations)
1984:
book publisher — 5th place

1983:
book publisher — 6th place

1976:
publisher - paperback — 3rd place

1975:
publisher - paperback — 5th place

1974:
book publisher — 11th place

1973:
book publisher — 8th place

1972:
book publisher — 4th place

Berkley/Ace (2 nominations)
1992:
publisher — 3rd place

1985:
book publisher — 10th place

Berkley/Putnam (6 nominations)
1985:
book publisher — 7th place

1982:
book publisher — 5th place

1981:
book publisher — 5th place

1980:
book publisher — 3rd place

1978:
publisher — 3rd place

1977:
publisher — 6th place

Berliner, Janet (1 nomination)
1996:
Peter S. Beagle's Immortal Unicorn (Peter S. Beagle & JB, eds.) — anthology — 8th place

Berlyne, John (1 nomination)
2010:
Powers: Secret Histories — nonfiction/art book — 4th place

Berman, Judith (3 nominations)
2008:
“Awakening” — novella — 16th place

2006:
Bear Daughter — first novel — 10th place

2005:
“The Fear Gun” — novelette — 23rd place

Bernheimer, Kate (1 nomination)
2015:
How a Mother Weaned Her Girl from Fairy Tales — collection — 12th place

Bernobich, Beth (1 nomination)
2007:
“A Flight of Numbers Fantastique Strange” — novelette — 32nd place

Berry, Jedediah (3 nominations)
2014:
“A Window or a Small Box” — novelette — 19th place

2010:
The Manual of Detection — first novel — 3rd place

2007:
“To Measure the Earth” — short story — 28th place

Berry, Rick (2 nominations)
1998:
artist — 8th place

1998:
"Repent Harlequin!" Said the Ticktockman (by Harlan Ellison, illustrated by RB) — art book — 4th place

Bertin, Joanne (1 nomination)
1999:
The Last Dragonlord — first novel — 7th place

Bertolini, Max (1 nomination)
2006:
Revelations: The Art of Max Bertolini — art book — 10th place (tie)

Bester, Alfred (8 nominations)
1998:
Virtual Unrealities — collection — 4th place

1981:
Golem100 — sf novel — 13th place

1980:
“Galatea Galante” — novelette — 5th place

1980:
The Stars My Destination (by AB, illustrated by Howard Chaykin) — art or illustrated book — 13th place

1977:
Star Light, Star Bright — author collection — 2nd place

1977:
The Light Fantastic — author collection — 4th place

1976:
The Computer Connection (serial title “The Indian Giver“) — novel — 3rd place

1975:
“The Four-Hour Fugue” — short story — 6th place

Beukes, Lauren (2 nominations)
2014:
The Shining Girls — fantasy novel — 6th place

2011:
Zoo City — fantasy novel — 11th place

Biancotti, Deborah (1 nomination)
2010:
A Book of Endings — collection — 17th place

Biggle, Lloyd, Jr. (3 nominations)
1974:
Nebula Award Stories Seven — reprint anth/collection — 11th place

1973:
Nebula Award Stories Seven — reprint anth/collection — 13th place (tie)

1972:
The World Menders — novel — 11th place

Billias, Stephen (1 nomination)
1988:
The American Book of the Dead — first novel — 14th place

Bilyeu, Richard (1 nomination)
1982:
The Tanelorn Archives — related nonfiction book — 8th place

Birmingham, John (1 nomination)
2005:
Weapons of Choice — first novel — 9th place

Bishop, Anne (1 nomination)
1999:
Daughter of the Blood — first novel — 13th place

Bishop, K. J. (1 nomination)
2004:
The Etched City — first novel — 4th place

Bishop, Michael (61 nominations; 4 wins)
2013:
The Door Gunner and Other Perilous Flights of Fancy — collection — 21st place

2013:
“Twenty Lights to 'The Last of Snow'” — novella — 14th place

2006:
A Reverie for Mister Ray — non-fiction — 13th place

2004:
Brighten to Incandescence: 17 Stories — collection — 13th place

2004:
“The Door Gunner” — novelette — 16th place

2001:
Blue Kansas Sky — collection — 7th place

2001:
“Blue Kansas Sky” — novella — 5th place

2001:
“How Beautiful With Banners” — short story — 30th place

1997:
At the City Limits of Fate — collection — 12th place

1996:
“I, Iscariot” — novelette — 8th place

1995:
Brittle Innings — fantasy novel — winner

1995:
“Cri de Coeur” — novella — 4th place

1993:
Count Geiger's Blues — sf novel — 13th place

1992:
“Life Regarded as a Jigsaw Puzzle of Highly Lustrous Cats” — novelette — 24th place

1992:
Nebula Awards 25 — anthology — 17th place

1991:
Nebula Awards 24 — anthology — 7th place

1990:
Apartheid, Superstrings, and Mordecai Thubana — novella — 19th place

1990:
“Icicle Music” — short story — 26th place (tie)

1990:
Nebula Awards 23 — anthology — 13th place

1989:
“The Calling of Paisley Coldpony” — novelette — 19th place

1989:
Unicorn Mountain — fantasy novel — 4th place

1988:
“For Thus Do I Remember Carthage” — short story — 19th place

1988:
The Secret Ascension — sf novel — 15th place

1987:
“Alien Graffiti” — short story — 6th place

1987:
Close Encounters with the Deity — collection — 13th place

1987:
“Voices” — novelette — 25th place

1986:
“A Gift from the GrayLanders” — novelette — 8th place

1986:
Ancient of Days — sf novel — 21st place

1986:
“The Bob Dylan Tambourine Software & Satori Support Services Consortium Ltd.” — short story — 27th place

1985:
Light Years and Dark — anthology — winner

1985:
One Winter in Eden — collection — 5th place

1985:
Who Made Stevie Crye? — fantasy novel — 14th place

1985:
“With a Little Help From Her Friends” — novelette — 5th place

1984:
“And the Marlin Spoke” — novelette — 14th place

1984:
Changes (MB & Ian Watson, eds.) — anthology — 8th place

1984:
“Her Habiline Husband” — novella — winner

1984:
“The Gospel According to Gamaliel Crucis” — novella — 7th place

1984:
“The Monkey's Bride” — novelette — 11th place

1983:
Blooded on Arachne — single author collection — 6th place

1983:
No Enemy But Time — sf novel — 14th place

1982:
“Murder on Lupozny Station” (by MB & Gerald W. Page) — novelette — 7th place

1982:
“The Quickening” — novelette — 10th place

1982:
“Vox Olympica” — novelette — 14th place

1981:
Eyes of Fire — sf novel — 18th place

1981:
“Saving Face” — novelette — 8th place

1980:
Catacomb Years — sf novel — 16th place

1980:
Transfigurations — sf novel — 12th place

1980:
“Vernalfest Morning” — short story — 15th place

1979:
“Old Folks at Home” — novella — 4th place

1979:
“Within the Walls of Tyre” — novelette — 16th place

1978:
A Little Knowledge — sf novel — 22nd place

1978:
“The House of Compassionate Sharers” — short fiction — 12th place

1977:
“The Samurai and the Willows” — novella — winner

1976:
A Funeral for the Eyes of Fire — novel — 14th place

1976:
“Allegiances” — novella — 8th place

1976:
“Blooded on Arachne” — novelette — 15th place

1976:
“Rogue Tomato” — short story — 7th place

1975:
“Cathadonian Odyssey” — short story — 7th place

1975:
“On the Street of the Serpents” — novella — 8th place

1974:
“Death and Designation Among the Asadi” — novella — 7th place

1974:
“The White Otters of Childhood” — novella — 2nd place

Bissette, Stephen R. (1 nomination)
2009:
Prince of Stories: The Many Worlds of Neil Gaiman (by Hank Wagner, Christopher Golden & SRB) — nonfiction/art book — 6th place

Bisson, Terry (39 nominations; 2 wins)
2013:
Any Day Now — sf novel — 16th place

2012:
TVA Baby and Other Stories — collection — 17th place

2009:
“Private Eye” — short story — 7th place

2008:
“Pirates of the Somali Coast” — short story — 10th place

2006:
Greetings and Other Stories — collection — 23rd place

2005:
“Scout's Honor” — short story — 9th place

2005:
“Super 8” — novelette — 18th place

2004:
“Almost Home” — novelette — 8th place

2004:
Dear Abbey — novella — 7th place

2004:
“Greetings” — novella — 14th place

2003:
“I Saw the Light” — short story — 17th place

2002:
“Charlie's Angels” — short story — 15th place

2002:
“The Old Rugged Cross” — novelette — 5th place

2002:
The Pickup Artist — sf novel — 11th place

2001:
In the Upper Room and Other Likely Stories — collection — 16th place

2001:
“Lucy” — short story — 10th place

2000:
“macs” — short story — winner

2000:
“Smoother” — short story — 15th place

1999:
“First Fire” — short story — 8th place

1999:
“Get Me to the Church on Time” — novella — 7th place

1998:
“An Office Romance” — short story — 15th place

1998:
Saint Leibowitz and the Wild Horse Woman (by Walter M. Miller, Jr., with TB) — sf novel — 4th place

1997:
“In the Upper Room” — novelette — 24th place

1997:
Pirates of the Universe — sf novel — 20th place

1997:
“The Edge of the Universe” — novelette — 2nd place

1996:
“There Are No Dead” — short story — 9th place

1995:
“Dead Man's Curve” — short story — 3rd place

1995:
“The Hole in the Hole” — novelette — 7th place

1995:
“The Joe Show” — novelette — 22nd place

1994:
Bears Discover Fire — collection — 4th place

1994:
“England Underway” — novelette — 7th place

1994:
“The Shadow Knows” — novelette — 3rd place

1993:
“Two Guys from the Future” — short story — 23rd place

1992:
“Press Ann” — short story — 5th place

1991:
“Bears Discover Fire” — short story — winner

1991:
“Over Flat Mountain” — short story — 23rd place

1991:
Voyage to the Red Planet — sf novel — 5th place

1989:
Fire on the Mountain — sf novel — 27th place

1987:
Talking Man — fantasy novel — 27th place

Black Gate (13 nominations)
2015:
magazine — 20th place (tie)

2014:
magazine — 20th place

2012:
magazine — 19th place

2011:
magazine — 17th place

2010:
magazine — 20th place

2009:
magazine — 20th place

2008:
magazine — 20th place

2007:
magazine — 22nd place

2006:
magazine — 13th place

2005:
magazine — 17th place

2004:
magazine — 16th place

2003:
magazine — 13th place

2002:
magazine — 15th place

Black, Holly (15 nominations)
2015:
“Ten Rules for Being an Intergalactic Smuggler (the Successful Kind)” — novelette — 8th place

2014:
Doll Bones — young adult book — 6th place

2014:
The Coldest Girl in Coldtown — young adult book — 2nd place

2013:
Black Heart — young adult book — 8th place

2012:
Red Glove — young adult book — 11th place

2012:
Welcome to Bordertown (HB & Ellen Kushner, eds.) — anthology — 2nd place

2011:
“Sobek” — short story — 19th place

2011:
The Poison Eaters and Other Stories — collection — 12th place

2011:
White Cat — young adult book — 6th place

2011:
Zombies vs Unicorns (HB & Justine Larbalestier, eds.) — anthology — 4th place

2010:
“The Boy Who Cried Wolf” — short story — 18th place (tie)

2010:
“The Coldest Girl in Coldtown” — short story — 20th place

2008:
Ironside — young adult book — 6th place

2006:
Valiant — young adult book — 4th place

2005:
“The Night Market” — short story — 28th place (tie)

Blackford, Russell (1 nomination)
2000:
Strange Constellations: A History of Australian Science Fiction (by RB, Van Ikin & Sean McMullen) — nonfiction — 8th place

Blake, Katherine (1 nomination)
1991:
The Interior Life — first novel — 11th place

Blaylock, James P. (28 nominations)
2015:
The Adventure of the Ring of Stones — novella — 11th place

2014:
The Aylesford Skull — fantasy novel — 17th place

2013:
Zeuglodon — young adult book — 11th place

2012:
The Affair of the Chalk Cliffs — novella — 5th place

2009:
The Adventures of Langdon St. Ives — collection — 12th place

2009:
The Knights of the Cornerstone — fantasy novel — 7th place

2005:
“Hula Ville” — short story — 18th place

2004:
In for a Penny — collection — 17th place

2004:
“The Devils in the Details” — novelette — 12th place

2003:
“In for a Penny or The Man Who Believed in Himself” — novelette — 10th place

2002:
“His Own Back Yard” — short story — 18th place

2002:
“Small Houses” — short story — 20th place

2002:
Thirteen Phantasms and Other Stories — collection — 13th place

2001:
“The Other Side” — novelette — 6th place

2001:
“The War of the Worlds” — short story — 15th place

2000:
The Rainy Season — fantasy novel — 13th place

1998:
Winter Tides — fantasy novel — 10th place

1996:
All the Bells on Earth — horror/dark fantasy novel — 6th place

1995:
Night Relics — dark fantasy/horror novel — 8th place

1993:
Lord Kelvin's Machine — sf novel — 19th place

1992:
“The Better Boy” (by JPB & Tim Powers) — novelette — 11th place

1992:
The Magic Spectacles — fantasy novel — 15th place

1990:
The Stone Giant — fantasy novel — 13th place

1990:
“Unidentified Objects” — short story — 18th place

1989:
The Last Coin — fantasy novel — 6th place

1988:
Land of Dreams — fantasy novel — 17th place

1987:
Homunculus — fantasy novel — 14th place

1986:
“Paper Dragons” — short story — 15th place

Bledsoe, Alex (1 nomination)
2008:
The Sword-Edged Blonde — first novel — 7th place

Bleiler, Everett F. (5 nominations; 1 win)
1999:
Science-Fiction: The Gernsback Years — nonfiction — 2nd place

1992:
Science-Fiction: The Early Years — nonfiction — winner

1986:
Supernatural Fiction Writers: Fantasy and Horror — nonfiction/reference — 7th place

1984:
The Guide to Supernatural Fiction — nonfiction/reference — 10th place

1983:
Science Fiction Writers: Critical Studies of the Major Authors from the Early 19th Century to the Present Day — nonfiction/reference — 6th place

Bleiler, Richard (1 nomination)
2003:
Supernatural Fiction Writers: Contemporary Fantasy and Horror, Second Edition, Volumes I & II — non-fiction — 7th place

Blish, James (5 nominations)
2009:
Works of Art — collection — 15th place

1988:
The Tale that Wags the God — nonfiction — 10th place

1980:
The Best of James Blish (by JB, edited by Robert A. W. Lowndes) — single author collection — 6th place

1974:
critic — 10th place

1973:
“Midsummer Century” — novella — 5th place

Bloch, Robert (4 nominations)
1995:
The Early Fears — collection — 8th place

1994:
Once Around the Bloch: An Unauthorized Autobiography — nonfiction — 2nd place

1989:
The Selected Stories of Robert Bloch (3 Vols.) — collection — 17th place

1977:
The Best of Fredric Brown (by Fredric Brown, edited by RB) — author collection — 14th place

Blok, Cor (1 nomination)
2012:
A Tolkien Tapestry: Pictures to Accompany The Lord of the Rings — art book — 4th place

Blom, Suzanne Allés (1 nomination)
2002:
Inca — first novel — 10th place

Bluejay (3 nominations)
1987:
book publisher — 8th place

1986:
book publisher — 6th place

1985:
book publisher — 5th place

Blumlein, Michael (6 nominations)
2002:
“Know How, Can Do” — novelette — 23rd place

2001:
“Fidelity: A Primer” — short story — 27th place (tie)

1994:
X, Y — horror novel — 7th place

1990:
The Brains of Rats — collection — 19th place

1989:
“The Thing Itself” — short story — 34th place

1988:
The Movement of Mountains — first novel — 20th place

Bobet, Leah (2 nominations)
2010:
“Cuckoo” (by Emma Bull, Elizabeth Bear & LB) — novella — 6th place

2010:
“Sugar” — novella — 13th place

Bodé, Vaughn (4 nominations)
1973:
magazine artist — 13th place

1972:
magazine artist — 7th place

1971:
fan artist — 15th place

1971:
fan cartoonist — 10th place

Bohnhoff, Maya Kaathryn (1 nomination)
1993:
The Meri — first novel — 9th place

Bok, Hannes (2 nominations)
1996:
A Hannes Bok Showcase (by Stephen D. Korshak ed; artist HB) — art book — 5th place

1994:
A Hannes Bok Treasury — art book — 3rd place

Bolander, Brooke (2 nominations)
2017:
“Our Talons Can Crush Galaxies” — short story — 2nd place

2016:
“And You Shall Know Her by the Trail of Dead” — novelette — 3rd place

Bond, Gwenda (4 nominations)
2017:
Lois Lane: Double Down — young adult book — 8th place

2015:
Girl on a Wire — young adult book — 9th place

2014:
The Woken Gods — young adult book — 8th place

2013:
Blackwood — first novel — 6th place

Bonestell, Chesley (5 nominations)
2005:
artist — 12th place

2003:
artist — 11th place

2002:
The Art of Chesley Bonestell (by Ron Miller & Frederick C. Durant III, with Melvin H. Schuetz; artist CB) — art book — 2nd place

1984:
Worlds Beyond: The Art of Chesley Bonestell (by Frederick C. Durant III & Ron Miller; artist CB) — nonfiction/reference — 6th place

1972:
magazine artist — 11th place (tie)

Borges, Jorge Luis (1 nomination)
1999:
Collected Fictions — collection — 16th place

Borski, Robert (2 nominations)
2007:
The Long and the Short of It: More Essays on the Fiction of Gene Wolfe — non-fiction — 10th place

2005:
Solar Labyrinth: Exploring Gene Wolfe's Book of the New Sun — non-fiction — 6th place

Boskone (1 nomination)
1972:
convention — 5th place

Boucher, Anthony (2 nominations)
2000:
The Compleat Boucher — collection — 4th place

1973:
“Man's Reach” — short fiction — 11th place

Bould, Mark (1 nomination)
2010:
The Routledge Companion to Science Fiction (MB, Andrew M. Butler, Adam Roberts & Sherryl Vint, eds.) — nonfiction/art book — 14th place

Boult, S. Kye (3 nominations)
1974:
“The Safety Engineer” — novella — 9th place

1973:
“Collision Course” — novella — 13th place (tie)

1973:
“Solo Kill” — novella — 13th place (tie)

Bova, Ben (15 nominations)
2000:
“Mount Olympus” — novelette — 5th place

1997:
“Appointment in Sinai” — short story — 10th place

1995:
“Inspiration” — short story — 17th place

1993:
Mars — sf novel — 8th place

1990:
The Best of the Nebulas — anthology — 23rd place

1985:
“Floodtide” — novella — 15th place

1985:
“Out of Time” — short story — 16th place

1982:
Voyagers — sf novel — 19th place

1980:
Kinsman — sf novel — 14th place

1979:
Colony — novel — 5th place

1979:
The Best of Analog — anthology — 16th place

1977:
Analog Annual — anthology — 15th place

1977:
Millennium — novel — 8th place

1974:
The Science Fiction Hall of Fame, Vol. 2a & 2b — reprint anth/collection — 2nd place

1971:
“Brillo” (by BB & Harlan Ellison) — short fiction — 8th place

Bowes, Richard (5 nominations)
2011:
“Pining to be Human” — novelette — 17th place

2009:
“If Angels Fight” — novelette — 15th place

2007:
Streetcar Dreams — collection — 22nd place

2002:
“The Ferryman's Wife” — novelette — 32nd place

1987:
Warchild — first novel — 12th place

Bowker, Richard (1 nomination)
1988:
Dover Beach — sf novel — 26th place

Boyajian, Jerry (2 nominations)
1982:
Index to the Science Fiction Magazines: 1979 (by JB & Kenneth R. Johnson) — related nonfiction book — 21st place

1982:
Index to the Science Fiction Magazines: 1980 (by JB & Kenneth R. Johnson) — related nonfiction book — 17th place

Boyd, John (1 nomination)
1974:
The Doomsday Gene — novel — 15th place

Boyer, Robert H. (1 nomination)
1980:
Fantasy Literature (by Marshall B. Tymn, RHB & Kenneth J. Zahorski) — related nonfiction book — 9th place

Boyett, Steven R. (1 nomination)
1987:
The Architect of Sleep — sf novel — 19th place

Boyle, Brian (1 nomination)
1973:
magazine artist — 17th place

Boyll, Randall (1 nomination)
1990:
After Sundown — first novel — 16th place

Brackett, Leigh (2 nominations)
2006:
Sea Kings of Mars and Otherworldly Stories — collection — 16th place

1976:
The Best of Planet Stories #1 — anthology — 8th place

Bradbury, Ray (8 nominations)
2004:
Bradbury Stories: 100 of His Most Celebrated Tales — collection — 3rd place

2002:
From the Dust Returned — fantasy novel — 8th place

1997:
Quicker than the Eye — collection — 3rd place

1994:
Switch on the Night (by RB, illustrated by Leo & Diane Dillon) — art book — 10th place

1989:
The Toynbee Convector — collection — 11th place

1981:
The Stories of Ray Bradbury — single author collection — 6th place

1980:
The Illustrated Martian Chronicles (by RB, illustrated by Ian Miller) — art or illustrated book — 17th place

1979:
“Gotcha!” — short story — 12th place

Bradley, Darin (1 nomination)
2011:
Noise — first novel — 15th place

Bradley, Marion Zimmer (15 nominations; 1 win)
1995:
The Forest House — fantasy novel — 14th place

1989:
Sword and Sorceress V — anthology — 9th place

1988:
Sword and Sorceress IV — anthology — 12th place

1988:
The Firebrand — fantasy novel — 20th place

1986:
The Best of Marion Zimmer Bradley — collection — 15th place

1985:
City of Sorcery — sf novel — 10th place

1984:
The Mists of Avalon — fantasy novel — winner

1984:
Thendara House — sf novel — 7th place

1983:
Hawkmistress! — sf novel — 12th place

1982:
Sharra's Exile — sf novel — 8th place

1981:
Two to Conquer — sf novel — 11th place

1979:
Stormqueen! — novel — 6th place

1978:
The Forbidden Tower — sf novel — 11th place

1977:
The Shattered Chain — novel — 11th place

1976:
The Heritage of Hastur — novel — 7th place

Bradshaw, Gillian (3 nominations)
1983:
In Winter's Shadow — fantasy novel — 15th place

1982:
Kingdom of Summer — fantasy novel — 14th place

1981:
Hawk of May — first novel — 7th place

Bradshaw, Simon (1 nomination)
2002:
“First to the Moon!” (by Stephen Baxter & SB) — novelette — 28th place

Brandon, Paul (1 nomination)
2002:
Swim the Moon — first novel — 12th place

Bray, Libba (4 nominations)
2013:
The Diviners — young adult book — 14th place

2012:
Beauty Queens — young adult book — 15th place

2012:
“The Last Ride of the Glory Girls” — novelette — 19th place

2010:
Going Bovine — young adult novel — 5th place

Brehl, Jennifer (2 nominations)
2005:
editor — 19th place

2002:
editor — 18th place

Brennan, Sarah Rees (2 nominations)
2013:
Team Human (by Justine Larbalestier & SRB) — young adult book — 19th place

2011:
“The Spy Who Never Grew Up” — novelette — 32nd place

Brennert, Alan (4 nominations)
1998:
“Echoes” — novelette — 11th place

1991:
Time and Chance — fantasy novel — 14th place

1990:
“The Third Sex” — novelette — 27th place

1976:
“All the Charms of Sycorax” — short story — 12th place

Bretnor, Reginald (3 nominations)
1984:
“Deep Song” — novelette — 24th place

1984:
“Gilpin's Space” — novella — 11th place

1982:
“These Stones Will Remember” — novelette — 18th place

Brett, Peter V. (2 nominations)
2011:
The Desert Spear — fantasy novel — 16th place

