British Fantasy Awards Winners By Name


science fiction awards database






































Andre Norton <— Overview thread —> British SF

  British Fantasy Awards  
Aickman, Robert (2 nominations; 1 win)
1981:
“Stains” — short fiction — winner

Alien (1 nomination; 1 win)
1980:
film — winner

Aliens (1 nomination; 1 win)
1987:
film — winner

Anderson, Poul (1 nomination; 1 win)
1974:
Hrolf Kraki's Saga — August Derleth Award (novel) — winner

Andrews, Scott H. (1 nomination; 1 win)
2016:
Beneath Ceaseless Skies — magazine/periodical — winner

Andurile (1 nomination; 1 win)
1977:
small press — winner

Anthony, Piers (1 nomination; 1 win)
1978:
A Spell for Chameleon — August Derleth Award (novel) — winner

Arrival (1 nomination; 1 win)
2017:
film/television production — winner

Ashley, Allen (6 nominations; 1 win)
2006:
The Elastic Books of Numbers — anthology — winner

Baker, Kate (1 nomination; 1 win)
2014:
Clarkesworld (Neil Clarke, Sean Wallace & KB, eds.) — magazine/periodical — winner

Barker, Clive (5 nominations; 2 wins)
1986:
“The Forbidden” — short fiction — winner

1985:
“In the Hills, the Cities” — short fiction — winner

Bell, Dave (1 nomination; 1 win)
1993:
(Stuart Hughes & DB) — small press — winner

Benioff, David (1 nomination; 1 win)
2014:
Game of Thrones: “The Rains of Castamere” (by DB & D. B. Weiss) — film/television episode — winner

Beukes, Lauren (1 nomination; 1 win)
2014:
The Shining Girls — horror novel (August Derleth Award) — winner

Bird, Allyson (3 nominations; 1 win)
2009:
Bull Running for Girls — collection — winner

Black Static (3 nominations; 2 wins)
2012:
magazine — winner

2011:
magazine — winner

Blade Runner (1 nomination; 1 win)
1983:
film — winner

Brenchley, Chaz (5 nominations; 1 win)
1998:
Light Errant — August Derleth Award (novel) — winner

Brite, Poppy Z. (1 nomination; 1 win)
1994:
Icarus — winner

Bruce, Georgina (1 nomination; 1 win)
2017:
“White Rabbit” — short fiction — winner

Brunner, Frank (1 nomination; 1 win)
1979:
“The Scarlet Citadel” (by Roy Thomas & FB) — comic — winner

Burns, Jim (5 nominations; 4 wins)
2002:
artist — winner

2001:
artist — winner

1998:
artist — winner

1997:
artist — winner

Campbell, Ramsey (30 nominations; 12 wins)
2008:
The Grin of the Dark — August Derleth Award (novel) — winner

2004:
Told by the Dead — collection — winner

2003:
Ramsey Campbell, Probably: Essays on Horror and Sundry Fantasies — collection — winner

1999:
Ghosts and Grisly Things — collection — winner

1994:
The Long Lost — August Derleth Award (novel) — winner

1991:
Best New Horror (Stephen Jones & RC, eds.) — anthology/collection — winner

1991:
Midnight Sun — August Derleth Award (novel) — winner

1989:
The Influence — August Derleth Award (novel) — winner

1988:
The Hungry Moon — August Derleth Award (novel) — winner

1985:
Incarnate — August Derleth Award (novel) — winner

1981:
To Wake the Dead — August Derleth Award (novel) — winner

1978:
“In the Bag” — short story — winner

Carroll, Emily (1 nomination; 1 win)
2015:
Through the Woods — comic/graphic novel — winner

Carroll, Jonathan (5 nominations; 1 win)
1992:
Outside the Dog Museum — August Derleth Award (novel) — winner

Carson, Dave (6 nominations; 5 wins)
1990:
artist — winner

1989:
artist — winner

1983:
artist — winner

1982:
artist — winner

1981:
artist — winner

Chadbourn, Mark (11 nominations; 2 wins)
2007:
“Whisper Lane” — short fiction — winner

2003:
The Fairy Feller's Master Stroke — short fiction — winner

Chetwynd-Hayes, R. (2 nominations; 1 win)
1989:
special award — winner

Cho, Zen (2 nominations; 1 win)
2016:
Zen Cho, for Sorcerer to the Crown (Macmillan) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

