Bram Stoker Awards All Nominees


science fiction awards database




















































































Shirley Jackson <— Overview thread —> Sturgeon

  Bram Stoker Awards  
Ackerman, Forrest J (1 nomination; 1 win)
1997:
life achievement — winner

Adams, Benjamin (1 nomination)
2003:
Children of Cthulhu (John Pelan & BA, eds.) — anthology — nomination

Adda, Fabien (1 nomination)
2014:
The Returned: “The Horde” (by FA & Fabrice Gobert) — screenplay — nomination

Addison, Linda (6 nominations; 4 wins)
2018:
Sycorax's Daughters (Kinitra Brooks, LA & Susana Morris, eds.) — anthology — nomination

2014:
Four Elements (by Marge Simon, Rain Graves, Charlee Jacob & LA) — poetry collection — winner

2013:
Dark Duet (by LA & Stephen M. Wilson) — poetry collection — nomination

2012:
How to Recognize a Demon Has Become Your Friend — poetry collection — winner

2008:
Being Full of Light, Insubstantial — poetry — winner (tie)

2002:
Consumed, Reduced to Beautiful Grey Ashes — poetry collection — winner

Ainsworth, Gill (1 nomination)
2007:
Aegri Somnia: The Apex Featured Writer Anthology (Jason Sizemore & GA, eds.) — anthology — nomination

Alameda, Courtney (1 nomination)
2016:
Shutter — first novel — nomination

Alexander, Maria (3 nominations; 2 wins)
2017:
Snowed — young-adult novel — winner

2015:
Mr. Wicker — first novel — winner

2012:
At Louche Ends — poetry collection — nomination

Alexie, Sherman (1 nomination)
1994:
“Distances” — short story — nomination

Amano, Yoshitaka (1 nomination; 1 win)
2000:
The Sandman: The Dream Hunters (by Neil Gaiman, illustrated by YA) — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — winner

Amenabar, Alejandro (1 nomination)
2002:
The Others — screenplay — nomination

Anderson, Kevin J. (1 nomination)
1989:
Resurrection, Inc. — first novel — nomination

Andersson, C. Dean (1 nomination)
2008:
“The Death Wagon Rolls On By” — short fiction — nomination

Anker, Roger (1 nomination; 1 win)
1989:
Charles Beaumont: Selected Stories (by Charles Beaumont, edited by RA) — collection — winner

Aragones, Sergio (1 nomination)
1999:
Sergio Aragones' Dia de les Muertos (Day of the Dead) (by SA & Mark Evanier) — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

Arnzen, Michael A. (8 nominations; 4 wins)
2008:
Proverbs for Monsters — collection — winner (tie)

2006:
Freakcidents — poetry collection — winner (tie)

2005:
100 Jolts: Shockingly Short Stories — fiction collection — nomination

2005:
The Goreletter — alternative forms — nomination

2004:
Gorelets: Unpleasant Poems — poetry collection — nomination

2004:
The Goreletter (http://www.gorelets.com) — alternative forms — winner

2001:
Paratabloids — poetry collection — nomination

1995:
Grave Markings — first novel — winner

Aronofsky, Darren (1 nomination)
2001:
Requiem for a Dream (by DA & Hubert Selby, Jr.) — screenplay — nomination

Arruda, Michael (1 nomination)
2010:
Cinema Knife Fight (by L. L. Soares & MA) — nonfiction — nomination

Arvind, Ethan David (1 nomination)
2018:
Darkness Visible (by Mike Carey & EDA) — graphic novel — nomination

Ashley, Mike (1 nomination; 1 win)
1996:
The Supernatural Index (by MA & William G. Contento) — nonfiction — winner

Audsley, Emma (2 nominations)
2016:
Horror 201: The Silver Scream (Joe Mynhardt & EA, eds.) — nonfiction — nomination

2015:
Horror 101: The Way Forward (by Joe Mynhardt & EA) — nonfiction — nomination

Azzarello, Brian (1 nomination)
2002:
“Freezes Over” — illustrated narrative — nomination

Bailey, Dale (1 nomination)
2014:
“The Bluehole” — long fiction — nomination

Bailey, Michael (6 nominations; 1 win)
2018:
“I Will Be the Reflection Until the End” — short fiction — nomination

2017:
Chiral Mad 3 — anthology — nomination

2017:
“Time is a Face on the Water” — short fiction — nomination

2016:
The Library of the Dead — anthology — winner

2015:
Qualia Nous — anthology — nomination

2014:
“Primal Tongue” — short fiction — nomination

Bakis, Kirsten (1 nomination; 1 win)
1998:
Lives of the Monster Dogs — first novel — winner

Ball, Alan (1 nomination)
2012:
True Blood: “Spellbound” — screenplay — nomination

Ballingrud, Nathan (1 nomination)
2014:
North American Lake Monsters — collection — nomination

Ballon, Bruce (2 nominations)
2004:
“From the Files of Matthews Gentech” — alternative forms — nomination

2002:
Unseen Masters — alternative forms — nomination

Bannatyne, Lesley Pratt (1 nomination)
2012:
Halloween Nation: Behind the Scenes of America's Fright Night — nonfiction — nomination

Barker, Clive (6 nominations; 2 wins)
2016:
The Scarlet Gospels — novel — nomination

2013:
lifetime achievement — winner

2006:
“Haeckel's Tale” — short fiction — nomination

2005:
Abarat: Days of Magic, Nights of War — work for younger readers — winner (tie)

2003:
Abarat — work for younger readers — nomination

1988:
The Damnation Game — first novel — nomination

Barker, J. D. (1 nomination)
2015:
Foresake — first novel — nomination

Barnes, Alan (1 nomination)
1998:
The Hammer Story (by Marcus Hearn & AB) — nonfiction — nomination

Barnett, Barbara (1 nomination)
2017:
The Apothecary's Curse — first novel — nomination

Barrett, Michael (1 nomination)
1994:
The Diary of Jack the Ripper (by Shirley Harrison & MB) — nonfiction book — nomination

Barron, Diana (1 nomination)
2002:
Phantom Feast — first novel — nomination

Barron, Laird (5 nominations; 1 win)
2017:
Swift to Chase — collection — nomination

2014:
The Beautiful Thing That Awaits Us All and Other Stories — collection — winner

2011:
Occultation — collection — nomination

2008:
The Imago Sequence and Other Stories — collection — nomination

2007:
“Hallucigenia” — long fiction — nomination

Barron, Neil (1 nomination)
1991:
Horror Literature: A Reader's Guide — nonfiction book — nomination

Bashman, Janice Gable (1 nomination)
2011:
Wanted Undead or Alive (by Jonathan Maberry & JGB) — nonfiction — nomination

Beai, Steve (1 nomination)
2000:
Widow's Walk — first novel — nomination

Beaumont, Charles (1 nomination; 1 win)
1989:
Charles Beaumont: Selected Stories (by CB, edited by Roger Anker) — collection — winner

Belford, Barbara (1 nomination)
1997:
Bram Stoker: A Biography of the Author of Dracula — nonfiction — nomination

Benson, Amber (1 nomination)
2004:
“Ghosts of Albion” (by Christopher Golden & AB) — alternative forms — nomination

Berliner, Janet (1 nomination; 1 win)
1998:
Children of the Dusk (by JB & George Guthridge) — novel — winner

Bible, Jake (1 nomination)
2015:
Intentional Haunting — young-adult novel — nomination

Billson, Anne (1 nomination)
1994:
Suckers — first novel — nomination

Bird, Allyson (1 nomination; 1 win)
2012:
Isis Unbound — first novel — winner

Bismuth, Pierre (1 nomination; 1 win)
2005:
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (by Charlie Kaufman, Michel Gondry & PB) — screenplay — winner (tie)

Bissette, Stephen R. (1 nomination; 1 win)
1993:
“Aliens: Tribes” — novelette — winner (tie)

Blatty, William Peter (1 nomination; 1 win)
1998:
life achievement — winner

Bleiler, Richard (1 nomination)
2003:
Supernatural Fiction Writers: Contemporary Fantasy and Horror, Second Edition — nonfiction — nomination

Bloch, Robert (5 nominations; 3 wins)
1999:
Robert Bloch's Psychos — anthology — nomination

1995:
The Early Fears — collection — winner

1995:
“The Scent Of Vinegar” — novelette — winner

1994:
Once Around the Bloch: An Unauthorized Autobiography — nonfiction book — winner

1988:
Midnight Pleasures — collection — nomination

Bloom, Clive (1 nomination)
1999:
Gothic Horror: A Reader's Guide from Poe to King and Beyond — nonfiction — nomination

Blumlein, Michael (2 nominations)
1991:
“Bestseller” — novella/novelette — nomination

1991:
The Brains of Rats — collection — nomination

Boccacino, Michael (1 nomination)
2013:
Charlotte Markham and the House of Darklings — first novel — nomination

Bodner, Hal (2 nominations)
2017:
“A Rift in Reflection” — short fiction — nomination

2015:
“Hot Tub” — short fiction — nomination

Bonansinga, Jay R. (1 nomination)
1995:
The Black Mariah — first novel — nomination

Borderlands Press (1 nomination; 1 win)
2016:
specialty press award — winner

Boston, Bruce (17 nominations; 4 wins)
2018:
Visions of the Mutant Rain Forest (by Robert Frazier & BB) — poetry collection — nomination

2017:
Sacrificial Nights (by BB & Alessandro Manzetti) — poetry collection — nomination

2016:
Resonance Dark and Light — poetry collection — nomination

2014:
Dark Roads: Selected Long Poems 1971-2012 — poetry collection — nomination

2013:
Notes from the Shadow City (by BB & Gary William Crawford) — poetry collection — nomination

2013:
“Surrounded by the Mutant Rain Forest” — short fiction — nomination

2012:
Surrealities — poetry collection — nomination

2011:
Dark Matters — poetry collection — winner

2010:
Double Visions — poetry — nomination

2010:
North Left of Earth — poetry — nomination

2009:
The Nightmare Collection — poetry — winner

2008:
The Guardener's Tale — novel — nomination

2007:
Shades Fantastic — poetry — winner

2004:
Pitchblende — poetry collection — winner

2003:
Night Smoke (by BB & Marge Simon) — poetry collection — nomination

2002:
White Space — poetry collection — nomination

2001:
The Complete Accursed Wives — poetry collection — nomination

Bowen, Gary (1 nomination)
1996:
Diary of a Vampire — first novel — nomination

Boyens, Philippa (1 nomination)
2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by PB, Peter Jackson & Fran Walsh) — screenplay — nomination

Bradbury, Ray (5 nominations; 2 wins)
2003:
One More for the Road — fiction collection — winner

2002:
From the Dust Returned — novel — nomination

1989:
life achievement — winner

1989:
“The Thing at the Top of the Stairs” — short story — nomination

1989:
The Toynbee Convector — collection — nomination

Bradley, Scott (1 nomination)
2009:
The Book of Lists: Horror (Amy Wallace, Del Howison & SB, eds.) — nonfiction — nomination

Braudy, Leo (1 nomination)
2017:
Haunted: On Ghosts, Witches, Vampires, Zombies and Other Monsters of the Natural and Supernatural — nonfiction — nomination

Braunbeck, Gary A. (19 nominations; 7 wins)
2016:
Halfway Down the Stairs — collection — nomination

2016:
“Paper Cuts” — long fiction — nomination

2014:
“The Great Pity” — long fiction — winner

2011:
“Return to Mariabronn” — short fiction — nomination

2011:
To Each Their Darkness — nonfiction — winner

2009:
Coffin County — novel — nomination

2008:
“Afterward, There Will Be a Hallway” — long fiction — winner

2008:
Five Strokes to Midnight (GAB & Hank Schwaeble, eds.) — anthology — winner

2007:
Destinations Unknown — collection — winner

2007:
Prodigal Blues — novel — nomination

2006:
In the Midnight Museum — long fiction — nomination

2006:
Keepers — novel — nomination

2006:
We Now Pause for Station Identification — short fiction — winner

2005:
“Just Out of Reach” — short fiction — nomination

2004:
“Duty” — short fiction — winner

2004:
Fear in a Handful of Dust — nonfiction — nomination

2004:
Graveyard People: The Collected Cedar Hill Stories, Volume 1 — fiction collection — nomination

2001:
The Indifference of Heaven — novel — nomination

1998:
Things Left Behind — collection — nomination

Bray, Libba (1 nomination)
2013:
The Diviners — young-adult novel — nomination

Breedlove, Bill (1 nomination)
2009:
Like a Chinese Tattoo — anthology — nomination

Briggs, Joe Bob (2 nominations)
1991:
Joe Bob Goes Back to the Drive-In — nonfiction book — nomination

1988:
Joe Bob Goes to the Drive-In — nonfiction book — nomination

Brite, Poppy Z. (4 nominations)
1997:
Exquisite Corpse — novel — nomination

1994:
Drawing Blood — novel — nomination

1993:
Lost Souls — first novel — nomination

1992:
“The Ash of Memory, the Dust of Desire” — short story — nomination

Brittany, Michele (1 nomination)
2018:
Horror in Space — nonfiction — nomination

Broaddus, Maurice (1 nomination)
2011:
Dark Faith (MB & Jerry Gordon, eds.) — anthology — nomination

Brock, Jason V (2 nominations)
2015:
A Darke Phantastique — anthology — nomination

2015:
Disorders of Magnitude — nonfiction — nomination

Brodman, Barbara (1 nomination)
2014:
Images of the Modern Vampire: The Hip and the Atavistic (BB & James E. Doan, eds.) — nonfiction — nomination

Brook, Justin (1 nomination)
2010:
Stephen King: The Non-Fiction (by Rocky Wood & JB) — nonfiction — nomination

Brooks, Kinitra D. (2 nominations)
2018:
Searching for Sycorax — nonfiction — nomination

2018:
Sycorax's Daughters (KDB, Linda D. Addison & Susana Morris, eds.) — anthology — nomination

Brosgol, Vera (1 nomination)
2012:
Anya's Ghost — graphic novel — nomination

Browne, S. G. (1 nomination)
2010:
Breathers — first novel — nomination

Brownlow, Kevin (1 nomination)
1999:
Universal Horror — other media — nomination

Brozek, Jennifer (2 nominations)
2017:
Last Days of Salton Academy — young-adult novel — nomination

2016:
Never Let Me Sleep — young-adult novel — nomination

Brubaker, Ed (1 nomination)
2014:
Fatale Book Three: West of Hell — graphic novel — nomination

Bryant, Edward (3 nominations)
1992:
Fetish — novella/novelette — nomination

1991:
“The Loneliest Number” — short story — nomination

1990:
“A Sad Last Love at the Diner of the Damned” — short story — nomination

Bunn, Cullen (3 nominations)
2017:
Blood Feud — graphic novel — nomination

2016:
Harrow County, Vol. 1: Countless Haints — graphic novel — nomination

2013:
The Sixth Gun Volume 3: Bound — graphic novel — nomination

Burke, Kealan-Patrick (5 nominations; 1 win)
2013:
Thirty Miles South of Dry County — long fiction — nomination

2009:
The Number 121 to Pennsylvania — fiction collection — nomination

2006:
The Hides — first novel — nomination

2005:
Quietly Now: A Tribute to Charles L. Grant — anthology — nomination

2005:
“The Turtle Boy” — long fiction — winner

Burleson, Donald (1 nomination)
1997:
Flute Song — first novel — nomination

Burroughs, William S. (1 nomination)
1994:
“Death Fiend Guerrillas” — short story — nomination

Burt, Steve (2 nominations; 1 win)
2005:
Oddest Yet — work for younger readers — winner (tie)

2004:
Even Odder: More Stories To Chill The Heart — work for younger readers — nomination

Butler, Octavia E. (1 nomination; 1 win)
2018:
Kindred: A Graphic Novel Adaptation (by Damian Duffy & OEB) — graphic novel — winner

Byrne, John L. (1 nomination)
1989:
Fear Book — first novel — nomination

Cabeen, Robert Payne (2 nominations; 1 win)
2018:
Cold Cuts — first novel — winner

2015:
Fearworms: Selected Poems — poetry collection — nomination

Cacek, P. D. (6 nominations; 1 win)
2005:
The Wind Caller — novel — nomination

2000:
“The Grave” — short fiction — nomination

1999:
Leavings — collection — nomination

1999:
“Leavings” — long fiction — nomination

1999:
Night Prayers — first novel — nomination

1997:
“Metalica” — short story — winner

Cadigan, Pat (1 nomination)
1990:
Patterns — collection — nomination

Cady, Jack (2 nominations; 1 win)
1997:
“Kilroy Was Here” — novelette — nomination

