Locus Awards 1989


science fiction awards database








Sturgeon <— 1989 thread —> Analog Poll

1990 <— Locus Awards —> 1988


Eligibility Year: 1988
Sf Novel
  1. Winner: Cyteen, C. J. Cherryh (Warner)
  2. Mona Lisa Overdrive, William Gibson (Gollancz; Bantam Spectra)
  3. Islands in the Net, Bruce Sterling (Morrow/Arbor House)
  4. Prelude to Foundation, Isaac Asimov (Doubleday Foundation)
  5. The Gold Coast, Kim Stanley Robinson (Tor)
  6. Eternity, Greg Bear (Warner)
  7. Dragonsdawn, Anne McCaffrey (Ballantine Del Rey)
  8. Deserted Cities of the Heart, Lewis Shiner (Doubleday Foundation)
  9. Falling Free, Lois McMaster Bujold (Baen)
  10. Araminta Station, Jack Vance (Tor)
  11. Alternities, Michael P. Kube-McDowell (Ace)
  12. Adulthood Rites, Octavia E. Butler (Warner)
  13. Catspaw, Joan D. Vinge (Warner)
  14. At Winter's End, Robert Silverberg (Warner)
  15. Brothers in Arms, Lois McMaster Bujold (Baen)
  16. Ivory, Mike Resnick (Tor)
  17. Wetware, Rudy Rucker (Avon)
  18. Crazy Time, Kate Wilhelm (St. Martin's)
  19. Venus of Shadows, Pamela Sargent (Doubleday Foundation)
  20. Orphan of Creation, Roger MacBride Allen (Baen)
  21. The Gate to Women's Country, Sheri S. Tepper (Doubleday Foundation)
  22. The Player of Games, Iain M. Banks (Macmillan UK; St. Martin's)
  23. Neon Lotus, Marc Laidlaw (Bantam Spectra)
  24. Hellspark, Janet Kagan (Tor)
  25. Chronosequence, Hilbert Schenck (Tor)
  26. Children of the Thunder, John Brunner (Ballantine Del Rey)
  27. Fire on the Mountain, Terry Bisson (Arbor House)
  28. Terraplane, Jack Womack (Weidenfeld & Nicholson)
  29. Starfire, Paul Preuss (Tor)
  30. An Alien Light, Nancy Kress (Arbor House)
  31. The Company Man, Joe Clifford Faust (Ballantine Del Rey)
Fantasy Novel
  1. Winner: Red Prophet, Orson Scott Card (Tor)
  2. The Paladin, C. J. Cherryh (Baen)
  3. There Are Doors, Gene Wolfe (Tor)
  4. Unicorn Mountain, Michael Bishop (Morrow/Arbor House)
  5. King of the Murgos, David Eddings (Ballantine Del Rey)
  6. The Last Coin, James P. Blaylock (Ace)
  7. The Story of the Stone, Barry Hughart (Doubleday Foundation)
  8. Greenmantle, Charles de Lint (Ace)
  9. Lavondyss, Robert Holdstock (Gollancz)
  10. (tie): The Dragonbone Chair, Tad Williams (DAW)
  11. (tie): Wyvern, A. A. Attanasio (Ticknor & Fields)
  12. The Healer's War, Elizabeth Ann Scarborough (Doubleday Foundation)
  13. Druid's Blood, Esther M. Friesner (NAL Signet)
  14. The White Serpent, Tanith Lee (DAW)
  15. (tie): Sister Light, Sister Dark, Jane Yolen (Tor)
  16. (tie): Wyrd Sisters, Terry Pratchett (Gollancz)
  17. Who's Afraid of Beowulf?, Tom Holt (St. Martin's)
  18. The Changeling Sea, Patricia A. McKillip (Atheneum)
  19. The Reindeer People, Megan Lindholm (Ace)
  20. Sleeping in Flame, Jonathan Carroll (Legend)
  21. The White Raven, Diana L. Paxson (Morrow)
  22. Walkabout Woman, Michaela Roessner (Bantam Spectra)
  23. Silk Roads and Shadows, Susan Shwartz (Tor)
  24. The Nightingale, Kara Dalkey (Ace)
  25. Death in the Spirit House, Craig Strete (Doubleday Foundation)
Horror Novel
  1. Winner: Those Who Hunt the Night (UK title: Immortal Blood), Barbara Hambly (Ballantine Del Rey; Unwin)
  2. The Queen of the Damned, Anne Rice (Knopf)
  3. Faerie Tale, Raymond E. Feist (Doubleday)