2009:
The Painted Man (US title: The Warded Man) — first novel — 7th place

Brin, David (26 nominations; 5 wins)
2013:
Existence — sf novel — 24th place

2003:
Kiln People — sf novel — 2nd place

2001:
“Reality Check” — short story — 22nd place

1997:
Infinity's Shore — sf novel — 27th place

1996:
Brightness Reef — sf novel — 2nd place

1995:
Otherness — collection — winner

1994:
Glory Season — sf novel — 5th place

1992:
“What Continues, What Fails...” — novelette — 8th place

1991:
“Dr. Pak's Preschool” — novelette — 2nd place

1991:
Earth — sf novel — 2nd place

1991:
“Piecework” — novelette — 8th place

1990:
“Privacy” — short story — 3rd place

1989:
“The Giving Plague” — short story — 4th place

1988:
The Uplift War — sf novel — winner

1987:
Heart of the Comet (by Gregory Benford & DB) — sf novel — 2nd place

1987:
The River of Time — collection — 6th place

1987:
“Thor Meets Captain America” — novelette — winner

1986:
The Postman — sf novel — winner

1985:
“Cyclops” — novella — 14th place

1985:
“The Crystal Spheres” — short story — 2nd place

1985:
The Practice Effect — sf novel — 27th place

1984:
Startide Rising — sf novel — winner

1983:
“Coexistence” — short story — 17th place

1983:
“The Postman” — novella — 4th place

1982:
“The Loom of Thessaly” — novella — 15th place

1981:
Sundiver — first novel — 3rd place

2015:
Elysium — first novel — 4th place

Britain, Kristen (1 nomination)
1999:
Green Rider — first novel — 5th place

Brite, Poppy Z. (8 nominations)
2000:
Are You Loathsome Tonight? (UK title: Self-Made Man) — collection — 16th place

1999:
Are You Loathsome Tonight? — collection — 19th place

1998:
Love in Vein II (PZB & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 12th place

1995:
Love in Vein (PZB & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 5th place

1994:
Drawing Blood — horror novel — 6th place

1994:
Swamp Foetus — collection — 15th place

1993:
Lost Souls — horror/dark fantasy novel — 11th place

1993:
Lost Souls — first novel — 3rd place

Brizzolara, John (1 nomination)
1990:
Empire's Horizon — first novel — 19th place

Brockmeier, Kevin (1 nomination)
2007:
The Brief History of the Dead — fantasy novel — 13th place

Broderick, Damien (6 nominations)
2013:
Science Fiction: The 101 Best Novels 1985-2010 (by DB & Paul Di Filippo) — non-fiction — 2nd place

2006:
Godplayers — sf novel — 21st place

2005:
x, y, z, t: Dimensions of Science Fiction — non-fiction — 8th place

2001:
Transrealist Fiction: Writing in the Slipstream of Science — nonfiction — 15th place

2000:
Centaurus: The Best of Australian Science Fiction (David G. Hartwell & DB, eds.) — anthology — 13th place

1983:
“The Magi” — novella — 15th place

Broecker, Randy (1 nomination)
2002:
Fantasy of the 20th Century: An Illustrated History — art book — 7th place

Brom (12 nominations)
2014:
The Art of Brom (by B, edited by John Fleskes) — art book — 7th place

2013:
artist — 26th place

2012:
artist — 22nd place (tie)

2010:
artist — 24th place

2008:
artist — 27th place

2007:
artist — 20th place

2006:
artist — 15th place

2006:
The Plucker — art book — 5th place

2005:
artist — 16th place

2004:
artist — 12th place

2002:
artist — 9th place

2002:
Offerings: The Art of Brom — art book — 8th place

Brooke, Keith (2 nominations)
2004:
infinity plus two (KB & Nick Gevers, eds.) — anthology — 24th place

1991:
Keepers of the Peace — first novel — 10th place

Brooks, Terry (6 nominations)
2004:
Sometimes the Magic Works: Lessons from a Writing Life — non-fiction/art — 11th place

1998:
Running with the Demon — fantasy novel — 17th place

1987:
Magic Kingdom For Sale--Sold! — fantasy novel — 13th place

1986:
The Wishsong of Shannara — fantasy novel — 16th place

1983:
Elfstones of Shannara — fantasy novel — 12th place

1978:
The Sword of Shannara — fantasy novel — 5th place

Brotherton, Mike (1 nomination)
2004:
Star Dragon — first novel — 9th place

Brown, Charles N. (19 nominations; 1 win)
2005:
The Locus Awards: Thirty Years of the Best Science Fiction and Fantasy (CNB & Jonathan Strahan, eds.) — anthology — 3rd place

1993:
Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1991 (by CNB & William G. Contento) — nonfiction — 6th place

1992:
Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1990 (by CNB & William G. Contento) — nonfiction — 4th place

1991:
Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1984 (by CNB & William G. Contento) — nonfiction — 14th place

1991:
Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1989 (by CNB & William G. Contento) — nonfiction — 7th place

1990:
editor — 5th place

1990:
Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1988 (by CNB & William G. Contento) — nonfiction — 7th place

1989:
editor — 7th place

1989:
Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1987 (by CNB & William G. Contento) — related nonfiction — 8th place

1988:
Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1986 (by CNB & William G. Contento) — nonfiction — 6th place

1987:
Science Fiction in Print: 1985 (by CNB & William G. Contento) — nonfiction — 5th place

1977:
critic — 6th place

1976:
critic — 9th place

1975:
critic — 13th place

1974:
critic — 11th place

1973:
fan writer — 3rd place

1972:
fan writer — winner

1971:
fan critic — 4th place

1971:
fan writer — 3rd place

Brown, Chris N. (1 nomination)
2013:
Three Messages and a Warning: Contemporary Mexican Short Stories of the Fantastic (Eduardo Jiménez Mayo & CNB, eds.) — anthology — 18th place

Brown, Dena (2 nominations)
1972:
fan writer — 14th place

1971:
fan critic — 12th place

Brown, Eric (2 nominations)
1997:
“The Spacetime Pit” (by Stephen Baxter & EB) — short story — 16th place

1996:
Blue Shifting — collection — 17th place

Brown, Fredric (4 nominations)
2003:
Martians and Madness: The Complete SF Novels of Fredric Brown — collection — 13th place

2002:
From These Ashes: The Complete Short SF of Fredric Brown — collection — 4th place

1988:
And the Gods Laughed — collection — 4th place

1977:
The Best of Fredric Brown (by FB, edited by Robert Bloch) — author collection — 14th place

Brown, Jerry Earl (1 nomination)
1982:
Under the City of Angels — first novel — 9th place

Browne, N. M. (1 nomination)
2005:
Basilisk — young adult book — 15th place

Broxon, Mildred Downey (3 nominations)
1982:
Too Long a Sacrifice — fantasy novel — 20th place

1982:
“Walk the Ice” — short story — 13th place

1980:
The Demon of Scattery (by Poul Anderson & MDB, illustrated by Alicia Austin) — art or illustrated book — 14th place

Brunner, John (13 nominations)
1998:
“Blood and Judgment” — novelette — 13th place

1997:
“Amends” — novelette — 13th place

1995:
“Good with Rice” — novelette — 13th place

1991:
“The First Since Ancient Persia” — novella — 17th place

1989:
Children of the Thunder — sf novel — 26th place

1989:
The Best of John Brunner — collection — 13th place

1986:
“Talion” — novella — 18th place

1984:
The Crucible of Time — sf novel — 13th place

1980:
“The Things That Are Gods” — novelette — 10th place

1976:
The Shockwave Rider — novel — 2nd place

1975:
Total Eclipse — novel — 15th place

1973:
The Sheep Look Up — novel — 6th place

1972:
“Dread Empire” — short fiction — 10th place

Brusen, Claus (2 nominations)
2010:
Imaginaire II: Magic Realism 2010 — nonfiction/art book — 20th place

2008:
Dreamscape: The Best of Imaginary Realism (CB & Marcel Salome, eds.) — art book — 4th place

Brust, Steven (6 nominations)
2015:
Hawk — fantasy novel — 13th place

1998:
Freedom & Necessity (by SB & Emma Bull) — fantasy novel — 7th place

1995:
Five Hundred Years After — fantasy novel — 7th place

1994:
Agyar — horror novel — 3rd place

1993:
The Gypsy (by SB & Megan Lindholm) — fantasy novel — 14th place

1986:
Brokedown Palace — fantasy novel — 14th place

Bryant, Edward (12 nominations)
1995:
“The Fire that Scours” — short story — 25th place

1992:
Fetish — novella — 7th place

1990:
“A Sad Last Love at the Diner of the Damned” — novelette — 13th place

1985:
“Armageddon Between Sets” — short story — 8th place

1982:
Particle Theory — single author collection — 4th place

1982:
“The Thermals of August” — novelette — 3rd place

1981:
“Prairie Sun” — short story — 10th place

1981:
“Strata” — novelette — 4th place

1980:
“giANTS” — short story — 2nd place

1979:
“Stone” — short story — 3rd place

1978:
“Particle Theory” — short fiction — 8th place

1976:
“Sharking Down” — novella — 12th place

Buchanan, Ginjer (11 nominations)
2015:
editor — 21st place

2014:
editor — 13th place

2013:
editor — 26th place

2012:
editor — 21st place

2011:
editor — 22nd place

2010:
editor — 20th place

2009:
editor — 20th place

2008:
editor — 22nd place

2007:
editor — 17th place

2006:
editor — 22nd place

2005:
editor — 24th place

Buckell, Tobias S. (4 nominations)
2013:
Arctic Rising — sf novel — 12th place

2011:
“A Jar of Goodwill” — novelette — 13th place

2010:
Tides from the New Worlds — collection — 14th place

2007:
Crystal Rain — first novel — 3rd place

Budrys, Algis (23 nominations; 1 win)
2014:
Benchmarks Concluded — non-fiction — 11th place

2014:
Benchmarks Revisited — non-fiction — 9th place

1998:
Outposts: Literatures of Milieux — nonfiction — 4th place

1996:
editor — 11th place

1995:
editor — 9th place

1994:
editor — 10th place

1994:
Hard Landing — sf novel — 6th place

1992:
L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future Volume VII — anthology — 15th place

1991:
L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future Volume VI — anthology — 20th place

1990:
L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future Volume V — anthology — 22nd place

1990:
“What Befell Mairiam” — short story — 32nd place

1989:
L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future Volume IV — anthology — 21st place

1988:
L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future Volume III — anthology — 14th place

1987:
L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future Volume II — anthology — 12th place

1986:
Benchmarks: Galaxy Bookshelf — nonfiction/reference — winner

1986:
L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future — anthology — 11th place

1979:
Blood and Burning — single author collection — 11th place

1979:
“The Nuptial Flight of Warbirds” — novelette — 7th place

1978:
Michaelmas — sf novel — 5th place

1977:
critic — 3rd place

1977:
“Michaelmas” — novel — 13th place

1976:
critic — 3rd place

1976:
“The Silent Eyes of Time” — novella — 4th place

Budz, Mark (2 nominations)
2008:
Till Human Voices Wake Us — sf novel — 23rd place

2004:
Clade — first novel — 7th place

Bujold, Lois McMaster (25 nominations; 3 wins)
2016:
Penric's Demon — novella — 2nd place

2013:
Captain Vorpatril's Alliance — sf novel — 4th place

2011:
Cryoburn — sf novel — 2nd place

2006:
The Hallowed Hunt — fantasy novel — 4th place

2004:
Paladin of Souls — fantasy novel — winner

2003:
Diplomatic Immunity — sf novel — 23rd place

2002:
The Curse of Chalion — fantasy novel — 3rd place

2000:
A Civil Campaign — sf novel — 4th place

1999:
Komarr — sf novel — 15th place

1997:
Cetaganda — sf novel — 4th place

1997:
Dreamweaver's Dilemma — collection — 5th place

1997:
Memory — sf novel — 3rd place

1995:
Mirror Dance — sf novel — winner

1993:
The Spirit Ring — fantasy novel — 2nd place

1992:
Barrayar — sf novel — winner

1991:
The Vor Game — sf novel — 4th place

1991:
“Weatherman” — novella — 16th place

1990:
Borders of Infinity — collection — 6th place

1990:
“Labyrinth” — novella — 3rd place

1990:
“The Mountains of Mourning” — novella — 4th place

1989:
Brothers in Arms — sf novel — 15th place

1989:
Falling Free — sf novel — 9th place

1988:
“The Borders of Infinity” — novella — 7th place

1987:
Shards of Honor — first novel — 2nd place

1987:
The Warrior's Apprentice — sf novel — 16th place

Bull, Emma (10 nominations; 1 win)
2010:
“Cuckoo” (by EB, Elizabeth Bear & Leah Bobet) — novella — 6th place

2008:
Territory — fantasy novel — 4th place

2007:
“What Used to Be Good Still Is” — novelette — 19th place

1998:
Freedom & Necessity (by Steven Brust & EB) — fantasy novel — 7th place

1995:
Finder — fantasy novel — 4th place

1992:
Bone Dance — sf novel — 3rd place

1990:
Falcon — sf novel — 8th place

1988:
War for the Oaks — first novel — winner

1988:
War for the Oaks — fantasy novel — 13th place

1986:
Liavek (Will Shetterly & EB, eds.) — anthology — 12th place

Bunch, Chris (2 nominations)
1995:
The Warrior's Tale (by Allan Cole & CB) — fantasy novel — 13th place

1994:
The Far Kingdoms (by Allan Cole & CB) — fantasy novel — 14th place

Bunch, David R. (2 nominations)
1994:
Bunch! — collection — 18th place

1972:
Moderan — reprint anth/collection — 11th place

Bunn, Cynthia (1 nomination)
1975:
“And Keep Us from Our Castles” — novelette — 21st place

Burgess, Michael (2 nominations)
2004:
Reference Guide to Science Fiction, Fantasy, and Horror: Second Edition (MB & Lisa R. Bartle, eds.) — non-fiction/art — 16th place

1993:
Reference Guide to Science Fiction, Fantasy, and Horror — nonfiction — 10th place

Burke, Chesya (1 nomination)
2017:
Hidden Youth: Speculative Fiction from the Margins of History (Mikki Kendall & CB, eds.) — anthology — 9th place

Burnham, Karen (1 nomination)
2015:
Greg Egan — non-fiction — 6th place

Burns, Jim (36 nominations)
2015:
artist — 5th place

2015:
The Art of Jim Burns: Hyperluminal — art book — 5th place

2014:
artist — 16th place

2013:
artist — 16th place

2012:
artist — 13th place

2010:
artist — 15th place

2009:
artist — 13th place

2008:
artist — 11th place

2007:
artist — 12th place

2006:
artist — 7th place (tie)

2006:
Imago — art book — 4th place

2005:
artist — 14th place

2004:
artist — 3rd place

2003:
artist — 4th place

2002:
artist — 3rd place

2001:
artist — 4th place

2000:
artist — 3rd place

2000:
Transluminal: The Paintings of Jim Burns — art book — 4th place

1999:
artist — 5th place

1998:
artist — 7th place

1997:
artist — 5th place

1996:
artist — 7th place

1995:
artist — 7th place

1994:
artist — 5th place

1993:
artist — 6th place

1992:
artist — 8th place

1991:
artist — 12th place

1990:
artist — 4th place

1989:
artist — 6th place

1988:
artist — 2nd place

1987:
artist — 2nd place

1987:
Lightship (by Chris Evans, text; JB, art) — nonfiction — 10th place

1986:
artist — 11th place

1985:
artist — 7th place

1984:
artist — 13th place

1980:
Planet Story (by Harry Harrison, illustrated by JB) — art or illustrated book — 16th place

Burns, Stephen L. (2 nominations)
2003:
“Look Away” — novelette — 28th place

2000:
“Vultures” — novelette — 25th place

Burroughs, William S. (1 nomination)
1988:
“The Ghost Lemurs of Madagascar” — short story — 12th place

Busby, F. M. (4 nominations)
1988:
Getting Home — collection — 16th place

1987:
Rebels' Seed — sf novel — 26th place

1985:
Star Rebel — sf novel — 23rd place

1975:
“Getting Home” — novelette — 12th place

Butler, Andrew M. (4 nominations)
2010:
The Routledge Companion to Science Fiction (Mark Bould, AMB, Adam Roberts & Sherryl Vint, eds.) — nonfiction/art book — 14th place

2009:
An Unofficial Companion to the Novels of Terry Pratchett — nonfiction/art book — 11th place

2004:
The True Knowledge of Ken MacLeod (AMB & Farah Mendlesohn, eds.) — non-fiction/art — 13th place (tie)

2001:
Terry Pratchett: Guilty of Literature (AMB, Edward James & Farah Mendlesohn, eds.) — nonfiction — 9th place

Butler, Jack (1 nomination)
1990:
Nightshade — horror novel — 11th place

Butler, Octavia E. (14 nominations; 1 win)
2006:
Fledgling — fantasy novel — 9th place

2004:
“Amnesty” — novelette — 17th place

1999:
Parable of the Talents — sf novel — 8th place

1996:
Bloodchild and Other Stories — collection — 3rd place

1995:
Parable of the Sower — sf novel — 2nd place

1990:
Imago — sf novel — 11th place

1989:
Adulthood Rites — sf novel — 12th place

1988:
Dawn — sf novel — 17th place

1988:
“The Evening and the Morning and the Night” — novelette — 7th place

1985:
“Bloodchild” — novelette — winner

1985:
Clay's Ark — sf novel — 14th place

1984:
“Speech Sounds” — short story — 5th place

1981:
Wild Seed — sf novel — 12th place

1980:
Kindred — fantasy novel — 13th place

Butner, Richard (1 nomination)
1997:
Intersections: The Sycamore Hill Anthology (John Kessel, Mark L. Van Name & RB, eds.) — anthology — 9th place

Byers, Edward A. (1 nomination)
1986:
The Long Forgetting — first novel — 19th place

Byfield, Bruce (1 nomination)
1992:
Witches of the Mind: A Critical Study of Fritz Leiber — nonfiction — 7th place

Byrne, Eugene (1 nomination)
1998:
Back in the USSA (by EB & Kim Newman) — collection — 14th place

Byrne, Jeremy G. (1 nomination)
2007:
Eidolon 1 (Jonathan Strahan & JGB, eds.) — anthology — 25th place

Byrne, Monica (1 nomination)
2015:
The Girl In the Road — first novel — 6th place

Cabot, Meg (1 nomination)
2011:
“Princess Prettypants” — novelette — 30th place

Cacek, P. D. (1 nomination)
2001:
Canyons — fantasy novel — 19th place (tie)

Cadden, Mike (1 nomination)
2006:
Ursula K. Le Guin: Beyond Genre — non-fiction — 5th place

Cadigan, Pat (31 nominations; 3 wins)
2014:
Chalk — novelette — 29th place

2014:
“The Christmas Show” — novelette — 18th place

2013:
“The Girl-Thing Who Went Out for Sushi” — novelette — winner

2011:
“The Taste of Night” — short story — 16th place

2010:
“Truth and Bone” — novelette — 13th place

2008:
“Among Strangers” — short story — 17th place

2006:
“Is There Life After Rehab?” — short story — 24th place

2002:
Dervish Is Digital — sf novel — 19th place

2002:
“Life on Earth” — novelette — 11th place

1996:
“Death in the Promised Land” — novella — 18th place

1995:
“Paris in June” — novelette — 10th place (tie)

1994:
Dirty Work — collection — 8th place

1994:
“Love Toys of the Gods” — short story — 16th place

1993:
“50 Ways to Improve Your Orgasm” — short story — 14th place

1993:
Home by the Sea — collection — 6th place

1993:
“True Faces” — novelette — 2nd place

1992:
“Dispatches from the Revolution” — novelette — 12th place

1992:
“Johnny Come Home” — short story — 20th place

1992:
Synners — sf novel — 9th place

1991:
“Fool to Believe” — novella — 6th place

1990:
Patterns — collection — winner

1990:
“The Power and the Passion” — short story — 2nd place

1989:
“It Was the Heat” — short story — 25th place

1989:
“Two” — novelette — 10th place

1988:
“Angel” — short story — winner

1988:
Mindplayers — first novel — 2nd place

1987:
“Pretty Boy Crossover” — short story — 9th place

1985:
“Another One Hits the Road” — novelette — 21st place

1983:
“The Sorceress in Spite of Herself” — short story — 12th place (tie)

1982:
“Second Comings—Reasonable Rates” — short story — 18th place

1982:
“The Coming of the Doll” — short story — 22nd place

Cadnum, Michael (3 nominations)
1993:
Ghostwright — horror/dark fantasy novel — 13th place

1992:
Saint Peter's Wolf — horror/dark fantasy novel — 8th place

1991:
Nightlight — first novel — 8th place

Cady, Jack (7 nominations)
2004:
Ghosts of Yesterday — collection — 18th place

2002:
The Hauntings of Hood Canal — fantasy novel — 24th place

1999:
The Night We Buried Road Dog — collection — 13th place

1997:
“Kilroy Was Here” — novella — 5th place

1996:
The Off Season — horror/dark fantasy novel — 7th place

1994:
“The Night We Buried Road Dog” — novella — 3rd place

1993:
The Sons of Noah & Other Stories — collection — 12th place

Calder, Richard (3 nominations)
2007:
Babylon — sf novel — 21st place

1996:
Dead Girls — first novel — 4th place

1990:
“Mosquito” — short story — 23rd place

Callin, Grant D. (1 nomination)
1986:
Saturnalia — first novel — 12th place

Cambias, James L. (2 nominations)
2015:
A Darkling Sea — first novel — 2nd place

2001:
“The Alien Abduction” — novelette — 30th place

Camoin, François (1 nomination)
1981:
“Some of My Best Friends” — short story — 21st place

Campbell, Alan (1 nomination)
2007:
Scar Night — first novel — 8th place

Campbell, Bill (1 nomination)
2016:
Stories for Chip: A Tribute to Samuel R. Delany (Nisi Shawl & BC, eds.) — anthology — 3rd place

Campbell, Hayley (1 nomination)
2015:
The Art of Neil Gaiman — art book — 2nd place

Campbell, John W., Jr. (2 nominations)
2004:
A New Dawn: The Don A. Stuart Stories of John W. Campbell, Jr. — collection — 16th place

1977:
The Best of John W. Campbell (by JWC, edited by Lester del Rey) — author collection — 12th place

Campbell, Ramsey (10 nominations)
2004:
Gathering the Bones (Jack Dann, Dennis Etchison & RC, eds.) — anthology — 14th place

1995:
Best New Horror 5 (Stephen Jones & RC, eds.) — anthology — 16th place

1994:
Alone with the Horrors — collection — 19th place

1994:
Best New Horror 4 (Stephen Jones & RC, eds.) — anthology — 15th place

1993:
Best New Horror 3 (Stephen Jones & RC, eds.) — anthology — 16th place

1991:
Best New Horror (Stephen Jones & RC, eds.) — anthology — 19th place

1990:
Ancient Images — horror novel — 7th place

1989:
The Influence — horror novel — 8th place

1988:
Scared Stiff, Tales of Sex and Death — collection — 18th place

1987:
The Hungry Moon — fantasy novel — 24th place

Canavan, Gerry (1 nomination)
2017:
Octavia E. Butler — non-fiction — 5th place

Candelaria, Matthew (1 nomination)
2006:
Speculations on Speculation: Theories of Science Fiction (by James Gunn & MC) — non-fiction — 12th place

Canfield, Grant (7 nominations)
1976:
artist — 17th place

1975:
fan artist — 3rd place

1974:
fan artist — 3rd place

1973:
fan artist — 3rd place

1972:
fan artist — 4th place

1971:
fan artist — 7th place

1971:
fan cartoonist — 6th place

Caniglia, Jeremy (2 nominations)
2006:
artist — 21st place (tie)

2005:
As Dead As Leaves: The Art of Caniglia — art book — 11th place

Cannon, Peter (1 nomination)
1999:
Lovecraft Remembered — nonfiction — 4th place

Canty, Thomas (31 nominations)
2015:
artist — 14th place

2014:
artist — 8th place

2013:
artist — 20th place

2012:
artist — 11th place

2011:
artist — 13th place

2010:
artist — 20th place

2009:
artist — 10th place

2008:
artist — 12th place

2007:
artist — 9th place

2006:
artist — 10th place

2005:
artist — 7th place

2004:
artist — 5th place

2003:
artist — 3rd place

2002:
artist — 4th place

2001:
artist — 5th place

2000:
artist — 5th place

1999:
artist — 4th place

1998:
artist — 4th place

1997:
artist — 4th place

1996:
artist — 4th place

1995:
artist — 5th place

1994:
artist — 3rd place

1993:
artist — 2nd place

1992:
artist — 2nd place

1991:
artist — 3rd place

1990:
artist — 2nd place

1989:
artist — 5th place

1988:
artist — 10th place

1987:
artist — 16th place

1986:
artist — 17th place

1982:
artist — 18th place

Card, Orson Scott (53 nominations; 8 wins)
2011:
Pathfinder — young adult book — 7th place

2006:
Shadow of the Giant — sf novel — 6th place

2004:
The Crystal City — fantasy novel — 11th place

2003:
Shadow Puppets — sf novel — 7th place

2002:
Masterpieces: The Best Science Fiction of the Century — anthology — 9th place

