Locus Awards 2015


science fiction awards database














































































Tiptree <— 2015 thread —> Analog Poll

<— Locus Awards —> 2014
Where and When: Seattle WA : June 27, 2015
Eligibility Year: 2014
Sf Novel
  1. Winner: Ancillary Sword, Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)
  2. The Three-Body Problem, Cixin Liu (Tor)
  3. Annihilation/Authority/Acceptance, Jeff VanderMeer (FSG Originals; Fourth Estate; HarperCollins Canada)
  4. The Peripheral, William Gibson (Putnam; Viking UK)
  5. Lock In, John Scalzi (Tor; Gollancz)
  6. My Real Children, Jo Walton (Tor; Corsair)
  7. Lagoon, Nnedi Okorafor (Hodder)
  8. Cibola Burn, James S. A. Corey (Orbit)
  9. The Bone Clocks, David Mitchell (Random House; Sceptre)
  10. Afterparty, Daryl Gregory (Tor; Titan)
  11. The Causal Angel, Hannu Rajaniemi (Tor; Gollancz)
  12. Echopraxia, Peter Watts (Tor)
  13. War Dogs, Greg Bear (Orbit; Gollancz)
  14. Shipstar, Gregory Benford & Larry Niven (Tor)
  15. Work Done for Hire, Joe Haldeman (Ace)
  16. Ultima, Stephen Baxter (Gollancz)
  17. Dark Lightning, John Varley (Ace)
  18. Tigerman, Nick Harkaway (Knopf)
  19. The Memory of Sky, Robert Reed (Prime)
  20. Wolves, Simon Ings (Gollancz)
  21. (tie): Artemis Awakening, Jane Lindskold (Tor)
  22. (tie): The Book of Strange New Things, Michel Faber (Hogarth; Canongate)
  23. World of Trouble, Ben H. Winters (Quirk)
  24. Bęte, Adam Roberts (Gollancz)
  25. The Blood of Angels, Johanna Sinisalo (Peter Owen)
  26. Europe in Autumn, Dave Hutchinson (Solaris)
  27. Station Eleven, Emily St. John Mandel (Knopf)
  28. All Those Vanished Engines, Paul Park (Tor)
Fantasy Novel
  1. Winner: The Goblin Emperor, Katherine Addison (Tor)
  2. City of Stairs, Robert Jackson Bennett (Broadway; Jo Fletcher)
  3. The Mirror Empire, Kameron Hurley (Angry Robot)
  4. Steles of the Sky, Elizabeth Bear (Tor)
  5. The Magician's Land, Lev Grossman (Viking; Arrow 2015)
  6. Full Fathom Five, Max Gladstone (Tor)
  7. The Girls at the Kingfisher Club, Genevieve Valentine (Atria)
  8. Revival, Stephen King (Scribner; Hodder & Stoughton)
  9. Beautiful Blood, Lucius Shepard (Subterranean)
  10. California Bones, Greg van Eekhout (Tor)
  11. The Widow's House, Daniel Abraham (Orbit)
  12. A Man Lies Dreaming, Lavie Tidhar (Hodder & Stoughton)
  13. Hawk, Steven Brust (Tor)
  14. The Dark Defiles, Richard K. Morgan (Del Rey; Gollancz)
  15. Bathing the Lion, Jonathan Carroll (St. Martin's)
  16. The Bees, Laline Paull (Ecco)
  17. Heirs of Grace, Tim Pratt (47North)
  18. The Winter Boy, Sally Wiener Grotta (Pixel Hall)
  19. The Boy Who Drew Monsters, Keith Donohue (Picador)
  20. Resurrections, Roz Kaveney (Plus One)
  21. Words of Radiance, Brandon Sanderson (Tor)
Young Adult Book
  1. Winner: Half a King, Joe Abercrombie (Del Rey; Voyager UK)
  2. The Doubt Factory, Paolo Bacigalupi (Little, Brown)
  3. Empress of the Sun, Ian McDonald (Jo Fletcher; Pyr)
  4. Clariel, Garth Nix (Harper; Hot Key; Allen & Unwin)
  5. Waistcoats & Weaponry, Gail Carriger (Little, Brown; Atom)
  6. Lockstep, Karl Schroeder (Tor)
  7. Exo, Steven Gould (Tor)
  8. Memory of Water, Emmi Itäranta (Harper Voyager UK)
  9. Girl on a Wire, Gwenda Bond (Skyscape)
  10. Blue Lily, Lily Blue, Maggie Stiefvater (Scholastic Press)
  11. Afterworlds, Scott Westerfeld (Simon Pulse; Simon & Schuster UK)
