Locus Awards 1996


science fiction awards database








Tiptree <— 1996 thread —> Analog Poll

1997 <— Locus Awards —> 1995
Where and When: ConDiablo, the 1996 Westercon, El Paso TX : July 5, 1996
Eligibility Year: 1995
Sf Novel
  1. Winner: The Diamond Age, Neal Stephenson (Bantam Spectra)
  2. Brightness Reef, David Brin (Bantam Spectra)
  3. Invader, C. J. Cherryh (DAW)
  4. Legacy, Greg Bear (Tor)
  5. The Time Ships, Stephen Baxter (HarperCollins UK; HarperPrism)
  6. Sailing Bright Eternity, Gregory Benford (Gollancz; Bantam Spectra)
  7. Chaga (US title: Evolution's Shore), Ian McDonald (Gollancz; Bantam Spectra)
  8. Metropolitan, Walter Jon Williams (HarperPrism)
  9. Worldwar: Tilting the Balance, Harry Turtledove (Ballantine Del Rey)
  10. Slow River, Nicola Griffith (Ballantine Del Rey)
  11. Amnesia Moon, Jonathan Lethem (Harcourt Brace)
  12. Kaleidoscope Century, John Barnes (Tor)
  13. Fairyland, Paul J. McAuley (Gollancz)
  14. The Ganymede Club, Charles Sheffield (Tor)
  15. The Killing Star, Charles Pellegrino & George Zebrowski (Morrow AvoNova)
  16. Gaia's Toys, Rebecca Ore (Tor)
  17. The Stone Garden, Mary Rosenblum (Ballantine Del Rey)
  18. Testament, Valerie J. Freireich (Roc)
  19. The Golden Nineties, Lisa Mason (Bantam Spectra)
  20. Shadow Man, Melissa Scott (Tor)
  21. The Terminal Experiment, Robert J. Sawyer (HarperPrism)
  22. An Exaltation of Larks, Robert Reed (Tor)
Fantasy Novel
  1. Winner: Alvin Journeyman, Orson Scott Card (Tor)
  2. Waking the Moon (revised), Elizabeth Hand (HarperPrism)
  3. Fortress in the Eye of Time, C. J. Cherryh (HarperPrism)
  4. The Lions of Al-Rassan, Guy Gavriel Kay (Viking Canada; HarperPrism)
  5. Resurrection Man, Sean Stewart (Ace)
  6. The Silent Strength of Stones, Nina Kiriki Hoffman (AvoNova)
  7. The Book of Atrix Wolfe, Patricia A. McKillip (Ace)
  8. Blood, Michael Moorcock (Millennium; Morrow AvoNova)
  9. Storm Rising, Mercedes Lackey (DAW)
  10. City of Bones, Martha Wells (Tor)
  11. Crown of Shadows, C. S. Friedman (DAW)
  12. Maskerade, Terry Pratchett (Gollancz)
  13. Zod Wallop, William Browning Spencer (St. Martin's)
  14. Assassin's Apprentice, Robin Hobb (Bantam Spectra)
  15. Stone of Tears, Terry Goodkind (Millennium; Tor)
  16. The Tower of Beowulf, Parke Godwin (Morrow)
  17. A Sorcerer and a Gentleman, Elizabeth Willey (Tor)
  18. World Without End, Sean Russell (DAW)
  19. Harp of Winds, Maggie Furey (Legend; Bantam Spectra)
Horror/dark Fantasy Novel
  1. Winner: Expiration Date, Tim Powers (HarperCollins UK; Tor)
  2. Travelling with the Dead (US title: Traveling with the Dead), Barbara Hambly (HarperCollins UK; Ballantine Del Rey)
  3. Rose Madder, Stephen King (Viking)
  4. The Bloody Red Baron, Kim Newman (Carroll & Graf)
  5. Paint it Black (US title: Midnight Blue), Nancy A. Collins (NEL; White Wolf)
  6. All the Bells on Earth, James P. Blaylock (Ace)
  7. The Off Season, Jack Cady (St. Martin's)
  8. Memnoch the Devil, Anne Rice (Knopf)
  9. Vanitas, S. P. Somtow (Transylvania Press Canada; Tor)
  10. Desmodus, Melanie Tem (Headline; Dell)
  11. Vivia, Tanith Lee (Little, Brown UK)
