Bram Stoker Awards Winners By Name


science fiction awards database














































Shirley Jackson <— Overview thread —> Sturgeon

  Bram Stoker Awards  
Ackerman, Forrest J (1 nomination; 1 win)
1997:
life achievement — winner

Addison, Linda (6 nominations; 4 wins)
2014:
Four Elements (by Marge Simon, Rain Graves, Charlee Jacob & LA) — poetry collection — winner

2012:
How to Recognize a Demon Has Become Your Friend — poetry collection — winner

2008:
Being Full of Light, Insubstantial — poetry — winner (tie)

2002:
Consumed, Reduced to Beautiful Grey Ashes — poetry collection — winner

Alexander, Maria (3 nominations; 2 wins)
2017:
Snowed — young-adult novel — winner

2015:
Mr. Wicker — first novel — winner

Amano, Yoshitaka (1 nomination; 1 win)
2000:
The Sandman: The Dream Hunters (by Neil Gaiman, illustrated by YA) — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — winner

Anker, Roger (1 nomination; 1 win)
1989:
Charles Beaumont: Selected Stories (by Charles Beaumont, edited by RA) — collection — winner

Arnzen, Michael A. (8 nominations; 4 wins)
2008:
Proverbs for Monsters — collection — winner (tie)

2006:
Freakcidents — poetry collection — winner (tie)

2004:
The Goreletter (http://www.gorelets.com) — alternative forms — winner

1995:
Grave Markings — first novel — winner

Ashley, Mike (1 nomination; 1 win)
1996:
The Supernatural Index (by MA & William G. Contento) — nonfiction — winner

Bailey, Michael (6 nominations; 1 win)
2016:
The Library of the Dead — anthology — winner

Bakis, Kirsten (1 nomination; 1 win)
1998:
Lives of the Monster Dogs — first novel — winner

Barker, Clive (6 nominations; 2 wins)
2013:
lifetime achievement — winner

2005:
Abarat: Days of Magic, Nights of War — work for younger readers — winner (tie)

Barron, Laird (5 nominations; 1 win)
2014:
The Beautiful Thing That Awaits Us All and Other Stories — collection — winner

Beaumont, Charles (1 nomination; 1 win)
1989:
Charles Beaumont: Selected Stories (by CB, edited by Roger Anker) — collection — winner

Berliner, Janet (1 nomination; 1 win)
1998:
Children of the Dusk (by JB & George Guthridge) — novel — winner

Bird, Allyson (1 nomination; 1 win)
2012:
Isis Unbound — first novel — winner

Bismuth, Pierre (1 nomination; 1 win)
2005:
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (by Charlie Kaufman, Michel Gondry & PB) — screenplay — winner (tie)

Bissette, Stephen R. (1 nomination; 1 win)
1993:
“Aliens: Tribes” — novelette — winner (tie)

Blatty, William Peter (1 nomination; 1 win)
1998:
life achievement — winner

Bloch, Robert (5 nominations; 3 wins)
1995:
The Early Fears — collection — winner

1995:
“The Scent Of Vinegar” — novelette — winner

1994:
Once Around the Bloch: An Unauthorized Autobiography — nonfiction book — winner

Borderlands Press (1 nomination; 1 win)
2016:
specialty press award — winner

Boston, Bruce (17 nominations; 4 wins)
2011:
Dark Matters — poetry collection — winner

2009:
The Nightmare Collection — poetry — winner

2007:
Shades Fantastic — poetry — winner

2004:
Pitchblende — poetry collection — winner

Bradbury, Ray (5 nominations; 2 wins)
2003:
One More for the Road — fiction collection — winner

1989:
life achievement — winner

Braunbeck, Gary A. (19 nominations; 7 wins)
2014:
“The Great Pity” — long fiction — winner

2011:
To Each Their Darkness — nonfiction — winner

2008:
“Afterward, There Will Be a Hallway” — long fiction — winner

2008:
Five Strokes to Midnight (GAB & Hank Schwaeble, eds.) — anthology — winner

2007:
Destinations Unknown — collection — winner

2006:
We Now Pause for Station Identification — short fiction — winner

2004:
“Duty” — short fiction — winner

Burke, Kealan-Patrick (5 nominations; 1 win)
2005:
“The Turtle Boy” — long fiction — winner

Burt, Steve (2 nominations; 1 win)
2005:
Oddest Yet — work for younger readers — winner (tie)

Butler, Octavia E. (1 nomination; 1 win)
2018:
Kindred: A Graphic Novel Adaptation (by Damian Duffy & OEB) — graphic novel — winner

Cabeen, Robert Payne (2 nominations; 1 win)
2018:
Cold Cuts — first novel — winner

Cacek, P. D. (6 nominations; 1 win)
1997:
“Metalica” — short story — winner

Cady, Jack (2 nominations; 1 win)
1994:
“The Night We Buried Road Dog” — novella — winner (tie)

Calen, Tom (1 nomination; 1 win)
2015:
(TC, Brock Cooper & Doug Murano) — Richard Laymon (president's award) — winner

