British Fantasy Awards All Nominees


science fiction awards database


































































Andre Norton <— Overview thread —> British SF

  British Fantasy Awards  
Abercrombie, Joe (5 nominations)
2017:
Sharp Ends — collection — nomination

2016:
Half a War — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

2013:
Red Country — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

2012:
The Heroes — novel — nomination

2010:
Best Served Cold — August Derleth Award (novel) — nomination

Adams, Guy (1 nomination)
2006:
Deadbeat — novella — nomination

Adams, John Joseph (1 nomination)
2015:
Lightspeed — magazine/periodical — nomination

Adams, Richard (1 nomination)
1975:
Shardik — August Derleth Award (novel) — nomination

Adams, Steve (1 nomination)
1999:
artist — nomination

Adlard, Charlie (2 nominations)
2013:
The Walking Dead (by Robert Kirkman & CA) — comic/graphic novel — nomination

2012:
The Walking Dead (by Robert Kirkman & CA) — graphic novel — nomination

Ahmed, Saladin (1 nomination)
2013:
for Throne of the Crescent Moon (Gollancz) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Aickman, Robert (2 nominations; 1 win)
2000:
The Collected Strange Stories — collection — nomination

1981:
“Stains” — short fiction — winner

Akhurst, Julie (1 nomination)
1992:
Icarus — nomination

Alchemy Press (3 nominations)
2017:
independent press — nomination

2001:
small press — nomination

1999:
small press — nomination

Alexander, Poppy (1 nomination)
2002:
artist — nomination

The Alien Online (3 nominations)
2004:
small press — nomination

2003:
small press — nomination

2002:
small press — nomination

Alien (1 nomination; 1 win)
1980:
film — winner

Aliens (1 nomination; 1 win)
1987:
film — winner

Allan, Nina (4 nominations)
2014:
Spin — novella — nomination

2014:
Vivan Guppy and the Brighton Belle — novella — nomination

2013:
“Sunshine” — short story — nomination

2010:
“My Brother's Keeper” — short story — nomination

Allen, Paul C. (1 nomination)
1981:
Fantasy Newsletter — small press — nomination

Alphona, Adrian (1 nomination)
2016:
Ms. Marvel, Vol 2: Generation Why (by G. Willow Wilson, Jacob Wyatt & AA) — comic/graphic novel — nomination

Anderson, Poul (1 nomination; 1 win)
1974:
Hrolf Kraki's Saga — August Derleth Award (novel) — winner

Andrews, Scott H. (1 nomination; 1 win)
2016:
Beneath Ceaseless Skies — magazine/periodical — winner

Andurile (1 nomination; 1 win)
1977:
small press — winner

Anthony, Piers (1 nomination; 1 win)
1978:
A Spell for Chameleon — August Derleth Award (novel) — winner

Aplin, Marc (3 nominations)
2016:
Fantasy-Faction (MA & Jennie Ivins, eds.) — non-fiction — nomination

2014:
Fantasy Faction — non-fiction — nomination

2013:
The Fantasy-Faction Anthology — non-fiction — nomination

Ariel (1 nomination)
2005:
The Alien Online — small press — nomination

Arnott, Marion (1 nomination)
2007:
“The Little Drummer Boy” — short fiction — nomination

Arrival (1 nomination; 1 win)
2017:
film/television production — winner

Ashley, Allen (6 nominations; 1 win)
2010:
Once & Future Cities — collection — nomination

2009:
Subtle Edens — anthology — nomination

2008:
“Planet Dodo” — nonfiction — nomination

2007:
The Days of the Dodo — nonfiction — nomination

2006:
The Elastic Books of Numbers — anthology — winner

2005:
Somnambulists — collection — nomination

Ashley, Mike (1 nomination)
1998:
Chronicles of the Round Table — anthology/collection — nomination

At the World's End (1 nomination)
2001:
small press — nomination

Atkins, Peter (2 nominations)
2012:
Rumours of the Marvellous — collection — nomination

1995:
Icarus — nomination

Avery, Simon (1 nomination)
2017:
“Charmed Life” — short fiction — nomination

Bacon, Stephen (1 nomination)
2013:
for Peel Back the Sky (Gray Friar) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Baker, Kate (1 nomination; 1 win)
2014:
Clarkesworld (Neil Clarke, Sean Wallace & KB, eds.) — magazine/periodical — winner

Baldwin, Ben (7 nominations)
2017:
artist — nomination

2016:
artist — nomination

2015:
artist — nomination

2014:
artist — nomination

2013:
artist — nomination

2012:
artist — nomination

2011:
artist — nomination

Ballingrud, Nathan (1 nomination)
2014:
North American Lake Monsters — collection — nomination

Bandilla, Lara (1 nomination)
2003:
artist — nomination

Banks, Iain M. (1 nomination)
1997:
Excession — August Derleth Award (novel) — nomination

Barber, Jenny (1 nomination)
2015:
The Alchemy Press Book of Urban Mythic 2 (Jan Edwards & JB, eds.) — anthology — nomination

Bardy, Alex (1 nomination)
1996:
Sierra Heaven — small press — nomination

Barker, Andrew (1 nomination)
1998:
Tanjen Press — small press — nomination

Barker, Clive (5 nominations; 2 wins)
2006:
artist — nomination

2005:
Abarat: Days of Magic, Nights of War — August Derleth Award (novel) — nomination

1997:
Sacrament — August Derleth Award (novel) — nomination

1986:
“The Forbidden” — short fiction — winner

1985:
“In the Hills, the Cities” — short fiction — winner

Barr, George (1 nomination)
1979:
Hasan by Piers Anthony — artwork — nomination

Barrett, Mike (1 nomination)
2014:
Doors to Elsewhere — non-fiction — nomination

Baxter, Stephen (1 nomination)
1996:
The Time Ships — August Derleth Award (novel) — nomination

Beahm, George (1 nomination)
2010:
Knowing Darkness: Artists Inspired by Stephen King — nonfiction — nomination

Bell, Dave (1 nomination; 1 win)
1993:
(Stuart Hughes & DB) — small press — winner

Benioff, David (1 nomination; 1 win)
2014:
Game of Thrones: “The Rains of Castamere” (by DB & D. B. Weiss) — film/television episode — winner

Bennett, Debbie (1 nomination)
1999:
Prism — small press — nomination

Bennett, James (1 nomination)
2017:
for Chasing Embers (Orbit) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Bennett, Robert Jackson (1 nomination)
2015:
City of Stairs — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

Bestwick, Simon (2 nominations)
2012:
“Dermot” — short story — nomination

2009:
“The Narrows” — novella — nomination

Beukes, Lauren (1 nomination; 1 win)
2014:
The Shining Girls — horror novel (August Derleth Award) — winner

Bezzina, Dave (1 nomination)
2004:
artist — nomination

Billings, Harold (1 nomination)
2011:
M.P. Shiel: The Middle Years 1897-1923 — non-fiction — nomination

Bird, Allyson (3 nominations; 1 win)
2011:
Never Again (AB & Joel Lane, eds.) — anthology — nomination

2009:
Bull Running for Girls — collection — winner

2009:
“The Caul Bearer” — short fiction — nomination

Birdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (1 nomination)
2015:
film/television episode — nomination

Black Mirror (series three) (1 nomination)
2017:
film/television production — nomination

Black Mirror: “White Christmas” (1 nomination)
2015:
film/television episode — nomination

Black Static (3 nominations; 2 wins)
2017:
magazine/periodical — nomination

2012:
magazine — winner

2011:
magazine — winner

Black, Charles (2 nominations)
2014:
The Tenth Black Book of Horror — anthology — nomination

2008:
The Black Book of Horror — anthology — nomination

Black, Shane (1 nomination)
2014:
Iron Man 3 (by Drew Pearce & SB) — film/television episode — nomination

Blackman, W. Haden (1 nomination)
2012:
Batwoman (by J. H. Williams III & WHB) — graphic novel — nomination

Blackmore, Stephen (1 nomination)
2013:
for City of the Lost (DAW) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Blade Runner (1 nomination; 1 win)
1983:
film — winner

Bloch, Robert (1 nomination)
1983:
Psycho II — August Derleth Award (novel) — nomination

Boyens, Philippa (2 nominations)
2014:
The Hobbit: The Desolation of Smaug (by Fran Walsh, PB, Peter Jackson & Guillermo del Toro) — film/television episode — nomination

2013:
The Hobbit: An Unexpected Journey (by Fran Walsh, PB, Peter Jackson & Guillermo del Toro) — screenplay — nomination

Brackett, Leigh (1 nomination)
2006:
Sea Kings of Mars and Otherworldly Stories — collection — nomination

Bradbury, Ray (1 nomination)
1999:
Driving Blind — collection — nomination

Bradley, Dave (2 nominations)
2013:
SFX — magazine/periodical — nomination

2009:
SFX — magazine — nomination

Braun, Russ (1 nomination)
2017:
Sixpack and Dogwelder: Hard Travelin' Heroz (#1-5) (by Garth Ennis & RB) — comic/graphic novel — nomination

Bremejo, Louis (1 nomination)
1979:
“Faster-Than-Light Interstellar Travel” (by Jim Stenstrum & LB) — comic — nomination

Brenchley, Chaz (5 nominations; 1 win)
2007:
Bridge of Dreams — August Derleth Award (novel) — nomination

2000:
Shelter — August Derleth Award (novel) — nomination

1998:
Light Errant — August Derleth Award (novel) — winner

1997:
Blood Waters — anthology/collection — nomination

1996:
Dead of Light — August Derleth Award (novel) — nomination

Brite, Poppy Z. (1 nomination; 1 win)
1994:
Icarus — winner

Broecker, Randy (3 nominations)
2006:
artist — nomination

2003:
artist — nomination

2003:
Art of Imagination: 20th Century Visions of Science Fiction, Horror, and Fantasy (Frank M. Robinson, Robert Weinberg & RB, eds.) — anthology — nomination

Brown, Eric (2 nominations)
2008:
Starship Summer — novella — nomination

2007:
“The Memory of Joy” — novella — nomination

Bruce, Georgina (1 nomination; 1 win)
2017:
“White Rabbit” — short fiction — winner

Brunner, Frank (1 nomination; 1 win)
1979:
“The Scarlet Citadel” (by Roy Thomas & FB) — comic — winner

Buckingham, Mark (1 nomination)
2010:
Fables (by Bill Willingham & MB) — comic/graphic novel — nomination

Budden, Gary (1 nomination)
2017:
“Greenteeth” — short fiction — nomination

Bulmer, Ken (1 nomination)
1998:
special award — nomination

Burchielli, Riccardo (1 nomination)
2013:
Dial H (by China Miéville, Mateus Santolouco, David Lapham & RB) — comic/graphic novel — nomination

Burns, Jim (5 nominations; 4 wins)
2002:
artist — winner

2001:
artist — winner

1998:
artist — winner

1997:
artist — winner

1995:
artist — nomination

Burrows, Jacen (1 nomination)
2011:
Neonomicon (by Alan Moore & JB) — graphic novel — nomination

Busby, Lisa (1 nomination)
2000:
artist — nomination

Buxton, Darrel (1 nomination)
2011:
The Shrieking Sixties — non-fiction — nomination

Byrne, Eugene (1 nomination)
1997:
“Citizen Ed” (by Kim Newman & EB) — short story — nomination

Cadigan, Pat (1 nomination)
2014:
“Chalk” — short story — nomination

Campbell, Ramsey (30 nominations; 12 wins)
2017:
The Searching Dead — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2014:
Holes for Faces — collection — nomination

2013:
The Kind Folk — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2010:
Just Behind You — collection — nomination

2009:
Thieving Fear — August Derleth Award (novel) — nomination

2008:
“Digging Deep” — short fiction — nomination

2008:
The Grin of the Dark — August Derleth Award (novel) — winner

2006:
“Just Behind You” — short fiction — nomination

2006:
Secret Stories — August Derleth Award (novel) — nomination

2004:
“Fear the Dead” — short fiction — nomination

2004:
Told by the Dead — collection — winner

2003:
Ramsey Campbell, Probably: Essays on Horror and Sundry Fantasies — collection — winner

2003:
The Darkest Part of the Woods — August Derleth Award (novel) — nomination

2001:
“No Story in It” — short fiction — nomination

2001:
Silent Children — August Derleth Award (novel) — nomination

2000:
“The Entertainment” — short fiction — nomination

1999:
Ghosts and Grisly Things — collection — winner

1999:
“Nevere to be Heard” — short fiction — nomination

1998:
The House on Nazareth Hill — August Derleth Award (novel) — nomination

1998:
“The Word” — short story — nomination

1994:
The Long Lost — August Derleth Award (novel) — winner

1992:
The Count of Eleven — August Derleth Award (novel) — nomination

1991:
Best New Horror (Stephen Jones & RC, eds.) — anthology/collection — winner

1991:
Midnight Sun — August Derleth Award (novel) — winner

1989:
The Influence — August Derleth Award (novel) — winner

1988:
The Hungry Moon — August Derleth Award (novel) — winner

1985:
Incarnate — August Derleth Award (novel) — winner

1981:
To Wake the Dead — August Derleth Award (novel) — winner

1979:
“The Change of Names” — short story — nomination

1978:
“In the Bag” — short story — winner

Captain America: Civil War (1 nomination)
2017:
film/television production — nomination

Carey, M. R. (1 nomination)
2015:
The Girl With All the Gifts — horror novel (August Derleth Award) — nomination

Carey, Mike (6 nominations)
2014:
The Unwritten (by MC & Peter Gross) — comic/graphic novel — nomination

2013:
The Unwritten (by MC, Peter Gross, Gary Erskine, Gabriel Hernández Walta, M. K. Perker, Vince Locke & Rufus Dayglo) — comic/graphic novel — nomination

2012:
The Unwritten (by MC & Peter Gross) — graphic novel — nomination

2011:
The Unwritten, Vols. 1 & 2 (by MC & Peter Gross) — graphic novel — nomination

2010:
The Naming of the Beasts — August Derleth Award (novel) — nomination

2007:
The Devil You Know — August Derleth Award (novel) — nomination

Carolyn, Axelle (1 nomination)
2010:
It Lives Again! Horror Movies in the New Millennium — nonfiction — nomination

