Bram Stoker Awards All Nominees


science fiction awards database




























































































Shirley Jackson <— Overview thread —> Sturgeon

  Bram Stoker Awards  
2030 2029 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991
1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981
Ackerman, Forrest J (1 nomination; 1 win)
1997:
life achievement — winner

Adams, Benjamin (1 nomination)
2003:
Children of Cthulhu (John Pelan & BA, eds.) — anthology — nomination

Adda, Fabien (1 nomination)
2014:
The Returned: “The Horde” (by FA & Fabrice Gobert) — screenplay — nomination

Addison, Linda (8 nominations; 6 wins)
2020:
The Place of Broken Things (by LA & Alessandro Manzetti) — poetry collection — winner

2018:
lifetime achievement — winner

2018:
Sycorax's Daughters (Kinitra Brooks, LA & Susana Morris, eds.) — anthology — nomination

2014:
Four Elements (by Marge Simon, Rain Graves, Charlee Jacob & LA) — poetry collection — winner

2013:
Dark Duet (by LA & Stephen M. Wilson) — poetry collection — nomination

2012:
How to Recognize a Demon Has Become Your Friend — poetry collection — winner

2008:
Being Full of Light, Insubstantial — poetry — winner (tie)

2002:
Consumed, Reduced to Beautiful Grey Ashes — poetry collection — winner

Ahmed, Saladin (1 nomination)
2019:
Abbott (by SA, Sami Kivela & Jason Wordie) — graphic novel — nomination

Ainsworth, Gill (1 nomination)
2007:
Aegri Somnia: The Apex Featured Writer Anthology (Jason Sizemore & GA, eds.) — anthology — nomination

Alameda, Courtney (1 nomination)
2016:
Shutter — first novel — nomination

Alexander, Maria (3 nominations; 2 wins)
2017:
Snowed — young-adult novel — winner

2015:
Mr. Wicker — first novel — winner

2012:
At Louche Ends — poetry collection — nomination

Alexie, Sherman (1 nomination)
1994:
“Distances” — short story — nomination

Amano, Yoshitaka (1 nomination; 1 win)
2000:
The Sandman: The Dream Hunters (by Neil Gaiman, illustrated by YA) — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — winner

Amaris, Scarlett (1 nomination)
2021:
Color Out of Space (by SA & Richard Stanley) — screenplay — nomination

Amenabar, Alejandro (1 nomination)
2002:
The Others — screenplay — nomination

Amor, Gemma (1 nomination)
2020:
Dear Laura — first novel — nomination

Anderson, Kevin J. (1 nomination)
1989:
Resurrection, Inc. — first novel — nomination

Anderson, Melanie R. (1 nomination; 1 win)
2020:
Monster, She Wrote: The Women Who Pioneered Horror and Speculative Fiction (by Lisa Kröger & MRA) — nonfiction — winner

Andersson, C. Dean (1 nomination)
2008:
“The Death Wagon Rolls On By” — short fiction — nomination

Anker, Roger (1 nomination; 1 win)
1989:
Charles Beaumont: Selected Stories (by Charles Beaumont, edited by RA) — collection — winner

Aragones, Sergio (1 nomination)
1999:
Sergio Aragones' Dia de les Muertos (Day of the Dead) (by SA & Mark Evanier) — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

Archer, Steven (1 nomination)
2021:
The Masque of the Red Death — graphic novel — nomination

Arcuri, Meghan (1 nomination)
2021:
“Am I Missing the Sunlight?” — short fiction — nomination

Arnzen, Michael A. (8 nominations; 4 wins)
2008:
Proverbs for Monsters — collection — winner (tie)

2006:
Freakcidents — poetry collection — winner (tie)

2005:
100 Jolts: Shockingly Short Stories — fiction collection — nomination

2005:
The Goreletter — alternative forms — nomination

2004:
Gorelets: Unpleasant Poems — poetry collection — nomination

2004:
The Goreletter (http://www.gorelets.com) — alternative forms — winner

2001:
Paratabloids — poetry collection — nomination

1995:
Grave Markings — first novel — winner

Aronofsky, Darren (1 nomination)
2001:
Requiem for a Dream (by DA & Hubert Selby, Jr.) — screenplay — nomination

Arruda, Michael (1 nomination)
2010:
Cinema Knife Fight (by L. L. Soares & MA) — nonfiction — nomination

Arvind, Ethan David (1 nomination)
2018:
Darkness Visible (by Mike Carey & EDA) — graphic novel — nomination

Ashley, Mike (1 nomination; 1 win)
1996:
The Supernatural Index (by MA & William G. Contento) — nonfiction — winner

Aster, Ari (2 nominations)
2020:
Midsommar — screenplay — nomination

2019:
Hereditary — screenplay — nomination

Audsley, Emma (2 nominations)
2016:
Horror 201: The Silver Scream (Joe Mynhardt & EA, eds.) — nonfiction — nomination

2015:
Horror 101: The Way Forward (by Joe Mynhardt & EA) — nonfiction — nomination

Averill, Meredith (1 nomination; 1 win)
2019:
The Haunting of Hill House: “The Bent-Neck Lady” — screenplay — winner

