Aurealis Awards Winners By Name


science fiction awards database






























Asimov's Poll <— Overview thread —> Aurora

  Aurealis Awards  
Anderton, Jo (14 nominations; 2 wins)
2016:
“Bullets” — horror short story — winner

2014:
The Bone Chime Song and Other Stories — collection — winner

Attard, Karen (1 nomination; 1 win)
1996:
“Harvest Bay” — fantasy short story — winner

Axelsen, Stephen (3 nominations; 1 win)
2006:
Piccolo & Annabel 2: The Disastrous Party — children's short fiction — winner

Ball, Peter M. (6 nominations; 1 win)
2010:
“Clockwork, Patchwork and Ravens” — sf short story — winner

Barker, Kathryn (2 nominations; 1 win)
2016:
In the Skin of a Monster — young adult novel — winner

Barry, Max (3 nominations; 1 win)
2014:
Lexicon — sf novel — winner

Base, Graeme (4 nominations; 1 win)
2013:
Little Elephants — children's fiction (told primarily through pictures) — winner

Battersby, Lee (7 nominations; 1 win)
2006:
“Paterfamilias” — horror story — winner

Bedford, K. A. (4 nominations; 2 wins)
2009:
Time Machines Repaired While-U-Wait — sf novel — winner

2006:
Eclipse — sf novel — winner

Bell, Hillary (1 nomination; 1 win)
1997:
Mirror, Mirror — young adult novel — winner (tie)

Biancotti, Deborah (12 nominations; 2 wins)
2008:
“A Scar for Leida” — young adult short story — winner

2001:
“The First and Final Game” — horror short story — winner

Bishop, K. J. (4 nominations; 2 wins)
2013:
That Book Your Mad Ancestor Wrote — collection — winner

2011:
“The Heart of a Mouse” — sf short story — winner

Black, Cally (1 nomination; 1 win)
2018:
In the Dark Spaces — young adult novel — winner

Blackford, Russell (3 nominations; 1 win)
1997:
“The Sword of God” — fantasy short story — winner

Blum, Jonathan (2 nominations; 1 win)
2004:
Fallen Gods (by JB & Kate Orman) — sf novel — winner

Broderick, Damien (11 nominations; 4 wins)
2007:
K-Machines — sf novel — winner

2003:
Transcension — sf novel — winner

2001:
“Infinite Monkey” — sf short story — winner

1998:
The White Abacus — sf novel — winner

Brouwer, James (3 nominations; 2 wins)
2014:
The Deep Vol. 2: The Vanishing Island (by Tom Taylor & JB) — illustrated book/graphic novel — winner (tie)

2012:
The Deep: Here Be Dragons (by Tom Taylor (author) and JB (illustrator)) — illustrated book/graphic novel — winner (tie)

Brown, Honey (1 nomination; 1 win)
2010:
Red Queen — horror novel — winner

Brown, Simon (8 nominations; 3 wins)
2009:
“The Empire” — sf short story — winner

2004:
“Love is a Stone” — horror short story — winner

2000:
“Atrax” (by Sean Williams & SB) — horror short story — winner

Browne, Adam (6 nominations; 1 win)
2002:
“The Weatherboard Spaceship” — sf short story — winner

Burton, Mirranda (1 nomination; 1 win)
2012:
Hidden — illustrated book/graphic novel — winner (tie)

Canavan, Trudi (3 nominations; 2 wins)
2010:
The Magician's Apprentice — fantasy novel — winner

2000:
“Whispers of the Mist Children” — fantasy short story — winner

Carmody, Isobelle (16 nominations; 5 wins)
2006:
Alyzon Whitestarr — Golden Aurealis novel — winner

2006:
Alyzon Whitestarr — young adult novel — winner

2002:
Dreamwalker (by IC, illustrated by Steven Wollman) — young adult short story — winner

1998:
Greylands — young adult novel — winner (tie)

1997:
“Green Monkey Dreams” — young adult short story — winner

Caswell, Brian (2 nominations; 1 win)
1996:
Deucalion — young adult novel — winner (tie)

Chan, Nick T. (1 nomination; 1 win)
2017:
“Salto Mortal” — sf novella — winner

Cheng, Christopher (1 nomination; 1 win)
2012:
Sounds Spooky (by CC (author) and Sarah Davis (illustrator)) — children's fiction (told primarily through pictures) — winner

Collins, Paul A. (4 nominations; 1 win)
2001:
Spinouts Bronze (PAC & Meredith Costain, eds.) — Convenors' Award — winner (tie)