1994:
“The Night We Buried Road Dog” — novella — winner (tie)

Calen, Tom (1 nomination; 1 win)
2015:
(TC, Brock Cooper & Doug Murano) — Richard Laymon (president's award) — winner

Calvillo, Michael (1 nomination)
2008:
I Will Rise — first novel — nomination

Calvillo, Michael Louis (2 nominations)
2012:
7Brains — long fiction — nomination

2011:
Blood and Gristle — collection — nomination

Campbell, Bruce (1 nomination)
2002:
If Chins Could Kill: Confessions of a B Movie Actor — nonfiction — nomination

Campbell, Josh (1 nomination)
2017:
10 Cloverefield Lane (by JC, Damien Chazelle & Matthew Stuecken) — screenplay — nomination

Campbell, Ramsey (10 nominations; 3 wins)
2004:
Gathering the Bones (Jack Dann, Dennis Etchison & RC, eds.) — anthology — nomination

2004:
Told by the Dead — fiction collection — nomination

2003:
Ramsey Campbell, Probably: Essays on Horror and Sundry Fantasies — nonfiction — winner

2001:
Silent Children — novel — nomination

2000:
“The Entertainment” — short fiction — nomination

1999:
life achievement — winner

1998:
“The Word” — long fiction/novelette — nomination

1994:
Alone with the Horrors — collection — winner

1992:
Waking Nightmares — collection — nomination

1988:
Scared Stiff, Tales of Sex and Death — collection — nomination

Cannon, Peter (1 nomination)
1990:
H.P. Lovecraft — nonfiction book — nomination

Cantrell, Lisa W. (1 nomination; 1 win)
1988:
The Manse — first novel — winner

Carbone, Tracy L. (1 nomination)
2012:
Epitaphs: The Journal of the New England Horror Writers — anthology — nomination

Carey, Mike (1 nomination)
2018:
Darkness Visible (by MC & Ethan David Arvind) — graphic novel — nomination

Carpenter, John (1 nomination; 1 win)
2008:
lifetime achievement — winner

Carr, Caleb (1 nomination)
1995:
The Alienist — novel — nomination

Carroll, Emily (1 nomination)
2015:
Through the Woods — graphic novel — nomination

Carroll, Jonathan (4 nominations; 1 win)
2013:
The Woman Who Married a Cloud: Collected Stories — collection — nomination

1996:
The Panic Hand — collection — winner

1995:
From the Teeth of Angels — novel — nomination

1988:
“Friend's Best Man” — short story — nomination

Castle, Mort (10 nominations; 3 wins)
2016:
Shadow Show: Stories in Celebration of Ray Bradbury (Sam Weller & MC, eds.) — graphic novel — winner

2013:
New Moon on the Water — collection — winner (tie)

2013:
Shadow Show (MC & Sam Weller, eds.) — anthology — winner

2010:
Dreaming Robot Monster — long fiction — nomination

2007:
“FYI” — short fiction — nomination

2006:
“As Others See Us” — short fiction — nomination

2003:
“Buckeye Jim in Egypt” — alternative forms — nomination

2003:
“Disappearances” — short fiction — nomination

2003:
Nations of the Living, Nations of the Dead — fiction collection — nomination

2002:
“I Am Your Need” — short fiction — nomination

Castro, Adam-Troy (3 nominations)
2012:
“Her Husband's Hands” — short fiction — nomination

2009:
The Shallow End of the Pool — long fiction — nomination

1996:
“Baby Girl Diamond” — novelette — nomination

Cave, Hugh B. (1 nomination; 1 win)
1991:
life achievement — winner

Cavelos, Jeanne (2 nominations)
2005:
The Many Faces of Van Helsing — anthology — nomination

1999:
The Science of the X-Files — nonfiction — nomination

Cavender, R. J. (4 nominations)
2014:
Horror Library: Volume 5 (RJC & Boyd E. Harris, eds.) — anthology — nomination

2013:
Horror for Good: A Charitable Anthology (Mark C. Scioneaux, RJC & Robert S. Wilson, eds.) — anthology — nomination

2011:
Horror Library IV (RJC & Boyd E. Harris, eds.) — anthology — nomination

2009:
Horror Library Volume 3 — anthology — nomination

Challis, Angela (1 nomination)
2011:
Macabre: A Journey Through Australia's Darkest Fears (AC & Marty Young, eds.) — anthology — nomination

Chambers, James (3 nominations; 2 wins)
2018:
“A Song Left Behind in the Aztakea Hills” — short fiction — nomination

2017:
Kolchak the Night Stalker: The Forgotten Lore of Edgar Allan Poe — graphic novel — winner

2013:
Richard Laymon (president's award) — winner

Chapman, Greg (1 nomination)
2017:
Hollow House — first novel — nomination

Charnas, Suzy McKee (1 nomination)
1992:
“Advocates” (by SMC & Chelsea Quinn Yarbro) — novella/novelette — nomination

Chazelle, Damien (1 nomination)
2017:
10 Cloverefield Lane (by Josh Campbell, DC & Matthew Stuecken) — screenplay — nomination

Chetwynd-Hayes, R. (1 nomination; 1 win)
1989:
life achievement — winner

ChiZine Publications (1 nomination; 1 win)
2015:
specialty press award — winner

Chizmar, Richard T. (6 nominations; 1 win)
2017:
A Long December — collection — nomination

2005:
Shivers III — anthology — nomination

2003:
Shivers — anthology — nomination

2002:
Trick or Treat: A Collection of Halloween Novellas — anthology — nomination

1999:
The Best of Cemetery Dance — anthology — nomination

1998:
Cemetery Dance — specialty press award — winner

Clark, Alan M. (1 nomination)
2006:
Siren Promised (by AMC & Jeremy Robert Johnson) — first novel — nomination

Clark, G. O. (1 nomination)
2012:
Shroud of Night — poetry collection — nomination

Clark, Simon (1 nomination)
2001:
Nailed by the Heart — first novel — nomination

Clegg, Douglas (7 nominations; 1 win)
2005:
“A Madness of Starlings” — short fiction — nomination

2005:
The Machinery of Night — fiction collection — nomination

2004:
The Necromancer — long fiction — nomination

2003:
The Hour Before Dark — novel — nomination

2000:
The Nightmare Chronicles — collection — winner

1998:
“I Am Infinite, I Contain Multitudes” — short story — nomination

1990:
Goat Dance — first novel — nomination

Clement, Jemaine (1 nomination)
2016:
What We Do in the Shadows (by Taika Waititi & JC) — screenplay — nomination

Clover, Carol J. (1 nomination)
1993:
Men, Women, and Chain Saws — nonfiction book — nomination

Clute, John (1 nomination)
1998:
The Encyclopedia of Fantasy (JC & John Grant, eds.) — nonfiction — nomination

Coates, Deborah (1 nomination)
2013:
Wide Open — first novel — nomination

Cohen, Jon (1 nomination)
2003:
Minority Report (by Scott Frank & JC) — screenplay — nomination

Collings, Michael R. (3 nominations)
2017:
Corona Obscura — poetry collection — nomination

2013:
A Verse to Horrors — poetry collection — nomination

2013:
Writing Darkness — nonfiction — nomination

Collings, Michaelbrent (2 nominations)
2016:
The Deep — novel — nomination

2016:
The Ridealong — young-adult novel — nomination

Collins, Nancy A. (3 nominations; 1 win)
2003:
Knuckles and Tales — fiction collection — nomination

1997:
“The Thing from Lover's Lane” — novelette — nomination

1990:
Sunglasses After Dark — first novel — winner

Collins, Suzanne (1 nomination)
2013:
The Hunger Games (by Gary Ross, SC & Billy Ray) — screenplay — nomination

Condon, Bill (1 nomination; 1 win)
1999:
Gods and Monsters — screenplay — winner (tie)

Congreve, Bill (1 nomination)
2004:
Southern Blood: New Australian Tales of the Supernatural — anthology — nomination

Conley, Ralan (3 nominations)
2005:
Ralan.com — nonfiction — nomination

2004:
Ralan.com — nonfiction — nomination

2003:
Ralan.com — nonfiction — nomination

Conlon, Christopher (3 nominations; 1 win)
2012:
A Matrix of Angels — novel — nomination

2010:
He Is Legend: An Anthology Celebrating Richard Matheson — anthology — winner

2009:
Midnight on Mourn Street — first novel — nomination

Connolly, John (1 nomination)
2000:
Every Dead Thing — first novel — nomination

Connolly, Lawrence C. (1 nomination)
2012:
Voices: Tales of Horror — collection — nomination

Conspiracies (audio CD of F. Paul Wilson story) (1 nomination)
2000:
other media — nomination

Contento, William G. (1 nomination; 1 win)
1996:
The Supernatural Index (by Mike Ashley & WGC) — nonfiction — winner

Cooney, Michael (1 nomination)
2004:
Identity — screenplay — nomination

Cooper, Brock (1 nomination; 1 win)
2015:
(Tom Calen, BC & Doug Murano) — Richard Laymon (president's award) — winner

Corman, Roger (1 nomination; 1 win)
1999:
life achievement — winner

Coscarelli, Don (1 nomination; 1 win)
2004:
Bubba Ho-Tep — screenplay — winner

Cosimano, Elle (1 nomination)
2017:
Holding Smoke — young-adult novel — nomination

Costello, Matthew J. (2 nominations)
1994:
The Seventh Guest — other media — nomination

1993:
Homecoming — novel — nomination

Crawford, Gary W. (1 nomination)
2006:
The Shadow City — poetry collection — nomination

Crawford, Gary William (4 nominations)
2014:
Ramsey Campbell: Critical Essays on the Modern Master of Horror — nonfiction — nomination

2013:
Notes from the Shadow City (by Bruce Boston & GWC) — poetry collection — nomination

2012:
Reflections in a Glass Darkly (by GWC, Jim Rockhill & Brian J. Showers) — nonfiction — nomination

2009:
The Phantom World — poetry — nomination

Crews, Harry (1 nomination)
1996:
“Becky Lives” — short story — nomination

Crichton, Michael (1 nomination)
1994:
Jurassic Park (by MC & David Koepp) — other media — nomination

Cronenberg, David (1 nomination)
2015:
Consumed — first novel — nomination

Crook, Tyler (1 nomination; 1 win)
2015:
Bad Blood (by Jonathan Maberry & TC) — graphic novel — winner

Curry, Chris (1 nomination)
1992:
Winter Scream (by CC & L. Dean James) — first novel — nomination

Cushing, Nicole (3 nominations; 1 win)
2017:
The Sadist's Bible — long fiction — nomination

2016:
Mr. Suicide — first novel — winner

2016:
The Mirrors — collection — nomination

D'Amato, Brian (1 nomination)
1993:
Beauty — first novel — nomination

Danielewski, Mark Z. (1 nomination)
2001:
House of Leaves — first novel — nomination

Dann, Jack (1 nomination)
2004:
Gathering the Bones (JD, Dennis Etchison & Ramsey Campbell, eds.) — anthology — nomination

Danvers, Dennis (1 nomination)
1992:
Wilderness — first novel — nomination

Darabont, Frank (1 nomination)
2000:
The Green Mile — screenplay — nomination

Datlow, Ellen (18 nominations; 5 wins)
2018:
Black Feathers — anthology — nomination

2016:
The Doll Collection — anthology — nomination

2015:
Fearful Symmetries — anthology — winner

2012:
Blood and Other Cravings — anthology — nomination

2012:
Supernatural Noir — anthology — nomination

2011:
lifetime achievement — winner

2011:
Haunted Legends (ED & Nick Mamatas, eds.) — anthology — winner

2010:
Lovecraft Unbound — anthology — nomination

2010:
Poe — anthology — nomination

2008:
Inferno — anthology — nomination

2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (ED, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — winner

2004:
The Dark: New Ghost Stories — anthology — nomination

2004:
The Year's Best Fantasy and Horror: Sixteenth Annual Collection (by ED & Terri Windling, ed.) — anthology — nomination

2003:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fifteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

2002:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fourteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

2001:
The Year's Best Fantasy and Horror: Thirteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — winner

2000:
The Year's Best Fantasy and Horror: Twelfth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

1999:
The Year's Best Fantasy and Horror: Eleventh Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

Dauberman, Gary (1 nomination)
2018:
It (by Chase Palmer, Cary Fukunaga & GD) — screenplay — nomination

Davidson, Andy (1 nomination)
2018:
In the Valley of the Sun — first novel — nomination

Day, Charles (2 nominations; 1 win)
2013:
for outstanding service to HWA — Silver Hammer Award — winner

2013:
The Legend of the Pumpkin Thief — first novel — nomination

de Campi, Alex (1 nomination)
2017:
No Mercy: Volume 2 — graphic novel — nomination

de Lint, Charles (1 nomination)
1992:
“Death Leaves an Echo” — novella/novelette — nomination

De Marco, Guy Anthony (1 nomination)
2013:
Behind These Eyes (by Peter J. Wacks & GADM) — graphic novel — nomination

de Winter, Corrine (4 nominations; 1 win)
2015:
Venus Intervention (by CdW & Alessandro Manzetti) — poetry collection — nomination

2009:
Virgin of the Apocalypse — poetry — nomination

2007:
Valentine: Short Love Poems — poetry — nomination

2005:
The Women at the Funeral — poetry collection — winner

Deady, Tom (1 nomination; 1 win)
2017:
Haven — first novel — winner

Deal, Tim (1 nomination)
2009:
Beneath the Surface — anthology — nomination

Dedman, Stephen (1 nomination)
1998:
The Art of Arrow Cutting — first novel — nomination

Del Toro, Guillermo (3 nominations)
2018:
The Shape of Water (by GDT & Vanessa Taylor) — screenplay — nomination

2016:
Crimson Peak (by GDT & Matthew Robbins) — screenplay — nomination

2005:
Hellboy — screenplay — nomination

DeLuca, Sandy (2 nominations)
2014:
Dangerous Dreams (by Marge Simon & SD) — poetry collection — nomination

2001:
Burial Plot — poetry collection — nomination

Denton, Bradley (1 nomination)
1994:
Blackburn — novel — nomination

Devereaux, Robert (2 nominations)
1997:
“The Slobbering Tongue That Ate the Frightfully Huge Woman” — short story — nomination

1995:
Deadweight — first novel — nomination

Dickie, Ron (1 nomination)
2004:
Horror World (by Nanci Kalanta & RD) — alternative forms — nomination

DiLouie, Craig (1 nomination)
2015:
Suffer the Children — novel — nomination

Disch, Thomas M. (1 nomination)
1992:
The M.D. — novel — nomination

Dixon, John (2 nominations; 2 wins)
2016:
Devil's Pocket — young-adult novel — winner

2015:
Phoenix Island — young-adult novel — winner

Doan, James E. (1 nomination)
2014:
Images of the Modern Vampire: The Hip and the Atavistic (Barbara Brodman & JED, eds.) — nonfiction — nomination

Dobyns, Stephen (1 nomination)
1998:
The Church of Dead Girls — novel — nomination

Dorr, James S. (1 nomination)
2014:
The Tears of Isis — collection — nomination

Dowling, Terry (1 nomination)
2007:
Basic Black: Tales of Appropriate Fear — collection — nomination

Dresser, Norine (1 nomination)
1990:
American Vampires: Fans, Victims, Practitioners — nonfiction book — nomination

Dubnick, Andrea (1 nomination)
2001:
Twilight Tales Reading Series (http://www.twilighttales.com/) (by Tina L. Jens & AD, producers) — other media — nomination

Dudar, Peter (1 nomination)
2013:
A Requiem for Dead Flies — first novel — nomination

Due, Tananarive (2 nominations)
1998:
My Soul to Keep — novel — nomination

1996:
The Between — first novel — nomination

Duffer, Matt (3 nominations)
2018:
Stranger Things: “MadMax” (by MD & Ross Duffer) — screenplay — nomination

2017:
Stranger Things: “The Vanishing of Will Byers” (by MD & Ross Duffer) — screenplay — nomination

2017:
Stranger Things: “The Upside Down” (by MD & Ross Duffer) — screenplay — nomination

Duffer, Ross (3 nominations)
2018:
Stranger Things: “MadMax” (by Matt Duffer & RD) — screenplay — nomination

2017:
Stranger Things: “The Upside Down” (by Matt Duffer & RD) — screenplay — nomination