Carroll, Emily (1 nomination; 1 win)
2015:
Through the Woods — comic/graphic novel — winner

Carroll, Jonathan (5 nominations; 1 win)
2013:
The Woman Who Married a Cloud — collection — nomination

2003:
White Apples — August Derleth Award (novel) — nomination

2000:
The Marriage of Sticks — August Derleth Award (novel) — nomination

1999:
Kissing the Beehive — August Derleth Award (novel) — nomination

1992:
Outside the Dog Museum — August Derleth Award (novel) — winner

Carroll, Justin (1 nomination)
2010:
“Careful What You Wish For” — short story — nomination

Carson, Dave (6 nominations; 5 wins)
1990:
artist — winner

1989:
artist — winner

1983:
artist — winner

1982:
artist — winner

1981:
artist — winner

1980:
artist — nomination

Cemetery Dance (1 nomination)
2011:
magazine — nomination

Chadbourn, Mark (11 nominations; 2 wins)
2007:
Jack of Ravens — August Derleth Award (novel) — nomination

2007:
“Whisper Lane” — short fiction — winner

2006:
The Hounds of Avalon — August Derleth Award (novel) — nomination

2005:
The Queen of Sinister — August Derleth Award (novel) — nomination

2004:
Wonderland — short fiction — nomination

2003:
The Devil in Green — August Derleth Award (novel) — nomination

2003:
The Fairy Feller's Master Stroke — short fiction — winner

2002:
Always Forever — August Derleth Award (novel) — nomination

2000:
World's End — August Derleth Award (novel) — nomination

1995:
Icarus — nomination

1995:
Nocturne — August Derleth Award (novel) — nomination

Chambers, Becky (1 nomination)
2016:
for The Long Way to a Small Angry Planet (Hodder & Stoughton) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Chetwynd-Hayes, R. (2 nominations; 1 win)
2001:
Phantom & Fiends — collection — nomination

1989:
special award — winner

Chills (1 nomination)
1992:
small press — nomination

Chinn, Mike (4 nominations)
2001:
Swords Against the Millennium — anthology — nomination

1999:
“Song of the Dawn” — short fiction — nomination

1999:
The Paladin Mandates — collection — nomination

1996:
(MC & Peter Coleborn) — special award — nomination

Chizmar, Richard T. (3 nominations)
2010:
Cemetery Dance — magazine — nomination

1997:
Cemetery Dance — small press publication — nomination

1996:
Cemetery Dance — small press — nomination

Cho, Zen (2 nominations; 1 win)
2016:
for Sorcerer to the Crown (Macmillan) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

2016:
Sorcerer to the Crown — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

Chong, Vincent (11 nominations; 6 wins)
2016:
artist — nomination

2015:
artist — nomination

2014:
artist — nomination

2013:
artist — nomination

2012:
artist — nomination

2011:
artist — winner

2011:
Altered Visions: The Art of Vincent Chong — non-fiction — winner

2010:
for work including covers for The Witnesses are Gone and Mammoth Book of Best New Horror 20 — artist — winner

2009:
for various — artist — winner

2008:
artist — winner

2007:
artist — winner

Claremont, Chris (1 nomination)
1979:
“Sandsong” (by CC & Carmine Infantino) — comic — nomination

Clark, Ray (1 nomination)
1999:
Manitou Man: The Worlds of Graham Masterton (by Graham Masterton, with RC & Matt Williams) — collection — nomination

Clark, Simon (14 nominations; 3 wins)
2011:
Humpty's Bones — novella — winner

2011:
The Gravedigger's Tale: Fables of Fear — collection — nomination

2009:
Cold Stone Calling — novella — nomination

2009:
Midnight Man — August Derleth Award (novel) — nomination

2008:
Midnight Bazaar: A Secret Arcade of Strange and Eerie Tales — collection — nomination

2007:
She Loves Monsters — novella — nomination

2006:
Hotel Midnight — collection — nomination

2004:
“Exorcising Angels” (by SC & Tim Lebbon) — short fiction — nomination

2004:
Vampyrrhic Rites — August Derleth Award (novel) — nomination

2002:
“Goblin City Lights” — short fiction — winner

2002:
The Night of the Triffids — August Derleth Award (novel) — winner

1999:
Vampyrrhic — August Derleth Award (novel) — nomination

1996:
“Annabelle Says” (by SC & Stephen Laws) — short story — nomination

1996:
Blood Crazy — August Derleth Award (novel) — nomination

Clarke, Neil (1 nomination; 1 win)
2014:
Clarkesworld (NC, Sean Wallace & Kate Baker, eds.) — magazine/periodical — winner

Clarke, Roz (1 nomination)
2017:
Fight Like a Girl (Joanne Hall & RC, eds.) — anthology — nomination

Clarke, Susanna (1 nomination)
2005:
Jonathan Strange & Mr Norrell — August Derleth Award (novel) — nomination

Cloonan, Becky (1 nomination; 1 win)
2014:
Demeter — comic/graphic novel — winner

Close Encounters of the Third Kind (1 nomination; 1 win)
1979:
film — winner

Cluley, Ray (3 nominations; 1 win)
2016:
Probably Monsters — collection — nomination

2015:
“Water for Drowning” — novella — nomination

2013:
“Shark! Shark!” — short story — winner

Clute, John (1 nomination)
1996:
for Science Fiction: The Illustrated Encyclopedia — special award — nomination

Cole, Adrian (2 nominations; 1 win)
2015:
Nick Nightmare Investigates — collection — winner

1980:
“First Make Them Mad” — short fiction — nomination

Coleborn, Peter (6 nominations; 2 wins)
2017:
Something Remains (PC & Pauline E. Dungate, eds.) — anthology — nomination

2016:
The Alchemy Press (by PC & Jan Edwards) — independent press — nomination

2015:
The Alchemy Press — independent press — nomination

2014:
The Alchemy Press — small press — winner

1996:
(Mike Chinn & PC) — special award — nomination

1990:
special — winner

Conan the Barbarian (1 nomination)
1983:
film — nomination

Constantine, Storm (1 nomination)
1997:
Scenting Hallowed Blood — August Derleth Award (novel) — nomination

Cook, Benjamin (1 nomination)
2009:
Doctor Who: The Writer's Tale (by Russell T. Davies & BC) — nonfiction — nomination

Cooper, James (1 nomination)
2012:
Terra Damnata — novella — nomination

Coquio, Eloise (2 nominations)
1997:
Visionary Tongue — small press publication — nomination

1996:
Visionary Tongue — small press — nomination

Cornell, Paul (1 nomination)
2016:
Witches of Lychford — novella — nomination

Coulthart, John (1 nomination)
2005:
artist — nomination

Counihan, Deirdre (1 nomination)
2004:
artist — nomination

Counihan, Elizabeth (1 nomination)
2005:
Scheherazade — small press — nomination

Courtenay Grimwood, Jon (1 nomination)
2004:
Felaheen: The Third Arabesk — August Derleth Award (novel) — nomination

Couzens, Gary (2 nominations; 1 win)
2017:
Blood Spectrum column — non-fiction — nomination

2007:
Extended Play: The Elastic Book of Music — anthology — winner

Cova, Francesco (1 nomination)
1981:
Kadath — small press — nomination

Covington, Bob (4 nominations; 1 win)
2004:
artist — nomination

2003:
artist — nomination

1999:
artist — winner

1998:
artist — nomination

Cowper, Richard (2 nominations)
1979:
The Road to Corlay — August Derleth Award (novel) — nomination

1977:
“Piper at the Gates of Dawn” — short story — nomination

Cowperthwaite, David (1 nomination; 1 win)
1991:
Dark Dreams (by DC & Jeff Dempsey) — small press — winner

Cox, Andy (27 nominations; 4 wins)
2016:
Black Static — magazine/periodical — nomination

2016:
Interzone — magazine/periodical — nomination

2015:
Black Static — magazine/periodical — nomination

2015:
Interzone — magazine/periodical — nomination

2014:
Black Static — magazine/periodical — nomination

2014:
Interzone — magazine/periodical — nomination

2013:
Black Static — magazine/periodical — nomination

2013:
Interzone — magazine/periodical — winner

2013:
TTA Press — small press — nomination

2011:
TTA Press — small press — nomination

2010:
Black Static — magazine — nomination

2010:
Interzone — magazine — nomination

2010:
TTA Press — PS Publishing Award for Best Small Press — nomination

2009:
Black Static — magazine — nomination

2009:
Interzone — magazine — nomination

2009:
TTA Press — small press — nomination

2008:
Black Static — small press — nomination

2007:
TTA Press — small press — nomination

2006:
TTA Press — small press — nomination

2005:
The Third Alternative — small press — nomination

2004:
Crimewave 7: The Last Sunset — anthology — nomination

1999:
The Third Alternative — small press — winner

1998:
The Third Alternative — small press — nomination

1997:
The Third Alternative — small press publication — nomination

1996:
Last Rites and Resurrections — anthology/collection — winner

1996:
The Third Alternative — small press — winner

1995:
The Third Alternative — small press — nomination

Cox, Edward (2 nominations)
2015:
for The Relic Guild (Gollancz) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

2015:
The Relic Guild — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

Cranor, Jeffrey (1 nomination)
2016:
Welcome to Night Vale (by Joseph Fink & JC) — horror novel (August Derleth Award) — nomination

Crisp, Quentin S. (1 nomination; 1 win)
2012:
Chomu Press — small press — winner

Crowther, Peter (13 nominations; 5 wins)
2012:
“Ghosts with Teeth” — novella — nomination

2009:
Postscripts (PC & Nick Gevers, eds.) — magazine — winner

2008:
Postscripts — small press — nomination

2008:
PS Publishing — small press — winner

2007:
PS Publishing — small press — winner

2006:
Fourbodings: A Quartet of Uneasy Tales from Four Members of the Macabre — anthology — nomination

2006:
PS Publishing — small press — winner

2005:
Postscripts — small press — nomination

2005:
PS Publishing — small press — nomination

2002:
Futures — anthology — nomination

2000:
Lonesome Roads — collection — winner

2000:
“The Hand that Feeds” (by PC & James Lovegrove) — short fiction — nomination

1998:
“Even Beggars Would Ride” (by PC & James Lovegrove) — short story — nomination

Cuarón, Alfonso (1 nomination)
2014:
Gravity (by AC & Jonás Cuarón) — film/television episode — nomination

Cuarón, Jonás (1 nomination)
2014:
Gravity (by Alfonso Cuarón & JC) — film/television episode — nomination

Culbard, I. N. J. (1 nomination; 1 win)
2011:
At the Mountains of Madness — graphic novel — winner

Curran, Kim (1 nomination)
2013:
for Shift (Strange Chemistry) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Dark Dreams (1 nomination)
1992:
small press — nomination

Dark Horizons (2 nominations)
2002:
small press — nomination

1992:
small press — nomination

Datlow, Ellen (9 nominations; 2 wins)
2016:
The Doll Collection — anthology — winner

2007:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

2007:
The Year's Best Fantasy and Horror 2006: Nineteenth Annual Collection (ED, Gavin J. Grant & Kelly Link, eds.) — anthology — nomination

2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (ED, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — nomination

2003:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fifteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

2002:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fourteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

2000:
The Year's Best Fantasy and Horror: Twelfth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

1996:
Little Deaths — anthology/collection — nomination

1995:
Little Deaths — anthology/collection — nomination

Davidson, Avram (1 nomination)
1999:
The Avram Davidson Treasury (by AD, edited by Robert Silverberg & Grania Davis) — anthology — nomination

Davies, Alison L. R. (1 nomination)
2007:
Shrouded by Darkness — anthology — nomination

Davies, K. T. (1 nomination)
2015:
Breed — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

Davies, Russell T. (1 nomination)
2009:
Doctor Who: The Writer's Tale (by RTD & Benjamin Cook) — nonfiction — nomination

Davis, Grania (1 nomination)
1999:
The Avram Davidson Treasury (by Avram Davidson, edited by Robert Silverberg & GD) — anthology — nomination

Dayglo, Rufus (1 nomination)
2013:
The Unwritten (by Mike Carey, Peter Gross, Gary Erskine, Gabriel Hernández Walta, M. K. Perker, Vince Locke & RD) — comic/graphic novel — nomination

De Landro, Valentine (1 nomination; 1 win)
2016:
Bitch Planet (by Kelly Sue DeConnick, VDL, Robert IV Wilson & Cris Peter) — comic/graphic novel — winner

de Lint, Charles (3 nominations)
2000:
Moonlight and Vines — collection — nomination

1999:
“China Doll” — short fiction — nomination

1999:
Someplace to Be Flying — August Derleth Award (novel) — nomination

Deadpool (1 nomination)
2017:
film/television production — nomination

DeConnick, Kelly Sue (1 nomination; 1 win)
2016:
Bitch Planet (by KSD, Valentine De Landro, Robert IV Wilson & Cris Peter) — comic/graphic novel — winner

Del Toro, Guillermo (2 nominations)
2014:
The Hobbit: The Desolation of Smaug (by Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson & GDT) — film/television episode — nomination

2013:
The Hobbit: An Unexpected Journey (by Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson & GDT) — screenplay — nomination

Dementia 13 (1 nomination; 1 win)
1994:
small press — winner

Dempsey, Jeff (1 nomination; 1 win)
1991:
Dark Dreams (by David Cowperthwaite & JD) — small press — winner

Denyer, Trevor (2 nominations)
2010:
Midnight Street — magazine — nomination

2009:
Midnight Street — magazine — nomination

Dickson, Gordon R. (1 nomination; 1 win)
1977:
The Dragon and the George — August Derleth Award (novel) — winner

Dillon, Julie (1 nomination; 1 win)
2016:
artist — winner

Donaldson, Stephen R. (4 nominations; 1 win)
1996:
The Gap Into Madness: Chaos and Order — August Derleth Award (novel) — nomination

1981:
The Wounded Land — August Derleth Award (novel) — nomination

1979:
The Chronicles of Thomas Covenant the Unbeliever — August Derleth Award (novel) — winner