  4. Koko, Peter Straub (Dutton)
  5. Stinger, Robert R. McCammon (Pocket)
  6. The Silence of the Lambs, Thomas Harris (St. Martin's)
  7. The Empire of Fear, Brian Stableford (Simon & Schuster UK)
  8. The Influence, Ramsey Campbell (Macmillan)
  9. The Drive-In, Joe R. Lansdale (Bantam Spectra)
  10. Bloodlinks, Lee Killough (Tor)
  11. The Scream, John Skipp & Craig Spector (Bantam)
  12. Antibodies, David J. Skal (Congdon & Weed)
  13. In Darkness Waiting, John Shirley (NAL Onyx)
  14. The Kill Riff, David J. Schow (Tor)
First Novel
  1. Winner: Desolation Road, Ian McDonald (Bantam Spectra)
  2. Walkabout Woman, Michaela Roessner (Bantam Spectra)
  3. Metrophage, Richard Kadrey (Ace)
  4. Sheepfarmer's Daughter, Elizabeth Moon (Baen)
  5. The Armageddon Blues, Daniel Keys Moran (Bantam Spectra)
  6. Dragon Prince, Melanie Rawn (DAW)
  7. Moon of Ice, Brad Linaweaver (Morrow/Arbor House)
  8. Neverness, David Zindell (Donald I. Fine)
  9. Four Hundred Billion Stars, Paul J. McAuley (Ballantine Del Rey)
  10. Journey to Fusang, William Sanders (Popular Library Questar)
  11. Resurrection, Inc., Kevin J. Anderson (NAL Signet)
  12. Fool on the Hill, Matt Ruff (Atlantic Monthly Press)
  13. Demon of Undoing, Andrea I. Alton (Baen)
  14. The Blind Knight, Gail Van Asten (Ace)
  15. The Heavenly Horse from the Outermost West, Mary Stanton (Baen)
  16. Molly Dear: The Autobiography of an Android, Stephen Fine (St. Martin's)
  17. Dreams of Flesh and Sand, W. T. Quick (NAL Signet)
  18. Maiden Flight, Eric Vinicoff (Baen)
  19. The Fairy of Ku-She, M. Lucie Chin (Ace)
  20. Inner Eclipse, Richard Paul Russo (Tor)
  21. The Enchantments of Flesh and Spirit, Storm Constantine (Macdonald)
  22. Tower to the Sky, Phillip C. Jennings (Baen)
  23. Through a Brazen Mirror, Delia Sherman (Ace)
Novella
  1. Winner: The Scalehunter's Beautiful Daughter, Lucius Shepard (Mark V. Ziesing; Asimov's Sep 1988)
  2. “The Last of the Winnebagos”, Connie Willis (Asimov's Jul 1988)
  3. “Journals of the Plague Years”, Norman Spinrad (Full Spectrum)
  4. “Surfacing”, Walter Jon Williams (Asimov's Apr 1988)
  5. “The Color of Neanderthal Eyes”, James Tiptree, Jr. (F&SF May 1988)
  6. “We Are For the Dark”, Robert Silverberg (Asimov's Oct 1988)
  7. “The Skin Trade”, George R. R. Martin (Night Visions 5)
  8. “Cabal”, Clive Barker (Cabal)
  9. “The Calvin Coolidge Home for Dead Comedians”, Bradley Denton (F&SF Jun 1988)
  10. “Noman's Land”, Lucius Shepard (Asimov's Oct 1988)
  11. “Backward, Turn Backward”, James Tiptree, Jr. (Synergy: New Science Fiction, Number 2)
  12. “Wires”, F. Paul Wilson (New Destinies, Volume IV, Summer 1988)
  13. “Waiting for the Olympians”, Frederik Pohl (Asimov's Aug 1988)
  14. Oddkins, Dean R. Koontz (Warner)
  15. “Trapping Run”, Harry Turtledove (Asimov's Feb 1988)
  16. “The Blabber”, Vernor Vinge (New Destinies, Volume VI, Winter 1988; Threats...And Other Promises)
  17. “La Vie Continué”, Norman Spinrad (Other Americas)
  18. “The Flies of Memory”, Ian Watson (Asimov's Sep 1988)
  19. “Dancing Among Ghosts”, Jim Aikin (F&SF Feb 1988)
  20. “Fatal Statistics”, Pauline Ashwell (Analog Jul 1988)
Novelette
  1. Winner: “The Function of Dream Sleep”, Harlan Ellison (Midnight Graffiti Jun 1988; Asimov's mid-Dec 1988; Angry Candy)