2002:
Shadow of the Hegemon — sf novel — 2nd place

2001:
“The Elephants of Poznan” — novelette — 5th place

2000:
Enchantment — fantasy novel — 7th place

2000:
Ender's Shadow — sf novel — 5th place

2000:
“Vessel” — novelette — 10th place

1999:
Heartfire — fantasy novel — 4th place

1999:
Homebody — dark fantasy/horror novel — 6th place

1998:
Black Mist and Other Japanese Futures (OSC & Keith Ferrell, eds.) — anthology — 15th place

1997:
Children of the Mind — sf novel — 15th place

1996:
Alvin Journeyman — fantasy novel — winner

1994:
The Call of Earth — sf novel — 7th place

1993:
Lost Boys — horror/dark fantasy novel — 2nd place

1993:
The Memory of Earth — sf novel — 9th place

1992:
Future on Fire — anthology — 12th place

1992:
Xenocide — sf novel — 2nd place

1991:
How to Write Science Fiction and Fantasy — nonfiction — 2nd place

1991:
Maps in a Mirror: The Short Fiction of Orson Scott Card — collection — winner

1990:
“Dogwalker” — novelette — winner

1990:
“Lost Boys” — short story — winner

1990:
“Pageant Wagon” — novella — 5th place

1990:
Prentice Alvin — fantasy novel — winner

1990:
The Folk of the Fringe — collection — 4th place

1990:
“The Originist” — novella — 8th place

1989:
“Dowser” — novelette — 2nd place

1989:
Red Prophet — fantasy novel — winner

1988:
“America” — novelette — 6th place

1988:
Cardography — collection — 7th place

1988:
“Eye for Eye” — novella — 3rd place

1988:
“Runaway” — novelette — 12th place

1988:
Seventh Son — fantasy novel — winner

1987:
“Hatrack River” — novelette — 2nd place

1987:
“Salvage” — novelette — 10th place

1987:
Speaker for the Dead — sf novel — winner

1986:
Ender's Game — sf novel — 2nd place

1986:
“The Fringe” — novelette — 2nd place

1984:
Hart's Hope — fantasy novel — 12th place

1982:
Dragons of Darkness — anthology — 8th place

1982:
Unaccompanied Sonata and Other Stories — single author collection — 7th place

1981:
Dragons of Light — anthology — 17th place

1981:
“Saint Amy's Tale” — short story — 7th place

1981:
Songmaster — sf novel — 17th place

1980:
A Planet Called Treason — sf novel — 20th place

1980:
“Quietus” — short story — 3rd place

1980:
“Songhouse” — novella — 2nd place

1980:
“Unaccompanied Sonata” — short story — 6th place

1979:
“A Thousand Deaths” — short story — 8th place

1979:
“Mikal's Songbird” — novelette — 3rd place

1978:
“Ender's Game” — short fiction — 9th place

Carey, Jacqueline (3 nominations; 1 win)
2003:
Kushiel's Chosen — fantasy novel — 5th place

2002:
Kushiel's Dart — fantasy novel — 18th place

2002:
Kushiel's Dart — first novel — winner

Carey, Linda (1 nomination)
2013:
The Steel Seraglio (by Mike Carey, LC & Louise Carey) — fantasy novel — 15th place

Carey, Louise (1 nomination)
2013:
The Steel Seraglio (by Mike Carey, Linda Carey & LC) — fantasy novel — 15th place

Carey, M. R. (1 nomination)
2017:
Fellside — horror novel — 7th place

Carey, Mike (1 nomination)
2013:
The Steel Seraglio (by MC, Linda Carey & Louise Carey) — fantasy novel — 15th place

Carl, Lillian Stewart (1 nomination)
2009:
The Vorkosigan Companion: The Universe of Lois McMaster Bujold (LSC & John Helfers, eds.) — nonfiction/art book — 7th place

Carmien, Edward (1 nomination)
2005:
The Cherryh Odyssey — non-fiction — 11th place

Carnell, John (Ted) (1 nomination)
1973:
New Writings in SF 21 — original anthology — 15th place

Caro, Dennis R. (1 nomination)
1981:
The Man in the Darksuit — first novel — 13th place

Caroti, Simone (1 nomination)
2016:
The Culture Series of Iain M. Banks — non-fiction — 2nd place

Carpenter, Humphrey (2 nominations)
1982:
The Letters of J.R.R. Tolkien — related nonfiction book — 19th place

1980:
The Inklings — related nonfiction book — 7th place

Carr, Jayge (1 nomination)
1982:
“Blind Spot” — novelette — 24th place

Carr, John F. (3 nominations)
2009:
H. Beam Piper: A Biography — nonfiction/art book — 8th place

1986:
The Science Fiction Yearbook (Jerry Pournelle, Jim Baen & JFC, eds.) — anthology — 22nd place

1984:
The Worlds of H. Beam Piper (by H. Beam Piper, edited by JFC) — collection — 10th place

Carr, Terry (50 nominations; 11 wins)
1988:
Terry Carr's Best Science Fiction and Fantasy of the Year #16 — anthology — 3rd place

1988:
Universe 17 — anthology — 4th place

1987:
Terry Carr's Best Science Fiction of the Year #15 — anthology — 3rd place

1987:
The Science Fiction Hall of Fame, Vol. IV — anthology — 14th place

1987:
Universe 16 — anthology — 6th place

1986:
Terry Carr's Best Science Fiction of the Year #14 — anthology — 3rd place

1986:
Universe 15 — anthology — 5th place

1985:
The Best Science Fiction of the Year #13 — anthology — 3rd place

1985:
Universe 14 — anthology — 2nd place

1984:
The Best Science Fiction of the Year #12 — anthology — winner

1984:
Universe 13 — anthology — 3rd place

1983:
Fantasy Annual V — anthology — 5th place

1983:
The Best Science Fiction of the Year #11 — anthology — winner

1983:
Universe 12 — anthology — 4th place

1982:
A Treasury of Modern Fantasy (TC & Martin Harry Greenberg, eds.) — anthology — 11th place

1982:
Fantasy Annual III — anthology — 17th place

1982:
The Best Science Fiction of the Year #10 — anthology — 3rd place

1982:
Universe 11 — anthology — 2nd place

1981:
The Best Science Fiction Novellas of the Year #2 — anthology — 12th place

1981:
The Best Science Fiction of the Year #9 — anthology — 2nd place

1981:
Universe 10 — anthology — 6th place

1980:
The Best Science Fiction Novellas of the Year #1 — anthology — 6th place

1980:
The Best Science Fiction of the Year #8 — anthology — 3rd place

1980:
The Year's Finest Fantasy, Volume 2 — anthology — 15th place

1980:
Universe 9 — anthology — winner

1979:
The Best Science Fiction of the Year #7 — anthology — winner

1979:
Universe 8 — anthology — 3rd place

1979:
“Virra” — short story — 4th place

1979:
Year's Finest Fantasy — anthology — 6th place

1978:
Cirque — sf novel — 16th place

1977:
The Best Science Fiction of the Year #5 — anthology — winner

1977:
Universe 6 — anthology — 4th place

1976:
The Best Science Fiction of the Year #4 — anthology — 2nd place

1975:
Fellowship of the Stars — original anthology — 11th place

1975:
The Best Science Fiction of the Year #3 — reprint anthology — 2nd place

1975:
Universe 4 — original anthology — winner

1975:
Universe 5 — original anthology — 7th place

1974:
An Exaltation of Stars — original anthology — 4th place

1974:
“The Answer” — short fiction — 13th place (tie)

1974:
The Best Science Fiction of the Year #2 — reprint anth/collection — winner

1974:
Universe 3 — original anthology — 3rd place

1973:
fan writer — winner

1973:
The Best Science Fiction of the Year — reprint anth/collection — winner

1973:
Universe 2 — original anthology — 2nd place

1972:
fan writer — 3rd place (tie)

1972:
New Worlds of Fantasy No. 3 — reprint anth/collection — 5th place

1972:
Universe 1 — original anthology — winner

1972:
World's Best Science Fiction: 1971 (Donald A. Wollheim & TC, eds.) — reprint anth/collection — winner

1971:
fan writer — 5th place

1971:
World's Best Science Fiction: 1970 (Donald A. Wollheim & TC, eds.) — anthology/collection — 4th place

Carrère, Emmanuel (1 nomination)
1991:
Gothic Romance — horror/dark fantasy novel — 10th place

Carriger, Gail (4 nominations)
2015:
Waistcoats & Weaponry — young adult book — 5th place

2012:
Heartless — fantasy novel — 14th place

2011:
Changeless — fantasy novel — 12th place

2010:
Soulless — first novel — 4th place

Carrington, André M. (1 nomination)
2017:
Speculative Blackness: The Future of Race in Science Fiction — non-fiction — 10th place

Carroll & Graf (1 nomination)
1994:
book publisher — 12th place

Carroll, Jonathan (18 nominations)
2015:
Bathing the Lion — fantasy novel — 15th place

2013:
The Woman Who Married a Cloud — collection — 14th place

2009:
The Ghost in Love — fantasy novel — 11th place

2006:
Glass Soup — fantasy novel — 12th place

2003:
White Apples — fantasy novel — 4th place

2002:
The Wooden Sea — fantasy novel — 4th place

2000:
“Fish in a Barrel” — short story — 8th place

2000:
The Marriage of Sticks — fantasy novel — 10th place

1997:
The Panic Hand — collection — 10th place

1996:
The Panic Hand — collection — 10th place

1995:
From the Teeth of Angels — dark fantasy/horror novel — 9th place

1993:
“Uh-Oh City” — novella — 7th place

1992:
Outside the Dog Museum — fantasy novel — 9th place

1991:
“The Sadness of Detail” — short story — 21st place

1990:
A Child Across the Sky — fantasy novel — 10th place

1989:
Sleeping in Flame — fantasy novel — 20th place

1988:
Bones of the Moon — fantasy novel — 14th place

1988:
“Friend's Best Man” — short story — 23rd place

Carson, Rae (2 nominations)
2013:
The Crown of Embers — young adult book — 18th place

2012:
The Girl of Fire and Thorns — first novel — 8th place

Carter, Angela (1 nomination)
1985:
Nights at the Circus — fantasy novel — 19th place

Carter, Derek (2 nominations)
1971:
fan cartoonist — 5th place

1971:
fan artist — 9th place

Carter, Lin (2 nominations)
1982:
Flashing Swords #5: Demons and Daggers — anthology — 5th place

1974:
Flashing Swords #1 — original anthology — 11th place

Carter, Raphael (2 nominations)
1999:
“Congenital Agenesis of Gender Ideation by K.N. Sirsi and Sandra Botkin” — short story — 14th place

1997:
The Fortunate Fall — first novel — 4th place

Cashore, Kristin (2 nominations)
2013:
Bitterblue — young adult book — 13th place

2009:
Graceling — first novel — 6th place

Cass, Stephen (1 nomination)
2014:
Twelve Tomorrows — anthology — 10th place

Cassutt, Michael (3 nominations)
2002:
“More Adventures on Other Planets” — novelette — 37th place

1997:
“The Longer Voyage” — novelette — 21st place

1987:
The Star Country — first novel — 15th place

Castro, Adam-Troy (5 nominations)
2003:
“Unseen Demons” — novella — 23rd place

2002:
“Sunday Night Yams at Minnie and Earl's” — novella — 14th place

2000:
“The Astronaut from Wyoming” (by AC & Jerry Oltion) — novella — 15th place

1998:
“The Funeral March of the Marionettes” — novella — 16th place

1993:
“The Last Robot” — short story — 4th place

Cato, Beth (1 nomination)
2015:
The Clockwork Dagger — first novel — 5th place

Cawthorn, James (1 nomination)
1989:
Fantasy: The 100 Best Books (by JC & Michael Moorcock) — related nonfiction — 13th place

Cemetery Dance (1 nomination)
2014:
publisher/imprint — 21st place

Cemetery Dance Publications (1 nomination)
2001:
book publisher/imprint — 17th place (tie)

Cemetery Dance (19 nominations)
2015:
magazine — 22nd place

2014:
magazine — 14th place

2013:
magazine — 16th place

2012:
magazine — 14th place

2011:
magazine — 20th place

2010:
magazine — 17th place

2009:
magazine — 18th place

2008:
magazine — 18th place

2007:
magazine — 17th place

2006:
magazine — 17th place

2005:
magazine — 15th place

2004:
magazine — 15th place

2003:
magazine — 10th place

2002:
magazine — 14th place

2001:
magazine — 7th place

2000:
magazine — 10th place

1994:
magazine — 15th place

1993:
magazine or fanzine — 13th place

1992:
magazine or fanzine — 14th place

Centipede (2 nominations)
2015:
publisher/imprint — 16th place

2014:
publisher/imprint — 14th place

Century (3 nominations)
2001:
magazine — 14th place

1997:
magazine — 7th place

1996:
magazine — 7th place

Cerf, Christopher (1 nomination)
1980:
The 80s: A Look Back (Tony Hendra, CC & Peter Elbling, eds.) — related nonfiction book — 6th place

Chabon, Michael (4 nominations; 1 win)
2008:
The Yiddish Policemen's Union — sf novel — winner

2004:
McSweeney's Mammoth Treasury of Thrilling Tales — anthology — 4th place

2003:
Summerland — young adult novel — 3rd place

2002:
“The God of Dark Laughter” — short story — 26th place

Chalker, Jack L. (3 nominations)
1989:
Dance Band on the Titanic — collection — 12th place

1982:
Lilith — sf novel — 28th place

1978:
Midnight at the Well of Souls — sf novel — 18th place

Chant, Joy (2 nominations)
1984:
The High Kings — nonfiction/reference — 2nd place

1978:
The Grey Mane of Morning — fantasy novel — 10th place

1987:
The John W. Campbell Letters, Vol. 1 (PAC, Tony Chapdelaine & George Hay, eds.) — nonfiction — 3rd place

Chapdelaine, Tony (1 nomination)
1987:
The John W. Campbell Letters, Vol. 1 (Perry A. Chapdelaine, Sr., TC & George Hay, eds.) — nonfiction — 3rd place

Chapman, Edgar L. (1 nomination)
2000:
The Road to Castle Mount: The Science Fiction of Robert Silverberg — nonfiction — 7th place

Chapman, Stepan (1 nomination)
1998:
The Troika — first novel — 11th place

Chappell, Fred (2 nominations)
2013:
“Maze of Shadows” — novella — 16th place

2008:
“Dance of Shadows” — novelette — 26th place

Charnas, Suzy McKee (12 nominations)
2012:
“Late Bloomer” — novelette — 17th place

2010:
“Lowland Sea” — novelette — 27th place

2005:
Stagestruck Vampires & Other Phantasms — collection — 17th place

2000:
The Conqueror's Child — sf novel — 24th place

1997:
“Beauty and the Opéra or The Phantom Beast” — novelette — 5th place

1990:
“Boobs” — short story — 5th place

1986:
The Bronze King — fantasy novel — 23rd place

1981:
“Scorched Supper on New Niger” — novelette — 16th place

1981:
The Vampire Tapestry — fantasy novel — 8th place

1981:
“Unicorn Tapestry” — novella — 6th place

1980:
“The Ancient Mind at Work” — novelette — 13th place

1975:
Walk to the End of the World — novel — 21st place

Chase, Robert R. (2 nominations)
1991:
“Transit of Betelgeuse” — novelette — 22nd place

1987:
The Game of Fox and Lion — first novel — 10th place

Chauvin, Cy (2 nominations)
1975:
critic — 18th place

1974:
critic — 15th place (tie)

Chaykin, Howard (2 nominations)
1980:
The Stars My Destination (by Alfred Bester, illustrated by HC) — art or illustrated book — 13th place

1979:
Empire (by Samuel R. Delany, illustrated by HC) — art or illustrated book — 8th place

Chee, Traci (1 nomination)
2017:
The Reader — first novel — 10th place

Chen, Curtis (1 nomination)
2017:
Waypoint Kangaroo — first novel — 8th place

Cheney, J. Kathleen (1 nomination)
2014:
The Golden City — first novel — 5th place

Cheng, John (1 nomination)
2013:
Astounding Wonder: Imagining Science and Science Fiction in Interwar America — non-fiction — 11th place

Cherry, David A. (21 nominations)
2013:
artist — 27th place

2008:
artist — 24th place

2007:
artist — 26th place

2006:
artist — 25th place

2005:
artist — 25th place

2004:
artist — 18th place

2002:
artist — 20th place

2001:
artist — 12th place

1999:
artist — 12th place

1996:
artist — 10th place

1995:
artist — 8th place

1994:
artist — 8th place

1993:
artist — 7th place

1992:
artist — 7th place

1991:
artist — 7th place

1990:
artist — 13th place

1989:
artist — 4th place

1989:
Imagination: The Art & Technique of David A. Cherry — related nonfiction — 7th place

1988:
artist — 8th place

1987:
artist — 10th place

1986:
artist — 15th place

Cherryh, C. J. (51 nominations; 1 win)
2017:
Visitor — sf novel — 6th place

2014:
Protector — sf novel — 6th place

2013:
Intruder — sf novel — 10th place

2005:
The Collected Short Fiction of C. J. Cherryh — collection — 2nd place

2002:
Defender — sf novel — 5th place

2001:
Fortress of Dragons — fantasy novel — 10th place

2000:
Fortress of Owls — fantasy novel — 3rd place

2000:
Precursor — sf novel — 7th place

1999:
Fortress of Eagles — fantasy novel — 5th place

1998:
Finity's End — sf novel — 5th place

1997:
Inheritor — sf novel — 7th place

1996:
Fortress in the Eye of Time — fantasy novel — 3rd place

1996:
Invader — sf novel — 3rd place

1995:
Foreigner — sf novel — 3rd place

1995:
Tripoint — sf novel — 17th place

1994:
Faery in Shadow — fantasy novel — 11th place

1993:
Chanur's Legacy — sf novel — 7th place

1993:
Hellburner — sf novel — 14th place

1992:
Heavy Time — sf novel — 7th place

1990:
Rimrunners — sf novel — 2nd place

1990:
Rusalka — fantasy novel — 4th place

1989:
Cyteen — sf novel — winner

1989:
The Paladin — fantasy novel — 2nd place

1987:
Chanur's Homecoming — sf novel — 6th place

1987:
Visible Light — collection — 4th place

1986:
Cuckoo's Egg — sf novel — 9th place

1986:
The Kif Strike Back — sf novel — 14th place

1986:
“The Scapegoat” — novella — 6th place

1985:
Chanur's Venture — sf novel — 5th place

1985:
“The Scapegoat” — novella — 2nd place

1984:
Forty Thousand in Gehenna — sf novel — 18th place

1984:
The Dreamstone — fantasy novel — 8th place

1984:
The Tree of Swords and Jewels — fantasy novel — 17th place

1983:
Merchanter's Luck — sf novel — 9th place

1983:
The Pride of Chanur — sf novel — 4th place

1983:
“Willow” — novelette — 2nd place

1982:
Downbelow Station — sf novel — 3rd place

1982:
Ealdwood — novella — 7th place

1982:
Sunfall — single author collection — 3rd place

1982:
“The Haunted Tower” — novelette — 4th place

1982:
“The Only Death in the City” — short story — 4th place

1982:
The Pride of Chanur — sf novel — 21st place

1982:
Wave Without a Shore — sf novel — 30th place (tie)

1981:
Serpent's Reach — sf novel — 7th place

1980:
Fires of Azeroth — fantasy novel — 6th place

1980:
The Faded Sun: Kutath — sf novel — 6th place

1979:
“Cassandra” — short story — 6th place

1979:
The Faded Sun: Kesrith — novel — 4th place

1979:
The Faded Sun: Shon'jir — novel — 19th place

1978:
Hunter of Worlds — sf novel — 12th place

1977:
Brothers of Earth — novel — 10th place

Chesbro, George (1 nomination)
1983:
“Poems to Play on the Piccolo” — short story — 25th place

Chiang, Ted (13 nominations; 4 wins)
2014:
“The Truth of Fact, the Truth of Feeling” — novelette — 2nd place

2011:
The Lifecycle of Software Objects — novella — winner

2009:
“Exhalation” — short story — winner

2008:
“The Merchant and the Alchemist's Gate” — novelette — 2nd place

2003:
“Liking What You See: A Documentary” — novelette — 2nd place

2003:
Stories of Your Life and Others — collection — winner

2002:
“Hell Is the Absence of God” — novelette — winner

2001:
“Catching Crumbs from the Table” — short story — 27th place (tie)

2001:
“Seventy-Two Letters” — novella — 4th place

1999:
“Story of Your Life” — novella — 10th place (tie)

1992:
“Division by Zero” — short story — 7th place

1992:
“Understand” — novelette — 13th place

1991:
“Tower of Babylon” — novelette — 4th place

Chilson, Rob (1 nomination)
1985:
“Slowly, Slowly in the Wind” — novelette — 17th place

Chin, M. Lucie (1 nomination)
1989:
The Fairy of Ku-She — first novel — 19th place

ChiZine (2 nominations)
2015:
publisher/imprint — 18th place

2014:
publisher/imprint — 23rd place

ChiZine Publications (2 nominations)
2013:
publisher/imprint — 17th place

2012:
publisher/imprint — 20th place

Chizmar, Richard T. (2 nominations)
2002:
Night Visions 10 — anthology — 13th place

2001:
October Dreams: A Celebration of Halloween (RTC & Robert Morrish, eds.) — anthology — 12th place

Cho, Zen (1 nomination)
2016:
Sorcerer to the Crown — first novel — 2nd place

Chokshi, Roshani (1 nomination)
2017:
The Star-Touched Queen — first novel — 6th place

Cholfin, Bryan (1 nomination)
1999:
The Best of Crank! — anthology — 10th place

Chong, Vincent (4 nominations)
2015:
artist — 17th place

2014:
artist — 9th place

2013:
artist — 14th place

2012:
artist — 21st place

Christensen, James C. (1 nomination)
1995:
The Art of James Christensen: A Journey of the Imagination — art book — 10th place

Christian, Deborah (1 nomination)
1997:
Mainline — first novel — 9th place

Chronicle (1 nomination)
2004:
magazine — 21st place

Chu, John (1 nomination)
2014:
“The Water That Falls on You from Nowhere” — short story — 12th place

Chwedyk, Richard (2 nominations)
2003:
“Bronte's Egg” — novella — 12th place (tie)

2002:
“The Measure of All Things” — novelette — 13th place

Cinefantastique (2 nominations)
1981:
magazine/fanzine — 18th place

1978:
magazine — 17th place

Cisco, Michael (1 nomination)
2000:
The Divinity Student — first novel — 13th place

Clare, Cassandra (3 nominations)
2011:
“Cold Hands” — short story — 33rd place

2009:
City of Ashes — young adult novel — 10th place

2008:
City of Bones — first novel — 5th place

Clareson, Thomas D. (2 nominations)
2015:
The Heritage of Heinlein: A Critical Reading of the Fiction (by TDC & Joe Sanders) — non-fiction — 9th place

1991:
Understanding American Science Fiction: The Formative Period, 1926-1970 — nonfiction — 13th place

Clark, Alan M. (7 nominations)
2005:
artist — 18th place

2005:
The Paint in My Blood — art book — 5th place

2003:
artist — 14th place

2002:
artist — 17th place

2001:
artist — 15th place

1999:
artist — 9th place

1999:
Imagination Fully Dilated (AMC & Elizabeth Engstrom, eds.) — art book — 10th place

Clarke, Arthur C. (22 nominations; 1 win)
2002:
The Collected Stories — collection — 2nd place

1999:
“The Wire Continuum” (by ACC & Stephen Baxter) — short story — 18th place

1998:
3001: The Final Odyssey — sf novel — 10th place

1995:
Rama Revealed (by ACC & Gentry Lee) — sf novel — 8th place

1994:
The Hammer of God — sf novel — 11th place

1993:
“The Hammer of God” — short story — 11th place

1992:
The Garden of Rama (by ACC & Gentry Lee) — sf novel — 11th place

1991:
Project Solar Sail — anthology — 8th place

1991:
The Ghost from the Grand Banks — sf novel — 23rd place

1990:
Astounding Days — nonfiction — 3rd place

1990:
Rama II (by ACC & Gentry Lee) — sf novel — 7th place

1988:
2061: Odyssey Three — sf novel — 10th place

1987:
The Songs of Distant Earth — sf novel — 8th place

1984:
The Sentinel — collection — 3rd place

1983:
2010: Odyssey Two — sf novel — 2nd place

1982:
Science Fiction Hall of Fame Volume Four — anthology — 20th place

1980:
The Fountains of Paradise — sf novel — 3rd place

1977:
Imperial Earth — novel — 7th place

1976:
Imperial Earth — novel — 6th place

1974:
Rendezvous with Rama — novel — winner

1973:
The Wind from the Sun — reprint anth/collection — 8th place (tie)

1972:
“A Meeting with Medusa” — short fiction — 2nd place (tie)