1979:
“The Lady in White” — short story — nomination

Downey, Stephen (1 nomination)
2014:
Jennifer Wilde (by Maura McHugh, Karen Mahoney & SD) — comic/graphic novel — nomination

Dozois, Gardner (1 nomination)
2010:
Songs of the Dying Earth: Stories in Honor of Jack Vance (George R. R. Martin & GD, eds.) — anthology — nomination

Due, Tananarive (1 nomination; 1 win)
2016:
Ghost Summer: Stories — collection — winner

Duffield, Paul (1 nomination)
2010:
Freakangels (by Warren Ellis & PD) — comic/graphic novel — nomination

Duncan, Hal (3 nominations)
2015:
Rhapsody: Notes on Strange Fiction — non-fiction — nomination

2015:
Scruffians! Stories of Better Sodomites — collection — nomination

2006:
Vellum — August Derleth Award (novel) — nomination

Dungate, Pauline E. (1 nomination)
2017:
Something Remains (Peter Coleborn & PED, eds.) — anthology — nomination

Duric, Simon (1 nomination)
2002:
artist — nomination

Dziemianowicz, Stefan R. (1 nomination; 1 win)
1995:
Necrofile (by SRD, S. T. Joshi & Michael A. Morrison) — small press — winner

E.T. The Extraterrestrial (1 nomination)
1983:
film — nomination

Eddings, David (1 nomination)
1998:
Polgara the Sorceress (by DE & Leigh Eddings) — August Derleth Award (novel) — nomination

Eddings, Leigh (1 nomination)
1998:
Polgara the Sorceress (by David Eddings & LE) — August Derleth Award (novel) — nomination

Edwards, Jan (3 nominations)
2016:
The Alchemy Press (by Peter Coleborn & JE) — independent press — nomination

2015:
The Alchemy Press Book of Urban Mythic 2 (JE & Jenny Barber, eds.) — anthology — nomination

2011:
“Otterburn” — short story — nomination

Edwards, Les (22 nominations; 7 wins)
2015:
artist — nomination

2013:
artist — nomination

2012:
artist — nomination

2011:
artist — nomination

2010:
for work including the cover of Cemetery Dance #62 — artist — nomination

2009:
for various — artist — nomination

2008:
artist — nomination

2007:
artist — nomination

2006:
artist — winner

2005:
artist — winner

2004:
artist — winner

2003:
artist — winner

2002:
artist — nomination

2001:
artist — nomination

2000:
artist — winner

1999:
artist — nomination

1998:
artist — nomination

1997:
artist — nomination

1996:
artist — nomination

1995:
artist — nomination

1994:
artist — winner

1991:
artist — winner

Eisenstein, Phyllis (1 nomination)
1980:
Sorcerer's Son — August Derleth Award (novel) — nomination

Elastic Press (1 nomination)
2004:
small press — nomination

Elfquest (1 nomination)
1980:
comic — nomination

Ellis, Warren (1 nomination)
2010:
Freakangels (by WE & Paul Duffield) — comic/graphic novel — nomination

Ellison, Harlan (1 nomination; 1 win)
1979:
“Jeffty Is Five” — short story — winner

The Empire Strikes Back (1 nomination; 1 win)
1981:
film — winner

Enigmatic Press (1 nomination)
2000:
small press — nomination

Ennis, Garth (1 nomination)
2017:
Sixpack and Dogwelder: Hard Travelin' Heroz (#1-5) (by GE & Russ Braun) — comic/graphic novel — nomination

Enoksen, Evelinn (2 nominations)
2017:
artist — nomination

2016:
artist — nomination

Erskine, Gary (1 nomination)
2013:
The Unwritten (by Mike Carey, Peter Gross, GE, Gabriel Hernández Walta & M. K. Perker) — comic/graphic novel — nomination

Essid, Joe (1 nomination)
2011:
“Something for Nothing” — short story — nomination

Etchison, Dennis (4 nominations; 3 wins)
1994:
“The Dog Park” — short fiction — winner

1987:
“The Olympic Runner” — short fiction — winner

1982:
“The Dark Country” — short story — winner

1981:
“The Late Shift” — short fiction — nomination

The Exorcist (1 nomination; 1 win)
1975:
film — winner

Fabian, Stephen E. (3 nominations; 2 wins)
1985:
artist — winner

1981:
artist — nomination

1980:
artist — winner

Fahey, Tracy (1 nomination)
2017:
The Unheimlich Manoeuvre — collection — nomination

Fantastic Planet (1 nomination)
1975:
film — nomination

Fantasy Media Vol. 1 (1 nomination)
1980:
small press — nomination

Finch, Paul (11 nominations; 2 wins)
2015:
Terror Tales of Wales — anthology — nomination

2013:
Terror Tales of the Cotswolds — anthology — nomination

2012:
King Death — novella — nomination

2011:
One Monster Is Not Enough — collection — nomination

2011:
Sparrowhawk — novella — nomination

2011:
Walkers in the Dark — collection — nomination

2008:
Stains — collection — nomination

2007:
“Kid” — novella — winner

2005:
Darker Ages — collection — nomination

2003:
Cape Wrath — short fiction — nomination

2002:
Aftershocks — collection — winner

Fink, Joseph (1 nomination)
2016:
Welcome to Night Vale (by JF & Jeffrey Cranor) — horror novel (August Derleth Award) — nomination

Finnegan, Madeleine (1 nomination)
1997:
artist — nomination

Fitzpatrick, Jim (1 nomination)
1981:
artist — nomination

Flash Gordon (1 nomination)
1981:
film — nomination

Fletcher, Jo (3 nominations; 1 win)
1999:
Shadows of Light and Dark — collection — nomination

1997:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

1996:
special award — nomination

Fletcher, Tom (1 nomination)
2011:
The Leaping — August Derleth Award (novel) — nomination

Flood, Leslie (1 nomination; 1 win)
1986:
special — winner

The Fog (1 nomination)
1981:
film — nomination

Ford, Carl T. (3 nominations; 3 wins)
1989:
Dagon — small press — winner

1988:
Icarus — winner

1988:
Dagon — small press — winner

Ford, Jeffrey (1 nomination)
2006:
The Cosmology of the Wider World — novella — nomination

Ford, Richard (1 nomination)
1999:
The Granta Book of the American Long Story — anthology — nomination

Foreman, Travel (1 nomination)
2012:
Animal Man (by Jeff Lemire & TF) — graphic novel — nomination

Fowler, Christopher (10 nominations; 5 wins)
2009:
The Victoria Vanishes — August Derleth Award (novel) — nomination

2008:
Old Devil Moon — collection — winner

2008:
“The Spider Kiss” — short fiction — nomination

2005:
Breathe — novella — winner

2005:
The Water Room — August Derleth Award (novel) — nomination

2004:
“American Waitress” — short fiction — winner

2004:
Demonized — collection — nomination

2004:
Full Dark House — August Derleth Award (novel) — winner

1999:
Personal Demons — collection — nomination

1998:
“Wageslaves” — short story — winner

Fox Spirit Books (1 nomination)
2017:
independent press — nomination

Froud, Brian (1 nomination)
1979:
Plate 12 of The Land of Froud — artwork — nomination

Fry, Gary (5 nominations)
2013:
Gray Friar Press — small press — nomination

2013:
The Respectable Face of Tyranny — novella — nomination

2012:
Gray Friar Press — small press — nomination

2011:
Gray Friar Press — small press — nomination

2006:
Poe's Progeny — anthology — nomination

Furey, Maggie (1 nomination; 1 win)
1995:
Icarus — winner

Gailey, Sarah (1 nomination)
2017:
Women of Harry Potter series of posts — non-fiction — nomination

Gaiman, Neil (11 nominations; 3 wins)
2014:
The Ocean at the End of the Lane — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

2010:
Whatever Happened to the Caped Crusader? (by NG & Andy Kubert) — comic/graphic novel — winner

2009:
journal.neilgaiman.com — nonfiction — nomination

2009:
The Graveyard Book — August Derleth Award (novel) — nomination

2007:
Fragile Things — collection — winner

2006:
Anansi Boys — August Derleth Award (novel) — winner

2005:
“The Problem of Susan” — short fiction — nomination

2002:
American Gods — August Derleth Award (novel) — nomination

1998:
The Sandman: The Wake — anthology/collection — nomination

1997:
The Sandman: Book of Dreams (NG & Edward E. Kramer, eds.) — anthology/collection — nomination

1996:
Sandman: World's End — anthology/collection — nomination

Gallagher, Stephen (2 nominations; 1 win)
2008:
Plots and Misadventures — collection — nomination

2005:
Out of His Mind — collection — winner

Ganley, W. Paul (1 nomination)
1979:
Weirdbook #13 — small press — nomination

Gardner, Cate (2 nominations)
2016:
The Bureau of Them — novella — nomination

2016:
“When the Moon Man Knocks” — short fiction — nomination

Garner, Alan (1 nomination; 1 win)
2003:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Gascoigne, Marc (1 nomination; 1 win)
2016:
Angry Robot — independent press — winner

Gaubert, Gerald (2 nominations)
2000:
artist — nomination

1999:
artist — nomination

Geovani, Walter (1 nomination)
2016:
Red Sonja (by Gail Simone & WG) — comic/graphic novel — nomination

Gerber, Steve (1 nomination)
1979:
“Among the Great Divide” (by SG, Jim Starlin & Bob Wiaceck) — comic — nomination

Gevers, Nick (1 nomination; 1 win)
2009:
Postscripts (Peter Crowther & NG, eds.) — magazine — winner

Ghostbusters (1 nomination; 1 win)
1985:
film — winner

Ghosts & Scholars (1 nomination)
1992:
small press — nomination

Gianni, Gary (1 nomination)
1999:
artist — nomination

Gilbert, John (1 nomination; 1 win)
1989:
Icarus — winner

Gillen, Kieron (1 nomination)
2015:
The Wicked + The Divine (by KG & Jamie McKelvie) — comic/graphic novel — nomination

Ginger Nuts of Horror (1 nomination)
2017:
magazine/periodical — nomination

Goddard, Drew (1 nomination; 1 win)
2013:
The Cabin in the Woods (by Joss Whedon & DG) — screenplay — winner

Godfrey, Daniel (1 nomination)
2017:
for New Pompeii (Titan) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Goffin, Dallas (2 nominations)
1995:
artist — nomination

1992:
artist — nomination

Golden, Christopher (1 nomination)
2015:
Cemetery Girl (by Charlaine Harris, CG & Don Kramer) — comic/graphic novel — nomination

Goodkind, Terry (1 nomination)
1995:
Icarus — nomination

Gould, Jason (1 nomination)
1999:
“Kiss Me with Your Jackal Lips” — short fiction — nomination

Grant, Charles L. (1 nomination; 1 win)
1987:
special award — winner

Grant, Gavin J. (2 nominations)
2007:
The Year's Best Fantasy and Horror 2006: Nineteenth Annual Collection (Ellen Datlow, GJG & Kelly Link, eds.) — anthology — nomination

2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (Ellen Datlow, Kelly Link & GJG, eds.) — anthology — nomination

Grant, John (2 nominations)
2008:
New Writings in the Fantastic — anthology — nomination

1996:
“The Glad Who Sang a Mermaid in from the Probability Sea” — short story — nomination

Green, David (1 nomination)
1999:
Nasty Piece of Work — small press — nomination

Green, Jonathan (1 nomination)
2015:
You Are the Hero: A History of Fighting Fantasy Gamebooks — non-fiction — nomination

Greenwood, John (1 nomination)
2010:
Theaker's Quarterly Fiction (Stephen Theaker & JG, eds.) — magazine — nomination

Grell, Mike (1 nomination)
1979:
“All Men Are Mine” — comic — nomination

Grimbold Press (1 nomination; 1 win)
2017:
independent press — winner

Gross, Peter (4 nominations)
2014:
The Unwritten (by Mike Carey & PG) — comic/graphic novel — nomination

2013:
The Unwritten (by Mike Carey, PG, Gary Erskine, Gabriel Hernández Walta & M. K. Perker) — comic/graphic novel — nomination

2012:
The Unwritten (by Mike Carey & PG) — graphic novel — nomination

2011:
The Unwritten, Vols. 1 & 2 (by Mike Carey & PG) — graphic novel — nomination

Grudova, Camilla (1 nomination)
2017:
“Waxy” — short fiction — nomination

Guardians of the Galaxy (1 nomination; 1 win)
2015:
film/television episode — winner

Gullidge, John (2 nominations)
1999:
Samhain — small press — nomination

1998:
Samhain — small press — nomination

Gyllblad, Jennie (1 nomination)
2017:
Skal (chapter 3, pages 1-19) — comic/graphic novel — nomination

Haber, Karen (1 nomination)
2003:
Fantasy: The Best of 2001 (Robert Silverberg & KH, eds.) — anthology — nomination

Haigh, Andrew (1 nomination)
1998:
Scaremongers — anthology/collection — nomination

Haining, Peter (1 nomination; 1 win)
2001:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Hall, Joanne (2 nominations)
2017:
Fight Like a Girl (JH & Roz Clarke, eds.) — anthology — nomination

2017:
The Summer Goddess — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

Hand, Elizabeth (1 nomination)
2012:
“Near Zennor” — novella — nomination

Hardinge, Frances (1 nomination; 1 win)
2015:
Cuckoo Song — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — winner

Harkness, Dean (1 nomination)
2007:
artist — nomination

Harman, Dominic (3 nominations)
2006:
artist — nomination

2004:
artist — nomination

2003:
artist — nomination

Harris, Charlaine (1 nomination)
2015:
Cemetery Girl (by CH, Christopher Golden & Don Kramer) — comic/graphic novel — nomination

Harrison, M. John (6 nominations)
2007:
Nova Swing — August Derleth Award (novel) — nomination

2005:
Things That Never Happen — collection — nomination

2004:
Things That Never Happen — collection — nomination

1998:
Signs of Life — August Derleth Award (novel) — nomination

1983:
In Viriconium — August Derleth Award (novel) — nomination

1981:
A Storm of Wings — August Derleth Award (novel) — nomination

Harrison, Niall (1 nomination)
2016:
Strange Horizons — magazine/periodical — nomination