Chong, Vincent (11 nominations; 6 wins)
2011:
artist — winner

2011:
Altered Visions: The Art of Vincent Chong — non-fiction — winner

2010:
Vincent Chong, for work including covers for The Witnesses are Gone and Mammoth Book of Best New Horror 20 — artist — winner

2009:
Vincent Chong, for various — artist — winner

2008:
artist — winner

2007:
artist — winner

Clark, Simon (14 nominations; 3 wins)
2011:
Humpty's Bones — novella — winner

2002:
“Goblin City Lights” — short fiction — winner

2002:
The Night of the Triffids — August Derleth Award (novel) — winner

Clarke, Neil (1 nomination; 1 win)
2014:
Clarkesworld (NC, Sean Wallace & Kate Baker, eds.) — magazine/periodical — winner

Cloonan, Becky (1 nomination; 1 win)
2014:
Demeter — comic/graphic novel — winner

Close Encounters of the Third Kind (1 nomination; 1 win)
1979:
film — winner

Cluley, Ray (3 nominations; 1 win)
2013:
“Shark! Shark!” — short story — winner

Cole, Adrian (2 nominations; 1 win)
2015:
Nick Nightmare Investigates — collection — winner

Coleborn, Peter (6 nominations; 2 wins)
2014:
The Alchemy Press — small press — winner

1990:
special — winner

Couzens, Gary (2 nominations; 1 win)
2007:
Extended Play: The Elastic Book of Music — anthology — winner

Covington, Bob (4 nominations; 1 win)
1999:
artist — winner

Cowperthwaite, David (1 nomination; 1 win)
1991:
Dark Dreams (by DC & Jeff Dempsey) — small press — winner

Cox, Andy (27 nominations; 4 wins)
2013:
Interzone — magazine/periodical — winner

1999:
The Third Alternative — small press — winner

1996:
Last Rites and Resurrections — anthology/collection — winner

1996:
The Third Alternative — small press — winner

Crisp, Quentin S. (1 nomination; 1 win)
2012:
Chomu Press — small press — winner

Crowther, Peter (13 nominations; 5 wins)
2009:
Postscripts (PC & Nick Gevers, eds.) — magazine — winner

2008:
PS Publishing — small press — winner

2007:
PS Publishing — small press — winner

2006:
PS Publishing — small press — winner

2000:
Lonesome Roads — collection — winner

Culbard, I. N. J. (1 nomination; 1 win)
2011:
At the Mountains of Madness — graphic novel — winner

Datlow, Ellen (9 nominations; 2 wins)
2016:
The Doll Collection — anthology — winner

2007:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

De Landro, Valentine (1 nomination; 1 win)
2016:
Bitch Planet (by Kelly Sue DeConnick, VDL, Robert IV Wilson & Cris Peter) — comic/graphic novel — winner

DeConnick, Kelly Sue (1 nomination; 1 win)
2016:
Bitch Planet (by KSD, Valentine De Landro, Robert IV Wilson & Cris Peter) — comic/graphic novel — winner

Dementia 13 (1 nomination; 1 win)
1994:
small press — winner

Dempsey, Jeff (1 nomination; 1 win)
1991:
Dark Dreams (by David Cowperthwaite & JD) — small press — winner

Dickson, Gordon R. (1 nomination; 1 win)
1977:
The Dragon and the George — August Derleth Award (novel) — winner

Dillon, Julie (1 nomination; 1 win)
2016:
artist — winner

Donaldson, Stephen R. (4 nominations; 1 win)
1979:
The Chronicles of Thomas Covenant the Unbeliever — August Derleth Award (novel) — winner

Due, Tananarive (1 nomination; 1 win)
2016:
Ghost Summer: Stories — collection — winner

Dziemianowicz, Stefan R. (1 nomination; 1 win)
1995:
Necrofile (by SRD, S. T. Joshi & Michael A. Morrison) — small press — winner

Edwards, Les (22 nominations; 7 wins)
2006:
artist — winner

2005:
artist — winner

2004:
artist — winner

2003:
artist — winner

2000:
artist — winner

1994:
artist — winner

1991:
artist — winner

Ellison, Harlan (1 nomination; 1 win)
1979:
“Jeffty Is Five” — short story — winner