Clarke, Neil (6 nominations)
2017:
editor — 7th place

2015:
editor — 6th place

2015:
Upgraded — anthology — 7th place

2014:
editor — 10th place

2013:
editor — 11th place

2012:
editor — 17th place

Clarke, Susanna (3 nominations; 1 win)
2007:
The Ladies of Grace Adieu and other stories — collection — 4th place

2005:
Jonathan Strange & Mr Norrell — first novel — winner

2005:
Jonathan Strange & Mr Norrell — fantasy novel — 10th place

Clarkesworld Magazine (5 nominations)
2011:
magazine — 6th place

2010:
magazine — 4th place

2009:
magazine — 9th place

2008:
magazine — 14th place

2007:
magazine — 20th place

Clarkesworld (6 nominations)
2017:
magazine — 5th place

2016:
magazine — 4th place

2015:
magazine — 3rd place

2014:
magazine — 4th place

2013:
magazine — 4th place

2012:
magazine — 3rd place

Clement, Hal (5 nominations)
2001:
The Essential Hal Clement, Volume 2: Music of Many Spheres — collection — 11th place

1999:
“Options” — short story — 22nd place (tie)

1988:
Still River — sf novel — 25th place

1980:
The Best of Hal Clement (by HC, edited by Lester del Rey) — single author collection — 10th place

1971:
“Star Light” — novel — 10th place

Clifton, Mark (1 nomination)
1981:
The Science Fiction of Mark Clifton (by MC, edited by Barry N. Malzberg & Martin H. Greenberg) — single author collection — 19th place

Cline, Ernest (1 nomination)
2012:
Ready Player One — first novel — 5th place

Clink, Carolyn (1 nomination)
1999:
Tesseracts6 (Robert J. Sawyer & CC, eds.) — anthology — 20th place

Clough, Brenda W. (1 nomination)
2002:
“May Be Some Time” — novella — 16th place

Clute, John (15 nominations; 4 wins)
2015:
Stay — non-fiction — 7th place

2012:
Pardon This Intrusion: Fantastika in the World Storm — non-fiction — 6th place

2010:
Canary Fever: Reviews — nonfiction/art book — 8th place

2007:
The Darkening Garden: A Short Lexicon of Horror — non-fiction — 5th place

2004:
Scores: Reviews 1993-2003 — non-fiction/art — 4th place

2002:
Appleseed — sf novel — 14th place

1998:
The Encyclopedia of Fantasy (JC & John Grant, eds.) — nonfiction — winner

1997:
Look at the Evidence — nonfiction — winner

1996:
Science Fiction: The Illustrated Encyclopedia — nonfiction — winner

1994:
The Encyclopedia of Science Fiction (JC & Peter Nicholls, eds.) — nonfiction — winner

1990:
Interzone: The 4th Anthology (JC, David Pringle & Simon Ounsley, eds.) — anthology — 15th place (tie)

1989:
Interzone: The 3rd Anthology (JC, David Pringle & Simon Ounsley, eds.) — anthology — 20th place

1989:
Strokes: Essays and Reviews 1966-1986 — related nonfiction — 6th place

1988:
Interzone: The 2nd Anthology (JC, David Pringle & Simon Ounsley, eds.) — anthology — 15th place

1986:
Interzone: The 1st Anthology (JC, Colin Greenland & David Pringle, eds.) — anthology — 9th place

Coates, Deborah (1 nomination)
2013:
Wide Open — first novel — 9th place

Cochrane, William E. (1 nomination)
1977:
“Weather War” — novella — 6th place

Cogswell, Theodore R. (1 nomination)
1994:
PITFCS: Proceedings of the Institute for Twenty-First Century Studies — nonfiction — 4th place

Cohen, Jack (1 nomination)
2001:
Wheelers (by Ian Stewart & JC) — first novel — 4th place

Cole, Allan (2 nominations)
1995:
The Warrior's Tale (by AC & Chris Bunch) — fantasy novel — 13th place

1994:
The Far Kingdoms (by AC & Chris Bunch) — fantasy novel — 14th place

Colebrook, Martyn (1 nomination)
2014:
The Transgressive Iain Banks: Essays on a Writer Beyond Borders (MC & Katharine Cox, eds.) — non-fiction — 7th place

Coleman, Sidney (1 nomination)
1975:
critic — 16th place

Collings, Michael R. (1 nomination)
2002:
Storyteller: The Official Orson Scott Card Bibliography and Guide — non-fiction — 11th place

Collins, Helen (1 nomination)
1994:
Mutagenesis — first novel — 6th place

Collins, Nancy A. (8 nominations)
1996:
Dark Love (NAC, Edward E. Kramer & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 9th place

1996:
Paint it Black (US title: Midnight Blue) — horror/dark fantasy novel — 5th place

1995:
Nameless Sins — collection — 12th place (tie)

1995:
Wild Blood — dark fantasy/horror novel — 7th place

1992:
In the Blood — horror/dark fantasy novel — 6th place

1991:
Tempter — horror/dark fantasy novel — 4th place

1990:
Sunglasses After Dark — first novel — 2nd place

1990:
Sunglasses After Dark — horror novel — 10th place

Collins, Suzanne (3 nominations)
2011:
Mockingjay — young adult book — 3rd place

2010:
Catching Fire — young adult novel — 4th place

2009:
The Hunger Games — young adult novel — 9th place

Compton, D. G. (3 nominations)
1975:
The Unsleeping Eye — novel — 5th place

1971:
Chronocules — novel — 13th place

1971:
The Steel Crocodile — novel — 14th place

Conner, Michael (1 nomination)
1985:
“Five Mercies” — novelette — 22nd place

Connolly, Flynn (1 nomination)
1994:
The Rising of the Moon — first novel — 9th place

Connors, Scott (1 nomination)
2007:
The Freedom of Fantastic Things: Selected Criticisms on Clark Ashton Smith — non-fiction — 12th place

Conover, Willis (1 nomination)
1976:
Lovecraft at Last — associational item — 8th place

Constantine, Storm (2 nominations)
2000:
Sea Dragon Heir — fantasy novel — 19th place

1989:
The Enchantments of Flesh and Spirit — first novel — 21st place

Contento, William G. (10 nominations)
1993:
Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1991 (by Charles N. Brown & WGC) — nonfiction — 6th place

1992:
Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1990 (by Charles N. Brown & WGC) — nonfiction — 4th place

1991:
Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1984 (by Charles N. Brown & WGC) — nonfiction — 14th place

1991:
Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1989 (by Charles N. Brown & WGC) — nonfiction — 7th place

1990:
Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1988 (by Charles N. Brown & WGC) — nonfiction — 7th place

1989:
Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1987 (by Charles N. Brown & WGC) — related nonfiction — 8th place

1988:
Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1986 (by Charles N. Brown & WGC) — nonfiction — 6th place

1987:
Science Fiction in Print: 1985 (by Charles N. Brown & WGC) — nonfiction — 5th place

1985:
Index to Science Fiction Anthologies and Collections 1977-1983 — nonfiction/reference — 11th place

1979:
Index to Science Fiction Anthologies and Collections — reference book — 3rd place

The Coode Street Podcast (2 nominations)
2015:
magazine — 12th place

2014:
magazine — 18th place

Cook, Glen (3 nominations)
1983:
The Swordbearer — fantasy novel — 14th place

1981:
All Darkness Met — fantasy novel — 19th place

1981:
“Soldier of an Empire Unacquainted with Defeat” — novella — 12th place

Cook, Paul H. (1 nomination)
1982:
Tintagel — first novel — 11th place

Cook, Rick (1 nomination)
1995:
“Symphony for Skyfall” (by RC & Peter L. Manly) — novella — 17th place

Cooper, Edmund (1 nomination)
1974:
The Cloud Walker — novel — 10th place

Cooper, Susan (1 nomination)
1978:
Silver on the Tree — fantasy novel — 14th place

Coover, Robert (1 nomination)
1998:
Briar Rose — novella — 17th place

Copper, Basil (1 nomination)
1981:
Necropolis — fantasy novel — 20th place (tie)

Corben, Richard (2 nominations)
1982:
artist — 28th place

1977:
artist — 14th place

Corby, Adam (1 nomination)
1982:
The Former King — first novel — 15th place (tie)

Corey, James S. A. (6 nominations; 1 win)
2017:
Babylon's Ashes — sf novel — 3rd place

2015:
Cibola Burn — sf novel — 8th place

2014:
Abaddon's Gate — sf novel — winner

2013:
Caliban's War — sf novel — 5th place

2013:
“Gods of Risk” — novella — 6th place

2012:
Leviathan Wakes — sf novel — 5th place

Cornell, Paul (5 nominations)
2017:
The Lost Child of Lychford — novella — 8th place

2015:
“A Better Way to Die” — novelette — 13th place

2014:
London Falling — fantasy novel — 10th place

2013:
“The Ghosts of Christmas” — novelette — 18th place

2012:
“The Copenhagen Interpretation” — novelette — 5th place

Cornish, D. M. (2 nominations)
2011:
Factotum — young adult book — 13th place

2009:
Monster Blood Tattoo, Book Two: Lamplighter — young adult novel — 14th place

Cortiel, Jeanne (1 nomination)
2000:
Demand My Writing: Joanna Russ/Feminism/Science Fiction — nonfiction — 12th place

Cosmos (1 nomination)
1978:
magazine — 7th place

Costikyan, Greg (1 nomination)
1992:
“Bright Light, Big City” — short story — 16th place

Couch, Chris (1 nomination)
1971:
fan critic — 10th place

Coulson, Juanita (1 nomination)
1971:
fan writer — 12th place (tie)

Coulson, Robert (4 nominations)
1975:
critic — 11th place

1974:
critic — 14th place

1973:
fan writer — 14th place

1971:
fan critic — 6th place

Courtenay Grimwood, Jon (5 nominations)
2012:
The Fallen Blade — fantasy novel — 20th place

2007:
End of the World Blues — sf novel — 13th place

2006:
9Tail Fox — sf novel — 16th place

2005:
Stamping Butterflies — sf novel — 18th place

2004:
Felaheen: The Third Arabesk — sf novel — 17th place

Cowart, David (1 nomination)
1982:
Twentieth-Century American Science Fiction Writers (DC & Thomas L. Wymer, eds.) — related nonfiction book — 15th place

Cowdrey, Albert E. (9 nominations)
2010:
“Paradiso Lost” — novella — 10th place

2009:
“The Overseer” — novella — 17th place

2007:
“Revelation” — short story — 25th place

2007:
“The Revivalist” — novella — 20th place

2006:
“Twilight States” — short story — 25th place

2005:
“The Tribes of Bela” — novella — 16th place

2004:
“Grey Star” — short story — 30th place (tie)

2003:
“Ransom” — novella — 25th place

2001:
“Crux” — novella — 18th place

Cowper, Richard (14 nominations)
1985:
“A Message to the King to Brobdingnag” — novelette — 18th place

1985:
“The Scent of Silverdill” — short story — 29th place

1984:
“Brothers” — short story — 10th place

1981:
Out There Where the Big Ships Go — single author collection — 10th place

1981:
“The Web of the Magi” — novella — 3rd place

1980:
“Out There Where the Big Ships Go” — novelette — 4th place

1980:
The Road to Corlay — sf novel — 7th place

1979:
“Drink Me, Francesca” — short story — 7th place

1977:
“Paradise Beach” — short story — 7th place

1977:
“Piper at the Gates of Dawn” — novella — 2nd place

1977:
The Custodians and Other Stories — author collection — 15th place

1977:
“The Hertford Manuscript” — novelette — 5th place

1976:
“The Custodians” — novella — 6th place

1975:
The Twilight of Briareus — novel — 10th place

Cox, Andy (7 nominations)
2010:
editor — 25th place

2009:
editor — 22nd place

2008:
editor — 26th place

2007:
editor — 24th place

2006:
editor — 18th place

2005:
editor — 16th place

2004:
editor — 16th place

Cox, Katharine (1 nomination)
2014:
The Transgressive Iain Banks: Essays on a Writer Beyond Borders (Martyn Colebrook & KC, eds.) — non-fiction — 7th place

Craft, Kinuko Y. (14 nominations)
2017:
artist — 3rd place

2017:
Beauty and the Beast (by Mahlon F. Craft, illustrated by KYC) — art book — 4th place

2017:
Myth & Magic: An Enchanted Fantasy Coloring Book — art book — 9th place

2013:
artist — 8th place

2012:
artist — 8th place

2011:
artist — 8th place

2010:
artist — 10th place

2009:
artist — 9th place

2008:
artist — 10th place

2007:
artist — 8th place

2006:
artist — 6th place

2005:
artist — 5th place

2004:
artist — 8th place

2003:
artist — 7th place

Craft, Mahlon F. (1 nomination)
2017:
Beauty and the Beast (by MFC, illustrated by Kinuko Y. Craft) — art book — 4th place

Cramer, John G. (2 nominations)
1998:
Einstein's Bridge — sf novel — 27th place

1990:
Twistor — first novel — 9th place

Cramer, Kathryn (24 nominations)
2015:
Hieroglyph: Stories & Visions for a Better Future (Ed Finn & KC, eds.) — anthology — 12th place

2013:
Year's Best SF 17 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 6th place

2012:
Year's Best SF 16 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 11th place

2011:
Year's Best SF 15 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 9th place

2010:
Year's Best Fantasy 9 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 19th place

2010:
Year's Best SF 14 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 16th place

2009:
Year's Best Fantasy 8 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 23rd place

2009:
Year's Best SF 13 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 12th place

2008:
Year's Best Fantasy 7 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 19th place

2008:
Year's Best SF 12 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 11th place

2007:
Year's Best Fantasy 6 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 12th place

2007:
Year's Best SF 11 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 5th place

2006:
Year's Best Fantasy 5 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 10th place

2006:
Year's Best SF 10 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 4th place

2005:
Year's Best Fantasy 4 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 8th place

2005:
Year's Best SF 9 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 4th place

2004:
Year's Best Fantasy 3 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 17th place

2004:
Year's Best SF 8 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 6th place

2003:
The Hard SF Renaissance (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 2nd place

2003:
Year's Best Fantasy 2 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 10th place

2003:
Year's Best SF 7 (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 7th place

2002:
Year's Best Fantasy (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 7th place

1995:
The Ascent of Wonder: The Evolution of Hard SF (David G. Hartwell & KC, eds.) — anthology — 3rd place

1988:
The Architecture of Fear (KC & Peter D. Pautz, eds.) — anthology — 25th place

Crank! (2 nominations)
1996:
magazine — 11th place

1995:
magazine — 8th place

Crichton, Michael (1 nomination)
1991:
Jurassic Park — sf novel — 9th place

Cronin, Justin (1 nomination)
2011:
The Passage — sf novel — 6th place

Cross, Ronald Anthony (1 nomination)
1987:
“Hotel Mind Slaves” — novella — 13th place

Crosshill, Tom (1 nomination)
2015:
“The Magician and Laplace's Demon” — novelette — 20th place

Crossley, Robert (1 nomination)
1995:
Olaf Stapledon: Speaking for the Future — nonfiction — 10th place

Crowley, John (16 nominations; 1 win)
2012:
“And Go Like This” — short story — 29th place

2009:
Conversation Hearts — novelette — 17th place

2008:
Endless Things — fantasy novel — 5th place

2006:
Lord Byron's Novel: The Evening Land — fantasy novel — 8th place

2005:
Novelties & Souvenirs: Collected Short Fiction — collection — 7th place

2001:
Daemonomania — fantasy novel — 12th place

1997:
“Gone” — short story — winner

1995:
Love & Sleep — fantasy novel — 6th place

1994:
Antiquities — collection — 14th place

1991:
“Missolonghi 1824” — short story — 12th place

1990:
“Great Work of Time” — novella — 9th place

1990:
Novelty — collection — 9th place

1988:
Ægypt — fantasy novel — 6th place

1986:
“Snow” — short story — 3rd place

1982:
Little, Big — fantasy novel — 2nd place

1980:
Engine Summer — sf novel — 9th place

Crowther, Peter (21 nominations)
2014:
editor — 14th place

2013:
editor — 18th place

2011:
editor — 19th place

2010:
editor — 9th place

2010:
Postscripts #20/21: Edison's Frankenstein — anthology — 21st place

2009:
editor — 10th place

2008:
editor — 13th place

2007:
editor — 10th place

2007:
Forbidden Planets — anthology — 8th place

2006:
editor — 7th place

2006:
Constellations — anthology — 7th place

2005:
editor — 7th place

2004:
editor — 5th place

2004:
Cities — anthology — 9th place

2003:
editor — 4th place

2003:
Mars Probes — anthology — 4th place

2002:
editor — 12th place

2002:
Futures — anthology — 6th place

2001:
Foursight — anthology — 19th place

2000:
Moon Shots (PC & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 6th place

1996:
Tombs (PC & Edward E. Kramer, eds.) — anthology — 13th place

Crutcher, Chris (1 nomination)
2006:
The Sledding Hill — young adult book — 14th place

Cunningham, A. E. (1 nomination)
2001:
Jack Vance: Critical Appreciations and a Bibliography — nonfiction — 4th place

Cunningham, Michael (1 nomination)
2006:
“In the Machine” — novella — 21st place

Currey, L. W. (1 nomination)
1981:
Science Fiction and Fantasy Authors: A Bibliography of First Printings of Their Fiction and Selected Nonfiction — related nonfiction book — 4th place

Cushman, Carolyn (1 nomination)
1995:
Witch and Wombat — first novel — 4th place

Cutler, Judy Goffman (1 nomination)
1997:
Maxfield Parrish: A Retrospective (by Laurence S. Cutler & JGC; artist Maxfield Parrish) — art book — 6th place

Cutler, Laurence S. (1 nomination)
1997:
Maxfield Parrish: A Retrospective (by LSC & Judy Goffman Cutler; artist Maxfield Parrish) — art book — 6th place

Cutter, Leah R. (1 nomination)
2004:
Paper Mage — first novel — 5th place

Czerneda, Julie E. (1 nomination)
1998:
A Thousand Words for Stranger — first novel — 9th place

Dahlquist, Gordon (1 nomination)
2007:
The Glass Books of the Dream Eaters — first novel — 5th place

Daily SF (1 nomination)
2015:
magazine — 17th place

Dalkey, Kara (3 nominations)
1999:
Bhagavati — fantasy novel — 18th place (tie)

1989:
The Nightingale — fantasy novel — 24th place

1987:
The Curse of Sagamore — first novel — 14th place

D'Ammassa, Don (2 nominations)
1976:
critic — 12th place

1975:
critic — 19th place

Daniel, Tony (9 nominations)
2002:
Metaplanetary — sf novel — 18th place

2000:
The Robot's Twilight Companion — collection — 15th place

1999:
“Grist” — novella — 20th place

1999:
“Radio Praha” — short story — 19th place (tie)

1997:
“A Dry, Quiet War” — novelette — 7th place

1996:
“Life on the Moon” — short story — 7th place

1994:
Warpath — first novel — 7th place

1993:
“Death of Reason” — novella — 13th place

1992:
“Candle” — novella — 13th place

Danielewski, Mark Z. (1 nomination)
2001:
House of Leaves — first novel — 5th place

Dank, Gloria Rand (1 nomination)
1984:
The Forest of App — first novel — 9th place

Dann, Jack (33 nominations)
2012:
Ghosts by Gaslight (JD & Nick Gevers, eds.) — anthology — 14th place

2010:
The Dragon Book (JD & Gardner Dozois, eds.) — anthology — 14th place (tie)

2009:
Dreaming Again — anthology — 24th place

2008:
Wizards (JD & Gardner Dozois, eds.) — anthology — 6th place

2007:
Escape from Earth: New Adventures in Space (JD & Gardner Dozois, eds.) — anthology — 13th place

2007:
Futures Past (JD & Gardner Dozois, eds.) — anthology — 20th place

2006:
Nebula Awards Showcase 2005 — anthology — 9th place

2004:
Gathering the Bones (JD, Dennis Etchison & Ramsey Campbell, eds.) — anthology — 14th place

2002:
Jubilee — collection — 25th place

2002:
“The Diamond Pit” — novella — 12th place

1999:
Dreaming Down-Under (JD & Janeen Webb, eds.) — anthology — 16th place

1999:
Nanotech (JD & Gardner Dozois, eds.) — anthology — 13th place

1999:
Nebula Awards 32 — anthology — 9th place

1993:
“Jumping the Road” — novelette — 11th place

1992:
“Voices” — short story — 19th place

1990:
“Kaddish” — short story — 34th place (tie)

1989:
“Tea” — novelette — 29th place

1988:
In the Field of Fire (Jeanne Van Buren Dann & JD, eds.) — anthology — 2nd place

1986:
Bestiary! (JD & Gardner Dozois, eds.) — anthology — 15th place

1986:
“The Gods of Mars” (by Gardner Dozois, JD & Michael Swanwick) — short story — 9th place

1985:
“Bad Medicine” — novelette — 9th place

1985:
The Man Who Melted — sf novel — 25th place

1984:
“Blind Shemmy” — novelette — 13th place

1983:
“High Steel” (by Jack C. Haldeman II & JD) — novelette — 5th place

1982:
“Amnesia” — novella — 14th place

1982:
“Going Under” — novelette — 23rd place

1982:
More Wandering Stars — anthology — 24th place

1980:
“Camps” — novelette — 6th place

1979:
“A Quiet Revolution for Death” — short story — 13th place

1979:
Immortal — anthology — 11th place

1977:
Future Power (JD & Gardner Dozois, eds.) — anthology — 3rd place

1975:
Wandering Stars — original anthology — 6th place

1974:
“Junction” — novella — 11th place

Dann, Jeanne Van Buren (1 nomination)
1988:
In the Field of Fire (JVBD & Jack Dann, eds.) — anthology — 2nd place

Danvers, Dennis (1 nomination)
1992:
Wilderness — first novel — 17th place

Dara, Galen (2 nominations)
2017:
artist — 6th place

2016:
artist — 4th place

Dark Harvest (5 nominations)
1992:
publisher — 12th place

1991:
publisher — 9th place

1990:
book publisher — 7th place

1989:
book publisher — 9th place

1988:
book publisher — 19th place

Darnay, Arsen (2 nominations)
1977:
“Plutonium” — novella — 12th place

1975:
“The East Coast Confinement” — novella — 13th place

Dart-Thornton, Cecilia (2 nominations)
2003:
The Lady of the Sorrows — fantasy novel — 17th place

2002:
The Ill-Made Mute — first novel — 3rd place

Datlow, Ellen (96 nominations; 13 wins)
2017:
editor — winner

2017:
Children of Lovecraft — anthology — 7th place

2016:
editor — 2nd place

2015:
editor — winner

2015:
Fearful Symmetries — anthology — 9th place

2015:
Lovecraft's Monsters — anthology — 11th place

2015:
Nightmare Carnival — anthology — 17th place

2015:
The Best Horror of the Year: Volume Six — anthology — 22nd place

2014:
editor — winner

2014:
Queen Victoria's Book of Spells (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 3rd place

2014:
The Best Horror of the Year: Volume Five — anthology — 8th place

2013:
editor — winner

2013:
After (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 3rd place

2013:
The Best Horror of the Year: Volume Four — anthology — 10th place

2012:
editor — winner

2012:
Blood and Other Cravings — anthology — 17th place

2012:
Naked City: Tales of Urban Fantasy — anthology — 10th place

2012:
Teeth: Vampire Tales (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 12th place

2012:
The Best Horror of the Year: Volume Three — anthology — 16th place

2011:
editor — winner

2011:
Darkness: Two Decades of Modern Horror — anthology — 12th place

2011:
The Beastly Bride (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 5th place

2010:
editor — winner

2010:
Lovecraft Unbound — anthology — 5th place

2010:
Poe — anthology — 6th place

2010:
The Best Horror of the Year: Volume One — anthology — 22nd place

2010:
Troll's Eye View (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 13th place

2009:
editor — winner

2009:
The Del Rey Book of Science Fiction and Fantasy — anthology — 10th place

2009:
The Year's Best Fantasy and Horror 2008: Twenty-first Annual Collection (ED, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — 2nd place

2008:
editor — winner

2008:
Inferno — anthology — 10th place

2008:
The Coyote Road: Trickster Tales (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 3rd place

2008:
The Year's Best Fantasy and Horror 2007: Twentieth Annual Collection (by ED, Kelly Link & Gavin J. Grant, ed.) — anthology — 4th place

2007:
editor — winner

2007:
Salon Fantastique (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 3rd place

2007:
The Year's Best Fantasy and Horror 2006: Nineteenth Annual Collection (ED, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — 2nd place

2006:
editor — winner

2006:
The Year's Best Fantasy and Horror: Eighteenth Annual Collection (ED, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — winner

