Shirley Jackson Awards All Nominees


science fiction awards database




































Ray Bradbury <— Overview thread —> Stoker

  Shirley Jackson Awards  
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
Abbott, Megan (1 nomination)
2014:
“My Heart is Either Broken” — novelette — nomination

Adrian, Chris (1 nomination)
2009:
A Better Angel — collection — nomination

Aiken, Joan (1 nomination)
2012:
“Hair” — short story — nomination

Allan, Nina (2 nominations)
2017:
“Maggots” — novella — nomination

2014:
“The Gateway” — novella — nomination

Allen, Mike (1 nomination)
2015:
Unseaming — collection — nomination

Anders, Lou (1 nomination)
2011:
Swords & Dark Magic (Jonathan Strahan & LA, eds.) — anthology — nomination

Antosca, Nick (1 nomination; 1 win)
2010:
Midnight Picnic — novella — winner

Bailey, Dale (3 nominations; 1 win)
2016:
The End of the End of Everything — collection — nomination

2015:
“The End of the End of Everything” — novelette — winner

2010:
“The Crevasse” (by DB & Nathan Ballingrud) — short story — nomination

Ballingrud, Nathan (6 nominations; 2 wins)
2016:
The Visible Filth — novella — nomination

2014:
North American Lake Monsters — collection — winner (tie)

2013:
“Wild Acre” — novelette — nomination

2012:
“Sunbleached” — short story — nomination

2010:
“The Crevasse” (by Dale Bailey & NB) — short story — nomination

2008:
“The Monsters of Heaven” — short story — winner

Barlow, Toby (1 nomination)
2008:
Sharp Teeth — novel — nomination

Barringer, Stephen J. (1 nomination)
2010:
“each time I show you is a piece of my death” (by Gemma Files & SJB) — novelette — nomination

Barron, Laird (13 nominations; 3 wins)
2017:
“Andy Kaufman Creeping Through the Trees” — novelette — nomination

2011:
“--30--” — novelette — nomination

2011:
“Mysterium Tremendum” — novella — winner

2011:
Occultation — collection — winner

2011:
“six six six” — short story — nomination

2011:
“The Broadsword” — novelette — nomination

2011:
“The Redfield Girls” — novelette — nomination

2010:
“Catch Hell” — novelette — nomination

2010:
“Strappado” — short story — nomination

2009:
“The Lagerstatte” — novelette — nomination

2008:
“Procession of the Black Sloth” — novella — nomination

2008:
“The Forest” — novelette — nomination

2008:
The Imago Sequence and Other Stories — collection — winner

Barzak, Christopher (1 nomination; 1 win)
2014:
Before and Afterlives — collection — winner (tie)

Beams, Clare (1 nomination)
2017:
We Show What We Have Learned — collection — nomination

Bell, Alden (1 nomination)
2011:
The Reapers Are the Angels — novel — nomination

Bender, Aimee (1 nomination)
2010:
“Faces” — short story — nomination

Bennett, Robert Jackson (2 nominations; 2 wins)
2014:
American Elsewhere — novel — winner

2011:
Mr. Shivers — novel — winner

Berman, Steve (1 nomination)
2014:
Where thy Dark Eye Glances: Queering Edgar Allan Poe — anthology — nomination

Bernheimer, Kate (2 nominations)
2015:
Office at Night (by KB & Laird Hunt) — novelette — nomination

2011:
My Mother, She Killed Me, My Father, He Ate Me — anthology — nomination

Beukes, Lauren (1 nomination)
2015:
Broken Monsters — novel — nomination

Biancotti, Deborah (1 nomination)
2012:
“And the Dead Shall Outnumber the Living” — novella — nomination

Bishop, Michael (1 nomination; 1 win)
2009:
“The Pile” — short story — winner

Budden, Gary (1 nomination)
2017:
An Unreliable Guide to London (Kit Caless & GB, eds.) — anthology — nomination

Buehlman, Christopher (1 nomination)
2015:
The Lesser Dead — novel — nomination

Bulkin, Nadia (5 nominations)
2018:
“Live Through This” — short fiction — nomination

2018:
She Said Destroy — collection — nomination

2016:
“Seven Minutes in Heaven” — short fiction — nomination

2012:
“Absolute Zero” — short story — nomination

2009:
“Intertropical Convergence Zone” — short story — nomination

Bullington, Jesse (1 nomination)
2015:
Letters to Lovecraft — anthology — nomination