The Empire Strikes Back (1 nomination; 1 win)
1981:
film — winner

Etchison, Dennis (4 nominations; 3 wins)
1994:
“The Dog Park” — short fiction — winner

1987:
“The Olympic Runner” — short fiction — winner

1982:
“The Dark Country” — short story — winner

The Exorcist (1 nomination; 1 win)
1975:
film — winner

Fabian, Stephen E. (3 nominations; 2 wins)
1985:
artist — winner

1980:
artist — winner

Finch, Paul (11 nominations; 2 wins)
2007:
“Kid” — novella — winner

2002:
Aftershocks — collection — winner

Fletcher, Jo (3 nominations; 1 win)
1997:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Flood, Leslie (1 nomination; 1 win)
1986:
special — winner

Ford, Carl T. (3 nominations; 3 wins)
1989:
Dagon — small press — winner

1988:
Icarus — winner

1988:
Dagon — small press — winner

Fowler, Christopher (10 nominations; 5 wins)
2008:
Old Devil Moon — collection — winner

2005:
Breathe — novella — winner

2004:
“American Waitress” — short fiction — winner

2004:
Full Dark House — August Derleth Award (novel) — winner

1998:
“Wageslaves” — short story — winner

Furey, Maggie (1 nomination; 1 win)
1995:
Icarus — winner

Gaiman, Neil (11 nominations; 3 wins)
2010:
Whatever Happened to the Caped Crusader? (by NG & Andy Kubert) — comic/graphic novel — winner

2007:
Fragile Things — collection — winner

2006:
Anansi Boys — August Derleth Award (novel) — winner

Gallagher, Stephen (2 nominations; 1 win)
2005:
Out of His Mind — collection — winner

Garner, Alan (1 nomination; 1 win)
2003:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Gascoigne, Marc (1 nomination; 1 win)
2016:
Angry Robot — independent press — winner

Gevers, Nick (1 nomination; 1 win)
2009:
Postscripts (Peter Crowther & NG, eds.) — magazine — winner

Ghostbusters (1 nomination; 1 win)
1985:
film — winner

Gilbert, John (1 nomination; 1 win)
1989:
Icarus — winner

Goddard, Drew (1 nomination; 1 win)
2013:
The Cabin in the Woods (by Joss Whedon & DG) — screenplay — winner

Grant, Charles L. (1 nomination; 1 win)
1987:
special award — winner

Grimbold Press (1 nomination; 1 win)
2017:
independent press — winner

Guardians of the Galaxy (1 nomination; 1 win)
2015:
film/television episode — winner

Haining, Peter (1 nomination; 1 win)
2001:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Hardinge, Frances (1 nomination; 1 win)
2015:
Cuckoo Song — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — winner

Harryhausen, Ray (1 nomination; 1 win)
2008:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Heavy Metal (1 nomination; 1 win)
1980:
comic — winner

Hellraiser (1 nomination; 1 win)
1988:
film — winner

Hi-Fi, Joey (1 nomination; 1 win)
2014:
artist — winner

Hill, Joe (12 nominations; 4 wins)
2012:
Locke & Key, Vol. 4: Keys to the Kingdom (by JH & Gabriel Rodriguez) — graphic novel — winner

2007:
Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

2006:
20th Century Ghosts — collection — winner

2006:
“Best New Horror” — short fiction — winner

Holdstock, Robert (2 nominations; 1 win)
2010:
Karl Edward Wagner Award for Special Achievement — winner

Hook, Andrew (9 nominations; 3 wins)
2009:
Elastic Press — small press — winner

2005:
Elastic Press — small press — winner

2005:
The Alsiso Project — anthology — winner

Hopkinson, Nalo (1 nomination; 1 win)
2017:
People of Colo(u)r Destroy Science Fiction (NH & Kristine Ong Muslim, eds.) — anthology — winner

Howard the Duck 3 (1 nomination; 1 win)
1977:
comic — winner

Howe, David J. (5 nominations; 2 wins)
2011:
Telos Publishing (DJH & Stephen James Walker, eds.) — small press — winner