2005:
editor — winner

2005:
The Faery Reel: Tales from the Twilight Realm (ED & Terri Windling, eds.) — young adult book — 3rd place

2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (ED, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — 2nd place

2004:
editor — 2nd place

2004:
Swan Sister: Fairy Tales Retold (ED & Terri Windling, eds.) — young adult book — 4th place

2004:
The Dark: New Ghost Stories — anthology — 5th place

2004:
The Year's Best Fantasy and Horror: Sixteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 3rd place

2003:
The Green Man: Tales from the Mythic Forest (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 5th place

2003:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fifteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 3rd place

2003:
Wildside Press — editor — 21st place

2002:
editor — 2nd place

2002:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fourteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 2nd place

2001:
editor — 2nd place

2001:
A Wolf at the Door and Other Retold Fairy Tales (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 17th place

2001:
Black Heart, Ivory Bones (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 6th place

2001:
The Year's Best Fantasy and Horror: Thirteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 2nd place

2001:
Vanishing Acts — anthology — 4th place

2000:
editor — 5th place

2000:
Silver Birch, Blood Moon (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 8th place

2000:
The Year's Best Fantasy and Horror: Twelfth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 4th place

1999:
editor — 4th place

1999:
Sirens and Other Daemon Lovers (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 15th place

1999:
The Year's Best Fantasy and Horror: Eleventh Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 5th place

1998:
editor — 4th place

1998:
Black Swan, White Raven (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 7th place

1998:
The Year's Best Fantasy and Horror: Tenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 2nd place

1997:
editor — 3rd place

1997:
Off Limits: Tales of Alien Sex — anthology — 8th place

1997:
The Year's Best Fantasy and Horror: Ninth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 2nd place

1996:
editor — 3rd place

1996:
Ruby Slippers, Golden Tears (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 6th place

1996:
The Year's Best Fantasy and Horror: Eighth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 3rd place

1995:
editor — 3rd place

1995:
Black Thorn, White Rose (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 4th place

1995:
Little Deaths — anthology — 6th place

1995:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventh Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 2nd place

1994:
editor — 3rd place

1994:
Omni Best Science Fiction Three — anthology — 9th place

1994:
Snow White, Blood Red (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 4th place

1994:
The Year's Best Fantasy and Horror: Sixth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 3rd place

1993:
editor — 3rd place

1993:
Omni Best Science Fiction One — anthology — 11th place

1993:
Omni Best Science Fiction Two — anthology — 13th place

1993:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fifth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 2nd place

1992:
editor — 3rd place

1992:
A Whisper of Blood — anthology — 4th place

1992:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fourth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 3rd place

1991:
editor — 2nd place

1991:
Alien Sex — anthology — 2nd place

1991:
The Year's Best Fantasy and Horror: Third Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 3rd place

1990:
editor — 3rd place

1990:
Blood Is Not Enough — anthology — 6th place

1990:
The Year's Best Fantasy: Second Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 3rd place

1989:
editor — 4th place

1989:
Blood Is Not Enough — anthology — 10th place

1989:
The Year's Best Fantasy: First Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — 5th place

1986:
The Third Omni Book of Science Fiction — anthology — 25th place

David, Dennis M. V. (1 nomination)
2014:
Maurice Sendak: A Celebration of the Artist and His Work (by Justin G. Schiller, DMVD & Leonard S. Marcus) — art book — 2nd place

Davidson, Avram (24 nominations; 1 win)
2004:
Limekiller! — collection — 10th place

2002:
The Other Nineteenth Century — collection — 8th place

1999:
The Avram Davidson Treasury (by AD, edited by Robert Silverberg & Grania Davis) — collection — winner

1999:
The Boss in the Wall, A Treatise on the House Devil (by AD & Grania Davis) — novella — 4th place

1994:
“A Far Countrie” — novella — 13th place

1994:
“Sea-Scene, or, Vergil and the Ox-Thrall” — short story — 20th place (tie)

1994:
“The Spook-Box of Theodore Delafont De Brooks” — novelette — 14th place

1992:
The Adventures of Doctor Eszterhazy — collection — 8th place

1991:
“Limekiller at Large” — novelette — 24th place

1987:
“The Head of Shemesh the Eshurian” — novella — 15th place

1986:
“Duke Pasquale's Ring” — novella — 15th place

1986:
“The Slovo Stove” — novelette — 17th place

1985:
“Young Doctor Eszterhazy” — novella — 8th place

1984:
“Eszterhazy and the Autogóndola-Invention” — novella — 13th place

1984:
Magic for Sale — anthology — 7th place

1984:
“The Hills Behind Hollywood High” (by AD & Grania Davis) — novelette — 23rd place

1983:
Collected Fantasies of Avram Davidson — single author collection — 11th place

1983:
“Dr. Bhumbo Singh” — short story — 8th place

1982:
Peregrine: Secundus — fantasy novel — 13th place

1981:
“There Beneath the Silky-Trees and Whelmed in Deeper Gulphs Than Me” — novella — 11th place

1980:
The Best of Avram Davidson — single author collection — 12th place

1979:
“A Good Night's Sleep” (aka “Sleep Well of Nights“) — novelette — 13th place

1979:
The Redward Edward Papers — single author collection — 15th place

1976:
“Polly Charms, the Sleeping Woman” — novelette — 10th place

Davidson, Lawrence (1 nomination)
1999:
Pulp Culture: The Art of Fiction Magazines (by Frank M. Robinson & LD) — art book — 3rd place

Davidson, Rjurik (1 nomination)
2015:
Unwrapped Sky — first novel — 9th place

Davin, Eric Leif (1 nomination)
2000:
Pioneers of Wonder: Conversations with the Founders of Science Fiction — nonfiction — 3rd place

Davis, Don (2 nominations)
1974:
professional artist — 12th place

1973:
magazine artist — 11th place

Davis, Grania (3 nominations; 1 win)
1999:
The Avram Davidson Treasury (by Avram Davidson, edited by Robert Silverberg & GD) — collection — winner

1999:
The Boss in the Wall, A Treatise on the House Devil (by Avram Davidson & GD) — novella — 4th place

1984:
“The Hills Behind Hollywood High” (by Avram Davidson & GD) — novelette — 23rd place

Davis, Kenneth C. (1 nomination)
1985:
Two-Bit Culture: The Paperbacking of America — nonfiction/reference — 15th place

DAW (43 nominations)
2017:
publisher — 10th place

2015:
publisher/imprint — 7th place

2014:
publisher/imprint — 9th place

2013:
publisher/imprint — 8th place

2012:
publisher/imprint — 8th place

2011:
publisher/imprint — 7th place

2010:
publisher/imprint — 7th place

2009:
publisher/imprint — 11th place

2008:
publisher/imprint — 7th place

2007:
publisher/imprint — 8th place

2006:
publisher/imprint — 6th place

2005:
publisher/imprint — 3rd place

2004:
publisher/imprint — 4th place

2003:
book publisher/imprint — 5th place

2002:
book publisher/imprint — 2nd place

2001:
book publisher/imprint — 7th place

2000:
book publisher/imprint — 6th place

1999:
book publisher/imprint — 4th place

1998:
book publisher — 8th place

1997:
book publisher — 5th place

1996:
book publisher — 5th place

1995:
book publisher — 6th place

1994:
book publisher — 6th place

1993:
book publisher — 5th place

1992:
publisher — 6th place

1991:
publisher — 6th place

1990:
book publisher — 5th place

1989:
book publisher — 6th place

1988:
book publisher — 5th place

1987:
book publisher — 5th place

1986:
book publisher — 4th place

1985:
book publisher — 3rd place

1984:
book publisher — 3rd place

1983:
book publisher — 3rd place

1982:
book publisher — 3rd place

1981:
book publisher — 4th place

1980:
book publisher — 4th place

1978:
publisher — 2nd place

1977:
publisher — 2nd place

1976:
publisher - paperback — 2nd place

1975:
publisher - paperback — 2nd place

1974:
book publisher — 2nd place

1973:
book publisher — 2nd place

Day, David (1 nomination)
1985:
Castles (by DD, text; Alan Lee, art) — nonfiction/reference — 7th place

Day, Donald B. (1 nomination)
1983:
Index to the Science Fiction Magazines: 1926-1950, Revised Edition — nonfiction/reference — 7th place

de Bodard, Aliette (12 nominations; 1 win)
2017:
“A Salvaging of Ghosts” — short story — 5th place

2017:
“Pearl” — novelette — 2nd place

2016:
“The Citadel of Weeping Pearls” — novella — 4th place

2016:
The House of Shattered Wings — fantasy novel — 4th place

2016:
“Three Cups of Grief, by Starlight” — short story — 4th place

2015:
“Memorials” — novelette — 5th place

2015:
“The Days of the War, as Red as Blood, as Dark as Bile” — short story — 30th place

2015:
“The Dust Queen” — short story — 4th place

2014:
“The Waiting Stars” — novelette — 4th place

2013:
“Immersion” — short story — winner

2013:
On a Red Station, Drifting — novella — 5th place

2013:
“Scattered Along the River of Heaven” — short story — 10th place

1976:
Science Fiction Handbook, Revised (by L. Sprague de Camp & CCdC) — associational item — 6th place

de Camp, L. Sprague (9 nominations)
2006:
Years in the Making: The Time-Travel Stories of L. Sprague de Camp — collection — 10th place

1997:
Time & Chance: An Autobiography — nonfiction — 2nd place

1993:
“The Round-Eyed Barbarians” — short story — 27th place

1993:
“The Satanic Illusion” — novelette — 14th place

1979:
The Best of L. Sprague de Camp — single author collection — 7th place

1978:
“Heretic in a Balloon” — novella — 13th place

1976:
Lovecraft: A Biography — associational item — 4th place

1976:
Science Fiction Handbook, Revised (by LSdC & Catherine Crook de Camp) — associational item — 6th place

1971:
The Reluctant Shaman — anthology/collection — 11th place

De Haven, Tom (1 nomination)
1992:
The End-of-Everything Man — fantasy novel — 16th place

de la Ree, Gerry (2 nominations)
1982:
Virgil Finlay Remembered — related nonfiction book — 10th place

1981:
The Sixth Book of Virgil Finlay — related nonfiction book — 12th place

de Lint, Charles (23 nominations)
2005:
The Blue Girl — young adult book — 4th place

2003:
Seven Wild Sisters — novella — 4th place

2003:
Waifs and Strays — collection — 10th place

2002:
The Onion Girl — fantasy novel — 6th place

2001:
Forests of the Heart — fantasy novel — 8th place

2001:
Triskell Tales — collection — 13th place

2000:
Moonlight and Vines — collection — 8th place

1999:
Someplace to Be Flying — fantasy novel — 8th place (tie)

1998:
Trader — fantasy novel — 8th place

1996:
The Ivory and the Horn — collection — 7th place

1995:
Memory & Dream — fantasy novel — 5th place

1994:
Dreams Underfoot — collection — 11th place

1994:
“The Bone Woman” — short story — 4th place

1992:
Our Lady of the Harbour — novella — 9th place

1992:
The Little Country — fantasy novel — 2nd place

1991:
Drink Down the Moon — fantasy novel — 9th place

1991:
Ghostwood — fantasy novel — 11th place

1989:
Greenmantle — fantasy novel — 8th place

1988:
“Uncle Dobbin's Parrot Fair” — novelette — 25th place

1987:
Yarrow — fantasy novel — 23rd place

1986:
Mulengro — fantasy novel — 12th place

1985:
Moonheart — fantasy novel — 21st place

1985:
The Riddle of the Wren — first novel — 7th place

Dean, Martyn (1 nomination)
1979:
The Flight of Icarus (by Donald Lehmkuhl, edited by MD & Roger Dean) — art or illustrated book — 12th place

Dean, Pamela (3 nominations)
1999:
Juniper, Gentian, and Rosemary — fantasy novel — 15th place

1995:
The Dubious Hills — fantasy novel — 19th place

1986:
The Secret Country — first novel — 17th place

Dean, Roger (1 nomination)
1979:
The Flight of Icarus (by Donald Lehmkuhl, edited by Martyn Dean & RD) — art or illustrated book — 12th place

Deas, Stephen (1 nomination)
2010:
The Adamantine palace — first novel — 12th place

DeCarlo, Elisa (1 nomination)
1994:
The Devil You Say — first novel — 11th place

DeChancie, John (1 nomination)
1984:
Starrigger — first novel — 5th place

Dedman, Stephen (2 nominations)
1999:
“Transit” — novelette — 28th place

1998:
The Art of Arrow Cutting — first novel — 6th place

Deighton, Len (1 nomination)
1980:
SS-GB — sf novel — 15th place

Deitz, Tom (1 nomination)
1987:
Windmaster's Bane — first novel — 8th place (tie)

Del Rey (16 nominations)
2014:
publisher/imprint — 8th place

2013:
publisher/imprint — 12th place

2012:
publisher/imprint — 12th place

2011:
publisher/imprint — 10th place

2010:
publisher/imprint — 10th place

2009:
publisher/imprint — 6th place

2008:
publisher/imprint — 8th place

2007:
publisher/imprint — 5th place

2006:
publisher/imprint — 3rd place

2005:
publisher/imprint — 4th place

2004:
publisher/imprint — 2nd place

2003:
book publisher/imprint — 3rd place

2002:
book publisher/imprint — 5th place

2001:
book publisher/imprint — 5th place

2000:
book publisher/imprint — 3rd place

1999:
book publisher/imprint — 6th place

del Rey, Judy-Lynn (5 nominations)
1982:
Stellar #7 — anthology — 16th place

1981:
Stellar #5 — anthology — 22nd place

1979:
Stellar #4 — anthology — 5th place

1977:
Stellar #2 — anthology — 2nd place

1975:
Stellar #1 — original anthology — 5th place

del Rey, Lester (13 nominations)
1992:
Once Upon a Time: A Treasury of Modern Fairy Tales (LdR & Risa Kessler, eds.) — anthology — 8th place

1980:
The Best of Hal Clement (by Hal Clement, edited by LdR) — single author collection — 10th place

1980:
The World of Science Fiction: 1926-1976 — related nonfiction book — 5th place

1977:
critic — 2nd place

1977:
The Best of John W. Campbell (by John W. Campbell, edited by LdR) — author collection — 12th place

1976:
critic — 2nd place

1976:
Fantastic SF Art 1926 - 1954 — associational item — 7th place

1976:
The Best of C.L. Moore (by C. L. Moore, edited by LdR) — single author collection — 7th place

1976:
The Best of Frederik Pohl (by Frederik Pohl, edited by LdR) — single author collection — 14th place

1976:
The Early del Rey — single author collection — 8th place

1975:
critic — 5th place

1975:
Best Science Fiction Stories of the Year: Third Annual Collection — reprint anthology — 10th place

1974:
critic — 7th place

Delaney, Joseph H. (3 nominations)
1985:
Valentina: Soul in Sapphire (by JHD & Marc Stiegler) — first novel — 6th place

1984:
“In the Face of My Enemy” — novella — 10th place

1983:
“Brainchild” — novella — 11th place

Delany, Samuel R. (25 nominations)
2007:
About Writing: Seven Essays, Four Letters, and Five Interviews — non-fiction — 2nd place

2004:
Aye, and Gomorrah: Stories — collection — 9th place

1995:
Silent Interviews: On Language, Race, Sex, Science Fiction, and Some Comics — nonfiction — 2nd place

1994:
Driftglass/Starshards — collection — 20th place

1989:
The Motion of Light in Water: Sex and Science Fiction Writing in the East Village 1957-1965 — related nonfiction — 2nd place

1988:
The Bridge of Lost Desire — collection — 13th place

1987:
The Complete Nebula Award-Winning Fiction — collection — 20th place

1986:
Flight from Nevèrÿon — collection — 14th place

1985:
Starboard Wine — nonfiction/reference — 10th place

1985:
Stars In My Pocket Like Grains of Sand — sf novel — 4th place

1984:
Neveryóna — fantasy novel — 10th place

1982:
Distant Stars — single author collection — 11th place

1981:
Nebula Winners Thirteen — anthology — 16th place

1980:
Tales of Nevèrÿon — fantasy novel — 3rd place

1980:
“The Tale of Gorgik” — novella — 6th place

1979:
Empire (by SRD, illustrated by Howard Chaykin) — art or illustrated book — 8th place

1979:
The American Shore — reference book — 10th place

1978:
“Prismatica” — short fiction — 15th place

1977:
Triton — novel — 14th place

1976:
Dhalgren — novel — 5th place

1972:
Driftglass — reprint anth/collection — 3rd place

1972:
Quark/2 (SRD & Marilyn Hacker, eds.) — original anthology — 12th place

1972:
Quark/3 (SRD & Marilyn Hacker, eds.) — original anthology — 10th place (tie)

1972:
Quark/4 (SRD & Marilyn Hacker, eds.) — original anthology — 8th place

1971:
Quark/1 (SRD & Marilyn Hacker, eds.) — anthology/collection — 6th place

Delap, Richard (4 nominations)
1977:
critic — 8th place

1976:
critic — 8th place

1974:
critic — 13th place

1971:
fan critic — 3rd place

Delap's F&SF Review (3 nominations)
1978:
magazine — 16th place

1977:
fanzine — 5th place

1976:
fanzine — 8th place

Dell (2 nominations)
1978:
publisher — 16th place

1974:
book publisher — 15th place

Dell/Dial (2 nominations)
1981:
book publisher — 8th place

1980:
book publisher — 6th place

Dellamonica, A. M. (2 nominations)
2011:
“The Cage” — novelette — 25th place

2007:
“The Town on Blighted Sea” — short story — 32nd place

DeNiro, Alan (3 nominations)
2014:
“The Wildfires of Antarctica” — short story — 16th place

2010:
Total Oblivion, More or Less — first novel — 9th place

2007:
Skinny Dipping in the Lake of the Dead: Stories — collection — 18th place

Dennard, Susan (1 nomination)
2017:
Truthwitch — young adult book — 9th place

Denton, Bradley (12 nominations)
2012:
“The Adakian Eagle” — novella — 12th place

2007:
“Blackburn and the Blade” — novella — 15th place

2005:
“Sergeant Chip” — novella — 3rd place

2001:
“Bloody Bunnies” — novelette — 4th place

1999:
One Day Closer to Death — collection — 11th place

1997:
Lunatics — fantasy novel — 2nd place

1994:
Blackburn — horror novel — 11th place

1993:
“The Territory” — novella — 5th place

1992:
Buddy Holly Is Alive and Well on Ganymede — sf novel — 22nd place

1990:
“The Sin-Eater of the Kaw” — novelette — 23rd place (tie)

1989:
“The Calvin Coolidge Home for Dead Comedians” — novella — 9th place

1987:
Wrack & Roll — first novel — 4th place

Destinies (4 nominations)
1982:
magazine/fanzine — 14th place

1981:
magazine/fanzine — 8th place

1980:
magazine — 7th place

1979:
magazine — 9th place

Dettling, J. Ray (1 nomination)
1981:
“Tutor” — novelette — 10th place

Devenport, Emily (1 nomination)
1992:
Shade — first novel — 15th place

Devereaux, Robert (1 nomination)
1999:
Santa Steps Out — dark fantasy/horror novel — 11th place

DeVore, Howard (3 nominations)
1999:
The Hugo, Nebula and World Fantasy Awards — nonfiction — 3rd place

1981:
A History of the Hugo, Nebula, and International Fantasy Awards, Revised edition (by Donald Franson & HD) — related nonfiction book — 9th place

1979:
A History of the Hugo, Nebula, and International Fantasy Awards (by Donald Franson & HD) — reference book — 6th place

DeVos, Elisabeth (1 nomination)
1998:
The Seraphim Rising — first novel — 16th place

Di Fate, Vincent (44 nominations; 1 win)
2013:
artist — 17th place

2012:
artist — 12th place

2011:
artist — 17th place

2010:
artist — 19th place

2009:
artist — 16th place

2008:
artist — 20th place

2007:
artist — 17th place

2006:
artist — 17th place

2005:
artist — 21st place

2004:
artist — 13th place

2003:
artist — 6th place

2003:
The Science Fiction Art of Vincent Di Fate — art book — 4th place

2002:
artist — 10th place (tie)

2001:
artist — 11th place

1999:
artist — 13th place

1998:
artist — 3rd place

1998:
Infinite Worlds: The Fantastic Visions of Science Fiction Art — art book — winner

1993:
artist — 10th place

1992:
artist — 18th place

1991:
artist — 18th place (tie)

1989:
artist — 17th place

1988:
artist — 11th place

1987:
artist — 15th place

1986:
artist — 12th place

1985:
artist — 17th place

1984:
artist — 12th place

1983:
artist — 13th place

1982:
artist — 6th place

1981:
artist — 4th place

1980:
artist — 4th place

1979:
artist — 4th place

1977:
artist — 4th place

1976:
artist — 5th place

1975:
fan artist — 12th place

1975:
professional artist — 10th place

1974:
fan artist — 12th place

1974:
professional artist — 3rd place

1973:
paperback cover artist — 9th place

1973:
fan artist — 5th place

1973:
magazine artist — 4th place

1972:
magazine artist — 5th place

1972:
paperback artist — 10th place

1972:
fan artist — 13th place

1971:
fan artist — 12th place (tie)

Di Filippo, Paul (32 nominations)
2015:
“I'll Follow the Sun” — novelette — 36th place

2013:
Science Fiction: The 101 Best Novels 1985-2010 (by Damien Broderick & PDF) — non-fiction — 2nd place

2010:
“Yes We Have No Bananas” — novelette — 25th place

2008:
“Wikiworld” — novelette — 6th place

2007:
“Femaville 29” — novelette — 30th place

2007:
Shuteye for the Timebroker — collection — 16th place

2007:
“The Singularity Needs Women!” — novelette — 5th place

2006:
“The Emperor of Gondwanaland” — novelette — 3rd place

2006:
The Emperor of Gondwanaland and Other Stories — collection — 9th place

2005:
Neutrino Drag — collection — 9th place

2005:
“Observable Things” — novelette — 8th place

2005:
Spondulix — sf novel — 24th place

2004:
“And the Dish Ran Away with the Spoon” — short story — 7th place (tie)

2004:
“Clouds and Cold Fires” — novelette — 21st place

2003:
“A Martian Theodicy” — novelette — 8th place

2003:
A Year in the Linear City — novella — 3rd place

2003:
Little Doors — collection — 14th place

2002:
“Doing the Unstuck” — novelette — 27th place

2002:
“Karuna, Inc.” — novella — 10th place

2002:
“Neutrino Drag” — novelette — 26th place

2002:
Strange Trades — collection — 9th place

2001:
“The Reluctant Book” — short story — 25th place

1999:
Lost Pages — collection — 18th place

1998:
Fractal Paisleys — collection — 20th place

1997:
Ribofunk — collection — 14th place

1996:
“Hottentots” — novella — 9th place

1996:
The Steampunk Trilogy — collection — 5th place

1994:
“Walt and Emily” — novella — 16th place

1992:
“Mairzy Doats” — novelette — 10th place

1992:
“The Mill” — novella — 12th place

1990:
“Little Worker” — short story — 33rd place

1987:
“Skintwister” — short story — 22nd place

Dial (1 nomination)
1978:
publisher — 8th place

DiChario, Nicholas A. (1 nomination)
1993:
“The Winterberry” — short story — 6th place (tie)

Dick, Philip K. (17 nominations)
2003:
Selected Stories of Philip K. Dick — collection — 12th place

1990:
The Dark-Haired Girl — nonfiction — 9th place

1988:
The Collected Stories of Philip K. Dick, Vols I-V — collection — 3rd place

1986:
I Hope I Shall Arrive Soon — collection — 10th place

1985:
Robots, Androids, and Mechanical Oddities: The Science Fiction of Philip K. Dick — collection — 16th place

1983:
The Transmigration of Timothy Archer — fantasy novel — 5th place

1982:
The Divine Invasion — sf novel — 11th place

1982:
VALIS — sf novel — 27th place

1981:
“Frozen Journey” — short story — 8th place

1981:
“Rautavaara's Case” — short story — 14th place

1981:
The Golden Man (by PKD, edited by Mark Hurst) — single author collection — 14th place

1980:
“The Exit Door Leads In” — short story — 14th place

1978:
A Scanner Darkly — sf novel — 6th place

1975:
“A Little Something for Us Tempunauts” — novelette — 18th place

1975:
Flow My Tears, the Policeman Said — novel — 3rd place

1975:
“The Pre-Persons” — novelette — 2nd place

1974:
The Book of Philip K. Dick — reprint anth/collection — 13th place

Dickinson, Peter (5 nominations)
2013:
Earth and Air: Tales of Elemental Creatures — collection — 28th place