Cornish, D. M. (2 nominations; 1 win)
2007:
Monster Blood Tattoo: Book One, Foundling — young adult novel — winner

Costain, Meredith (1 nomination; 1 win)
2001:
Spinouts Bronze (Paul Collins & MC, eds.) — Convenors' Award — winner (tie)

Crew, Gary (5 nominations; 1 win)
2005:
Beneath the Surface (by GC & Steven Woolman) — children's short fiction — winner

Daniells, Rowena Cory (2 nominations; 1 win)
2016:
“The Giant's Lady” — fantasy short story — winner

Dann, Jack (15 nominations; 4 wins)
2012:
Ghosts by Gaslight (JD & Nick Gevers, eds.) — anthology — winner

2009:
Peter McNamara Convenors' Award — winner

1998:
“Niagara Falling” (by Janeen Webb & JD) — sf short story — winner

1997:
The Memory Cathedral — fantasy novel — winner (tie)

Davis, Sarah (1 nomination; 1 win)
2012:
Sounds Spooky (by Christopher Cheng (author) and SD (illustrator)) — children's fiction (told primarily through pictures) — winner

De Pierres, Marianne (8 nominations; 2 wins)
2015:
Peacemaker — sf novel — winner

2011:
Transformation Space — sf novel — winner

Dedman, Stephen (18 nominations; 2 wins)
2007:
“Dead of Winter” — horror short story — winner

1999:
“A Walk-On Part in the War” — fantasy short story — winner

Delaney, Kaz (1 nomination; 1 win)
2013:
Dead, Actually — young adult novel — winner (tie)

Dix, Shane (8 nominations; 1 win)
2002:
The Dark Imbalance (by Sean Williams & SD) — sf novel — winner

Douglass, Sara (13 nominations; 2 wins)
2002:
The Wounded Hawk — fantasy novel — winner

1997:
Enchanter and Starman: The Axis Trilogy — fantasy novel — winner (tie)

Dowling, Terry (14 nominations; 4 wins)
2008:
Rynemonn — Peter McNamara Convenors' Award — winner

2000:
Antique Futures: The Best of Terry Dowling — Convenors' Award — winner

1998:
“Jenny Come to Play” — horror short story — winner

1996:
An Intimate Knowledge of the Night — horror novel — winner

Driscoll, Beth (1 nomination; 1 win)
2019:
Genre Worlds: Australian Popular Fiction in the 21st Century (by Kim Wilkins, Lisa Fletcher & BD) — Convenors' Award — winner (tie)

Duffy, Brendan (2 nominations; 2 wins)
2005:
“Come to Daddy” — sf short story — winner

2004:
“Louder Echo” — sf short story — winner

Dyer, Thoraiya (11 nominations; 5 wins)
2017:
“Where the Pelican Builds Her Nest” — fantasy short story — winner

2015:
“Wine, Women and Stars” — sf short story — winner

2013:
“The Wisdom of the Ants” — young adult short story — winner

2012:
“Fruit of the Pipal Tree” — fantasy short story — winner

2011:
“Yowie” — fantasy short story — winner (tie)

Eaton, Anthony (4 nominations; 1 win)
2008:
Skyfall — young adult novel — winner

Egan, Greg (10 nominations; 4 wins)
2010:
Oceanic — collection — winner

2000:
Teranesia — sf novel — winner [award declined]

1996:
Distress — sf novel — winner

1996:
“Luminous” — sf short story — winner

Elliott, Will (2 nominations; 2 wins)
2007:
The Pilo Family Circus — horror novel — winner (tie)

2007:
The Pilo Family Circus — Golden Aurealis novel — winner

Eltham, Kate (1 nomination; 1 win)
2013:
Peter McNamara Convenors' Award — winner

Farr, Russell B. (2 nominations; 1 win)
2009:
Magic Dirt: The Best of Sean Williams (by Sean Williams, edited by RBF) — collection — winner

Fienberg, Anna (6 nominations; 1 win)
2003:
Tashi and the Haunted House (by AF & Kim Gamble) — children's short fiction — winner

Finch, Andrew (1 nomination; 1 win)
2012:
Galactic Suburbia podcast (by Alisa Krasnostein, Alex Pierce, Tansy Rayner Roberts & AF) — Peter McNamara Convenors' Award — winner

Fischer, Jason (3 nominations; 1 win)
2016:
“Defy the Grey Kings” — fantasy novella — winner

Flanagan, John (6 nominations; 1 win)
2013:
Brotherband: The Hunters — children's fiction (told primary through words) — winner