  12. (tie): Dreams of Gods & Monsters, Laini Taylor (Little, Brown; Hodder & Stoughton)
  13. (tie): Love is the Drug, Alaya Dawn Johnson (Levine)
  14. Cuckoo Song, Frances Hardinge (MacMillan Children's UK)
  15. (tie): The Child Eater, Rachel Pollack (Jo Fletcher)
  16. (tie): The Grasshopper's Child, Gwyneth Jones (Tjoy Books)
  17. Ruin and Rising, Leigh Bardugo (Holt; Indigo)
  18. Greenglass House, Kate Milford (Clarion)
First Novel
  1. Winner: The Memory Garden, Mary Rickert (Sourcebooks Landmark)
  2. A Darkling Sea, James L. Cambias (Tor)
  3. The Emperor's Blades, Brian Staveley (Tor; Tor UK)
  4. Elysium, Jennifer Marie Brissett (Aqueduct)
  5. The Clockwork Dagger, Beth Cato (Harper Voyager)
  6. The Girl In the Road, Monica Byrne (Crown; Blackfriars)
  7. The Race, Nina Allan (NewCon)
  8. The Stone Boatmen, Sarah Tolmie (Aqueduct)
  9. Unwrapped Sky, Rjurik Davidson (Tor; Tor UK)
  10. Otherbound, Corinne Duyvis (Amulet)
  11. The Angel of Losses, Stephanie Feldman (Ecco)
Novella
  1. Winner: Yesterday's Kin, Nancy Kress (Tachyon)
  2. “The Lightning Tree”, Patrick Rothfuss (Rogues)
  3. We Are All Completely Fine, Daryl Gregory (Tachyon)
  4. “The Regular”, Ken Liu (Upgraded)
  5. “The Man Who Sold the Moon”, Cory Doctorow (Hieroglyph)
  6. “The Mothers of Voorhisville”, Mary Rickert (Tor.com 30 Apr 2014)
  7. “Grand Jeté (The Great Leap)”, Rachel Swirsky (Subterranean Sum 2014)
  8. “The Things We Do For Love”, K. J. Parker (Subterranean Sum 2014)
  9. The Madonna and the Starship, James Morrow (Tachyon)
  10. Dream Houses, Genevieve Valentine (WSFA/Wyrm)
  11. The Adventure of the Ring of Stones, James P. Blaylock (Subterranean)
  12. “Entanglement”, Vandana Singh (Hieroglyph)
  13. “Kur-A-Len”, Lavie Tidhar (Black Gods Kiss)
  14. “The Black Sun”, Lewis Shiner (Subterranean Sum 2014)
  15. “Where the Trains Turn”, Pasi Ilmari Jääskeläinen (Tor.com 19 Nov 2014)
  16. The Slow Regard of Silent Things, Patrick Rothfuss (DAW; Gollancz)
  17. “Children of the Fang”, John Langan (Lovecraft's Monsters)
Novelette
  1. Winner: “Tough Times All Over”, Joe Abercrombie (Rogues)
  2. “The Jar of Water”, Ursula K. Le Guin (Tin House #62)
  3. “The Hand is Quicker”, Elizabeth Bear (The Book of Silverberg)
  4. “A Year and a Day in Old Theradane”, Scott Lynch (Rogues)
  5. “Memorials”, Aliette de Bodard (Asimov's Jan 2014)
  6. “The Devil in America”, Kai Ashante Wilson (Tor.com 2 Apr 2014)
  7. “The Fifth Dragon”, Ian McDonald (Reach for Infinity)
  8. “Ten Rules for Being an Intergalactic Smuggler (the Successful Kind)”, Holly Black (Monstrous Affections)
  9. “Wine”, Yoon Ha Lee (Clarkesworld Jan 2014)
  10. “A Guide to the Fruits of Hawai'i”, Alaya Dawn Johnson (F&SF Jul/Aug 2014)
  11. “The New Boyfriend”, Kelly Link (Monstrous Affections)
  12. “The Colonel”, Peter Watts (Tor.com 29 Jul 2014)
  13. “A Better Way to Die”, Paul Cornell (Rogues)
  14. “Tawny Petticoats”, Michael Swanwick (Rogues)
  15. “The Cryptic Age”, Robert Reed (Asimov's Dec 2014)
  16. “The Insects of Love”, Genevieve Valentine (Tor.com 28 May 2014)
  17. (tie): “I Can See Right Through You”, Kelly Link (McSweeney's #48)
  18. (tie): “A Short History of the Twentieth Century, or, When You Wish Upon a Star”, Kathleen Ann Goonan (Tor.com 20 Jul 2014)
  19. “Interstate Love Song (Murder Ballad No. 8)”, Caitlín R. Kiernan (Sirenia Digest)
  20. “The Magician and Laplace's Demon”, Tom Crosshill (Clarkesworld Dec 2014)
  21. “Collateral”, Peter Watts (Upgraded)
