Locus Awards 1991


science fiction awards database














Sturgeon <— 1991 thread —> Analog Poll

1992 <— Locus Awards —> 1990


Eligibility Year: 1990
Sf Novel
  1. Winner: The Fall of Hyperion, Dan Simmons (Doubleday Foundation)
  2. Earth, David Brin (Bantam Spectra)
  3. Queen of Angels, Greg Bear (Warner Questar)
  4. The Vor Game, Lois McMaster Bujold (Baen)
  5. Voyage to the Red Planet, Terry Bisson (Morrow)
  6. Stranger in a Strange Land [Expanded Edition] (original uncut edition), Robert A. Heinlein (Ace/Putnam)
  7. The Quiet Pools, Michael P. Kube-McDowell (Ace)
  8. The Difference Engine, William Gibson & Bruce Sterling (Gollancz)
  9. Jurassic Park, Michael Crichton (Knopf)
  10. The Ring of Charon, Roger MacBride Allen (Tor)
  11. Pegasus in Flight, Anne McCaffrey (Ballantine Del Rey)
  12. Raising the Stones, Sheri S. Tepper (Doubleday Foundation)
  13. Pacific Edge, Kim Stanley Robinson (Unwin Hyman; Tor)
  14. The Hemingway Hoax, Joe Haldeman (Morrow)
  15. Redshift Rendezvous, John E. Stith (Ace)
  16. Summertide, Charles Sheffield (Ballantine Del Rey)
  17. Polar City Blues, Katharine Kerr (Bantam Spectra)
  18. The World at the End of Time, Frederik Pohl (Ballantine Del Rey)
  19. Clarke County, Space, Allen Steele (Ace)
  20. The Hollow Earth, Rudy Rucker (Morrow)
  21. The Rowan, Anne McCaffrey (Ballantine Del Rey)
  22. In the Country of the Blind, Michael F. Flynn (Baen)
  23. The Ghost from the Grand Banks, Arthur C. Clarke (Gollancz; Bantam Spectra)
  24. The Divide, Robert Charles Wilson (Doubleday Foundation)
  25. Agviq, Michael Armstrong (Questar)
  26. Heathern, Jack Womack (Tor)
Fantasy Novel
  1. Winner: Tehanu: The Last Book of Earthsea, Ursula K. Le Guin (Macmillan Atheneum)
  2. Good Omens, Terry Pratchett & Neil Gaiman (Gollancz; Workman)
  3. Tigana, Guy Gavriel Kay (Roc)
  4. Only Begotten Daughter, James Morrow (Morrow)
  5. Thomas the Rhymer, Ellen Kushner (Morrow)
  6. The Eye of the World, Robert Jordan (Tor)
  7. The Blood of Roses, Tanith Lee (Legend)
  8. Servant of the Empire, Raymond E. Feist & Janny Wurts (Doubleday Foundation)
  9. Drink Down the Moon, Charles de Lint (Ace)
  10. Rats and Gargoyles, Mary Gentle (Bantam UK)
  11. Ghostwood, Charles de Lint (Pulphouse)
  12. Moving Pictures, Terry Pratchett (Gollancz)
  13. Dealing with Dragons, Patricia C. Wrede (Harcourt Brace Jovanovich)
  14. Time and Chance, Alan Brennert (Tor)
  15. In Between Dragons, Michael Kandel (Bantam Spectra)
  16. Gossamer Axe, Gaèl Baudino (Penguin/Roc)
  17. Chase the Morning, Michael Scott Rohan (Orbit)
  18. Castleview, Gene Wolfe (Tor)
Horror/dark Fantasy Novel
  1. Winner: The Witching Hour, Anne Rice (Knopf)
  2. The Stand: The Complete & Uncut Edition, Stephen King (Doubleday)
  3. Moon Dance, S. P. Somtow (Tor)
  4. Tempter, Nancy A. Collins (Onyx)
  5. The Werewolves of London, Brian Stableford (Simon & Schuster UK)
  6. Mary Reilly, Valerie Martin (Doubleday)
  7. Dark Matter, Garfield Reeves-Stevens (Doubleday)
  8. Fire, Alan Rodgers (Bantam)
  9. The Bad Place, Dean R. Koontz (Berkley)
  10. Gothic Romance, Emmanuel Carrère (Scribner's)
First Novel
  1. Winner: In the Country of the Blind, Michael F. Flynn (Baen)