Fletcher, Lisa (1 nomination; 1 win)
2019:
Genre Worlds: Australian Popular Fiction in the 21st Century (by Kim Wilkins, LF & Beth Driscoll) — Convenors' Award — winner (tie)

Flinthart, Dirk (8 nominations; 1 win)
2015:
“Vanilla” — young adult short story — winner

Forsyth, Kate (13 nominations; 7 wins)
2018:
The Silver Well (by KF & Kim Wilkins) — collection — winner

2017:
The Rebirth of Rapunzel: A Mythic Biography of the Maiden in the Tower — Convenors' Award — winner

2008:
The Butterfly in Amber (The Chain of Charms 6) — children's long fiction — winner

2008:
The Cat's Eye Shell (The Chain of Charms 4) — children's long fiction — winner

2008:
The Herb of Grace (The Chain of Charms 3) — children's long fiction — winner

2008:
The Lightning Bolt (The Chain of Charms 5) — children's long fiction — winner

2008:
The Silver Horse (The Chain of Charms 2) — children's long fiction — winner

Frahm, Leanne (3 nominations; 1 win)
1997:
“Borderline” — sf short story — winner

Freeman, Pamela (3 nominations; 2 wins)
2012:
Ember and Ash — fantasy novel — winner

2010:
Victor's Challenge (by PF, illustrated by Kim Gamble) — children's illustrated work/picture book — winner

French, Jackie (3 nominations; 1 win)
2002:
Café on Callisto — children's short fiction — winner

Gamble, Kim (6 nominations; 2 wins)
2010:
Victor's Challenge (by Pamela Freeman, illustrated by KG) — children's illustrated work/picture book — winner

2003:
Tashi and the Haunted House (by Anna Fienberg & KG) — children's short fiction — winner

Gevers, Nick (1 nomination; 1 win)
2012:
Ghosts by Gaslight (Jack Dann & NG, eds.) — anthology — winner

Godwin, Jane (1 nomination; 1 win)
2007:
The True Story of Mary Who Wanted to Stand on Her Head — children's short fiction — winner (tie)

Goodin, Laura (1 nomination; 1 win)
2013:
Kris Hembury Encouragement Award — winner

Goodman, Alison M. (8 nominations; 3 wins)
2017:
Lady Helen and the Dark Days Pact — young adult novel — winner

2009:
The Two Pearls of Wisdom — fantasy novel — winner

1999:
Singing the Dogstar Blues — young adult novel — winner

Grant, Pat (1 nomination; 1 win)
2013:
Blue — illustrated book/graphic novel — winner

Green, Christopher (3 nominations; 1 win)
2010:
“Father's Kill” — fantasy short story — winner (tie)

Greenwood, Kerry (2 nominations; 1 win)
1997:
The Broken Wheel — young adult novel — winner (tie)

Grey, Edwina (1 nomination; 1 win)
2007:
Prismatic — horror novel — winner (tie)

Grzyb, Liz (8 nominations; 1 win)
2014:
The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2012 (LG & Talie Helene, eds.) — anthology — winner (tie)

Gunn, Stephanie (5 nominations; 1 win)
2019:
Icefall — sf novella — winner

Haines, Paul (9 nominations; 4 wins)
2012:
“The Past is a Bridge Best Left Burnt” — horror short story — winner (tie)

2010:
“Slices of Life -- A Spot of Liver” — horror short story — winner (tie)

2010:
“Wives” — horror short story — winner (tie)

2005:
“The Last Days of Kali Yuga” — horror short story — winner

Hannett, Lisa L. (10 nominations; 4 wins)
2015:
The Female Factory (by LLH & Angela Slatter) — collection — winner

2012:
Bluegrass Symphony — collection — winner

2012:
“The Short Go: a Future in Eight Seconds” — horror short story — winner (tie)

2011:
“The February Dragon” (by LLH & Angela Slatter) — fantasy short story — winner (tie)

Harland, Richard (12 nominations; 6 wins)
2011:
“The Fear” — horror short story — winner

2009:
Escape!, Under Siege, Race to the Ruins, The Heavy Crown (The Wolf Kingdom series) (by RH, illustrated by Laura Peterson) — children's illustrated work/picture book — winner

2006:
“The Greater Death of Saito Saku” — fantasy short story — winner (tie)

2005:
“Catabolic Magic” — fantasy short story — winner (tie)

2005:
The Black Crusade — horror novel — winner

2005:
The Black Crusade — Golden Aurealis novel — winner

Harris, Christine (3 nominations; 1 win)
2000:
Foreign Devils — horror novel — winner