  2. “Dowser”, Orson Scott Card (Asimov's Dec 1988)
  3. “Do Ya, Do Ya, Wanna Dance?”, Howard Waldrop (Asimov's Aug 1988)
  4. “Glacier”, Kim Stanley Robinson (Asimov's Sep 1988)
  5. “Schrödinger's Kitten”, George Alec Effinger (Omni Sep 1988)
  6. “The Earth Doth Like a Snake Renew”, James Tiptree, Jr. (Asimov's May 1988)
  7. “The Hob”, Judith Moffett (Asimov's May 1988)
  8. “The Lunatics”, Kim Stanley Robinson (Terry's Universe; Asimov's mid-Dec 1988)
  9. “Ginny Sweethips' Flying Circus”, Neal Barrett, Jr. (Asimov's Feb 1988)
  10. “Two”, Pat Cadigan (F&SF Jan 1988)
  11. “Hannibal's Elephants”, Robert Silverberg (Omni Oct 1988)
  12. “The Man Who Loved the Vampire Lady”, Brian Stableford (F&SF Aug 1988)
  13. “The Last Article”, Harry Turtledove (F&SF Jan 1988)
  14. “Peaches for Mad Molly”, Steven Gould (Analog Feb 1988)
  15. Madame Two Swords, Tanith Lee (Grant)
  16. “My Year with the Aliens”, Lisa Goldstein (Full Spectrum)
  17. “Love in Vain”, Lewis Shiner (Ripper!)
  18. “The Courts of Xanadu”, Charles Sheffield (Asimov's Apr 1988)
  19. “The Calling of Paisley Coldpony”, Michael Bishop (Asimov's Jan 1988)
  20. “Sunrise”, Jack McDevitt (Asimov's Mar 1988)
  21. “The Dragon Line”, Michael Swanwick (Terry's Universe)
  22. “Under the Covenant Stars”, John Barnes (Asimov's Mar 1988)
  23. “Sanctuary”, James White (Analog Dec 1988)
  24. “Once in a Lullaby”, Fred Bals (Full Spectrum)
  25. “Gut Feelings”, Elizabeth Moon (Analog Jun 1988)
  26. “Unfinished Portrait of the King of Pain by Van Gogh”, Ian McDonald (Empire Dreams)
  27. “Remember'd Kisses”, Michael F. Flynn (Analog Dec 1988)
  28. “Fogarty & Fogarty”, Elizabeth Engstrom (F&SF Apr 1988)
  29. “Tea”, Jack Dann (Asimov's Apr 1988)
Short Story
  1. Winner: “Eidolons”, Harlan Ellison (F&SF Jul 1988)
  2. “Kirinyaga”, Mike Resnick (F&SF Nov 1988)
  3. “Wild, Wild Horses”, Howard Waldrop (Omni Jun 1988)
  4. “The Giving Plague”, David Brin (Interzone #23 Spring 1988)
  5. “Youthful Folly”, Lucius Shepard (Omni Nov 1988)
  6. “A Midwinter's Tale”, Michael Swanwick (Asimov's Dec 1988)
  7. “At the Double Solstice”, Gregory Benford (Terry's Universe)
  8. “House of Bones”, Robert Silverberg (Terry's Universe)
  9. “Voices of the Kill”, Thomas M. Disch (Full Spectrum)
  10. “Our Neural Chernobyl”, Bruce Sterling (F&SF Jun 1988)
  11. “Ripples in the Dirac Sea”, Geoffrey A. Landis (Asimov's Oct 1988)
  12. “The Quiet Monk”, Jane Yolen (Asimov's Mar 1988)
  13. “The Fort Moxie Branch”, Jack McDevitt (Full Spectrum)
  14. “Stairs”, Neal Barrett, Jr. (Asimov's Sep 1988)
  15. “Slow, Slow Burn”, George Alec Effinger (Playboy May 1988)
  16. “Last Contact”, Jack McDevitt (Asimov's Jun 1988)
  17. “Mrs. Shummel Exits a Winner”, John Kessel (Asimov's Jun 1988)
  18. “Lily Red”, Karen Joy Fowler (Asimov's Jul 1988)
  19. “The Dead Man's Eyes”, Robert Silverberg (Playboy Aug 1988)
  20. “Home Front”, James Patrick Kelly (Asimov's Jun 1988)
  21. “Moments of Clarity”, Elissa Malcohn (Full Spectrum)
  22. “Philippa's Hands”, Nancy Kress (Full Spectrum)
  23. “The Circus Horse”, Amy Bechtel (Analog Jun 1988)
  24. “In Memoriam”, Nancy Kress (Asimov's Jun 1988)
  25. “It Was the Heat”, Pat Cadigan (Tropical Chills)