2017:
Stranger Things: “The Vanishing of Will Byers” (by Matt Duffer & RD) — screenplay — nomination

Duffy, Damian (1 nomination; 1 win)
2018:
Kindred: A Graphic Novel Adaptation (by DD & Octavia E. Butler) — graphic novel — winner

Dunbar, Robert (1 nomination)
2010:
Martyrs and Monsters — fiction collection — nomination

Duncan, Andy (1 nomination)
2005:
“Zora and the Zombie” — long fiction — nomination

Dunn, Katherine (1 nomination)
1990:
Geek Love — novel — nomination

Dziemianowicz, Stefan R. (1 nomination; 1 win)
1999:
Horrors! 365 Scary Stories (SRD, Robert Weinberg & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — winner

Edelman, Scott (8 nominations)
2018:
“Faking It Until Forever Comes” — long fiction — nomination

2017:
“That Perilous Stuff” — long fiction — nomination

2016:
“Becoming Invisible, Becoming Seen” — long fiction — nomination

2010:
The Hunger of Empty Vessels — long fiction — nomination

2009:
“Petrified” — short fiction — nomination

2008:
“Almost the Last Story by Almost the Last Man” — long fiction — nomination

2004:
“The Last Supper” — short fiction — nomination

1998:
“A Plague on Both Your Houses” — short story — nomination

Eggers, Robert (1 nomination; 1 win)
2017:
The Witch — screenplay — winner

Eller, Steve (2 nominations; 1 win)
2001:
Brainbox: The Real Horror — anthology — nomination

2001:
Chiaroscuro (by Patricia Lee Macomber, SE, Sandra Kasturi & Brett A. Savory) — other media — winner

Elliot, Tom (1 nomination)
1990:
The Dwelling — first novel — nomination

Elliott, Ted (1 nomination)
2004:
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (by TE & Terry Rossio) — screenplay — nomination

Ellison, Harlan (10 nominations; 6 wins)
2002:
“From A to Z, In the Sarsaparilla Alphabet” — long fiction — nomination

2000:
I Have No Mouth and I Must Scream (audio) — other media — winner

1996:
life achievement — winner

1996:
“Chatting with Anubis” — short story — winner

1994:
Mefisto in Onyx — novella — winner (tie)

1990:
Harlan Ellison's Watching — nonfiction book — winner (tie)

1989:
Angry Candy — collection — nomination

1989:
“She's a Young Thing and Cannot Leave Her Mother” — short story — nomination

1989:
“The Function of Dream Sleep” — novelette — nomination

1988:
The Essential Ellison — collection — winner

Engstrom, Elizabeth (1 nomination)
1993:
Nightmare Flower — collection — nomination

Ennis, Garth (3 nominations)
1999:
Preacher — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

1999:
The Son of Man — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

1994:
Hellblazer — other media — nomination

Etchemendy, Nancy (5 nominations; 3 wins)
2005:
“Nimitseahpah” — short fiction — winner

2003:
Cat in Glass and Other Tales of the Unnatural — work for younger readers — nomination

2002:
“Demolition” — long fiction — nomination

2001:
The Power of UN — work for younger readers — winner

1999:
“Bigger Than Death” — work for younger readers — winner

Etchison, Dennis (4 nominations)
2010:
Got to Kill Them All and Other Stories — fiction collection — nomination

2004:
Gathering the Bones (Jack Dann, DE & Ramsey Campbell, eds.) — anthology — nomination

1994:
“The Dog Park” — short story — nomination

1989:
The Blood Kiss — collection — nomination

Ethridge, Benjamin Kane (3 nominations; 1 win)
2014:
“The Slaughter Man” — long fiction — nomination

2013:
Bottled Abyss — novel — nomination

2011:
Black and Orange — first novel — winner (tie)

Evanier, Mark (1 nomination)
1999:
Sergio Aragones' Dia de les Muertos (Day of the Dead) (by Sergio Aragones & ME) — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

Everett, Justin (1 nomination)
2016:
The Unique Legacy of Weird Tales: The Evolution of Modern Fantasy and Horror (JE & Jeffrey H. Shanks, eds.) — nonfiction — nomination

Everson, John (3 nominations; 1 win)
2013:
NightWhere — novel — nomination

2008:
“Letting Go” — short fiction — nomination

2005:
Covenant — first novel — winner (tie)

Faherty, J. G. (3 nominations; 1 win)
2016:
The Cure — novel — nomination

2014:
Richard Laymon (president's award) — winner

2012:
Ghosts of Coronado Bay — young-adult novel — nomination

Fairclough, Andy (1 nomination)
2000:
Masters of Terror — other media — nomination

Falchuck, Brad (1 nomination)
2014:
American Horror Story: Asylum: “Spilt Milk” — screenplay — nomination

Farris, John (4 nominations; 1 win)
2005:
“Hunting Meth Zombies in the Great Nebraskan Wasteland” — short fiction — nomination

2002:
life achievement — winner

1989:
“Horrorshow” — novelette — nomination

1989:
Scare Tactics — collection — nomination

Feldstein, Al (1 nomination; 1 win)
2011:
lifetime achievement — winner

Ferris, Emil (1 nomination)
2018:
My Favorite Thing Is Monsters — graphic novel — nomination

Files, Gemma (1 nomination)
2011:
A Book of Tongues — first novel — nomination

Finch, Paul (1 nomination)
2003:
Cape Wrath — long fiction — nomination

Fisher, Catherine (1 nomination)
2004:
The Oracle — work for younger readers — nomination

Fisher, Jack (2 nominations)
2005:
Flesh & Blood (magazine) — alternative forms — nomination

2003:
Flesh & Blood — alternative forms — nomination

Ford, Jeffrey (1 nomination)
2007:
The Empire of Ice Cream — collection — nomination

Ford, Mike (1 nomination)
1999:
The Dollhouse that Time Forgot (Eerie, Indiana #11) — work for younger readers — nomination

Fowler, Christopher (4 nominations)
2012:
Red Gloves: The London Horrors — collection — nomination

2008:
Old Devil Moon — collection — nomination

2005:
Demonized — fiction collection — nomination

2003:
“The Green Man” — short fiction — nomination

Frank, Scott (2 nominations)
2003:
Minority Report (by SF & Jon Cohen) — screenplay — nomination

2003:
The Ring (by Ehren Kruger & SF) — screenplay — nomination

Franklin, Ruth (1 nomination; 1 win)
2017:
Shirley Jackson: A Rather Haunted Life — nonfiction — winner

Frazer, Lee (1 nomination)
2012:
The Lamplighters — first novel — nomination

Frazier, Robert (1 nomination)
2018:
Visions of the Mutant Rain Forest (by RF & Bruce Boston) — poetry collection — nomination

Freeman, Brian James (1 nomination)
2011:
The Painted Darkness — long fiction — nomination

Freivald, Patrick (4 nominations; 1 win)
2016:
(PF & Andrew Wolter) — Richard Laymon (president's award) — winner

2016:
Black Tide — novel — nomination

2014:
“Snapshot” — short fiction — nomination

2014:
Special Dead — young-adult novel — nomination

French, Gillian (1 nomination)
2018:
The Door to January — young-adult novel — nomination

Friel, Fran (2 nominations)
2009:
Mama's Boy and Other Dark Tales — fiction collection — nomination

2007:
Mama's Boy — long fiction — nomination

Frievald, Patrick (1 nomination)
2015:
Jade Sky — novel — nomination

Frost, Gregory (1 nomination)
2014:
“No Others Are Genuine” — long fiction — nomination

Frost, Mark (1 nomination)
2018:
Twin Peaks, Part 8 (by MF & David Lynch) — screenplay — nomination

Fukunaga, Cary (1 nomination)
2018:
It (by Chase Palmer, CF & Gary Dauberman) — screenplay — nomination

Fuller, Bryan (1 nomination)
2014:
Hannibal: “Apéritif” — screenplay — nomination

Gagliani, William D. (1 nomination)
2004:
Wolf's Trap — first novel — nomination

Gagne, Paul A. (1 nomination)
1988:
The Zombies That Ate Pittsburgh — nonfiction book — nomination

Gailey, Jeannine Hall (1 nomination)
2017:
Field Guide to the End of the World — poetry collection — nomination

Gaiman, Neil (8 nominations; 4 wins)
2004:
The Sandman: Endless Nights — illustrated narrative — winner

2004:
The Wolves in the Walls — work for younger readers — nomination

2003:
Coraline — long fiction — nomination

2003:
Coraline — work for younger readers — winner

2002:
American Gods — novel — winner

2000:
The Sandman: The Dream Hunters (by NG, illustrated by Yoshitaka Amano) — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — winner

1999:
Smoke and Mirrors — collection — nomination

1994:
Sandman — other media — nomination

Gallagher, Stephen (1 nomination)
1992:
“Magpie” — novella/novelette — nomination

Garcia, Kami (2 nominations)
2015:
Unmarked — young-adult novel — nomination

2014:
Unbreakable — young-adult novel — nomination

Garton, Ray (1 nomination)
1988:
Live Girls — novel — nomination

Garza, Michelle (1 nomination)
2017:
Mayan Blue (by MG & Melissa Lason) — first novel — nomination

Gee, Joshua (1 nomination)
2008:
Encyclopedia Horrifica — nonfiction — nomination

Gelb, Jeff (2 nominations; 1 win)
2008:
Dark Delicacies 2: Fear (Del Howison & JG, eds.) — anthology — nomination

2006:
Dark Delicacies (Del Howison & JG, eds.) — anthology — winner

Gerber, Steve (1 nomination)
2003:
Howard the Duck Issues 1-6 — illustrated narrative — nomination

Gerrold, David (1 nomination; 1 win)
2014:
“Night Train to Paris” — short fiction — winner

Giardi, Robert (1 nomination)
1996:
Madeleine's Ghost — first novel — nomination

Gifune, Greg F. (1 nomination)
2014:
House of Rain — long fiction — nomination

Gilliam, Richard (1 nomination)
1994:
“Caroline and Caleb” — novella — nomination

Gimple, Scott M. (3 nominations)
2015:
The Walking Dead: “The Grove” — screenplay — nomination

2012:
The Walking Dead: “Save the Last One” — screenplay — nomination

2012:
The Walking Dead: “Pretty Much Dead Already” — screenplay — nomination

Girard, Geoffrey (1 nomination)
2014:
Project Cain — young-adult novel — nomination

Gischler, Victor (1 nomination)
2016:
Hellbound — graphic novel — nomination

Gobert, Fabrice (1 nomination)
2014:
The Returned: “The Horde” (by Fabien Adda & FG) — screenplay — nomination

Goddard,Drew (1 nomination; 1 win)
2013:
The Cabin in the Woods (by Joss Whedon & DG) — screenplay — winner

Goingback, Owl (3 nominations; 1 win)
2000:
Darker Than Night — novel — nomination

1997:
Crota — first novel — winner

1997:
Crota — novel — nomination

goldberg, d. g. k. (1 nomination)
2002:
Skating on the Edge — first novel — nomination

Golden, Christopher (9 nominations; 2 wins)
2018:
Ararat — novel — winner

2017:
“The Bad Hour” — short fiction — nomination

2016:
Seize the Night — anthology — nomination

2012:
Baltimore: The Plague Ships (by Mike Mignola & CG) — graphic novel — nomination

2011:
The New Dead — anthology — nomination

2007:
Bloodstained Oz (by CG & James A. Moore) — long fiction — nomination

2004:
“Ghosts of Albion” (by CG & Amber Benson) — alternative forms — nomination

2002:
Prowlers — work for younger readers — nomination

1993:
Cut! Horror Writers on Horror Film — nonfiction book — winner

Goldman, Jane (1 nomination)
2013:
The Woman in Black — screenplay — nomination

Gondry, Michel (1 nomination; 1 win)
2005:
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (by Charlie Kaufman, MG & Pierre Bismuth) — screenplay — winner (tie)

Goodman, Cory (1 nomination)
2012:
Priest — screenplay — nomination

Gordon, Jerry (1 nomination)
2011:
Dark Faith (Maurice Broaddus & JG, eds.) — anthology — nomination

Gorey, Edward (1 nomination; 1 win)
2000:
life achievement — winner

Gorman, Ed (2 nominations)
2002:
The Dark Fantastic — fiction collection — nomination

1996:
Cages — collection — nomination

Gottlieb, Daphne (1 nomination)
2004:
Final Girl — poetry collection — nomination

Grant, Charles L. (5 nominations; 1 win)
2000:
life achievement — winner

1996:
The Black Carousel — collection — nomination

1995:
“Sometimes, In The Rain” — novelette — nomination

1990:
In a Dark Dream — novel — nomination

1988:
“This Old Man” — short story — nomination

Grant, Gavin J. (1 nomination; 1 win)
2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (Ellen Datlow, Kelly Link & GJG, eds.) — anthology — winner

Grant, John (1 nomination)
1998:
The Encyclopedia of Fantasy (John Clute & JG, eds.) — nonfiction — nomination

Grant, Taylor (2 nominations)
2016:
The Dark at the End of the Tunnel — collection — nomination

2015:
“The Infected” — long fiction — nomination

Graves, Rain (3 nominations; 2 wins)
2014:
Four Elements (by Marge Simon, RG, Charlee Jacob & Linda Addison) — poetry collection — winner

2010:
Barfodder — poetry — nomination

2003:
The Gossamer Eye (by Mark McLaughlin, RG & David Niall Wilson) — poetry collection — winner

Gray Friar Press (1 nomination; 1 win)
2014:
specialty press award — winner

Greenberg, Martin H. (2 nominations; 2 wins)
2004:
life achievement — winner

1999:
Horrors! 365 Scary Stories (Stefan R. Dziemianowicz, Robert Weinberg & MHG, eds.) — anthology — winner

Gropp, Richard (1 nomination)
2013:
Bad Glass — first novel — nomination

Gudino, Rod (1 nomination)
2002:
Rue Morgue Magazine — alternative forms — nomination

Guignard, Eric J. (3 nominations; 1 win)
2015:
“Dreams of a Little Suicide” — long fiction — nomination

2014:
After Death... — anthology — winner

2013:
Dark Tales of Lost Civilizations — anthology — nomination

Guillen, Ellen (1 nomination)
1992:
Vampires Among Us — nonfiction book — nomination

Gunn, James (1 nomination)
2005:
Dawn of the Dead — screenplay — nomination

Guran, Paula (2 nominations; 2 wins)
2000:
DarkEcho — nonfiction — winner

1999:
DarkEcho Vol. 5 #1-50 — nonfiction — winner

Guthridge, George (1 nomination; 1 win)
1998:
Children of the Dusk (by Janet Berliner & GG) — novel — winner

Gwinn, Beth (1 nomination; 1 win)
2002:
Dark Dreamers: Facing the Masters of Fear (by BG & Stanley Wiater) — alternative forms — winner

Hand, Elizabeth (3 nominations)
2017:
Hard Light — novel — nomination

2013:
Errantry: Strange Stories — collection — nomination

2004:
Bibliomancy — fiction collection — nomination

Hanley, Brant (1 nomination; 1 win)
2003:
Frailty — screenplay — winner

Harris, Alan Lee (1 nomination)
1989:
Deliver Us From Evil — first novel — nomination

Harris, Boyd E. (2 nominations)
2014:
Horror Library: Volume 5 (R. J. Cavender & BEH, eds.) — anthology — nomination

2011:
Horror Library IV (R. J. Cavender & BEH, eds.) — anthology — nomination

Harris, Thomas (3 nominations; 2 wins)
2007:
lifetime achievement — winner

2000:
Hannibal — novel — nomination

1989:
The Silence of the Lambs — novel — winner

Harrison, Shirley (1 nomination)
1994:
The Diary of Jack the Ripper (by SH & Michael Barrett) — nonfiction book — nomination

Hautala, Rick (1 nomination; 1 win)
2012:
lifetime achievement — winner

Hawkes, Angeline (1 nomination)
2007:
The Commandments — collection — nomination

Hayes, Terry (1 nomination)
2002:
From Hell (by TH & Rafael Yglesias) — screenplay — nomination

Hayward, Matt (1 nomination)
2018:
What Do Monsters Fear? — first novel — nomination

Hearn, Marcus (1 nomination)
1998:
The Hammer Story (by MH & Alan Barnes) — nonfiction — nomination

Helder, Chad (1 nomination; 1 win)
2009:
Unspeakable Horror (Vince A. Liaguno & CH, eds.) — anthology — winner

