Locus Awards 2014


science fiction awards database












































































Tiptree <— 2014 thread —> Analog Poll

2015 <— Locus Awards —> 2013
Where and When: Seattle WA : June 28, 2014
Eligibility Year: 2013
Sf Novel
  1. Winner: Abaddon's Gate, James S. A. Corey (Orbit)
  2. Shaman, Kim Stanley Robinson (Orbit)
  3. Neptune's Brood, Charles Stross (Ace; Orbit UK)
  4. MaddAddam, Margaret Atwood (McClelland & Stewart; Bloomsbury; Talese)
  5. The Best of All Possible Worlds, Karen Lord (Del Rey; Jo Fletcher UK)
  6. Protector, C. J. Cherryh (DAW)
  7. On the Steel Breeze, Alastair Reynolds (Gollancz)
  8. The Adjacent, Christopher Priest (Gollancz)
  9. Burning Paradise, Robert Charles Wilson (Tor)
  10. The Red: First Light, Linda Nagata (Mythic Island)
  11. Proxima, Stephen Baxter (Gollancz)
  12. Lexicon, Max Barry (Pengin; Mulholland UK)
  13. Finches of Mars, Brian Aldiss (The Friday Project)
  14. The Arrows of Time, Greg Egan (Gollancz)
  15. ID: The Second Machine Dynasty, Madeline Ashby (Angry Robot)
  16. Evening's Empires, Paul McAuley (Gollancz)
  17. Ancillary Justice, Ann Leckie (Orbit)
  18. The Cusanus Game, Wolfgang Jeschke (Tor)
  19. Countdown City, Ben H. Winters (Quirk)
  20. The Last President, John Barnes (Ace)
  21. Jupiter War, Neal Asher (Tor UK; Night Shade)
  22. Trade Secret, Sharon Lee & Steve Miller (Baen)
  23. Necessity's Child, Sharon Lee & Steve Miller (Baen)
Fantasy Novel
  1. Winner: The Ocean at the End of the Lane, Neil Gaiman (Morrow; Headline Review)
  2. NOS4A2, Joe Hill (Morrow; Gollancz as NOS4R2)
  3. The Republic of Thieves, Scott Lynch (Del Rey; Gollancz)
  4. River of Stars, Guy Gavriel Kay (Roc; Viking Canada; HarperCollins UK)
  5. Doctor Sleep, Stephen King (Scribner; Hodder & Stoughton)
  6. The Shining Girls, Lauren Beukes (Random House Struik South Africa; Harper Collins UK; Mulholland Books)
  7. Raising Steam, Terry Pratchett (Doubleday)
  8. Sister Mine, Nalo Hopkinson (Grand Central)
  9. The Land Across, Gene Wolfe (Tor)
  10. London Falling, Paul Cornell (Tor)
  11. Joyland, Stephen King (Hard Case Crime)
  12. Life After Life, Kate Atkinson (Doubleday UK; Reagan Arthur)
  13. Blood Oranges, Kathleen Tierney (Roc)
  14. The Tyrant's Law, Daniel Abraham (Orbit)
  15. Cold Steel, Kate Elliott (Orbit)
  16. Necessary Evil, Ian Tregillis (Tor; Orbit UK)
  17. The Aylesford Skull, James P. Blaylock (Titan)
  18. The Violent Century, Lavie Tidhar (Hodder; PS Publishing)
  19. Anno Dracula 1976-1991: Johnny Alucard, Kim Newman (Titan)
  20. American Elsewhere, Robert Jackson Bennett (Orbit)
  21. The Year of the Ladybird, Graham Joyce (Gollancz; Doubleday '14 as The Ghost in the Electric Blue Suit)
  22. The Scrivener's Tale, Fiona McIntosh (Harper Voyager Australia; Harper Voyager US)
  23. Between Two Thorns, Emma Newman (Angry Robot)
  24. The Village Sang to the Sea: A Memoir of Magic, Bruce McAllister (Aeon)
  25. Dead Set, Richard Kadrey (Harper Voyager)
Young Adult Book
  1. Winner: The Girl Who Soared Over Fairyland and Cut the Moon in Two, Catherynne M. Valente (Feiwel and Friends)
  2. The Coldest Girl in Coldtown, Holly Black (Little, Brown; Indigo)