Campbell, Ramsey (10 nominations; 3 wins)
2003:
Ramsey Campbell, Probably: Essays on Horror and Sundry Fantasies — nonfiction — winner

1999:
life achievement — winner

1994:
Alone with the Horrors — collection — winner

Cantrell, Lisa W. (1 nomination; 1 win)
1988:
The Manse — first novel — winner

Carpenter, John (1 nomination; 1 win)
2008:
lifetime achievement — winner

Carroll, Jonathan (4 nominations; 1 win)
1996:
The Panic Hand — collection — winner

Castle, Mort (10 nominations; 3 wins)
2016:
Shadow Show: Stories in Celebration of Ray Bradbury (Sam Weller & MC, eds.) — graphic novel — winner

2013:
New Moon on the Water — collection — winner (tie)

2013:
Shadow Show (MC & Sam Weller, eds.) — anthology — winner

Cave, Hugh B. (1 nomination; 1 win)
1991:
life achievement — winner

Chambers, James (3 nominations; 2 wins)
2017:
Kolchak the Night Stalker: The Forgotten Lore of Edgar Allan Poe — graphic novel — winner

2013:
Richard Laymon (president's award) — winner

Chetwynd-Hayes, R. (1 nomination; 1 win)
1989:
life achievement — winner

ChiZine Publications (1 nomination; 1 win)
2015:
specialty press award — winner

Chizmar, Richard T. (6 nominations; 1 win)
1998:
Cemetery Dance — specialty press award — winner

Clegg, Douglas (7 nominations; 1 win)
2000:
The Nightmare Chronicles — collection — winner

Collins, Nancy A. (3 nominations; 1 win)
1990:
Sunglasses After Dark — first novel — winner

Condon, Bill (1 nomination; 1 win)
1999:
Gods and Monsters — screenplay — winner (tie)

Conlon, Christopher (3 nominations; 1 win)
2010:
He Is Legend: An Anthology Celebrating Richard Matheson — anthology — winner

Contento, William G. (1 nomination; 1 win)
1996:
The Supernatural Index (by Mike Ashley & WGC) — nonfiction — winner

Cooper, Brock (1 nomination; 1 win)
2015:
(Tom Calen, BC & Doug Murano) — Richard Laymon (president's award) — winner

Corman, Roger (1 nomination; 1 win)
1999:
life achievement — winner

Coscarelli, Don (1 nomination; 1 win)
2004:
Bubba Ho-Tep — screenplay — winner

Crook, Tyler (1 nomination; 1 win)
2015:
Bad Blood (by Jonathan Maberry & TC) — graphic novel — winner

Cushing, Nicole (3 nominations; 1 win)
2016:
Mr. Suicide — first novel — winner

Datlow, Ellen (18 nominations; 5 wins)
2015:
Fearful Symmetries — anthology — winner

2011:
lifetime achievement — winner

2011:
Haunted Legends (ED & Nick Mamatas, eds.) — anthology — winner

2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (ED, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — winner

2001:
The Year's Best Fantasy and Horror: Thirteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — winner

Day, Charles (2 nominations; 1 win)
2013:
Charles Day, for outstanding service to HWA — Silver Hammer Award — winner

de Winter, Corrine (4 nominations; 1 win)
2005:
The Women at the Funeral — poetry collection — winner

Deady, Tom (1 nomination; 1 win)
2017:
Haven — first novel — winner

Dixon, John (2 nominations; 2 wins)
2016:
Devil's Pocket — young-adult novel — winner

2015:
Phoenix Island — young-adult novel — winner

Duffy, Damian (1 nomination; 1 win)
2018:
Kindred: A Graphic Novel Adaptation (by DD & Octavia E. Butler) — graphic novel — winner

Dziemianowicz, Stefan R. (1 nomination; 1 win)
1999:
Horrors! 365 Scary Stories (SRD, Robert Weinberg & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — winner

Eggers, Robert (1 nomination; 1 win)
2017:
The Witch — screenplay — winner

Eller, Steve (2 nominations; 1 win)
2001:
Chiaroscuro (by Patricia Lee Macomber, SE, Sandra Kasturi & Brett A. Savory) — other media — winner

Ellison, Harlan (10 nominations; 6 wins)
2000:
I Have No Mouth and I Must Scream (audio) — other media — winner

1996:
life achievement — winner

1996:
“Chatting with Anubis” — short story — winner

1994:
Mefisto in Onyx — novella — winner (tie)

1990:
Harlan Ellison's Watching — nonfiction book — winner (tie)

1988:
The Essential Ellison — collection — winner

Etchemendy, Nancy (5 nominations; 3 wins)
2005:
“Nimitseahpah” — short fiction — winner

2001:
The Power of UN — work for younger readers — winner

1999:
“Bigger Than Death” — work for younger readers — winner

Ethridge, Benjamin Kane (3 nominations; 1 win)
2011:
Black and Orange — first novel — winner (tie)

Everson, John (3 nominations; 1 win)
2005:
Covenant — first novel — winner (tie)

