Locus Awards 2019


science fiction awards database


















































































Tiptree <— 2019 thread —> Aurealis

<— Locus Awards —> 2018
Where and When: Seattle WA : June 29, 2019
Eligibility Year: 2018
Sf Novel
  1. Winner: The Calculating Stars, Mary Robinette Kowal (Tor)
  2. Space Opera, Catherynne M. Valente (Saga)
  3. Revenant Gun, Yoon Ha Lee (Solaris)
  4. Record of a Spaceborn Few, Becky Chambers (Harper Voyager; Hodder & Stoughton)
  5. Blackfish City, Sam J. Miller (Ecco; Orbit)
  6. Red Moon, Kim Stanley Robinson (Orbit)
  7. If Tomorrow Comes, Nancy Kress (Tor)
  8. Embers of War, Gareth L. Powell (Titan)
  9. Unholy Land, Lavie Tidhar (Tachyon)
  10. Elysium Fire, Alastair Reynolds (Gollancz; Orbit)
Fantasy Novel
  1. Winner: Spinning Silver, Naomi Novik (Del Rey; Macmillan)
  2. The Mere Wife, Maria Dahvana Headley (MCD)
  3. European Travel for the Monstrous Gentlewoman, Theodora Goss (Saga)
  4. Foundryside, Robert Jackson Bennett (Crown; Jo Fletcher)
  5. Lies Sleeping, Ben Aaronovitch (DAW; Gollancz)
  6. The Monster Baru Cormorant, Seth Dickinson (Tor)
  7. The Wonder Engine, T. Kingfisher (Argyll Productions)
  8. Deep Roots, Ruthanna Emrys (Tor.com)
  9. Ahab's Return, Jeffrey Ford (Morrow)
  10. Creatures of Want and Ruin, Molly Tanzer (John Joseph Adams)
Horror Novel
  1. Winner: The Cabin at the End of the World, Paul Tremblay (Morrow; Titan)
  2. The Outsider, Stephen King (Scribner; Hodder & Stoughton)
  3. Cross Her Heart, Sarah Pinborough (HarperCollins UK/Morrow)
  4. In the Night Wood, Dale Bailey (John Joseph Adams)
  5. The Hunger, Alma Katsu (Putnam; Bantam Press)
  6. Tide of Stone, Kaaron Warren (Omnium Gatherum)
  7. Coyote Songs, Gabino Iglesias (Broken River)
  8. We Sold Our Souls, Grady Hendrix (Quirk)
  9. The Listener, Robert McCammon (Cemetery Dance)
  10. Unlanguage, Michael Cisco (Eraserhead)
Young Adult Book
  1. Winner: Dread Nation, Justina Ireland (Balzer + Bray)
  2. The Cruel Prince, Holly Black (Little, Brown; Hot Key)
  3. Mapping the Bones, Jane Yolen (Philomel)
  4. Tess of the Road, Rachel Hartman (Random House)
  5. Cross Fire, Fonda Lee (Scholastic)
  6. The Gone Away Place, Christopher Barzak (Knopf)
  7. The Belles, Dhonielle Clayton (Freeform; Gollancz)
  8. The Agony House, Cherie Priest & Tara O'Connor (Levine)
  9. Half-Witch, John Schoffstall (Big Mouth House)
  10. Impostors, Scott Westerfeld (Scholastic)
First Novel
  1. Winner: Trail of Lightning, Rebecca Roanhorse (Saga)
  2. The Poppy War, R. F. Kuang (Harper Voyager)
  3. Children of Blood and Bone, Tomi Adeyemi (Henry Holt; Macmillan)
  4. Witchmark, C. L. Polk (Tor.com)
  5. Semiosis, Sue Burke (Tor)
  6. The Quantum Magician, Derek Künsken (Solaris)
  7. Empire of Sand, Tasha Suri (Orbit)
  8. Armed in Her Fashion, Kate Heartfield (ChiZine)
  9. Severance, Ling Ma (Farrar, Straus and Giroux)
  10. Annex, Rich Larson (Orbit)
Novella
  1. Winner: Artificial Condition, Martha Wells (Tor.com)