Hendrix, Grady (1 nomination; 1 win)
2018:
Paperbacks from Hell — nonfiction — winner

Hensley, Chad (1 nomination)
2002:
What the Cacodaemon Whispered — poetry collection — nomination

Hepler, Jeremy (1 nomination)
2018:
The Boulevard Monster — first novel — nomination

Hickman, Jonathan (1 nomination)
2018:
The Black Monday Murders — graphic novel — nomination

Hill, Joe (9 nominations; 4 wins)
2018:
Strange Weather — collection — winner

2015:
Locke and Key: Vol. 6: Alpha and Omega (by JH & Gabriel Rodriguez) — graphic novel — nomination

2014:
NOS4A2 — novel — nomination

2012:
Locke & Key, Vol. 4: Keys to the Kingdom — graphic novel — nomination

2011:
Horns — novel — nomination

2008:
Heart-Shaped Box — first novel — winner

2008:
Heart-Shaped Box — novel — nomination

2006:
20th Century Ghosts — fiction collection — winner

2006:
“Best New Horror” — long fiction — winner

Hirshberg, Glen (2 nominations)
2013:
The Janus Tree and Other Stories — collection — nomination

2007:
American Morons — collection — nomination

Hodge, Brian (6 nominations)
2012:
“Roots and All” — long fiction — nomination

1999:
“As Above, So Below” — long fiction — nomination

1998:
“Madame Babylon” — short story — nomination

1997:
The Convulsion Factory — collection — nomination

1995:
“The Alchemy Of The Throat” — novelette — nomination

1993:
Deathgrip — novel — nomination

Hoffman, Barry (2 nominations; 1 win)
1999:
Gauntlet Publications — specialty press award — winner

1998:
Hungry Eyes — first novel — nomination

Hoffman, Nina Kiriki (2 nominations; 1 win)
2004:
A Stir of Bones — work for younger readers — nomination

1994:
The Thread That Binds the Bones — first novel — winner

Holder, Nancy (7 nominations; 5 wins)
2012:
The Screaming Season — young-adult novel — winner (tie)

2006:
Outsiders (NH & Nancy Kilpatrick, eds.) — anthology — nomination

1999:
The Angel Chronicles: A Novelization (Buffy the Vampire Slayer Vol. 1) — work for younger readers — nomination

1995:
“Cafe Endless: Spring Rain” — short story — winner (tie)

1995:
Dead in the Water — novel — winner

1994:
“I Hear the Mermaids Singing” — short story — winner

1992:
“Lady Madonna” — short story — winner

Hopkins, Brian A. (7 nominations; 4 wins)
2003:
El Dia de los Muertos — long fiction — winner (tie)

2002:
Extremes 2: Fantasy and Horror from the Ends of the Earth — anthology — winner

2002:
Personal Demons (BAH & Garrett Peck, eds.) — nonfiction — nomination

2001:
Extremes: Fantasy and Horror from the Ends of the Earth — anthology — nomination

2001:
The Licking Valley Coon Hunters Club — first novel — winner

2001:
The Licking Valley Coon Hunters Club — novel — nomination

2000:
“Five Days in April” — long fiction — winner (tie)

Houarner, Gerard Daniel (1 nomination)
2001:
Dead Cat Bounce — short fiction — nomination

Howison, Del (4 nominations; 1 win)
2016:
Midian Unmade (Joseph Nassise & DH, eds.) — anthology — nomination

2009:
The Book of Lists: Horror (Amy Wallace, DH & Scott Bradley, eds.) — nonfiction — nomination

2008:
Dark Delicacies 2: Fear (DH & Jeff Gelb, eds.) — anthology — nomination

2006:
Dark Delicacies (DH & Jeff Gelb, eds.) — anthology — winner

Hurley, Tonya (2 nominations)
2016:
Hallowed — young-adult novel — nomination

2015:
Passionaries — young-adult novel — nomination

Hutchison, Don (1 nomination)
1997:
The Great Pulp Heroes — nonfiction — nomination

Hutton, Frank J. (1 nomination)
2012:
Tattered Souls 2 — anthology — nomination

Jackson, Peter (1 nomination)
2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by Philippa Boyens, PJ & Fran Walsh) — screenplay — nomination

Jacob, Charlee (13 nominations; 4 wins)
2014:
Four Elements (by Marge Simon, Rain Graves, CJ & Linda Addison) — poetry collection — winner

2008:
Heresy — poetry — nomination

2008:
Vectors: A Week in the Death of a Planet (by CJ & Marge Simon) — poetry — winner (tie)

2006:
Dread in the Beast — novel — winner (tie)

2006:
Sineater — poetry collection — winner (tie)

2005:
The Desert — poetry collection — nomination

2004:
Cardinal Sins — poetry collection — nomination

2003:
Guises (poetry section "Night Unmasked") — poetry collection — nomination

2003:
“The Plague Species” — short fiction — nomination

2002:
Taunting the Minotaur — poetry collection — nomination

2001:
Up, Out of Cities That Blow Hot and Cold — fiction collection — nomination

2000:
“Dread in the Beast” — long fiction — nomination

1999:
The Symbiotic Fascination — first novel — nomination

Jacobs, John Hornor (1 nomination)
2012:
Southern Gods — first novel — nomination

James, L. Dean (1 nomination)
1992:
Winter Scream (by Chris Curry & LDJ) — first novel — nomination

Jens, Tina L. (3 nominations)
2003:
The Blues Ain't Nothing' — first novel — nomination

2001:
Twilight Tales Reading Series (http://www.twilighttales.com/) (by TLJ & Andrea Dubnick, producers) — other media — nomination

1999:
“Blues-Born” — short fiction — nomination

Jensen, Jeff (1 nomination)
2012:
Green River Killer — graphic novel — nomination

John Carpenter's Vampires (1 nomination)
1999:
other media — nomination

Johnson, Eugene (1 nomination)
2018:
Where Nightmares Come From (Joe Mynhardt & EJ, eds.) — nonfiction — nomination

Johnson, Jeremy Robert (1 nomination)
2006:
Siren Promised (by Alan M. Clark & JRJ) — first novel — nomination

Johnson, Maureen (1 nomination)
2016:
The Shadow Cabinet — young-adult novel — nomination

Jones, Stephen (12 nominations; 5 wins)
2018:
The Art of Horror Movies — nonfiction — nomination

2016:
The Art of Horror — nonfiction — winner

2014:
lifetime achievement — winner

2006:
Horror: Another 100 Best Books (by SJ & Kim Newman) — nonfiction — winner

2006:
Weird Shadows Over Innsmouth — anthology — nomination

2003:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Thirteen — anthology — nomination

2000:
The Essential Monster Movie Guide — nonfiction — nomination

2000:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Ten — anthology — nomination

1998:
Clive Barker's A-Z of Horror — nonfiction — nomination

1997:
The Illustrated Werewolf Movie Guide — nonfiction — nomination

1992:
Clive Barker's Shadows in Eden — nonfiction book — winner

1990:
Horror: 100 Best Books (by SJ & Kim Newman) — nonfiction book — winner (tie)

Jones, Stephen Graham (4 nominations; 1 win)
2018:
Mapping the Interior — long fiction — winner

2017:
Mongrels — novel — nomination

2015:
After the People Lights Have Gone Off — collection — nomination

2011:
The Ones that Got Away — collection — nomination

Jonez, Kate (2 nominations)
2016:
“All the Day You'll Have Good Luck” — short fiction — nomination

2014:
Candy House — first novel — nomination

Joshi, S. T. (3 nominations; 1 win)
2015:
Lovecraft and a World in Transition — nonfiction — nomination

1997:
H.P. Lovecraft: A Life — nonfiction — winner

1991:
The Weird Tale — nonfiction book — nomination

Kalanta, Nanci (1 nomination)
2004:
Horror World (by NK & Ron Dickie) — alternative forms — nomination

Kane, Joshua (1 nomination)
1999:
Gothic at Midnight: A Tribute to the Masters of Macabre — other media — nomination

Kasturi, Sandra (1 nomination; 1 win)
2001:
Chiaroscuro (by Patricia Lee Macomber, Steve Eller, SK & Brett A. Savory) — other media — winner

Katz, Steven (1 nomination; 1 win)
2001:
Shadow of the Vampire — screenplay — winner

Kaufman, Charlie (1 nomination; 1 win)
2005:
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (by CK, Michel Gondry & Pierre Bismuth) — screenplay — winner (tie)

Kaufmann, Nicholas (1 nomination)
2008:
General Slocum's Gold — long fiction — nomination

Kazen, Nicholas (1 nomination)
1999:
Fallen — screenplay — nomination

Keene, Brian (6 nominations; 2 wins)
2004:
The Rising — first novel — winner

2003:
Jobs in Hell (BK & Kelly Laymon, eds.) — nonfiction — nomination

2002:
“Earthworm Gods” — long fiction — nomination

2002:
Horrorfind (by BK & Mike Roden) — alternative forms — nomination

2002:
Jobs in Hell — nonfiction — winner

2002:
The Best of Horrorfind — anthology — nomination

Kent, Jennifer (1 nomination; 1 win)
2015:
The Babadook — screenplay — winner

Kenyon, Nate (3 nominations)
2010:
“Keeping Watch” — short fiction — nomination

2009:
The Reach — novel — nomination

2007:
Bloodstone — first novel — nomination

Keohane, Daniel G. (1 nomination)
2010:
Solomon's Grave — first novel — nomination

Ketchum, Jack (9 nominations; 5 wins)
2015:
lifetime achievement — winner

2013:
I'm Not Sam (by JK & Lucky McKee) — long fiction — nomination

2004:
“Closing Time” — long fiction — winner

2004:
Peaceable Kingdom — fiction collection — winner

2002:
“The Haunt” — short fiction — nomination

2002:
The Lost — novel — nomination

2001:
“Gone” — short fiction — winner

2000:
Right to Life — long fiction — nomination

1995:
“The Box” — short story — winner (tie)

Kidman, James (1 nomination)
2005:
Black Fire — first novel — nomination

Kiernan, Caitlín R. (8 nominations; 2 wins)
2018:
Agents of Dreamland — long fiction — nomination

2014:
Alabaster: Wolves — graphic novel — winner

2014:
The Ape's Wife and Other Stories — collection — nomination

2013:
The Drowning Girl — novel — winner

2012:
“The Colliers' Venus (1893)” — long fiction — nomination

2012:
Two Worlds and In Between: The Best of Caitlin R. Kiernan (Volume One) — collection — nomination

2002:
“The First Adventures of Miss Catterina Poe” — illustrated narrative — nomination

1999:
Silk — first novel — nomination

Kies, Cosette (1 nomination)
1993:
Young Adult Horror Fiction — nonfiction book — nomination

Kihn, Greg (1 nomination)
1997:
Horror Show — first novel — nomination

Kilpatrick, Nancy (4 nominations)
2016:
nEvermore! (NK & Caro Soles, eds.) — anthology — nomination

2006:
Outsiders (Nancy Holder & NK, eds.) — anthology — nomination

1995:
Near Death — first novel — nomination

1993:
“Farm Wife” — short story — nomination

Kim, Sang Kyu (1 nomination)
2013:
The Walking Dead: “Killer Within” — screenplay — nomination

King, Owen (1 nomination)
2018:
Sleeping Beauties (by Stephen King & OK) — novel — nomination

King, Stephen (33 nominations; 13 wins)
2018:
Sleeping Beauties (by SK & Owen King) — novel — nomination

2014:
Doctor Sleep — novel — winner

2012:
“Herman Wouk Is Still Alive” — short fiction — winner

2011:
Full Dark, No Stars — collection — winner

2009:
Duma Key — novel — winner

2009:
Just After Sunset — fiction collection — winner

2007:
Lisey's Story — novel — winner

2006:
“The Things They Left Behind” — long fiction — nomination

2005:
“Lisey and the Madman” — long fiction — nomination

2005:
The Dark Tower VII: The Dark Tower — novel — nomination

2004:
“Harvey's Dream” — short fiction — nomination

2004:
The Dark Tower V: Wolves of the Calla — novel — nomination

2003:
life achievement — winner

2003:
Everything's Eventual — fiction collection — nomination

2003:
From a Buick 8 — novel — nomination

2002:
Black House (by SK & Peter Straub) — novel — nomination

2001:
On Writing — nonfiction — winner

2001:
Riding the Bullet — long fiction — nomination

2000:
Hearts in Atlantis — collection — nomination

2000:
“Low Men in Yellow Coats” — novel — nomination

1999:
“Autopsy Room Four” — short fiction — nomination

1999:
Bag of Bones — novel — winner

1998:
“Everything's Eventual” — long fiction/novelette — nomination

1997:
The Green Mile — novel — winner

1996:
“Lunch at the Gotham Café” — novelette — winner

1995:
Insomnia — novel — nomination

1994:
Nightmares & Dreamscapes — collection — nomination

1992:
Needful Things — novel — nomination

1992:
The Dark Tower III: The Waste Lands — novel — nomination

1991:
Four Past Midnight — collection — winner

1991:
“The Langoliers” — novella/novelette — nomination

1989:
“The Night Flier” — novelette — nomination

1988:
Misery — novel — winner (tie)

Kirk, Brian (1 nomination)
2016:
We Are Monsters — first novel — nomination

Kirkman, Robert (2 nominations)
2017:
Outcast: Volume 3: This Little Light — graphic novel — nomination

2016:
Outcast, Vol. 1: A Darkness Surrounds Him — graphic novel — nomination

Kiste, Gwendolyn (1 nomination)
2018:
And Her Smile Will Untether the Universe — collection — nomination

Klinger, Leslie S. (2 nominations)
2015:
The New Annotated H.P. Lovecraft — nonfiction — nomination

2013:
The Annotated Sandman, Volume 1 — nonfiction — nomination

Knauf, Daniel (1 nomination)
2014:
Dracula: “A Whiff of Sulfur” — screenplay — nomination

Kneale, Nigel (1 nomination; 1 win)
2001:
lifetime achievement — winner

Knost, Michael (5 nominations; 2 wins)
2016:
Silver Hammer Award — winner

2016:
Author's Guide to Marketing with Teeth — nonfiction — nomination

2015:
Return of the Mothman — first novel — nomination

2014:
Barbers & Beauties (MK & Nancy Eden Siegel, eds.) — anthology — nomination

2010:
Writers Workshop of Horror — nonfiction — winner

Koepp, David (1 nomination)
1994:
Jurassic Park (by Michael Crichton & DK) — other media — nomination

Koja, Kathe (1 nomination; 1 win)
1992:
The Cipher — first novel — winner (tie)

Koontz, Dean (5 nominations)
2005:
Robot Santa: The Further Adventures of Santa's Twin — work for younger readers — nomination

1999:
Fear Nothing — novel — nomination

1996:
Strange Highways — collection — nomination

1993:
Hideaway — novel — nomination

1990:
Midnight — novel — nomination

Kramer, David F. (1 nomination; 1 win)
2008:
The Cryptopedia: A Dictionary of the Weird, Strange & Downright Bizarre (by Jonathan Maberry & DFK) — nonfiction — winner

Kraus, Daniel (1 nomination)
2012:
Rotters — young-adult novel — nomination

Kruger, Ehren (1 nomination)
2003:
The Ring (by EK & Scott Frank) — screenplay — nomination

Laimo, Michael (2 nominations)
2005:
Deep in the Darkness — novel — nomination

2003:
Atmosphere — first novel — nomination

Lamberson, Gregory (3 nominations)
2012:
Cosmic Forces — novel — nomination

2009:
Cheap Scares — nonfiction — nomination

2009:
Johnny Gruesome — novel — nomination

Lanagan, Margo (1 nomination)
2005:
“Singing My Sister Down” — short fiction — nomination

Langan, John (2 nominations; 1 win)
2017:
The Fisherman — novel — winner

2009:
Mr. Gaunt and Other Uneasy Encounters — fiction collection — nomination

Langan, Sarah (4 nominations; 3 wins)
2010:
Audrey's Door — novel — winner

2009:
The Lost — short fiction — winner

2008:
The Missing — novel — winner

2007:
The Keeper — first novel — nomination

Lansdale, Joe R. (21 nominations; 10 wins)
2017:
The Steam Man (by Mark Alan Miller & JRL) — graphic novel — nomination

2015:
“Fishing for Dinosaurs” — long fiction — winner

2015:
I Tell You It's Love (by JRL & Daniele Serra) — graphic novel — nomination

2012:
lifetime achievement — winner

2011:
“The Folding Man” — short fiction — winner

2007:
Retro Pulp Tales — anthology — winner (tie)