Butner, Richard (1 nomination)
2011:
“Holderhaven” — novelette — nomination

Byers, Michael (1 nomination)
2011:
The Broken Man — novella — nomination

Caless, Kit (1 nomination)
2017:
An Unreliable Guide to London (KC & Gary Budden, eds.) — anthology — nomination

Campbell, Ramsey (1 nomination)
2014:
The Last Revelation of Gla'aki — novella — nomination

Carroll, Jonathan (1 nomination)
2013:
The Woman Who Married a Cloud — collection — nomination

Carroll, Siobhan (1 nomination)
2015:
“Wendigo Nights” — short fiction — nomination

Castle, Mort (1 nomination)
2013:
Shadow Show: All-New Stories in Celebration of Ray Bradbury (Sam Weller & MC, eds.) — anthology — nomination

Chaon, Dan (3 nominations)
2018:
Ill Will — novel — nomination

2013:
“How We Escaped Our Certain Fate” — short fiction — nomination

2013:
“Little America” — short fiction — nomination

Choo, Yangsze (1 nomination)
2014:
The Ghost Bride — novel — nomination

Cisco, Michael (1 nomination)
2012:
The Great Lover — novel — nomination

Cline, Emma (1 nomination; 1 win)
2017:
The Girls — novel — winner

Comeau, Joey (1 nomination)
2011:
One Bloody Thing After Another — novella — nomination

Corin, Lucy (1 nomination)
2008:
The Entire Predicament — collection — nomination

Cowan, Sam (1 nomination)
2018:
Looming Low Volume 1 (Justin Steele & SC, eds.) — anthology — nomination

Crisp, Quentin S. (1 nomination)
2010:
Shrike — novella — nomination

Cushing, Nicole (2 nominations)
2017:
The Sadist's Bible — novella — nomination

2014:
Children of No One — novella — nomination

Dann, Jack (2 nominations; 1 win)
2012:
Ghosts by Gaslight (JD & Nick Gevers, eds.) — anthology — winner

2008:
Wizards (JD & Gardner Dozois, eds.) — anthology — nomination

Das, Indra (1 nomination)
2017:
“Breaking Water” — novelette — nomination

Datlow, Ellen (11 nominations; 3 wins)
2018:
Black Feathers: Dark Avian Tales — anthology — nomination

2016:
The Doll Collection — anthology — nomination

2015:
Fearful Symmetries — anthology — winner

2014:
Queen Victoria's Book of Spells — anthology — nomination

2012:
Blood and Other Cravings — anthology — nomination

2012:
Supernatural Noir — anthology — nomination

2012:
Teeth: Vampire Tales (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

2011:
Haunted Legends (ED & Nick Mamatas, eds.) — anthology — nomination

2010:
Lovecraft Unbound — anthology — nomination

2010:
Poe — anthology — winner

2008:
Inferno — anthology — winner

Davis, Mike (1 nomination)
2017:
Autumn Cthulhu — anthology — nomination

Demchuk, David (1 nomination)
2018:
The Bone Mother — novel — nomination

Donoghue, Emma (1 nomination)
2017:
The Wonder — novel — nomination

Dorst, Doug (1 nomination)
2009:
Alive in Necropolis — novel — nomination

Dozois, Gardner (1 nomination)
2008:
Wizards (Jack Dann & GD, eds.) — anthology — nomination

Drager, Lindsey (1 nomination; 1 win)
2018:
The Lost Daughter Collective — novella — winner (tie)

Drake, Ennis (1 nomination)
2013:
28 Teeth of Rage — novella — nomination

Dubé, Peter (1 nomination)
2011:
Subtle Bodies — novella — nomination

Duffy, Steven (1 nomination; 1 win)
2016:
“Even Clean Hands Can Do Damage” — novelette — winner

Duncan, Andy (3 nominations)
2013:
The Pottawatomie Giant and Other Stories — collection — nomination

2010:
The Night Cache — novelette — nomination

2008:
“Unique Chicken Goes in Reverse” — short story — nomination

Duncan, Glen (1 nomination)
2012:
The Last Werewolf — novel — nomination

Eads, Sean (1 nomination)
2016:
Lord Byron's Prophecy — novel — nomination

Edelman, Scott (1 nomination)
2011:
What Will Come After — collection — nomination