Hartnett, Sonya (4 nominations; 2 wins)
2011:
The Boy and the Toy (by SH & Lucia Masciullo) — children's fiction (told primarily through pictures) — winner

2001:
Thursday's Child — young adult novel — winner

Harwood, John (1 nomination; 1 win)
2009:
The Séance — horror novel — winner

Hawke, Sam (1 nomination; 1 win)
2019:
City of Lies — fantasy novel — winner (tie)

Haynes, Simon (2 nominations; 1 win)
2002:
“Sleight of Hand” — horror short story — winner

Healey, Karen (2 nominations; 1 win)
2011:
Guardian of the Dead — young adult novel — winner

Hearn, Lian (3 nominations; 1 win)
2008:
Heaven's Net Is Wide — fantasy novel — winner

Helene, Talie (5 nominations; 1 win)
2014:
The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2012 (Liz Grzyb & TH, eds.) — anthology — winner (tie)

Hogan, Mitchell (1 nomination; 1 win)
2014:
A Crucible of Souls — fantasy novel — winner

Höst, Andrea K (5 nominations; 1 win)
2017:
“Forfeit” — fantasy novella — winner

Isle, Sue (6 nominations; 2 wins)
2012:
“Nation of the Night” — young adult short story — winner

2002:
“The Woman of Endor” — fantasy short story — winner

Jablon, Marianne S. (1 nomination; 1 win)
2011:
Wings of Fire (Jonathan Strahan & MSJ, eds.) — anthology — winner

Jamieson, Trent (10 nominations; 4 wins)
2016:
Day Boy — horror novel — winner

2016:
Day Boy — fantasy novel — winner

2009:
“Cracks” — young adult short story — winner

2006:
“Slow and Ache” — sf short story — winner

Jinks, Catherine (5 nominations; 1 win)
1998:
Eye to Eye — young adult novel — winner (tie)

Jurevicius, Nathan (1 nomination; 1 win)
2010:
Scarygirl — illustrated book/graphic novel — winner

Kalin, Deborah (7 nominations; 2 wins)
2016:
“The Miseducation of Mara Lys” — horror novella — winner

2016:
“The Miseducation of Mara Lys” — young adult short story — winner

Kane, Kim (1 nomination; 1 win)
2017:
When the Lyrebird Calls — children's fiction — winner

Katz, Louise (2 nominations; 2 wins)
2005:
“Weavers of Twilight” — fantasy short story — winner (tie)

2002:
The Other Face of Janus — young adult novel — winner

Kaufman, Amie (12 nominations; 3 wins)
2017:
Gemima: Illuminae Files 2 (by AK & Jay Kristoff) — sf novel — winner

2016:
Illuminae (by AK & Jay Kristoff) — sf novel — winner

2014:
These Broken Stars (by AK & Meagan Spooner) — young adult novel — winner (tie)

Kelleher, Victor (7 nominations; 1 win)
2004:
Born of the Sea — horror novel — winner

Kowalski, David (2 nominations; 2 wins)
2008:
The Company of the Dead — sf novel — winner

2008:
The Company of the Dead — Golden Aurealis novel — winner

Krasnostein, Alisa (5 nominations; 3 wins)
2017:
Year's Best YA Speculative Fiction 2015 (Julia Rios & AK, eds.) — anthology — winner

2015:
Kaleidoscope: Diverse YA Science Fiction and Fantasy Stories (AK & Julia Rios, eds.) — anthology — winner

2012:
Galactic Suburbia podcast (by AK, Alex Pierce, Tansy Rayner Roberts & Andrew Finch) — Peter McNamara Convenors' Award — winner

Kristoff, Jay (13 nominations; 6 wins)
2019:
Lifel1k3 — sf novel — winner

2018:
Godsgrave — fantasy novel — winner

2017:
Gemima: Illuminae Files 2 (by Amie Kaufman & JK) — sf novel — winner

2017:
Nevernight — fantasy novel — winner

2016:
Illuminae (by Amie Kaufman & JK) — sf novel — winner

2014:
The Last Stormdancer — fantasy short story — winner

Kwaymullina, Ambelin (3 nominations; 1 win)
2019:
Catching Teller Crow (by AK & Ezekiel Kwaymullina) — young adult novel — winner

Kwaymullina, Ezekiel (1 nomination; 1 win)
2019:
Catching Teller Crow (by Ambelin Kwaymullina & EK) — young adult novel — winner