  2. Winterlong, Elizabeth Hand (Bantam Spectra)
  3. Arachne, Lisa Mason (Morrow)
  4. Golden Fleece, Robert J. Sawyer (Popular Library Questar)
  5. An Abyss of Light, Kathleen M. O'Neal (DAW)
  6. Black Snow Days, Claudia O'Keefe (Ace)
  7. In the Net of Dreams, Wm. Mark Simmons (Questar)
  8. Nightlight, Michael Cadnum (St. Martin's)
  9. Cortez on Jupiter, Ernest Hogan (Tor)
  10. Keepers of the Peace, Keith Brooke (Gollancz)
  11. The Interior Life, Katherine Blake (Baen)
  12. The Silver Kiss, Annette Curtis Klause (Delacorte)
Novella
  1. Winner: A Short, Sharp Shock, Kim Stanley Robinson (Mark V. Ziesing; Asimov's Nov 1990)
  2. Heads, Greg Bear (Legend; Interzone #37 Jul 1990, #38 Aug 1990)
  3. “The Hemingway Hoax”, Joe Haldeman (Asimov's Apr 1990)
  4. “Bones”, Pat Murphy (Asimov's May 1990)
  5. Lion Time in Timbuctoo, Robert Silverberg (Axolotl; Asimov's Oct 1990)
  6. “Fool to Believe”, Pat Cadigan (Asimov's Feb 1990)
  7. Kalimantan, Lucius Shepard (Legend)
  8. “Skull City”, Lucius Shepard (Asimov's Jul 1990)
  9. “Elegy for Angels and Dogs”, Walter Jon Williams (Asimov's May 1990; Tor)
  10. “Mr. Boy”, James Patrick Kelly (Asimov's Jun 1990)
  11. Bully!, Mike Resnick (Axolotl)
  12. “Bwana”, Mike Resnick (Asimov's Jan 1990)
  13. “Naught for Hire”, John E. Stith (Analog Jul 1990)
  14. “Trembling Earth”, Allen Steele (Asimov's Nov 1990)
  15. “Mammy Morgan Played the Organ, Her Daddy Beat the Drum”, Michael F. Flynn (Analog Nov 1990)
  16. “Weatherman”, Lois McMaster Bujold (Analog Feb 1990)
  17. “The First Since Ancient Persia”, John Brunner (Amazing Stories Jul 1990)
  18. “The Cairene Purse”, Michael Moorcock (Zenith 2)
Novelette
  1. Winner: Entropy's Bed at Midnight, Dan Simmons (Lord John Press)
  2. “Dr. Pak's Preschool”, David Brin (F&SF Jul 1990)
  3. “The Shobies' Story”, Ursula K. Le Guin (Universe 1)
  4. “Tower of Babylon”, Ted Chiang (Omni Nov 1990)
  5. “And the Angels Sing”, Kate Wilhelm (Omni May 1990)
  6. “A Braver Thing”, Charles Sheffield (Asimov's Feb 1990)
  7. “Invaders”, John Kessel (F&SF Oct 1990)
  8. “Piecework”, David Brin (Interzone #33 Jan/Feb 1990)
  9. “Inertia”, Nancy Kress (Analog Jan 1990)
  10. “The All-Consuming”, Lucius Shepard & Robert Frazier (Playboy Jul 1990)
  11. “The Shores of Bohemia”, Bruce Sterling (Universe 1)
  12. “The Safe-Deposit Box”, Greg Egan (Asimov's Sep 1990)
  13. “Toward Kilimanjaro”, Ian McDonald (Asimov's Aug 1990)
  14. “The Coon Rolled Down and Ruptured His Larinks, a Squeezed Novel by Mr. Skunk”, Dafydd ab Hugh (Asimov's Aug 1990)
  15. (tie): “Mrs. Byres and the Dragon”, Keith Roberts (Asimov's Aug 1990)
  16. (tie): “UFO”, Michael Swanwick (Aboriginal SF Sep/Oct 1990)
  17. “Hot Sky”, Robert Silverberg (Playboy Feb 1990)
  18. “Hyena Eyes”, Ray Aldridge (F&SF Jun 1990)
  19. “The Caress”, Greg Egan (Asimov's Jan 1990)
  20. “Timekeeper”, John Morressy (F&SF Jan 1990)
  21. “The Last Feast of Harlequin”, Thomas Ligotti (F&SF Apr 1990)
  22. “Transit of Betelgeuse”, Robert R. Chase (Analog May 1990)
  23. “Chaff”, Robert Reed (F&SF May 1990)
  24. “Limekiller at Large”, Avram Davidson (Asimov's Jun 1990)
  25. “The Death Artist”, Alexander Jablokov (Asimov's Aug 1990)