2001:
“Red Romance” — illustrated narrative — nomination

2000:
Jonah Hex: Shadows West #1 — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

2000:
“Mad Dog Summer” — long fiction — winner (tie)

2000:
Something Lumber This Way Comes — work for younger readers — nomination

1998:
“The Big Blow” — long fiction/novelette — winner

1995:
“Bubba Ho-Tep” — novelette — nomination

1995:
Writer Of The Purple Rage — collection — nomination

1994:
Jonah Hex: Two Gun Mojo — other media — winner

1993:
“The Events Concerning a Nude Fold-Out Found in a Harlequin Romance” — novelette — winner (tie)

1992:
“Love Doll: A Fable” — short story — nomination

1991:
Savage Season — novel — nomination

1990:
By Bizarre Hands — collection — nomination

1990:
“On the Far Side of the Cadillac Desert with Dead Folks” — novella/novelette — winner

1989:
“Night They Missed the Horror Show” — short story — winner

1989:
The Drive-In — novel — nomination

Largo, Michael (2 nominations; 1 win)
2008:
The Portable Obituary: How the Famous, Rich, and Powerful Really Died — nonfiction — nomination

2007:
Final Exits: The Illustrated Encyclopedia of How We Die — nonfiction — winner (tie)

Lason, Melissa (1 nomination)
2017:
Mayan Blue (by Michelle Garza & ML) — first novel — nomination

Lassen, Jeremy (1 nomination; 1 win)
2003:
Night Shade Books (by Jason Williams & JL) — specialty press award — winner

LaValle, Victor (1 nomination)
2017:
The Ballad of Black Tom — long fiction — nomination

Lawson, John Edward (1 nomination)
2007:
The Troublesome Amputee — poetry — nomination

Lawson, Sharon (1 nomination)
2014:
Dark Visions: A Collection of Modern Horror, Volume One (Anthony Rivera & SL, eds.) — anthology — nomination

Laymon, Kelly (1 nomination)
2003:
Jobs in Hell (Brian Keene & KL, eds.) — nonfiction — nomination

Laymon, Richard (6 nominations; 1 win)
2001:
Bad News — anthology — nomination

2001:
The Traveling Vampire Show — novel — winner

1999:
A Writer's Tale — nonfiction — nomination

1994:
A Good, Secret Place — collection — nomination

1991:
Funland — novel — nomination

1989:
Flesh — novel — nomination

Lebbon, Tim (4 nominations; 1 win)
2005:
Dead Man's Hand — long fiction — nomination

2005:
Fears Unnamed — fiction collection — nomination

2002:
As the Sun Goes Down — fiction collection — nomination

2002:
“Reconstructing Amy” — short fiction — winner

Lee, Christopher (1 nomination; 1 win)
1995:
life achievement — winner

Lee, Edward (1 nomination)
1995:
“Mr. Torso” — short story — nomination

Lee, Tanith (1 nomination; 1 win)
2015:
lifetime achievement — winner

Leiber, Fritz (1 nomination; 1 win)
1988:
life achievement — winner

Leigh, Janet (1 nomination)
1996:
Psycho: Behind the Scenes of the Classic Thriller (by JL & Christopher Nickens) — nonfiction — nomination

Leigh, Sydney (1 nomination)
2015:
“Baby's Breath” — short fiction — nomination

Lenkov, Peter (1 nomination)
2003:
Fort: Prophet of the Unexplained Issues 1-4 — illustrated narrative — nomination

Lester, Jodi Renee (1 nomination)
2018:
The Beauty of Death, Vol. 2: Death by Water (Alessandro Manzetti & JRL, eds.) — anthology — nomination

Leveen, Tom (1 nomination)
2018:
Hellworld — young-adult novel — nomination

Levin, Ira (1 nomination; 1 win)
1997:
life achievement — winner

Liaguno, Vince A. (1 nomination; 1 win)
2009:
Unspeakable Horror (VAL & Chad Helder, eds.) — anthology — winner

Liggett, Kim (1 nomination; 1 win)
2018:
The Last Harvest — young-adult novel — winner

Ligotti, Thomas (5 nominations; 3 wins)
2011:
The Conspiracy Against the Human Race: A Contrivance of Horror — nonfiction — nomination

2003:
“My Work Is Not Yet Done” — long fiction — winner (tie)

1997:
The Nightmare Factory — collection — winner

1997:
“The Red Tower” — novelette — winner

1996:
“The Bungalow House” — short story — nomination

Lindberg, Seth (1 nomination)
2000:
Gothic.net — other media — nomination

Link, Kelly (3 nominations; 1 win)
2006:
Magic for Beginners — fiction collection — nomination

2006:
“Some Zombie Contingency Plans” — long fiction — nomination

2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (Ellen Datlow, KL & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — winner

Little, Bentley (4 nominations; 1 win)
2013:
The Haunted — novel — nomination

2003:
The Collection — fiction collection — nomination

1994:
The Summoning — novel — nomination

1991:
The Revelation — first novel — winner

Little, John R. (4 nominations; 1 win)
2015:
Little by Little — collection — nomination

2012:
Ursa Major — long fiction — nomination

2009:
Miranda — long fiction — winner

2008:
The Memory Tree — first novel — nomination

Liu, Marjorie M. (1 nomination)
2018:
Monstress Volume 2: The Blood — graphic novel — nomination

Logan, John (4 nominations)
2017:
Penny Dreadful: “A Blade of Grass” — screenplay — nomination

2016:
Penny Dreadful: “And Hell Itself My Only Foe” — screenplay — nomination

2016:
Penny Dreadful: “Nightcomers” — screenplay — nomination

2015:
Penny Dreadul: “Séance” — screenplay — nomination

Long, Frank Belknap (1 nomination; 1 win)
1988:
life achievement — winner

Lowder, James (1 nomination)
2005:
Lost Loves — illustrated narrative — nomination

Lucas, Tim (1 nomination)
1998:
Video Watchdog — nonfiction — nomination

Lukavics, Amy (1 nomination)
2018:
The Ravenous — young-adult novel — nomination

Lumley, Brian (2 nominations; 1 win)
2010:
lifetime achievement — winner

2002:
The Whisperer and Other Voices — fiction collection — nomination

Lyga, Barry (1 nomination)
2013:
I Hunt Killers — young-adult novel — nomination

Lynch, David (1 nomination)
2018:
Twin Peaks, Part 8 (by Mark Frost & DL) — screenplay — nomination

Maberry, Jonathan (14 nominations; 5 wins)
2018:
Nights of the Living Dead (JM & George A. Romero, eds.) — anthology — nomination

2016:
X-Files: Trust No One — anthology — nomination

2015:
Bad Blood (by JM & Tyler Crook) — graphic novel — winner

2015:
“Three Guys Walk Into a Bar” — long fiction — nomination

2013:
Flesh & Bone — young-adult novel — winner

2012:
Dust & Decay — young-adult novel — winner (tie)

2012:
Marvel Universe vs. Wolverine — graphic novel — nomination

2011:
Rot & Ruin — novel — nomination

2011:
Wanted Undead or Alive (by JM & Janice Gable Bashman) — nonfiction — nomination

2010:
Patient Zero — novel — nomination

2009:
Zombie CSU — nonfiction — nomination

2008:
The Cryptopedia: A Dictionary of the Weird, Strange & Downright Bizarre (by JM & David F. Kramer) — nonfiction — winner

2007:
Ghost Road Blues — novel — nomination

2007:
Ghost Road Blues — first novel — winner

MacLeod, Bracken (1 nomination)
2017:
Stranded — novel — nomination

Macomber, Patricia Lee (1 nomination; 1 win)
2001:
Chiaroscuro (by PLM, Steve Eller, Sandra Kasturi & Brett A. Savory) — other media — winner

Mailman, Erika (1 nomination)
2008:
The Witch's Trinity — novel — nomination

Malerman, Josh (4 nominations)
2018:
Black Mad Wheel — novel — nomination

2018:
Goblin — collection — nomination

2017:
“The Jupiter Drop” — long fiction — nomination

2015:
Bird Box — first novel — nomination

Malfi, Ronald (1 nomination)
2012:
Floating Staircase — novel — nomination

Malik, Usman T. (1 nomination; 1 win)
2015:
“The Vaporization Enthalpy of a Peculiar Pakistani Family” — short fiction — winner (tie)

Mamatas, Nick (5 nominations; 1 win)
2012:
Starve Better — nonfiction — nomination

2011:
Haunted Legends (Ellen Datlow & NM, eds.) — anthology — winner

2009:
“The Dude Who Collected Lovecraft” (by NM & Tim Pratt) — short fiction — nomination

2005:
Move Under Ground — first novel — nomination

2002:
Northern Gothic — long fiction — nomination

Mannetti, Lisa (7 nominations; 2 wins)
2018:
“Apocalypse Then” — short fiction — winner

2017:
“Arbeit Macht Frei” — short fiction — nomination

2016:
The Box Jumper — long fiction — nomination

2014:
“The Hunger Artist” — short fiction — nomination

2011:
“1925: A Fall River Halloween” — short fiction — nomination

2011:
Dissolution — long fiction — nomination

2009:
The Gentling Box — first novel — winner

Mantooth, John (1 nomination)
2014:
The Year of the Storm — first novel — nomination

Manzetti, Alessandro (6 nominations; 1 win)
2018:
No Mercy — poetry collection — nomination

2018:
The Beauty of Death, Vol. 2: Death by Water (AM & Jodi Renee Lester, eds.) — anthology — nomination

2017:
Sacrificial Nights (by Bruce Boston & AM) — poetry collection — nomination

2017:
The Beauty of Death — anthology — nomination

2016:
Eden Underground — poetry collection — winner

2015:
Venus Intervention (by Corrine De Winter & AM) — poetry collection — nomination

Marano, Michael (1 nomination; 1 win)
1999:
Dawn Song — first novel — winner

Mariotte, Jeff (2 nominations)
2005:
Witch Season: Fall — work for younger readers — nomination

2002:
“Desperadoes: Quiet of the Grave” — illustrated narrative — nomination

Marshall, Helen (2 nominations)
2015:
Gifts for the One Who Comes After — collection — nomination

2014:
The Sex Lives of Monsters — poetry collection — nomination

Martin, George R. R. (2 nominations; 1 win)
1989:
“The Skin Trade” — novelette — nomination

1988:
“The Pear-Shaped Man” — novelette — winner (tie)

Martindale, T. Chris (1 nomination)
1991:
Nightblood — first novel — nomination

Mason, Rena (4 nominations; 3 wins)
2015:
Silver Hammer Award — winner

2015:
“Ruminations” — short fiction — winner (tie)

2014:
East End Girls — long fiction — nomination

2014:
The Evolutionist — first novel — winner

Massie, Elizabeth (3 nominations; 2 wins)
1997:
Shadow Dreams — collection — nomination

1993:
Sineater — first novel — winner

1991:
“Stephen” — novella/novelette — winner

Masterton, Graham (1 nomination)
1997:
“The Secret Shih-Tan” — short story — nomination

Matheson, Richard (3 nominations; 2 wins)
2003:
Abu and the 7 Marvels (by RM & William Stout) — work for younger readers — nomination

1991:
life achievement — winner

1990:
Richard Matheson: Collected Stories — collection — winner

1994:
Created By — first novel — nomination

Matsuura, Thersa (1 nomination)
2018:
The Carp-Faced Boy and Other Tales — collection — nomination

Mazzara, Glen (1 nomination; 1 win)
2014:
The Walking Dead: “Welcome to the Tombs” — screenplay — winner

McCabe, Joseph (1 nomination)
2005:
Hanging Out with the Dream King: Conversations with Neil Gaiman and His Collaborators — nonfiction — nomination

McCabe, Patrick (1 nomination)
1995:
The Butcher Boy — novel — nomination

McCammon, Robert R. (9 nominations; 6 wins)
2013:
lifetime achievement — winner

1992:
Boy's Life — novel — winner

1991:
Mine — novel — winner

1990:
Blue World and Other Stories — collection — nomination

1990:
“Eat Me” — short story — winner

1990:
The Wolf's Hour — novel — nomination

1989:
Stinger — novel — nomination

1988:
Swan Song — novel — winner (tie)

1988:
“The Deep End” — short story — winner

McCarty, Michael (5 nominations)
2013:
I Kissed a Ghoul — young-adult novel — nomination

2013:
Lost Girl of the Lake (by Joe McKinney & MM) — long fiction — nomination

2009:
Attack of the Two-Headed Poetry Monster (by Mark McLaughlin & MM) — poetry — nomination

2009:
Monster Behind the Wheel (by MM & Mark McLaughlin) — first novel — nomination

2006:
More Giants of the Genre — nonfiction — nomination

McConnell, Ashley (1 nomination)
1992:
Unearthed — first novel — nomination

McDermott, Kirstyn (1 nomination)
2011:
“Monsters Among Us” — long fiction — nomination

2011:
Dead Love — novel — nomination

McGrath, Patrick (2 nominations)
2018:
Writing Madness — collection — nomination

1989:
Blood and Water and Other Tales — collection — nomination

McIlveen, John (1 nomination)
2016:
Hannahwhere — first novel — nomination

McKee, Lucky (1 nomination)
2013:
I'm Not Sam (by Jack Ketchum & LM) — long fiction — nomination

McKeeman, Darren (1 nomination)
2002:
Gothic.net — alternative forms — nomination

McKinney, Joe (8 nominations; 2 wins)
2015:
“Lost and Found” — long fiction — nomination

2014:
Dog Days — young-adult novel — winner

2013:
“Bury My Heart at Marvin Gardens” — short fiction — nomination

2013:
Inheritance — novel — nomination

2013:
Lost Girl of the Lake (by JM & Michael McCarty) — long fiction — nomination

2012:
Flesh Eaters — novel — winner

2011:
Apocalypse of the Dead — novel — nomination

2010:
Quarantined — novel — nomination

McLaughlin, Mark (6 nominations; 1 win)
2009:
Attack of the Two-Headed Poetry Monster (by MM & Michael McCarty) — poetry — nomination

2009:
Monster Behind the Wheel (by Michael McCarty & MM) — first novel — nomination

2008:
Phantasmapedia — poetry — nomination

2005:
Men Are From Hell, Women Are From The Galaxy Of Death — poetry collection — nomination

2004:
Professor LaGungo's Exotic Artifacts & Assorted Mystic Collectibles — poetry collection — nomination

2003:
The Gossamer Eye (by MM, Rain Graves & David Niall Wilson) — poetry collection — winner

McNaughton, Brian (1 nomination)
1998:
The Throne of Bones — collection — nomination

Miéville, China (3 nominations)
2006:
Looking for Jake — fiction collection — nomination

2003:
“Details” — short fiction — nomination

2000:
King Rat — first novel — nomination

Mignola, Mike (2 nominations)
2012:
Baltimore: The Plague Ships (by MM & Christopher Golden) — graphic novel — nomination

2000:
Hellboy: Box Full of Evil — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

Miller, Eric (1 nomination)
2013:
Hell Comes to Hollywood — anthology — nomination

Miller, Mark Alan (1 nomination)
2017:
The Steam Man (by MAM & Joe R. Lansdale) — graphic novel — nomination

Miller, Paul (1 nomination; 1 win)
2004:
Earthling Publications — specialty press award — winner

Miller, Rex (1 nomination)
1988:
Slob — first novel — nomination

Millidge, Gary Spencer (1 nomination)
2004:
Alan Moore: Portrait of an Extraordinary Gentleman (by GSM & Smoky Man, ed.) — nonfiction — nomination

Minear, Tim (1 nomination)
2013:
American Horror Story: Asylum: “Dark Cousin” — screenplay — nomination

The Misfits: American Psycho (1 nomination)
1999:
other media — nomination

Miskowski, S. P. (1 nomination)
2018:
I Wish I Was Like You — novel — nomination

Mitchell, David Robert (1 nomination; 1 win)
2016:
It Follows — screenplay — winner

Mitchell, Mary Ann (1 nomination)
1998:
Drawn to the Grave — first novel — nomination

Moffat, Steven (1 nomination)
2015:
Doctor Who: “Listen” — screenplay — nomination

Mogk, Matt (1 nomination)
2012:
Everything You Ever Wanted to Know About Zombies — nonfiction — nomination

Monteleone, Elizabeth (1 nomination; 1 win)
2004:
Borderlands 5 (EM & Thomas F. Monteleone, eds.) — anthology — winner