Edric, Robert (1 nomination)
2008:
The Mermaids — novella — nomination

Emelumadu, Chikodili (1 nomination)
2015:
“Candy Girl” — short fiction — nomination

English, Tom (1 nomination)
2009:
Bound for Evil — anthology — nomination

Evenson, Brian (6 nominations)
2018:
“The Second Door” — short fiction — nomination

2017:
The Warren — novella — nomination

2013:
Immobility — novel — nomination

2013:
Windeye — collection — nomination

2010:
Fugue State — collection — nomination

2010:
Last Days — novel — nomination

Eyre, Sarah (1 nomination; 1 win)
2009:
The New Uncanny (SE & Ra Page, eds.) — anthology — winner

Fawver, Kurt (1 nomination; 1 win)
2018:
“The Convexity of Our Youth” — short fiction — winner

Ferris, Joshua (1 nomination)
2009:
“The Dinner Party” — short story — nomination

Files, Gemma (3 nominations; 1 win)
2016:
Experimental Film — novel — winner

2010:
“each time I show you is a piece of my death” (by GF & Stephen J. Barringer) — novelette — nomination

2010:
“The Jacaranda Smile” — short story — nomination

Flynn, Gillian (1 nomination)
2013:
Gone Girl — novel — nomination

Ford, Jeffrey (7 nominations; 4 wins)
2017:
A Natural History of Hell — collection — winner

2016:
“The Thyme Fiend” — novelette — nomination

2013:
“A Natural History of Autumn” — short fiction — winner

2013:
Crackpot Palace — collection — winner

2013:
“The Wish Head” — novelette — nomination

2012:
“The Last Triangle” — novelette — nomination

2009:
The Shadow Year — novel — winner

Ford, Michael Thomas (1 nomination)
2017:
Lily — novel — nomination

Fowler, Christopher (2 nominations)
2012:
Red Gloves: The London Horrors — collection — nomination

2008:
Old Devil Moon — collection — nomination

Fowler, Karen Joy (3 nominations; 1 win)
2011:
“Booth's Ghost” — short story — nomination

2011:
What I Didn't See and Other Stories — collection — nomination

2010:
“The Pelican Bar” — short story — winner

Gaiman, Neil (2 nominations; 2 wins)
2011:
Stories: All-New Tales (NG & Al Sarrantonio, eds.) — anthology — winner

2011:
“The Truth Is a Cave in the Black Mountains” — novelette — winner

Gaylord, Joshua (1 nomination)
2016:
When We Were Animals — novel — nomination

Gelb, Jeff (1 nomination)
2008:
Dark Delicacies 2: Fear (Del Howison & JG, eds.) — anthology — nomination

Gevers, Nick (1 nomination; 1 win)
2012:
Ghosts by Gaslight (Jack Dann & NG, eds.) — anthology — winner

Gilman, Greer Ilene (1 nomination; 1 win)
2014:
Cry Murder! In a Small Voice — novelette — winner

Golden, Christopher (4 nominations)
2016:
Seize the Night — anthology — nomination

2013:
21st Century Dead — anthology — nomination

2010:
British Invasion (CG, Tim Lebbon & James A. Moore, eds.) — anthology — nomination

2008:
Baltimore, or The Steadfast Tin Soldier and the Vampire (by Mike Mignola & CG) — novel — nomination

Grant, Mira (1 nomination)
2011:
Feed — novel — nomination

Grau, T. E. (1 nomination)
2016:
The Nameless Dark — collection — nomination

Gray, Amelia (1 nomination)
2016:
Gutshot — collection — nomination

Gregory, Daryl (2 nominations; 1 win)
2015:
We Are All Completely Fine — novella — winner

2009:
Pandemonium — novel — nomination

Grudova, Camilla (3 nominations; 1 win)
2018:
The Doll's Alphabet — collection — nomination

2018:
“The Mouse Queen” — short fiction — nomination

2017:
“Waxy” — novelette — winner

Hand, Elizabeth (5 nominations; 3 wins)
2016:
Wylding Hall — novella — winner

2013:
Errantry: Strange Stories — collection — nomination

2012:
“Near Zennor” — novella — winner

2008:
Generation Loss — novel — winner

2008:
Illyria — novella — nomination

Headley, Maria Dahvana (1 nomination)
2014:
“The Traditional” — short fiction — nomination