Lake, David J. (1 nomination; 1 win)
1999:
“The Truth About Weena” — sf short story — winner

Lanagan, Margo (29 nominations; 9 wins)
2013:
“Bajazzle” — fantasy short story — winner

2013:
Sea Hearts — fantasy novel — winner

2013:
Sea Hearts — young adult novel — winner (tie)

2013:
“Significant Dust” — sf short story — winner

2011:
“A Thousand Flowers” — young adult short story — winner

2007:
“A Fine Magic” — fantasy short story — winner

2005:
“Singing My Sister Down” — young adult short story — winner

2005:
“Singing My Sister Down” — Golden Aurealis short story — winner

2001:
“The Queen's Notice” — young adult short story — winner

Larbalestier, Justine (5 nominations; 1 win)
2015:
Razorhurst — horror novel — winner

Larke, Glenda (11 nominations; 1 win)
2016:
The Watergivers: The Last Stormlord (2009), Stormlord Rising (2010), Stormlord’s Exile (2011) — Sara Douglass Book Series — winner

Lawson, Chris (3 nominations; 1 win)
2000:
“Written in Blood” — sf short story — winner

Lewis, Maria (2 nominations; 1 win)
2019:
The Witch Who Courted Death — fantasy novel — winner (tie)

Lindsay, Ryan K. (1 nomination; 1 win)
2017:
Negative Space — graphic novel/illustrated work — winner

Love, Rosaleen (3 nominations; 1 win)
2006:
“Once Giants Roamed the Earth” — fantasy short story — winner (tie)

Luckett, Dave (6 nominations; 2 wins)
2000:
A Dark Victory — young adult novel — winner

1999:
A Dark Winter — fantasy novel — winner (tie)

Madson, Devin (2 nominations; 1 win)
2018:
In Shadows We Fall — fantasy novella — winner

Maloney, Geoffrey (6 nominations; 1 win)
2001:
“The World According to Kipling (A Plain Tale from the Hills)” — fantasy short story — winner

Marchetta, Melina (2 nominations; 1 win)
2009:
Finnikin of the Rock — young adult novel — winner

Marillier, Juliet (17 nominations; 5 wins)
2015:
Dreamer's Pool — fantasy novel — winner

2014:
“By Bone-Light” — young adult short story — winner

2007:
Wildwood Dancing — fantasy novel — winner

2006:
Blade of Fortriu — fantasy novel — winner

2001:
Son of the Shadows — fantasy novel — winner

Masciullo, Lucia (1 nomination; 1 win)
2011:
The Boy and the Toy (by Sonya Hartnett & LM) — children's fiction (told primarily through pictures) — winner

Mason, Chris (2 nominations; 1 win)
2018:
“The Stairwell” — horror novella — winner

Masson, Sophie (6 nominations; 1 win)
2003:
The Hand of Glory — young adult novel — winner

Matthews, Robbie (2 nominations; 1 win)
2003:
Robbie Matthews, for his important contribution to local genre publishing both with the Canberra Speculative Fiction Guild and Andromeda Spaceways Inflight Magazine — Peter McNamara Convenors' Award — winner

McArthur, Maxine (1 nomination; 1 win)
2005:
Less Than Human — sf novel — winner

McBride, Marc (4 nominations; 2 wins)
2008:
World of Monsters — children's short fiction — winner (tie)

2002:
Emily Rodda & Marc McBride, for The Deltora Quest series and The Deltora Book of Monsters (Scholastic) — Convenors' Award — winner (tie)

McCann, A. L. (1 nomination; 1 win)
2003:
The White Body of Evening — horror novel — winner

McConnochie, Mardi (1 nomination; 1 win)
2007:
Melissa Queen of Evil — children's novel — winner

McDermott, Kirstyn (12 nominations; 4 wins)
2017:
“Burnt Sugar” — horror novella — winner

2013:
Perfections — horror novel — winner

2011:
Madigan Mine — horror novel — winner

2009:
“Painlessness” — horror short story — winner

McGahan, Andrew (3 nominations; 1 win)
2010:
Wonders of a Godless World — sf novel — winner

McHugh, Ian (7 nominations; 1 win)
2010:
“Once a Month, On a Sunday” — fantasy short story — winner (tie)

McKinlay, Meg (2 nominations; 1 win)
2016:
A Single Stone — children's fiction — winner

McMullen, Sean (10 nominations; 3 wins)
2003:
“Walk to the Full Moon” — sf short story — winner