  22. “Of Finest Scarlet Was Her Gown”, Michael Swanwick (Asimov's Apr/May 2014)
  23. “The Last Log of the Lachrimosa”, Alastair Reynolds (Subterranean Spr 2014)
  24. “A Hotel in Antarctica”, Geoffrey A. Landis (Hieroglyph)
  25. “The Litany of Earth”, Ruthanna Emrys (Tor.com 14 May 2014)
  26. “The Cats of River Street (1925)”, Caitlín R. Kiernan (Sirenia Digest)
  27. “Among the Thorns”, Veronica Schanoes (Tor.com 7 May 2014)
  28. “Heaven Thunders the Truth”, K. J. Parker (Beneath Ceaseless Skies 2 Oct 2014)
  29. “The Jetsam of Disremembered Mechanics”, Caitlín R. Kiernan (The Book of Silverberg)
  30. “The End of the End of Everything”, Dale Bailey (Tor.com 23 Apr 2014)
  31. “Seventh Sight”, Greg Egan (Upgraded)
  32. “Home is the Hunter”, Garth Nix (Fearsome Magics)
  33. “Kheldyu”, Karl Schroeder (Reach for Infinity)
  34. “Shadow Flock”, Greg Egan (Coming Soon Enough)
  35. “A Wish from a Bone”, Gemma Files (Fearful Symmetries)
  36. “I'll Follow the Sun”, Paul Di Filippo (F&SF Nov/Dec 2014)
Short Story
  1. Winner: “The Truth About Owls”, Amal El-Mohtar (Kaleidoscope)
  2. “Covenant”, Elizabeth Bear (Hieroglyph)
  3. “Ogres of East Africa”, Sofia Samatar (Long Hidden)
  4. “The Dust Queen”, Aliette de Bodard (Reach for Infinity)
  5. “In Babelsberg”, Alastair Reynolds (Reach for Infinity)
  6. “This Chance Planet”, Elizabeth Bear (Tor.com 22 Oct 2014)
  7. “West to East”, Jay Lake (Subterranean Sum 2014)
  8. “I Met a Man Who Wasn't There”, K. J. Parker (Subterranean Win 2014)
  9. “Invisible Planets”, Hannu Rajaniemi (Reach for Infinity)
  10. “Passage of Earth”, Michael Swanwick (Clarkesworld Apr 2014)
  11. “The Vaporization Enthalpy of a Peculiar Pakistani Family”, Usman T. Malik (Qualia Nous)
  12. “Mothers, Lock Up Your Daughters Because They Are Terrifying”, Alice Sola Kim (Monstrous Affections; Tin House #61)
  13. “Left Foot, Right”, Nalo Hopkinson (Monstrous Affections)
  14. “The Unfathomable Sisterhood of Ick”, Charlie Jane Anders (Lightspeed Jun 2014)
  15. “How to Get Back to the Forest”, Sofia Samatar (Lightspeed Mar 2014)
  16. “The Long Haul From the ANNALS OF TRANSPORTATION, The Pacific Monthly, May 2009”, Ken Liu (Clarkesworld Nov 2014)
  17. “Moriabe's Children”, Paolo Bacigalupi (Monstrous Affections)
  18. “The Lady and the Fox”, Kelly Link (My True Love Gave to Me)
  19. “Someday”, James Patrick Kelly (Asimov's Apr/May 2014)
  20. “The Contemporary Foxwife”, Yoon Ha Lee (Clarkesworld Jul 2014)
  21. “Amicae Aeternum”, Ellen Klages (Reach for Infinity)
  22. “Hibbler's Minions”, Jeffrey Ford (Nightmare Carnival)
  23. “The Scrivener”, Eleanor Arnason (Subterranean Win 2014)
  24. “The Instructive Tale of the Archaeologist and His Wife”, Alexander Jablokov (Asimov's Jul 2014)
  25. “Pernicious Romance”, Robert Reed (Clarkesworld Nov 2014)
  26. “Combustion Hour”, Yoon Ha Lee (Tor.com 18 Jun 2014)
  27. “Shay Corsham Worsted”, Garth Nix (Fearful Symmetries)
  28. “Nanny Anne and the Christmas Story”, Karen Joy Fowler (Subterranean Win 2014)
  29. “A Stretch of Highway Two Lanes Wide”, Sarah Pinsker (F&SF Mar/Apr 2014)
  30. “The Days of the War, as Red as Blood, as Dark as Bile”, Aliette de Bodard (Subterranean Spr 2014)
  31. “The Tallest Doll in New York City”, Maria Dahvana Headley (Tor.com 14 Feb 2014)
  32. “Sadness”, Timons Esaias (Analog Jul/Aug 2014)
  33. “Cimmeria: From the Journal of Imaginary Anthropology”, Theodora Goss (Lightspeed Jul 2014)