Herren, Greg (1 nomination)
2013:
Night Shadows: Queer Horror (GH & J. M. Redmann, eds.) — anthology — nomination

Heuler, Karen (2 nominations)
2017:
“The Apartments” — short fiction — nomination

2009:
“The Inner City” — short story — nomination

Hill, Joe (1 nomination)
2008:
“Thumbprint” — novelette — nomination

Hirshberg, Glen (2 nominations; 1 win)
2012:
The Janus Tree and Other Stories — collection — nomination

2008:
“The Janus Tree” — novelette — winner

Hoang, Lily (1 nomination)
2011:
“The Foxes” — short story — nomination

Hodge, Brian (1 nomination)
2014:
Whom the Gods Would Destroy — novella — nomination

Holman, Sheri (1 nomination; 1 win)
2012:
Witches on the Road Tonight — novel — winner

Howison, Del (1 nomination)
2008:
Dark Delicacies 2: Fear (DH & Jeff Gelb, eds.) — anthology — nomination

Hunt, Laird (1 nomination)
2015:
Office at Night (by Kate Bernheimer & LH) — novelette — nomination

Hunt, Samantha (1 nomination)
2018:
The Dark Dark — collection — nomination

Itoh, Project (1 nomination)
2013:
“The Indifference Engine” — novella — nomination

Johnson, Kij (1 nomination)
2017:
The Dream-Quest of Vellitt Boe — novella — nomination

Jones, Stephen (1 nomination)
2012:
A Book of Horrors — anthology — nomination

Jones, Stephen Graham (7 nominations)
2018:
Mapping the Interior — novella — nomination

2017:
Mongrels — novel — nomination

2017:
“The Night Cyclist” — novelette — nomination

2015:
After the People Lights Have Gone Off — collection — nomination

2011:
The Ones That Got Away — collection — nomination

2010:
“Lonegan's Luck” — novelette — nomination

2009:
The Long Trial of Nolan Dugatti — novella — nomination

Jonez, Kate (1 nomination)
2015:
Ceremony of Flies — novella — nomination

Joshi, S. T. (3 nominations)
2016:
Black Wings IV — anthology — nomination

2013:
Black Wings II — anthology — nomination

2011:
Black Wings — anthology — nomination

Joyce, Graham (1 nomination)
2011:
The Silent Land — novel — nomination

Kalin, Deborah (1 nomination)
2016:
“The Briskwater Mare” — novelette — nomination

Kaufmann, Nicholas (1 nomination)
2011:
Chasing the Dragon — novella — nomination

Kayembe, Kathleen (1 nomination)
2018:
“You Will Always Have Family: A Triptych” — novelette — nomination

Kelly, Michael (3 nominations; 1 win)
2018:
Shadows and Tall Trees Volume 7 — anthology — winner

2015:
Shadows & Tall Trees 2014 — anthology — nomination

2010:
Apparitions — anthology — nomination

Keret, Etgar (1 nomination)
2009:
The Girl on the Fridge — collection — nomination

Kessel, John (1 nomination; 1 win)
2009:
“Pride and Prometheus” — novelette — winner

Ketchum, Jack (1 nomination)
2013:
I'm Not Sam (by JK & Lucky McKee) — novella — nomination

Kiernan, Caitlín R. (3 nominations)
2013:
The Drowning Girl — novel — nomination

2011:
“As Red as Red” — short story — nomination

2010:
The Red Tree — novel — nomination

Killjoy, Margaret (1 nomination)
2018:
The Lamb Will Slaughter the Lion — novella — nomination

King, Stephen (4 nominations; 2 wins)
2016:
The Bazaar of Bad Dreams — collection — winner

2010:
“Morality” — novelette — winner

2009:
Just After Sunset — collection — nomination

2009:
“N” — novella — nomination

Klima, John (1 nomination)
2008:
Logorrhea — anthology — nomination

Knoll, Katie (1 nomination)
2017:
“Red” — short fiction — nomination

La Farge, Paul (1 nomination)
2018:
The Night Ocean — novel — nomination

Laben, Carrie (2 nominations; 1 win)
2017:
“Postcards from Natalie” — short fiction — winner