  3. Homeland, Cory Doctorow (Tor Teen; Titan)
  4. Zombie Baseball Beatdown, Paolo Bacigalupi (Little, Brown)
  5. The Summer Prince, Alaya Dawn Johnson (Levine)
  6. Doll Bones, Holly Black (McElderry; Doubleday UK)
  7. The Dream Thieves, Maggie Stiefvater (Scholastic)
  8. The Woken Gods, Gwenda Bond (Strange Chemistry)
  9. More Than This, Patrick Ness (Candlewick; Walker)
  10. When We Wake, Karen Healey (Allen & Unwin; Little, Brown)
  11. The Lord of Opium, Nancy Farmer (Atheneum; Simon & Schuster UK)
  12. Mortal Fire, Elizabeth Knox (Foster)
  13. September Girls, Bennett Madison (HarperTeen)
First Novel
  1. Winner: Ancillary Justice, Ann Leckie (Orbit)
  2. The Golem and the Jinni, Helene Wecker (Harper)
  3. A Stranger in Olondria, Sofia Samatar (Small Beer)
  4. The Thinking Woman's Guide to Real Magic, Emily Croy Barker (Dorman)
  5. The Golden City, J. Kathleen Cheney (Roc)
  6. The Scroll of Years, Chris Willrich (Pyr)
  7. Wolfhound Century, Peter Higgins (Orbit US; Gollancz)
  8. The Age of Ice, J. M. Sidorova (Scribner)
  9. A Questionable Shape, Bennett Sims (Two Dollar Radio)
Novella
  1. Winner: Six-Gun Snow White, Catherynne M. Valente (Subterranean)
  2. “Wakulla Springs”, Andy Duncan & Ellen Klages (Tor.com 2 Oct 2013)
  3. “The Princess and the Queen”, George R. R. Martin (Dangerous Women)
  4. Black Helicopters, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
  5. “Precious Mental”, Robert Reed (Asimov's Jun 2013)
  6. “Rock of Ages”, Jay Lake (METAropolis: Green Space)
  7. “The Queen of Eyes”, Rachel Pollack (F&SF Sep/Oct 2013)
  8. “Feral Moon”, Alexander Jablokov (Asimov's Mar 2013)
  9. “Iseul's Lexicon”, Yoon Ha Lee (Conservation of Shadows)
  10. “The Weight of the Sunrise”, Vylar Kaftan (Asimov's Feb 2013)
  11. Spin, Nina Allan (TTA Press)
  12. “The Home for Broken Dolls”, Kirstyn McDermott (Caution: Contains Small Parts)
  13. “The Mummy's Heart”, Norman Partridge (Halloween)
Novelette
  1. Winner: “The Sleeper and the Spindle”, Neil Gaiman (Rags and Bones)
  2. “The Truth of Fact, the Truth of Feeling”, Ted Chiang (Subterranean Fall 2013)
  3. “The Prayer of Ninety Cats”, Caitlín R. Kiernan (Subterranean Spr 2013)
  4. “The Waiting Stars”, Aliette de Bodard (The Other Half of the Sky)
  5. “A Terror”, Jeffrey Ford (Tor.com 24 Jul 2013)
  6. “A Hollow Play”, Amal El-Mohtar (Glitter & Mayhem)
  7. “The Litigation Master and the Monkey King”, Ken Liu (Lightspeed Aug 2013)
  8. “Jaws of Saturn”, Laird Barron (The Beautiful Thing That Awaits Us All)
  9. “The Sun and I”, K. J. Parker (Subterranean Spr 2013)
  10. “Zero for Conduct”, Greg Egan (Twelve Tomorrows)
  11. “Kormak the Lucky”, Eleanor Arnason (F&SF Jul/Aug 2013)
  12. “The Unwanted Women of Surrey”, Kaaron Warren (Queen Victoria's Book of Spells)
  13. “Paranormal Romance”, Christopher Barzak (Lightspeed Jun 2013)
  14. “The Queen of the Night's Aria”, Ian McDonald (Old Mars)
  15. “We Three Kids”, Margo Lanagan (PS Publishing)
  16. “The Ugly Duckling”, Matthew Hughes (Old Mars)
  17. “The Wreck of the Mars Adventure”, David D. Levine (Old Mars)
  18. “The Christmas Show”, Pat Cadigan (Tor.com 17 Dec 2013)
  19. “A Window or a Small Box”, Jedediah Berry (Tor.com 5 Jun 2013)