2010:
Telos Publishing — PS Publishing Award for Best Small Press — winner

Hughes, Stuart (5 nominations; 1 win)
1993:
(SH & Dave Bell) — small press — winner

Hurley, Kameron (2 nominations; 1 win)
2017:
The Geek Feminist Revolution — non-fiction — winner

Indiana Jones and the Last Crusade (1 nomination; 1 win)
1990:
film — winner

Jackson, Peter (3 nominations; 1 win)
2004:
Peter Jackson, for The Lord of the Rings — Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Jackson, Robert Jackson (1 nomination; 1 win)
2011:
Robert Jackson Jackson, for Mr Shivers (Orbit) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

Jarrold, John (1 nomination; 1 win)
1995:
John Jarrold, for editor of Legend — special award — winner

Johnstone, Carole (3 nominations; 1 win)
2014:
“Signs of the Times” — short story — winner

Jonathan Strange & Mr Norrell (1 nomination; 1 win)
2016:
film/television production — winner

Jones, Stephen (43 nominations; 20 wins)
2010:
The Mammoth Book of Best New Horror: 20 — anthology — winner

2009:
Basil Copper: A Life in Books — nonfiction — winner

2009:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Nineteen — anthology — winner

2008:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Eighteen — anthology — winner

2006:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

2004:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Fourteen — anthology — winner

2003:
Keep Out the Night — anthology — winner

2002:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Twelve — anthology — winner

2000:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Ten — anthology — winner

1999:
Dark Terrors 4 (SJ & David Sutton, eds.) — anthology — winner

1998:
Dark Terrors 3 (SJ & David Sutton, eds.) — anthology/collection — winner

1994:
Dark Voices 5 (David Sutton & SJ, eds.) — anthology/collection — winner

1991:
Best New Horror (SJ & Ramsey Campbell, eds.) — anthology/collection — winner

1987:
Fantasy Tales (by SJ & David Sutton) — small press — winner

1986:
Fantasy Tales (by SJ & David Sutton) — small press — winner

1983:
Fantasy Tales (by SJ & David Sutton) — small press — winner

1982:
Fantasy Tales (by SJ & David Sutton) — small press — winner

1981:
Airgedlamh (by David McFerran, SJ & David Sutton) — small press — winner

1980:
Fantasy Tales #5 (by SJ & David Sutton) — small press — winner

1979:
Fantasy Tales #2 (by SJ & David Sutton) — small press — winner

Joshi, S. T. (3 nominations; 3 wins)
2015:
Letters to Arkham: The Letters of Ramsey Campbell and August Derleth, 1961-1971 — non-fiction — winner

1997:
H.P. Lovecraft: A Life — small press publication — winner

1995:
Necrofile (by Stefan R. Dziemianowicz, STJ & Michael A. Morrison) — small press — winner

Joyce, Graham (15 nominations; 6 wins)
2013:
Some Kind of Fairy Tale — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — winner

2009:
Memoirs of a Master Forger — August Derleth Award (novel) — winner

2000:
Indigo — August Derleth Award (novel) — winner

1997:
The Tooth Fairy — August Derleth Award (novel) — winner

1996:
Requiem — August Derleth Award (novel) — winner

1993:
Dark Sister — August Derleth Award (novel) — winner

Kaluta, Michael Wm. (1 nomination; 1 win)
1977:
“The Sacrifice” — artwork — winner

Kasturi, Sandra (1 nomination; 1 win)
2013:
ChiZine Publications (by Brett Alexander Savory & SK) — small press — winner

King, Stephen (17 nominations; 7 wins)
2011:
Full Dark, No Stars — collection — winner

2005:
The Dark Tower VII: The Dark Tower — August Derleth Award (novel) — winner

1999:
Bag of Bones — August Derleth Award (novel) — winner

1987:
It — August Derleth Award (novel) — winner

1983:
“The Breathing Method” — short fiction — winner

1982:
Cujo — August Derleth Award (novel) — winner

1981:
special — winner

Kirby, Josh (3 nominations; 1 win)
1996:
artist — winner

Klein, T. E. D. (1 nomination; 1 win)
1986:
The Ceremonies — August Derleth Award (novel) — winner