2008:
“Something in the Mermaid Way” — short story — nomination

Lanagan, Margo (3 nominations)
2013:
“Bajazzle” — short fiction — nomination

2010:
“Sea-Hearts” — novella — nomination

2009:
Tender Morsels — novel — nomination

Lane, Joel (1 nomination)
2010:
The Witnesses are Gone — novella — nomination

LaValle, Victor (4 nominations; 2 wins)
2018:
The Changeling — novel — nomination

2017:
The Ballad of Black Tom — novella — winner

2013:
The Devil in Silver — novel — nomination

2010:
Big Machine — novel — winner

Lebbon, Tim (2 nominations)
2011:
The Thief of Broken Toys — novella — nomination

2010:
British Invasion (Christopher Golden, TL & James A. Moore, eds.) — anthology — nomination

Lee, Tanith (1 nomination)
2014:
“A Little of the Night” — novelette — nomination

Leigh, Julia (1 nomination; 1 win)
2009:
Disquit — novella — winner

Leslie, V. H. (1 nomination)
2015:
“The Quiet Room” — novelette — nomination

Lethem, Jonathan (1 nomination)
2010:
“Procedure in Plain Air” — short story — nomination

Levy, Robert (1 nomination)
2016:
The Glittering World — novel — nomination

Link, Kelly (3 nominations; 1 win)
2016:
Get In Trouble — collection — nomination

2013:
“Two Houses” — short fiction — nomination

2012:
“The Summer People” — novelette — winner

Littlewood, Alison (2 nominations; 1 win)
2015:
“The Dogs Home” — short fiction — winner

2015:
The Unquiet House — novel — nomination

Llewellyn, Livia (4 nominations)
2017:
Furnace — collection — nomination

2014:
“Furnace” — short fiction — nomination

2012:
Engines of Desire: Tales of Love & Other Horrors — collection — nomination

2012:
“Omphalos” — novelette — nomination

Lockhart, Ross E. (2 nominations)
2018:
Tales From a Talking Board — anthology — nomination

2015:
The Children of Old Leech (REL & Justin Steele, eds.) — anthology — nomination

Ludwigsen, Will (1 nomination)
2014:
In Search of and Others — collection — nomination

Machado, Carmen Maria (4 nominations; 1 win)
2018:
“Blur” — short fiction — nomination

2018:
Her Body and Other Parties — collection — winner

2018:
“The Resident” — novelette — nomination

2015:
“The Husband Stitch” — novelette — nomination

Maitland, Karen (1 nomination)
2010:
The Owl Killers — novel — nomination

Malerman, Josh (1 nomination)
2015:
Bird Box — novel — nomination

Mamatas, Nick (1 nomination)
2011:
Haunted Legends (Ellen Datlow & NM, eds.) — anthology — nomination

Mannetti, Lisa (1 nomination)
2016:
The Box Jumper — novella — nomination

Marano, Michael (1 nomination)
2012:
“Displacement” — novella — nomination

Marshall, Helen (1 nomination; 1 win)
2015:
Gifts for the One Who Comes After — collection — winner

Mauro, Laura (1 nomination)
2018:
“Sun Dogs” — novelette — nomination

McAllister, Bruce (1 nomination)
2013:
“The Crying Child” — novelette — nomination

McHugh, Maureen F. (2 nominations; 1 win)
2014:
“The Memory Book” — short fiction — nomination

2012:
After the Apocalypse: Stories — collection — winner

McKee, Lucky (1 nomination)
2013:
I'm Not Sam (by Jack Ketchum & LM) — novella — nomination

Mignola, Mike (1 nomination)
2008:
Baltimore, or The Steadfast Tin Soldier and the Vampire (by MM & Christopher Golden) — novel — nomination

Miller, Sam J. (3 nominations; 1 win)
2017:
“Angel, Monster, Man” — novelette — nomination

2017:
“Things With Beards” — short fiction — nomination

2014:
“57 Reasons for the Slate Quarry Suicides” — short fiction — winner

Millhauser, Steven (1 nomination)
2009:
Dangerous Laughter — collection — nomination

Minato, Kanae (1 nomination)
2015:
Confessions — novel — nomination

Miskowski, S. P. (3 nominations)
2017:
Muscadines — novella — nomination

2013:
Delphine Dodd — novella — nomination

2012:
Knock Knock — novel — nomination

Monette, Sarah (1 nomination)
2008:
The Bone Key — collection — nomination

Moore, James A. (1 nomination)
2010:
British Invasion (Christopher Golden, Tim Lebbon & JAM, eds.) — anthology — nomination