  26. “The Haunted Boardinghouse”, Gene Wolfe (Walls of Fear)
  27. “Simulation Six”, Steven Gould (Asimov's Mar 1990)
  28. “Stephen”, Elizabeth Massie (Borderlands)
  29. “The Spiral Dance”, R. Garcia y Robertson (F&SF May 1990)
Short Story
  1. Winner: “Bears Discover Fire”, Terry Bisson (Asimov's Aug 1990)
  2. “Cibola”, Connie Willis (Asimov's Dec 1990)
  3. “Godspeed”, Charles Sheffield (Analog Jul 1990)
  4. “The First Time”, K. W. Jeter (Alien Sex)
  5. “Zürich”, Kim Stanley Robinson (F&SF Mar 1990)
  6. “Love and Sex Among the Invertebrates”, Pat Murphy (Alien Sex)
  7. “Husbands”, Lisa Tuttle (Alien Sex)
  8. “White City”, Lewis Shiner (Asimov's Jun 1990)
  9. “We See Things Differently”, Bruce Sterling (Semiotext(e) SF)
  10. “The Utility Man”, Robert Reed (Asimov's Nov 1990)
  11. “Axiomatic”, Greg Egan (Interzone #41 Nov 1990)
  12. “Missolonghi 1824”, John Crowley (Asimov's Mar 1990)
  13. “Designated Hitter”, Harry Turtledove (F&SF Jun 1990)
  14. “Lieserl”, Karen Joy Fowler (Author's Choice Monthly Issue 6: Peripheral Vision; Asimov's Jul 1990)
  15. “True Colors”, Kathe Koja (Asimov's Jan 1990)
  16. “Shore Leave Blacks”, Nancy Etchemendy (F&SF Mar 1990)
  17. “Learning to Be Me”, Greg Egan (Interzone #37 Jul 1990)
  18. (tie): “The Cold Cage”, Ray Aldridge (F&SF Feb 1990)
  19. (tie): “Midnight News”, Lisa Goldstein (Asimov's Mar 1990)
  20. “Après Moi”, Gardner Dozois (Omni Nov 1990)
  21. “The Sadness of Detail”, Jonathan Carroll (Omni Feb 1990)
  22. “VRM-547”, W. R. Thompson (Analog Feb 1990)
  23. “Over Flat Mountain”, Terry Bisson (Omni Jun 1990)
  24. “Arousal”, Richard Christian Matheson (Alien Sex)
  25. “Projects”, Geoffrey A. Landis (Asimov's Jun 1990)
  26. “Lizard Lust”, Lisa Tuttle (Interzone #39 Sep 1990)
Collection
  1. Winner: Maps in a Mirror: The Short Fiction of Orson Scott Card, Orson Scott Card (Tor)
  2. Her Smoke Rose Up Forever, James Tiptree, Jr. (Arkham House)
  3. Prayers to Broken Stones, Dan Simmons (Dark Harvest)
  4. N-Space, Larry Niven (Tor)
  5. The Leiber Chronicles, Fritz Leiber (Dark Harvest)
  6. (tie): The Ends of the Earth, Lucius Shepard (Arkham House)
  7. (tie): Four Past Midnight, Stephen King (Viking)
  8. The Gateway Trip, Frederik Pohl (Ballantine Del Rey)
  9. Points of Departure, Pat Murphy (Bantam Spectra)
  10. The Shield of Time, Poul Anderson (Tor)
  11. Facets, Walter Jon Williams (Tor)
  12. Slow Dancing Through Time, Gardner Dozois (Ursus/Mark V. Ziesing)
  13. Lunar Activity, Elizabeth Moon (Baen)
  14. The Atrocity Exhibition, J. G. Ballard (Re/Search)
  15. Houses Without Doors, Peter Straub (Dutton)
  16. War Fever, J. G. Ballard (Collins)
  17. The Start of the End of It All and Other Stories, Carol Emshwiller (The Women's Press)
Anthology
  1. Winner: The Year's Best Science Fiction: Seventh Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)
  2. Alien Sex, Ellen Datlow, ed. (Dutton)
  3. The Year's Best Fantasy and Horror: Third Annual Collection, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)
  4. Universe 1, Robert Silverberg & Karen Haber, eds. (Doubleday Foundation)
  5. The 1990 Annual World's Best SF, Donald A. Wollheim, ed. with Arthur W. Saha (DAW)
  6. Borderlands, Thomas F. Monteleone, ed. (Maclay)
