Seiun Awards All Nominees


science fiction awards database














































































SE SF <— Overview thread —> SF Age Poll

  Seiun Awards  
Abraham, Daniel (1 nomination)
2009:
“The Cambist and Lord Iron: A Fairy Tale of Economics” — translated short form — nomination

Aldiss, Brian W. (1 nomination)
2001:
“The Saliva Tree” — foreign short story — nomination

Anderson, Poul (2 nominations; 1 win)
1995:
The Boat of a Million Years — foreign novel — nomination

1993:
Tau Zero — foreign novel — winner

Arbitman, Roman (1 nomination)
2018:
The History of Soviet Fantastika — translated novel — nomination

Arkenberg, Megan (1 nomination)
2014:
“Final Exam” — translated short form — nomination

Asaro, Catherine (1 nomination)
2000:
“Aurora in Four Voices” — overseas short fiction — nomination

Asimov, Isaac (2 nominations; 1 win)
2001:
The Positronic Man (by IA & Robert Silverberg) — foreign novel — nomination

1996:
“Robot Dreams” — short story — winner

Bacigalupi, Paolo (4 nominations; 2 wins)
2016:
The Water Knife — translated novel — nomination

2013:
“Pocketful of Dharma” — translated short form — winner

2012:
The Windup Girl — translated long form — winner

2008:
“The Calorie Man” — translated short form — nomination

Back to the Future (1 nomination; 1 win)
1986:
foreign media — winner

Ballard, J. G. (1 nomination; 1 win)
1970:
The Crystal World — foreign novel — winner

Banks, Iain M. (2 nominations)
2002:
The Player of Games — translated novel — nomination

1998:
Feersum Endjinn — foreign novel — nomination

Barda, Jan (1 nomination)
2019:
“Pevychování” — translated story — nomination

Barnes, John (1 nomination)
1997:
Mother of Storms — overseas novel — nomination

Baxter, Stephen (6 nominations; 2 wins)
2014:
“Vacuum Lad” — translated short form — nomination

2003:
“Pilot” — translated short story — nomination

2001:
The Light of Other Days (by Arthur C. Clarke & SB) — foreign novel — nomination

2000:
“War Birds” — overseas short fiction — nomination

1999:
The Time Ships — foreign novel — winner (tie)

1996:
Timelike Infinity — novel — winner (tie)

Bayley, Barrington J. (3 nominations; 3 wins)
1990:
Collision with Chronos — foreign novel — winner

1985:
The Zen Gun — foreign novel — winner

1984:
The Garments of Caean — foreign novel — winner

Bear, Greg (4 nominations; 2 wins)
2001:
Darwin's Radio — foreign novel — nomination

1998:
Moving Mars — foreign novel — nomination

1997:
“Heads” — overseas short story — winner

1994:
“Tangents” — foreign short fiction — winner

Benford, Gregory (1 nomination)
1997:
“A Worm in the Well” — overseas short story — nomination

Bester, Alfred (2 nominations)
2018:
“Travel Diary” — translated story — nomination

2008:
Golem100 — translated long form — nomination

Bisson, Terry (3 nominations)
2007:
“Almost Home” — translated short form — nomination

2005:
“The Two Janets” — translated short story — nomination

1995:
“Press Ann” — foreign short story — nomination

Blade Runner (1 nomination; 1 win)
1983:
dramatic presentation — winner

Bradbury, Ray (3 nominations; 3 wins)
1973:
“The Black Ferris” — foreign short story — winner

1972:
“The Blue Bottle” — foreign short story — winner

1971:
“The Poems” — foreign short story — winner

Brazil (1 nomination; 1 win)
1987:
dramatic presentation — winner

Brin, David (5 nominations; 2 wins)
2008:
Kiln People — translated long form — nomination

2004:
Heaven's Reach — translated novel — winner

2003:
“What Continues, What Fails...” — translated short story — nomination

2002:
Brightness Reef — translated novel — nomination

1991:
The Uplift War — foreign novel — winner

Brooke, Keith (1 nomination)
2015:
“War 3.01” — translated story — nomination

Bujold, Lois McMaster (4 nominations)
2004:
Ethan of Athos — translated novel — nomination