Harryhausen, Ray (1 nomination; 1 win)
2008:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Harvey, Jon (3 nominations)
1981:
Fantasy Media (by JH, Stephen Jones, David Larkin & David Sutton) — small press — nomination

1979:
Cthulhu 2: Tales of the Cthulhu Mythos — small press — nomination

1979:
Longbore the Inexhuastible — small press — nomination

Hawkins, Rich (1 nomination)
2015:
The Last Plague — horror novel (August Derleth Award) — nomination

Heavy Metal (1 nomination; 1 win)
1980:
comic — winner

Helgadóttir, Margrét (3 nominations)
2017:
Asian Monsters — anthology — nomination

2016:
African Monsters (MH & Jo Thomas, eds.) — anthology — nomination

2016:
The Stars Seem So Far Away — collection — nomination

Hellraiser (1 nomination; 1 win)
1988:
film — winner

Herbert, James (1 nomination)
2004:
Nobody True — August Derleth Award (novel) — nomination

Hi-Fi, Joey (1 nomination; 1 win)
2014:
artist — winner

High Rise (1 nomination)
2017:
film/television production — nomination

Hill, Joe (12 nominations; 4 wins)
2014:
NOS4R2 — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2012:
Locke & Key, Vol. 4: Keys to the Kingdom (by JH & Gabriel Rodriguez) — graphic novel — winner

2010:
Locke and Key (by JH & Gabriel Rodriguez) — comic/graphic novel — nomination

2009:
Gunpowder — novella — nomination

2008:
Heart-Shaped Box — August Derleth Award (novel) — nomination

2008:
“Thumbprint” — short fiction — nomination

2007:
Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

2006:
20th Century Ghosts — collection — winner

2006:
“Best New Horror” — short fiction — winner

2006:
“Voluntary Committal” — novella — nomination

2005:
“The Black Phone” — short fiction — nomination

2005:
“You Will Hear the Locust Sing” — short fiction — nomination

Hobb, Robin (1 nomination)
1997:
Assassin's Apprentice — August Derleth Award (novel) — nomination

Holdstock, Robert (2 nominations; 1 win)
2010:
Karl Edward Wagner Award for Special Achievement — winner

1999:
Gate of Ivory — August Derleth Award (novel) — nomination

Hook, Andrew (9 nominations; 3 wins)
2011:
Ponthe Oldenguine — novella — nomination

2009:
Elastic Press — small press — winner

2008:
Elastic Press — small press — nomination

2007:
Elastic Press — small press — nomination

2006:
Beyond Each Blue Horizon — collection — nomination

2006:
Elastic Press — small press — nomination

2005:
Elastic Press — small press — winner

2005:
The Alsiso Project — anthology — winner

2003:
The Virtual Menagerie — collection — nomination

Hopkinson, Nalo (1 nomination; 1 win)
2017:
People of Colo(u)r Destroy Science Fiction (NH & Kristine Ong Muslim, eds.) — anthology — winner

The Horror Zine (1 nomination)
2012:
magazine — nomination

Horsfall, Simon (1 nomination)
1979:
"The Sorcerer" from Longbore the Inexhaustible — artwork — nomination

Howard the Duck 3 (1 nomination; 1 win)
1977:
comic — winner

Howard, John (1 nomination)
2015:
Touchstones: Essays on the Fantastic — non-fiction — nomination

Howard, Robert E. (2 nominations)
2002:
The Conan Chronicles Volume Two: The Hour of the Dragon — collection — nomination

2001:
The Conan Chronicles — collection — nomination

Howe, David J. (5 nominations; 2 wins)
2011:
Telos Publishing (DJH & Stephen James Walker, eds.) — small press — winner

2010:
Telos Publishing — PS Publishing Award for Best Small Press — winner

2007:
Telos (by DJH & Stephen James Walker) — small press — nomination

2005:
Telos Publishing (by DJH & Stephen James Walker) — small press — nomination

2001:
F20: One (M. P. N. Sims, L. H. Maynard & DJH, eds.) — anthology — nomination

Hughes, Stuart (5 nominations; 1 win)
1998:
Peeping Tom — small press — nomination

1997:
Peeping Tom — small press publication — nomination

1996:
Peeping Tom — small press — nomination

1995:
Peeping Tom — small press — nomination

1993:
(SH & Dave Bell) — small press — winner

Humphrey, Andrew (1 nomination)
2003:
“Open the Box” — short fiction — nomination

Hunter, Alan (1 nomination)
1999:
artist — nomination

Hurley, Kameron (2 nominations; 1 win)
2017:
The Geek Feminist Revolution — non-fiction — winner

2014:
“'We Have Always Fought': Challenging the 'Women, Cattle and Slaves' Narrative” — non-fiction — nomination

Hurry, Graeme (1 nomination)
1999:
Kimota — small press — nomination

Indiana Jones and the Last Crusade (1 nomination; 1 win)
1990:
film — winner

Infantino, Carmine (1 nomination)
1979:
“Sandsong” (by Chris Claremont & CI) — comic — nomination

Inside No. 9: “The Trial of Elizabeth Gadge” (1 nomination)
2016:
film/television production — nomination

Interstellar (1 nomination)
2015:
film/television episode — nomination

Interzone (3 nominations)
2017:
magazine/periodical — nomination

2012:
magazine — nomination

2000:
small press — nomination

Ivins, Jennie (1 nomination)
2016:
Fantasy-Faction (Marc Aplin & JI, eds.) — non-fiction — nomination

Jackson, Peter (3 nominations; 1 win)
2014:
The Hobbit: The Desolation of Smaug (by Fran Walsh, Philippa Boyens, PJ & Guillermo del Toro) — film/television episode — nomination

2013:
The Hobbit: An Unexpected Journey (by Fran Walsh, Philippa Boyens, PJ & Guillermo del Toro) — screenplay — nomination

2004:
for The Lord of the Rings — Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Jackson, Robert Jackson (1 nomination; 1 win)
2011:
for Mr Shivers (Orbit) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

Jackson, Shirley (1 nomination)
1997:
The Masterpieces of Shirley Jackson — anthology/collection — nomination

Jakes, John (1 nomination)
1975:
“Ghoul's Garden” — short story — nomination

James, Edward (1 nomination)
2013:
The Cambridge Companion to Fantasy Literature (by EJ & Farah Mendlesohn) — non-fiction — nomination

Jarrold, John (1 nomination; 1 win)
1995:
for editor of Legend — special award — winner

Jessica Jones: “AKA WWJD?” (1 nomination)
2016:
film/television production — nomination

Johnstone, Carole (3 nominations; 1 win)
2015:
Cold Turkey — novella — nomination

2015:
The Bright Day Is Done — collection — nomination

2014:
“Signs of the Times” — short story — winner

Johnstone, Tom (1 nomination)
2015:
Horror Uncut: Tales of Social Insecurity and Economic Unease (Joel Lane & TJ, eds.) — anthology — nomination

Jonathan Strange & Mr Norrell (1 nomination; 1 win)
2016:
film/television production — winner

Jones, Diana Wynne (1 nomination)
2013:
Reflections: On the Magic of Writing — non-fiction — nomination

Jones, Gwyneth (1 nomination)
2002:
Bold as Love — August Derleth Award (novel) — nomination

Jones, Jeff (1 nomination)
1979:
Page 97 in Queens Walk in the Dust by Thomas Burnett Swann — artwork — nomination

Jones, Stephen (43 nominations; 20 wins)
2016:
The Art of Horror: An Illustrated History — non-fiction — nomination

2014:
Fearie Tales — anthology — nomination

2012:
A Book of Horrors — anthology — nomination

2011:
The Mammoth Book of Best New Horror Volume 21 — anthology — nomination

2011:
Zombie Apocalypse! — anthology — nomination

2010:
The Mammoth Book of Best New Horror: 20 — anthology — winner

2009:
Basil Copper: A Life in Books — nonfiction — winner

2009:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Nineteen — anthology — winner

2008:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Eighteen — anthology — winner

2007:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Seventeen — anthology — nomination

2006:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

2006:
Don't Turn Out the Light — anthology — nomination

2006:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Sixteen — anthology — nomination

2005:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Fifteen — anthology — nomination

2004:
By Moonlight Only — anthology — nomination

2004:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Fourteen — anthology — winner

2003:
Dark Terrors 6 (SJ & David Sutton, eds.) — anthology — nomination

2003:
Keep Out the Night — anthology — winner

2003:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Thirteen — anthology — nomination

2002:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Twelve — anthology — winner

2002:
The Mammoth Book of Vampire Stories by Women — anthology — nomination

2001:
Dark Terrors 5 (SJ & David Sutton, eds.) — anthology — nomination

2001:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Eleven — anthology — nomination

2000:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Ten — anthology — winner

2000:
White of the Moon: New Tales of Madness and Dread — anthology — nomination

1999:
Dark Terrors 4 (SJ & David Sutton, eds.) — anthology — winner

1999:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Nine — anthology — nomination

1998:
Dark Terrors 3 (SJ & David Sutton, eds.) — anthology/collection — winner

1997:
Dark Terrors 2 (SJ & David Sutton, eds.) — anthology/collection — nomination

1997:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Seven — anthology/collection — nomination

1996:
Dark Terrors (SJ & David Sutton, eds.) — anthology/collection — nomination

1994:
Dark Voices 5 (David Sutton & SJ, eds.) — anthology/collection — winner

1992:
Dark Voices (David Sutton & SJ, eds.) — anthology/collection — nomination

1991:
Best New Horror (SJ & Ramsey Campbell, eds.) — anthology/collection — winner

1987:
Fantasy Tales (by SJ & David Sutton) — small press — winner

1986:
Fantasy Tales (by SJ & David Sutton) — small press — winner

1983:
artist — nomination

1983:
Fantasy Tales (by SJ & David Sutton) — small press — winner

1982:
Fantasy Tales (by SJ & David Sutton) — small press — winner

1981:
Airgedlamh (by David McFerran, SJ & David Sutton) — small press — winner

1981:
Fantasy Media (by Jon Harvey, SJ, David Larkin & David Sutton) — small press — nomination

1980:
Fantasy Tales #5 (by SJ & David Sutton) — small press — winner

1979:
Fantasy Tales #2 (by SJ & David Sutton) — small press — winner

Joshi, S. T. (3 nominations; 3 wins)
2015:
Letters to Arkham: The Letters of Ramsey Campbell and August Derleth, 1961-1971 — non-fiction — winner

1997:
H.P. Lovecraft: A Life — small press publication — winner

1995:
Necrofile (by Stefan R. Dziemianowicz, STJ & Michael A. Morrison) — small press — winner

Joyce, Graham (15 nominations; 6 wins)
2014:
The Year of the Ladybird — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2013:
Some Kind of Fairy Tale — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — winner

2013:
Some Kind of Fairy Tale — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2011:
The Silent Land — August Derleth Award (novel) — nomination

2009:
Memoirs of a Master Forger — August Derleth Award (novel) — winner

2003:
The Facts of Life — August Derleth Award (novel) — nomination

2002:
Black Dust — short fiction — nomination

2002:
Smoking Poppy — August Derleth Award (novel) — nomination

2000:
Indigo — August Derleth Award (novel) — winner

2000:
Leningrad Nights — short fiction — nomination

1999:
The Stormwatcher — August Derleth Award (novel) — nomination

1997:
The Tooth Fairy — August Derleth Award (novel) — winner

1996:
Requiem — August Derleth Award (novel) — winner

1993:
Dark Sister — August Derleth Award (novel) — winner

1992:
Icarus — nomination

Jump, Amy (1 nomination)
2013:
Sightseers (by Alice Lowe, Steve Oram & AJ) — screenplay — nomination

Kaluta, Michael Wm. (1 nomination; 1 win)
1977:
“The Sacrifice” — artwork — winner

Kane, Paul (5 nominations)
2016:
Monsters — collection — nomination

2010:
Hellbound Hearts (Marie O'Regan & PK, eds.) — anthology — nomination

2007:
The Hellraiser Films and Their Legacy — nonfiction — nomination

2006:
“Homeland” — short fiction — nomination

2006:
Signs of Life — novella — nomination

Kasturi, Sandra (1 nomination; 1 win)
2013:
ChiZine Publications (by Brett Alexander Savory & SK) — small press — winner

Kay, Frances (1 nomination)
2016:
Strange Creation — short fiction — nomination

Kelly, Michael (2 nominations)
2014:
Shadows & Tall Trees — magazine/periodical — nomination

2013:
Shadows and Tall Trees — magazine/periodical — nomination

Kendall, Rachel (1 nomination)
2015:
Sein und Werden — magazine/periodical — nomination

Khaw, Cassandra (1 nomination)
2017:
Hammers on Bone — novella — nomination

Kiernan, Caitlín R. (1 nomination)
2013:
The Drowning Girl — horror novel (August Derleth Award) — nomination

Kimota (1 nomination)
2000:
small press — nomination

Kincaid, Paul (1 nomination)
2009:
What It Is We Do When We Read Science Fiction — nonfiction — nomination

King, Stephen (17 nominations; 7 wins)
2012:
11.22.63 — novel — nomination

2011:
“1922” — novella — nomination

2011:
Full Dark, No Stars — collection — winner

2010:
Under the Dome — August Derleth Award (novel) — nomination

2009:
Just After Sunset — collection — nomination

2009:
“N” — short fiction — nomination

2005:
The Dark Tower VII: The Dark Tower — August Derleth Award (novel) — winner

2003:
Everything's Eventual — collection — nomination

2000:
Hearts in Atlantis — collection — nomination

1999:
Bag of Bones — August Derleth Award (novel) — winner

1987:
It — August Derleth Award (novel) — winner

1983:
“Apt Pupil” — short fiction — nomination

1983:
“The Breathing Method” — short fiction — winner

1982:
Cujo — August Derleth Award (novel) — winner

1981:
special — winner

1981:
“Crouch End” — short fiction — nomination

1981:
Firestarter — August Derleth Award (novel) — nomination

Kirby, Josh (3 nominations; 1 win)
2000:
artist — nomination

1998:
artist — nomination

1996:
artist — winner

Kirkman, Robert (2 nominations)
2013:
The Walking Dead (by RK & Charlie Adlard) — comic/graphic novel — nomination