2013:
“Troll Blood” — novelette — 13th place

2004:
The Tears of the Salamander — young adult book — 14th place

1986:
“Flight” — novella — 17th place

1980:
The Flight of Dragons (by PD, illustrated by Wayne Anderson) — art or illustrated book — 8th place

Dickson, Gordon R. (20 nominations)
1988:
Way of the Pilgrim — sf novel — 21st place

1987:
The Forever Man — sf novel — 24th place

1985:
The Final Encyclopedia — sf novel — 9th place

1984:
Hoka! (by Poul Anderson & GRD) — collection — 6th place

1981:
Lost Dorsai — single author collection — 12th place

1981:
“Lost Dorsai” — novella — 8th place

1981:
“The Cloak and the Staff” — novelette — 13th place

1979:
Nebula Winners Twelve — anthology — 14th place

1979:
The Far Call — novel — 7th place

1978:
Time Storm — sf novel — 4th place

1977:
The Dragon and the George — novel — 18th place

1976:
Lifeboat (by GRD & Harry Harrison) — novel — 18th place

1975:
“Enter a Pilgrim” — short story — 8th place

1975:
“Twig” — novelette — 6th place

1974:
“Brothers” — short fiction — 13th place (tie)

1974:
“The Far Call” — novel — 7th place

1974:
The Star Road — reprint anth/collection — 14th place (tie)

1973:
The Pritcher Mass — novel — 13th place

1973:
“Things Which are Caesar's” — novella — 8th place

1971:
“The Tactics of Mistake” — novel — 8th place

Dillon, Julie (5 nominations; 2 wins)
2017:
artist — winner

2016:
artist — 2nd place

2016:
Julie Dillon's Imagined Realms, Book 2: Earth and Sky — art book — winner

2015:
artist — 9th place

2014:
artist — 11th place

Dillon, Lee (1 nomination)
1992:
Pish, Posh, Said Hieronymous Bosch (by Nancy Willard, text; Leo & Diane Dillon & LD, illustrators) — nonfiction — 5th place

Dillon, Leo & Diane (37 nominations; 1 win)
2015:
artist — 11th place

2014:
artist — 10th place

2013:
artist — 13th place

2012:
artist — 16th place

2011:
artist — 11th place

2010:
artist — 12th place

2009:
artist — 14th place

2008:
artist — 16th place

2007:
artist — 18th place

2006:
artist — 13th place

2005:
artist — 9th place

2005:
The People Could Fly: The Picture Book (by Virginia Hamilton, illustrated by L&DD) — art book — 7th place

2004:
artist — 11th place

2002:
artist — 7th place

2001:
artist — 7th place

2001:
20,000 Leagues Under the Sea (by Jules Verne) — art book — 6th place

2000:
artist — 9th place

2000:
Wind Child (by Shirley Rousseau Murphy, illustrated by L&DD) — art book — 10th place

1999:
artist — 8th place

1999:
To Every Thing There Is a Season — art book — 8th place

1994:
artist — 7th place

1994:
Switch on the Night (by Ray Bradbury, illustrated by L&DD) — art book — 10th place

1994:
The Sorcerer's Apprentice (by Nancy Willard, illustrated by L&DD) — art book — 8th place

1992:
artist — 14th place

1992:
Pish, Posh, Said Hieronymous Bosch (by Nancy Willard, text; L&DD & Lee Dillon, illustrators) — nonfiction — 5th place

1984:
artist — 15th place

1983:
artist — 18th place

1982:
artist — 8th place

1982:
The Art of Leo & Diane Dillon (by L&DD, edited by Byron Preiss) — related nonfiction book — 3rd place

1981:
artist — 14th place (tie)

1977:
artist — 15th place

1976:
artist — 12th place

1975:
professional artist — 17th place

1973:
magazine artist — 14th place (tie)

1973:
paperback cover artist — 15th place

1972:
paperback artist — 3rd place

1971:
paperback cover illustrator — winner

Dirda, Michael (1 nomination)
2013:
On Conan Doyle — non-fiction — 8th place

Disch, Thomas M. (23 nominations; 2 wins)
2009:
The Wall of America — collection — 10th place

2009:
The Word of God: Or, Holy Writ Rewritten — novella — 6th place

2002:
“The Shadow” — short story — 14th place

2000:
The Sub — fantasy novel — 16th place

1999:
The Dreams Our Stuff Is Made Of: How Science Fiction Conquered the World — nonfiction — winner

1995:
The Priest — dark fantasy/horror novel — 11th place

1993:
“The Abduction of Bunny Steiner, or A Shameless Lie” — short story — 19th place

1992:
The M.D. — horror/dark fantasy novel — 4th place

1990:
“The Happy Turnip” — short story — 9th place

1989:
“Voices of the Kill” — short story — 9th place

1985:
The Businessman — fantasy novel — 9th place

1983:
The Man Who Had No Idea — single author collection — 10th place

1983:
“Understanding Human Behavior” — novelette — 10th place

1982:
“The Grown-Up” — short story — 20th place

1981:
Fundamental Disch — single author collection — 9th place

1981:
“The Brave Little Toaster” — novelette — winner

1980:
On Wings of Song — sf novel — 5th place

1979:
“The Man Who Had No Idea” — novelette — 8th place (tie)

1974:
Bad Moon Rising — original anthology — 14th place

1973:
“334” — novella — 9th place

1972:
Fun with Your New Head — reprint anth/collection — 14th place (tie)

1972:
The Ruins of Earth — reprint anth/collection — 14th place (tie)

1971:
“The Asian Shore” — short fiction — 9th place

Disclave (1 nomination)
1972:
convention — 2nd place

Dixon, Dougal (1 nomination)
1982:
After Man — related nonfiction book — 4th place

Doctorow, Cory (25 nominations; 4 wins)
2015:
“The Man Who Sold the Moon” — novella — 5th place

2014:
Homeland — young adult book — 3rd place

2013:
Pirate Cinema — young adult book — 5th place

2013:
The Rapture of the Nerds (by CD & Charles Stross) — sf novel — 8th place

2012:
“The Brave Little Toaster” — short story — 8th place

2011:
“Chicken Little” — novella — 11th place

2011:
“The Jammie Dodgers and the Adventure of the Leicester Square Screening” — short story — 15th place

2009:
Little Brother — young adult novel — 2nd place

2009:
“The Things that Make Me Weak and Strange Get Engineered Away” — novelette — 3rd place

2009:
“True Names” (by Benjamin Rosenbaum & CD) — novella — 5th place

2008:
“After the Siege” — novella — winner

2008:
Overclocked — collection — 3rd place

2007:
“I, Row-Boat” — novelette — 3rd place

2007:
“When Sysadmins Ruled the Earth” — novelette — winner

2006:
“Human Readable” — novella — 3rd place

2006:
“I, Robot” — novelette — winner

2006:
Someone Comes to Town, Someone Leaves Town — fantasy novel — 5th place

2005:
“Appeals Court” (by Charles Stross & CD) — novella — 7th place

2005:
Eastern Standard Tribe — sf novel — 3rd place

2004:
A Place So Foreign and Eight More — collection — 11th place

2004:
Down and Out in the Magic Kingdom — first novel — winner

2004:
“Flowers from Alice” (by CD & Charles Stross) — short story — 12th place

2004:
“Nimby and the Dimension Hoppers” — short story — 24th place

2003:
“Jury Service” (by Charles Stross & CD) — novella — 27th place

2001:
“A Place So Foreign” — novella — 21st place

Donald M. Grant (14 nominations)
1989:
book publisher — 15th place

1988:
book publisher — 14th place

1987:
book publisher — 13th place

1986:
book publisher — 14th place

1985:
book publisher — 12th place

1984:
book publisher — 10th place

1983:
book publisher — 11th place

1982:
book publisher — 12th place (tie)

1981:
book publisher — 14th place

1980:
book publisher — 14th place

1978:
publisher — 9th place (tie)

1976:
publisher - hardcover — 5th place

1975:
publisher - hardbound — 9th place

1974:
book publisher — 13th place

Donaldson, Stephen R. (9 nominations)
2000:
Reave the Just and Other Tales — collection — 14th place

1994:
Strange Dreams — anthology — 16th place

1988:
A Man Rides Through — fantasy novel — 11th place

1987:
The Mirror of Her Dreams — fantasy novel — 11th place

1985:
Daughter of Regals and Other Tales — collection — 7th place

1984:
White Gold Wielder — fantasy novel — 5th place

1983:
The One Tree — fantasy novel — 4th place

1981:
The Wounded Land — fantasy novel — 3rd place

1978:
The Chronicles of Thomas Covenant the Unbeliever — fantasy novel — 3rd place

Donning/Starblaze (2 nominations)
1983:
book publisher — 13th place

1982:
book publisher — 18th place

Donohue, Keith (2 nominations)
2015:
The Boy Who Drew Monsters — fantasy novel — 19th place

2007:
The Stolen Child — first novel — 10th place

Don-O-Saur (3 nominations)
1977:
fanzine — 9th place

1976:
fanzine — 9th place

1975:
fanzine — 8th place

Dorsey, Candas Jane (3 nominations)
2007:
“...the darkest evening of the year...” — novelette — 36th place

2002:
A Paradigm of Earth — sf novel — 26th place

1998:
Black Wine — first novel — 3rd place

Dorst, Doug (1 nomination)
2009:
Alive in Necropolis — first novel — 11th place

Dos Santos, Daniel (6 nominations)
2015:
artist — 12th place

2014:
artist — 14th place

2013:
artist — 9th place

2012:
artist — 17th place

2011:
artist — 15th place

2010:
artist — 18th place

Doubleday (16 nominations)
1988:
book publisher — 12th place

1987:
book publisher — 9th place

1986:
book publisher — 10th place

1985:
book publisher — 18th place

1984:
book publisher — 8th place

1983:
book publisher — 9th place

1982:
book publisher — 9th place

1981:
book publisher — 7th place

1980:
book publisher — 7th place

1978:
publisher — 6th place

1977:
publisher — 4th place

1976:
publisher - hardcover — 2nd place

1975:
publisher - hardbound — 2nd place

1974:
book publisher — 4th place

1973:
book publisher — 3rd place

1972:
book publisher — 3rd place

Dowling, Terry (7 nominations)
2011:
Amberjack: Tales of Fear and Wonder — collection — 25th place

2011:
Clowns at Midnight — first novel — 10th place

2008:
Rynemonn — collection — 20th place

2007:
Basic Black: Tales of Appropriate Fear — collection — 24th place

1994:
Mortal Fire: Best Australian SF (TD & Van Ikin, eds.) — anthology — 17th place

1993:
Blue Tyson — collection — 11th place

1992:
Wormwood — collection — 13th place

Doyle, Noreen (1 nomination)
2005:
The First Heroes: New Tales of the Bronze Age (Harry Turtledove & ND, eds.) — anthology — 10th place

Dozois, Gardner (124 nominations; 40 wins)
2017:
editor — 3rd place

2017:
The Year's Best Science Fiction: Thirty-third Annual Collection — anthology — 5th place

2016:
editor — 4th place

2016:
Old Venus (George R. R. Martin & GD, eds.) — anthology — winner

2016:
The Year's Best Science Fiction: Thirty-second Annual Collection — anthology — 2nd place

2015:
editor — 4th place

2015:
Rogues (George R. R. Martin & GD, eds.) — anthology — winner

2015:
The Book of Silverberg: Stories In Honor of Robert Silverberg (GD & William Schafer, eds.) — anthology — 16th place

2015:
The Year's Best Science Fiction: Thirty-first Annual Collection — anthology — 5th place

2014:
editor — 2nd place

2014:
Old Mars (George R. R. Martin & GD, eds.) — anthology — winner

2014:
The Year's Best Science Fiction: Thirtieth Annual Collection — anthology — 2nd place

2013:
editor — 3rd place

2013:
Rip-Off! — anthology — 12th place

2013:
The Year's Best Science Fiction: Twenty-ninth Annual Collection — anthology — 2nd place

2012:
editor — 3rd place

2012:
The Year's Best Science Fiction: Twenty-eighth Annual Collection — anthology — winner

2012:
When the Great Days Come — collection — 10th place

2011:
editor — 3rd place

2011:
The Year's Best Science Fiction: Twenty-Seventh Annual Collection — anthology — 2nd place

2011:
Warriors (George R. R. Martin & GD, eds.) — anthology — winner

2010:
editor — 2nd place

2010:
Songs of the Dying Earth: Stories in Honor of Jack Vance (George R. R. Martin & GD, eds.) — anthology — 3rd place

2010:
The Dragon Book (Jack Dann & GD, eds.) — anthology — 14th place (tie)

2010:
The New Space Opera 2 (GD & Jonathan Strahan, eds.) — anthology — winner

2010:
The Year's Best Science Fiction: Twenty-Sixth Annual Collection — anthology — 2nd place

2009:
editor — 2nd place

2009:
Galactic Empires — anthology — 3rd place

2009:
The Year's Best Science Fiction: Twenty-fifth Annual Collection — anthology — winner

2008:
editor — 2nd place

2008:
The Best of the Best, Volume 2: 20 Years of the Best Short Science Fiction Novels — anthology — 18th place

2008:
The New Space Opera (GD & Jonathan Strahan, eds.) — anthology — winner

2008:
The Year's Best Science Fiction: Twenty-Fourth Annual Collection — anthology — 2nd place

2008:
Wizards (Jack Dann & GD, eds.) — anthology — 6th place

2007:
editor — 3rd place

2007:
“Counterfactual” — novelette — 12th place

2007:
Escape from Earth: New Adventures in Space (Jack Dann & GD, eds.) — anthology — 13th place

2007:
Futures Past (Jack Dann & GD, eds.) — anthology — 20th place

2007:
Nebula Awards Showcase 2006 — anthology — 17th place

2007:
One Million A.D. — anthology — 4th place

2007:
The Year's Best Science Fiction: Twenty-third Annual Collection — anthology — winner

2006:
editor — 2nd place

2006:
Galileo's Children: Tales of Science vs. Superstition — anthology — 13th place

2006:
The Best of the Best: 20 Years of the Year's Best Science Fiction — anthology — 3rd place

2006:
The Year's Best Science Fiction: Twenty-second Annual Collection — anthology — 2nd place

2005:
editor — 2nd place

2005:
Morning Child and Other Stories — collection — 19th place

2005:
“Shadow Twin” (by GD, George R. R. Martin & Daniel Abraham) — novella — 9th place

2005:
The Year's Best Science Fiction: Twenty-First Annual Collection — anthology — winner

2004:
editor — winner

2004:
“Fairy Tale” — short story — 21st place (tie)

2004:
The Year's Best Science Fiction: Twentieth Annual Collection — anthology — winner

2003:
editor — winner

2003:
“The Hanging Curve” — short story — 7th place

2003:
The Year's Best Science Fiction: Nineteenth Annual Collection — anthology — winner

2002:
editor — winner

2002:
Strange Days: Fabulous Journeys with Gardner Dozois — collection — 16th place

2002:
Supermen: Tales of the Posthuman Future — anthology — 14th place

2002:
The Year's Best Science Fiction: Eighteenth Annual Collection — anthology — winner

2002:
Worldmakers: SF Adventures in Terraforming — anthology — 15th place

2001:
editor — winner

2001:
Explorers: SF Adventures to Far Horizons — anthology — 11th place

2001:
The Furthest Horizon: SF Adventures to the Far Future — anthology — 9th place

2001:
The Year's Best Science Fiction: Seventeenth Annual Collection — anthology — winner

2000:
editor — winner

2000:
“A Knight of Ghosts and Shadows” — novelette — 7th place (tie)

2000:
The Good New Stuff — anthology — 5th place

2000:
The Year's Best Science Fiction: Sixteenth Annual Collection — anthology — 2nd place

1999:
editor — winner

1999:
“Ancestral Voices” (by GD & Michael Swanwick) — novella — 12th place

1999:
Nanotech (Jack Dann & GD, eds.) — anthology — 13th place

1999:
The Good Old Stuff — anthology — 6th place

1999:
The Year's Best Science Fiction: Fifteenth Annual Collection — anthology — 2nd place

1998:
editor — winner

1998:
Dying For It — anthology — 14th place

1998:
Modern Classics of Fantasy — anthology — 16th place

1998:
The Year's Best Science Fiction: Fourteenth Annual Collection — anthology — winner

1997:
editor — winner

1997:
“Community” — short story — 11th place

1997:
The Year's Best Science Fiction: Thirteenth Annual Collection — anthology — winner

1996:
editor — winner

1996:
Killing Me Softly — anthology — 15th place

1996:
“The City of God” (by GD & Michael Swanwick) — novella — 17th place

1996:
The Year's Best Science Fiction: Twelfth Annual Collection — anthology — winner

1995:
editor — winner

1995:
Modern Classic Short Novels of Science Fiction — anthology — 15th place

1995:
The Year's Best Science Fiction: Eleventh Annual Collection — anthology — winner

1994:
editor — winner

1994:
The Year's Best Science Fiction: Tenth Annual Collection — anthology — winner

1993:
editor — winner

1993:
Geodesic Dreams — collection — 5th place

1993:
The Year's Best Science Fiction: Ninth Annual Collection — anthology — winner

1992:
editor — winner

1992:
The Year's Best Science Fiction: Eighth Annual Collection — anthology — 2nd place

1991:
editor — winner

1991:
“Après Moi” — short story — 20th place

1991:
Slow Dancing Through Time — collection — 12th place

1991:
The Year's Best Science Fiction: Seventh Annual Collection — anthology — winner

1990:
editor — winner

1990:
“Solace” — short story — 31st place

1990:
The Year's Best Science Fiction: Sixth Annual Collection — anthology — winner

1989:
editor — winner

1989:
The Year's Best Science Fiction: Fifth Annual Collection — anthology — 2nd place

1988:
The Year's Best Science Fiction: Fourth Annual Collection — anthology — winner

1987:
The Year's Best Science Fiction: Third Annual Collection — anthology — winner

1986:
Bestiary! (Jack Dann & GD, eds.) — anthology — 15th place

1986:
“The Gods of Mars” (by GD, Jack Dann & Michael Swanwick) — short story — 9th place

1986:
The Year's Best Science Fiction: Second Annual Collection — anthology — 2nd place

1985:
“Dinner Party” — short story — 13th place

1985:
“Morning Child” — short story — 22nd place

1985:
The Year's Best Science Fiction: First Annual Collection — anthology — 4th place

1984:
“The Peacemaker” — short story — 2nd place

1982:
Best Science Fiction Stories of the Year: Tenth Annual Collection — anthology — 25th place

1982:
“Disciples” — short story — 16th place

1982:
“Executive Clemency” (by GD & Jack C. Haldeman II) — short story — 11th place

1981:
Best Science Fiction Stories of the Year: Ninth Annual Collection — anthology — 20th place

1980:
Best Science Fiction Stories of the Year: Eighth Annual Collection — anthology — 18th place

1979:
Strangers — novel — 10th place

1977:
Future Power (Jack Dann & GD, eds.) — anthology — 3rd place

1975:
“Strangers” — novella — 5th place

1974:
“Chains of the Sea” — novella — 5th place

1973:
A Day in the Life — reprint anth/collection — 10th place

1973:
“A Kingdom by the Sea” — short fiction — 5th place

1972:
“A Special Kind of Morning” — short fiction — 11th place

Drake, David (2 nominations)
1998:
Lord of the Isles — fantasy novel — 15th place

1981:
“Men Like Us” — short story — 15th place

Drake, H. L. (1 nomination)
2003:
A. E. van Vogt: Science Fantasy's Icon — non-fiction — 13th place

Duane, Diane (2 nominations)
2003:
A Wizard Alone — young adult novel — 4th place

1980:
The Door Into Fire — fantasy novel — 15th place

Duchamp, L. Timmel (4 nominations)
2005:
Love's Body, Dancing in Time — collection — 21st place

2005:
“The Heloise Archive” — novella — 15th place

1998:
“Quinn's Deal” — novella — 11th place

1996:
“De Secretis Mulierum” — novella — 20th place

Due, Tananarive (2 nominations)
2001:
“Patient Zero” — short story — 13th place

1998:
My Soul to Keep — fantasy novel — 19th place

Duey, Kathleen (2 nominations)
2010:
Sacred Scars — young adult novel — 8th place

2008:
Skin Hunger — young adult book — 8th place

Dulski, Thomas R. (1 nomination)
1984:
“In Whose Name Do We Seek the Quark?” — novelette — 20th place (tie)

Duncan, Alexandra (2 nominations)
2012:
“Rampion” — novella — 13th place

2011:
“Amor Fugit” — novelette — 23rd place

Duncan, Andy (17 nominations)
2014:
“Wakulla Springs” (by AD & Ellen Klages) — novella — 2nd place

2013:
“Close Encounters” — novelette — 3rd place

2013:
The Pottawatomie Giant and Other Stories — collection — 6th place

2012:
“Slow as a Bullet” — short story — 24th place

2010:
“The Dragaman's Bride” — novelette — 19th place (tie)

2008:
“A Diorama of the Infernal Regions, or The Devil's Ninth Question” — novelette — 20th place

2008:
“Unique Chicken Goes in Reverse” — short story — 6th place

2005:
“Zora and the Zombie” — short story — 14th place

2004:
“Daddy Mention and the Monday Skull” — short story — 27th place

2003:
“The Big Rock Candy Mountain” — novelette — 11th place

2002:
“Senator Bilbo” — short story — 5th place

2002:
“The Chief Designer” — novella — 3rd place

2001:
Beluthahatchie and Other Stories — collection — 4th place

2001:
“Fenneman's Mouth” — short story — 11th place (tie)

2001:
“Lincoln in Frogmore” — novelette — 7th place

2001:
“The Pottawatomie Giant” — novelette — 13th place

2000:
“The Executioners' Guild” — novella — 9th place

Duncan, Dave (3 nominations)
1999:
The Gilded Chain — fantasy novel — 16th place

1993:
The Cutting Edge — fantasy novel — 12th place

1988:
A Rose-Red City — first novel — 19th place

Duncan, Hal (2 nominations)
2008:
Ink — fantasy novel — 8th place

2006:
Vellum — first novel — 5th place

Dunn, J. R. (2 nominations)
2002:
“The Ground He Stood On” — short story — 28th place

1995:
This Side of Judgment — first novel — 15th place

Dunn, Katherine (1 nomination)
1990:
Geek Love — horror novel — 4th place

Dupont, Denise (1 nomination)
1989:
Women of Vision — related nonfiction — 9th place

Dupree, Tom (1 nomination)
1996:
Full Spectrum 5 (Jennifer Hershey, TD & Janna Silverstein, eds.) — anthology — 5th place

Durant, Frederick C. III (2 nominations)
2002:
The Art of Chesley Bonestell (by Ron Miller & FCD, with Melvin H. Schuetz; artist Chesley Bonestell) — art book — 2nd place

1984:
Worlds Beyond: The Art of Chesley Bonestell (by FCD & Ron Miller; artist Chesley Bonestell) — nonfiction/reference — 6th place

Durbin, Frederic S. (1 nomination)
2008:
“The Bone Man” — novelette — 23rd place

Duyvis, Corinne (1 nomination)
2015:
Otherbound — first novel — 10th place

Dziemianowicz, Stefan R. (2 nominations)
2006:
Supernatural Literature of the World: An Encyclopedia (by S. T. Joshi & SRD) — non-fiction — 15th place

1989:
Weird Tales: 32 Unearthed Terrors (SRD, Robert Weinberg & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 16th place

Earthlight (1 nomination)
2004:
publisher/imprint — 23rd place

Easton, M. Coleman (1 nomination)
1986:
Masters of Glass — first novel — 7th place

Eckert, Win Scott (1 nomination)
2007:
Myths for the Modern Age: Philip Jose Farmer's Wold Newton Universe — non-fiction — 3rd place

Eddings, David (8 nominations)
1993:
Domes of Fire — fantasy novel — 9th place

1990:
Sorceress of Darshiva — fantasy novel — 9th place

1989:
King of the Murgos — fantasy novel — 5th place

1988:
Guardians of the West — fantasy novel — 10th place

1985:
Castle of Wizardry — fantasy novel — 12th place

1985:
Enchanter's End Game — fantasy novel — 8th place

1984:
Magician's Gambit — fantasy novel — 16th place

1983:
Pawn of Prophecy — fantasy novel — 11th place

Edelman, Scott (11 nominations)
2002:
editor — 19th place

2001:
editor — 10th place

2000:
editor — 9th place

2000:
“The Last Man on the Moon” — novelette — 21st place

1999:
editor — 8th place

1998:
editor — 7th place

1997:
editor — 7th place

1996:
editor — 9th place

1995:
editor — 7th place

1994:
editor — 9th place

1993:
editor — 12th place

Edgerton, Teresa (1 nomination)
1990:
Child of Saturn — first novel — 13th place

Edwards, Les (2 nominations)
2008:
artist — 28th place

2007:
artist — 27th place

Edwards, Malcolm (2 nominations)
1984:
The Science Fiction Book of Lists (by Maxim Jakubowski & ME) — nonfiction/reference — 9th place

