Locus Awards 2013


science fiction awards database














































































Tiptree <— 2013 thread —> Analog Poll

2014 <— Locus Awards —> 2012
Where and When: Seattle WA : June 29, 2013
Eligibility Year: 2012
Sf Novel
  1. Winner: Redshirts, John Scalzi (Tor; Gollancz)
  2. 2312, Kim Stanley Robinson (Orbit US; Orbit UK)
  3. The Hydrogen Sonata, Iain M. Banks (Orbit US; Orbit UK)
  4. Captain Vorpatril's Alliance, Lois McMaster Bujold (Baen)
  5. Caliban's War, James S. A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
  6. Blue Remembered Earth, Alastair Reynolds (Gollancz; Ace)
  7. The Fractal Prince, Hannu Rajaniemi (Gollancz; Tor)
  8. The Rapture of the Nerds, Cory Doctorow & Charles Stross (Tor)
  9. Slow Apocalypse, John Varley (Ace)
  10. Intruder, C. J. Cherryh (DAW)
  11. Empty Space, M. John Harrison (Gollancz; Night Shade '13)
  12. Arctic Rising, Tobias S. Buckell (Tor)
  13. Bowl of Heaven, Gregory Benford & Larry Niven (Tor)
  14. Intrusion, Ken MacLeod (Orbit UK)
  15. Angelmaker, Nick Harkaway (Heinemann; Knopf)
  16. Any Day Now, Terry Bisson (Overlook; Duckworth '13)
  17. Jack Glass, Adam Roberts (Gollancz)
  18. Rapture, Kameron Hurley (Night Shade)
  19. The Last Policeman, Ben H. Winters (Quirk)
  20. The Eternal Flame, Greg Egan (Night Shade; Gollancz)
  21. The Fourth Wall, Walter Jon Williams (Orbit US; Orbit UK)
  22. Fate of Worlds, Larry Niven & Edward M. Lerner (Tor)
  23. Ashes of Candesce, Karl Schroeder (Tor)
  24. Existence, David Brin (Tor)
  25. Lost Everything, Brian Francis Slattery (Tor)
  26. In the Mouth of the Whale, Paul McAuley (Gollancz)
  27. Turing & Burroughs, Rudy Rucker (Transreal)
Fantasy Novel
  1. Winner: The Apocalypse Codex, Charles Stross (Ace; Orbit UK)
  2. The Drowning Girl, Caitlín R. Kiernan (Roc)
  3. Hide Me Among the Graves, Tim Powers (Morrow; Corvus)
  4. The Killing Moon, N. K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
  5. Glamour in Glass, Mary Robinette Kowal (Tor)
  6. Red Country, Joe Abercrombie (Gollancz; Orbit US)
  7. Some Kind of Fairy Tale, Graham Joyce (Gollancz; Doubleday)
  8. The King's Blood, Daniel Abraham (Orbit US; Orbit UK)
  9. Whispers Under Ground, Ben Aaronovitch (Del Rey; Gollancz)
  10. Worldsoul, Liz Williams (Prime)
  11. The Mirage, Matt Ruff (HarperCollins)
  12. Sharps, K. J. Parker (Orbit US; Orbit UK)
  13. And Blue Skies from Pain, Stina Leicht (Night Shade)
  14. Bullettime, Nick Mamatas (ChiZine)
  15. The Steel Seraglio, Mike Carey, Linda Carey & Louise Carey (ChiZine; Gollancz '13 as The City of Silk and Steel)
  16. The Troupe, Robert Jackson Bennett (Orbit US; Orbit UK)
  17. Boneland, Alan Garner (Fourth Estate)
  18. Range of Ghosts, Elizabeth Bear (Tor)
  19. Crandolin, Anna Tambour (Chomu)
Young Adult Book
  1. Winner: Railsea, China Miéville (Del Rey; Macmillan)
  2. The Drowned Cities, Paolo Bacigalupi (Little, Brown; Atom)
  3. The Girl Who Fell Beneath Fairyland and Led the Revels There, Catherynne M. Valente (Feiwel and Friends; Much-in-Little 2013)
  4. Dodger, Terry Pratchett (Harper; Doubleday UK)
  5. Pirate Cinema, Cory Doctorow (Tor Teen)
  6. Be My Enemy, Ian McDonald (Pyr)
  7. Sea Hearts, Margo Lanagan (Allen & Unwin Australia)