  7. Nebula Awards 24, Michael Bishop, ed. (Harcourt Brace Jovanovich)
  8. Project Solar Sail, Arthur C. Clarke, ed. (Roc)
  9. Pulphouse: The Hardback Magazine: Issue Nine: Fall 1990, Kristine Kathryn Rusch, ed. (Pulphouse)
  10. Splatterpunks: Extreme Horror, Paul M. Sammon, ed. (St. Martin's)
  11. Zenith 2, David S. Garnett, ed. (Orbit)
  12. Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 20 (1958), Isaac Asimov & Martin H. Greenberg, eds. (DAW)
  13. Skin of the Soul, Lisa Tuttle, ed. (The Women's Press)
  14. Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 21 (1959), Isaac Asimov & Martin H. Greenberg, eds. (DAW)
  15. Pulphouse: The Hardback Magazine: Issue Seven: Spring 1990, Kristine Kathryn Rusch, ed. (Pulphouse)
  16. The Mammoth Book of Vintage Science Fiction: Short Novels of the 1950s, Isaac Asimov, Martin H. Greenberg & Charles G. Waugh, eds. (Robinson; Carroll & Graf)
  17. The Year's Best Horror Stories: Series XVIII, Karl Edward Wagner, ed. (DAW)
  18. Women of Darkness II, Kathryn Ptacek, ed. (Tor)
  19. Best New Horror, Stephen Jones & Ramsey Campbell, eds. (Robinson; Carroll & Graf)
  20. L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future Volume VI, Algis Budrys, ed. (Bridge)
Nonfiction
  1. Winner: Science Fiction Writers of America Handbook, Kristine Kathryn Rusch & Dean Wesley Smith, eds. (Writer's Notebook Press)
  2. How to Write Science Fiction and Fantasy, Orson Scott Card (Writer's Digest Books)
  3. Science Fiction in the Real World, Norman Spinrad (Southern Illinois University Press)
  4. H.R. Giger's Biomechanics, H. R. Giger (Morpheus International)
  5. Hollywood Gothic, David J. Skal (Norton)
  6. Bury My Heart at W.H. Smith's, Brian W. Aldiss (Avernus)
  7. Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1989, Charles N. Brown & William G. Contento (Locus Press)
  8. The Weird Tale, S. T. Joshi (University of Texas Press)
  9. Fantasy Literature: A Reader's Guide, Neil Barron, ed. (Garland)
  10. C.S. Lewis: A Biography, A. N. Wilson (Norton)
  11. Horror Literature: A Reader's Guide, Neil Barron, ed. (Garland)
  12. Don't Tell the Grown-Ups, Alison Lurie (Little, Brown)
  13. Understanding American Science Fiction: The Formative Period, 1926-1970, Thomas D. Clareson (University of South Carolina)
  14. Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1984, Charles N. Brown & William G. Contento (Locus Press)
Magazine
  1. Winner: Asimov's
  2. F&SF
  3. Analog
  4. Interzone
  5. Aboriginal SF
  6. Omni
  7. Weird Tales
  8. Amazing Stories
  9. Science Fiction Chronicle
  10. Science Fiction Eye
  11. Pulphouse
  12. Quantum (formerly Thrust)
  13. The New York Review of Science Fiction
  14. Marion Zimmer Bradley's Fantasy Magazine
Publisher
  1. Winner: Tor/St. Martin's
  2. Bantam/Doubleday/Dell
  3. Putnam/Berkley/Ace
  4. Ballantine/Del Rey/Fawcett
  5. Baen
  6. DAW
  7. Ziesing/Ursus
  8. Avon/Morrow
  9. Dark Harvest
  10. Pulphouse/Axolotl
  11. Warner/Popular Library/Questar
  12. Arkham House
  13. Penguin USA/Roc/Viking/Signet/NAL/etc.
  14. Gollancz
  15. Underwood-Miller

Copyright 2012 - 2017 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Tuesday 11 Sep 2012 at 16:16 PT