Morris, Kelsi (1 nomination)
2017:
Those Who Make Us: Canadian Creature, Myth, and Monster Stories (KM & Kaitlin Tremblay, eds.) — anthology — nomination

Morris, Mark (2 nominations)
2015:
The Spectral Book of Horror Stories — anthology — nomination

2014:
It Sustains — novella — nomination

Morrow, James (1 nomination)
2018:
The Asylum of Dr. Caligari — novella — nomination

Moshfegh, Ottessa (1 nomination)
2016:
Eileen — novel — nomination

Muir, Tamsyn (2 nominations)
2016:
“The Deepwater Bride” — novelette — nomination

2013:
“The Magician's Apprentice” — short fiction — nomination

Murad, Mahvesh (1 nomination)
2018:
The Djinn Falls in Love and Other Stories (MM & Jared Shurin, eds.) — anthology — nomination

Nix, Garth (1 nomination)
2015:
“Shay Corsham Worsted” — short fiction — nomination

Noyes, Deborah (1 nomination)
2009:
“Hunger Moon” — novelette — nomination

Oates, Joyce Carol (4 nominations; 1 win)
2014:
The Accursed — novel — nomination

2012:
The Corn Maiden and Other Nightmares — collection — nomination

2011:
special award — winner

2009:
Wild Nights! — collection — nomination

Ockert, Jason (1 nomination)
2012:
“Max” — short story — nomination

O'Connell, Jack (1 nomination)
2009:
The Resurrectionist — novel — nomination

Ogawa, Yogo (2 nominations; 1 win)
2009:
“Dormitory” — novella — nomination

2009:
The Diving Pool — collection — winner

Okojie, Irenosen (1 nomination)
2017:
“Animal Parts” — short fiction — nomination

Oliver, Jonathan (1 nomination)
2014:
End of the Road — anthology — nomination

Oliver, Reggie (2 nominations)
2012:
“A Child's Problem” — novella — nomination

2012:
The Dracula Papers — novel — nomination

Olson, Danel (3 nominations; 1 win)
2013:
Exotic Gothic 4: Postscripts #28/29 — anthology — winner

2010:
Exotic Gothic 3 — anthology — nomination

2009:
Exotic Gothic 2: New Tales of Taboo — anthology — nomination

Otsuichi (1 nomination)
2010:
Zoo — collection — nomination

Oyeyemi, Helen (2 nominations)
2017:
“Presence” — novelette — nomination

2010:
White is for Witching — novel — nomination

Page, Ra (1 nomination; 1 win)
2009:
The New Uncanny (Sarah Eyre & RP, eds.) — anthology — winner

Parisien, Dominik (1 nomination; 1 win)
2017:
The Starlit Wood (DP & Navah Wolfe, eds.) — anthology — winner

Park, Paul (1 nomination)
2014:
“The Statue in the Garden” — short fiction — nomination

Paver, Michelle (1 nomination)
2011:
Dark Matter — novel — nomination

Peace, David (1 nomination)
2008:
Tokyo Year Zero — novel — nomination

Peavey, Shannon (1 nomination)
2016:
“A Beautiful Memory” — short fiction — nomination

Pessl, Marisha (1 nomination)
2014:
Night Film — novel — nomination

2010:
There Once Lived a Woman Who Tried to Kill Her Neighbor's Baby: Scary Fairy Tales — collection — nomination

Pinborough, Sarah (1 nomination)
2010:
The Language of Dying — novella — nomination

Pollock, Donald Ray (1 nomination)
2012:
The Devil All the Time — novel — nomination

Pulver, Joseph S., Sr. (2 nominations; 1 win)
2017:
The Madness of Dr. Caligari — anthology — nomination

2014:
The Grimscribe's Puppets — anthology — winner

Pyper, Andrew (1 nomination)
2014:
The Demonologist — novel — nomination

Pyun, Hye-young (1 nomination; 1 win)
2018:
The Hole — novel — winner

Rabinowitz, Rosanne (1 nomination)
2014:
Helen's Story — novella — nomination

Redmann, J. M. (1 nomination)
2013:
Night Shadows: Queer Horror (Greg Herren & JMR, eds.) — anthology — nomination