  8. Black Heart, Holly Black (Simon & Schuster/McElderry)
  9. Radiant Days, Elizabeth Hand (Viking)
  10. Apollo's Outcasts, Allen Steele (Pyr)
  11. Zeuglodon, James P. Blaylock (Subterranean Press)
  12. The Chaos, Nalo Hopkinson (Simon & Schuster/McElderry)
  13. Bitterblue, Kristin Cashore (Dial)
  14. The Diviners, Libba Bray (Little, Brown)
  15. The Raven Boys, Maggie Stiefvater (Scholastic Press)
  16. Days of Blood & Starlight, Laini Taylor (Little, Brown)
  17. A Face Like Glass, Frances Hardinge (Macmillan)
  18. The Crown of Embers, Rae Carson (Greenwillow)
  19. Team Human, Justine Larbalestier & Sarah Rees Brennan (Harper Teen)
  20. Son, Lois Lowry (Houghton Mifflin)
  21. Every Day, David Levithan (Knopf)
First Novel
  1. Winner: Throne of the Crescent Moon, Saladin Ahmed (DAW; Gollancz 2013)
  2. Alif the Unseen, G. Willow Wilson (Grove; Corvus)
  3. vN, Madeline Ashby (Angry Robot US; Angry Robot UK)
  4. Seraphina, Rachel Hartman (Random House; Doubleday UK)
  5. The Games, Ted Kosmatka (Del Rey; Titan)
  6. Blackwood, Gwenda Bond (Strange Chemistry)
  7. Rituals, Roz Kaveney (Plus One)
  8. Goblin Secrets, William Alexander (McElderry)
  9. Wide Open, Deborah Coates (Tor)
  10. The Snow Child, Eowyn Ivey (Reagan Arthur; Headline Review)
  11. The Gathering Dark, Leigh Bardugo (Indigo; Hold as Shadow and Bone)
  12. Bad Glass, Richard E. Gropp (Del Rey)
  13. The Man from Primrose Lane, James Renner (Crichton; Corsair '13)
  14. Sanctum, Sarah Fine (Amazon Children's Publishing)
Novella
  1. Winner: After the Fall, Before the Fall, During the Fall, Nancy Kress (Tachyon)
  2. “The Stars Do Not Lie”, Jay Lake (Asimov's Oct/Nov 2012)
  3. The Boolean Gate, Walter Jon Williams (Subterranean)
  4. “In the House of Aryaman, a Lonely Signal Burns”, Elizabeth Bear (Asimov's Jan 2012)
  5. On a Red Station, Drifting, Aliette de Bodard (Immersion)
  6. “Gods of Risk”, James S. A. Corey (Orbit Short Fiction)
  7. “Hand of Glory”, Laird Barron (The Book of Cthulhu II)
  8. “Murder Born”, Robert Reed (Asimov's Feb 2012)
  9. “Let Maps to Others”, K. J. Parker (Subterranean Sum 2012)
  10. “Eater-of-Bone”, Robert Reed (Eater-of-Bone)
  11. “Katabasis”, Robert Reed (F&SF Nov/Dec 2012)
  12. “The Weight of History, the Lightness of the Future”, Jay Lake (Subterranean Spr 2012)
  13. “The Last Judgment”, James Patrick Kelly (Asimov's Apr/May 2012)
  14. “Twenty Lights to 'The Last of Snow'”, Michael Bishop (Going Interstellar)
  15. “Sky”, Kaaron Warren (Through Splintered Walls)
  16. “Maze of Shadows”, Fred Chappell (F&SF May/Jun 2012)
  17. “The Moon Belongs to Everyone”, Michael Alexander & K. C. Ball (Analog Dec 2012)
  18. “The Mongolian Book of the Dead”, Alan Smale (Asimov's Oct/Nov 2012)
Novelette
  1. Winner: “The Girl-Thing Who Went Out for Sushi”, Pat Cadigan (Edge of Infinity)
  2. “Faster Gun”, Elizabeth Bear (Tor.com Aug 2012)
  3. “Close Encounters”, Andy Duncan (The Pottawatomie Giant & Other Stories)
  4. “The Lady Astronaut of Mars”, Mary Robinette Kowal (Rip-Off!)
  5. “Fake Plastic Trees”, Caitlín R. Kiernan (After)
  6. “The Wish Head”, Jeffrey Ford (Crackpot Palace)
  7. “Significant Dust”, Margo Lanagan (Cracklescape)
  8. “Fireborn”, Robert Charles Wilson (Rip-Off!)