  2. The Tea Master and the Detective, Aliette de Bodard (Subterranean)
  3. Rogue Protocol, Martha Wells (Tor.com)
  4. Gods, Monsters, and the Lucky Peach, Kelly Robson (Tor.com)
  5. The Black God's Drums, P. Djčlí Clark (Tor.com)
  6. Time Was, Ian McDonald (Tor.com)
  7. The Descent of Monsters, JY Yang (Tor.com)
  8. Black Helicopters, Caitlín R. Kiernan (Tor.com)
  9. The Freeze-Frame Revolution, Peter Watts (Tachyon)
  10. “Umbernight”, Carolyn Ives Gilman (Clarkesworld Feb 2018)
Novelette
  1. Winner: The Only Harmless Great Thing, Brooke Bolander (Tor.com)
  2. “Nine Last Days on Planet Earth”, Daryl Gregory (Tor.com 19 Sep 2018)
  3. “Okay, Glory”, Elizabeth Bear (Twelve Tomorrows)
  4. “An Agent of Utopia”, Andy Duncan (An Agent of Utopia)
  5. “Quality Time”, Ken Liu (Robots vs Fairies)
  6. “How to Swallow the Moon”, Isabel Yap (Uncanny Nov/Dec 2018)
  7. “The Last Banquet of Temporal Confections”, Tina Connolly (Tor.com 11 Jul 2018)
  8. “No Flight Without the Shatter”, Brooke Bolander (Tor.com 15 Aug 2018)
  9. “The Donner Party”, Dale Bailey (F&SF Jan/Feb 2018)
  10. “Queen Lily”, Theodora Goss (Lightspeed Nov 2018)
Short Story
  1. Winner: “The Secret Lives of the Nine Negro Teeth of George Washington”, Phenderson Djčlí Clark (Fireside Feb 2018)
  2. “STET”, Sarah Gailey (Fireside Oct 2018)
  3. “Firelight”, Ursula K. Le Guin (Paris Review Sum 2018)
  4. “The Storyteller's Replacement”, N. K. Jemisin (How Long 'til Black Future Month?)
  5. “Cuisine des Mémoires”, N. K. Jemisin (How Long 'til Black Future Month?)
  6. “A Witch's Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies”, Alix E. Harrow (Apex 6 Feb 2018)
  7. “The Starship and the Temple Cat”, Yoon Ha Lee (Beneath Ceaseless Skies 1 Feb 2018)
  8. “The Bookcase Expedition”, Jeffrey Ford (Robots vs Fairies)
  9. “The Court Magician”, Sarah Pinsker (Lightspeed Jan 2018)
  10. “Mother of Invention”, Nnedi Okorafor (Future Tense)
Collection
  1. Winner: How Long 'til Black Future Month?, N. K. Jemisin (Orbit)
  2. An Agent of Utopia, Andy Duncan (Small Beer)
  3. The Future Is Blue, Catherynne M. Valente (Subterranean)
  4. Fire & Blood, George R. R. Martin (Bantam; Harper Voyager UK)
  5. How to Fracture a Fairy Tale, Jane Yolen (Tachyon)
  6. Starlings, Jo Walton (Tachyon)
  7. The Dinosaur Tourist, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
  8. The Tangled Lands, Paolo Bacigalupi & Tobias S. Buckell (Saga)
  9. Brief Cases, Jim Butcher (Ace; Orbit UK)
  10. All the Fabulous Beasts, Priya Sharma (Undertow)
Anthology
  1. Winner: The Book of Magic, Gardner Dozois, ed. (Bantam; Harper Voyager UK)
  2. Robots vs Fairies, Dominik Parisien & Navah Wolfe, eds. (Saga)
  3. Infinity's End, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  4. The Year's Best Science Fiction: Thirty-fifth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin)
  5. The Future Is Female!, Lisa Yaszek, ed. (Library of America)
  6. Worlds Seen in Passing, Irene Gallo, ed. (Tor.com)