2012:
The Walking Dead (by RK & Charlie Adlard) — graphic novel — nomination

Klein, T. E. D. (1 nomination; 1 win)
1986:
The Ceremonies — August Derleth Award (novel) — winner

Kneale, Nigel (1 nomination; 1 win)
2005:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Knight, Francis (1 nomination)
2014:
for Fade to Black (Orbit) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Koszowski, Allen (1 nomination)
2005:
artist — nomination

Kramer, Don (1 nomination)
2015:
Cemetery Girl (by Charlaine Harris, Christopher Golden & DK) — comic/graphic novel — nomination

Kramer, Edward E. (1 nomination)
1997:
The Sandman: Book of Dreams (Neil Gaiman & EEK, eds.) — anthology/collection — nomination

Krasnostein, Alisa (1 nomination; 1 win)
2016:
Letters to Tiptree (Alexandra Pierce & AK, eds.) — non-fiction — winner

Kubert, Andy (1 nomination; 1 win)
2010:
Whatever Happened to the Caped Crusader? (by Neil Gaiman & AK) — comic/graphic novel — winner

Kurtz, Katherine (1 nomination)
1977:
Camber of Culdi — August Derleth Award (novel) — nomination

Lakin-Smith, Kim (1 nomination)
2012:
Cyber Circus — novel — nomination

Lam, Laura (1 nomination)
2014:
for Pantomime (Strange Chemistry) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Lamsley, Terry (3 nominations)
2001:
Dark Matters — collection — nomination

1998:
“The Lost Boy Found” — short story — nomination

1995:
Icarus — nomination

Lanagan, Margo (1 nomination)
2013:
The Brides of Rollrock Island — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

Landon, Justin (1 nomination; 1 win)
2014:
Speculative Fiction 2012 (JL & Jared Shurin, eds.) — non-fiction — winner

Lane, Joel (12 nominations; 2 wins)
2017:
This Spectacular Darkness — non-fiction — nomination

2016:
Scar City — collection — nomination

2015:
Horror Uncut: Tales of Social Insecurity and Economic Unease (JL & Tom Johnstone, eds.) — anthology — nomination

2013:
Where Furnaces Burn — collection — nomination

2011:
Never Again (Allyson Bird & JL, eds.) — anthology — nomination

2010:
The Terrible Changes — collection — nomination

2010:
The Witnesses are Gone — novella — nomination

2009:
“Winter Journey” — short fiction — nomination

2008:
“My Stone Desire” — short fiction — winner

2007:
The Lost District and Other Stories — collection — nomination

2004:
Beneath the Ground — anthology — nomination

1995:
The Earth Wire & Other Stories — anthology/collection — winner

Langford, David (2 nominations; 1 win)
2013:
Ansible — non-fiction — nomination

2010:
Ansible Link — nonfiction — winner

Langton, Sarah Anne (3 nominations)
2017:
artist — nomination

2016:
artist — nomination

2015:
artist — nomination

Lansdale, Joe R. (1 nomination; 1 win)
1990:
“On the Far Side of the Cadillac Desert with Dead Folks” — short fiction — winner

Lapham, David (1 nomination)
2013:
Dial H (by China Miéville, Mateus Santolouco, DL & Riccardo Burchielli) — comic/graphic novel — nomination

Larkin, David (1 nomination)
1981:
Fantasy Media (by Jon Harvey, Stephen Jones, DL & David Sutton) — small press — nomination

LaValle, Victor (1 nomination; 1 win)
2017:
The Ballad of Black Tom — novella — winner

Laws, Stephen (4 nominations; 1 win)
2001:
Midnight Man — collection — nomination

1999:
Chasm — August Derleth Award (novel) — nomination

1999:
“The Song My Sister Sang” — short fiction — winner

1996:
“Annabelle Says” (by Simon Clark & SL) — short story — nomination

Le Guin, Ursula K. (2 nominations)
2017:
Words Are My Matter: Writings about Life and Books, 2000-2016 — non-fiction — nomination

2003:
Tales from Earthsea — collection — nomination

Lebbon, Tim (15 nominations; 4 wins)
2016:
The Silence — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2011:
Last Exit for the Lost — collection — nomination

2011:
The Thief of Broken Toys — novella — nomination

2009:
The Reach of Children — novella — winner

2008:
After the War — novella — nomination

2008:
“Discovering Ghosts” — short fiction — nomination

2007:
Dusk — August Derleth Award (novel) — winner

2005:
Dead Man's Hand — novella — nomination

2004:
“Exorcising Angels” (by Simon Clark & TL) — short fiction — nomination

2002:
As the Sun Goes Down — collection — nomination

2001:
Hush (by TL & Gavin Williams) — August Derleth Award (novel) — nomination

2001:
Naming of Parts — short fiction — winner

2000:
White — short fiction — winner

1999:
Faith in the Flesh — collection — nomination

1998:
Mesmer — August Derleth Award (novel) — nomination

Leckie, Ann (1 nomination; 1 win)
2014:
for Ancillary Justice (Orbit) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

Lee, Tanith (6 nominations; 1 win)
2000:
“Where Does the Town Go at Night?” — short fiction — nomination

1999:
“Jedella Ghost” — short fiction — nomination

1981:
Kill the Dead — August Derleth Award (novel) — nomination

1980:
Death's Master — August Derleth Award (novel) — winner

1980:
“Red As Blood” — short fiction — nomination

1979:
The Quest of the White Witch — August Derleth Award (novel) — nomination

Lees, Tim (1 nomination)
2006:
The Life to Come — collection — nomination

Leiber, Fritz (1 nomination; 1 win)
1980:
“The Button Molder” — short fiction — winner

Lemire, Jeff (1 nomination)
2012:
Animal Man (by JL & Travel Foreman) — graphic novel — nomination

Leslie, V. H. (3 nominations)
2017:
Bodies of Water — novella — nomination

2016:
Skein and Bone — collection — nomination

2016:
“The Blue Room” — short fiction — nomination

Leth, Kate (1 nomination)
2017:
Patsy Walker, A.K.A. Hellcat! (#2-13) (by KL & Brittney Williams) — comic/graphic novel — nomination

Lewis, D. F. (6 nominations; 1 win)
2015:
D.F. Lewis Dreamcatcher Real-Time Reviews — non-fiction — nomination

2014:
Gestalt Real-Time Reviews — non-fiction — nomination

2010:
Cern Zoo: Nemonymous 9 — anthology — nomination

2008:
Zencore! — anthology — nomination

2006:
Nemonymous — small press — nomination

1998:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Lewis, DF (1 nomination)
2009:
Cone Zero — anthology — nomination

Lewis, Paul (7 nominations)
2007:
“Puca Muc” (by Steve Lockley & PL) — short fiction — nomination

2005:
The Ice Maiden (by Steve Lockley & PL) — novella — nomination

2002:
“Telling the Tale” (by Steve Lockley & PL) — short fiction — nomination

2001:
The Ragchild (by Steve Lockley & PL) — August Derleth Award (novel) — nomination

2001:
“The Winter Hunt” (by Steve Lockley & PL) — short fiction — nomination

1996:
Cold Cuts III (PL & Steve Lockley, eds.) — anthology/collection — nomination

1995:
Cold Cuts II (PL & Steve Lockley, eds.) — anthology/collection — nomination

Ligotti, Thomas (3 nominations; 1 win)
1997:
“Teatro Grottesco” — short story — nomination

1997:
The Nightmare Factory — anthology/collection — winner

1997:
“The Red Tower” — short story — nomination

Lindqvist, John Ajvide (1 nomination)
2012:
“The Music of Bengt Karlsson, Murderer” — novella — nomination

Link, Kelly (2 nominations)
2007:
The Year's Best Fantasy and Horror 2006: Nineteenth Annual Collection (Ellen Datlow, Gavin J. Grant & KL, eds.) — anthology — nomination

2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (Ellen Datlow, KL & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — nomination

Littlewood, Alison (4 nominations)
2017:
The Hidden People — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2016:
A Cold Silence — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2015:
The Unquiet House — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2014:
Path of Needles — horror novel (August Derleth Award) — nomination

Liu, Marjorie M. (1 nomination; 1 win)
2017:
Monstress, Volume 1: Awakening (by MML & Sana Takeda) — comic/graphic novel — winner

Lock, Selina (1 nomination)
2010:
The Girly Comic — comic/graphic novel — nomination

Locke, Vince (1 nomination)
2013:
The Unwritten (by Mike Carey, Peter Gross, Gary Erskine, Gabriel Hernández Walta, M. K. Perker, VL & Rufus Dayglo) — comic/graphic novel — nomination

Lockley, Stephen (8 nominations; 1 win)
2007:
“Puca Muc” (by SL & Paul Lewis) — short fiction — nomination

2005:
The Ice Maiden (by SL & Paul Lewis) — novella — nomination

2002:
“Telling the Tale” (by SL & Paul Lewis) — short fiction — nomination

2001:
The Ragchild (by SL & Paul Lewis) — August Derleth Award (novel) — nomination

2001:
“The Winter Hunt” (by SL & Paul Lewis) — short fiction — nomination

1996:
for Welcome to My Nightmare convention — special award — winner

1996:
Cold Cuts III (Paul Lewis & SL, eds.) — anthology/collection — nomination

1995:
Cold Cuts II (Paul Lewis & SL, eds.) — anthology/collection — nomination

The Lord of the Rings (1 nomination)
1980:
film — nomination

Lotay, Tula (1 nomination)
2014:
artist — nomination

Lotz, Sarah (1 nomination; 1 win)
2015:
for The Three (Hodder & Stoughton) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

Love, Jeffrey Alan (1 nomination)
2016:
artist — nomination

Lovegrove, James (2 nominations)
2000:
“The Hand that Feeds” (by Peter Crowther & JL) — short fiction — nomination

1998:
“Even Beggars Would Ride” (by Peter Crowther & JL) — short story — nomination

Lowe, Alice (1 nomination)
2013:
Sightseers (by AL, Steve Oram & Amy Jump) — screenplay — nomination

Lowe, Nick (1 nomination)
2009:
“Mutant Popcorn” — nonfiction — nomination

Lucas, John (1 nomination)
2006:
“Approaching Zero” — short fiction — nomination

Lumley, Brian (5 nominations; 1 win)
1999:
A Coven of Vampires — collection — nomination

1995:
Blood Wars — August Derleth Award (novel) — nomination

1989:
“Fruiting Bodies” — short story — winner

1983:
“Name and Number” — short fiction — nomination

1981:
“The House of the Temple” — short fiction — nomination

Lumley, Dorothy (1 nomination; 1 win)
1991:
special — winner

Lyle, Anne (1 nomination)
2013:
for The Alchemist of Souls (Angry Robot) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Lynch, Scott (2 nominations; 1 win)
2008:
Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

2007:
The Lies of Locke Lamora — August Derleth Award (novel) — nomination

Mad Max: Fury Road (1 nomination)
2016:
film/television production — nomination

Magitis, David (1 nomination)
2005:
artist — nomination

Mahoney, Karen (1 nomination)
2014:
Jennifer Wilde (by Maura McHugh, KM & Stephen Downey) — comic/graphic novel — nomination

Mains, J. A. (1 nomination)
2015:
“The Girl on the Suicide Bridge” — short story — nomination

Mains, Johnny (3 nominations; 1 win)
2016:
Best British Horror 2015 — anthology — nomination

2012:
Lest You Should Suffer Nightmares: A Biography of Herbert Van Thal — non-fiction — nomination

2011:
Back From the Dead: The Legacy of the Pan Book of Horror Stories — anthology — winner

Malik, Usman T. (1 nomination; 1 win)
2016:
The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn — novella — winner

Mandel, Emily St. John (1 nomination)
2015:
Station Eleven — horror novel (August Derleth Award) — nomination

Marchand, Richard (2 nominations)
2006:
artist — nomination

2005:
artist — nomination

Marshall, Helen (2 nominations; 1 win)
2015:
Gifts for the One Who Comes After — collection — nomination

2013:
for Hair Side, Flesh Side (ChiZine) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

Marshall, Michael (1 nomination)
2008:
The Intruders — August Derleth Award (novel) — nomination

Marshall-Jones, Simon (4 nominations)
2015:
Spectral Press — independent press — nomination

2014:
Spectral Press — small press — nomination

2013:
Spectral Press — small press — nomination

2012:
Spectral Press — small press — nomination

Martin, George R. R. (4 nominations)
2012:
A Dance with Dragons — novel — nomination

2010:
Songs of the Dying Earth: Stories in Honor of Jack Vance (GRRM & Gardner Dozois, eds.) — anthology — nomination

2006:
A Feast for Crows — August Derleth Award (novel) — nomination

1979:
Dying of the Light — August Derleth Award (novel) — nomination

Martin, Ian Alexander (3 nominations)
2011:
Atomic Fez — small press — nomination

2009:
The Second Humdrumming Book of Horror — anthology — nomination

2008:
The First Humdrumming Book of Horror Stories — anthology — nomination

Martin, Terry (1 nomination; 1 win)
2010:
Murky Depths — magazine — winner

Masterton, Graham (2 nominations)
1999:
“Lolicia” — short fiction — nomination

1999:
Manitou Man: The Worlds of Graham Masterton (by GM, with Ray Clark & Matt Williams) — collection — nomination

Matheson, Richard (1 nomination)
1996:
special award — nomination

Mauro, Laura (2 nominations)
2015:
for "Ptichka" (Horror Uncut: Tales of Social Insecurity and Economic Unease) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

2015:
“Ptichka” — short story — nomination

Maynard, Iain (1 nomination)
2000:
artist — nomination

Maynard, L. H. (1 nomination)
2001:
F20: One (M. P. N. Sims, LHM & David Howe, eds.) — anthology — nomination

McAuley, Paul J. (2 nominations; 1 win)
1995:
Pasquale's Angel — August Derleth Award (novel) — nomination

1995:
“The Temptation of Dr. Stein” — short story — winner

McCaffrey, Anne (1 nomination; 1 win)
2000:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