2002:
Cetaganda — translated novel — nomination

2001:
Barrayar — foreign novel — nomination

1997:
The Vor Game — overseas novel — nomination

Cadigan, Pat (1 nomination; 1 win)
2015:
“The Girl-Thing Who Went Out for Sushi” — translated story — winner

Callin, Grant D. (1 nomination)
1998:
“The Carhart Shale” — foreign short fiction — nomination

Card, Orson Scott (4 nominations; 1 win)
2015:
Pathfinder — translated novel — nomination

2002:
Children of the Mind — translated novel — nomination

2001:
Ender's Shadow — foreign novel — nomination

1989:
“Eye for Eye” — foreign short fiction — winner

Castro, Adam-Troy (1 nomination; 1 win)
2007:
“The Astronaut from Wyoming” (by AC & Jerry Oltion) — translated short form — winner

Chandler, A. Bertram (1 nomination; 1 win)
1976:
“Wet Paint” — foreign short story — winner

Chen, Stanley (1 nomination)
2015:
“Year of the Rat” — translated story — nomination

Chiang, Ted (7 nominations; 4 wins)
2012:
“The Lifecycle of Software Objects” — translated short form — winner

2009:
“The Merchant and the Alchemist's Gate” — translated short form — winner

2004:
“Hell Is the Absence of God” — translated short story — winner

2004:
“Liking What You See: A Documentary” — translated short story — nomination

2003:
“Seventy-Two Letters” — translated short story — nomination

2002:
“Story of Your Life” — translated short story — winner (tie)

1995:
“Understand” — foreign short story — nomination

Clarke, Arthur C. (3 nominations; 2 wins)
2001:
The Light of Other Days (by ACC & Stephen Baxter) — foreign novel — nomination

1980:
Rendezvous with Rama — foreign novel — winner

1974:
“A Meeting with Medusa” — foreign short story — winner

Cline, Ernest (1 nomination)
2015:
Ready Player One — translated novel — nomination

Collins, Nancy A. (1 nomination)
1998:
Midnight Blue — foreign novel — nomination

Coney, Michael G. (2 nominations)
2001:
“The Sharks of Pentreath” — foreign short story — nomination

1995:
“Die, Lorelei” — foreign short story — nomination

Cramer, John G. (1 nomination)
1997:
Twistor — overseas novel — nomination

Crichton, Michael (1 nomination; 1 win)
1971:
The Andromeda Strain — foreign novel — winner

Crowley, John (1 nomination)
1998:
Little, Big — foreign novel — nomination

Danvers, Dennis (1 nomination)
2018:
“Healing Benjamin” — translated story — nomination

Dark Crystal (1 nomination; 1 win)
1984:
dramatic presentation — winner

Davidson, Avram (2 nominations)
2006:
“The Sources of the Nile” — translated short form — nomination

1997:
“And Don't Forget the One Red Rose” — overseas short story — nomination

Dedman, Stephen (1 nomination)
2002:
“Never Seen by Waking Eyes” — translated short story — nomination

Delany, Samuel R. (1 nomination)
1997:
The Einstein Intersection — overseas novel — nomination

Denton, Bradley (1 nomination)
2007:
“Sergeant Chip” — translated short form — nomination

Dick, Philip K. (1 nomination)
2016:
Vulcan's Hammer — translated novel — nomination

Disch, Thomas M. (3 nominations; 2 wins)
2005:
“The Asian Shore” — translated short story — nomination

1982:
“The Brave Little Toaster” — foreign short fiction — winner

1970:
“The Squirrel Cage” — foreign short story — winner

Effinger, George Alec (1 nomination; 1 win)
1991:
“Schrödinger's Kitten” — foreign short fiction — winner

Egan, Greg (18 nominations; 5 wins)
2017:
“Seventh Sight” — translated story — nomination

2016:
Zendegi — translated novel — nomination

2014:
Incandescence — translated long form — nomination

2007:
“The Planck Dive” — translated short form — nomination

2006:
Diaspora — translated long form — winner

2006:
“Singleton” — translated short form — nomination

2005:
Distress — translated novel — winner

2004:
“Appropriate Love” — translated short story — nomination

2003:
“Luminous” — translated short story — winner

2002:
“Reasons to be Cheerful” — translated short story — winner (tie)