Faherty, J. G. (3 nominations; 1 win)
2014:
Richard Laymon (president's award) — winner

Farris, John (4 nominations; 1 win)
2002:
life achievement — winner

Feldstein, Al (1 nomination; 1 win)
2011:
lifetime achievement — winner

Franklin, Ruth (1 nomination; 1 win)
2017:
Shirley Jackson: A Rather Haunted Life — nonfiction — winner

Freivald, Patrick (4 nominations; 1 win)
2016:
(PF & Andrew Wolter) — Richard Laymon (president's award) — winner

Gaiman, Neil (8 nominations; 4 wins)
2004:
The Sandman: Endless Nights — illustrated narrative — winner

2003:
Coraline — work for younger readers — winner

2002:
American Gods — novel — winner

2000:
The Sandman: The Dream Hunters (by NG, illustrated by Yoshitaka Amano) — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — winner

Gelb, Jeff (2 nominations; 1 win)
2006:
Dark Delicacies (Del Howison & JG, eds.) — anthology — winner

Gerrold, David (1 nomination; 1 win)
2014:
“Night Train to Paris” — short fiction — winner

Goddard,Drew (1 nomination; 1 win)
2013:
The Cabin in the Woods (by Joss Whedon & DG) — screenplay — winner

Goingback, Owl (3 nominations; 1 win)
1997:
Crota — first novel — winner

Golden, Christopher (9 nominations; 2 wins)
2018:
Ararat — novel — winner

1993:
Cut! Horror Writers on Horror Film — nonfiction book — winner

Gondry, Michel (1 nomination; 1 win)
2005:
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (by Charlie Kaufman, MG & Pierre Bismuth) — screenplay — winner (tie)

Gorey, Edward (1 nomination; 1 win)
2000:
life achievement — winner

Grant, Charles L. (5 nominations; 1 win)
2000:
life achievement — winner

Grant, Gavin J. (1 nomination; 1 win)
2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (Ellen Datlow, Kelly Link & GJG, eds.) — anthology — winner

Graves, Rain (3 nominations; 2 wins)
2014:
Four Elements (by Marge Simon, RG, Charlee Jacob & Linda Addison) — poetry collection — winner

2003:
The Gossamer Eye (by Mark McLaughlin, RG & David Niall Wilson) — poetry collection — winner

Gray Friar Press (1 nomination; 1 win)
2014:
specialty press award — winner

Greenberg, Martin H. (2 nominations; 2 wins)
2004:
life achievement — winner

1999:
Horrors! 365 Scary Stories (Stefan R. Dziemianowicz, Robert Weinberg & MHG, eds.) — anthology — winner

Guignard, Eric J. (3 nominations; 1 win)
2014:
After Death... — anthology — winner

Guran, Paula (2 nominations; 2 wins)
2000:
DarkEcho — nonfiction — winner

1999:
DarkEcho Vol. 5 #1-50 — nonfiction — winner

Guthridge, George (1 nomination; 1 win)
1998:
Children of the Dusk (by Janet Berliner & GG) — novel — winner

Gwinn, Beth (1 nomination; 1 win)
2002:
Dark Dreamers: Facing the Masters of Fear (by BG & Stanley Wiater) — alternative forms — winner

Hanley, Brant (1 nomination; 1 win)
2003:
Frailty — screenplay — winner

Harris, Thomas (3 nominations; 2 wins)
2007:
lifetime achievement — winner

1989:
The Silence of the Lambs — novel — winner

Hautala, Rick (1 nomination; 1 win)
2012:
lifetime achievement — winner

Helder, Chad (1 nomination; 1 win)
2009:
Unspeakable Horror (Vince A. Liaguno & CH, eds.) — anthology — winner

Hendrix, Grady (1 nomination; 1 win)
2018:
Paperbacks from Hell — nonfiction — winner

Hill, Joe (9 nominations; 4 wins)
2018:
Strange Weather — collection — winner

2008:
Heart-Shaped Box — first novel — winner

2006:
20th Century Ghosts — fiction collection — winner

2006:
“Best New Horror” — long fiction — winner

Hoffman, Barry (2 nominations; 1 win)
1999:
Gauntlet Publications — specialty press award — winner

Hoffman, Nina Kiriki (2 nominations; 1 win)
1994:
The Thread That Binds the Bones — first novel — winner

Holder, Nancy (7 nominations; 5 wins)
2012:
The Screaming Season — young-adult novel — winner (tie)

1995:
“Cafe Endless: Spring Rain” — short story — winner (tie)

1995:
Dead in the Water — novel — winner

1994:
“I Hear the Mermaids Singing” — short story — winner

1992:
“Lady Madonna” — short story — winner

Hopkins, Brian A. (7 nominations; 4 wins)
2003:
El Dia de los Muertos — long fiction — winner (tie)

2002:
Extremes 2: Fantasy and Horror from the Ends of the Earth — anthology — winner

2001:
The Licking Valley Coon Hunters Club — first novel — winner

2000:
“Five Days in April” — long fiction — winner (tie)