  7. The Best American Science Fiction and Fantasy 2018, N. K. Jemisin & John Joseph Adams, eds. (Mariner)
  8. The Best Science Fiction & Fantasy of the Year Volume Twelve, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  9. The Best Horror of the Year Volume Ten, Ellen Datlow, ed. (Night Shade)
  10. The Underwater Ballroom Society, Tiffany Trent & Stephanie Burgis, eds. (Five Fathoms)
Nonfiction
  1. Winner: Ursula K. Le Guin: Conversations on Writing, Ursula K. Le Guin & David Naimon (Tin House)
  2. Astounding: John W. Campbell, Isaac Asimov, Robert A. Heinlein, L. Ron Hubbard, and the Golden Age of Science Fiction, Alec Nevala-Lee (Dey Street)
  3. An Informal History of the Hugos: A Personal Look Back at the Hugo Awards, 1953-2000, Jo Walton (Tor)
  4. Dreams Must Explain Themselves: The Selected Non-Fiction of Ursula K. Le Guin, Ursula K. Le Guin (Gollancz)
  5. Tolkien: Maker of Middle-earth, Catherine McIlwaine, ed. (Bodleian Library)
  6. Space Odyssey: Stanley Kubrick, Arthur C. Clarke, and the Making of a Masterpiece, Michael Benson (Simon & Schuster)
  7. Sense of Wonder: Short Fiction Reviews (2009-2017), Gardner Dozois (ReAnimus)
  8. None of This Is Normal: The Fiction of Jeff VanderMeer, Benjamin J. Robertson (University of Minnesota Press)
  9. Old Futures: Speculative Fiction and Queer Possibility, Alexis Lothian (NYU Press)
  10. Strange Stars, Jason Heller (Melville House)
Art Book
  1. Winner: The Books of Earthsea: The Complete Illustrated Edition, Ursula K. Le Guin, illustrated by Charles Vess (Saga)
  2. Beyond Science Fiction: The Alternative Realism of Michael Whelan, Michael Whelan (Baby Tattoo)
  3. Dungeons & Dragons Art and Arcana: A Visual History, Michael Witwer, Kyle Newman, Jon Peterson & Sam Witwer (Ten Speed)
  4. Cicada, Shaun Tan (Lothian; Levine 2019)
  5. Spectrum 25: The Best in Contemporary Fantastic Art, John Fleskes, ed. (Flesk)
  6. A Middle-earth Traveler: Sketches from Bag End to Mordor, John Howe (Houghton Mifflin Harcourt; HarperCollins UK)
  7. Yoshitaka Amano: The Illustrated Biography – Beyond the Fantasy, Florent Gorges (Les Éditions Pix’n Love 2015; Dark Horse)
  8. The Tales of Beedle Bard, J. K. Rowling, illustrated by Lisbeth Zwerger (Levine)
  9. The Thousand Demon Tree, Jeffrey Alan Love (Flesk)
  10. The Electric State, Simon Stĺlenhag (Fria Ligan 2017; Skybound)
Magazine
  1. Winner: Tor.com
  2. F&SF
  3. Uncanny
  4. Asimov's
  5. Clarkesworld
  6. Lightspeed
  7. Analog
  8. Beneath Ceaseless Skies
  9. Strange Horizons
  10. Fireside
Publisher
  1. Winner: Tor
  2. Orbit
  3. Subterranean
  4. Saga
  5. Small Beer
  6. Angry Robot
  7. Gollancz
  8. DAW
  9. Baen
  10. Tachyon













































































































































































































































Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Monday 1 Jul 2019 at 10:21 PT