2001:
“Oceanic” — foreign short story — winner

2001:
“The Hundred Light-Year Diary” — foreign short story — nomination

2000:
Permutation City — overseas long fiction — nomination

2000:
Quarantine — overseas long fiction — nomination

2000:
“The Cutie” — overseas short fiction — nomination

1998:
“Mitochondrial Eve” — foreign short fiction — nomination

1997:
“Cocoon” — overseas short story — nomination

1997:
“Unstable Orbits in the Space of Lies” — overseas short story — nomination

Eisenstein, Phyllis (1 nomination)
1997:
“Subworld” — overseas short story — nomination

Ellison, Harlan (1 nomination)
2017:
“The Deathbird” — translated story — nomination

Flynn, Michael F. (3 nominations; 2 wins)
2011:
Eifelheim — translated long form — winner

2008:
“Dawn, and Sunset, and the Colours of the Earth” — translated short form — nomination

1998:
Fallen Angels (by Larry Niven, Jerry Pournelle & MFF) — foreign novel — winner

Ford, Jeffrey (2 nominations)
2006:
“The Empire of Ice Cream” — translated short form — nomination

2005:
The Physiognomy — translated novel — nomination

Forward, Robert L. (2 nominations; 2 wins)
1990:
Future Magic — foreign nonfiction — winner

1983:
Dragon's Egg — foreign novel — winner

Gaiman, Neil (2 nominations)
2006:
“A Study in Emerald” — translated short form — nomination

1997:
“Snow, Glass, Apples.” — overseas short story — nomination

Galouye, Daniel F. (1 nomination)
2001:
Simulacron-3 — foreign novel — nomination

Gardner, James Alan (1 nomination)
2000:
“Three Hearings on the Existence of Snakes in the Human Bloodstream” — overseas short fiction — nomination

Gawne, Timothy J. (1 nomination)
2019:
“Cybertank vs. Megazillus” — translated story — nomination

Gibson, William (2 nominations; 1 win)
2001:
All Tomorrow's Parties — foreign novel — nomination

1987:
Neuromancer — foreign novel — winner

Ginga-Ulchu Odyssey (1 nomination; 1 win)
1991:
dramatic presentation — winner

Goss, Theodora (2 nominations)
2016:
“Beautiful Boys” — translated story — nomination

2014:
“Christopher Raven” — translated short form — nomination

Goulart, Ron (1 nomination)
2005:
“My Pal Clunky” — translated short story — nomination

Gould, Steven (1 nomination)
1998:
Jumper — foreign novel — nomination

Haldeman, Joe (3 nominations)
2008:
Camouflage — translated long form — nomination

2001:
“A Separate War” — foreign short story — nomination

2000:
Forever Peace — overseas long fiction — nomination

Harrison, M. John (1 nomination)
2009:
Light — translated long form — nomination

Heinlein, Robert A. (1 nomination; 1 win)
1978:
I Will Fear No Evil — foreign novel — winner

Herbert, Frank (1 nomination; 1 win)
1974:
Dune — foreign novel — winner

Hogan, James P. (4 nominations; 3 wins)
2000:
The Immortality Option — overseas long fiction — nomination

1994:
Entoverse — foreign novel — winner

1982:
The Genesis Machine — foreign novel — winner

1981:
Inherit the Stars — foreign novel — winner

Huggins, James Byron (1 nomination)
2004:
Leviathan — translated novel — nomination

Jablokov, Alexander (1 nomination)
2000:
“Doing the Circuit” — overseas short fiction — nomination

Jensen, Jan Lars (1 nomination)
2002:
“The Secret History of the Ornithopter” — translated short story — nomination

Jingfang, Hao (1 nomination; 1 win)
2018:
“Folding Beijing” — translated story — winner

Johnson, Kij (1 nomination)
2014:
“The Man Who Bridged the Mist” — translated short form — nomination

Joyce, Graham (1 nomination)
2003:
“Partial Eclipse” — translated short story — nomination

Jurassic Park (1 nomination; 1 win)
1994:
dramatic presentation — winner

Kelly, James Patrick (2 nominations)
2006:
“Bernardo's House” — translated short form — nomination

1998:
“Think Like a Dinosaur” — foreign short fiction — nomination

Keyes, Daniel (1 nomination; 1 win)
1993:
The Minds of Billy Milligan — nonfiction — winner

Kiernan, Caitlín R. (1 nomination)
2016:
“The Road of Needles” — translated story — nomination