Monteleone, Oliva F. (1 nomination; 1 win)
2017:
Borderlands 6 (OFM & Thomas F. Monteleone, eds.) — anthology — winner

Monteleone, Thomas F. (7 nominations; 5 wins)
2017:
Borderlands 6 (Oliva F. Monteleone & TFM, eds.) — anthology — winner

2005:
Fearful Symmetries — fiction collection — winner

2005:
The Complete Idiot's Guide to Writing a Novel — nonfiction — nomination

2004:
Borderlands 5 (Elizabeth Monteleone & TFM, eds.) — anthology — winner

2004:
The Mothers and Fathers Italian Association — nonfiction — winner

1996:
“Looking for Mr. Flip” — novelette — nomination

1993:
Blood of the Lamb — novel — winner

Moorcock, Michael (2 nominations; 1 win)
2005:
lifetime achievement — winner

1994:
“Colour” — novelette — nomination

Moore, Alan (5 nominations; 3 wins)
2017:
Providence: Act 1 — graphic novel — nomination

2016:
(AM & George A. Romero) — lifetime achievement — winner

2012:
Neonomicon — graphic novel — winner

2004:
The League of Extraordinary Gentlemen, Volume II — illustrated narrative — nomination

2001:
The League of Extraordinary Gentlemen — illustrated narrative — winner

Moore, James A. (2 nominations)
2007:
Bloodstained Oz (by Christopher Golden & JAM) — long fiction — nomination

2004:
Serenity Falls — novel — nomination

Moore, Jonathan (1 nomination)
2014:
Redheads — first novel — nomination

Moore, Terry (1 nomination)
2013:
Rachel Rising Vol. 1: The Shadow of Death — graphic novel — nomination

Morehead, John W. (1 nomination)
2013:
The Undead and Theology (by Kim Paffenroth & JWM) — nonfiction — nomination

Morgan, Darin (1 nomination)
1999:
Millennium: “Somehow, Satan Got Behind Me” — screenplay — nomination

Morrell, David (5 nominations; 3 wins)
2006:
Creepers — novel — winner (tie)

1993:
“Nothing Will Hurt You” — novelette — nomination

1993:
“The Shrine” — novelette — nomination

1992:
“The Beautiful Uncut Hair of Graves” — novella/novelette — winner

1989:
“Orange Is For Anguish, Blue Is for Insanity” — novelette — winner

Morris, Mark (1 nomination)
2007:
Cinema Macabre — nonfiction — nomination

Morris, Susana (1 nomination)
2018:
Sycorax's Daughters (Kinitra Brooks, Linda D. Addison & SM, eds.) — anthology — nomination

Morrison, Grant (1 nomination)
1992:
“The Braille Encyclopaedia” — short story — nomination

Morton, Lisa (11 nominations; 7 wins)
2014:
Malediction — novel — nomination

2013:
Trick or Treat: A History of Halloween — nonfiction — winner

2013:
Witch Hunts: A Graphic History of the Burning Times (by Rocky Wood & LM) — graphic novel — winner

2012:
Monsters of L.A. — collection — nomination

2011:
Castle of Los Angeles — first novel — winner (tie)

2011:
The Samhanach — long fiction — nomination

2010:
Midnight Walk — anthology — nomination

2010:
The Lucid Dreaming — long fiction — winner

2009:
A Hallowe'en Anthology — nonfiction — winner

2007:
“Tested” — short fiction — winner

2006:
Richard Laymon (president's award) — winner

Mosiman, Billie Sue (2 nominations)
2017:
Fright Mare -- Women Write Horror — anthology — nomination

1996:
Widow — novel — nomination

Murano, Doug (3 nominations; 2 wins)
2018:
Behold!: Oddities, Curiosities and Undefinable Wonders — anthology — winner

2017:
Gutted: Beautiful Horror Stories (DM & D. Alexander Ward, eds.) — anthology — nomination

2015:
(Tom Calen, Brock Cooper & DM) — Richard Laymon (president's award) — winner

Murrey, Mary (1 nomination)
1998:
The Inquisitor — first novel — nomination

Mynhardt, Joe (3 nominations)
2018:
Where Nightmares Come From (JM & Eugene Johnson, eds.) — nonfiction — nomination

2016:
Horror 201: The Silver Scream (JM & Emma Audsley, eds.) — nonfiction — nomination

2015:
Horror 101: The Way Forward (by JM & Emma Audsley) — nonfiction — nomination

Myrick, Daniel (1 nomination)
2000:
The Blair Witch Project (by DM & Eduardo Sanchez) — screenplay — nomination

Nassise, Joseph M. (3 nominations)
2016:
Midian Unmade (JMN & Del Howison, eds.) — anthology — nomination

2008:
Storytellers Unplugged (by JMN & David Niall Wilson) — nonfiction — nomination

2002:
Riverwatch — first novel — nomination

Navarro, Yvonne (5 nominations; 1 win)
2007:
“Feeding the Dead Inside” — short fiction — nomination

2006:
“Times of Atonement” — short fiction — nomination

2002:
The Willow Files 2 — work for younger readers — winner

1996:
deadrush — novel — nomination

1994:
Afterage — first novel — nomination

Necessary Evil Press (1 nomination; 1 win)
2006:
specialty press award — winner

Ness, Patrick (1 nomination)
2012:
A Monster Calls — young-adult novel — nomination

Neugebauer, Annie (1 nomination)
2018:
“So Sings the Siren” — short fiction — nomination

Newman, Kim (5 nominations; 2 wins)
2007:
“Clubland Heroes” — long fiction — nomination

2006:
Horror: Another 100 Best Books (by Stephen Jones & KN) — nonfiction — winner

1998:
“Coppola's Dracula” — long fiction/novelette — nomination

1994:
Anno Dracula — novel — nomination

1990:
Horror: 100 Best Books (by Stephen Jones & KN) — nonfiction book — winner (tie)

Nicholson, Scott (1 nomination)
2003:
The Red Church — first novel — nomination

Nickens, Christopher (1 nomination)
1996:
Psycho: Behind the Scenes of the Classic Thriller (by Janet Leigh & CN) — nonfiction — nomination

Nickle, David (1 nomination; 1 win)
1998:
“Rat Food” (by Edo van Belkom & DN) — short story — winner

Niles, Steve (1 nomination)
2005:
Aleister Arcane — illustrated narrative — nomination

Nitz, Jai (1 nomination; 1 win)
2005:
Heaven's Devils — illustrated narrative — winner

no award (3 nominations; 3 wins)
2002:
illustrated narrative — winner

1999:
other media — winner

1999:
comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — winner

Nolan, Christopher (1 nomination; 1 win)
2002:
Memento (by CN & Jonathan Nolan) — screenplay — winner

Nolan, Jonathan (1 nomination; 1 win)
2002:
Memento (by Christopher Nolan & JN) — screenplay — winner

Nolan, William F. (2 nominations; 2 wins)
2014:
Nolan on Bradbury: Sixty Years of Writing about the Master of Science Fiction — nonfiction — winner

2010:
lifetime achievement — winner

Nolfi, George (1 nomination)
2012:
The Adjustment Bureau — screenplay — nomination

Nunn, Ken (1 nomination)
1988:
Unassigned Territory — novel — nomination

Nutman, Philip (1 nomination)
1994:
Wet Work — first novel — nomination

Oates, Joyce Carol (8 nominations; 6 wins)
2017:
“The Crawl Space” — short fiction — winner

2017:
The Doll-Master and Other Tales of Terror — collection — winner

2013:
Black Dahlia and White Rose: Stories — collection — winner (tie)

2012:
The Corn Maiden and Other Nightmares — collection — winner

2004:
“The Haunting” — short fiction — nomination

2001:
“In Shock” — long fiction — nomination

1996:
Zombie — novel — winner

1994:
life achievement — winner

Oblong, Angus (1 nomination)
2000:
Creepy Susie & 13 Other Tragic Tales for Troubled Children — work for younger readers — nomination

O'Callaghan, Maxine (1 nomination)
1992:
“Wolf Winter” — short story — nomination

Ochse, Weston (5 nominations; 1 win)
2013:
“Righteous” — short fiction — nomination

2012:
Multiplex Fandango — collection — nomination

2010:
“The Crossing of Aldo Ray” — short fiction — nomination

2009:
Redemption Roadshow — long fiction — nomination

2006:
Scarecrow Gods — first novel — winner

Oliveri, Michael (1 nomination; 1 win)
2002:
Deadliest of the Species — first novel — winner

Olson, Danel (2 nominations)
2017:
Guillermo del Toro's "The Devil's Backbone" and "Pan's Labyrinth": Studies in the Horror Film — nonfiction — nomination

2016:
Studies in the Horror Film: Stanley Kubrick's The Shining — nonfiction — nomination

Olson, Paul F. (4 nominations)
2003:
Hellnotes (David B. Silva, PFO & Garrett Peck, eds.) — nonfiction — nomination

2002:
Hellnotes (David B. Silva & PFO, eds.) — nonfiction — nomination

2001:
Hellnotes (by David B. Silva & PFO) — nonfiction — nomination

2000:
Hellnotes (by David B. Silva & PFO) — nonfiction — nomination

O'Nan, Stewart (1 nomination)
2004:
The Night Country — novel — nomination

O'Neill, Gene (12 nominations; 2 wins)
2017:
Lethal Birds — collection — nomination

2016:
The Algernon Effect — short fiction — nomination

2016:
The Hitchhiking Effect — collection — nomination

2014:
Dance of the Blue Lady — collection — nomination

2013:
The Blue Heron — long fiction — winner

2012:
“Graffiti Sonata” — short fiction — nomination

2012:
Not Fade Away — novel — nomination

2012:
Rusting Chickens — long fiction — nomination

2010:
A Taste of Tenderloin — fiction collection — winner

2010:
Doc Good's Traveling Show — long fiction — nomination

2009:
The Confessions of St. Zach — long fiction — nomination

2007:
“Balance” — short fiction — nomination

Oppegaard, David (1 nomination)
2009:
The Suicide Collectors — first novel — nomination

Oppel, Kenneth (1 nomination)
2012:
This Dark Endeavor: The Apprenticeship of Victor Frankenstein — young-adult novel — nomination

Orlock, Carol (1 nomination)
1989:
“Nobody Lives There Now” — short story — nomination

Paffenroth, Kim (2 nominations; 1 win)
2013:
The Undead and Theology (by KP & John W. Morehead) — nonfiction — nomination

2007:
Gospel of the Living Dead: George Romero's Visions of Hell on Earth — nonfiction — winner (tie)

Paine, Michael (1 nomination)
1989:
Cities of the Dead — first novel — nomination

Paiva, Jean (1 nomination)
1990:
The Lilith Factor — first novel — nomination

Palahniuk, Chuck (5 nominations)
2015:
Beautiful You — novel — nomination

2015:
Burnt Tongues (CP, Richard Thomas & Dennis Widmyer, eds.) — anthology — nomination

2006:
Haunted — fiction collection — nomination

2005:
“Guts” — short fiction — nomination

2003:
Lullaby — novel — nomination

Palisano, John (5 nominations; 1 win)
2016:
“Happy Joe's Rest Stop” — short fiction — winner

2015:
“Splinterette” — short fiction — nomination

2014:
“The Geminis” — short fiction — nomination

2013:
“Available Light” — short fiction — nomination

2012:
“X is for Xyx” — short fiction — nomination

Palmer, Chase (1 nomination)
2018:
It (by CP, Cary Fukunaga & Gary Dauberman) — screenplay — nomination

Partridge, Norman (4 nominations; 3 wins)
2016:
“Special Collections” — long fiction — nomination

2007:
Dark Harvest — long fiction — winner

2002:
The Man with the Barbed-Wire Fists — fiction collection — winner

1993:
Mr. Fox and Other Feral Tales — collection — winner

Passarella, J. G. (1 nomination; 1 win)
2000:
Wither — first novel — winner

Peck, Garrett (2 nominations)
2003:
Hellnotes (David B. Silva, Paul F. Olson & GP, eds.) — nonfiction — nomination

2002:
Personal Demons (Brian A. Hopkins & GP, eds.) — nonfiction — nomination

Peele, Jordan (1 nomination; 1 win)
2018:
Get Out — screenplay — winner

Pegg, Simon (1 nomination; 1 win)
2005:
Shaun of the Dead (by SP & Edgar Wright) — screenplay — winner (tie)

Pelan, John (4 nominations; 1 win)
2007:
Alone on the Darkside — anthology — nomination

2003:
Children of Cthulhu (JP & Benjamin Adams, eds.) — anthology — nomination

2003:
The Darker Side: Generations of Horror — anthology — winner

2000:
The Last Continent: New Tales of Zothique — anthology — nomination

Petrucha, Stefan (1 nomination)
2004:
Kolchak: "Devil in the Details" — illustrated narrative — nomination

Phillips, Kendall R. (1 nomination)
2013:
Dark Directions: Romero, Craven, Carpenter, and the Modern Horror Film — nonfiction — nomination

Piccirilli, Tom (16 nominations; 5 wins)
2015:
Forgiving Judas — poetry collection — winner

2008:
Midnight Premiere — anthology — nomination

2007:
Headstone City — novel — nomination

2006:
November Mourns — novel — nomination

2005:
The Devil's Wine — alternative forms — winner

2005:
Waiting My Turn to Go Under the Knife — poetry collection — nomination

2004:
A Choir of Ill Children — novel — nomination

2004:
Fuckin' Lie Down Already — long fiction — nomination

2003:
“The Misfit Child Grows Fat on Despair” — short fiction — winner

2003:
The Night Class — novel — winner

2003:
This Cape Is Red Because I've Been Bleeding — poetry collection — nomination

2001:
A Student of Hell — poetry collection — winner

2001:
The Deceased — novel — nomination

2000:
Deep Into That Darkness Peering — collection — nomination

2000:
Hexes — novel — nomination

1991:
Dark Father — first novel — nomination

Pinborough, Sarah (1 nomination)
2014:
A Necessary End (by SP & F. Paul Wilson) — novel — nomination

Pomplun, Tom (2 nominations)
2005:
Graphic Classics: Robert Louis Stevenson — illustrated narrative — nomination

2004:
Graphic Classics: Ambrose Bierce — illustrated narrative — nomination

Poole, W. Scott (1 nomination)
2017:
In the Mountains of Madness: The Life, Death and Extraordinary Afterlife of H. P. Lovecraft — nonfiction — nomination

Porter, Sarah (1 nomination)
2018:
When I Cast Your Shadow — young-adult novel — nomination

Powers, Tim (1 nomination)
1998:
Earthquake Weather — novel — nomination

Pratt, Tim (1 nomination)
2009:
“The Dude Who Collected Lovecraft” (by Nick Mamatas & TP) — short fiction — nomination

Prentiss, Norman (3 nominations; 2 wins)
2013:
The Fleshless Man — long fiction — nomination

2011:
Invisible Fences — long fiction — winner

2010:
“In the Porches of My Ears” — short fiction — winner

Price, Victoria (1 nomination)
2000:
Vincent Price: A Daughter's Biography — nonfiction — nomination

Price, Vincent (1 nomination; 1 win)
1994:
special trustee award — winner

Protosevich, Mark (1 nomination)
2001:
The Cell — screenplay — nomination

Prouty, Royce (1 nomination)
2014:
Stoker's Manuscript — first novel — nomination

Proyas, Alex (1 nomination; 1 win)
1999:
Dark City — screenplay — winner (tie)

PS Publishing (1 nomination; 1 win)
2007:
specialty press award — winner

Ptacek, Kathryn (2 nominations; 1 win)
2015:
Mentor Award — winner

1990:
“Each Night, Each Year” — short story — nomination

Pulver, Joseph S., Sr. (1 nomination)
2014:
The Grimscribe's Puppets — anthology — nomination

Quinn, David (1 nomination)
2000:
Faust: Book of M — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

Raisor, Gary (1 nomination)
1993:
Less Than Human — first novel — nomination

Ramsland, Katherine (2 nominations)
1998:
Dean Koontz: A Writer's Biography — nonfiction — nomination

1992:
Prism of the Night: A Biography of Anne Rice — nonfiction book — nomination

Randi, James (1 nomination)
1996:
An Encyclopedia of Claims, Frauds, and Hoaxes of the Occult and Supernatural — nonfiction — nomination

Ray, Billy (1 nomination)
2013:
The Hunger Games (by Gary Ross, Suzanne Collins & BR) — screenplay — nomination