Howison, Del (4 nominations; 1 win)
2006:
Dark Delicacies (DH & Jeff Gelb, eds.) — anthology — winner

Jacob, Charlee (13 nominations; 4 wins)
2014:
Four Elements (by Marge Simon, Rain Graves, CJ & Linda Addison) — poetry collection — winner

2008:
Vectors: A Week in the Death of a Planet (by CJ & Marge Simon) — poetry — winner (tie)

2006:
Dread in the Beast — novel — winner (tie)

2006:
Sineater — poetry collection — winner (tie)

Jones, Stephen (12 nominations; 5 wins)
2016:
The Art of Horror — nonfiction — winner

2014:
lifetime achievement — winner

2006:
Horror: Another 100 Best Books (by SJ & Kim Newman) — nonfiction — winner

1992:
Clive Barker's Shadows in Eden — nonfiction book — winner

1990:
Horror: 100 Best Books (by SJ & Kim Newman) — nonfiction book — winner (tie)

Jones, Stephen Graham (4 nominations; 1 win)
2018:
Mapping the Interior — long fiction — winner

Joshi, S. T. (3 nominations; 1 win)
1997:
H.P. Lovecraft: A Life — nonfiction — winner

Kasturi, Sandra (1 nomination; 1 win)
2001:
Chiaroscuro (by Patricia Lee Macomber, Steve Eller, SK & Brett A. Savory) — other media — winner

Katz, Steven (1 nomination; 1 win)
2001:
Shadow of the Vampire — screenplay — winner

Kaufman, Charlie (1 nomination; 1 win)
2005:
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (by CK, Michel Gondry & Pierre Bismuth) — screenplay — winner (tie)

Keene, Brian (6 nominations; 2 wins)
2004:
The Rising — first novel — winner

2002:
Jobs in Hell — nonfiction — winner

Kent, Jennifer (1 nomination; 1 win)
2015:
The Babadook — screenplay — winner

Ketchum, Jack (9 nominations; 5 wins)
2015:
lifetime achievement — winner

2004:
“Closing Time” — long fiction — winner

2004:
Peaceable Kingdom — fiction collection — winner

2001:
“Gone” — short fiction — winner

1995:
“The Box” — short story — winner (tie)

Kiernan, Caitlín R. (8 nominations; 2 wins)
2014:
Alabaster: Wolves — graphic novel — winner

2013:
The Drowning Girl — novel — winner

King, Stephen (33 nominations; 13 wins)
2014:
Doctor Sleep — novel — winner

2012:
“Herman Wouk Is Still Alive” — short fiction — winner

2011:
Full Dark, No Stars — collection — winner

2009:
Duma Key — novel — winner

2009:
Just After Sunset — fiction collection — winner

2007:
Lisey's Story — novel — winner

2003:
life achievement — winner

2001:
On Writing — nonfiction — winner

1999:
Bag of Bones — novel — winner

1997:
The Green Mile — novel — winner

1996:
“Lunch at the Gotham Café” — novelette — winner

1991:
Four Past Midnight — collection — winner

1988:
Misery — novel — winner (tie)

Kneale, Nigel (1 nomination; 1 win)
2001:
lifetime achievement — winner

Knost, Michael (5 nominations; 2 wins)
2016:
Silver Hammer Award — winner

2010:
Writers Workshop of Horror — nonfiction — winner

Koja, Kathe (1 nomination; 1 win)
1992:
The Cipher — first novel — winner (tie)

Kramer, David F. (1 nomination; 1 win)
2008:
The Cryptopedia: A Dictionary of the Weird, Strange & Downright Bizarre (by Jonathan Maberry & DFK) — nonfiction — winner

Langan, John (2 nominations; 1 win)
2017:
The Fisherman — novel — winner

Langan, Sarah (4 nominations; 3 wins)
2010:
Audrey's Door — novel — winner

2009:
The Lost — short fiction — winner

2008:
The Missing — novel — winner

Lansdale, Joe R. (21 nominations; 10 wins)
2015:
“Fishing for Dinosaurs” — long fiction — winner

2012:
lifetime achievement — winner

2011:
“The Folding Man” — short fiction — winner

2007:
Retro Pulp Tales — anthology — winner (tie)

2000:
“Mad Dog Summer” — long fiction — winner (tie)

1998:
“The Big Blow” — long fiction/novelette — winner

1994:
Jonah Hex: Two Gun Mojo — other media — winner

1993:
“The Events Concerning a Nude Fold-Out Found in a Harlequin Romance” — novelette — winner (tie)

1990:
“On the Far Side of the Cadillac Desert with Dead Folks” — novella/novelette — winner

1989:
“Night They Missed the Horror Show” — short story — winner

Largo, Michael (2 nominations; 1 win)
2007:
Final Exits: The Illustrated Encyclopedia of How We Die — nonfiction — winner (tie)

Lassen, Jeremy (1 nomination; 1 win)
2003:
Night Shade Books (by Jason Williams & JL) — specialty press award — winner