Kornbluth, C. M. (1 nomination)
2000:
“Cosmic Expense Account” — overseas short fiction — nomination

Kowal, Mary Robinette (1 nomination)
2015:
“For Want of a Nail” — translated story — nomination

Lackey, Mercedes (1 nomination)
1995:
The Ship Who Searched (by Anne McCaffrey & ML) — foreign novel — nomination

Lafferty, Mur (1 nomination)
2019:
Six Wakes — translated novel — nomination

Lafferty, R. A. (7 nominations; 2 wins)
2014:
Serpent's Egg — translated long form — nomination

2006:
Space Chantey — translated long form — nomination

2003:
“Funnyfingers” — translated short story — nomination

2003:
The Reefs of Earth — translated novel — nomination

1995:
“And Read the Flesh Between the Lines” — foreign short story — nomination

1993:
“Groaning Hinges of the World” — foreign short fiction — winner

1975:
“Eurema's Dam” — foreign short story — winner

Lanagan, Margo (1 nomination)
2009:
“Singing My Sister Down” — translated short form — nomination

Landis, Geoffrey A. (1 nomination)
2007:
Mars Crossing — translated long form — nomination

Langford, David (1 nomination)
2003:
“Different Kinds of Darkness” — translated short story — nomination

Lansdale, Joe R. (1 nomination)
2004:
The Drive-In — translated novel — nomination

Le Guin, Ursula K. (3 nominations)
2004:
The Other Wind — translated novel — nomination

2003:
The Telling — translated novel — nomination

1998:
“A Fisherman of the Inland Sea” — foreign short fiction — nomination

Leckie, Ann (3 nominations; 1 win)
2019:
Provenance — translated novel — nomination

2017:
Imperial Radch trilogy — translated novel — nomination

2016:
Ancillary Justice — translated novel — winner

Lee, Tanith (1 nomination)
2016:
“White as Sin, Now” — translated story — nomination

Leiber, Fritz (1 nomination)
2006:
The Swords of Lankhmar — translated long form — nomination

Lem, Stanislaw (2 nominations; 1 win)
2016:
“Mask” — translated story — nomination

1977:
“Rozprawa” — foreign short story — winner

Liu, Cixin (1 nomination; 1 win)
2019:
“The Circle” — translated story — winner

Liu, Ken (6 nominations; 3 wins)
2018:
“An Advanced Readers' Picture Book of Comparative Cognition” — translated story — nomination

2018:
“Knotting Grass, Holding Ring” — translated story — nomination

2017:
“Simulacrum” — translated story — winner (tie)

2017:
The Grace of Kings — translated novel — nomination

2016:
“Good Hunting” — translated story — winner

2014:
“The Paper Menagerie” — translated short form — winner

Lovegrove, James (1 nomination; 1 win)
2011:
“Carry the Moon in My Pocket” — translated short form — winner

MacLeod, Ian R. (2 nominations)
2009:
“The Summer Isles” — translated short form — nomination

2002:
“The Chop Girl” — translated short story — nomination

MacLeod, Ken (1 nomination; 1 win)
2006:
“The Human Front” — translated short form — winner

Martin, George R. R. (4 nominations; 1 win)
2006:
Tuf Voyaging — translated long form — nomination

2005:
“The Ice Dragon” — translated short story — nomination

2001:
“'…for a single yesterday'” — foreign short story — nomination

1983:
“Nightflyers” — foreign short fiction — winner

Marusek, David (1 nomination)
2002:
“The Wedding Album” — translated short story — nomination

McCaffrey, Anne (2 nominations)
2002:
All the Weyrs of Pern — translated novel — nomination

1995:
The Ship Who Searched (by AM & Mercedes Lackey) — foreign novel — nomination

McCarthy, Wil (1 nomination)
2007:
The Collapsium — translated long form — nomination

McDevitt, Jack (1 nomination)
2009:
Seeker — translated long form — nomination

McDonald, Ian (5 nominations)
2015:
The Dervish House — translated novel — nomination

2008:
“The Djinn's Wife” — translated short form — nomination

2002:
“Innocents” — translated short story — nomination

1998:
Desolation Road — foreign novel — nomination

1998:
“The Catherine Wheel” — foreign short fiction — nomination

McIntyre, Vonda N. (1 nomination)
2001:
The Moon and the Sun — foreign novel — nomination