  34. “The Walking-Stick Forest”, Anna Tambour (Tor.com 21 May 2014)
  35. “Vladimir Chong Chooses to Die”, Lavie Tidhar (Analog Sep 2014)
  36. “Aberration”, Genevieve Valentine (Fearsome Magics)
Collection
  1. Winner: Last Plane to Heaven, Jay Lake (Tor)
  2. Academic Exercises, K. J. Parker (Subterranean)
  3. The Collected Stories of Robert Silverberg, Volume Nine: The Millennium Express, Robert Silverberg (Subterranean; Gateway)
  4. Questionable Practices, Eileen Gunn (Small Beer)
  5. The Collected Short Fiction Volume One: The Man Who Made Models, R. A. Lafferty (Centipede)
  6. Young Woman in a Garden, Delia Sherman (Small Beer)
  7. Prophecies, Libels, and Dreams: Stories of Califa, Ysabeau S. Wilce (Small Beer)
  8. They Do the Same Things Different There, Robert Shearman (ChiZine)
  9. The Bitterwood Bible and Other Recountings, Angela Slatter (Tartarus)
  10. Gifts for the One Who Comes After, Helen Marshall (ChiZine)
  11. Secret Lives of Books, Rosaleen Love (Twelfth Planet)
  12. How a Mother Weaned Her Girl from Fairy Tales, Kate Bernheimer (Coffee House)
  13. The Court of Lies, Mark Teppo (Resurrection)
  14. Death at the Blue Elephant, Janeen Webb (Ticonderoga)
Anthology
  1. Winner: Rogues, George R. R. Martin & Gardner Dozois, eds. (Bantam; Titan)
  2. The Time Traveler's Almanac, Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer, eds. (Head of Zeus; Tor)
  3. Reach for Infinity, Jonathan Strahan, ed. (Solaris US; Solaris UK)
  4. Long Hidden: Speculative Fiction from the Margins of History, Rose Fox & Daniel José Older, eds. (Crossed Genres)
  5. The Year's Best Science Fiction: Thirty-first Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)
  6. Monstrous Affections, Kelly Link & Gavin Grant, eds. (Candlewick)
  7. Upgraded, Neil Clarke, ed. (Wyrm)
  8. Kaleidoscope, Alisa Krasnostein & Julia Rios, eds. (Twelfth Planet)
  9. Fearful Symmetries, Ellen Datlow, ed. (ChiZine)
  10. The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume Eight, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  11. Lovecraft's Monsters, Ellen Datlow, ed. (Tachyon)
  12. Hieroglyph: Stories & Visions for a Better Future, Ed Finn & Kathryn Cramer, eds. (Morrow)
  13. The Mammoth Book of SF Stories by Women, Alex Dally MacFarlane, ed. (Robinson; Running Press)
  14. Solaris Rising 3, Ian Whates, ed. (Solaris)
  15. Fearsome Magics: The New Solaris Book of Fantasy 2, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  16. The Book of Silverberg: Stories In Honor of Robert Silverberg, Gardner Dozois & William Schafer, eds. (Subterranean)
  17. Nightmare Carnival, Ellen Datlow, ed. (Dark Horse)
  18. The Very Best of Fantasy and Science Fiction, Volume 2, Gordon Van Gelder, ed. (Tachyon)
  19. The Year's Best Dark Fantasy & Horror: 2014 Edition, Paula Guran, ed. (Prime)
  20. Year's Best Weird Fiction Volume One, Laird Barron & Michael Kelly, eds. (Undertow)
  21. The Year's Best Science Fiction & Fantasy: 2014 Edition, Rich Horton, ed. (Prime)
  22. The Best Horror of the Year: Volume Six, Ellen Datlow, ed. (Night Shade)
Non-fiction
  1. Winner: What Makes This Book So Great, Jo Walton (Tor; Corsair 2015)
  2. The Secret History of Wonder Woman, Jill Lepore (Knopf)
  3. Robert A. Heinlein: In Dialogue with His Century, Volume 2: 1948-1988: The Man Who Learned Better, William H. Patterson, Jr. (Tor)
  4. Ray Bradbury Unbound, Jonathan R. Eller (University of Illinois Press)