Reed, Kit (2 nominations)
2014:
The Story Until Now — collection — nomination

2012:
What Wolves Know — collection — nomination

Reid, Iain (1 nomination)
2017:
I'm Thinking of Ending Things — novel — nomination

Rickert, M. (5 nominations; 1 win)
2016:
You Have Never Been Here — collection — nomination

2015:
“The Mothers of Voorhisville” — novella — nomination

2012:
“The Corpse Painter's Masterpiece” — short story — winner

2009:
“Evidence of Love in a Case of Abandonment: One Daughter's Personal Account” — short story — nomination

2008:
“Holiday” — short story — nomination

Roden, Barbara (2 nominations)
2009:
Shades of Darkness (BR & Christopher Roden, eds.) — anthology — nomination

2008:
At Ease with the Dead (BR & Christopher Roden, eds.) — anthology — nomination

Roden, Christopher (2 nominations)
2009:
Shades of Darkness (Barbara Roden & CR, eds.) — anthology — nomination

2008:
At Ease with the Dead (Barbara Roden & CR, eds.) — anthology — nomination

Rogers, Ian (1 nomination)
2013:
“The House on Ashley Avenue” — novelette — nomination

Rowe, Michael (1 nomination)
2014:
Wild Fell — novel — nomination

Rucker, Lynda E. (1 nomination; 1 win)
2016:
“The Dying Season” — short fiction — winner

Russell, Karen (1 nomination; 1 win)
2013:
“Reeling for the Empire” — novelette — winner

Sarrantonio, Al (1 nomination; 1 win)
2011:
Stories: All-New Tales (Neil Gaiman & AS, eds.) — anthology — winner

Schanoes, Veronica (2 nominations; 1 win)
2014:
“Burning Girls” — novella — winner

2014:
“Phosphorus” — novelette — nomination

Schweblin, Samantha (1 nomination; 1 win)
2018:
Fever Dream — novella — winner (tie)

Schweitzer, Darrell (1 nomination)
2009:
Living with the Dead — novella — nomination

Sharma, Priya (1 nomination)
2016:
“Fabulous Beasts” — novelette — nomination

Sharp, Robert (1 nomination)
2015:
The Good Shabti — novella — nomination

Shearman, Robert (4 nominations; 1 win)
2015:
They Do the Same Things Different There — collection — nomination

2014:
“That Tiny Flutter of the Heart” — short fiction — nomination

2013:
Remember Why You Fear Me — collection — nomination

2010:
Love Songs for the Shy and Cynical — collection — winner (tie)

Shepard, Jim (1 nomination)
2008:
Like You'd Understand, Anyway — collection — nomination

Shepard, Lucius (3 nominations; 1 win)
2012:
“Ditch Witch” — novelette — nomination

2012:
“Rose Street Attractors” — novella — nomination

2008:
“Vacancy” — novella — winner

Shurin, Jared (2 nominations)
2018:
The Djinn Falls in Love and Other Stories (Mahvesh Murad & JS, eds.) — anthology — nomination

2014:
The Book of the Dead — anthology — nomination

Simmons, Dan (1 nomination)
2008:
The Terror — novel — nomination

Smith, Michael Marshall (1 nomination)
2014:
Everything You Need — collection — nomination

2009:
“Penguins of the Apocalypse” — novelette — nomination

2008:
“The Tenth Muse” — novelette — nomination

Spurrier, SJ (1 nomination)
2016:
Unusual Concentrations — novella — nomination

Steele, Justin (2 nominations)
2018:
Looming Low Volume 1 (JS & Sam Cowan, eds.) — anthology — nomination

2015:
The Children of Old Leech (Ross E. Lockhart & JS, eds.) — anthology — nomination

Strahan, Jonathan (1 nomination)
2011:
Swords & Dark Magic (JS & Lou Anders, eds.) — anthology — nomination

Strantzas, Simon (2 nominations; 1 win)
2016:
Aickman's Heirs — anthology — winner

2015:
Burnt Black Suns — collection — nomination

Straub, Peter (2 nominations)
2012:
“The Ballad of Ballard and Sandrine” — novelette — nomination

2011:
A Dark Matter — novel — nomination

Suzuki, Koji (1 nomination; 1 win)
2013:
Edge — novel — winner

Tem, Melanie (1 nomination)
2009:
The Man on the Ceiling (by Steve Rasnic Tem & MT) — novel — nomination