McKenna, Richard (1 nomination)
2015:
“Hunter Come Home” — translated story — nomination

Miéville, China (3 nominations)
2014:
Embassytown — translated long form — nomination

2014:
Kraken — translated long form — nomination

2007:
“Reports of Certain Events in London” — translated short form — nomination

Millhauser, Steven (1 nomination)
2017:
Enchanted Night — translated novel — nomination

Moorcock, Michael (2 nominations; 1 win)
2003:
Gloriana — translated novel — nomination

1986:
The Elric Saga — foreign novel — winner

Morgan, Richard (1 nomination)
2006:
Altered Carbon — translated long form — nomination

Murphy, Pat (1 nomination; 1 win)
2002:
There and Back Again, by Max Merriwell — translated novel — winner

Naam, Ramez (1 nomination)
2015:
“Water” — translated story — nomination

Nagata, Linda (1 nomination)
2019:
“The Martian Obelisk” — translated story — nomination

Nelson, David Erik (1 nomination)
2018:
“The New Guys Always Work Overtime” — translated story — nomination

Neuvel, Sylvain (2 nominations; 1 win)
2019:
Waking Gods — translated novel — nomination

2018:
Sleeping Giants — translated novel — winner

Niven, Larry (5 nominations; 5 wins)
1998:
Fallen Angels (by LN, Jerry Pournelle & Michael Flynn) — foreign novel — winner

1989:
Footfall (by LN & Jerry Pournelle) — foreign novel — winner

1981:
“A Relic of Empire” — foreign short fiction — winner

1979:
“Inconstant Moon” — foreign short fiction — winner

1979:
Ringworld — foreign novel — winner

no award (4 nominations; 4 wins)
1986:
foreign short fiction — winner

1985:
foreign short fiction — winner

1980:
foreign short fiction — winner

1978:
foreign short story — winner

North, Claire (1 nomination)
2017:
The First Fifteen Lives of Harry August — translated novel — nomination

Olde Heuvelt, Thomas (1 nomination)
2017:
“The Day the World Turned Upside Down” — translated story — nomination

O'Leary, Patrick (1 nomination)
2004:
The Impossible Bird — translated novel — nomination

Oltion, Jerry (1 nomination; 1 win)
2007:
“The Astronaut from Wyoming” (by Adam-Troy Castro & JO) — translated short form — winner

Pangborn, Edgar (1 nomination)
2003:
Davy — translated novel — nomination

Platt, Charles (1 nomination)
1995:
Free Zone — foreign novel — nomination

Pohl, Frederik (1 nomination)
1997:
“Fermi and Frost” — overseas short story — nomination

Pournelle, Jerry (2 nominations; 2 wins)
1998:
Fallen Angels (by Larry Niven, JP & Michael Flynn) — foreign novel — winner

1989:
Footfall (by Larry Niven & JP) — foreign novel — winner

Powell, Gareth L. (1 nomination)
2016:
Ack-Ack Macaque — translated novel — nomination

Pratt, Tim (1 nomination)
2008:
“Impossible Dreams” — translated short form — nomination

Priest, Christopher (5 nominations)
2018:
The Adjacent — translated novel — nomination

2015:
“The Negation” — translated story — nomination

2014:
The Islanders — translated long form — nomination

2008:
The Separation — translated long form — nomination

2005:
The Prestige — translated novel — nomination

Reed, Robert (3 nominations)
2009:
“A Billion Eves” — translated short form — nomination

2005:
Down the Bright Way — translated novel — nomination

1995:
“Coffins” — foreign short story — nomination

Reeve, Philip (1 nomination; 1 win)
2007:
Mortal Engines — translated long form — winner

Resnick, Mike (1 nomination; 1 win)
2000:
Kirinyaga — overseas long fiction — winner

Reynolds, Alastair (8 nominations; 1 win)
2009:
Redemption Ark — translated long form — nomination

2008:
“Weather” — translated short form — winner

2007:
Chasm City — translated long form — nomination

2006:
“Glacial” — translated short form — nomination

2006:
Revelation Space — translated long form — nomination

2004:
“Great Wall of Mars” — translated short story — nomination

2003:
“A Spy in Europa” — translated short story — nomination

2002:
“Galactic North” — translated short story — nomination

Roberts, Adam (1 nomination)
2019:
“Between Nine and Eleven” — translated story — nomination