  12. Night Magic, Tom Tryon (Simon & Schuster)
First Novel
  1. Winner: The Bohr Maker, Linda Nagata (Bantam Spectra)
  2. The Shape-Changer's Wife, Sharon Shinn (Ace)
  3. Lethe, Tricia Sullivan (Gollancz; Bantam Spectra)
  4. Dead Girls, Richard Calder (HarperCollins UK; St. Martin's)
  5. Door Number Three, Patrick O'Leary (Tor)
  6. The Baker's Boy, J. V. Jones (Warner Aspect)
  7. Quasar, Jamil Nasir (Bantam Spectra)
  8. Humility Garden, Felicity Savage (Roc)
  9. Genellan: Planetfall, Scott G. Gier (Ballantine Del Rey)
  10. Primary Inversion, Catherine Asaro (Tor)
  11. Legacies, Alison Sinclair (Millennium)
  12. The Printer's Devil, Chico Kidd (Baen)
Novella
  1. Winner: Remake, Connie Willis (Mark V. Ziesing; Bantam Spectra)
  2. “A Man of the People”, Ursula K. Le Guin (Asimov's Apr 1995)
  3. “A Woman's Liberation”, Ursula K. Le Guin (Asimov's Jul 1995)
  4. “Fault Lines”, Nancy Kress (Asimov's Aug 1995)
  5. Harvest the Fire, Poul Anderson (Tor)
  6. “The Death of Captain Future”, Allen Steele (Asimov's Oct 1995)
  7. “The Ziggurat”, Gene Wolfe (Full Spectrum 5)
  8. “Mortimer Gray's History of Death”, Brian Stableford (Asimov's Apr 1995)
  9. “Hottentots”, Paul Di Filippo (The Steampunk Trilogy)
  10. “Bibi”, Mike Resnick & Susan Shwartz (Asimov's mid-Dec 1995)
  11. “We Were Out of Our Minds With Joy”, David Marusek (Asimov's Nov 1995)
  12. “Human History”, Lucius Shepard (21st Annual World Fantasy Convention Program Book)
  13. “At the Eschaton”, Charles Sheffield (Far Futures)
  14. “Hot Times in Magma City”, Robert Silverberg (Omni Online Jun 1995; Asimov's mid-Dec 1995)
  15. “Looking for Kelly Dahl”, Dan Simmons (Omni Online Sep 1995; High Fantastic)
  16. “Inherit the Earth”, Brian Stableford (Analog Jul 1995)
  17. “The City of God”, Gardner Dozois & Michael Swanwick (Omni Online Dec 1995)
  18. “Death in the Promised Land”, Pat Cadigan (Omni Online Mar 1995; Asimov's Nov 1995)
  19. “Hypocaust & Bathysphere”, Rebecca Ore (Asimov's Jan 1995)
  20. “De Secretis Mulierum”, L. Timmel Duchamp (F&SF May 1995)
  21. “The Hunger and Ecstasy of Vampires”, Brian Stableford (Interzone #91 Jan 1995,#92 Feb 1995)
  22. “You Could Go Home Again”, Howard Waldrop (Omni Online May 1995)
  23. “In Forests Afloat Upon the Sea”, Daniel Hatch (Analog Jan 1995)
Novelette
  1. Winner: “When the Old Gods Die”, Mike Resnick (Asimov's Apr 1995)
  2. “Ether OR”, Ursula K. Le Guin (Asimov's Nov 1995)
  3. “Think Like a Dinosaur”, James Patrick Kelly (Asimov's Jun 1995)
  4. “Wang's Carpets”, Greg Egan (New Legends)
  5. “Evolution”, Nancy Kress (Asimov's Nov 1995)
  6. “Coming of Age in Karhide by Sov Thade Tage em Ereb, of Rer, in Karhide, on Gethen”, Ursula K. Le Guin (New Legends)
  7. “For White Hill”, Joe Haldeman (Far Futures)
  8. “I, Iscariot”, Michael Bishop (Crank! #5 Summer 1995)
  9. “The Good Rat”, Allen Steele (Analog mid-Dec 1995)
  10. “A Worm in the Well”, Gregory Benford (Analog Nov 1995)
  11. “The Ant-Men of Tibet”, Stephen Baxter (Interzone #95 May 1995)
  12. “Luminous”, Greg Egan (Asimov's Sep 1995)
  13. “Must and Shall”, Harry Turtledove (Asimov's Nov 1995)
  14. “Judgment Engine”, Greg Bear (Far Futures)