Kneale, Nigel (1 nomination; 1 win)
2005:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Krasnostein, Alisa (1 nomination; 1 win)
2016:
Letters to Tiptree (Alexandra Pierce & AK, eds.) — non-fiction — winner

Kubert, Andy (1 nomination; 1 win)
2010:
Whatever Happened to the Caped Crusader? (by Neil Gaiman & AK) — comic/graphic novel — winner

Landon, Justin (1 nomination; 1 win)
2014:
Speculative Fiction 2012 (JL & Jared Shurin, eds.) — non-fiction — winner

Lane, Joel (12 nominations; 2 wins)
2008:
“My Stone Desire” — short fiction — winner

1995:
The Earth Wire & Other Stories — anthology/collection — winner

Langford, David (2 nominations; 1 win)
2010:
Ansible Link — nonfiction — winner

Lansdale, Joe R. (1 nomination; 1 win)
1990:
“On the Far Side of the Cadillac Desert with Dead Folks” — short fiction — winner

LaValle, Victor (1 nomination; 1 win)
2017:
The Ballad of Black Tom — novella — winner

Laws, Stephen (4 nominations; 1 win)
1999:
“The Song My Sister Sang” — short fiction — winner

Lebbon, Tim (15 nominations; 4 wins)
2009:
The Reach of Children — novella — winner

2007:
Dusk — August Derleth Award (novel) — winner

2001:
Naming of Parts — short fiction — winner

2000:
White — short fiction — winner

Leckie, Ann (1 nomination; 1 win)
2014:
Ann Leckie, for Ancillary Justice (Orbit) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

Lee, Tanith (6 nominations; 1 win)
1980:
Death's Master — August Derleth Award (novel) — winner

Leiber, Fritz (1 nomination; 1 win)
1980:
“The Button Molder” — short fiction — winner

Lewis, D. F. (6 nominations; 1 win)
1998:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Ligotti, Thomas (3 nominations; 1 win)
1997:
The Nightmare Factory — anthology/collection — winner

Liu, Marjorie M. (1 nomination; 1 win)
2017:
Monstress, Volume 1: Awakening (by MML & Sana Takeda) — comic/graphic novel — winner

Lockley, Stephen (8 nominations; 1 win)
1996:
Mike O'Driscoll & Stephen Lockley, for Welcome to My Nightmare convention — special award — winner

Lotz, Sarah (1 nomination; 1 win)
2015:
Sarah Lotz, for The Three (Hodder & Stoughton) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

Lumley, Brian (5 nominations; 1 win)
1989:
“Fruiting Bodies” — short story — winner

Lumley, Dorothy (1 nomination; 1 win)
1991:
special — winner

Lynch, Scott (2 nominations; 1 win)
2008:
Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

Mains, Johnny (3 nominations; 1 win)
2011:
Back From the Dead: The Legacy of the Pan Book of Horror Stories — anthology — winner

Malik, Usman T. (1 nomination; 1 win)
2016:
The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn — novella — winner

Marshall, Helen (2 nominations; 1 win)
2013:
Helen Marshall, for Hair Side, Flesh Side (ChiZine) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

Martin, Terry (1 nomination; 1 win)
2010:
Murky Depths — magazine — winner

McAuley, Paul J. (2 nominations; 1 win)
1995:
“The Temptation of Dr. Stein” — short story — winner

McCaffrey, Anne (1 nomination; 1 win)
2000:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

McFerran, David (1 nomination; 1 win)
1981:
Airgedlamh (by DM, Stephen Jones & David Sutton) — small press — winner

McKenna, Martin (1 nomination; 1 win)
1995:
artist — winner

Meloy, Paul (6 nominations; 1 win)
2005:
“Black Static” — short fiction — winner

Mendlesohn, Farah (2 nominations; 1 win)
2014:
Karl Edward Wagner Award for Special Achievement — winner

Miéville, China (5 nominations; 2 wins)
2003:
The Scar — August Derleth Award (novel) — winner