Laymon, Richard (6 nominations; 1 win)
2001:
The Traveling Vampire Show — novel — winner

Lebbon, Tim (4 nominations; 1 win)
2002:
“Reconstructing Amy” — short fiction — winner

Lee, Christopher (1 nomination; 1 win)
1995:
life achievement — winner

Lee, Tanith (1 nomination; 1 win)
2015:
lifetime achievement — winner

Leiber, Fritz (1 nomination; 1 win)
1988:
life achievement — winner

Levin, Ira (1 nomination; 1 win)
1997:
life achievement — winner

Liaguno, Vince A. (1 nomination; 1 win)
2009:
Unspeakable Horror (VAL & Chad Helder, eds.) — anthology — winner

Liggett, Kim (1 nomination; 1 win)
2018:
The Last Harvest — young-adult novel — winner

Ligotti, Thomas (5 nominations; 3 wins)
2003:
“My Work Is Not Yet Done” — long fiction — winner (tie)

1997:
The Nightmare Factory — collection — winner

1997:
“The Red Tower” — novelette — winner

Link, Kelly (3 nominations; 1 win)
2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (Ellen Datlow, KL & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — winner

Little, Bentley (4 nominations; 1 win)
1991:
The Revelation — first novel — winner

Little, John R. (4 nominations; 1 win)
2009:
Miranda — long fiction — winner

Long, Frank Belknap (1 nomination; 1 win)
1988:
life achievement — winner

Lumley, Brian (2 nominations; 1 win)
2010:
lifetime achievement — winner

Maberry, Jonathan (14 nominations; 5 wins)
2015:
Bad Blood (by JM & Tyler Crook) — graphic novel — winner

2013:
Flesh & Bone — young-adult novel — winner

2012:
Dust & Decay — young-adult novel — winner (tie)

2008:
The Cryptopedia: A Dictionary of the Weird, Strange & Downright Bizarre (by JM & David F. Kramer) — nonfiction — winner

2007:
Ghost Road Blues — first novel — winner

Macomber, Patricia Lee (1 nomination; 1 win)
2001:
Chiaroscuro (by PLM, Steve Eller, Sandra Kasturi & Brett A. Savory) — other media — winner

Malik, Usman T. (1 nomination; 1 win)
2015:
“The Vaporization Enthalpy of a Peculiar Pakistani Family” — short fiction — winner (tie)

Mamatas, Nick (5 nominations; 1 win)
2011:
Haunted Legends (Ellen Datlow & NM, eds.) — anthology — winner

Mannetti, Lisa (7 nominations; 2 wins)
2018:
“Apocalypse Then” — short fiction — winner

2009:
The Gentling Box — first novel — winner

Manzetti, Alessandro (6 nominations; 1 win)
2016:
Eden Underground — poetry collection — winner

Marano, Michael (1 nomination; 1 win)
1999:
Dawn Song — first novel — winner

Martin, George R. R. (2 nominations; 1 win)
1988:
“The Pear-Shaped Man” — novelette — winner (tie)

Mason, Rena (4 nominations; 3 wins)
2015:
Silver Hammer Award — winner

2015:
“Ruminations” — short fiction — winner (tie)

2014:
The Evolutionist — first novel — winner

Massie, Elizabeth (3 nominations; 2 wins)
1993:
Sineater — first novel — winner

1991:
“Stephen” — novella/novelette — winner

Matheson, Richard (3 nominations; 2 wins)
1991:
life achievement — winner

1990:
Richard Matheson: Collected Stories — collection — winner

Mazzara, Glen (1 nomination; 1 win)
2014:
The Walking Dead: “Welcome to the Tombs” — screenplay — winner

McCammon, Robert R. (9 nominations; 6 wins)
2013:
lifetime achievement — winner

1992:
Boy's Life — novel — winner

1991:
Mine — novel — winner

1990:
“Eat Me” — short story — winner

1988:
Swan Song — novel — winner (tie)

1988:
“The Deep End” — short story — winner

McKinney, Joe (8 nominations; 2 wins)
2014:
Dog Days — young-adult novel — winner

2012:
Flesh Eaters — novel — winner

McLaughlin, Mark (6 nominations; 1 win)
2003:
The Gossamer Eye (by MM, Rain Graves & David Niall Wilson) — poetry collection — winner

Miller, Paul (1 nomination; 1 win)
2004:
Earthling Publications — specialty press award — winner

Mitchell, David Robert (1 nomination; 1 win)
2016:
It Follows — screenplay — winner

Monteleone, Elizabeth (1 nomination; 1 win)
2004:
Borderlands 5 (EM & Thomas F. Monteleone, eds.) — anthology — winner

Monteleone, Oliva F. (1 nomination; 1 win)
2017:
Borderlands 6 (OFM & Thomas F. Monteleone, eds.) — anthology — winner

Monteleone, Thomas F. (7 nominations; 5 wins)
2017:
Borderlands 6 (Oliva F. Monteleone & TFM, eds.) — anthology — winner