McDonald, Ian (2 nominations)
2010:
Cyberabad Days — collection — nomination

2007:
“The Djinn's Wife” — novella — nomination

McDougall, Sophia (1 nomination)
2014:
“Golden Apple” — short story — nomination

McFerran, David (1 nomination; 1 win)
1981:
Airgedlamh (by DM, Stephen Jones & David Sutton) — small press — winner

McGugan, Libby (1 nomination)
2014:
for The Eidolon (Solaris) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

McGuire, Seanan (1 nomination)
2017:
Every Heart a Doorway — novella — nomination

McHugh, Maura (1 nomination)
2014:
Jennifer Wilde (by MM, Karen Mahoney & Stephen Downey) — comic/graphic novel — nomination

McIntosh, Will (1 nomination)
2006:
“Soft Apocalypse” — short fiction — nomination

McKean, Dave (6 nominations)
2009:
for The Graveyard Book (Bloomsbury) — artist — nomination

2008:
artist — nomination

1999:
artist — nomination

1998:
artist — nomination

1997:
artist — nomination

1992:
artist — nomination

McKelvie, Jamie (1 nomination)
2015:
The Wicked + The Divine (by Kieron Gillen & JM) — comic/graphic novel — nomination

McKenna, Martin (1 nomination; 1 win)
1995:
artist — winner

McKillip, Patricia A. (1 nomination)
1980:
Harpist in the Wind — August Derleth Award (novel) — nomination

McLeod, Jim (3 nominations)
2017:
Ginger Nuts of Horror — non-fiction — nomination

2016:
“Ginger Nuts of Horror” — non-fiction — nomination

2015:
Ginger Nuts of Horror — non-fiction — nomination

McMahon, Gary (11 nominations)
2017:
The Grieving Stones — novella — nomination

2015:
The End — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2013:
Silent Voices — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2011:
Pretty Little Dead Things — August Derleth Award (novel) — nomination

2009:
“Heads” — novella — nomination

2009:
How To Make Monsters — collection — nomination

2009:
Rain Dogs — August Derleth Award (novel) — nomination

2009:
We Fade To Grey — anthology — nomination

2008:
All Your Gods are Dead — novella — nomination

2008:
Dirty Prayers — collection — nomination

2007:
Rough Cut — novella — nomination

Meloy, Paul (6 nominations; 1 win)
2014:
Dogs with their Eyes Shut — novella — nomination

2009:
“All Mouth” — short fiction — nomination

2009:
Islington Crocodiles — collection — nomination

2009:
“The Vague” — short fiction — nomination

2006:
“Dying in the Arms of Jean Harlow (The Coming of the Autoscopes)” — novella — nomination

2005:
“Black Static” — short fiction — winner

Mendlesohn, Farah (2 nominations; 1 win)
2014:
Karl Edward Wagner Award for Special Achievement — winner

2013:
The Cambridge Companion to Fantasy Literature (by Edward James & FM) — non-fiction — nomination

Midwinter of the Spirit (1 nomination)
2016:
film/television production — nomination

Miéville, China (5 nominations; 2 wins)
2013:
Dial H (by CM, Mateus Santolouco, David Lapham & Riccardo Burchielli) — comic/graphic novel — nomination

2013:
Railsea — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

2003:
The Scar — August Derleth Award (novel) — winner

2003:
The Tain — short fiction — nomination

2001:
Perdido Street Station — August Derleth Award (novel) — winner

Millar, Mark (1 nomination)
2011:
CLiNT — graphic novel — nomination

Miller, Edward (3 nominations)
2009:
for Vault of Deeds (PS Publishing) — artist — nomination

2007:
artist — nomination

2002:
artist — nomination

Moffat, Steven (1 nomination)
2014:
Doctor Who: “The Day of the Doctor” — film/television episode — nomination

Monteleone, Thomas F. (1 nomination)
1992:
Borderlands 2 — anthology/collection — nomination

Moorcock, Michael (9 nominations; 5 wins)
2013:
“Curaré” — novella — nomination

2003:
Firing the Cathedral — short fiction — nomination

2002:
London Bone — collection — nomination

1993:
special committee award — winner

1979:
Gloriana — August Derleth Award (novel) — nomination

1976:
The Hollow Lands — August Derleth Award (novel) — winner

1975:
The Sword and the Stallion — August Derleth Award (novel) — winner

1973:
The King of the Swords — August Derleth Award (novel) — winner

1972:
The Knight of the Swords — August Derleth Award (novel) — winner

Moore, Alan (1 nomination)
2011:
Neonomicon (by AM & Jacen Burrows) — graphic novel — nomination

Moore, Alison (1 nomination)
2013:
for The Lighthouse (Salt Publishing) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Moore, Chris (1 nomination)
2003:
artist — nomination

Moore, Ralph Robert (2 nominations)
2016:
“Dirt Land” — short fiction — nomination

2013:
“Our Island” — short story — nomination

Moore, Terry (1 nomination)
2014:
Rachel Rising — comic/graphic novel — nomination

Moreno-Garcia, Silvia (1 nomination)
2016:
Signal to Noise — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

Morgan, Lou (3 nominations)
2014:
Blood and Feathers: Rebellion — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

2013:
for Blood and Feathers (Solaris) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

2013:
Blood and Feathers — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

Morrill, Rowena (2 nominations; 1 win)
1984:
artist — winner

1980:
artist — nomination

Morris, Mark (6 nominations; 1 win)
2016:
Albion Fay — novella — nomination

2016:
The 2nd Spectral Book of Horror Stories — anthology — nomination

2015:
The Spectral Book of Horror Stories — anthology — nomination

2011:
Cinema Futura — non-fiction — nomination

2007:
Cinema Macabre — nonfiction — winner

2006:
Nowhere Near an Angel — August Derleth Award (novel) — nomination

Morrison, Grant (1 nomination; 1 win)
2012:
Supergods: Our World in the Age of the Superhero — non-fiction — winner

Morrison, Michael A. (1 nomination; 1 win)
1995:
Necrofile (by Stefan R. Dziemianowicz, S. T. Joshi & MAM) — small press — winner

Mudie, Paul (1 nomination)
2011:
artist — nomination

Murky Depths (1 nomination)
2011:
magazine — nomination

Murray, Andy (1 nomination)
2007:
Into the Unknown: The Fantastic Life of Nigel Kneale — nonfiction — nomination

Muslim, Kristine Ong (1 nomination; 1 win)
2017:
People of Colo(u)r Destroy Science Fiction (Nalo Hopkinson & KOM, eds.) — anthology — winner

Myers, E. C. (1 nomination)
2013:
for Fair Coin (Pyr) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Nevill, Adam (9 nominations; 4 wins)
2017:
Some Will Not Sleep — collection — winner

2016:
“Hippocampus” — short fiction — nomination

2016:
Lost Girl — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2015:
No One Gets Out Alive — horror novel (August Derleth Award) — winner

2014:
House of Small Shadows — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2013:
Last Days — horror novel (August Derleth Award) — winner

2012:
“Florrie” — short story — nomination

2012:
The Ritual — August Derleth Award (horror novel) — winner

2011:
Apartment 16 — August Derleth Award (novel) — nomination

NewCon Press (1 nomination)
2017:
independent press — nomination

Newman, Emma (3 nominations; 1 win)
2015:
“A Woman's Place” — short story — winner

2014:
for Between Two Thorns (Angry Robot) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

2014:
Between Two Thorns — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

Newman, Kim (8 nominations; 1 win)
2012:
Nightmare Movies: Horror on Screen Since the 1960s — non-fiction — nomination

2007:
The Man from the Diogenes Club — collection — nomination

2001:
Where the Bodies Are Buried — collection — winner

1997:
“Citizen Ed” (by KN & Eugene Byrne) — short story — nomination

1996:
Famous Monsters — anthology/collection — nomination

1995:
“Out of the Night, When the Full Moon Is Bright...” — short story — nomination

1995:
The Original Dr Shade and Other Stories — anthology/collection — nomination

1995:
The Quorum — August Derleth Award (novel) — nomination

Newman, Peter (1 nomination)
2016:
for The Vagrant (HarperVoyager) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Nicholls, Stan (1 nomination)
2001:
“The Taking” — short fiction — nomination

A Nightmare on Elm Street (1 nomination; 1 win)
1986:
film — winner

Niveau, Thana (2 nominations)
2014:
“Death Walk En Pointe” — short story — nomination

2013:
From Hell to Eternity — collection — nomination

no award (1 nomination; 1 win)
2002:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Novik, Naomi (1 nomination; 1 win)
2016:
Uprooted — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — winner

Nurse, Chris (1 nomination)
2001:
artist — nomination

O'Driscoll, Mike (3 nominations; 1 win)
2013:
Eyepennies — novella — nomination

2007:
Unbecoming and Other Tales of Horror — collection — nomination

1996:
for Welcome to My Nightmare convention — special award — winner

Oehlers, Adam (1 nomination)
2014:
artist — nomination

Okorafor, Nnedi (1 nomination)
2016:
Binti — novella — nomination

Oliver, Jonathan (4 nominations; 2 wins)
2014:
End of the Road — anthology — winner

2013:
Magic: An Anthology of the Esoteric and Arcane — anthology — winner

2012:
House of Fear — anthology — nomination

2011:
The End of the Line — anthology — nomination

Oliver, Reggie (1 nomination)
2012:
Mrs Midnight — collection — nomination

O'Malley, Bryan Lee (1 nomination)
2015:
Seconds — comic/graphic novel — nomination

The Omen (1 nomination; 1 win)
1977:
film — winner

Oram, Steve (1 nomination)
2013:
Sightseers (by Alice Lowe, SO & Amy Jump) — screenplay — nomination

O'Regan, Marie (3 nominations)
2013:
The Mammoth Book of Ghost Stories by Women — anthology — nomination

2010:
Hellbound Hearts (MO & Paul Kane, eds.) — anthology — nomination

2006:
“Can You See Me?” — short fiction — nomination

Ortiz, Karla (1 nomination; 1 win)
2015:
artist — winner

Owton, Martin (1 nomination)
2017:
for Exile (Tickety Boo) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Pardoe, Rosemary (3 nominations; 1 win)
1999:
Ghosts & Scholars — small press — nomination

1997:
Ghosts & Scholars — small press publication — nomination

1984:
Ghosts & Scholars — small press — winner

Parisien, Dominik (1 nomination)
2017:
The Starlit Wood (DP & Navah Wolfe, eds.) — anthology — nomination

Patrick, Den (1 nomination)
2015:
for The Boy with the Porcelain Blade (Gollancz) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Pavey, Jack (1 nomination)
1992:
“The Boo-Hoo Forest” — short story — nomination

Pearce, Drew (1 nomination)
2014:
Iron Man 3 (by DP & Shane Black) — film/television episode — nomination

Peeping Tom (1 nomination; 1 win)
1992:
small press — winner

Pelan, John (1 nomination)
2000:
The Last Continent: New Tales of Zothique — anthology — nomination

Perker, M. K. (1 nomination)
2013:
The Unwritten (by Mike Carey, Peter Gross, Gary Erskine, Gabriel Hernández Walta, MKP, Vince Locke & Rufus Dayglo) — comic/graphic novel — nomination

Perry, Anne (2 nominations; 1 win)
2013:
A Town Called Pandemonium (AP & Jared Shurin, eds.) — anthology — nomination

2013:
Pornokitsch (by AP & Jared Shurin) — non-fiction — winner

Peter, Cris (1 nomination; 1 win)
2016:
Bitch Planet (by Kelly Sue DeConnick, Valentine De Landro, Robert IV Wilson & CP) — comic/graphic novel — winner

Phillips, Julie (1 nomination)
2007:
James Tiptree, Jr.: The Double Life of Alice B. Sheldon — nonfiction — nomination

Phillips, Sean (1 nomination; 1 win)
2013:
artist — winner

Picacio, John (1 nomination)
2007:
artist — nomination

Pierce, Alexandra (1 nomination; 1 win)
2016:
Letters to Tiptree (AP & Alisa Krasnostein, eds.) — non-fiction — winner

Pinborough, Sarah (9 nominations; 3 wins)
2017:
13 Minutes — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2016:
The Death House — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2014:
Beauty — novella — winner

2014:
Mayhem — horror novel (August Derleth Award) — nomination

2010:
“The Confessor's Tale” — short story — nomination

2010:
The Language of Dying — novella — winner

2009:
“Do You See” — short fiction — winner

2008:
The Taken — August Derleth Award (novel) — nomination

2007:
Breeding Ground — August Derleth Award (novel) — nomination

Pitts, Jim (5 nominations; 2 wins)
1997:
artist — nomination

1996:
artist — nomination

1993:
artist — winner

1992:
artist — winner

1981:
artist — nomination

Pollock, Tom (1 nomination)
2014:
The Glass Republic — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

Poore, Steven (2 nominations)
2017:
The High King's Vengeance — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

2016:
for The Heir to the North (Kristell Ink) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Porter, Andrew I. (1 nomination; 1 win)
1992:
committee award — winner

Potter, J. K. (7 nominations; 3 wins)
2003:
artist — nomination

2001:
artist — nomination

1998:
artist — nomination

1997:
artist — nomination

1988:
artist — winner

1987:
artist — winner

1986:
artist — winner

Pratchett, Terry (2 nominations; 1 win)
2011:
Karl Edward Wagner Award for Special Achievement — winner

1997:
Hogfather — August Derleth Award (novel) — nomination

Pringle, David (1 nomination; 1 win)
1998:
Interzone — small press — winner

Probert, John Llewellyn (1 nomination; 1 win)
2013:
The Nine Deaths of Dr Valentine — novella — winner

PS Publishing (4 nominations; 4 wins)
2004:
small press — winner

2003:
small press — winner

2002:
small press — winner

2001:
small press — winner

Pumpkin Books (1 nomination)
1999:
small press — nomination

Rabid (1 nomination)
1979:
film — nomination

Raiders of the Lost Ark (1 nomination; 1 win)
1982:
film — winner

Razorblade Press (2 nominations; 1 win)
2001:
small press — nomination

2000:
small press — winner

Read, Benjamin (1 nomination)
2014:
Porcelain (by BR & Chris Wildgoose) — comic/graphic novel — nomination

Reaves, J. Michael (1 nomination)
1979:
“The Big Spell” — short story — nomination