2001:
Perdido Street Station — August Derleth Award (novel) — winner

Moorcock, Michael (9 nominations; 5 wins)
1993:
special committee award — winner

1976:
The Hollow Lands — August Derleth Award (novel) — winner

1975:
The Sword and the Stallion — August Derleth Award (novel) — winner

1973:
The King of the Swords — August Derleth Award (novel) — winner

1972:
The Knight of the Swords — August Derleth Award (novel) — winner

Morrill, Rowena (2 nominations; 1 win)
1984:
artist — winner

Morris, Mark (6 nominations; 1 win)
2007:
Cinema Macabre — nonfiction — winner

Morrison, Grant (1 nomination; 1 win)
2012:
Supergods: Our World in the Age of the Superhero — non-fiction — winner

Morrison, Michael A. (1 nomination; 1 win)
1995:
Necrofile (by Stefan R. Dziemianowicz, S. T. Joshi & MAM) — small press — winner

Muslim, Kristine Ong (1 nomination; 1 win)
2017:
People of Colo(u)r Destroy Science Fiction (Nalo Hopkinson & KOM, eds.) — anthology — winner

Nevill, Adam (9 nominations; 4 wins)
2017:
Some Will Not Sleep — collection — winner

2015:
No One Gets Out Alive — horror novel (August Derleth Award) — winner

2013:
Last Days — horror novel (August Derleth Award) — winner

2012:
The Ritual — August Derleth Award (horror novel) — winner

Newman, Emma (3 nominations; 1 win)
2015:
“A Woman's Place” — short story — winner

Newman, Kim (8 nominations; 1 win)
2001:
Where the Bodies Are Buried — collection — winner

A Nightmare on Elm Street (1 nomination; 1 win)
1986:
film — winner

no award (1 nomination; 1 win)
2002:
Karl Edward Wagner Award (special award) — winner

Novik, Naomi (1 nomination; 1 win)
2016:
Uprooted — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — winner

O'Driscoll, Mike (3 nominations; 1 win)
1996:
Mike O'Driscoll & Stephen Lockley, for Welcome to My Nightmare convention — special award — winner

Oliver, Jonathan (4 nominations; 2 wins)
2014:
End of the Road — anthology — winner

2013:
Magic: An Anthology of the Esoteric and Arcane — anthology — winner

The Omen (1 nomination; 1 win)
1977:
film — winner

Ortiz, Karla (1 nomination; 1 win)
2015:
artist — winner

Pardoe, Rosemary (3 nominations; 1 win)
1984:
Ghosts & Scholars — small press — winner

Peeping Tom (1 nomination; 1 win)
1992:
small press — winner

Perry, Anne (2 nominations; 1 win)
2013:
Pornokitsch (by AP & Jared Shurin) — non-fiction — winner

Peter, Cris (1 nomination; 1 win)
2016:
Bitch Planet (by Kelly Sue DeConnick, Valentine De Landro, Robert IV Wilson & CP) — comic/graphic novel — winner

Phillips, Sean (1 nomination; 1 win)
2013:
artist — winner

Pierce, Alexandra (1 nomination; 1 win)
2016:
Letters to Tiptree (AP & Alisa Krasnostein, eds.) — non-fiction — winner

Pinborough, Sarah (9 nominations; 3 wins)
2014:
Beauty — novella — winner

2010:
The Language of Dying — novella — winner

2009:
“Do You See” — short fiction — winner

Pitts, Jim (5 nominations; 2 wins)
1993:
artist — winner

1992:
artist — winner

Porter, Andrew I. (1 nomination; 1 win)
1992:
committee award — winner

Potter, J. K. (7 nominations; 3 wins)
1988:
artist — winner

1987:
artist — winner

1986:
artist — winner

Pratchett, Terry (2 nominations; 1 win)
2011:
Karl Edward Wagner Award for Special Achievement — winner

Pringle, David (1 nomination; 1 win)
1998:
Interzone — small press — winner

Probert, John Llewellyn (1 nomination; 1 win)
2013:
The Nine Deaths of Dr Valentine — novella — winner

PS Publishing (4 nominations; 4 wins)
2004:
small press — winner

2003:
small press — winner

2002:
small press — winner

2001:
small press — winner

Raiders of the Lost Ark (1 nomination; 1 win)
1982:
film — winner

Razorblade Press (2 nominations; 1 win)
2000:
small press — winner

Rodriguez, Gabriel (2 nominations; 1 win)
2012:
Locke & Key, Vol. 4: Keys to the Kingdom (by Joe Hill & GR) — graphic novel — winner