  9. “The Sea of Trees”, Rachel Swirsky (The Future Is Japanese)
  10. “Arbeitskraft”, Nick Mamatas (The Mammoth Book of Steampunk)
  11. “Holmes Sherlock: A Hwarhath Mystery”, Eleanor Arnason (Eclipse Online 12 Nov 2012)
  12. “The Wreck of the Charles Dexter Ward”, Sarah Monette & Elizabeth Bear (Drabblecast 31 Aug - 6 Sep 2012)
  13. “Troll Blood”, Peter Dickinson (F&SF Sep/Oct 2012)
  14. “Bruce Springsteen”, Paul McAuley (Asimov's Jan 2012)
  15. “The Peak of Eternal Light”, Bruce Sterling (Edge of Infinity)
  16. “Frontier Death Song”, Laird Barron (Nightmare Oct 2012)
  17. “Swift, Brutal Retaliation”, Meghan McCarron (Tor.com 4 Jan 2012)
  18. “The Ghosts of Christmas”, Paul Cornell (Tor.com 19 Dec 2012)
  19. “Astrophilia”, Carrie Vaughn (Clarkesworld Jul 2012)
  20. “Liberty's Daughter”, Naomi Kritzer (F&SF May/Jun 2012)
  21. “Old Paint”, Megan Lindholm (Asimov's Jul 2012)
  22. “Goddess of Mercy”, Bruce Sterling (The Future Is Japanese)
  23. The Thorn and the Blossom: A Two-Sided Love Story, Theodora Goss (Quirk)
  24. “One Little Room an Everywhere”, K. J. Parker (Eclipse Online 22 Oct 2012)
  25. “Mating Habits of the Late Cretaceous”, Dale Bailey (Asimov's Sep 2012)
  26. “Electrica”, Sean McMullen (F&SF Mar/Apr 2012)
  27. “The Grinnell Method”, Molly Gloss (Strange Horizons 3-10 Sep 2012)
  28. “The Bernoulli War”, Gord Sellar (Asimov's Aug 2012)
  29. “Declaration”, James Patrick Kelly (Rip-Off!)
  30. “No Decent Patrimony”, Elizabeth Bear (Rip-Off!)
  31. “The Color Least Used by Nature”, Ted Kosmatka (F&SF Jan/Feb 2012)
Short Story
  1. Winner: “Immersion”, Aliette de Bodard (Clarkesworld Jun 2012)
  2. “Mono No Aware”, Ken Liu (The Future Is Japanese)
  3. “The Deeps of the Sky”, Elizabeth Bear (Edge of Infinity)
  4. “Mantis Wives”, Kij Johnson (Clarkesworld Aug 2012)
  5. “Elementals”, Ursula K. Le Guin (Tin House Fal 2012)
  6. “Great-Grandmother in the Cellar”, Peter S. Beagle (Under My Hat)
  7. “Coming of Age on Barsoom”, Catherynne M. Valente (Under the Moons of Mars)
  8. “Blood Drive”, Jeffrey Ford (After)
  9. “Valedictorian”, N. K. Jemisin (After)
  10. “Scattered Along the River of Heaven”, Aliette de Bodard (Clarkesworld Jan 2012)
  11. “Two Houses”, Kelly Link (Shadow Show)
  12. “Goggles (c. 1910)”, Caitlín R. Kiernan (Steampunk III: Steampunk Revolution)
  13. “A Natural History of Autumn”, Jeffrey Ford (F&SF Jul/Aug 2012)
  14. “Tyche and the Ants”, Hannu Rajaniemi (Edge of Infinity)
  15. “Reindeer Mountain”, Karin Tidbeck (Jagannath)
  16. “One Breath, One Stroke”, Catherynne M. Valente (The Future Is Japanese)
  17. “The Woman Who Fooled Death Five Times”, Eleanor Arnason (F&SF Jul/Aug 2012)
  18. “Rebecka”, Karin Tidbeck (Jagannath)
  19. “The Water Thief”, Alastair Reynolds (Arc 1.1)
  20. “The Easthound”, Nalo Hopkinson (After)
  21. “Antarctica Starts Here”, Paul McAuley (Asimov's Oct/Nov 2012)
  22. “About Fairies”, Pat Murphy (Tor.com May 2012)
  23. “The Education of a Witch”, Ellen Klages (Under My Hat)
  24. “England Under the White Witch”, Theodora Goss (Clarkesworld Oct 2012)
  25. “Give Her Honey When You Hear Her Scream”, Maria Dahvana Headley (Lightspeed Jul 2012)
  26. “Blue Lace Agate”, Sarah Monette (Lightspeed Jan 2012)
  27. “Bricks, Sticks, Straw”, Gwyneth Jones (Edge of Infinity)
  28. “Nightside on Callisto”, Linda Nagata (Lightspeed May 2012)
  29. “Macy Minnot's Last Christmas on Dione, Ring Racing, Fiddler's Green, the Potter's Garden”, Paul McAuley (Edge of Infinity)
  30. “In Autotelia”, M. John Harrison (Arc 1.1)