  26. “Stable Strategies for Middle Management”, Eileen Gunn (Asimov's Jun 1988)
  27. “Dark Night in Toyland”, Bob Shaw (Interzone #26 Nov/Dec 1988)
  28. “Craps”, Nancy Kress (Asimov's Mar 1988)
  29. “Dying in Hull”, D. Alexander Smith (Asimov's Nov 1988)
  30. “After the Master”, Lisa Goldstein (Asimov's May 1988)
  31. “Death Is Different”, Lisa Goldstein (Asimov's Sep 1988)
  32. “The Girl Who Loved Animals”, Bruce McAllister (Omni May 1988)
  33. “Transients”, Carter Scholz (Terry's Universe)
  34. “The Thing Itself”, Michael Blumlein (Full Spectrum)
Collection
  1. Winner: Angry Candy, Harlan Ellison (Houghton Mifflin)
  2. Crown of Stars, James Tiptree, Jr. (Tor)
  3. The Knight and Knave of Swords, Fritz Leiber (Morrow)
  4. Other Americas, Norman Spinrad (Bantam Spectra)
  5. John the Balladeer, Manly Wade Wellman (Baen)
  6. Empire Dreams, Ian McDonald (Bantam Spectra)
  7. Cabal, Clive Barker (Poseidon)
  8. Charles Beaumont: Selected Stories, Charles Beaumont, edited by Roger Anker (Dark Harvest)
  9. Memories of the Space Age, J. G. Ballard (Arkham House)
  10. The Day the Martians Came, Frederik Pohl (St. Martin's)
  11. The Toynbee Convector, Ray Bradbury (Knopf)
  12. Dance Band on the Titanic, Jack Chalker (Ballantine Del Rey)
  13. The Best of John Brunner, John Brunner (Ballantine Del Rey)
  14. Threats...And Other Promises, Vernor Vinge (Baen)
  15. The Book of the Damned, Tanith Lee (Unwin)
  16. Minds, Machines, & Evolution, James P. Hogan (Bantam Spectra)
  17. The Selected Stories of Robert Bloch (3 Vols.), Robert Bloch (Underwood-Miller)
  18. The Blood Kiss, Dennis Etchison (Scream/Press)
  19. The Hidden Side of the Moon, Joanna Russ (St. Martin's)
  20. Time Bomb and Zahndry Others, Timothy Zahn (Baen)
  21. A Rendezvous in Averoigne: The Best Fantastic Tales of Clark Ashton Smith, Clark Ashton Smith (Arkham House)
  22. Blood and Water and Other Tales, Patrick McGrath (Simon & Schuster)
  23. Busy About the Tree of Life (US title: The Heat Death of the Universe), Pamela Zoline (The Women's Press; McPherson)
  24. Best Science Fiction Stories of Brian W. Aldiss, Brian W. Aldiss (Gollancz)
  25. The Wine-Dark Sea, Robert Aickman (Arbor House)
Anthology
  1. Winner: Full Spectrum, Lou Aronica & Shawna McCarthy, eds. (Bantam Spectra)
  2. The Year's Best Science Fiction: Fifth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)
  3. Terry's Universe, Beth Meacham, ed. (Tor)
  4. The Man-Kzin Wars, Larry Niven, ed. (Baen)
  5. The Year's Best Fantasy: First Annual Collection, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)
  6. Wild Cards IV: Aces Abroad, George R. R. Martin, ed. (Bantam Spectra)
  7. Prime Evil, Douglas E. Winter, ed. (NAL)
  8. Silver Scream, David J. Schow, ed. (Dark Harvest)
  9. Sword and Sorceress V, Marion Zimmer Bradley, ed. (DAW)
  10. Blood Is Not Enough, Ellen Datlow, ed. (Morrow)
  11. The 1988 Annual World's Best SF, Donald A. Wollheim, ed. with Arthur W. Saha (DAW)
  12. (tie): Night Visions 5, Douglas E. Winter, ed. (Dark Harvest)
  13. (tie): Pulphouse: The Hardback Magazine: Issue One: Fall 1988, Kristine Kathryn Rusch, ed. (Pulphouse)
  14. Other Edens II, Christopher Evans & Robert Holdstock, eds. (Unwin)
