Locus Awards 2018


science fiction awards database




















































































Tiptree <— 2018 thread —> Aurealis

<— Locus Awards —> 2017
Where and When: Seattle WA : June 23, 2018
Eligibility Year: 2017
Sf Novel
  1. Winner: The Collapsing Empire, John Scalzi (Tor US; Tor UK)
  2. Provenance, Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)
  3. New York 2140, Kim Stanley Robinson (Orbit US; Orbit UK)
  4. Raven Strategem, Yoon Ha Lee (Solaris US; Solaris UK)
  5. The Stars Are Legion, Kameron Hurley (Saga; Angry Robot UK)
  6. Borne, Jeff VanderMeer (MCD; HarperCollins Canana; Fourth Estate)
  7. Persepolis Rising, James S. A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
  8. Walkaway, Cory Doctorow (Tor; Head of Zeus)
  9. Seven Surrenders, Ada Palmer (Tor; Head of Zeus)
  10. Luna: Wolf Moon, Ian McDonald (Tor; Gollancz)
Fantasy Novel
  1. Winner: The Stone Sky, N. K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
  2. The Stone in the Skull, Elizabeth Bear (Tor)
  3. Spoonbenders, Daryl Gregory (Knopf; Riverrun)
  4. The House of Binding Thorns, Aliette de Bodard (Ace; Gollancz)
  5. The Delirium Brief, Charles Stross (Tor.com; Orbit UK)
  6. Jade City, Fonda Lee (Orbit US; Orbit UK)
  7. Ka: Dar Oakley in the Ruin of Ymr, John Crowley (Saga)
  8. The Ruin of Angels, Max Gladstone (Tor.com)
  9. City of Miracles, Robert Jackson Bennett (Broadway; Jo Fletcher)
  10. Horizon, Fran Wilde (Tor)
Horror Novel
  1. Winner: The Changeling, Victor LaValle (Spiegel & Grau)
  2. Food of the Gods, Cassandra Khaw (Abaddon US; Abaddon UK)
  3. Mormama, Kit Reed (Tor)
  4. Behind Her Eyes, Sarah Pinborough (Flatiron; HarperCollins UK)
  5. Red Snow, Ian R. MacLeod (PS Publishing)
  6. The Night Ocean, Paul La Farge (Penguin Press)
  7. Ubo, Steve Rasnic Tem (Solaris US; Solaris UK)
  8. Universal Harvester, John Darnielle (Farrar, Straus & Giroux; Scribe UK)
  9. After the End of the World, Jonathan L. Howard (Dunne)
  10. Ill Will, Dan Chaon (Ballantine)
Young Adult Book
  1. Winner: Akata Warrior, Nnedi Okorafor (Viking)
  2. The Book of Dust: La Belle Sauvage, Philip Pullman (Knopf; Fickling UK)
  3. Tool of War, Paolo Bacigalupi (Little, Brown)
  4. Chalk, Paul Cornell (Tor.com)
  5. In Other Lands, Sarah Rees Brennan (Big Mouth House)
  6. Buried Heart, Kate Elliott (Little, Brown)
  7. Shadowhouse Fall, Daniel José Older (Levine)
  8. The Dragon with a Chocolate Heart, Stephanie Burgis (Bloomsbury)
  9. A Skinful of Shadows, Frances Hardinge (Macmillan; Amulet)
  10. Frogkisser!, Garth Nix (Scholastic; Allen & Unwin; Piccadilly)
First Novel
  1. Winner: The Strange Case of the Alchemist's Daughter, Theodora Goss (Saga)
  2. Autonomous, Annalee Newitz (Tor)
  3. The Bear and the Nightingale, Katherine Arden (Del Rey)
  4. Lincoln in the Bardo, George Saunders (Random House; Bloomsbury)
  5. The City of Brass, S. A. Chakraborty (Harper Voyager)
  6. Winter Tide, Ruthanna Emrys (Tor.com)
  7. Amberlough, Lara Elena Donnelly (Tor)
  8. An Unkindness of Ghosts, Rivers Solomon (Akashic)
  9. The Art of Starving, Sam J. Miller (HarperTeen)
  10. Amatka, Karin Tidbeck (Vintage)
Novella
  1. Winner: All Systems Red, Martha Wells (Tor.com)
  2. Binti: Home, Nnedi Okorafor (Tor.com)
  3. Down Among the Sticks and Bones, Seanan McGuire (Tor.com)
  4. Passing Strange, Ellen Klages (Tor.com)
  5. River of Teeth, Sarah Gailey (Tor.com)
  6. The Black Tides of Heaven, JY Yang (Tor.com)
  7. “And Then There Were (N-One)”, Sarah Pinsker (Uncanny Mar/Apr 2017)
  8. In Calabria, Peter S. Beagle (Tachyon)
  9. The Red Threads of Fortune, JY Yang (Tor.com)
  10. Agents of Dreamland, Caitlín R. Kiernan (Tor.com)
Novelette
  1. Winner: “The Hermit of Houston”, Samuel R. Delany (F&SF Sep/Oct 2017)
  2. “Children of Thorns, Children of Water”, Aliette de Bodard (Uncanny Jul/Aug 2017)
  3. “Extracurricular Activities”, Yoon Ha Lee (Tor.com 15 Feb 2017)
  4. “The Worshipful Society of Glovers”, Mary Robinette Kowal (Uncanny Jul/Aug 2017)
  5. “Wind Will Rove”, Sarah Pinsker (Asimov's Sep/Oct 2017)
  6. “The Lamentation of Their Women”, Kai Ashante Wilson (Tor.com 24 Aug 2017)
  7. “Come See the Living Dryad”, Theodora Goss (Tor.com 9 Mar 2017)
  8. “Waiting on a Bright Moon”, JY Yang (Tor.com 12 Jul 2017)
  9. “The Hidden Girl”, Ken Liu (The Book of Swords)
  10. “The Mathematical Inevitability of Corvids”, Seanan McGuire (Black Feathers)
Short Story