Royle, Nicholas (5 nominations; 3 wins)
1993:
Darklands 2 — anthology/collection — winner

1993:
“Night Shift Sister” — short story — winner

1992:
Darklands — anthology/collection — winner

Samatar, Sofia (1 nomination; 1 win)
2014:
A Stranger in Olondria — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — winner

Satifka, Erika L. (1 nomination; 1 win)
2017:
Erika L. Satifka, for Stay Crazy (Apex) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

Savory, Brett Alexander (1 nomination; 1 win)
2013:
ChiZine Publications (by BAS & Sandra Kasturi) — small press — winner

Schiff, Stuart David (3 nominations; 1 win)
1985:
Whispers — small press — winner

Serra, Daniele (5 nominations; 2 wins)
2017:
artist — winner

2012:
artist — winner

Sharma, Priya (1 nomination; 1 win)
2016:
“Fabulous Beasts” — short fiction — winner

Shearman, Robert (6 nominations; 3 wins)
2013:
Remember Why You Fear Me — collection — winner

2012:
Everyone's Just So So Special — collection — winner

2010:
Love Songs for the Shy and Cynical — collection — winner

Shurin, Jared (3 nominations; 2 wins)
2014:
Speculative Fiction 2012 (Justin Landon & JS, eds.) — non-fiction — winner

2013:
Pornokitsch (by Anne C. Perry & JS) — non-fiction — winner

Sills, Laurel (2 nominations; 1 win)
2015:
Holdfast Magazine (LS & Lucy Smee, eds.) — magazine/periodical — winner

Simmons, Dan (3 nominations; 1 win)
1990:
Carrion Comfort — August Derleth Award (novel) — winner

Simpson, Martin (2 nominations; 1 win)
1997:
“Dancing About Architecture” — short story — winner

Slatter, Angela (1 nomination; 1 win)
2012:
“The Coffin-Maker's Daughter” — short story — winner

Smee, Lucy (2 nominations; 1 win)
2015:
Holdfast Magazine (Laurel Sills & LS, eds.) — magazine/periodical — winner

Smith, Michael Marshall (16 nominations; 6 wins)
2010:
What Happens When You Wake Up in the Night — short story — winner

1996:
“More Tomorrow” — short story — winner

1995:
Only Forward — August Derleth Award (novel) — winner

1992:
“The Dark Land” — short story — winner

1991:
Icarus — winner

1991:
“The Man Who Drew Cats” — short fiction — winner

Sperring, Kari (2 nominations; 1 win)
2010:
Kari Sperring, for Living with Ghosts (DAW) — Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer — winner

Staples, Fiona (5 nominations; 1 win)
2013:
Saga (by Brian K. Vaughan & FS) — comic/graphic novel — winner

Stone, Sam (3 nominations; 2 wins)
2011:
Demon Dance — August Derleth Award (novel) — winner [award declined]

2011:
“Fool's Gold” — short story — winner

Straub, Peter (5 nominations; 1 win)
1984:
Floating Dragon — August Derleth Award (novel) — winner

Sutton, David (20 nominations; 11 wins)
1999:
Dark Terrors 4 (Stephen Jones & DS, eds.) — anthology — winner

1998:
Dark Terrors 3 (Stephen Jones & DS, eds.) — anthology/collection — winner

1994:
committee award — winner

1994:
Dark Voices 5 (DS & Stephen Jones, eds.) — anthology/collection — winner

1987:
Fantasy Tales (by Stephen Jones & DS) — small press — winner

1986:
Fantasy Tales (by Stephen Jones & DS) — small press — winner

1983:
Fantasy Tales (by Stephen Jones & DS) — small press — winner

1982:
Fantasy Tales (by Stephen Jones & DS) — small press — winner

1981:
Airgedlamh (by David McFerran, Stephen Jones & DS) — small press — winner

1980:
Fantasy Tales #5 (by Stephen Jones & DS) — small press — winner

1979:
Fantasy Tales #2 (by Stephen Jones & DS) — small press — winner

Takeda, Sana (1 nomination; 1 win)
2017:
Monstress, Volume 1: Awakening (by Marjorie Liu & ST) — comic/graphic novel — winner