Tem, Steve Rasnic (2 nominations)
2016:
In the Lovecraft Museum — novella — nomination

2009:
The Man on the Ceiling (by SRT & Melanie Tem) — novel — nomination

Thomas, Richard (1 nomination)
2016:
Exigencies — anthology — nomination

Thompson, Tade (1 nomination)
2018:
The Murders of Molly Southbourne — novella — nomination

Tolbert, Jeremiah (1 nomination)
2018:
“The West Topeka Triangle” — novelette — nomination

Tremblay, Kaitlin (1 nomination)
2017:
Those Who Make Us: Canadian Creature, Myth, and Monster Stories (Kelsi Morris & KT, eds.) — anthology — nomination

Trent, Letitia (1 nomination)
2016:
“Wilderness” — short fiction — nomination

Tumasonis, Don (1 nomination)
2008:
“The Swing” — novelette — nomination

Valentine, Genevieve (1 nomination)
2012:
“Things to Know About Being Dead” — short story — nomination

VanderMeer, Ann (2 nominations)
2012:
The Thackery T. Lambshead Cabinet of Curiosities (AV & Jeff VanderMeer, eds.) — anthology — nomination

2009:
Fast Ships, Black Sails (AV & Jeff VanderMeer, eds.) — anthology — nomination

VanderMeer, Jeff (6 nominations; 1 win)
2015:
Annihilation — novel — winner

2012:
The Thackery T. Lambshead Cabinet of Curiosities (Ann VanderMeer & JV, eds.) — anthology — nomination

2011:
The Third Bear — collection — nomination

2009:
Fast Ships, Black Sails (Ann VanderMeer & JV, eds.) — anthology — nomination

2009:
The Situation — novelette — nomination

2008:
“The Third Bear” — short story — nomination

Volk, Stephen (2 nominations)
2015:
“Newspaper Heart” — novelette — nomination

2010:
Vardřger — novella — nomination

Waggoner, Tim (1 nomination)
2012:
The Men Upstairs — novella — nomination

Warren, Kaaron (1 nomination; 1 win)
2013:
“Sky” — novella — winner

Wasserberg, Eleanor (1 nomination)
2017:
Foxlowe — novel — nomination

Waters, Sarah (1 nomination)
2010:
The Little Stranger — novel — nomination

Watt, D. P. (1 nomination)
2017:
Almost Insentient, Almost Divine — collection — nomination

Watts, Peter (1 nomination; 1 win)
2011:
“The Things” — short story — winner

Wehunt, Michael (1 nomination)
2017:
Greener Pasteurs — collection — nomination

Weller, Sam (1 nomination)
2013:
Shadow Show: All-New Stories in Celebration of Ray Bradbury (SW & Mort Castle, eds.) — anthology — nomination

Whiteley, Aliya (1 nomination)
2015:
The Beauty — novella — nomination

Williams, Conrad (3 nominations)
2014:
“Raptors” — novelette — nomination

2009:
“68° 07' 15"N, 31° 36' 44"W” — short story — nomination

2008:
The Scalding Rooms — novella — nomination

Wilson, Kai Ashante (1 nomination)
2015:
“The Devil in America” — novelette — nomination

Wilson, Kevin (1 nomination; 1 win)
2010:
Tunneling to the Center of the Earth — collection — winner (tie)

Windling, Terri (1 nomination)
2012:
Teeth: Vampire Tales (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

Witcover, Paul (1 nomination)
2010:
Everland and Other Stories — collection — nomination

Wolfe, Navah (1 nomination; 1 win)
2017:
The Starlit Wood (Dominik Parisien & NW, eds.) — anthology — winner

Wong, Alyssa (2 nominations)
2016:
“Hungry Daughters of Starving Mothers” — short fiction — nomination

2015:
“The Fisher Queen” — short fiction — nomination

Woods, Chavisa (2 nominations; 1 win)
2018:
“Take the Way Home That Leads Back to Sullivan Street” — novelette — winner

2018:
Things to Do When You're Goth in the Country — collection — nomination

Ziemska, Elizabeth (1 nomination)
2008:
“A Murder of Crows” — short story — nomination

Zivkovic, Zoran (1 nomination)
2008:
Twelve Collections & The Teashop — novella — nomination



Copyright 2012 - 2018 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Friday 21 Sep 2018 at 16:58 PT