2005:
Fearful Symmetries — fiction collection — winner

2004:
Borderlands 5 (Elizabeth Monteleone & TFM, eds.) — anthology — winner

2004:
The Mothers and Fathers Italian Association — nonfiction — winner

1993:
Blood of the Lamb — novel — winner

Moorcock, Michael (2 nominations; 1 win)
2005:
lifetime achievement — winner

Moore, Alan (5 nominations; 3 wins)
2016:
(AM & George A. Romero) — lifetime achievement — winner

2012:
Neonomicon — graphic novel — winner

2001:
The League of Extraordinary Gentlemen — illustrated narrative — winner

Morrell, David (5 nominations; 3 wins)
2006:
Creepers — novel — winner (tie)

1992:
“The Beautiful Uncut Hair of Graves” — novella/novelette — winner

1989:
“Orange Is For Anguish, Blue Is for Insanity” — novelette — winner

Morton, Lisa (11 nominations; 7 wins)
2013:
Trick or Treat: A History of Halloween — nonfiction — winner

2013:
Witch Hunts: A Graphic History of the Burning Times (by Rocky Wood & LM) — graphic novel — winner

2011:
Castle of Los Angeles — first novel — winner (tie)

2010:
The Lucid Dreaming — long fiction — winner

2009:
A Hallowe'en Anthology — nonfiction — winner

2007:
“Tested” — short fiction — winner

2006:
Richard Laymon (president's award) — winner

Murano, Doug (3 nominations; 2 wins)
2018:
Behold!: Oddities, Curiosities and Undefinable Wonders — anthology — winner

2015:
(Tom Calen, Brock Cooper & DM) — Richard Laymon (president's award) — winner

Navarro, Yvonne (5 nominations; 1 win)
2002:
The Willow Files 2 — work for younger readers — winner

Necessary Evil Press (1 nomination; 1 win)
2006:
specialty press award — winner

Newman, Kim (5 nominations; 2 wins)
2006:
Horror: Another 100 Best Books (by Stephen Jones & KN) — nonfiction — winner

1990:
Horror: 100 Best Books (by Stephen Jones & KN) — nonfiction book — winner (tie)

Nickle, David (1 nomination; 1 win)
1998:
“Rat Food” (by Edo van Belkom & DN) — short story — winner

Nitz, Jai (1 nomination; 1 win)
2005:
Heaven's Devils — illustrated narrative — winner

no award (3 nominations; 3 wins)
2002:
illustrated narrative — winner

1999:
comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — winner

1999:
other media — winner

Nolan, Christopher (1 nomination; 1 win)
2002:
Memento (by CN & Jonathan Nolan) — screenplay — winner

Nolan, Jonathan (1 nomination; 1 win)
2002:
Memento (by Christopher Nolan & JN) — screenplay — winner

Nolan, William F. (2 nominations; 2 wins)
2014:
Nolan on Bradbury: Sixty Years of Writing about the Master of Science Fiction — nonfiction — winner

2010:
lifetime achievement — winner

Oates, Joyce Carol (8 nominations; 6 wins)
2017:
“The Crawl Space” — short fiction — winner

2017:
The Doll-Master and Other Tales of Terror — collection — winner

2013:
Black Dahlia and White Rose: Stories — collection — winner (tie)

2012:
The Corn Maiden and Other Nightmares — collection — winner

1996:
Zombie — novel — winner

1994:
life achievement — winner

Ochse, Weston (5 nominations; 1 win)
2006:
Scarecrow Gods — first novel — winner

Oliveri, Michael (1 nomination; 1 win)
2002:
Deadliest of the Species — first novel — winner

O'Neill, Gene (12 nominations; 2 wins)
2013:
The Blue Heron — long fiction — winner

2010:
A Taste of Tenderloin — fiction collection — winner

Paffenroth, Kim (2 nominations; 1 win)
2007:
Gospel of the Living Dead: George Romero's Visions of Hell on Earth — nonfiction — winner (tie)

Palisano, John (5 nominations; 1 win)
2016:
“Happy Joe's Rest Stop” — short fiction — winner

Partridge, Norman (4 nominations; 3 wins)
2007:
Dark Harvest — long fiction — winner

2002:
The Man with the Barbed-Wire Fists — fiction collection — winner

1993:
Mr. Fox and Other Feral Tales — collection — winner

Passarella, J. G. (1 nomination; 1 win)
2000:
Wither — first novel — winner

Peele, Jordan (1 nomination; 1 win)
2018:
Get Out — screenplay — winner

Pegg, Simon (1 nomination; 1 win)
2005:
Shaun of the Dead (by SP & Edgar Wright) — screenplay — winner (tie)

Pelan, John (4 nominations; 1 win)
2003:
The Darker Side: Generations of Horror — anthology — winner

Piccirilli, Tom (16 nominations; 5 wins)
2015:
Forgiving Judas — poetry collection — winner