  31. “A Hundred Ghosts Parade Tonight”, Xia Jia, translated by Ken Liu (Clarkesworld Feb 2012)
  32. “The Memcordist”, Lavie Tidhar (Eclipse Online 24 Dec 2012)
  33. “A Bead of Jasper, Four Small Stones”, Genevieve Valentine (Clarkesworld Oct 2012)
Collection
  1. Winner: Shoggoths in Bloom, Elizabeth Bear (Prime)
  2. The Best of Kage Baker, Kage Baker (Subterranean)
  3. At the Mouth of the River of Bees, Kij Johnson (Small Beer)
  4. The Unreal and the Real: Selected Stories Volume One: Where on Earth and Volume Two: Outer Space, Inner Lands, Ursula K. Le Guin (Small Beer)
  5. The Dragon Griaule, Lucius Shepard (Subterranean)
  6. The Pottawatomie Giant and Other Stories, Andy Duncan (PS)
  7. Jagannath: Stories, Karin Tidbeck (Cheeky Frawg)
  8. Fountain of Age, Nancy Kress (Small Beer)
  9. Crackpot Palace, Jeffrey Ford (Morrow)
  10. The Collected Stories of Robert Silverberg, Volume 7: We Are for the Dark, Robert Silverberg (Subterranean)
  11. Dream Castles: The Early Jack Vance, Volume Two, Jack Vance (Subterranean)
  12. Wool Omnibus, Hugh Howey (self-published)
  13. Confessions of a Five-Chambered Heart, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
  14. The Woman Who Married a Cloud, Jonathan Carroll (Subterranean)
  15. Cracklescape, Margo Lanagan (Twelfth Planet)
  16. Last and First Contacts, Stephen Baxter (NewCon)
  17. Wonders of the Invisible World, Patricia A. McKillip (Tachyon)
  18. Errantry: Strange Stories, Elizabeth Hand (Small Beer)
  19. Eater-of-Bone and Other Novellas, Robert Reed (PS)
  20. Permeable Borders, Nina Kiriki Hoffman (Fairwood)
  21. The Door Gunner and Other Perilous Flights of Fancy, Michael Bishop (Subterranean)
  22. Store of the Worlds, Robert Sheckley (New York Review Books)
  23. Other Seasons: The Best of Neal Barrett, Jr., Neal Barrett, Jr. (Subterranean)
  24. Sorry Please Thank You, Charles Yu (Pantheon)
  25. Ancient, Ancient, Kiini Ibura Salaam (Aqueduct)
  26. Moscow But Dreaming, Ekaterina Sedia (Prime)
  27. Birds and Birthdays, Christopher Barzak (Aqueduct)
  28. Earth and Air: Tales of Elemental Creatures, Peter Dickinson (Big Mouth House)
  29. Remember Why You Fear Me, Robert Shearman (ChiZine)
  30. The Janus Tree and Other Stories, Glen Hirshberg (Subterranean)
Anthology
  1. Winner: Edge of Infinity, Jonathan Strahan, ed. (Solaris US; Solaris UK)
  2. The Year's Best Science Fiction: Twenty-ninth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin; Robinson as The Mammoth Book of Best New SF 25)
  3. After, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Hyperion)
  4. The Future Is Japanese, Nick Mamatas & Masumi Washington, eds. (Haikasoru)
  5. The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume Six, Jonathan Strahan, ed. (Night Shade)
  6. Year's Best SF 17, David G. Hartwell & Kathryn Cramer, eds. (Harper Voyager)
  7. Steampunk III: Steampunk Revolution, Ann VanderMeer, ed. (Tachyon)
  8. Under My Hat: Tales from the Cauldron, Jonathan Strahan, ed. (Random House)
  9. Epic: Legends of Fantasy, John Joseph Adams, ed. (Tachyon)
  10. The Best Horror of the Year: Volume Four, Ellen Datlow, ed. (Night Shade)
  11. Beyond Binary: Genderqueer and Sexually Fluid Speculative Fiction, Brit Mandelo, ed. (Lethe)
  12. Rip-Off!, Gardner Dozois, ed. (Audible.com)
  13. The Year's Best Science Fiction & Fantasy: 2012 Edition, Rich Horton, ed. (Prime)
  14. Solaris Rising 1.5, Ian Whates, ed. (Solaris)
  15. Digital Rapture: The Singularity Anthology, James Patrick Kelly & John Kessel, eds. (Tachyon)