2001:
The Miocene Arrow — sf novel — winner

1999:
The Centurion's Empire — sf novel — winner

McNamara, Peter (1 nomination; 1 win)
2002:
Peter McNamara, for his outstanding contribution to speculative fiction — Convenors' Award — winner (tie)

Merrick, Helen (1 nomination; 1 win)
2011:
Peter McNamara Convenors' Award — winner

Molloy, Tim (3 nominations; 1 win)
2015:
Mr Unpronounceable and the Sect of the Bleeding Eye — graphic novel/illustrated work — winner

Moriarty, Jaclyn (4 nominations; 1 win)
2015:
The Cracks in the Kingdom — young adult novel — winner

Murphy, Lois (1 nomination; 1 win)
2018:
Soon — horror novel — winner

Murray, Kirsty (2 nominations; 1 win)
2014:
The Four Seasons of Lucy McKenzie — children's fiction — winner

Murray, Samantha (2 nominations; 1 win)
2017:
“Of Sight, of Mind, of Heart” — sf short story — winner

Napper, T. R. (1 nomination; 1 win)
2017:
“Flame Trees” — horror short story — winner

Near, Allyse (2 nominations; 2 wins)
2014:
Fairytales for Wilde Girls — horror novel — winner

2014:
Fairytales for Wilde Girls — young adult novel — winner (tie)

Night Terrace (1 nomination; 1 win)
2015:
Convenors' Award — winner

Nix, Garth (29 nominations; 13 wins)
2019:
“The Staff in the Stone” — fantasy novella — winner

2018:
“Conversations with an Armoury” — sf short story — winner

2016:
“By Frogsled and Lizardback to Outcast Venusian Lepers” — sf novella — winner

2016:
To Hold the Bridge — collection — winner

2008:
“Sir Hereward and Mister Fitz Go to War Again” — fantasy short story — winner

2006:
“Nicholas Sayre and the Creature in the Case” — young adult short story — winner

2006:
“Nicholas Sayre and the Creature in the Case” — Golden Aurealis short story — winner

2006:
The Keys to the Kingdom, Book 3: Drowned Wednesday — children's long fiction — winner

2004:
Abhorsen (Book 3 of The Old Kingdom Trilogy) — young adult novel — winner (tie)

2004:
Abhorsen — fantasy novel — winner

2004:
The Keys to the Kingdom, Book 1: Mister Monday (Keys of the Kingdom Book 1) — children's long fiction — winner

1996:
Sabriel — young adult novel — winner (tie)

1996:
Sabriel — fantasy novel — winner

no award (8 nominations; 8 wins)
2004:
young adult short story — winner

2003:
fantasy short story — winner

2003:
young adult short story — winner

2000:
young adult short story — winner

1999:
horror novel — winner

1999:
young adult short story — winner

1997:
horror novel — winner

1996:
young adult short story — winner

Odgers, Sally (1 nomination; 1 win)
2002:
Candle Iron — children's long fiction — winner

O'Malley, Daniel (2 nominations; 1 win)
2013:
The Rook — sf novel — winner

O'Meara, Shauna (3 nominations; 1 win)
2019:
“The Sea-Maker of Darmid Bay” — young adult short story — winner

Orman, Kate (6 nominations; 1 win)
2004:
Fallen Gods (by Jonathan Blum & KO) — sf novel — winner

Parisi, Susan (1 nomination; 1 win)
2008:
Blood of Dreams — horror novel — winner

Payne, Francis (1 nomination; 1 win)
1996:
Olympia — horror short story — winner

Peterson, Laura (1 nomination; 1 win)
2009:
Escape!, Under Siege, Race to the Ruins, The Heavy Crown (The Wolf Kingdom series) (by Richard Harland, illustrated by LP) — children's illustrated work/picture book — winner

Pierce, Alexandra (1 nomination; 1 win)
2012:
Galactic Suburbia podcast (by Alisa Krasnostein, AP, Tansy Rayner Roberts & Andrew Finch) — Peter McNamara Convenors' Award — winner

Pillar, Amanda (4 nominations; 1 win)
2016:
Bloodlines — anthology — winner

Prior, Natalie Jane (4 nominations; 1 win)
2004:
Lily Quench and the Lighthouse of Skellig Mor — children's short fiction — winner

Randall, Justin (3 nominations; 2 wins)
2018:
Changing Ways: Book 3 — graphic novel/illustrated work — winner

2011:
Changing Ways Book 1 — illustrated book/graphic novel — winner

Rawson, Jane (2 nominations; 1 win)
2018:
From the Wreck — sf novel — winner

Rios, Julia (2 nominations; 2 wins)
2017:
Year's Best YA Speculative Fiction 2015 (JR & Alisa Krasnostein, eds.) — anthology — winner