2005:
The Devil's Wine — alternative forms — winner

2003:
“The Misfit Child Grows Fat on Despair” — short fiction — winner

2003:
The Night Class — novel — winner

2001:
A Student of Hell — poetry collection — winner

Prentiss, Norman (3 nominations; 2 wins)
2011:
Invisible Fences — long fiction — winner

2010:
“In the Porches of My Ears” — short fiction — winner

Price, Vincent (1 nomination; 1 win)
1994:
special trustee award — winner

Proyas, Alex (1 nomination; 1 win)
1999:
Dark City — screenplay — winner (tie)

PS Publishing (1 nomination; 1 win)
2007:
specialty press award — winner

Ptacek, Kathryn (2 nominations; 1 win)
2015:
Mentor Award — winner

Rice, Anne (2 nominations; 1 win)
2004:
life achievement — winner

Roden, Barbara (4 nominations; 1 win)
2000:
Ash-Tree Press (by BR & Christopher Roden) — specialty press award — winner

Roden, Christopher (3 nominations; 1 win)
2000:
Ash-Tree Press (by Barbara Roden & CR) — specialty press award — winner

Rodgers, Alan (3 nominations; 1 win)
1988:
“The Boy Who Came Back from the Dead” — novelette — winner (tie)

Rogers, Bruce Holland (2 nominations; 1 win)
1999:
“The Dead Boy at Your Window” — short fiction — winner

Rohrig, Judi (2 nominations; 1 win)
2005:
Hellnotes — nonfiction — winner

Romero, George A. (2 nominations; 1 win)
2016:
(Alan Moore & GAR) — lifetime achievement — winner

Rowling, J. K. (3 nominations; 2 wins)
2004:
Harry Potter and the Order of the Phoenix — work for younger readers — winner

2000:
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban — work for younger readers — winner

Rubenstein, Norman (1 nomination; 1 win)
2014:
Silver Hammer Award — winner

Russell, Ray (1 nomination; 1 win)
1993:
life achievement — winner

Sarrantonio, Al (2 nominations; 1 win)
2000:
999: New Stories of Horror and Suspense — anthology — winner

Savory, Brett Alexander (2 nominations; 1 win)
2001:
Chiaroscuro (by Patricia Lee Macomber, Steve Eller, Sandra Kasturi & BAS) — other media — winner

Schafer, William K. (1 nomination; 1 win)
2001:
Subterranean Press — specialty press award — winner

Schwaeble, Hank (3 nominations; 2 wins)
2010:
Damnable — first novel — winner

2008:
Five Strokes to Midnight (Gary Braunbeck & HS, eds.) — anthology — winner

Sebold, Alice (2 nominations; 1 win)
2003:
The Lovely Bones — first novel — winner

Sharzer, Jessica (1 nomination; 1 win)
2012:
American Horror Story: “Afterbirth” — screenplay — winner

Shirley, John (2 nominations; 1 win)
1999:
Black Butterflies: A Flock on the Dark Side — collection — winner

Shyamalan, M. Night (4 nominations; 1 win)
2000:
The Sixth Sense — screenplay — winner

Silva, David B. (7 nominations; 1 win)
1991:
“The Calling” — short story — winner

Simak, Clifford D. (1 nomination; 1 win)
1988:
life achievement — winner

Simmons, Dan (11 nominations; 4 wins)
1994:
“Death in Bangkok” — novelette — winner

1993:
“This Year's Class Picture” — short story — winner

1992:
Prayers to Broken Stones — collection — winner

1990:
Carrion Comfort — novel — winner

Simon, Marge (12 nominations; 3 wins)
2014:
Four Elements (by MS, Rain Graves, Charlee Jacob & Linda Addison) — poetry collection — winner

2013:
Vampires, Zombies & Wanton Souls — poetry collection — winner

2008:
Vectors: A Week in the Death of a Planet (by Charlee Jacob & MS) — poetry — winner (tie)

Skipp, John (2 nominations; 2 wins)
2012:
Demons: Encounters with the Devil and His Minions, Fallen Angels, and the Possessed — anthology — winner

2007:
Mondo Zombie — anthology — winner (tie)

Sng, Christina (1 nomination; 1 win)
2018:
A Collection of Nightmares — poetry collection — winner

Snyder, Lucy A. (6 nominations; 5 wins)
2016:
While the Black Stars Burn — collection — winner

2015:
Shooting Yourself in the Head for Fun and Profit: A Writer's Survival Guide — nonfiction — winner

2015:
Soft Apocalypses — collection — winner

2013:
“Magdala Amygdala” — short fiction — winner

2010:
Chimeric Machines — poetry — winner

Soares, L. L. (2 nominations; 1 win)
2013:
Life Rage — first novel — winner

Spark, Muriel (1 nomination; 1 win)
1988:
Mary Shelley — nonfiction book — winner

Staley, Shane Ryan (1 nomination; 1 win)
2005:
Delirium Books — specialty press award — winner

Stine, R. L. (1 nomination; 1 win)
2014:
lifetime achievement — winner

Straub, Peter (14 nominations; 10 wins)
2012:
“The Ballad of Ballard and Sandrine” — long fiction — winner