Reaves, J. Michael (1 nomination)
2014:
“Code 666” — short fiction — nomination

Rhoades, Loren (1 nomination)
2006:
Morbid Curiosity #9 — nonfiction — nomination

Rice, Anne (2 nominations; 1 win)
2004:
life achievement — winner

1989:
The Queen of the Damned — novel — nomination

Rice, Christopher (2 nominations)
2015:
The Vines — novel — nomination

2014:
The Heavens Rise — novel — nomination

Richards, Tony (1 nomination)
1988:
The Harvest Bride — first novel — nomination

Rickert, M. (1 nomination)
2009:
“Evidence of Love in a Case of Abandonment” — short fiction — nomination

Rivera, Anthony (1 nomination)
2014:
Dark Visions: A Collection of Modern Horror, Volume One (AR & Sharon Lawson, eds.) — anthology — nomination

Robbins, Matthew (1 nomination)
2016:
Crimson Peak (by Guillermo del Toro & MR) — screenplay — nomination

Roberts, Jeyn (1 nomination)
2017:
When They Face — young-adult novel — nomination

Roche, Thomas S. (1 nomination)
2012:
The Panama Laugh — first novel — nomination

Rockhill, Jim (1 nomination)
2012:
Reflections in a Glass Darkly (by Gary William Crawford, JR & Brian J. Showers) — nonfiction — nomination

Roden, Barbara (4 nominations; 1 win)
2008:
At Ease with the Dead (BR & Christopher Roden, eds.) — anthology — nomination

2005:
Acquainted with the Night (BR & Christopher Roden, eds.) — anthology — nomination

2005:
“Northwest Passage” — long fiction — nomination

2000:
Ash-Tree Press (by BR & Christopher Roden) — specialty press award — winner

Roden, Christopher (3 nominations; 1 win)
2008:
At Ease with the Dead (Barbara Roden & CR, eds.) — anthology — nomination

2005:
Acquainted with the Night (Barbara Roden & CR, eds.) — anthology — nomination

2000:
Ash-Tree Press (by Barbara Roden & CR) — specialty press award — winner

Roden, Mike (1 nomination)
2002:
Horrorfind (by Brian Keene & MR) — alternative forms — nomination

Rodgers, Alan (3 nominations; 1 win)
1996:
Bone Music — novel — nomination

1991:
Blood of the Children — first novel — nomination

1988:
“The Boy Who Came Back from the Dead” — novelette — winner (tie)

Rodriguez, Gabriel (1 nomination)
2015:
Locke and Key: Vol. 6: Alpha and Omega (by Joe Hill & GR) — graphic novel — nomination

Rogers, Bruce Holland (2 nominations; 1 win)
2001:
Wind Over Heaven and Other Dark Tales — fiction collection — nomination

1999:
“The Dead Boy at Your Window” — short fiction — winner

Rohrig, Judi (2 nominations; 1 win)
2005:
Hellnotes — nonfiction — winner

2004:
Hellnotes — nonfiction — nomination

Romero, George A. (2 nominations; 1 win)
2018:
Nights of the Living Dead (Jonathan Maberry & GAR, eds.) — anthology — nomination

2016:
(Alan Moore & GAR) — lifetime achievement — winner

Ross, Gary (1 nomination)
2013:
The Hunger Games (by GR, Suzanne Collins & Billy Ray) — screenplay — nomination

Rossio, Terry (1 nomination)
2004:
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (by Ted Elliott & TR) — screenplay — nomination

Rowling, J. K. (3 nominations; 2 wins)
2004:
Harry Potter and the Order of the Phoenix — work for younger readers — winner

2001:
Harry Potter and the Goblet of Fire — work for younger readers — nomination

2000:
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban — work for younger readers — winner

Rubenstein, Norman (1 nomination; 1 win)
2014:
Silver Hammer Award — winner

Rusch, Kristine Kathryn (1 nomination)
1990:
“Phantom” — novella/novelette — nomination

Russell, Ray (1 nomination; 1 win)
1993:
life achievement — winner

Russo, John (1 nomination)
1993:
Scare Tactics — nonfiction book — nomination

Sallee, Wayne Allen (5 nominations)
1997:
With Wounds Still Wet — collection — nomination

1996:
“Lover Doll” — novelette — nomination

1994:
“Pain Grin” — short story — nomination

1993:
“For You, the Living” — novelette — nomination

1993:
The Holy Terror — first novel — nomination

Salomon, Peter Adam (1 nomination)
2015:
All Those Broken Angels — young-adult novel — nomination

Sanchez, Eduardo (1 nomination)
2000:
The Blair Witch Project (by Daniel Myrick & ES) — screenplay — nomination

SanGiovanni, Mary (1 nomination)
2008:
The Hollower — first novel — nomination

Santoro, Lawrence P. (2 nominations)
2003:
“The Tree Is My Hat” — alternative forms — nomination

2001:
“God Screamed and Screamed, Then I Ate Him” — long fiction — nomination

Sarrantonio, Al (2 nominations; 1 win)
2000:
999: New Stories of Horror and Suspense — anthology — winner

1992:
“Richard's Head” — short story — nomination

Saunders, George (2 nominations)
2012:
“Home” — short fiction — nomination

2004:
“The Red Bow” — short fiction — nomination

Savory, Brett Alexander (2 nominations; 1 win)
2005:
ChiZine — alternative forms — nomination

2001:
Chiaroscuro (by Patricia Lee Macomber, Steve Eller, Sandra Kasturi & BAS) — other media — winner

Sawyer, Robert J. (1 nomination)
2001:
“Fallen Angel” — short fiction — nomination

Schafer, William K. (1 nomination; 1 win)
2001:
Subterranean Press — specialty press award — winner

Schow, David J. (1 nomination)
1988:
“Pamela's Get” — novelette — nomination

Schwader, Ann K. (2 nominations)
2016:
Dark Energies — poetry collection — nomination

2011:
Wild Hunt of the Stars — poetry collection — nomination

Schwaeble, Hank (3 nominations; 2 wins)
2017:
American Nocturne — collection — nomination

2010:
Damnable — first novel — winner

2008:
Five Strokes to Midnight (Gary Braunbeck & HS, eds.) — anthology — winner

Scioneaux, Mark C. (1 nomination)
2013:
Horror for Good: A Charitable Anthology (MCS, R. J. Cavender & Robert S. Wilson, eds.) — anthology — nomination

Sebold, Alice (2 nominations; 1 win)
2003:
The Lovely Bones — novel — nomination

2003:
The Lovely Bones — first novel — winner

Seifert, Brandon (1 nomination)
2014:
Witch Doctor, Vol. 2: Mal Practice — graphic novel — nomination

Selby, Hubert, Jr. (1 nomination)
2001:
Requiem for a Dream (by Darren Aronofsky & HS) — screenplay — nomination

Serra, Daniele (1 nomination)
2015:
I Tell You It's Love (by Joe R. Lansdale & DS) — graphic novel — nomination

Sevin, Julie & RJ (1 nomination)
2006:
Corpse Blossoms — anthology — nomination

Shanks, Jeffrey H. (1 nomination)
2016:
The Unique Legacy of Weird Tales: The Evolution of Modern Fantasy and Horror (Justin Everett & JHS, eds.) — nonfiction — nomination

Shannon, Harry (2 nominations)
2011:
A Host of Shadows — collection — nomination

2010:
“The Night Nurse” — short fiction — nomination

Sharzer, Jessica (1 nomination; 1 win)
2012:
American Horror Story: “Afterbirth” — screenplay — winner

Sheehan, William (1 nomination)
2001:
At the Foot of the Story Tree: An Inquiry into the Fiction of Peter Straub — nonfiction — nomination

Shepard, Lucius (2 nominations)
2004:
Louisiana Breakdown — long fiction — nomination

1989:
“Jack's Decline” — short story — nomination

Shields, Daniel (1 nomination)
2006:
Seasons: A Series of Poems Based on the Life and Death of Edgar Allan Poe — poetry collection — nomination

Shipp, Jeremy (1 nomination)
2010:
Cursed — novel — nomination

Shirley, John (2 nominations; 1 win)
1999:
Black Butterflies: A Flock on the Dark Side — collection — winner

1999:
“What Would You Do For Love?” — long fiction — nomination

Showers, Brian J. (1 nomination)
2012:
Reflections in a Glass Darkly (by Gary William Crawford, Jim Rockhill & BJS) — nonfiction — nomination

Shyamalan, M. Night (4 nominations; 1 win)
2018:
Split — screenplay — nomination

2003:
Signs — screenplay — nomination

2001:
Unbreakable — screenplay — nomination

2000:
The Sixth Sense — screenplay — winner

Siegel, Nancy Eden (1 nomination)
2014:
Barbers & Beauties (Michael Knost & NES, eds.) — anthology — nomination

Silva, David B. (7 nominations; 1 win)
2003:
Hellnotes (DBS, Paul F. Olson & Garrett Peck, eds.) — nonfiction — nomination

2003:
“The Origin” — long fiction — nomination

2002:
Hellnotes (DBS & Paul F. Olson, eds.) — nonfiction — nomination

2002:
“Whose Puppets, Best and Worst, Are We?” — short fiction — nomination

2001:
Hellnotes (by DBS & Paul F. Olson) — nonfiction — nomination

2000:
Hellnotes (by DBS & Paul F. Olson) — nonfiction — nomination

1991:
“The Calling” — short story — winner

Simak, Clifford D. (1 nomination; 1 win)
1988:
life achievement — winner

Simmons, Dan (11 nominations; 4 wins)
2008:
The Terror — novel — nomination

1994:
“Death in Bangkok” — novelette — winner

1994:
“Flashback” — novella — nomination

1994:
Lovedeath — collection — nomination

1993:
Children of the Night — novel — nomination

1993:
“This Year's Class Picture” — short story — winner

1992:
Prayers to Broken Stones — collection — winner

1992:
Summer of Night — novel — nomination

1991:
Entropy's Bed at Midnight — novella/novelette — nomination

1991:
Prayers to Broken Stones — collection — nomination

1990:
Carrion Comfort — novel — winner

Simon, Marge (12 nominations; 3 wins)
2018:
Satan's Sweethearts (by MS & Mary Turzillo) — poetry collection — nomination

2017:
Small Spirits — poetry collection — nomination

2016:
Naughty Ladies — poetry collection — nomination

2015:
Sweet Poison (by MS & Mary Turzillo) — poetry collection — nomination

2014:
Dangerous Dreams (by MS & Sandy DeLuca) — poetry collection — nomination

2014:
Four Elements (by MS, Rain Graves, Charlee Jacob & Linda Addison) — poetry collection — winner

2013:
Vampires, Zombies & Wanton Souls — poetry collection — winner

2012:
The Mad Hattery — poetry collection — nomination

2012:
Unearthly Delights — poetry collection — nomination

2008:
Vectors: A Week in the Death of a Planet (by Charlee Jacob & MS) — poetry — winner (tie)

2004:
Artist of Antithesis — poetry collection — nomination

2003:
Night Smoke (by Bruce Boston & MS) — poetry collection — nomination

Sinha-Morey, Bobbi (1 nomination)
2007:
Songs of a Sorceress — poetry — nomination

Sirowy, Alexander (1 nomination)
2017:
The Telling — young-adult novel — nomination

Sizemore, Jason (1 nomination)
2007:
Aegri Somnia: The Apex Featured Writer Anthology (JS & Gill Ainsworth, eds.) — anthology — nomination

Skal, David J. (5 nominations)
2017:
Something in the Blood: The Untold Story of Bram Stoker, the Man Who Wrote Dracula — nonfiction — nomination

2001:
“Back to the Black Lagoon” — other media — nomination

1997:
V is for Vampire: An A to Z Guide to Everything Undead — nonfiction — nomination

1994:
The Monster Show: A Cultural History of Horror — nonfiction book — nomination

1991:
Hollywood Gothic — nonfiction book — nomination

Skipp, John (2 nominations; 2 wins)
2012:
Demons: Encounters with the Devil and His Minions, Fallen Angels, and the Possessed — anthology — winner

2007:
Mondo Zombie — anthology — winner (tie)

Smith, Dean Wesley (1 nomination)
1990:
Laying the Music to Rest — first novel — nomination

Smith, Jean Claude (1 nomination)
2016:
Riding the Centipede — first novel — nomination

Smith, Kevin (1 nomination)
2002:
“Quiver” — illustrated narrative — nomination

Smoky Man (1 nomination)
2004:
Alan Moore: Portrait of an Extraordinary Gentleman (by Gary Spencer Millidge & SM, ed.) — nonfiction — nomination

Sng, Christina (1 nomination; 1 win)
2018:
A Collection of Nightmares — poetry collection — winner

Snyder, Lucy A. (6 nominations; 5 wins)
2016:
While the Black Stars Burn — collection — winner

2015:
Shooting Yourself in the Head for Fun and Profit: A Writer's Survival Guide — nonfiction — winner

2015:
Soft Apocalypses — collection — winner

2013:
“Magdala Amygdala” — short fiction — winner

2011:
Spellbent — first novel — nomination

2010:
Chimeric Machines — poetry — winner

Snyder, Scott (1 nomination)
2016:
Wytches, Vol. 1 — graphic novel — nomination

Soares, L. L. (2 nominations; 1 win)
2013:
Life Rage — first novel — winner

2010:
Cinema Knife Fight (by LLS & Michael Arruda) — nonfiction — nomination

Sokoloff, Alexandra (1 nomination)
2007:
The Harrowing — first novel — nomination

Soles, Caro (1 nomination)
2016:
nEvermore! (Nancy Kilpatrick & CS, eds.) — anthology — nomination

Somtow, S. P. (6 nominations)
2014:
Bible Stories for Secular Humanists — collection — nomination

1999:
Darker Angels — novel — nomination

1997:
“Brimstone and Salt” — novelette — nomination

1997:
The Pavilion of Frozen Women — collection — nomination

1994:
“Darker Angels” — novelette — nomination

1988:
“Resurrec Tech” — novelette — nomination

Southard, Nate (1 nomination)
2011:
“In the Middle of Poplar Street” — short fiction — nomination

Spark, Muriel (1 nomination; 1 win)
1988:
Mary Shelley — nonfiction book — winner

2008:
“The Tenth Muse” — long fiction — nomination

1996:
“The Death of the Novel” — short story — nomination

Spignesi, Stephen J. (1 nomination)
1992:
The Shape Under the Sheet: The Complete Stephen King Encyclopedia — nonfiction book — nomination

Spriggs, Robin (1 nomination)
2011:
Diary of a Gentleman Diabolist — poetry collection — nomination

Stableford, Brian (1 nomination)
1997:
“The House of Mourning” — short story — nomination

Staley, Shane Ryan (1 nomination; 1 win)
2005:
Delirium Books — specialty press award — winner

Steiber, Ellen (1 nomination)
1999:
Hungry Ghosts: A Novelization (The X-Files No. 9) — work for younger readers — nomination

Stewart, Cameron (1 nomination)
2014:
Sin Titulo — graphic novel — nomination

Stiefvater, Maggie (1 nomination)
2013:
The Raven Boys — young-adult novel — nomination

Stine, R. L. (1 nomination; 1 win)
2014:
lifetime achievement — winner

Stone, Del, Jr. (1 nomination)
1997:
Dead Heat — first novel — nomination

Stout, William (1 nomination)
2003:
Abu and the 7 Marvels (by Richard Matheson & WS) — work for younger readers — nomination

Straczynski, J. Michael (1 nomination)
1989:
Demon Night — first novel — nomination

Strand, Jeff (4 nominations)
2013:
A Bad Day for Voodoo — young-adult novel — nomination

2011:
Dweller — novel — nomination

2009:
Gleefully Macabre Tales — fiction collection — nomination

2007:
Pressure — novel — nomination

Straub, Peter (14 nominations; 10 wins)
2012:
“The Ballad of Ballard and Sandrine” — long fiction — winner

2011:
A Dark Matter — novel — winner

2008:
5 Stories — collection — winner (tie)

2006:
lifetime achievement — winner

2005:
In the Night Room — novel — winner

2004:
lost boy lost girl — novel — winner

2002:
Black House (by Stephen King & PS) — novel — nomination

2001:
Magic Terror: Seven Tales — fiction collection — winner

2000:
Mr. X — novel — winner

1999:
“Mr. Clubb and Mr. Cuff” — long fiction — winner

1997:
The Hellfire Club — novel — nomination

1994:
The Throat — novel — winner

1991:
Houses Without Doors — collection — nomination

1989:
“The Juniper Tree” — novelette — nomination

Stuecken, Matthew (1 nomination)
2017:
10 Cloverefield Lane (by Josh Campbell, Damien Chazelle & MS) — screenplay — nomination