  1. Winner: “The Martian Obelisk”, Linda Nagata (Tor.com 19 Jul 2017)
  2. “Welcome to Your Authentic Indian ExperienceTM”, Rebecca Roanhorse (Apex Aug 2017)
  3. “Zen and the Art of Starship Maintenance”, Tobias S. Buckell (Cosmic Powers)
  4. “Don't Press Charges and I Won't Sue”, Charlie Jane Anders (Global Dystopias)
  5. “Fandom for Robots”, Vina Jie-Min Prasad (Uncanny Sep/Oct 2017)
  6. “Starlight Express”, Michael Swanwick (F&SF Sep/Oct 2017)
  7. “Persephone of the Crows”, Karen Joy Fowler (Asimov's May/Jun 2017)
  8. “Dear Sarah”, Nancy Kress (Infinity Wars)
  9. “Fire.”, Elizabeth Hand (Fire.)
  10. “Carnival Nine”, Caroline M. Yoachim (Beneath Ceaseless Skies 11 May 2017)
Collection
  1. Winner: Ursula K. Le Guin: The Hainish Novels and Stories, Ursula K. Le Guin (Library of America)
  2. Norse Mythology, Neil Gaiman (Norton; Bloomsbury)
  3. Six Months, Three Days, Five Others, Charlie Jane Anders (Tor.com)
  4. Her Body and Other Parties, Carmen Maria Machado (Graywolf)
  5. The Refrigerator Monologues, Catherynne M. Valente (Saga)
  6. The Overneath, Peter S. Beagle (Tachyon)
  7. Cat Pictures Please and Other Stories, Naomi Kritzer (Fairwood)
  8. Strange Weather, Joe Hill (Morrow; Gollancz)
  9. Tender, Sofia Samatar (Small Beer)
  10. Wicked Wonders, Ellen Klages (Tachyon)
Anthology
  1. Winner: The Book of Swords, Gardner Dozois, ed. (Bantam; HarperCollins UK)
  2. Infinity Wars, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  3. The Djinn Falls in Love and Other Stories, Mahvesh Murad & Jared Shurin, eds. (Solaris US; Solaris UK)
  4. The Year's Best Science Fiction: Thirty-fourth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin)
  5. Black Feathers, Ellen Datlow, ed. (Pegasus)
  6. Transcendent 2: The Year's Best Transgender Speculative Fiction, Bogi Takács, ed. (Lethe)
  7. Cosmic Powers, John Joseph Adams, ed. (Saga)
  8. Bookburners, Max Gladstone, ed. (Saga)
  9. The Best Science Fiction & Fantasy of the Year Volume Eleven, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  10. The Best of Subterranean, William Schafer, ed. (Subterranean)
Non-fiction
  1. Winner: Luminescent Threads: Connections to Octavia E. Butler, Alexandra Pierce & Mimi Mondal (Twelfth Planet)
  2. Sleeping with Monsters: Readings and Reactions in Science Fiction and Fantasy, Liz Bourke (Aqueduct)
  3. Don't Live for Your Obituary, John Scalzi (Subterranean)
  4. Iain M. Banks, Paul Kincaid (University of Illinois Press)
  5. In Search of Silence: The Journals of Samuel R. Delany, Volume 1, 1957-1969, Samuel R. Delany (Wesleyan University Press)
  6. Star-Begotten: A Life Lived in Science Fiction, James Gunn (McFarland)
  7. A Lit Fuse: The Provocative Life of Harlan Ellison, Nat Segaloff (NESFA)
  8. J.G. Ballard, D. Harlan Wilson (University of Illinois Press)
  9. The Invention of Angela Carter, Edmund Gordon (Oxford University Press US; Chatto & Windus 2016)
  10. Not So Good a Gay Man, Frank M. Robinson (Tor)
Art Book
  1. Winner: The Art of the Pulps: An Illustrated History, Douglas Ellis, Ed Hulse & Robert Weinberg, eds. (IDW)
  2. Spectrum 24: The Best in Contemporary Fantastic Art, John Fleskes (Flesk)
  3. Terry Pratchett's Discworld Imaginarium, Paul Kidby (Gollancz)
  4. Above the Timberline, Gregory Manchess (Saga)
  5. Goblin Market, Christina Rossetti, illustrated by Omar Rayyan (Donald M. Grant)
  6. Norse Myths: Tales of Odin, Thor, and Loki, Kevin Crossley-Holland, illustrated by Jeffrey Alan Love (Candlewick Studio)
  7. The Movie Art of Syd Mead: Visual Futurist, Syd Mead (Titan)
  8. Line of Beauty: the Art of Wendy Pini, Wendy Pini (Flesk)
  9. The Art of Magic: The Gathering: Kaladesh, James Wyatt (Viz)
  10. Celtic Faeries: The Secret Kingdom, Jean-Baptiste Monge (Goblin's Way)
Magazine
  1. Winner: Tor.com
  2. F&SF
  3. Uncanny
  4. Asimov's
  5. Clarkesworld
  6. Lightspeed
  7. Strange Horizons
  8. Analog
  9. Beneath Ceaseless Skies
  10. File 770
Publisher
  1. Winner: Tor
  2. Orbit
  3. Subterranean
  4. Saga
  5. Angry Robot
  6. Small Beer
  7. DAW
  8. Tachyon
  9. Gollancz
  10. Baen
Special Award 2018: Community Building & Inclusivity
  1. Winner: Clarion West


















































































































































































































































Copyright 2012 - 2018 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Monday 30 Jul 2018 at 16:30 PT