  20. “The Effigy Engine: A Tale of the Red Hats”, Scott Lynch (Fearsome Journeys)
  21. “The Book Seller”, Lavie Tidhar (Interzone Jan/Feb 2013)
  22. “The Good Husband”, Nathan Ballingrud (North American Lake Monsters)
  23. “The Discovered Country”, Ian R. MacLeod (Asimov's Sep 2013)
  24. “Phosphorus”, Veronica Schanoes (Queen Victoria's Book of Spells)
  25. “Painted Birds and Shivered Bones”, Kat Howard (Subterranean Spr 2013)
  26. “Grizzled Veterans of Many and Much”, Robert Reed (F&SF May/Jun 2013)
  27. Atmosphaera Incognita”, Neal Stephenson (Starship Century)
  28. “Watching the Cow”, Alex Irvine (F&SF Jan/Feb 2013)
  29. Chalk, Pat Cadigan (This Is Horror)
  30. “The Dragonslayer of Merebarton”, K. J. Parker (Fearsome Journeys)
  31. “Entangled”, Ian R. MacLeod (Asimov's Dec 2013)
  32. “And Then Some”, Matthew Hughes (Asimov's Feb 2013)
  33. “No Others are Genuine”, Gregory Frost (Asimov's Oct/Nov 2013)
  34. “The Irish Astronaut”, Val Nolan (Electric Velocipede Spr 2013)
  35. “The Same Deep Waters as You”, Brian Hodges (Weirder Shadows Over Innsmouth)
Short Story
  1. Winner: “The Road of Needles”, Caitlín R. Kiernan (Once Upon a Time: New Fairy Tales)
  2. “Some Desperado”, Joe Abercrombie (Dangerous Women)
  3. “A Brief History of the Trans-Pacific Tunnel”, Ken Liu (F&SF Jan/Feb 2013)
  4. “The Science of Herself”, Karen Joy Fowler (The Science of Herself)
  5. “The Dead Sea-Bottom Scrolls”, Howard Waldrop (Old Mars)
  6. “Among Us”, Robert Reed (F&SF Jan/Feb 2013)
  7. “The She-Wolf's Hidden Grin”, Michael Swanwick (Shadows of the New Sun)
  8. “Uncaged”, Gene Wolfe (Rags and Bones)
  9. “If You Were a Dinosaur, My Love”, Rachel Swirsky (Apex Mar 2013)
  10. “Night Train to Paris”, David Gerrold (F&SF Jan/Feb 2013)
  11. “Rosary and Goldenstar”, Geoff Ryman (F&SF Sep/Oct 2013)
  12. “The Water That Falls on You from Nowhere”, John Chu (Tor.com 20 Feb 2013)
  13. “Effigy Nights”, Yoon Ha Lee (Clarkesworld Sep 2013)
  14. “The Fairy Enterprise”, Jeffrey Ford (Queen Victoria's Book of Spells)
  15. “The Sounds of Old Earth”, Matthew Kressel (Lightspeed Jan 2013)
  16. “The Wildfires of Antarctica”, Alan DeNiro (Asimov's Oct/Nov 2013)
  17. “Ilse, Who Saw Clearly”, E. Lily Yu (Apex May 2013)
  18. “Sing”, Karin Tidbeck (Tor.com 17 Apr 2013)
  19. “Pathways”, Nancy Kress (Twelve Tomorrows)
  20. “The Promise of Space”, James Patrick Kelly (Clarkesworld Sep 2013)
  21. “The Master Conjurer”, Charlie Jane Anders (Lightspeed Oct 2013)
  22. “Estella Saves the Village”, Theodora Goss (Queen Victoria's Book of Spells)
  23. “Soulcatcher”, James Patrick Kelly (Clarkesworld May 2013)
  24. “Fire Above, Fire Below”, Garth Nix (Tor.com 8 May 2013)
  25. “The Beasts We Want to Be”, Sam J. Miller (Electric Velocipede Win 2013)
  26. “The Bees Her Heart, the Hive Her Belly”, Benjanun Sriduangkaew (Clockwork Phoenix 4)
Collection
  1. Winner: The Best of Connie Willis, Connie Willis (Del Rey)
  2. The Best of Joe Haldeman, Joe Haldeman (Subterranean)
  3. The Bread We Eat in Dreams, Catherynne M. Valente (Subterranean)
  4. Kabu Kabu, Nnedi Okorafor (Prime)
  5. The Ape's Wife and Other Stories, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