  15. “Lunch at the Gotham Café”, Stephen King (Dark Love)
  16. “TAP”, Greg Egan (Asimov's Nov 1995)
  17. “Starship Day”, Ian R. MacLeod (Asimov's Jul 1995)
  18. “Recording Angel”, Paul J. McAuley (New Legends)
  19. “Gone to Glory”, R. Garcia y Robertson (F&SF Jul 1995)
  20. “Silver Fire”, Greg Egan (Interzone #102 Dec 1995)
  21. “Waging Good”, Robert Reed (Asimov's Jan 1995)
  22. “The Red Blaze is the Morning”, Robert Silverberg (New Legends)
Short Story
  1. Winner: “The Lincoln Train”, Maureen F. McHugh (F&SF Apr 1995)
  2. “Gossamer”, Stephen Baxter (Science Fiction Age Nov 1995)
  3. “High Abyss”, Gregory Benford (New Legends)
  4. “A Birthday”, Esther M. Friesner (F&SF Aug 1995)
  5. “The Three Descents of Jeremy Baker”, Roger Zelazny (F&SF Jul 1995)
  6. “Walking Out”, Michael Swanwick (Asimov's Feb 1995)
  7. “Life on the Moon”, Tony Daniel (Asimov's Apr 1995)
  8. “The Lens of Time”, James Gunn (Analog Oct 1995)
  9. “There Are No Dead”, Terry Bisson (Omni Jan 1995)
  10. “Olders”, Ursula K. Le Guin (Omni Winter 1995)
  11. “The Day the Aliens Came”, Robert Sheckley (New Legends)
  12. “The Age of Innocence”, Brian Stableford (Asimov's Jun 1995)
  13. “Into the Tunnel!”, Brian W. Aldiss (Asimov's Apr 1995)
  14. “Home”, Geoff Ryman (Interzone #93 Mar 1995)
  15. “Alice's Asteroid”, G. David Nordley (Asimov's Oct 1995)
  16. “The Beautiful, the Damned”, Kristine Kathryn Rusch (F&SF Feb 1995)
  17. “The Promise of God”, Michael F. Flynn (F&SF Mar 1995)
Collection
  1. Winner: Four Ways to Forgiveness, Ursula K. Le Guin (HarperPrism)
  2. Ingathering: The Complete People Stories of Zenna Henderson, Zenna Henderson (NESFA Press)
  3. Bloodchild and Other Stories, Octavia E. Butler (Four Walls Eight Windows)
  4. The Ultimate Egoist: Volume I: The Complete Stories of Theodore Sturgeon, Theodore Sturgeon, edited by Paul Williams (North Atlantic Books)
  5. The Steampunk Trilogy, Paul Di Filippo (Four Walls Eight Windows)
  6. Axiomatic, Greg Egan (Millennium)
  7. The Ivory and the Horn, Charles de Lint (Tor)
  8. Georgia on My Mind and Other Places, Charles Sheffield (Tor)
  9. Strange Highways, Dean Koontz (Headline; Warner)
  10. The Panic Hand, Jonathan Carroll (HarperCollins UK)
  11. Our Lady of Chernobyl, Greg Egan (MirrorDanse Books)
  12. Tales of Zothique, Clark Ashton Smith (Necronomicon Press)
  13. A Flush of Shadows, Kate Wilhelm (St. Martin's)
  14. Lunching with the Antichrist, Michael Moorcock (Mark V. Ziesing)
  15. The Secret of This Book (US title: Common Clay), Brian W. Aldiss (HarperCollins UK; St. Martin's)
  16. Fabulous Harbours, Michael Moorcock (Millennium)
  17. Blue Shifting, Eric Brown (Pan)
Anthology
  1. Winner: The Year's Best Science Fiction: Twelfth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)
  2. New Legends, Greg Bear, ed. (Legend; Tor)
  3. The Year's Best Fantasy and Horror: Eighth Annual Collection, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)
  4. Far Futures, Gregory Benford, ed. (Tor)
  5. Full Spectrum 5, Jennifer Hershey, Tom Dupree & Janna Silverstein, eds. (Bantam Spectra)
  6. Ruby Slippers, Golden Tears, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Morrow AvoNova)