2015:
Kaleidoscope: Diverse YA Science Fiction and Fantasy Stories (Alisa Krasnostein & JR, eds.) — anthology — winner

Roberts, Tansy Rayner (21 nominations; 6 wins)
2018:
Girl Reporter — sf novella — winner

2018:
Girl Reporter — young adult short story — winner

2018:
“The Curse Is Come Upon Me, Cried” — fantasy short story — winner

2018:
The Fictional Mother — Convenors' Award — winner

2012:
Galactic Suburbia podcast (by Alisa Krasnostein, Alex Pierce, TRR & Andrew Finch) — Peter McNamara Convenors' Award — winner

2011:
Power and Majesty — fantasy novel — winner

Rodda, Emily (8 nominations; 2 wins)
2009:
The Wizard of Rondo — children's novel — winner

2002:
Emily Rodda & Marc McBride, for The Deltora Quest series and The Deltora Book of Monsters (Scholastic) — Convenors' Award — winner (tie)

Routley, Jane (3 nominations; 2 wins)
2000:
Aramaya — fantasy novel — winner

1999:
Fire Angels — fantasy novel — winner (tie)

Russon, Penni (3 nominations; 2 wins)
2019:
The Endsister — children's fiction — winner

2012:
Only Ever Always — young adult novel — winner

Ryan, Jackie (1 nomination; 1 win)
2014:
Burger Force — illustrated book/graphic novel — winner (tie)

Shallcross, Leife (1 nomination; 1 win)
2017:
“Pretty Jennie Greenteeth” — young adult short story — winner

Simpson, Alfie (3 nominations; 1 win)
2019:
“Sub-Urban” — horror short story — winner

Slatter, Angela (24 nominations; 6 wins)
2017:
Winter Children — collection — winner

2015:
Home and Hearth — horror short story — winner

2015:
“St Dymphna's School for Poison Girls” — fantasy short story — winner

2015:
The Female Factory (by Lisa L. Hannett & AS) — collection — winner

2011:
“The February Dragon” (by L. L. Hannett & AS) — fantasy short story — winner (tie)

2011:
The Girl with No Hands — collection — winner

Smith, J. Ashley (5 nominations; 2 wins)
2019:
“The Further Shore” — fantasy short story — winner

2018:
“Old Growth” — horror short story — winner

Sparks, Cat (14 nominations; 6 wins)
2019:
The 21st Century Catastrophe — Convenors' Award — winner (tie)

2010:
“Seventeen” — young adult short story — winner

2009:
“Sammarynda Deep” — fantasy short story — winner

2008:
“Hollywood Roadkill” — sf short story — winner

2008:
“Hollywood Roadkill” — Golden Aurealis short story — winner

2005:
Peter McNamara Convenors' Award — winner

Spooner, Meagan (4 nominations; 1 win)
2014:
These Broken Stars (by Amie Kaufman & MS) — young adult novel — winner (tie)

Spudvilas, Anne (2 nominations; 1 win)
2007:
Woolvs in the Sitee (by Margaret Wild & AS) — children's short fiction — winner (tie)

Starke, Ruth (1 nomination; 1 win)
1998:
“The Twist in the Tale” — young adult short story — winner

Stephenson, Robert N. (1 nomination; 1 win)
2012:
“Rains of la Strange” — sf short story — winner

Stewart, Briony (1 nomination; 1 win)
2008:
Kumiko and the Dragon — children's short fiction — winner (tie)

Stone, Grant (1 nomination; 1 win)
2006:
Peter McNamara Convenors' Award — winner

Strahan, Jonathan (21 nominations; 6 wins)
2019:
The Best Science Fiction & Fantasy of the Year Volume Twelve — anthology — winner

2018:
Infinity Wars — anthology — winner

2013:
The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume Six — anthology — winner

2011:
Wings of Fire (JS & Marianne S. Jablon, eds.) — anthology — winner

2010:
Eclipse Three — anthology — winner

2009:
The Starry Rift — anthology — winner

Sussex, Lucy (9 nominations; 2 wins)
2004:
“La Sentinelle” — fantasy short story — winner

1998:
“Merlusine” — fantasy short story — winner

Tambour, Anna (3 nominations; 1 win)
2008:
“The Jeweller of Second-Hand Roe” — horror short story — winner

Tan, Shaun (10 nominations; 8 wins)
2019:
Cicada — graphic novel/illustrated work — winner