  5. Harry Harrison! Harry Harrison!, Harry Harrison (Tor)
  6. Greg Egan, Karen Burnham (University of Illinois Press)
  7. Stay, John Clute (Beccon)
  8. The Oxford Handbook of Science Fiction, Rob Latham (Oxford)
  9. The Heritage of Heinlein: A Critical Reading of the Fiction, Thomas D. Clareson & Joe Sanders (McFarland)
  10. Sibilant Fricative: Essays & Reviews, Adam Roberts (Steel Quill)
  11. Vintage Visions: Essays on Early Science Fiction, Arthur B. Evans (Wesleyan University Press)
  12. Call and Response, Paul Kincaid (Beccon)
Art Book
  1. Winner: Spectrum 21: The Best in Contemporary Fantastic Art, John Fleskes, ed. (Flesk)
  2. The Art of Neil Gaiman, Hayley Campbell (Harper Design)
  3. The Art of Space: The History of Space Art, from the Earliest Visions to the Graphics of the Modern Era, Ron Miller (Zenith)
  4. Brian Froud's Faeries' Tales, Brian Froud & Wendy Froud (Abrams)
  5. The Art of Jim Burns: Hyperluminal, Jim Burns (Titan)
  6. The Collectors' Book of Virgil Finlay, Robert Weinberg, Douglas Ellis & Robert T. Garcia, eds. (American Fantasy)
  7. Dreamland, Boris Vallejo & Julie Bell (Harper)
  8. The Art of Ian Miller, Ian Miller (Titan)
  9. Sketching from the Imagination: Fantasy, Anonymous, ed. (3dtotal)
  10. Biomech Art: Surrealism, Cyborgs and Alien Universes, Martin de Diego Sádaba (Graffito)
  11. The Art of Fred Gambino: Dark Shepherd, Fred Gambino (Titan)
Magazine
  1. Winner: Tor.com
  2. Asimov's
  3. Clarkesworld
  4. F&SF
  5. Lightspeed
  6. Subterranean
  7. Strange Horizons
  8. Analog
  9. Beneath Ceaseless Skies
  10. SF Signal
  11. Interzone
  12. The Coode Street Podcast
  13. Ansible
  14. Lady Churchill's Rosebud Wristlet
  15. Apex
  16. Galactic Suburbia
  17. Daily SF
  18. The New York Review of SF
  19. File 770
  20. (tie): Amazon
  21. (tie): Black Gate
  22. Cemetery Dance
  23. Shimmer
  24. SF Squeecast
Publisher/imprint
  1. Winner: Tor
  2. Subterranean
  3. Orbit
  4. Small Beer
  5. Angry Robot
  6. Gollancz
  7. DAW
  8. Baen
  9. Tachyon
  10. Ballantine/Del Rey
  11. Solaris
  12. Ace
  13. PS Publishing
  14. Aqueduct
  15. Twelfth Planet
  16. Centipede
  17. NESFA
  18. ChiZine
  19. Harper
  20. St. Martin's
  21. Pyr
  22. Roc
  23. Penguin
  24. Night Shade
  25. Tor UK
Remarks:
Winners: This is Ann Leckie's second Locus win, this time for Best SF Novel, after winning in the First Novel category last year.

Katherine Addison, Mary Rickert, Joe Abercrombie (twice), Amal El-Mohtar, Jay Lake, Jo Walton, and John Fleskes are first-time Locus winners.

At the other extreme, this is Ellen Datlow's 12th Locus win as best editor, and Tor (or Tor/St. Martin's) 28th consecutive win as best publisher.

Finalists: First-time Locus finalists are Katherine Addison (though as Sarah Monette she has 9 prior nominations), Jennifer Marie Brissett, Hayley Campbell, Beth Cato, Rose Fox, Jill Lepore, Cixin Liu, Daniel Jose Older, and Brian Staveley.

Finalists who've won Locus Awards most often are Ellen Datlow, with 11 wins since 2005; Gardner Dozois, with 38 wins since 1987; Ursula K. Le Guin, with 21 wins since 1972; George R.R. Martin, with 14 wins since 1976; Robert Silverberg, with 9 wins since 1971; and Michael Whelan, with 30 wins since 1980.































































Copyright 2012 - 2017 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Friday 2 Oct 2015 at 11:02 PT