Reynolds, Alastair (1 nomination)
2002:
Diamond Dogs — short fiction — nomination

Rice, Anne (1 nomination)
1977:
Interview with the Vampire — August Derleth Award (novel) — nomination

Richards, Tony (1 nomination)
2008:
Going Back — collection — nomination

Rigby, Jonathan (1 nomination)
2012:
Studies in Terror: Landmarks of Horror Cinema — non-fiction — nomination

Rix, David (2 nominations)
2014:
Rustblind and Silverbright — anthology — nomination

2013:
artist — nomination

Roadworks (1 nomination)
2003:
small press — nomination

Roberts, Adam (2 nominations)
2015:
Sibilant Fricative: Essays & Reviews — non-fiction — nomination

2005:
“Roads Were Burning” — short fiction — nomination

Roberts, Mark (2 nominations)
2005:
The Thackery T. Lambshead Pocket Guide to Eccentric & Discredited Diseases (Jeff VanderMeer & MR, eds.) — anthology — nomination

2004:
The Thackery T. Lambshead Pocket Guide to Eccentric & Discredited Diseases (Jeff VanderMeer & MR, eds.) — anthology — nomination

Robertson, Andy W. (1 nomination)
2004:
William Hope Hodgson's Night Lands, Volume 1: Eternal Love — anthology — nomination

Robinson, Frank M. (1 nomination)
2003:
Art of Imagination: 20th Century Visions of Science Fiction, Horror, and Fantasy (FMR, Robert Weinberg & Randy Broecker, eds.) — anthology — nomination

Robson, Justina (1 nomination)
1997:
“The Bull Leapers” — short story — nomination

Roden, Barbara (2 nominations)
2005:
Acquainted with the Night (BR & Christopher Roden, eds.) — anthology — nomination

1998:
Midnight Never Comes (BR & Christopher Roden, eds.) — anthology/collection — nomination

Roden, Christopher (2 nominations)
2005:
Acquainted with the Night (Barbara Roden & CR, eds.) — anthology — nomination

1998:
Midnight Never Comes (Barbara Roden & CR, eds.) — anthology/collection — nomination

Rodriguez, Gabriel (2 nominations; 1 win)
2012:
Locke & Key, Vol. 4: Keys to the Kingdom (by Joe Hill & GR) — graphic novel — winner

2010:
Locke and Key (by Joe Hill & GR) — comic/graphic novel — nomination

Royle, Nicholas (5 nominations; 3 wins)
2011:
“The Lure” — short story — nomination

1999:
“The Blue Posts” — short fiction — nomination

1993:
Darklands 2 — anthology/collection — winner

1993:
“Night Shift Sister” — short story — winner

1992:
Darklands — anthology/collection — winner

Russell, R. B. (1 nomination)
2011:
The Beautiful Room — short story — nomination

Ryman, Geoff (1 nomination)
1998:
“Family” — short story — nomination

Samatar, Sofia (1 nomination; 1 win)
2014:
A Stranger in Olondria — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — winner

Sammelin, Robert (1 nomination)
2006:
artist — nomination

Samuels, Mark (4 nominations)
2009:
Glyphotech — collection — nomination

2007:
The Face of Twilight — August Derleth Award (novel) — nomination

2004:
“The White Hands” — short fiction — nomination

2004:
The White Hands and Other Weird Tales — collection — nomination

Santolouco, Mateus (1 nomination)
2013:
Dial H (by China Miéville, MS, David Lapham & Riccardo Burchielli) — comic/graphic novel — nomination

Sarrantonio, Al (1 nomination)
2000:
999: New Stories of Horror and Suspense — anthology — nomination

Satifka, Erika L. (1 nomination; 1 win)
2017:
for Stay Crazy (Apex) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

Savage Sword of Conan (1 nomination)
1980:
comic — nomination

Savile, Steve (2 nominations)
2011:
Fantastic TV: 50 Years of Cult Fantasy and Science Fiction — non-fiction — nomination

1999:
Scaremongers 2: Redbrick Eden — anthology — nomination

Savory, Brett Alexander (1 nomination; 1 win)
2013:
ChiZine Publications (by BAS & Sandra Kasturi) — small press — winner

Scalzi, John (1 nomination)
2010:
Whatever — nonfiction — nomination

Schafer, William K. (1 nomination)
2010:
Subterranean Press — PS Publishing Award for Best Small Press — nomination

Scheherazade (1 nomination)
2004:
small press — nomination

Schiff, Stuart David (3 nominations; 1 win)
1985:
Whispers — small press — winner

1983:
Whispers — small press — nomination

1979:
Whispers #10 — small press — nomination

Sebold, Gaie (1 nomination)
2015:
“A Change of Heart” — short story — nomination

Secrest, Rose (1 nomination)
1999:
Leviathan, Volume Two (Jeff VanderMeer & RS, eds.) — anthology — nomination

Serra, Daniele (5 nominations; 2 wins)
2017:
artist — winner

2015:
artist — nomination

2014:
artist — nomination

2012:
artist — winner

2011:
artist — nomination

SFX (1 nomination)
2012:
magazine — nomination

Shadows & Tall Tress (1 nomination)
2011:
magazine — nomination

Shannon, Samantha (1 nomination)
2014:
for The Bone Season (Bloomsbury) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Sharma, Priya (1 nomination; 1 win)
2016:
“Fabulous Beasts” — short fiction — winner

Shea, Michael (1 nomination)
1975:
A Quest for Simbilis — August Derleth Award (novel) — nomination

Shearman, Robert (6 nominations; 3 wins)
2013:
Remember Why You Fear Me — collection — winner

2012:
“Alice Through the Plastic Sheet” — short story — nomination

2012:
Everyone's Just So So Special — collection — winner

2010:
“George Clooney's Moustache” — short story — nomination

2010:
Love Songs for the Shy and Cynical — collection — winner

2010:
“Roadkill” — novella — nomination

Shepard, Lucius (1 nomination)
2005:
Trujillo and Other Stories — collection — nomination

The Shout (1 nomination)
1979:
film — nomination

Shurin, Jared (3 nominations; 2 wins)
2014:
Speculative Fiction 2012 (Justin Landon & JS, eds.) — non-fiction — winner

2013:
A Town Called Pandemonium (Anne C. Perry & JS, eds.) — anthology — nomination

2013:
Pornokitsch (by Anne C. Perry & JS) — non-fiction — winner

Sills, Laurel (2 nominations; 1 win)
2016:
Holdfast Magazine (LS & Lucy Smee, eds.) — magazine/periodical — nomination

2015:
Holdfast Magazine (LS & Lucy Smee, eds.) — magazine/periodical — winner

Silva, David B. (1 nomination)
1992:
“Slipping” — short story — nomination

Silverberg, Robert (3 nominations)
2003:
Fantasy: The Best of 2001 (RS & Karen Haber, eds.) — anthology — nomination

1999:
Legends — anthology — nomination

1999:
The Avram Davidson Treasury (by Avram Davidson, edited by RS & Grania Davis) — anthology — nomination

Simmons, Dan (3 nominations; 1 win)
2008:
The Terror — August Derleth Award (novel) — nomination

1992:
Summer of Night — August Derleth Award (novel) — nomination

1990:
Carrion Comfort — August Derleth Award (novel) — winner

Simmons, Ian (1 nomination)
2005:
artist — nomination

Simone, Gail (1 nomination)
2016:
Red Sonja (by GS & Walter Geovani) — comic/graphic novel — nomination

Simpson, Martin (2 nominations; 1 win)
1997:
“Dancing About Architecture” — short story — winner

1996:
“Last Rites and Resurrections” — short story — nomination

Simpson, Mhairi (1 nomination)
2014:
Tales of Eve — anthology — nomination

Sims, M. P. N. (1 nomination)
2001:
F20: One (MPNS, L. H. Maynard & David Howe, eds.) — anthology — nomination

Singleton, Sarah (1 nomination)
2007:
“The Disappeared” — short fiction — nomination

Slatter, Angela (1 nomination; 1 win)
2012:
“The Coffin-Maker's Daughter” — short story — winner

Sloman, Phil (1 nomination)
2017:
for Becoming David (self-published) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Smee, Lucy (2 nominations; 1 win)
2016:
Holdfast Magazine (Laurel Sills & LS, eds.) — magazine/periodical — nomination

2015:
Holdfast Magazine (Laurel Sills & LS, eds.) — magazine/periodical — winner

Smith, Clark Ashton (1 nomination)
2003:
The Emperor of Dreams: The Lost Worlds of Clark Ashton Smith — collection — nomination

Smith, Matt (1 nomination)
2017:
2000AD (progs 1963-2011) — comic/graphic novel — nomination

Smith, Michael Marshall (16 nominations; 6 wins)
2012:
“Sad, Dark Thing” — short story — nomination

2010:
What Happens When You Wake Up in the Night — short story — winner

2008:
The Servants — August Derleth Award (novel) — nomination

2004:
More Tomorrow & Other Stories — collection — nomination

2001:
“The Handover” — short fiction — nomination

2000:
What You Make It — collection — nomination

1999:
One of Us — August Derleth Award (novel) — nomination

1997:
“Foreign Bodies” — short story — nomination

1997:
“Hell Hath Enlarged Herself” — short story — nomination

1997:
Spares — August Derleth Award (novel) — nomination

1996:
“More Tomorrow” — short story — winner

1995:
Only Forward — August Derleth Award (novel) — winner

1995:
“To Receive is Better” — short story — nomination

1992:
“The Dark Land” — short story — winner

1991:
Icarus — winner

1991:
“The Man Who Drew Cats” — short fiction — winner

Smith, Sammy H. K. (1 nomination)
2017:
“The Watcher” — short fiction — nomination

SMS (1 nomination)
1996:
artist — nomination

Sparling, Nancy (1 nomination)
1997:
Broadsword — small press publication — nomination

Sperring, Kari (2 nominations; 1 win)
2016:
“Matrilines” — non-fiction — nomination

2010:
for Living with Ghosts (DAW) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

Stacey, Holly (1 nomination)
2010:
Dragontales: Short Stories of Flame, Tooth and Scale — anthology — nomination

Staples, Fiona (5 nominations; 1 win)
2017:
Saga (#33-40) (by Brian K. Vaughan & FS) — comic/graphic novel — nomination

2016:
Saga (by Brian K. Vaughan & FS) — comic/graphic novel — nomination

2015:
Saga (by Brian K. Vaughan & FS) — comic/graphic novel — nomination

2014:
Saga (by Brian K. Vaughan & FS) — comic/graphic novel — nomination

2013:
Saga (by Brian K. Vaughan & FS) — comic/graphic novel — winner

Star Wars: The Force Awakens (1 nomination)
2016:
film/television production — nomination

Star Wars (1 nomination)
1979:
film — nomination

Starlin, Jim (1 nomination)
1979:
“Among the Great Divide” (by Steve Gerber, JS & Bob Wiaceck) — comic — nomination

Stenstrum, Jim (1 nomination)
1979:
“Faster-Than-Light Interstellar Travel” (by JS & Louis Bremejo) — comic — nomination

Stevenson, Noelle (1 nomination)
2016:
Nimona — comic/graphic novel — nomination

Stewart, John (1 nomination)
1983:
artist — nomination

Stone, Del, Jr. (1 nomination)
2008:
Black Tide — novella — nomination

Stone, Sam (3 nominations; 2 wins)
2011:
Demon Dance — August Derleth Award (novel) — winner [award declined]

2011:
“Fool's Gold” — short story — winner

2010:
Futile Flame — August Derleth Award (novel) — nomination

Strange Horizons (1 nomination)
2011:
magazine — nomination

Strantzas, Simon (2 nominations)
2016:
Aickman's Heirs — anthology — nomination

2009:
“Pinholes in Black Muslin” — short fiction — nomination

Straub, Peter (5 nominations; 1 win)
2004:
lost boy lost girl — August Derleth Award (novel) — nomination

2002:
Magic Terror: Seven Tales — collection — nomination

2001:
Mr. X — August Derleth Award (novel) — nomination

1997:
The Hellfire Club — August Derleth Award (novel) — nomination

1984:
Floating Dragon — August Derleth Award (novel) — winner

Sudworth, Anne (1 nomination)
2001:
artist — nomination

Sutton, David (20 nominations; 11 wins)
2003:
Dark Terrors 6 (Stephen Jones & DS, eds.) — anthology — nomination

2002:
Phantoms of Venice — anthology — nomination

2001:
Dark Terrors 5 (Stephen Jones & DS, eds.) — anthology — nomination

1999:
Dark Terrors 4 (Stephen Jones & DS, eds.) — anthology — winner

1998:
Dark Terrors 3 (Stephen Jones & DS, eds.) — anthology/collection — winner

1997:
Dark Terrors 2 (Stephen Jones & DS, eds.) — anthology/collection — nomination

1996:
Dark Terrors (Stephen Jones & DS, eds.) — anthology/collection — nomination

1995:
Voices from Shadow — small press — nomination

1994:
committee award — winner

1994:
Dark Voices 5 (DS & Stephen Jones, eds.) — anthology/collection — winner

1992:
Dark Voices (DS & Stephen Jones, eds.) — anthology/collection — nomination

1987:
Fantasy Tales (by Stephen Jones & DS) — small press — winner

1986:
Fantasy Tales (by Stephen Jones & DS) — small press — winner

1983:
Dark Horizons — small press — nomination

1983:
Fantasy Tales (by Stephen Jones & DS) — small press — winner

1982:
Fantasy Tales (by Stephen Jones & DS) — small press — winner

1981:
Airgedlamh (by David McFerran, Stephen Jones & DS) — small press — winner

1981:
Fantasy Media (by Jon Harvey, Stephen Jones, David Larkin & DS) — small press — nomination

1980:
Fantasy Tales #5 (by Stephen Jones & DS) — small press — winner

1979:
Fantasy Tales #2 (by Stephen Jones & DS) — small press — winner

Sutton, Peter (1 nomination)
2017:
A Tiding of Magpies — collection — nomination

Sykes, Sam (1 nomination)
2013:
“Wish for a Gun” — short story — nomination

Taborska, Anna (1 nomination)
2014:
For Those Who Dream Monsters — collection — nomination