2019:
Tales from the Inner City — collection — winner

2016:
The Singing Bones — graphic novel/illustrated work — winner

2009:
Tales from Outer Suburbia — illustrated book/graphic novel — winner

2007:
The Arrival — Golden Aurealis short story — winner

2007:
The Arrival — young adult short story — winner

2001:
The Lost Thing — Convenors' Award — winner (tie)

1999:
Shaun Tan, for artwork in The Rabbits — Convenors' Award — winner

Tanner, Lian (6 nominations; 2 wins)
2012:
City of Lies — children's fiction (told primary through words) — winner

2011:
The Keepers — children's fiction (told primary through words) — winner

Taylor, Tom (3 nominations; 2 wins)
2014:
The Deep Vol. 2: The Vanishing Island (by TT & James Brouwer) — illustrated book/graphic novel — winner (tie)

2012:
The Deep: Here Be Dragons (by TT (author) and James Brouwer (illustrator)) — illustrated book/graphic novel — winner (tie)

Thompson, Colin (2 nominations; 1 win)
2005:
How To Live Forever — children's long fiction — winner

Townsend, Jessica (1 nomination; 1 win)
2018:
Nevermoor — children's fiction — winner

Wang, Gabrielle (4 nominations; 2 wins)
2010:
A Ghost in My Suitcase — children's novel — winner

2003:
In the Garden of Empress Cassia — children's long fiction — winner

Warren, Kaaron (25 nominations; 6 wins)
2019:
“Crisis Apparition” — horror novella — winner

2019:
Tide of Stone — horror novel — winner

2017:
The Grief Hole — horror novel — winner

2014:
“Air, Water and the Grove” — sf short story — winner

2013:
“Sky” — horror short story — winner

1999:
“A Positive” — horror short story — winner

Webb, Janeen (8 nominations; 1 win)
1998:
“Niagara Falling” (by JW & Jack Dann) — sf short story — winner

Wessely, Tehani (6 nominations; 1 win)
2014:
One Small Step: An Anthology of Discoveries — anthology — winner (tie)

Westerfeld, Scott (10 nominations; 2 wins)
2010:
Leviathan — young adult novel — winner

2005:
Midnighters, Book One: The Secret Hour — young adult novel — winner

Westwood, Kim (5 nominations; 2 wins)
2012:
The Courier's New Bicycle — sf novel — winner

2003:
“Oracle” — horror short story — winner

White, Jen (3 nominations; 1 win)
2019:
“The Astronaut” — sf short story — winner

Wild, Margaret (2 nominations; 1 win)
2007:
Woolvs in the Sitee (by MW & Anne Spudvilas) — children's short fiction — winner (tie)

Wilkins, Kim (18 nominations; 7 wins)
2019:
Genre Worlds: Australian Popular Fiction in the 21st Century (by KW, Lisa Fletcher & Beth Driscoll) — Convenors' Award — winner (tie)

2018:
The Silver Well (by Kate Forsyth & KW) — collection — winner

2014:
“The Year of Ancient Ghosts” — horror short story — winner

2002:
Angel of Ruin — horror novel — winner

2001:
The Resurrectionists — horror novel — winner

1998:
The Infernal — fantasy novel — winner

1998:
The Infernal — horror novel — winner

Wilkinson, Carole (5 nominations; 2 wins)
2015:
Shadow Sister: Dragon Keeper #5 — children's fiction — winner

2004:
Dragonkeeper — young adult novel — winner (tie)

Williams, Sean (28 nominations; 9 wins)
2016:
“All the Wrong Places” — sf short story — winner

2009:
Magic Dirt: The Best of Sean Williams (by SW, edited by Russell B. Farr) — collection — winner

2007:
“The Seventh Letter” — sf short story — winner

2005:
The Crooked Letter — fantasy novel — winner

2003:
The Storm Weaver and the Sand — fantasy novel — winner

2002:
The Dark Imbalance (by SW & Shane Dix) — sf novel — winner

2000:
“Atrax” (by SW & Simon Brown) — horror short story — winner

1997:
Metal Fatigue — sf novel — winner

1997:
“Passing the Bone” — horror short story — winner

Wollman, Steven (1 nomination; 1 win)
2002:
Dreamwalker (by Isobelle Carmody, illustrated by SW) — young adult short story — winner

Woolman, Steven (1 nomination; 1 win)
2005:
Beneath the Surface (by Gary Crew & SW) — children's short fiction — winner



Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Sunday 5 May 2019 at 16:56 PT