Tchaikovsky, Adrian (3 nominations; 1 win)
2017:
The Tiger and the Wolf — fantasy novel (Robert Holdstock Award) — winner

Tem, Melanie (1 nomination; 1 win)
1992:
Icarus — winner

Tem, Steve Rasnic (1 nomination; 1 win)
1988:
“Leaks” — short story — winner

Tennant, Peter (3 nominations; 1 win)
2008:
Whispers of Wickedness — nonfiction — winner

Thomas, Roy (1 nomination; 1 win)
1979:
“The Scarlet Citadel” (by RT & Frank Brunner) — comic — winner

Tidhar, Lavie (3 nominations; 1 win)
2012:
Gorel and the Pot Bellied God — novella — winner

Tor.com (1 nomination; 1 win)
2017:
magazine/periodical — winner

Tremblay, Paul G. (1 nomination; 1 win)
2017:
Disappearance at Devil's Rock — horror novel (August Derleth Award) — winner

Vallejo, Boris (1 nomination; 1 win)
1979:
Cover of Boris magazine "The Amazing Princess and Her Pet" — artwork — winner

VanderMeer, Ann (1 nomination; 1 win)
2012:
The Weird (AV & Jeff VanderMeer, eds.) — anthology — winner

VanderMeer, Jeff (4 nominations; 1 win)
2012:
The Weird (Ann VanderMeer & JV, eds.) — anthology — winner

Vaughan, Brian K. (5 nominations; 1 win)
2013:
Saga (by BKV & Fiona Staples) — comic/graphic novel — winner

Videodrome (1 nomination; 1 win)
1984:
film — winner

Volk, Stephen (7 nominations; 2 wins)
2015:
“Newspaper Heart” — novella — winner

2014:
Monsters in the Heart — collection — winner

Wagner, Karl Edward (5 nominations; 4 wins)
1984:
“Neither Brute Nor Human” — short fiction — winner

1983:
special — winner

1977:
“Two Suns Setting” — short story — winner

1975:
“Sticks” — short story — winner

Walker, Stephen James (3 nominations; 1 win)
2011:
Telos Publishing (David J. Howe & SJW, eds.) — small press — winner

Wallace, Sean (1 nomination; 1 win)
2014:
Clarkesworld (Neil Clarke, SW & Kate Baker, eds.) — magazine/periodical — winner

Walton, Jo (1 nomination; 1 win)
2012:
Among Others — Robert Holdstock Award (fantasy novel) — winner

Ward, Catriona (1 nomination; 1 win)
2016:
Rawblood — horror novel (August Derleth Award) — winner

Wearing, Adele (3 nominations; 1 win)
2015:
Fox Spirit Books — independent press — winner

Weiss, D. B. (1 nomination; 1 win)
2014:
Game of Thrones: “The Rains of Castamere” (by David Benioff & DBW) — film/television episode — winner

Wellman, Manly Wade (1 nomination; 1 win)
1985:
special award — winner

Whedon, Joss (2 nominations; 1 win)
2013:
The Cabin in the Woods (by JW & Drew Goddard) — screenplay — winner

Williams, Conrad (10 nominations; 3 wins)
2010:
One — August Derleth Award (novel) — winner

2008:
The Scalding Rooms — novella — winner

1993:
Icarus — winner

Willis, Brian (1 nomination; 1 win)
2001:
Hideous Progeny — anthology — winner

Wilson, Robert IV (1 nomination; 1 win)
2016:
Bitch Planet (by Kelly Sue DeConnick, Valentine De Landro, RIW & Cris Peter) — comic/graphic novel — winner

Wolfe, Gene (1 nomination; 1 win)
1983:
The Sword of the Lictor — August Derleth Award (novel) — winner

Wollheim, Donald A. (1 nomination; 1 win)
1984:
(DAW & Elsie Wollheim) — special award — winner

Wollheim, Elsie (1 nomination; 1 win)
1984:
(Donald Wollheim & EW) — special award — winner

Yant, Christie (1 nomination; 1 win)
2015:
Lightspeed: Women Destroy Science Fiction Special Issue — anthology — winner

Young, Stuart (2 nominations; 1 win)
2006:
“The Mask Behind the Face” — novella — winner



Copyright 2012 - 2017 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Wednesday 4 Oct 2017 at 11:31 PT