Takeda, Sana (1 nomination; 1 win)
2017:
Monstress, Volume 1: Awakening (by Marjorie Liu & ST) — comic/graphic novel — winner

Talbot, Bryan (3 nominations)
2015:
Grandville Noël — comic/graphic novel — nomination

2011:
Grandville Mon Amour — graphic novel — nomination

2008:
artist — nomination

Tan, Shaun (1 nomination)
2010:
artist — nomination

Tanzer, Molly (1 nomination)
2013:
for A Pretty Mouth (Lazy Fascist) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Tchaikovsky, Adrian (3 nominations; 1 win)
2017:
The Tiger and the Wolf — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — winner

2016:
Guns of the Dawn — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

2014:
“Family Business” — short story — nomination

Teague, Christopher (6 nominations)
2011:
Pendragon Press — small press — nomination

2009:
Pendragon Press — small press — nomination

2007:
Choices — collection — nomination

2007:
Pendragon Press — small press — nomination

2006:
Pendragon Press — small press — nomination

2005:
Pendragon Press — small press — nomination

Telos Publishing (2 nominations)
2003:
small press — nomination

2002:
small press — nomination

Tem, Melanie (1 nomination; 1 win)
1992:
Icarus — winner

Tem, Steve Rasnic (1 nomination; 1 win)
1988:
“Leaks” — short story — winner

Tennant, Peter (3 nominations; 1 win)
2012:
“Case Notes” — non-fiction — nomination

2010:
“Case Notes” — nonfiction — nomination

2008:
Whispers of Wickedness — nonfiction — winner

Theaker, Stephen (1 nomination)
2010:
Theaker's Quarterly Fiction (ST & John Greenwood, eds.) — magazine — nomination

The Third Alternative (5 nominations)
2004:
small press — nomination

2003:
small press — nomination

2002:
small press — nomination

2001:
small press — nomination

2000:
small press — nomination

Thomas, Jo (1 nomination)
2016:
African Monsters (Margrét Helgadóttir & JT, eds.) — anthology — nomination

Thomas, Roy (1 nomination; 1 win)
1979:
“The Scarlet Citadel” (by RT & Frank Brunner) — comic — winner

Thompson, Lee (1 nomination)
2009:
for The Land at the End of the Working Day (Humdrumming) — artist — nomination

Thrower, Stephen (1 nomination)
2008:
Nightmare USA: The Untold Story of the Exploitation Independents — nonfiction — nomination

Tidbeck, Karin (1 nomination)
2014:
“Moonstruck” — short story — nomination

Tidhar, Lavie (3 nominations; 1 win)
2015:
A Man Lies Dreaming — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

2015:
Black Gods Kiss — collection — nomination

2012:
Gorel and the Pot Bellied God — novella — winner

Tor.com (1 nomination; 1 win)
2017:
magazine/periodical — winner

Travis, John (1 nomination)
2009:
“The Tobacconist's Concession” — short fiction — nomination

Tremblay, Paul G. (1 nomination; 1 win)
2017:
Disappearance at Devil's Rock — horror novel (August Derleth Award) — winner

TTA Press (1 nomination)
2017:
independent press — nomination

Turner, Marc (1 nomination)
2016:
for When the Heavens Fall (Titan) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Turpin, Darren (1 nomination)
2008:
UKSF Book News — nonfiction — nomination

Tuttle, Lisa (1 nomination)
2005:
My Death — novella — nomination

Uncanny Magazine (1 nomination)
2017:
magazine/periodical — nomination

Under the Skin (1 nomination)
2015:
film/television episode — nomination

Unknown Artist, The (1 nomination)
1999:
artist — nomination

Upham, Steve (5 nominations)
2010:
for work including the Estronomicon Sketchbook Special — artist — nomination

2010:
Screaming Dreams — PS Publishing Award for Best Small Press — nomination

2009:
Screaming Dreams — small press — nomination

2008:
artist — nomination

2008:
Screaming Dreams — small press — nomination

Valentine, Mark (1 nomination)
2008:
Wormwood — nonfiction — nomination

Vallejo, Boris (1 nomination; 1 win)
1979:
Cover of Boris magazine "The Amazing Princess and Her Pet" — artwork — winner

Vance, Jack (1 nomination)
1975:
“The Seventeen Virgins” — short story — nomination

VanderMeer, Ann (1 nomination; 1 win)
2012:
The Weird (AV & Jeff VanderMeer, eds.) — anthology — winner

VanderMeer, Jeff (4 nominations; 1 win)
2012:
The Weird (Ann VanderMeer & JV, eds.) — anthology — winner

2005:
The Thackery T. Lambshead Pocket Guide to Eccentric & Discredited Diseases (JV & Mark Roberts, eds.) — anthology — nomination

2004:
The Thackery T. Lambshead Pocket Guide to Eccentric & Discredited Diseases (JV & Mark Roberts, eds.) — anthology — nomination

1999:
Leviathan, Volume Two (JV & Rose Secrest, eds.) — anthology — nomination

Vaughan, Brian K. (5 nominations; 1 win)
2017:
Saga (#33-40) (by BKV & Fiona Staples) — comic/graphic novel — nomination

2016:
Saga (by BKV & Fiona Staples) — comic/graphic novel — nomination

2015:
Saga (by BKV & Fiona Staples) — comic/graphic novel — nomination

2014:
Saga (by BKV & Fiona Staples) — comic/graphic novel — nomination

2013:
Saga (by BKV & Fiona Staples) — comic/graphic novel — winner

Vess, Charles (1 nomination)
2010:
for work including Neil Gaiman's Blueberry Girl — artist — nomination

Videodrome (1 nomination; 1 win)
1984:
film — winner

Volk, Stephen (7 nominations; 2 wins)
2017:
The Parts We Play — collection — nomination

2015:
“Newspaper Heart” — novella — winner

2014:
Monsters in the Heart — collection — winner

2014:
Whiststable — novella — nomination

2013:
“Coffinmaker's Blues” — non-fiction — nomination

2010:
Vardøger — novella — nomination

2007:
“31/10” — short fiction — nomination

Wagner, Karl Edward (5 nominations; 4 wins)
1996:
“I've Come to Talk with You Again” — short story — nomination

1984:
“Neither Brute Nor Human” — short fiction — winner

1983:
special — winner

1977:
“Two Suns Setting” — short story — winner

1975:
“Sticks” — short story — winner

Wainer, Jack (1 nomination)
1997:
“Scars” — short story — nomination

Waldrop, Howard (1 nomination)
1977:
“Der Untergang des Abendlandesmenschen” — short story — nomination

Walker, Stephen James (3 nominations; 1 win)
2011:
Telos Publishing (David J. Howe & SJW, eds.) — small press — winner

2007:
Telos (by David J. Howe & SJW) — small press — nomination

2005:
Telos Publishing (by David J. Howe & SJW) — small press — nomination

Wallace, Sean (1 nomination; 1 win)
2014:
Clarkesworld (Neil Clarke, SW & Kate Baker, eds.) — magazine/periodical — winner

Walsh, Fran (2 nominations)
2014:
The Hobbit: The Desolation of Smaug (by FW, Philippa Boyens, Peter Jackson & Guillermo del Toro) — film/television episode — nomination

2013:
The Hobbit: An Unexpected Journey (by FW, Philippa Boyens, Peter Jackson & Guillermo del Toro) — screenplay — nomination

2013:
The Unwritten (by Mike Carey, Peter Gross, Gary Erskine, GHW, M. K. Perker, Vince Locke & Rufus Dayglo) — comic/graphic novel — nomination

Walton, Jo (1 nomination; 1 win)
2012:
Among Others — Robert Holdstock Award (fantasy novel) — winner

Ward, Catriona (1 nomination; 1 win)
2016:
Rawblood — horror novel (August Derleth Award) — winner

Warrington, Freda (1 nomination)
2000:
The Amber Citadel — August Derleth Award (novel) — nomination

Wearing, Adele (3 nominations; 1 win)
2016:
Fox Spirit Books — independent press — nomination

2015:
Fox Spirit Books — independent press — winner

2014:
Fox Spirit Books — small press — nomination

Weinberg, Robert (1 nomination)
2003:
Art of Imagination: 20th Century Visions of Science Fiction, Horror, and Fantasy (Frank M. Robinson, RW & Randy Broecker, eds.) — anthology — nomination

Weiss, D. B. (1 nomination; 1 win)
2014:
Game of Thrones: “The Rains of Castamere” (by David Benioff & DBW) — film/television episode — winner

Wellman, Manly Wade (1 nomination; 1 win)
1985:
special award — winner

West, Mark (2 nominations)
2016:
“King for a Year” — non-fiction — nomination

2015:
Drive — novella — nomination

West, Nadine (1 nomination)
2017:
“The Women's Song” — short fiction — nomination

Whates, Ian (7 nominations)
2016:
NewCon Press — independent press — nomination

2015:
NewCon Press — independent press — nomination

2014:
NewCon Press — small press — nomination

2012:
Newcon Press — small press — nomination

2010:
Newcon Press — PS Publishing Award for Best Small Press — nomination

2009:
Myth-Understandings — anthology — nomination

2009:
Newcon Press — small press — nomination

Whedon, Joss (2 nominations; 1 win)
2013:
Avengers Assemble — screenplay — nomination

2013:
The Cabin in the Woods (by JW & Drew Goddard) — screenplay — winner

Whispers #13/14 (1 nomination)
1980:
small press — nomination

Whiteley, Aliya (1 nomination)
2017:
The Arrival of Missives — novella — nomination

Wiaceck, Bob (1 nomination)
1979:
“Among the Great Divide” (by Steve Gerber, Jim Starlin & BW) — comic — nomination

Wildgoose, Chris (1 nomination)
2014:
Porcelain (by Benjamin Read & CW) — comic/graphic novel — nomination

Williams, Brittney (1 nomination)
2017:
Patsy Walker, A.K.A. Hellcat! (#2-13) (by Kate Leth & BW) — comic/graphic novel — nomination

Williams, Conrad (10 nominations; 3 wins)
2017:
Dead Letters — anthology — nomination

2014:
“The Fox” — short story — nomination

2012:
Gutshot — anthology — nomination

2010:
One — August Derleth Award (novel) — winner

2008:
Rain — novella — nomination

2008:
The Scalding Rooms — novella — winner

2007:
The Unblemished — August Derleth Award (novel) — nomination

2007:
“The Veteran” — short fiction — nomination

2002:
Nearly People — short fiction — nomination

1993:
Icarus — winner

Williams, Gavin (1 nomination)
2001:
Hush (by Tim Lebbon & GW) — August Derleth Award (novel) — nomination

Williams, J. H. III (1 nomination)
2012:
Batwoman (by JHW & W. Haden Blackman) — graphic novel — nomination

Williams, Jen (3 nominations)
2017:
The Silver Tide — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

2016:
The Iron Ghost — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

2015:
for The Copper Promise (Headline) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — nomination

Williams, Liz (2 nominations)
2012:
A Glass of Shadow — collection — nomination

2004:
The Poison Master — August Derleth Award (novel) — nomination

Williams, Matt (1 nomination)
1999:
Manitou Man: The Worlds of Graham Masterton (by Graham Masterton, with Ray Clark & MW) — collection — nomination

Williamson, Neil (3 nominations)
2017:
Secret Language — collection — nomination

2015:
The Moon King — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — nomination

2007:
The Ephemera — collection — nomination

Willingham, Bill (1 nomination)
2010:
Fables (by BW & Mark Buckingham) — comic/graphic novel — nomination

Willis, Brian (1 nomination; 1 win)
2001:
Hideous Progeny — anthology — winner

Wilson, G. Willow (1 nomination)
2016:
Ms. Marvel, Vol 2: Generation Why (by GWW, Jacob Wyatt & Adrian Alphona) — comic/graphic novel — nomination

Wilson, Gahan (1 nomination)
1999:
The Cleft and other Odd Tales — anthology — nomination

Wilson, Robert IV (1 nomination; 1 win)
2016:
Bitch Planet (by Kelly Sue DeConnick, Valentine De Landro, RIW & Cris Peter) — comic/graphic novel — winner

Windling, Terri (3 nominations)
2003:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fifteenth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

2002:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fourteenth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

2000:
The Year's Best Fantasy and Horror: Twelfth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

Wolfe, Gene (1 nomination; 1 win)
1983:
The Sword of the Lictor — August Derleth Award (novel) — winner

Wolfe, Navah (1 nomination)
2017:
The Starlit Wood (Dominik Parisien & NW, eds.) — anthology — nomination

Wollheim, Donald A. (1 nomination; 1 win)
1984:
(DAW & Elsie Wollheim) — special award — winner

Wollheim, Elsie (1 nomination; 1 win)
1984:
(Donald Wollheim & EW) — special award — winner

Wright, Sean (3 nominations)
2006:
Dark Tales of Space and Time — novella — nomination

2006:
“The Numberist” — short fiction — nomination

2005:
The Twisted Root of Jaarfindor — novella — nomination

Wurts, Janny (1 nomination)
1995:
This Way Lies Camelot — anthology/collection — nomination

Wyatt, Jacob (1 nomination)
2016:
Ms. Marvel, Vol 2: Generation Why (by G. Willow Wilson, JW & Adrian Alphona) — comic/graphic novel — nomination

Yant, Christie (1 nomination; 1 win)
2015:
Lightspeed: Women Destroy Science Fiction Special Issue — anthology — winner

Youers, Rio (1 nomination)
2010:
Old Man Scratch — novella — nomination

Young, Stuart (2 nominations; 1 win)
2006:
“The Mask Behind the Face” — novella — winner

2006:
The Mask Behind the Face and Other Stories — collection — nomination

Zombies - Dawn of the Dead (1 nomination)
1980:
film — nomination

zzzz (1 nomination)
2013:
The Unwritten (by cannot find zzzz in Mike Carey, Peter Gross, Gary Erskine, Gabriel Hernández Walta, M. K. Perker, Vince Locke & Rufus Dayglo) — comic/graphic novel — nomination



Copyright 2012 - 2017 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Wednesday 4 Oct 2017 at 11:31 PT