  15. Synergy: New Science Fiction, Number 2, George Zebrowski, ed. (Harcourt Brace Jovanovich Harvest)
  16. Weird Tales: 32 Unearthed Terrors, Stefan R. Dziemianowicz, Robert Weinberg & Martin H. Greenberg, eds. (Bonanza)
  17. Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 18 (1956), Isaac Asimov & Martin H. Greenberg, eds. (DAW)
  18. Masterpieces of Fantasy and Enchantment, David G. Hartwell, ed. (Literary Guild; St. Martin's)
  19. Night Visions 6, Anonymous, ed. (Dark Harvest)
  20. Interzone: The 3rd Anthology, John Clute, David Pringle & Simon Ounsley, eds. (Simon & Schuster UK)
  21. L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future Volume IV, Algis Budrys, ed. (Bridge)
  22. Spell Singers, Alan Bard Newcomer, ed. (DAW)
  23. Tropical Chills, Timothy Sullivan, ed. (Avon)
  24. The Year's Best Horror Stories: XVI, Karl Edward Wagner, ed. (DAW)
  25. Haunting Women, Alan Ryan, ed. (Avon)
  26. Nebula Awards 22, George Zebrowski, ed. (Harcourt Brace Jovanovich)
  27. Unknown, Stanley Schmidt, ed. (Baen)
Related Nonfiction
  1. Winner: First Maitz, Don Maitz (Ursus Imprints)
  2. The Motion of Light in Water: Sex and Science Fiction Writing in the East Village 1957-1965, Samuel R. Delany (Arbor House/Morrow)
  3. The New Encyclopedia of Science Fiction, James Gunn, ed. (Viking)
  4. Bare Bones: Conversations on Terror with Stephen King, Tim Underwood & Chuck Miller, eds. (Underwood-Miller)
  5. Bio of an Ogre: The Autobiography of Piers Anthony, Piers Anthony (Ace)
  6. Strokes: Essays and Reviews 1966-1986, John Clute (Serconia Press)
  7. Imagination: The Art & Technique of David A. Cherry, David A. Cherry (Donning Starblaze)
  8. Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1987, Charles N. Brown & William G. Contento (Locus Press)
  9. Women of Vision, Denise Dupont (St. Martin's)
  10. Horror: 100 Best Books, Stephen Jones & Kim Newman (Xanadu)
  11. Bare-Faced Messiah: The True Story of L. Ron Hubbard, Russell Miller (Henry Holt)
  12. A Biographical Dictionary of Science Fiction and Fantasy Artists, Robert Weinberg (Greenwood)
  13. Fantasy: The 100 Best Books, James Cawthorn & Michael Moorcock (Xanadu)
  14. Philip K. Dick, Douglas A. Mackey (Twayne)
  15. In the Chinks of the World Machine, Sarah Lefanu (The Women's Press)
  16. Modern Fantasy: The Hundred Best Novels, David Pringle (Grafton)
  17. A Brief History of Time, Stephen Hawking (Bantam)
  18. Dune Master: A Frank Herbert Bibliography, Daniel J. H. Levack & Mark Willard (Meckler)
Magazine
  1. Winner: Asimov's
  2. F&SF
  3. Analog
  4. Aboriginal SF
  5. Omni
  6. (tie): Amazing Stories
  7. (tie): Interzone
  8. Twilight Zone
  9. Science Fiction Chronicle
  10. Weird Tales
  11. Thrust
  12. The Horror Show
  13. Science Fiction Eye
  14. The New York Review of Science Fiction
Book Publisher
  1. Winner: Tor/St. Martin's
  2. Bantam/Doubleday/Dell
  3. Ballantine/Del Rey/Fawcett
  4. Putnam/Berkley/Ace
  5. Baen
  6. DAW
  7. Avon/Arbor House/Morrow
  8. Warner/Popular Library
  9. Dark Harvest
  10. Gollancz
  11. Mark V. Ziesing
  12. Underwood-Miller
  13. Arkham House
  14. NAL/Signet
  15. Donald M. Grant
  16. Simon & Schuster/Pocket
  17. Scream/Press

Copyright 2012 - 2017 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Tuesday 11 Sep 2012 at 16:16 PT