Robinson, Kim Stanley (4 nominations; 1 win)
2018:
Blue Mars — translated novel — nomination

2002:
Green Mars — translated novel — nomination

1999:
Red Mars — foreign novel — winner (tie)

1997:
The Memory of Whiteness — overseas novel — nomination

Rowe, Christopher (1 nomination)
2006:
“The Voluntary State” — translated short form — nomination

Rucker, Rudy (2 nominations)
2003:
Freeware — translated novel — nomination

1997:
The Hacker and the Ants — overseas novel — nomination

San Martin, Julio Toro (1 nomination)
2019:
“A Monster in the Midst” — translated story — nomination

Sawyer, Robert J. (9 nominations; 3 wins)
2006:
Neanderthal Parallax Trilogy: Hominids, Humans, Hybrids — translated long form — nomination

2003:
Illegal Alien — translated novel — winner

2002:
Flashforward — translated novel — nomination

2001:
Frameshift — foreign novel — winner

2000:
Starplex — overseas long fiction — nomination

1998:
“Just Like Old Times” — foreign short fiction — nomination

1998:
The Terminal Experiment — foreign novel — nomination

1997:
End of an Era — overseas novel — winner

1995:
Far-Seer — foreign novel — nomination

Scalzi, John (4 nominations; 1 win)
2015:
Redshirts — translated novel — nomination

2013:
The Android's Dream — translated long form — winner

2009:
The Ghost Brigades — translated long form — nomination

2008:
Old Man's War — translated long form — nomination

Schroeder, Karl (1 nomination)
2009:
Sun of Suns — translated long form — nomination

Scott, Martin (1 nomination)
2003:
Thraxas — translated novel — nomination

Sheffield, Charles (1 nomination; 1 win)
1992:
The McAndrew Chronicles — foreign novel — winner

Shepard, Lucius (1 nomination)
2019:
“Liar's House” — translated story — nomination

Silverberg, Robert (3 nominations; 2 wins)
2001:
The Positronic Man (by Isaac Asimov & RS) — foreign novel — nomination

1975:
Up the Line — foreign novel — winner

1972:
Nightwings — foreign novel — winner

Simmons, Dan (9 nominations; 3 wins)
2017:
“The Guiding Nose of Ulfant Banderoz” — translated story — nomination

2008:
Olympos — translated long form — nomination

2007:
Ilium — translated long form — nomination

2001:
“Orphans of the Helix” — foreign short story — nomination

2000:
Endymion — overseas long fiction — nomination

2000:
The Rise of Endymion — overseas long fiction — nomination

1999:
“This Year's Class Picture” — foreign short story — winner

1996:
The Fall of Hyperion — novel — winner (tie)

1995:
Hyperion — foreign novel — winner

Sladek, John (2 nominations)
2017:
Roderick — translated novel — nomination

2001:
“An Explanation for the Disappearance of the Moon” — foreign short story — nomination

Smith, Cordwainer (3 nominations; 3 wins)
1995:
“A Planet Named Shayol” — foreign short fiction — winner

1990:
“Think Blue, Count Two” — foreign short fiction — winner

1988:
Norstrilia — foreign novel — winner

Smith, Michael Marshall (1 nomination)
2000:
One of Us — overseas long fiction — nomination

Steele, Allen (2 nominations; 1 win)
2000:
“…Where Angels Fear to Tread” — overseas short fiction — nomination

1998:
“The Death of Captain Future” — foreign short fiction — winner

Stephenson, Neal (3 nominations)
2019:
Seveneves — translated novel — nomination

2003:
Cryptonomicon — translated novel — nomination

2002:
The Diamond Age — translated novel — nomination

Sterling, Bruce (2 nominations)
2001:
“The Little Magic Shop” — foreign short story — nomination

2000:
“Taklamakan” — overseas short fiction — nomination

Stith, John E. (1 nomination)
1995:
Manhattan Transfer — foreign novel — nomination

Stross, Charles (6 nominations)
2014:
“Palimpsest” — translated short form — nomination