  6. Conservation of Shadows, Yoon Ha Lee (Prime)
  7. Horse of a Different Color, Howard Waldrop (Small Beer)
  8. The Beautiful Thing That Awaits Us All and Other Stories, Laird Barron (Night Shade)
  9. The Collected Short Works of Poul Anderson, Volume 5: The Door to Anywhere, Poul Anderson (NESFA)
  10. Five Autobiographies and a Fiction, Lucius Shepard (Subterranean)
  11. The Collected Stories of Robert Silverberg, Volume Eight: Hot Times in Magma City, Robert Silverberg (Subterranean)
  12. Vampires in the Lemon Grove, Karen Russell (Knopf)
  13. A Very British History: The Best Science Fiction Stories of Paul McAuley, Paul McAuley (PS Publishing)
  14. How the World Became Quiet, Rachel Swirsky (Subterranean)
  15. North American Lake Monsters, Nathan Ballingrud (Small Beer)
  16. Magic Highways: The Early Jack Vance, Volume Three, Jack Vance (Subterranean)
  17. Beyond the Rift, Peter Watts (Tachyon)
  18. Before and Afterlives, Christopher Barzak (Lethe)
  19. The Greatship, Robert Reed (Argo-Navis)
  20. Space Is Just a Starry Night, Tanith Lee (Aqueduct)
  21. Good-Bye, Robinson Crusoe and Other Stories, John Varley (Subterranean)
  22. Adam Robots, Adam Roberts (Gollancz)
  23. Antiquities and Tangibles and Other Stories, Tim Pratt (Merry Blacksmith)
  24. Trafalgar, Angelica Gorodischer (Small Beer)
  25. The Very Best of Barry N. Malzberg, Barry N. Malzberg (NonStop)
  26. Caution: Contains Small Parts, Kirstyn McDermott (Twelve Planets)
  27. Snodgrass and Other Illusions: The Best Short Stories of Ian R. MacLeod, Ian R. MacLeod (Open Road Media)
  28. The Story Until Now, Kit Reed (Wesleyan)
Anthology
  1. Winner: Old Mars, George R. R. Martin & Gardner Dozois, eds. (Bantam)
  2. The Year's Best Science Fiction: Thirtieth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin; Robinson as The Mammoth Book of Best New SF 26)
  3. Queen Victoria's Book of Spells, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Tor)
  4. The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume Seven, Jonathan Strahan, ed. (Night Shade)
  5. Unnatural Creatures, Neil Gaiman & Maria Dahvana Headley, eds. (Harper; Bloomsbury)
  6. Fearsome Journeys: The New Solaris Book of Fantasy, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  7. The Other Half of the Sky, Athena Andreadis & Kay Holt, eds. (Candlemark & Gleam)
  8. The Best Horror of the Year: Volume Five, Ellen Datlow, ed. (Night Shade)
  9. Twenty-First Century Science Fiction, David G. Hartwell & Patrick Nielsen Hayden, eds. (Tor)
  10. Twelve Tomorrows, Stephen Cass, ed. (MIT Technology Review)
  11. Solaris Rising 2: The New Solaris Book of Science Fiction, Ian Whates, ed. (Solaris)
  12. Once Upon a Time, Paula Guran, ed. (Prime)
  13. Rags & Bones, Melissa Marr & Tim Pratt, eds. (Little, Brown; Headline)
  14. Year's Best SF 18, David G. Hartwell, ed. (Tor)
  15. Shadows of the New Sun: Stories in Honoe of Gene Wolfe, J. E. Mooney & Bill Fawcett, eds. (Tor)
  16. We See a Different Frontier, Fabio Fernandes & Dijbril al-Ayad, eds. (Futurefire)
  17. The Year's Best Dark Fantasy & Horror: 2013 Edition, Paula Guran, ed. (Prime)
  18. The Year's Best Science Fiction & Fantasy: 2013 Edition, Rich Horton, ed. (Prime)