  7. Women of Wonder: The Classic Years, Pamela Sargent, ed. (Harcourt Brace)
  8. Peter S. Beagle's Immortal Unicorn, Peter S. Beagle & Janet Berliner, eds. (HarperPrism)
  9. Dark Love, Nancy A. Collins, Edward E. Kramer & Martin H. Greenberg, eds. (Roc)
  10. Nebula Awards 29, Pamela Sargent, ed. (Harcourt Brace)
  11. The Armless Maiden and Other Tales for Childhood's Survivors, Terri Windling, ed. (Tor)
  12. Women of Wonder: The Contemporary Years, Pamela Sargent, ed. (Harcourt Brace)
  13. Tombs, Peter Crowther & Edward E. Kramer, eds. (White Wolf)
  14. How To Save the World, Charles Sheffield, ed. (Tor)
  15. Killing Me Softly, Gardner Dozois, ed. (HarperPrism)
  16. Xanadu 3, Jane Yolen, ed. (Tor)
  17. Best New Horror 6, Stephen Jones, ed. (Robinson; Carroll & Graf)
  18. Peter Straub's Ghosts, Peter Straub, ed. (Pocket Star)
  19. Chicks in Chainmail, Esther M. Friesner, ed. (Baen)
Nonfiction
  1. Winner: Science Fiction: The Illustrated Encyclopedia, John Clute (Dorling Kindersley)
  2. Anatomy of Wonder 4, Neil Barron, ed. (R.R. Bowker)
  3. The Ultimate Guide to Science Fiction, Second Edition, David Pringle (Scholar Press)
  4. The Shifting Realities of Philip K. Dick: Selected Literary and Philosophical Writings, Lawrence Sutin, ed. (Pantheon)
  5. The Detached Retina, Brian W. Aldiss (Liverpool University Press; Syracuse University Press)
  6. St. James Guide to Science Fiction Writers: 4th Edition, Jay P. Pederson & Robert Reginald, eds. (St. James Press)
  7. To Write Like a Woman: Essays in Feminism and Science Fiction, Joanna Russ (Indiana University Press)
  8. Our Vampires, Ourselves, Nina Auerbach (University of Chicago Press)
  9. Future Perfect: American Science Fiction of the Nineteenth Century—An Anthology, H. Bruce Franklin, ed. (Rutgers University Press)
Art Book
  1. Winner: Spectrum 2: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Burnett & Arnie Fenner, eds. (Underwood Books)
  2. Dinotopia: The World Beneath, James Gurney (Turner)
  3. Alien Horizons: The Fantastic Art of Bob Eggleton, Bob Eggleton (Paper Tiger)
  4. The Alien Life of Wayne Barlowe, Wayne Barlowe (Morpheus International)
  5. A Hannes Bok Showcase, Stephen D. Korshak ed; artist Hannes Bok (Charles F. Miller)
  6. Electric Dreams: The Art of Barclay Shaw, Barclay Shaw (Paper Tiger)
  7. Stephen E. Fabian's Women & Wonders, Stephen E. Fabian (Charles F. Miller)
Magazine
  1. Winner: Asimov's
  2. F&SF
  3. Analog
  4. Science Fiction Age
  5. Interzone
  6. Realms of Fantasy
  7. Century
  8. Science Fiction Chronicle
  9. Omni
  10. The New York Review of Science Fiction
  11. Crank!
  12. Marion Zimmer Bradley's Fantasy Magazine
  13. Tomorrow Speculative Fiction
Book Publisher
  1. Winner: Tor/St. Martin's
  2. Bantam/Doubleday/Dell
  3. Ballantine/Del Rey/Random House
  4. HarperCollins US
  5. DAW
  6. Putnam/Berkley/Ace
  7. Baen
  8. Avon/Morrow
  9. Gollancz
  10. White Wolf
  11. Mark V. Ziesing
  12. Penguin/Roc/Viking
  13. Warner Aspect

Copyright 2012 - 2017 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Tuesday 11 Sep 2012 at 16:16 PT