1980:
Alien Landscapes (by Robert Holdstock & ME) — art or illustrated book — 3rd place

Effinger, George Alec (18 nominations)
2006:
George Alec Effinger Live! From Planet Earth — collection — 20th place

2004:
Budayeen Nights — collection — 7th place

1994:
Maureen Birnbaum, Barbarian Swordsperson: The Complete Stories — collection — 9th place

1990:
A Fire in the Sun — sf novel — 5th place

1990:
Author's Choice Monthly Issue 1: The Old Funny Stuff — collection — 17th place

1990:
“Everything But Honor” — novelette — 9th place

1990:
“Marîd Changes His Mind” — novella — 14th place

1989:
“Schrödinger's Kitten” — novelette — 5th place

1989:
“Slow, Slow Burn” — short story — 15th place

1988:
“Skylab Done It” — novelette — 22nd place

1988:
When Gravity Fails — sf novel — 2nd place

1987:
When Gravity Fails — sf novel — 12th place

1986:
“Unferno” — novelette — 23rd place

1985:
“The Aliens Who Knew, I Mean, Everything” — short story — 3rd place

1984:
“The Man Outside” — short story — 21st place

1974:
Relatives — novel — 11th place

1973:
What Entropy Means to Me — novel — 12th place

1972:
“All the Last Wars at Once” — short fiction — 2nd place (tie)

Egan, Doris (1 nomination)
1990:
The Gate of Ivory — first novel — 7th place

Egan, Greg (50 nominations; 3 wins)
2016:
“The Four Thousand, the Eight Hundred” — novella — 5th place

2015:
“Seventh Sight” — novelette — 31st place

2015:
“Shadow Flock” — novelette — 34th place

2014:
The Arrows of Time — sf novel — 14th place

2014:
“Zero for Conduct” — novelette — 10th place

2013:
The Eternal Flame — sf novel — 20th place

2012:
The Clockwork Rocket — sf novel — 13th place

2011:
Zendegi — sf novel — 13th place

2010:
“Hot Rock” — novella — 7th place

2010:
Oceanic — collection — 8th place

2009:
“Crystal Nights” — novelette — 7th place

2009:
Dark Integers and Other Stories — collection — 6th place

2009:
Incandescence — sf novel — 7th place

2009:
“Lost Continent” — novelette — 14th place

2008:
“Dark Integers” — novelette — 3rd place

2008:
“Glory” — novelette — 12th place

2007:
“Riding the Crocodile” — novella — 12th place

2003:
Schild's Ladder — sf novel — 10th place

2003:
“Singleton” — novella — 18th place

2001:
“Oracle” — novella — 2nd place

2000:
“Border Guards” — novelette — winner (tie)

2000:
Teranesia — sf novel — 10th place

1999:
Luminous — collection — 4th place

1999:
“Oceanic” — novella — winner

1999:
“The Planck Dive” — novelette — winner (tie)

1998:
Axiomatic — collection — 3rd place

1998:
Diaspora — sf novel — 7th place

1998:
“Orphanogenesis” — short story — 18th place

1998:
“Reasons to be Cheerful” — novelette — 5th place

1997:
Distress — sf novel — 19th place

1996:
Axiomatic — collection — 6th place

1996:
“Luminous” — novelette — 12th place

1996:
Our Lady of Chernobyl — collection — 11th place

1996:
“Silver Fire” — novelette — 20th place

1996:
“TAP” — novelette — 16th place

1996:
“Wang's Carpets” — novelette — 4th place

1995:
“Cocoon” — novelette — 4th place

1995:
“Our Lady of Chernobyl” — novelette — 14th place

1995:
Permutation City — sf novel — 22nd place

1994:
“Chaff” — novelette — 13th place

1994:
“The Extra” — short story — 12th place (tie)

1993:
“Dust” — novelette — 6th place

1993:
“Into Darkness” — novelette — 5th place

1993:
“Unstable Orbits in the Space of Lies” — short story — 24th place (tie)

1992:
“Blood Sisters” — short story — 8th place

1992:
“Fidelity” — short story — 23rd place

1991:
“Axiomatic” — short story — 11th place

1991:
“Learning to Be Me” — short story — 17th place

1991:
“The Caress” — novelette — 19th place

1991:
“The Safe-Deposit Box” — novelette — 12th place

Eggleton, Bob (34 nominations; 2 wins)
2017:
artist — 8th place

2016:
artist — 5th place

2015:
artist — 6th place

2014:
artist — 4th place

2013:
artist — 7th place

2012:
artist — 5th place

2011:
artist — 5th place

2011:
Dragon's Domain — art book — 5th place

2010:
artist — 6th place

2009:
artist — 2nd place

2008:
artist — 6th place

2007:
artist — 4th place

2006:
artist — 2nd place

2005:
artist — 2nd place

2004:
artist — 2nd place

2003:
artist — winner

2003:
Dragonhenge (by BE & John Grant) — art book — 2nd place

2002:
artist — 2nd place

2001:
artist — winner

2001:
Greetings from Earth: The Art of Bob Eggleton (by BE & Nigel Suckling) — art book — 3rd place

2000:
artist — 2nd place

1999:
artist — 2nd place

1998:
artist — 2nd place

1997:
artist — 2nd place

1996:
artist — 2nd place

1996:
Alien Horizons: The Fantastic Art of Bob Eggleton — art book — 3rd place

1995:
artist — 2nd place

1994:
artist — 4th place

1993:
artist — 4th place

1992:
artist — 4th place

1991:
artist — 8th place

1990:
artist — 15th place

1989:
artist — 9th place

1988:
artist — 13th place

Egoboo (1 nomination)
1971:
fanzine — 16th place

Eisenstein, Phyllis (5 nominations)
1983:
“Nightlife” — novelette — 11th place

1982:
In the Hands of Glory — sf novel — 30th place (tie)

1982:
“In the Western Tradition” — novella — 3rd place

1980:
Sorcerer's Son — fantasy novel — 16th place

1979:
Born to Exile — single author collection — 13th place (tie)

Eklund, Gordon (7 nominations)
1984:
“Revisions” — short story — 19th place

1978:
If the Stars Are Gods (by Gregory Benford & GE) — sf novel — 23rd place

1977:
“The Anvil of Jove” (by Gregory Benford & GE) — novella — 4th place

1976:
“Sandsnake Hunter” — novelette — 8th place

1975:
“If the Stars Are Gods” (by GE & Gregory Benford) — novelette — 8th place

1973:
Beyond the Resurrection — novel — 21st place

1971:
“Dear Aunt Annie” — short fiction — 10th place (tie)

Ekman, Stefan (1 nomination)
2014:
Here Be Dragons: Exploring Fantasy Maps and Settings — non-fiction — 3rd place

Elbling, Peter (1 nomination)
1980:
The 80s: A Look Back (Tony Hendra, Christopher Cerf & PE, eds.) — related nonfiction book — 6th place

Elder, Joseph (1 nomination)
1974:
Eros In Orbit — original anthology — 12th place

Eldred, Alison (1 nomination)
2008:
Mervyn Peake: The Man and His Art (by compiled by Sebastian Peake & AE, edited by G. Peter Winnington) — art book — 5th place

Electric Velocipede (7 nominations)
2014:
magazine — 17th place

2012:
magazine — 21st place

2011:
magazine — 22nd place

2010:
magazine — 19th place

2009:
magazine — 17th place

2008:
magazine — 19th place

2007:
magazine — 18th place

Elgin, Suzette Haden (4 nominations)
1987:
“Lo, How an Oak E'er Blooming” — short story — 17th place

1985:
Native Tongue — sf novel — 20th place

1982:
Twelve Fair Kingdoms — sf novel — 23rd place

1972:
Furthest — novel — 13th place

Eller, Jonathan R. (3 nominations)
2015:
Ray Bradbury Unbound — non-fiction — 4th place

2012:
Becoming Ray Bradbury — non-fiction — 2nd place

2005:
Ray Bradbury: The Life of Fiction (by JRE & William F. Touponce) — non-fiction — 2nd place

Elliott, Kate (6 nominations)
2017:
Poisoned Blade — young adult book — 6th place

2014:
Cold Steel — fantasy novel — 15th place

1999:
Prince of Dogs — fantasy novel — 11th place

1998:
King's Dragon — fantasy novel — 14th place

1997:
The Golden Key (by Melanie Rawn, Jennifer Roberson & KE) — fantasy novel — 20th place

1993:
Jaran — sf novel — 22nd place

Ellis, Dean (6 nominations)
1980:
artist — 23rd place

1975:
professional artist — 12th place

1974:
professional artist — 15th place (tie)

1973:
paperback cover artist — 6th place

1972:
paperback artist — 6th place

1971:
paperback cover illustrator — 9th place

Ellis, Douglas (1 nomination)
2015:
The Collectors' Book of Virgil Finlay (Robert Weinberg, DE & Robert T. Garcia, eds.) — art book — 6th place

Ellison, Harlan (45 nominations; 18 wins)
2002:
“Incognita, Inc.” — short story — 3rd place

1998:
"Repent Harlequin!" Said the Ticktockman (by HE, illustrated by Rick Berry) — art book — 4th place

1998:
Slippage — collection — winner

1995:
I, Robot: the Illustrated Screenplay (by HE & Isaac Asimov, illustrated by Mark Zug) — art book — 3rd place

1995:
Mind Fields (by HE, text; Jacek Yerka, art) — art book — 2nd place

1994:
Mefisto in Onyx — novella — winner

1990:
Harlan Ellison's Watching — nonfiction — 10th place

1989:
Angry Candy — collection — winner

1989:
“Eidolons” — short story — winner

1989:
“The Function of Dream Sleep” — novelette — winner

1988:
The Essential Ellison — collection — 2nd place

1986:
An Edge in My Voice — nonfiction/reference — 9th place

1986:
Medea: Harlan's World — anthology — winner

1986:
“Paladin of the Lost Hour” — novelette — winner

1986:
“With Virgil Oddum at the East Pole” — short story — winner

1985:
Sleepless Nights in the Procrustean Bed — nonfiction/reference — winner

1983:
“Djinn, No Chaser” — novelette — winner

1983:
Stalking the Nightmare — single author collection — 3rd place

1982:
“On the Slab” — short story — 28th place

1981:
“All the Lies that Are My Life” — novella — 9th place

1981:
Shatterday — single author collection — 2nd place

1980:
“All the Birds Came Home to Roost” — short story — 19th place

1979:
“Count the Clock that Tells the Time” — short story — winner

1979:
Strange Wine — single author collection — 2nd place

1978:
“Jeffty Is Five” — short fiction — winner

1977:
“From A to Z, In the Chocolate Alphabet” — short story — 11th place

1977:
“Seeing” — short story — 6th place

1976:
“Croatoan” — short story — winner

1976:
Deathbird Stories — single author collection — 3rd place

1976:
“Shatterday” — short story — 14th place

1975:
critic — 7th place

1975:
“Adrift Just Off the Islets of Langerhans: Latitude 38° 54' N, Longitude 77° 00' 13" W” — novelette — winner

1975:
Approaching Oblivion — single author collection — 4th place

1975:
“Catman” — novelette — 14th place

1975:
“I'm Looking for Kadak” — novelette — 4th place

1974:
critic — 12th place

1974:
“The Deathbird” — short fiction — winner

1973:
Again, Dangerous Visions — original anthology — winner

1973:
“Basilisk” — short fiction — winner

1973:
“On the Downhill Side” — short fiction — 13th place

1972:
Partners In Wonder — reprint anth/collection — 7th place

1972:
“The Human Operators” (by HE & A. E. van Vogt) — short fiction — 12th place

1971:
“Brillo” (by Ben Bova & HE) — short fiction — 8th place

1971:
“Runesmith” (by HE & Theodore Sturgeon) — short fiction — 7th place

1971:
“The Region Between” — short fiction — winner

El-Mohtar, Amal (5 nominations; 2 wins)
2017:
“Seasons of Glass and Iron” — short story — winner

2016:
“Madeleine” — short story — 5th place

2015:
“The Truth About Owls” — short story — winner

2014:
“A Hollow Play” — novelette — 6th place

2011:
“The Green Book” — short story — 11th place

Elwood, Roger (7 nominations; 1 win)
1976:
Epoch (RE & Robert Silverberg, eds.) — anthology — winner

1975:
Continuum 1 — original anthology — 10th place

1975:
Continuum 2 — original anthology — 12th place

1974:
Future City — original anthology — 10th place

1974:
Showcase — original anthology — 13th place

1974:
Ten Tomorrows — original anthology — 8th place

1973:
And Walk Now Gently Through the Fire — original anthology — 14th place

Emerald City (4 nominations)
2007:
magazine — 12th place

2006:
magazine — 7th place

2005:
magazine — 8th place

2004:
magazine — 8th place

Emerson, Ru (1 nomination)
1986:
The Princess of Flames — first novel — 21st place

Emrys, Ruthanna (1 nomination)
2015:
“The Litany of Earth” — novelette — 25th place

Emshwiller, Carol (15 nominations)
2012:
The Collected Stories of Carol Emshwiller, Volume 1 — collection — 4th place

2007:
“Killers” — short story — 12th place

2007:
“World of No Return” — short story — 16th place

2006:
“I Live With You” — short story — 3rd place

2006:
I Live With You — collection — 11th place

2006:
Mister Boots — young adult book — 2nd place

2005:
“All of Us Can Almost...” — short story — 12th place

2005:
“Gliders Though They Be” — short story — 16th place

2004:
“Boys: A short story” — short story — 17th place

2003:
Report to the Men's Club and Other Stories — collection — 11th place

2003:
The Mount — sf novel — 11th place

2002:
“Creature” — short story — 9th place

1992:
The Start of the End of It All — collection — 14th place

1991:
The Start of the End of It All and Other Stories — collection — 17th place

1988:
“The Circular Library of Stones” — short story — 18th place

Emshwiller, Ed (1 nomination)
1973:
magazine artist — 14th place (tie)

Ende, Michael (1 nomination)
1984:
The Neverending Story — fantasy novel — 20th place

Energumen (4 nominations)
1974:
fanzine — 9th place (tie)

1973:
fanzine — 2nd place

1972:
fanzine — 2nd place

1971:
fanzine — 4th place

Energumen #2 (1 nomination)
1971:
single fanzine issue — 7th place

Energumen #3 (1 nomination)
1971:
single fanzine issue — 11th place

Energumen #4 (1 nomination)
1971:
single fanzine issue — 8th place (tie)

Enge, James (2 nominations)
2011:
The Wolf Age — fantasy novel — 19th place

2010:
Blood of Ambrose — first novel — 14th place

Engstrom, Elizabeth (2 nominations)
1999:
Imagination Fully Dilated (Alan M. Clark & EE, eds.) — art book — 10th place

1989:
“Fogarty & Fogarty” — novelette — 28th place

Eos (7 nominations)
2011:
publisher/imprint — 22nd place

2010:
publisher/imprint — 18th place

2009:
publisher/imprint — 16th place

2008:
publisher/imprint — 15th place

2007:
publisher/imprint — 15th place

2005:
publisher/imprint — 8th place

2003:
book publisher/imprint — 4th place

ERB-dom (1 nomination)
1973:
fanzine — 13th place (tie)

Erickson, Steve (1 nomination)
1990:
Tours of the Black Clock — fantasy novel — 24th place

Erikson, Steven (4 nominations)
2011:
“Goats of Glory” — novelette — 8th place

2008:
The Lees of Laughter's End — novella — 14th place

2006:
Fishin' with Grandma Matchie — novella — 16th place (tie)

2000:
Gardens of the Moon — first novel — 15th place

Esaias, Timons (1 nomination)
2015:
“Sadness” — short story — 32nd place

Eschbach, Andreas (1 nomination)
2006:
The Carpet Makers — sf novel — 13th place

Eskridge, Kelley (2 nominations)
2008:
Dangerous Space — collection — 17th place

2003:
Solitaire — first novel — 4th place

The Essence #2 (1 nomination)
1971:
single fanzine issue — 12th place

Estey, Dale (1 nomination)
1981:
A Lost Tale — first novel — 15th place

Etchemendy, Nancy (1 nomination)
1991:
“Shore Leave Blacks” — short story — 16th place

Etchison, Dennis (6 nominations)
2004:
Gathering the Bones (Jack Dann, DE & Ramsey Campbell, eds.) — anthology — 14th place

2001:
The Death Artist — collection — 23rd place

1993:
MetaHorror — anthology — 8th place

1989:
The Blood Kiss — collection — 18th place

1987:
Cutting Edge — anthology — 10th place

1985:
Red Dreams — collection — 11th place

Evans, Arthur B. (2 nominations)
2015:
Vintage Visions: Essays on Early Science Fiction — non-fiction — 11th place

2011:
The Wesleyan Anthology of Science Fiction — anthology — 10th place

Evans, Christopher (3 nominations)
1989:
Other Edens II (CE & Robert Holdstock, eds.) — anthology — 14th place

1988:
Other Edens (CE & Robert Holdstock, eds.) — anthology — 10th place

1987:
Lightship (by CE, text; Jim Burns, art) — nonfiction — 10th place

Evenson, Brian (3 nominations)
2010:
Conjunctions 52: Betwixt the Between: Impossible Realism (Bradford Morrow & BE, eds.) — anthology — 25th place

2010:
Fugue State — collection — 22nd place

2010:
Last Days — fantasy novel — 20th place

Extrapolation (1 nomination)
1973:
fanzine — 18th place

F&SF (47 nominations; 22 wins)
2017:
magazine — 2nd place

2016:
magazine — 3rd place

2015:
magazine — 4th place

2014:
magazine — 3rd place

2013:
magazine — 2nd place

2012:
magazine — 2nd place

2011:
magazine — 2nd place

2010:
magazine — winner

2009:
magazine — winner

2008:
magazine — winner

2007:
magazine — winner

2006:
magazine — winner

2005:
magazine — winner

2004:
magazine — winner

2003:
magazine — winner

2002:
magazine — winner

2001:
magazine — 2nd place

2000:
magazine — 2nd place

1999:
magazine — 2nd place

1998:
magazine — 2nd place

1997:
magazine — 2nd place

1996:
magazine — 2nd place

1995:
magazine — 2nd place

1994:
magazine — 2nd place

1993:
magazine or fanzine — 2nd place

1992:
magazine or fanzine — 2nd place

1991:
magazine — 2nd place

1990:
magazine — 2nd place

1989:
magazine — 2nd place

1988:
magazine — 2nd place

1987:
magazine/fanzine — winner

1986:
magazine/fanzine — 2nd place

1985:
magazine/fanzine — 2nd place

1984:
magazine/fanzine — 2nd place

1983:
magazine/fanzine — 2nd place

1982:
magazine/fanzine — winner

1981:
magazine/fanzine — winner

1980:
magazine — winner

1979:
magazine — winner

1978:
magazine — winner

1977:
magazine/anth series — winner

1976:
magazine — winner

1975:
magazine — winner

1974:
magazine — winner

1973:
magazine — winner

1972:
magazine — winner

1971:
magazine — winner

Faber, Michel (1 nomination)
2015:
The Book of Strange New Things — sf novel — 21st place (tie)

Fabian, Stephen E. (19 nominations)
1996:
Stephen E. Fabian's Women & Wonders — art book — 7th place

1985:
artist — 15th place

1984:
artist — 16th place

1983:
artist — 11th place

1982:
artist — 4th place

1981:
artist — 5th place

1980:
artist — 2nd place

1980:
More Fantasy by Fabian — art or illustrated book — 12th place

1980:
Morreion (by Jack Vance, illustrated by SEF) — art or illustrated book — 11th place

1979:
artist — 3rd place

1979:
Fantasy by Fabian — art or illustrated book — 9th place

1977:
artist — 2nd place

1976:
artist — 2nd place

1975:
professional artist — 7th place

1975:
fan artist — 7th place

1974:
fan artist — 8th place

1973:
fan artist — 11th place

1972:
fan artist — 7th place

1971:
fan artist — 4th place

Faddis, Connie (1 nomination)
1971:
fan artist — 12th place (tie)

Fancher, Jane (1 nomination)
1992:
Groundties — first novel — 9th place

Fantasiae (1 nomination)
1975:
fanzine — 15th place

Fantastic Metropolis (3 nominations)
2005:
magazine — 21st place

2004:
magazine — 18th place

2002:
website — 5th place

Fantastic (8 nominations)
1978:
magazine — 13th place

1977:
magazine/anth series — 5th place

1976:
magazine — 5th place

1975:
magazine — 7th place

1974:
magazine — 6th place

1973:
magazine — 5th place

1972:
magazine — 4th place

1971:
magazine — 5th place

Fantasy Book (2 nominations)
1985:
magazine/fanzine — 14th place

1984:
magazine/fanzine — 14th place

Fantasy Magazine (6 nominations)
2012:
magazine — 18th place

2011:
magazine — 12th place

2010:
magazine — 14th place

2009:
magazine — 19th place

2008:
magazine — 16th place

2007:
magazine — 11th place

Fantasy Newsletter/Fantasy Review (1 nomination)
1984:
magazine/fanzine — 11th place

Fantasy Newsletter (4 nominations)
1983:
magazine/fanzine — 11th place

1982:
magazine/fanzine — 9th place

1981:
magazine/fanzine — 7th place

1980:
magazine — 10th place

Fantasy Review (3 nominations)
1987:
magazine/fanzine — 9th place

1986:
magazine/fanzine — 12th place

1985:
magazine/fanzine — 12th place

Far Frontiers (1 nomination)
1986:
magazine/fanzine — 13th place

Farmer, Nancy (3 nominations)
2014:
The Lord of Opium — young adult book — 11th place

2005:
The Sea of Trolls — young adult book — 7th place

2003:
The House of the Scorpion — young adult novel — 5th place

Farmer, Philip José (15 nominations)
2007:
The Best of Philip José Farmer — collection — 3rd place

1993:
Tales of Riverworld (PJF & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — 6th place

1986:
Dayworld — sf novel — 23rd place

1984:
Gods of Riverworld — sf novel — 16th place

1982:
Father to the Stars — single author collection — 14th place

1982:
The Unreasoning Mask — sf novel — 18th place

1981:
The Magic Labyrinth — sf novel — 10th place

1980:
Riverworld and Other Stories — single author collection — 4th place

1978:
The Dark Design — sf novel — 14th place

1974:
“Sketches Among the Ruins of My Mind” — novella — 4th place

1974:
The Book of Philip José Farmer — reprint anth/collection — 9th place

1973:
“Seventy Years of DecPop” — novella — 10th place

1972:
Down in the Black Gang and Other Stories — reprint anth/collection — 9th place

1972:
The Fabulous Riverboat — novel — 8th place

1972:
To Your Scattered Bodies Go — novel — 2nd place

Faust, Joe Clifford (2 nominations)
1989:
The Company Man — sf novel — 31st place

1988:
A Death of Honor — first novel — 13th place

Faust, Minister (2 nominations)
2012:
The Alchemists of Kush — fantasy novel — 17th place

2005:
The Coyote Kings of the Space-Age Bachelor Pad — first novel — 5th place

Fawcett, Bill (1 nomination)
2014:
Shadows of the New Sun: Stories in Honoe of Gene Wolfe (J. E. Mooney & BF, eds.) — anthology — 15th place

Feeley, Gregory (3 nominations)
2005:
“Arabian Wine” — novella — 12th place

2005:
“Giliad” — novella — 18th place

1998:
“On the Ice Islands” — novelette — 20th place

Feintuch, David (1 nomination)
1995:
Midshipman's Hope — first novel — 6th place

Feist, Raymond E. (7 nominations)
1995:
Shadow of a Dark Queen — fantasy novel — 16th place

1991:
Servant of the Empire (by REF & Janny Wurts) — fantasy novel — 8th place

1989:
Faerie Tale — horror novel — 3rd place

1988:
Daughter of the Empire (by REF & Janny Wurts) — fantasy novel — 19th place

1987:
A Darkness at Sethanon — fantasy novel — 10th place

1986:
Silverthorn — fantasy novel — 11th place

1983:
Magician — first novel — 10th place

Feldman, Stephanie (1 nomination)
2015:
The Angel of Losses — first novel — 11th place

Fenner, Arnie (23 nominations; 14 wins)
2014:
Spectrum 20: The Best in Contemporary Fantastic Art (by Cathy Fenner & AF) — art book — winner

2013:
Spectrum 19: The Best in Contemporary Fantastic Art (by Cathy Fenner & AF) — art book — winner