2011:
A Dark Matter — novel — winner

2008:
5 Stories — collection — winner (tie)

2006:
lifetime achievement — winner

2005:
In the Night Room — novel — winner

2004:
lost boy lost girl — novel — winner

2001:
Magic Terror: Seven Tales — fiction collection — winner

2000:
Mr. X — novel — winner

1999:
“Mr. Clubb and Mr. Cuff” — long fiction — winner

1994:
The Throat — novel — winner

Taylor, Lucy (6 nominations; 1 win)
1996:
The Safety of Unknown Cities — first novel — winner

Tem, Melanie (3 nominations; 3 wins)
2003:
“Imagination Box” (by Steve Rasnic Tem & MT) — alternative forms — winner

2001:
The Man on the Ceiling (by Steve Rasnic Tem & MT) — long fiction — winner

1992:
Prodigal — first novel — winner (tie)

Tem, Steve Rasnic (11 nominations; 4 wins)
2015:
Blood Kin — novel — winner

2003:
“Imagination Box” (by SRT & Melanie Tem) — alternative forms — winner

2002:
In These Final Days of Sales — long fiction — winner

2001:
The Man on the Ceiling (by SRT & Melanie Tem) — long fiction — winner

Thomas, Lee (6 nominations; 2 wins)
2005:
Stained — first novel — winner (tie)

2004:
president's award — winner

Tremblay, Paul G. (5 nominations; 1 win)
2016:
A Head Full of Ghosts — novel — winner

van Belkom, Edo (5 nominations; 1 win)
1998:
“Rat Food” (by EvB & David Nickle) — short story — winner

Waggoner, Tim (3 nominations; 2 wins)
2017:
The Winter Box — long fiction — winner

2016:
Mentor Award — winner

Wagner, Karl Edward (6 nominations; 1 win)
1998:
Exorcisms and Ecstasies — collection — winner

Walters, Jerad (1 nomination; 1 win)
2013:
Jerad Walters, for Centipede Press — specialty press award — winner

Weinberg, Robert (7 nominations; 4 wins)
2008:
lifetime achievement — winner

2004:
trustee award — winner

2003:
Nightside Issues 1-4 — illustrated narrative — winner

1999:
Horrors! 365 Scary Stories (Stefan R. Dziemianowicz, RW & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — winner

Weller, Sam (4 nominations; 2 wins)
2016:
Shadow Show: Stories in Celebration of Ray Bradbury (SW & Mort Castle, eds.) — graphic novel — winner

2013:
Shadow Show (Mort Castle & SW, eds.) — anthology — winner

Whedon, Joss (2 nominations; 1 win)
2013:
The Cabin in the Woods (by JW & Drew Goddard) — screenplay — winner

Wiater, Stanley (4 nominations; 3 wins)
2002:
Dark Dreamers: Facing the Masters of Fear (by Beth Gwinn & SW) — alternative forms — winner

1998:
Dark Thoughts: On Writing — nonfiction — winner

1991:
Dark Dreamers: Conversations with the Masters of Horror — nonfiction book — winner

Wilde, Kelley (1 nomination; 1 win)
1989:
The Suiting — first novel — winner

Williams, Jason (1 nomination; 1 win)
2003:
Night Shade Books (by JW & Jeremy Lassen) — specialty press award — winner

Williamson, J. N. (2 nominations; 1 win)
2003:
life achievement — winner

Williamson, Jack (1 nomination; 1 win)
1998:
life achievement — winner

Wilson, David Niall (5 nominations; 2 wins)
2008:
“The Gentle Brush of Wings” — short fiction — winner

2003:
The Gossamer Eye (by Mark McLaughlin, Rain Graves & DNW) — poetry collection — winner

Wilson, F. Paul (9 nominations; 2 wins)
2009:
lifetime achievement — winner

2000:
“Aftershock” — short fiction — winner

Wilson, Gahan (3 nominations; 1 win)
1992:
life achievement — winner

Windling, Terri (6 nominations; 1 win)
2001:
The Year's Best Fantasy and Horror: Thirteenth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — winner

Wolter, Andrew (1 nomination; 1 win)
2016:
(Patrick Freivald & AW) — Richard Laymon (president's award) — winner

Wood, Rocky (4 nominations; 2 wins)
2013:
Witch Hunts: A Graphic History of the Burning Times (by RW & Lisa Morton) — graphic novel — winner

2012:
Stephen King: A Literary Companion — nonfiction — winner

Wright, Edgar (1 nomination; 1 win)
2005:
Shaun of the Dead (by Simon Pegg & EW) — screenplay — winner (tie)

Wytovich, Stephanie M. (6 nominations; 1 win)
2017:
Brothel — poetry collection — winner

Yarbro, Chelsea Quinn (2 nominations; 1 win)
2009:
lifetime achievement — winner

Yardley, Mercedes M. (2 nominations; 1 win)
2016:
“Little Dead Red” — long fiction — winner



Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Friday 9 Mar 2018 at 10:47 PT