2008:
The Atrocity Archives — translated long form — nomination

2008:
“The Concrete Jungle” — translated short form — nomination

2007:
Singularity Sky — translated long form — nomination

2005:
“Tourist” — translated short story — nomination

2004:
“Lobsters” — translated short story — nomination

Sturgeon, Theodore (3 nominations; 1 win)
2006:
Venus Plus X — translated long form — nomination

2005:
“And Now the News...” — translated short story — winner

2004:
“Maturity” — translated short story — nomination

Taylor, Dennis E. (1 nomination)
2019:
We Are Legion (We Are Bob) — translated novel — nomination

Thomson, Amy (1 nomination)
1997:
The Color of Distance — overseas novel — nomination

Tidhar, Lavie (1 nomination)
2016:
The Violent Century — translated novel — nomination

Tieryas, Peter (2 nominations; 2 wins)
2019:
Mecha Samurai Empire — translated novel — winner

2017:
United States of Japan — translated novel — winner

Tiptree, James, Jr. (5 nominations; 4 wins)
2017:
“Backward, Turn Backward” — translated story — winner (tie)

2008:
Brightness Falls from the Air — translated long form — winner

2000:
“Out of the Everywhere” — overseas short fiction — winner

1998:
“Come Live with Me” — foreign short fiction — nomination

1988:
“The Only Neat Thing to Do” — foreign short fiction — winner

Vallee, Jacques (1 nomination)
2004:
Fastwalker — translated novel — nomination

Vance, Jack (4 nominations; 1 win)
2018:
Space Opera — translated novel — nomination

2017:
Jack Vance Treasury 1 (Magnus Ridolph) — translated novel — nomination

2016:
“Alfred's Ark” — translated story — nomination

1977:
The Dragon Masters — foreign novel — winner

Varley, John (3 nominations; 2 wins)
1995:
Steel Beach — foreign novel — nomination

1992:
“Tango Charlie and Foxtrot Romeo” — foreign short fiction — winner

1987:
“PRESS ENTER[]” — foreign short fiction — winner

Veller, Mikhail (1 nomination)
2008:
“Khochu v Parizh” — translated short form — nomination

Vinge, Vernor (1 nomination)
2003:
A Deepness in the Sky — translated novel — nomination

Vonnegut, Kurt, Jr. (1 nomination; 1 win)
1973:
The Sirens of Titan — foreign novel — winner

Walton, Jo (2 nominations)
2018:
My Real Children — translated novel — nomination

2015:
Among Others — translated novel — nomination

Watson, Ian (3 nominations)
2005:
The Embedding — translated novel — nomination

2002:
Orgasmachine — translated novel — nomination

1995:
The Book of the River — foreign novel — nomination

Watts, Peter (1 nomination; 1 win)
2014:
Blindsight — translated long form — winner

Weir, Andy (2 nominations; 1 win)
2019:
Artemis — translated novel — nomination

2015:
The Martian — translated novel — winner

Wilhelm, Kate (1 nomination)
1995:
Naming the Flowers — foreign short story — nomination

Williams, Sean (1 nomination)
2003:
“A Map of the Mines of Barnath” — translated short story — nomination

Willis, Connie (7 nominations)
2014:
Blackout/All Clear — translated long form — nomination

2009:
“All Seated on the Ground” — translated short form — nomination

2008:
“Newsletter” — translated short form — nomination

2005:
“The Last of the Winnebagos” — translated short story — nomination

2005:
To Say Nothing of the Dog — translated novel — nomination

2003:
Passage — translated novel — nomination

1995:
“Even the Queen” — foreign short story — nomination

Wilson, Robert Charles (1 nomination; 1 win)
2009:
Spin — translated long form — winner

Wolfe, Gene (6 nominations)
2018:
A Borrowed Man — translated novel — nomination

2016:
“Of Relays and Roses” — translated story — nomination

2009:
The Urth of the New Sun — translated long form — nomination

2007:
“The Eyeflash Miracles” — translated short form — nomination

2005:
“Seven American Nights” — translated short story — nomination

2005:
The Fifth Head of Cerberus — translated novel — nomination

Wright, John C. (1 nomination)
2008:
The Golden Age — translated long form — nomination

Zelazny, Roger (2 nominations; 2 wins)
1984:
“Unicorn Variation” — foreign short fiction — winner

1976:
This Immortal — foreign novel — winner



Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Thursday 1 Aug 2019 at 09:25 PT