  16. AfroSF: Science Fiction by African Writers, Ivor W. Hartmann, ed. (StoryTime)
  17. The Sword & Sorcery Anthology, David G. Hartwell & Jacob Weisman, eds. (Tachyon)
  18. Three Messages and a Warning: Contemporary Mexican Short Stories of the Fantastic, Eduardo Jiménez Mayo & Chris N. Brown, eds. (Small Beer)
  19. The Century's Best Horror Fiction: Volume One and Volume Two, John Pelan, ed. (Cemetery Dance)
  20. The Year's Best Dark Fantasy & Horror: 2012 Edition, Paula Guran, ed. (Prime)
  21. The Mammoth Book of Best New Horror: 23, Stephen Jones, ed. (Robinson; Running Press)
  22. Ishtar, Amanda Pillar & K. V. Taylor, eds. (Gilgamesh)
  23. Breaking the Bow: Stories Inspired by the Ramayana, Anil Menon & Vandana Singh, eds. (Zubaan)
  24. Rock On: The Greatest Hits of Science Fiction & Fantasy, Paula Guran, ed. (Prime)
  25. Robots: The Recent A.I., Rich Horton & Sean Wallace, eds. (Prime)
Non-fiction
  1. Winner: Distrust That Particular Flavor, William Gibson (Putnam)
  2. Science Fiction: The 101 Best Novels 1985-2010, Damien Broderick & Paul Di Filippo (NonStop)
  3. Some Remarks, Neal Stephenson (Morrow)
  4. The Cambridge Companion to Fantasy Literature, Edward James & Farah Mendlesohn, eds. (Cambridge University Press)
  5. An Exile on Planet Earth, Brian Aldiss (Bodleian Library)
  6. We Wuz Pushed: On Joanna Russ and Radical Truth-Telling, Brit Mandelo (Aqueduct)
  7. London Peculiar and Other Nonfiction, Michael Moorcock (PM Press)
  8. On Conan Doyle, Michael Dirda (Princeton University Press)
  9. Angela Carter: New Critical Readings, Sonya Andermahr & Lawrence Phillips, eds. (Continuum)
  10. As If: Modern Enchantment and the Literary Prehistory of Virtual Reality, Michael Saler (Oxford University Press)
  11. Astounding Wonder: Imagining Science and Science Fiction in Interwar America, John Cheng (University of Pennsylvania Press)
Art Book
  1. Winner: Spectrum 19: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner (Underwood)
  2. Steampunk: An Illustrated History, Brian J. Robb (Aurum)
  3. J.R.R. Tolkien: The Art of The Hobbit by J.R.R. Tolkien, Wayne G. Hammond & Christina Scull (Houghton Mifflin Harcourt)
  4. Trolls, Brian Froud & Wendy Froud (Abrams)
  5. Tarzan: The Centennial Celebration, Scott Tracy Griffin (Titan)
  6. Velocity, Stephan Martiniere
  7. The Art of the Dragon, Patrick Wilshire & J. David Spurlock, eds.
  8. Star Wars Art: Illustration, Eric Klopfer, ed.
  9. Frank Reade: Adventures in the Age of Invention, Paul Guinan & Anina Bennett
  10. Spectrum Fantastic Art Live!, John Fleskes, ed.
  11. Fantasy+ 4: The Best Artworks of Fantastic Art, Vincent Zhao, ed.
Magazine
  1. Winner: Asimov's
  2. F&SF
  3. Tor.com
  4. Clarkesworld
  5. Subterranean
  6. Analog
  7. Lightspeed
  8. Strange Horizons
  9. SF Signal
  10. Interzone
  11. Apex
  12. The New York Review of SF
  13. Beneath Ceaseless Skies
  14. Lady Churchill's Rosebud Wristlet
  15. Ansible
  16. Cemetery Dance
  17. Weird Tales
  18. SF Site
Publisher/imprint
  1. Winner: Tor
  2. Subterranean Press
  3. Orbit
  4. Baen
  5. Angry Robot
  6. Night Shade Books
  7. Small Beer Press
  8. DAW
  9. Gollancz
  10. Ace
  11. Pyr
  12. Del Rey
  13. PS Publishing
  14. Tachyon
  15. NESFA Press
  16. Roc
  17. ChiZine Publications
  18. St. Martin's
  19. HarperVoyager
  20. Twelfth Planet Press
  21. Prime
  22. Solaris
  23. Aqueduct
  24. Haffner Press
  25. Haikasoru







































Copyright 2012 - 2014 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Monday 14 Jul 2014 at 14:34 PT