Sutherland, Joel A. (1 nomination)
2009:
Frozen Blood — first novel — nomination

Sutphin, Richard (1 nomination)
1992:
Sexpunks & Savage Sagas — collection — nomination

Swanson, Stan (1 nomination)
2013:
Slices of Flesh — anthology — nomination

Taff, John F. D. (1 nomination)
2015:
The End in All Beginnings — collection — nomination

Talley, Brett J. (2 nominations)
2015:
Limbus, Inc., Book II — anthology — nomination

2012:
That Which Should Not Be — first novel — nomination

Tarchetti, I. U. (1 nomination)
1993:
Fantastic Tales — collection — nomination

Taylor, Karen E. (2 nominations)
2004:
Fangs and Angel Wings — fiction collection — nomination

2001:
“Mexican Moon” — short fiction — nomination

Taylor, Lucy (6 nominations; 1 win)
2018:
Sweetlings — long fiction — nomination

1998:
Painted in Blood — collection — nomination

1996:
The Safety of Unknown Cities — first novel — winner

1995:
The Flesh Artist — collection — nomination

1995:
“Things Of Which We Do Not Speak” — short story — nomination

1994:
Close to the Bone — collection — nomination

Taylor, Vanessa (1 nomination)
2018:
The Shape of Water (by Guillermo del Toro & VT) — screenplay — nomination

Tem, Melanie (3 nominations; 3 wins)
2003:
“Imagination Box” (by Steve Rasnic Tem & MT) — alternative forms — winner

2001:
The Man on the Ceiling (by Steve Rasnic Tem & MT) — long fiction — winner

1992:
Prodigal — first novel — winner (tie)

Tem, Steve Rasnic (11 nominations; 4 wins)
2018:
Ubo — novel — nomination

2015:
Blood Kin — novel — winner

2006:
“Invisible” — short fiction — nomination

2003:
“Imagination Box” (by SRT & Melanie Tem) — alternative forms — winner

2002:
In These Final Days of Sales — long fiction — winner

2001:
City Fishing — fiction collection — nomination

2001:
The Man on the Ceiling (by SRT & Melanie Tem) — long fiction — winner

2000:
“Halloween Street” — short fiction — nomination

1991:
“Back Windows” — short story — nomination

1990:
“Bodies and Heads” — short story — nomination

1988:
Excavation — first novel — nomination

Tessier, Thomas (1 nomination)
1999:
Fog Heart — novel — nomination

Thomas, Jeffrey (1 nomination)
2004:
Monstrocity — first novel — nomination

Thomas, Lee (6 nominations; 2 wins)
2012:
The German — novel — nomination

2010:
In the Closet, Under the Bed — fiction collection — nomination

2009:
“Turtle” — short fiction — nomination

2008:
“An Apiary of White Bees” — long fiction — nomination

2005:
Stained — first novel — winner (tie)

2004:
president's award — winner

Thomas, Richard (1 nomination)
2015:
Burnt Tongues (Chuck Palahniuk, RT & Dennis Widmyer, eds.) — anthology — nomination

Thomas, Scott (1 nomination)
2018:
Kill Creek — first novel — nomination

Thornton, Ravi (1 nomination)
2013:
The Tale of Brin and Bent and Minno Marylebone — graphic novel — nomination

Tibbetts, John C. (2 nominations)
2017:
The Gothis Worlds of Peter Straub — nonfiction — nomination

2012:
The Gothic Imagination — nonfiction — nomination

Tobin, Paul (2 nominations)
2015:
The Witcher — graphic novel — nomination

2014:
Colder — graphic novel — nomination

Tohill, Cathal (1 nomination)
1996:
Immoral Tales: European Sex and Horror Movies 1956-1984 (by CT & Pete Tombs) — nonfiction — nomination

Toikkanen, Jarkko (1 nomination)
2014:
The Intermedial Experience of Horror: Suspended Failures — nonfiction — nomination

Tombs, Pete (1 nomination)
1996:
Immoral Tales: European Sex and Horror Movies 1956-1984 (by Cathal Tohill & PT) — nonfiction — nomination

Tremblay, Paul G. (5 nominations; 1 win)
2017:
Disappearance at Devil's Rock — novel — nomination

2016:
A Head Full of Ghosts — novel — winner

2010:
The Little Sleep — first novel — nomination

2008:
“The Teacher” — short fiction — nomination

2008:
“There's No Light Between Floors” — short fiction — nomination

Trotter, William (1 nomination)
1995:
“The Siren Of Swan Quarter” — novelette — nomination

Turzillo, Mary A. (3 nominations)
2018:
Satan's Sweethearts (by Marge Simon & MAT) — poetry collection — nomination

2015:
Sweet Poison (by Marge Simon & MAT) — poetry collection — nomination

2013:
Lovers & Killers — poetry collection — nomination

Tuttle, Lisa (1 nomination)
2008:
“Closet Dreams” — short fiction — nomination

Twohy, David (1 nomination)
2001:
Pitch Black (by DT, Ken Wheat & Jim Wheat) — screenplay — nomination

Vachss, Andrew (1 nomination)
1995:
Born Bad — collection — nomination

van Belkom, Edo (5 nominations; 1 win)
2001:
Be Afraid! — work for younger readers — nomination

2000:
Death Drives a Semi — collection — nomination

1999:
“The Rug” — short fiction — nomination

1998:
“Rat Food” (by EvB & David Nickle) — short story — winner

1996:
Wyrm Wolf — first novel — nomination

Vanderhooft, JoSelle (1 nomination)
2008:
Ossuary — poetry — nomination

VanderMeer, Jeff (1 nomination)
2004:
Veniss Underground — first novel — nomination

Various Authors (1 nomination)
2002:
“Weird Western Tales” — illustrated narrative — nomination

Vincent, Bev (2 nominations)
2010:
The Stephen King Illustrated Companion — nonfiction — nomination

2005:
The Road to the Dark Tower: Exploring Stephen King's Magnum Opus — nonfiction — nomination

Volk, Stephen (1 nomination)
2007:
“31/10” — short fiction — nomination

Wacks, Peter J. (1 nomination)
2013:
Behind These Eyes (by PJW & Guy Anthony De Marco) — graphic novel — nomination

Waggoner, Tim (3 nominations; 2 wins)
2018:
A Kiss of Thorns — long fiction — nomination

2017:
The Winter Box — long fiction — winner

2016:
Mentor Award — winner

Wagner, Karl Edward (6 nominations; 1 win)
1998:
Exorcisms and Ecstasies — collection — winner

1997:
“Plan 10 from Inner Space” — short story — nomination

1993:
“Did They Get You to Trade?” — short story — nomination

1991:
“But You'll Never Follow Me” — short story — nomination

1990:
“At First Just Ghostly” — novella/novelette — nomination

1988:
Why Not You and I? — collection — nomination

Waititi, Taika (1 nomination)
2016:
What We Do in the Shadows (by TW & Jemaine Clement) — screenplay — nomination

Waldrop, Howard (1 nomination)
1988:
All About Strange Monsters of the Recent Past — collection — nomination

Wallace, Amy (1 nomination)
2009:
The Book of Lists: Horror (AW, Del Howison & Scott Bradley, eds.) — nonfiction — nomination

Walsh, Fran (1 nomination)
2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by Philippa Boyens, Peter Jackson & FW) — screenplay — nomination

Walters, Damien Angelica (2 nominations)
2016:
“Sing Me Your Scars” — short fiction — nomination

2015:
“The Floating Girls: A Documentary” — short fiction — nomination

Walters, Jerad (1 nomination; 1 win)
2013:
for Centipede Press — specialty press award — winner

Ward, D. Alexander (1 nomination)
2017:
Gutted: Beautiful Horror Stories (Doug Murano & DAW, eds.) — anthology — nomination

Warren, Kaaron (1 nomination)
2012:
“All You Can Do Is Breathe” — short fiction — nomination

Waught, Robert H. (1 nomination)
2014:
Lovecraft and Influence: His Predecessors and Successors — nonfiction — nomination

Wein, Len (1 nomination)
1999:
The Dreaming: Trial and Error — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

Weinberg, Robert (7 nominations; 4 wins)
2008:
lifetime achievement — winner

2004:
trustee award — winner

2004:
Vampire the Masqerade Giovanni -- The Machiavelli Conundrum — illustrated narrative — nomination

2003:
Nightside Issues 1-4 — illustrated narrative — winner

2001:
Cable #79-84 — illustrated narrative — nomination

2001:
Horror of the 20th Century: An Illustrated History — nonfiction — nomination

1999:
Horrors! 365 Scary Stories (Stefan R. Dziemianowicz, RW & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — winner

Welke, Ian (1 nomination)
2016:
End Times at Ridgemont High — young-adult novel — nomination

Weller, Sam (4 nominations; 2 wins)
2016:
Shadow Show: Stories in Celebration of Ray Bradbury (SW & Mort Castle, eds.) — graphic novel — winner

2013:
Shadow Show (Mort Castle & SW, eds.) — anthology — winner

2011:
Listen to the Echoes: The Ray Bradbury Interviews — nonfiction — nomination

2006:
The Bradbury Chronicles: The Life of Ray Bradbury — nonfiction — nomination

Wheat, Jim (1 nomination)
2001:
Pitch Black (by David Twohy, Ken Wheat & JW) — screenplay — nomination

Wheat, Ken (1 nomination)
2001:
Pitch Black (by David Twohy, KW & Jim Wheat) — screenplay — nomination

Whedon, Joss (2 nominations; 1 win)
2013:
The Cabin in the Woods (by JW & Drew Goddard) — screenplay — winner

2000:
Buffy the Vampire Slayer: “Hush” — screenplay — nomination

White, Wrath James (1 nomination)
2011:
Vicious Romantic — poetry collection — nomination

Wiater, Stanley (4 nominations; 3 wins)
2002:
Dark Dreamers: Facing the Masters of Fear (by Beth Gwinn & SW) — alternative forms — winner

1998:
Dark Thoughts: On Writing — nonfiction — winner

1993:
Dark Visions: Conversations with the Masters of the Horror Film — nonfiction book — nomination

1991:
Dark Dreamers: Conversations with the Masters of Horror — nonfiction book — winner

Widmyer, Dennis (1 nomination)
2015:
Burnt Tongues (Chuck Palahniuk, Richard Thomas & DW, eds.) — anthology — nomination

Wilcox, Rhonda (1 nomination)
2006:
Why Buffy Matters: The Art of Buffy the Vampire Slayer — nonfiction — nomination

Wilde, Kelley (1 nomination; 1 win)
1989:
The Suiting — first novel — winner

Williams, Jason (1 nomination; 1 win)
2003:
Night Shade Books (by JW & Jeremy Lassen) — specialty press award — winner

Williamson, Chet (6 nominations)
1991:
“From the Papers of Helmut Hecher” — short story — nomination

1991:
Reign — novel — nomination

1990:
“The Confessions of St. James” — novella/novelette — nomination

1990:
“Yore Skin's Jes's Soft 'n Purty...He Said.” — short story — nomination

1989:
“The Music of the Dark Time” — short story — nomination

1988:
Ash Wednesday — novel — nomination

Williamson, J. N. (2 nominations; 1 win)
2003:
life achievement — winner

1992:
Author's Choice Monthly Issue 24: The Naked Flesh of Feeling — collection — nomination

Williamson, Jack (1 nomination; 1 win)
1998:
life achievement — winner

Willis, Connie (1 nomination)
1994:
“Death on the Nile” — novelette — nomination

Wilson, David Niall (5 nominations; 2 wins)
2008:
Defining Moments — collection — nomination

2008:
Storytellers Unplugged (by Joe Nassise & DNW) — nonfiction — nomination

2008:
“The Gentle Brush of Wings” — short fiction — winner

2004:
Roll Them Bones — long fiction — nomination

2003:
The Gossamer Eye (by Mark McLaughlin, Rain Graves & DNW) — poetry collection — winner

Wilson, F. Paul (9 nominations; 2 wins)
2014:
A Necessary End (by Sarah Pinborough & FPW) — novel — nomination

2009:
lifetime achievement — winner

2001:
The Christmas Thingy — work for younger readers — nomination

2000:
“Aftershock” — short fiction — winner

1991:
“Pelts” — novella/novelette — nomination

1990:
Soft and Others — collection — nomination

1989:
Black Wind — novel — nomination

1988:
“Dat-Tay-Vao” — short story — nomination

1988:
“Traps” — short story — nomination

Wilson, Gahan (3 nominations; 1 win)
1999:
The Cleft and Other Odd Tales — collection — nomination

1993:
“Come One, Come All” — short story — nomination

1992:
life achievement — winner

Wilson, Mehitobel (1 nomination)
2001:
Gothic.net — other media — nomination

Wilson, Robert S. (1 nomination)
2013:
Horror for Good: A Charitable Anthology (Mark C. Scioneaux, R. J. Cavender & RSW, eds.) — anthology — nomination

Wilson, Stephen (1 nomination)
2013:
Dark Duet (by Linda Addison & SW) — poetry collection — nomination

Windling, Terri (6 nominations; 1 win)
2004:
The Year's Best Fantasy and Horror: Sixteenth Annual Collection (by Ellen Datlow & TW, ed.) — anthology — nomination

2003:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fifteenth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

2002:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fourteenth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

2001:
The Year's Best Fantasy and Horror: Thirteenth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — winner

2000:
The Year's Best Fantasy and Horror: Twelfth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

1999:
The Year's Best Fantasy and Horror: Eleventh Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

Winter, Douglas E. (3 nominations)
2001:
Run — first novel — nomination

1998:
“The Zombies of Madison County” — long fiction/novelette — nomination

1993:
“Bright Lights, Big Zombie” — short story — nomination

Winters, Cat (1 nomination)
2014:
In the Shadow of Blackbirds — young-adult novel — nomination

Wolf, Leonard (1 nomination)
1990:
Horror: A Connoisseur's Guide to Literature and Film — nonfiction book — nomination

Wolter, Andrew (1 nomination; 1 win)
2016:
(Patrick Freivald & AW) — Richard Laymon (president's award) — winner

Wong, Alyssa (1 nomination)
2016:
“Hungry Daughters of Starving Mothers” — short fiction — nomination

Wong, James (1 nomination)
2015:
American Horror Story: Coven: “The Magical Delights of Stevie Nicks” — screenplay — nomination

Wood, Rocky (4 nominations; 2 wins)
2013:
Witch Hunts: A Graphic History of the Burning Times (by RW & Lisa Morton) — graphic novel — winner

2012:
Stephen King: A Literary Companion — nonfiction — winner

2010:
Stephen King: The Non-Fiction (by RW & Justin Brook) — nonfiction — nomination

2007:
Stephen King: Uncollected, Unpublished — nonfiction — nomination

Worthen, Mark W. (1 nomination)
2011:
“Final Draft” — short fiction — nomination

Wright, Edgar (1 nomination; 1 win)
2005:
Shaun of the Dead (by Simon Pegg & EW) — screenplay — winner (tie)

Wrightson, Bernie (1 nomination)
2001:
“Spuds” — illustrated narrative — nomination

Wytovich, Stephanie M. (6 nominations; 1 win)
2018:
Sheet Music to My Acoustic Nightmare — poetry collection — nomination

2017:
Brothel — poetry collection — winner

2017:
The Eighth — first novel — nomination

2016:
An Exorcism of Angels — poetry collection — nomination

2015:
Mourning Jewelry — poetry collection — nomination

2014:
Hysteria: A Collection of Madness — poetry collection — nomination

Yarbro, Chelsea Quinn (2 nominations; 1 win)
2009:
lifetime achievement — winner

1992:
“Advocates” (by Suzy McKee Charnas & CQY) — novella/novelette — nomination

Yardley, Mercedes M. (2 nominations; 1 win)
2018:
“Loving You Darkly” — short fiction — nomination

2016:
“Little Dead Red” — long fiction — winner

Yglesias, Rafael (1 nomination)
2002:
From Hell (by Terry Hayes & RY) — screenplay — nomination

Young, Marty (1 nomination)
2011:
Macabre: A Journey Through Australia's Darkest Fears (Angela Challis & MY, eds.) — anthology — nomination



Copyright 2012 - 2018 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Friday 9 Mar 2018 at 10:47 PT