  19. The Mammoth Book of Best New Horror: 24, Stephen Jones, ed. (Robinson; Running Press)
  20. The Lowest Heaven, Anne C. Perry & Jared Shurin, eds. (Jurassic London)
  21. Exotic Gothic 5, Danel Olsen, ed. (PS Publishing)
Non-fiction
  1. Winner: Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction, Jeff VanderMeer (Abrams Image)
  2. Strange Matings: Science Fiction, Feminism, African American Voices, and Octavia E. Butler, Rebecca J. Holden & Nisi Shawl (Aqueduct)
  3. Here Be Dragons: Exploring Fantasy Maps and Settings, Stefan Ekman (Wesleyan)
  4. Afrofuturism: The World of Black Sci-Fi and Fantasy Culture, Ytasha L. Womack (Lawrence Hill)
  5. The Man from Mars: Ray Palmer's Amazing Pulp Journey, Fred Nadis (Tarcher)
  6. Lovecraft and Influence: His Predecessors and Successors, Robert H. Waugh, ed. (Scarecrow)
  7. The Transgressive Iain Banks: Essays on a Writer Beyond Borders, Martyn Colebrook & Katharine Cox, eds. (McFarland)
  8. The Riddles of the Hobbit, Adam Roberts (Palgrave Macmillan)
  9. Benchmarks Revisited, Algis Budrys (Ansible)
  10. Parabolas of Science Fiction, Brian Attebery & Veronica Hollinger, eds. (Wesleyan)
  11. Benchmarks Concluded, Algis Budrys (Ansible)
  12. Past Masters and Other Bookish Natterings, Bud Webster (Merry Blacksmith)
Art Book
  1. Winner: Spectrum 20: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner (Underwood)
  2. Maurice Sendak: A Celebration of the Artist and His Work, Justin G. Schiller, Dennis M. V. David & Leonard S. Marcus (Abrams)
  3. Hannes Bok: A Life in Illustration, Joseph Wrzos (Centipede)
  4. The Alluring Art of Margaret Brundage, Stephen D. Korshak & J. David Spurlock (Vanguard)
  5. Rules of Summer, Shaun Tan (Hachette Australia; Hodder Children's; Levine 2014)
  6. Frank Frazetta: Art and Remembrances, Frank Frazetta (Hermes)
  7. The Art of Brom, Gerald Brom, edited by John Fleskes (Flesk)
  8. The Frazetta Sketchbook, Frank Frazetta, edited by J. David Spurlock (Vanguard)
  9. Trajectory, Stephan Martiniere (Design Studio)
  10. Spectrum Fantastic Art Live 2, John Fleskes, ed. (Flesk)
Magazine
  1. Winner: Asimov's
  2. Tor.com
  3. F&SF
  4. Clarkesworld
  5. Subterranean
  6. Analog
  7. Weird Tales
  8. Lightspeed
  9. Strange Horizons
  10. Beneath Ceaseless Skies
  11. Interzone
  12. SF Signal Podcast
  13. Apex
  14. Cemetery Dance
  15. Lady Churchill's Rosebud Wristlet
  16. The New York Review of SF
  17. Electric Velocipede
  18. The Coode Street Podcast
  19. Ansible
  20. Black Gate
  21. Amazing
  22. Galactic Suburbia
  23. Nightmare Magazine
Publisher/imprint
  1. Winner: Tor
  2. Subterranean
  3. Orbit
  4. Small Beer
  5. Angry Robot
  6. Baen
  7. Gollancz
  8. Del Rey
  9. DAW
  10. Ace
  11. PS Publishing
  12. NESFA Press
  13. Harper
  14. Centipede
  15. Night Shade
  16. Tachyon
  17. Pyr
  18. Penguin
  19. Solaris
  20. Prime
  21. Cemetery Dance
  22. Twelfth Planet Press
  23. ChiZine
  24. Aqueduct
  25. Roc
  26. Tor UK
Remarks:
Complete poll results published in the July 2014 issue


























































Copyright 2012 - 2017 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Wednesday 6 May 2015 at 10:19 PT