2012:
Spectrum 18: The Best in Contemporary Fantastic Art (Cathy Fenner & AF, eds.) — art book — winner

2011:
Spectrum 17: The Best in Contemporary Fantastic Art (Cathy Fenner & AF, eds.) — art book — winner

2010:
Spectrum 16: The Best in Contemporary Fantastic Art (by Cathy Fenner & AF) — nonfiction/art book — 2nd place

2009:
Spectrum 15: The Best in Contemporary Fantastic Art (by Cathy Fenner & AF) — nonfiction/art book — 2nd place

2008:
Spectrum 14: The Best in Contemporary Fantastic Art (Cathy Fenner & AF, eds.) — art book — 2nd place

2007:
Spectrum 13: The Best in Contemporary Fantastic Art (Cathy Fenner & AF, eds.) — art book — winner

2006:
Spectrum 12: The Best in Contemporary Fantastic Art (Cathy Fenner & AF, eds.) — art book — winner

2005:
Spectrum 11: The Best in Contemporary Fantastic Art (Cathy Fenner & AF, eds.) — art book — winner

2004:
Spectrum 10: The Best in Contemporary Fantastic Art (Cathy Fenner & AF, eds.) — non-fiction/art — 3rd place

2003:
Spectrum 9: The Best in Contemporary Fantastic Art (Cathy Fenner & AF, eds.) — art book — winner

2003:
The Art of Jeffrey Jones (by Cathy Fenner & AF; artist Jeffrey Jones) — art book — 5th place

2002:
Spectrum 8: The Best in Contemporary Fantastic Art (Cathy Fenner & AF, eds.) — art book — winner

2002:
Testament: The Life and Art of Frank Frazetta (by Cathy Fenner & AF; artist Frank Frazetta) — art book — 6th place

2001:
Spectrum 7: The Best in Contemporary Fantastic Art (Cathy Fenner & AF, eds.) — art book — winner

2000:
Spectrum 6: The Best in Contemporary Fantastic Art (Cathy Fenner & AF, eds.) — art book — 2nd place

1999:
Spectrum 5: The Best in Contemporary Fantastic Art (Cathy Fenner & AF, eds.) — art book — winner

1998:
Something in My Eye: Excursions into Fear (Michael Whelan; AF & Cathy Fenner eds.) — art book — 3rd place

1998:
Spectrum 4: The Best in Contemporary Fantastic Art (by Cathy Fenner & AF eds., with Jim Loehr) — art book — 2nd place

1997:
Spectrum 3: The Best in Contemporary Fantastic Art (by Cathy Burnett & AF eds., with Jim Loehr) — art book — winner

1996:
Spectrum 2: The Best in Contemporary Fantastic Art (Cathy Burnett & AF, eds.) — art book — winner

1995:
Spectrum: The Best in Contemporary Fantastic Art (Cathy Burnett & AF, eds.) — art book — winner

Fenner, Cathy (24 nominations; 14 wins)
2016:
Women of Wonder: Celebrating Women Creators of Fantastic Art — art book — 2nd place

2014:
Spectrum 20: The Best in Contemporary Fantastic Art (by CF & Arnie Fenner) — art book — winner

2013:
Spectrum 19: The Best in Contemporary Fantastic Art (by CF & Arnie Fenner) — art book — winner

2012:
Spectrum 18: The Best in Contemporary Fantastic Art (CF & Arnie Fenner, eds.) — art book — winner

2011:
Spectrum 17: The Best in Contemporary Fantastic Art (CF & Arnie Fenner, eds.) — art book — winner

2010:
Spectrum 16: The Best in Contemporary Fantastic Art (by CF & Arnie Fenner) — nonfiction/art book — 2nd place

2009:
Spectrum 15: The Best in Contemporary Fantastic Art (by CF & Arnie Fenner) — nonfiction/art book — 2nd place

2008:
Spectrum 14: The Best in Contemporary Fantastic Art (CF & Arnie Fenner, eds.) — art book — 2nd place

2007:
Spectrum 13: The Best in Contemporary Fantastic Art (CF & Arnie Fenner, eds.) — art book — winner

2006:
Spectrum 12: The Best in Contemporary Fantastic Art (CF & Arnie Fenner, eds.) — art book — winner

2005:
Spectrum 11: The Best in Contemporary Fantastic Art (CF & Arnie Fenner, eds.) — art book — winner

2004:
Spectrum 10: The Best in Contemporary Fantastic Art (CF & Arnie Fenner, eds.) — non-fiction/art — 3rd place

2003:
Spectrum 9: The Best in Contemporary Fantastic Art (CF & Arnie Fenner, eds.) — art book — winner

2003:
The Art of Jeffrey Jones (by CF & Arnie Fenner; artist Jeffrey Jones) — art book — 5th place

2002:
Spectrum 8: The Best in Contemporary Fantastic Art (CF & Arnie Fenner, eds.) — art book — winner

2002:
Testament: The Life and Art of Frank Frazetta (by CF & Arnie Fenner; artist Frank Frazetta) — art book — 6th place

2001:
Spectrum 7: The Best in Contemporary Fantastic Art (CF & Arnie Fenner, eds.) — art book — winner

2000:
Spectrum 6: The Best in Contemporary Fantastic Art (CF & Arnie Fenner, eds.) — art book — 2nd place

1999:
Spectrum 5: The Best in Contemporary Fantastic Art (CF & Arnie Fenner, eds.) — art book — winner

1998:
Something in My Eye: Excursions into Fear (Michael Whelan; Arnie Fenner & CF eds.) — art book — 3rd place

1998:
Spectrum 4: The Best in Contemporary Fantastic Art (by CF & Arnie Fenner eds., with Jim Loehr) — art book — 2nd place

1997:
Spectrum 3: The Best in Contemporary Fantastic Art (by CF & Arnie Fenner eds., with Jim Loehr) — art book — winner

1996:
Spectrum 2: The Best in Contemporary Fantastic Art (CF & Arnie Fenner, eds.) — art book — winner

1995:
Spectrum: The Best in Contemporary Fantastic Art (CF & Arnie Fenner, eds.) — art book — winner

Ferguson, Brad (1 nomination)
1988:
“The World Next Door” — short story — 22nd place

Fergusson, Bruce (1 nomination)
1988:
The Shadow of His Wings — first novel — 16th place

Ferman, Edward L. (13 nominations; 1 win)
2000:
The Best from Fantasy & Science Fiction: The Fiftieth Anniversary Anthology (ELF & Gordon Van Gelder, eds.) — anthology — 10th place

1995:
The Best from Fantasy & Science Fiction: A 45th Anniversary Anthology (ELF & Kristine Kathryn Rusch, eds.) — anthology — 17th place

1992:
editor — 5th place

1991:
editor — 4th place

1990:
editor — 2nd place

1990:
The Best from Fantasy & Science Fiction: A 40th Anniversary Anthology — anthology — 19th place

1989:
editor — 2nd place

1983:
The Best from Fantasy & Science Fiction: 24th Edition — anthology — 15th place

1981:
The Magazine of Fantasy & Science Fiction: A 30 Year Retrospective — anthology — winner

1976:
Final Stage (ELF & Barry N. Malzberg, eds.) — anthology — 3rd place

1975:
Final Stage (ELF & Barry N. Malzberg, eds.) — original anthology — 8th place

1975:
The Best from Fantasy & Science Fiction: A Special 25th Anniversary Anthology — reprint anthology — 3rd place

1972:
The Best from Fantasy & Science Fiction: 19th Series — reprint anth/collection — 12th place

Fernandes, Fabio (1 nomination)
2014:
We See a Different Frontier (FF & Dijbril al-Ayad, eds.) — anthology — 16th place

Ferrell, Keith (1 nomination)
1998:
Black Mist and Other Japanese Futures (Orson Scott Card & KF, eds.) — anthology — 15th place

Fforde, Jasper (4 nominations)
2011:
Shades of Grey — fantasy novel — 13th place

2003:
Lost in a Good Book — fantasy novel — 6th place

2002:
The Eyre Affair — sf novel — 25th place

2002:
The Eyre Affair — first novel — 2nd place

File 770 (11 nominations)
2017:
magazine — 10th place

2016:
magazine — 5th place

2015:
magazine — 19th place

1990:
magazine — 14th place

1988:
magazine — 11th place

1986:
magazine/fanzine — 14th place

1985:
magazine/fanzine — 13th place

1984:
magazine/fanzine — 13th place

1983:
magazine/fanzine — 14th place

1982:
magazine/fanzine — 15th place

1981:
magazine/fanzine — 17th place

Files, Gemma (3 nominations)
2015:
“A Wish from a Bone” — novelette — 35th place

2011:
A Book of Tongues — first novel — 8th place

2010:
“each thing I show you is a piece of my death” (by GF & Stephen J. Barringer) — novelette — 37th place

Finch, Sheila (4 nominations)
2008:
The Guild of Xenolinguists — collection — 18th place

1999:
“Reading the Bones” — novella — 13th place

1997:
“Out of the Mouths” — novelette — 19th place

1986:
Infinity's Web — first novel — 10th place

Fine, Sarah (1 nomination)
2013:
Sanctum — first novel — 14th place

Fine, Stephen (1 nomination)
1989:
Molly Dear: The Autobiography of an Android — first novel — 16th place

Finlay, Charles Coleman (9 nominations)
2017:
editor — 6th place

2009:
“The Political Prisoner” — novella — 13th place

2006:
“The Nursemaid's Suitor” — novella — 14th place

2006:
The Prodigal Troll — first novel — 8th place

2006:
Wild Things — collection — 24th place

2005:
“The Seal Hunter” — novelette — 31st place

2004:
“Wild Thing” — short story — 30th place (tie)

2003:
“The Political Officer” — novella — 11th place

2003:
“We Come Not to Praise Washington” — novelette — 22nd place

Finlay, Virgil (5 nominations)
1995:
Virgil Finlay's Far Beyond — art book — 6th place

1994:
Virgil Finlay's Phantasms — art book — 6th place

1994:
Virgil Finlay's Strange Science — art book — 5th place

1993:
Virgil Finlay's Women of the Ages — nonfiction — 3rd place

1979:
The Second Book of Virgil Finlay — art or illustrated book — 11th place

Finn, Ed (1 nomination)
2015:
Hieroglyph: Stories & Visions for a Better Future (EF & Kathryn Cramer, eds.) — anthology — 12th place

Finn, Mark (1 nomination)
2007:
Blood and Thunder: The Life and Art of Robert E. Howard — non-fiction — 4th place

Fintushel, Eliot (2 nominations)
2008:
Breakfast with the One You Love — first novel — 8th place

1998:
“Izzy and the Father of Terror” — novella — 18th place

Firebird (6 nominations)
2009:
publisher/imprint — 20th place

2008:
publisher/imprint — 19th place

2007:
publisher/imprint — 18th place

2006:
publisher/imprint — 20th place

2005:
publisher/imprint — 18th place

2004:
publisher/imprint — 21st place

Fishman, Liz (1 nomination)
1971:
fan writer — 4th place

Fisk, Nicholas (1 nomination)
1976:
“Find the Lady” — short story — 10th place

Fitch, Marina (1 nomination)
1998:
The Seventh Heart — first novel — 15th place

Fleskes, John (6 nominations; 1 win)
2017:
Spectrum 23: The Best in Contemporary Fantastic Art — art book — 2nd place

2016:
Spectrum 22: The Best in Contemporary Fantastic Art — art book — 4th place

2015:
Spectrum 21: The Best in Contemporary Fantastic Art — art book — winner

2014:
Spectrum Fantastic Art Live 2 — art book — 10th place

2014:
The Art of Brom (by Gerald Brom, edited by JF) — art book — 7th place

2013:
Spectrum Fantastic Art Live! — art book — 10th place

Flewelling, Lynn (1 nomination)
1997:
Luck in the Shadows — first novel — 7th place

Flint, Kenneth (1 nomination)
1982:
A Storm Upon Ulster — first novel — 8th place

Flynn, Michael F. (17 nominations; 1 win)
2010:
“Where the Winds Are All Asleep” — novella — 14th place

2009:
The January Dancer — sf novel — 12th place

2007:
“Dawn, and Sunset, and the Colours of the Earth” — novelette — 24th place

2007:
Eifelheim — sf novel — 11th place

2005:
“The Clapping Hands of God” — novelette — 21st place

1999:
“Rules of Engagement” — novelette — 15th place

1998:
The Forest of Time and Other Stories — collection — 12th place

1996:
“The Promise of God” — short story — 17th place

1995:
“Melodies of the Heart” — novella — 11th place

1991:
In the Country of the Blind — sf novel — 22nd place

1991:
In the Country of the Blind — first novel — winner

1991:
“Mammy Morgan Played the Organ, Her Daddy Beat the Drum” — novella — 15th place

1990:
“On the Wings of a Butterfly” — novelette — 30th place

1990:
“Soul of the City” — short story — 17th place

1989:
“Remember'd Kisses” — novelette — 27th place

1988:
“The Forest of Time” — novella — 9th place

1987:
“Eifelheim” — novella — 14th place

Focal Point (2 nominations)
1972:
fanzine — 9th place

1971:
fanzine — 10th place

Focal Point #12.5 (1 nomination)
1971:
single fanzine issue — 4th place

Foglio, Phil (8 nominations)
2013:
artist — 12th place

2012:
artist — 14th place

2011:
artist — 10th place

2010:
artist — 9th place

1987:
artist — 17th place

1986:
artist — 19th place

1985:
artist — 20th place

1984:
artist — 19th place

Fonstad, Karen Wynn (2 nominations)
1986:
The Atlas of the Land — nonfiction/reference — 8th place

1985:
An Atlas of Pern — nonfiction/reference — 4th place

Foote, Bud (1 nomination)
1992:
The Connecticut Yankee in the Twentieth Century: Travel to the Past in Science Fiction — nonfiction — 10th place

Ford, Jeffrey (41 nominations)
2017:
A Natural History of Hell — collection — 6th place

2015:
“Hibbler's Minions” — short story — 22nd place

2014:
“A Terror” — novelette — 5th place

2014:
“The Fairy Enterprise” — short story — 14th place

2013:
“A Natural History of Autumn” — short story — 13th place

2013:
“Blood Drive” — short story — 8th place

2013:
Crackpot Palace — collection — 9th place

2013:
“The Wish Head” — novelette — 6th place

2012:
“Daddy Long Legs of the Evening” — short story — 18th place

2011:
“Polka Dots and Moonbeams” — short story — 21st place

2009:
“The Dream of Reason” — short story — 17th place

2009:
The Drowned Life — collection — 4th place

2009:
“The Seventh Expression of the Robot General” — short story — 24th place

2009:
The Shadow Year — fantasy novel — 4th place

2008:
“The Dreaming Wind” — short story — 9th place

2008:
“The Drowned Life” — short story — 13th place

2008:
“The Manticore Spell” — short story — 26th place

2008:
“Under the Bottom of the Lake” — short story — 28th place (tie)

2007:
“Botch Town” — novella — 4th place

2007:
The Empire of Ice Cream — collection — 2nd place

2007:
“The Night Whiskey” — novelette — 4th place

2007:
“The Way He Does It” — short story — 6th place

2006:
“A Man of Light” — novelette — 6th place

2006:
“Boatman's Holiday” — short story — 4th place

2006:
“Giant Land” — short story — 20th place

2006:
The Cosmology of the Wider World — novella — 4th place

2006:
“The Scribble Mind” — novelette — 12th place

2005:
“A Night in the Tropics” — novelette — 13th place

2005:
“The Annals of Eelin-Ok” — short story — 5th place

2004:
“The Beautiful Gelreesh” — short story — 28th place

2004:
“The Empire of Ice Cream” — novelette — 3rd place

2004:
“The Trentino Kid” — short story — 20th place

2003:
“Creation” — short story — 2nd place

2003:
“Something by the Sea” — novelette — 13th place

2003:
The Fantasy Writer's Assistant and Other Stories — collection — 6th place

2003:
The Portrait of Mrs. Charbuque — fantasy novel — 8th place

2003:
“The Weight of Words” — novelette — 14th place

2002:
The Beyond — fantasy novel — 17th place

2002:
“The Honeyed Knot” — short story — 19th place

2001:
“Malthusian's Zombie” — short story — 26th place

2001:
“The Fantasy Writer's Assistant” — short story — 9th place

Ford, John M. (5 nominations)
1994:
Growing Up Weightless — sf novel — 15th place

1988:
“Fugue State” — novella — 11th place (tie)

1985:
“Heat of Fusion” — short story — 20th place

1984:
The Dragon Waiting — fantasy novel — 22nd place

1981:
Web of Angels — first novel — 11th place

Forde, Pat (1 nomination)
2003:
“In Spirit” — novella — 20th place

Forsyth, Kate (1 nomination)
1999:
Dragonclaw: Book One of The Witches of Eileanan (US title: The Witches of Eileanan) — first novel — 16th place

Forward, Robert L. (3 nominations; 1 win)
1986:
Starquake — sf novel — 26th place

1981:
Dragon's Egg — first novel — winner

1981:
Dragon's Egg — sf novel — 14th place

Foss, Chris (3 nominations)
2012:
Hardware: The Definitive SF Works of Chris Foss — art book — 6th place

1980:
artist — 14th place

1980:
21st Century Foss — art or illustrated book — 6th place

Foster, Alan Dean (2 nominations)
1983:
Nor Crystal Tears — sf novel — 25th place

1975:
Icerigger — novel — 22nd place

Foster, Jon (1 nomination)
2007:
r/evolution: The Art of Jon Foster — art book — 13th place

Foster, M. A. (4 nominations)
1984:
Transformer — sf novel — 28th place

1981:
Waves — sf novel — 22nd place

1980:
The Day of the Klesh — sf novel — 23rd place

1976:
Warriors of Dawn — novel — 17th place

Foster, Richard (1 nomination)
1979:
The Complete Guide to Middle Earth — reference book — 7th place

Fowler, Karen Joy (23 nominations)
2015:
“Nanny Anne and the Christmas Story” — short story — 28th place

2014:
“The Science of Herself” — short story — 4th place

2012:
“Younger Women” — short story — 19th place

2011:
80! Memories & Reflections on Ursula K. Le Guin (KJF & Debbie Notkin, eds.) — non-fiction — 2nd place

2011:
“Booth's Ghost” — short story — 4th place

2011:
What I Didn't See and Other Stories — collection — 5th place

2010:
“The Pelican Bar” — short story — 4th place

2008:
“Always” — short story — 14th place

2003:
“What I Didn't See” — short story — 11th place

1999:
Black Glass — collection — 12th place

1998:
“Standing Room Only” — short story — 10th place

1992:
“Black Glass” — novelette — 5th place

1992:
Sarah Canary — first novel — 14th place

1992:
“The Dark” — short story — 9th place

1991:
“Lieserl” — short story — 14th place

1990:
“Game Night at the Fox and Goose” — short story — 14th place

1989:
“Lily Red” — short story — 18th place

1988:
“The Faithful Companion at Forty” — short story — 2nd place

1987:
Artificial Things — collection — 9th place

1987:
“Face Value” — short story — 7th place

1987:
“The Gate of Ghosts” — novelette — 26th place

1986:
“The Lake Was Full of Artificial Things” — short story — 23rd place

1986:
“The Poplar Street Study” — short story — 19th place

Fox, Daniel (2 nominations)
2011:
Jade Man's Skin — fantasy novel — 21st place

2010:
Dragon in Chains — fantasy novel — 18th place

Fox, Rose (1 nomination)
2015:
Long Hidden: Speculative Fiction from the Margins of History (RF & Daniel José Older, eds.) — anthology — 4th place

Foxe, Jocelin (1 nomination)
1999:
The Wild Hunt: Vengeance Moon — first novel — 15th place

Foyster, John (1 nomination)
1971:
fan critic — 11th place

Francis, Consuela (1 nomination)
2011:
Conversations with Octavia Butler — non-fiction — 4th place

Frank, Howard (1 nomination)
2001:
The Frank Collection: A Showcase of the World's Finest Fantastic Art (by Jane Frank & HF) — art book — 10th place

Frank, Jane (5 nominations)
2010:
Science Fiction and Fantasy Artists of the Twentieth Century — nonfiction/art book — 19th place

2009:
Paint or Pixel: The Digital Divide in Illustration Art — nonfiction/art book — 17th place

2004:
The Art of John Berkey — non-fiction/art — 12th place

2002:
The Art of Richard Powers (by JF; artist Richard Powers) — art book — 3rd place

2001:
The Frank Collection: A Showcase of the World's Finest Fantastic Art (by JF & Howard Frank) — art book — 10th place

Franklin, H. Bruce (2 nominations)
1996:
Future Perfect: American Science Fiction of the Nineteenth Century—An Anthology — nonfiction — 9th place

1981:
Robert A. Heinlein: America as Science Fiction — related nonfiction book — 7th place

Franklin, Michael (2 nominations)
1983:
A Reader's Guide to Fantasy (by Baird Searles, Beth Meacham & MF) — nonfiction/reference — 2nd place

1980:
A Reader's Guide to Science Fiction (by Baird Searles, Martin Last, Beth Meacham & MF) — related nonfiction book — 3rd place

Franklin, Ruth (1 nomination)
2017:
Shirley Jackson: A Rather Haunted Life — non-fiction — 4th place

Frankowski, Leo (1 nomination)
1987:
The Cross-Time Engineer — first novel — 5th place

Franson, Donald (2 nominations)
1981:
A History of the Hugo, Nebula, and International Fantasy Awards, Revised edition (by DF & Howard DeVore) — related nonfiction book — 9th place

1979:
A History of the Hugo, Nebula, and International Fantasy Awards (by DF & Howard DeVore) — reference book — 6th place

Franson, Robert W. (1 nomination)
1984:
The Shadow of the Ship — first novel — 6th place

Frazetta, Frank (36 nominations)
2014:
Frank Frazetta: Art and Remembrances — art book — 6th place

2014:
The Frazetta Sketchbook (by FF, edited by J. David Spurlock) — art book — 8th place

2013:
artist — 10th place

2012:
artist — 10th place

2011:
artist — 9th place

2010:
artist — 13th place

2009:
artist — 11th place

2008:
artist — 17th place

2007:
artist — 11th place

2006:
artist — 9th place

2005:
artist — 10th place

2004:
artist — 6th place

2003:
artist — 13th place

2002:
artist — 5th place

2002:
Testament: The Life and Art of Frank Frazetta (by Cathy Fenner & Arnie Fenner; artist FF) — art book — 6th place

2001:
artist — 16th place (tie)

2000:
artist — 6th place

2000:
Legacy — art book — 3rd place

1999:
artist — 10th place

1999:
Icon: A Retrospective by the Grand Master of Fantastic Art, Frank Frazetta — art book — 2nd place

1989:
artist — 13th place

1988:
artist — 12th place

1986:
artist — 10th place

1984:
artist — 17th place

1982:
artist — 15th place (tie)

1981:
artist — 13th place

1979:
artist — 8th place

1979:
Frank Frazetta, Book III — art or illustrated book — 10th place

1977:
artist — 7th place

1976:
artist — 9th place

1976:
The Fantastic Art of Frank Frazetta — associational item — 3rd place

1975:
professional artist — 4th place

1974:
professional artist — 5th place

1973:
paperback cover artist — 3rd place (tie)

1972:
paperback artist — 8th place

1971:
paperback cover illustrator — 5th place

Frazier, Robert (1 nomination)
1991:
“The All-Consuming” (by Lucius Shepard & RF) — novelette — 10th place

Freas, Frank Kelly (32 nominations; 5 wins)
2005:
artist — 3rd place

2004:
artist — 7th place

2003:
artist — 5th place

2002:
artist — 19th place

2001:
artist — 3rd place

2001:
Frank Kelly Freas: As He Sees It (by FKF & Laura Brodian Freas) — art book — 2nd place

1994:
artist — 10th place

1993:
artist — 14th place

1992:
artist — 12th place

1991:
artist — 9th place

1990:
artist — 11th place

1989:
artist — 11th place

1988:
artist — 4th place

1987:
artist — 4th place

1986:
artist — 4th place

1985:
artist — 2nd place

1985:
A Separate Star — nonfiction/reference — 8th place

1984:
artist — 9th place

1983:
artist — 8th place

1982:
artist — 14th place

1981:
artist — 7th place

1980:
artist — 5th place

1979:
artist — 5th place

1977:
artist — 3rd place

1976:
artist — 3rd place

1975:
professional artist — winner

1974:
professional artist — winner

1973:
magazine artist — winner

1973:
paperback cover artist — winner

1972:
magazine artist — winner

1972:
paperback artist — 4th place

1971:
paperback cover illustrator — 3rd place