Azzarello, Brian (2 nominations)
2019:
Moonshine Vol. 2: Misery Train (by BA & Eduardo Risso) — graphic novel — nomination

2002:
“Freezes Over” — illustrated narrative — nomination

Bailey, Dale (1 nomination)
2014:
“The Bluehole” — long fiction — nomination

Bailey, Michael (8 nominations; 1 win)
2021:
Miscreations: Gods, Monstrosities & Other Horrors (MB & Doug Murano, eds.) — anthology — nomination

2019:
Our Children, Our Teachers — long fiction — nomination

2018:
“I Will Be the Reflection Until the End” — short fiction — nomination

2017:
Chiral Mad 3 — anthology — nomination

2017:
“Time is a Face on the Water” — short fiction — nomination

2016:
The Library of the Dead — anthology — winner

2015:
Qualia Nous — anthology — nomination

2014:
“Primal Tongue” — short fiction — nomination

Bakis, Kirsten (1 nomination; 1 win)
1998:
Lives of the Monster Dogs — first novel — winner

Ball, Alan (1 nomination)
2012:
True Blood: “Spellbound” — screenplay — nomination

Ballingrud, Nathan (1 nomination)
2014:
North American Lake Monsters — collection — nomination

Ballon, Bruce (2 nominations)
2004:
“From the Files of Matthews Gentech” — alternative forms — nomination

2002:
Unseen Masters — alternative forms — nomination

Bannatyne, Lesley Pratt (1 nomination)
2012:
Halloween Nation: Behind the Scenes of America's Fright Night — nonfiction — nomination

Barker, Clive (6 nominations; 2 wins)
2016:
The Scarlet Gospels — novel — nomination

2013:
lifetime achievement — winner

2006:
“Haeckel's Tale” — short fiction — nomination

2005:
Abarat: Days of Magic, Nights of War — work for younger readers — winner (tie)

2003:
Abarat — work for younger readers — nomination

1988:
The Damnation Game — first novel — nomination

Barker, J. D. (2 nominations)
2019:
Dracul (by Dacre Stoker & JDB) — novel — nomination

2015:
Foresake — first novel — nomination

Barnes, Alan (1 nomination)
1998:
The Hammer Story (by Marcus Hearn & AB) — nonfiction — nomination

Barnett, Barbara (1 nomination)
2017:
The Apothecary's Curse — first novel — nomination

Barrett, Michael (1 nomination)
1994:
The Diary of Jack the Ripper (by Shirley Harrison & MB) — nonfiction book — nomination

Barron, Diana (1 nomination)
2002:
Phantom Feast — first novel — nomination

Barron, Laird (5 nominations; 1 win)
2017:
Swift to Chase — collection — nomination

2014:
The Beautiful Thing That Awaits Us All and Other Stories — collection — winner

2011:
Occultation — collection — nomination

2008:
The Imago Sequence and Other Stories — collection — nomination

2007:
“Hallucigenia” — long fiction — nomination

Barron, Neil (1 nomination)
1991:
Horror Literature: A Reader's Guide — nonfiction book — nomination

Bashman, Janice Gable (1 nomination)
2011:
Wanted Undead or Alive (by Jonathan Maberry & JGB) — nonfiction — nomination

Beai, Steve (1 nomination)
2000:
Widow's Walk — first novel — nomination

Beal, Eleanor (1 nomination)
2020:
Horror and Religion: New Literary Approaches to Theology, Race, and Sexuality (EB & Jonathan Greenaway, eds.) — nonfiction — nomination

Beaumont, Charles (1 nomination; 1 win)
1989:
Charles Beaumont: Selected Stories (by CB, edited by Roger Anker) — collection — winner

Beck, Scott (1 nomination)
2019:
A Quiet Place (by Bryan Woods, SB & John Krasinski) — screenplay — nomination

Belford, Barbara (1 nomination)
1997:
Bram Stoker: A Biography of the Author of Dracula — nonfiction — nomination

Benson, Amber (1 nomination)
2004:
“Ghosts of Albion” (by Christopher Golden & AB) — alternative forms — nomination

Berliner, Janet (1 nomination; 1 win)
1998:
Children of the Dusk (by JB & George Guthridge) — novel — winner

Bérubé, Amelinda (1 nomination)
2020:
Here There Are Monsters — young-adult novel — nomination

Bible, Jake (1 nomination)
2015:
Intentional Haunting — young-adult novel — nomination

Billson, Anne (1 nomination)
1994:
Suckers — first novel — nomination

Bird, Allyson (1 nomination; 1 win)
2012:
Isis Unbound — first novel — winner

Bismuth, Pierre (1 nomination; 1 win)
2005:
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (by Charlie Kaufman, Michel Gondry & PB) — screenplay — winner (tie)

Bissette, Stephen R. (1 nomination; 1 win)
1993:
“Aliens: Tribes” — novelette — winner (tie)

Blatty, William Peter (1 nomination; 1 win)
1998:
life achievement — winner

Bleiler, Richard (1 nomination)
2003:
Supernatural Fiction Writers: Contemporary Fantasy and Horror, Second Edition — nonfiction — nomination

Bloch, Robert (5 nominations; 3 wins)
1999:
Robert Bloch's Psychos — anthology — nomination

1995:
The Early Fears — collection — winner

1995:
“The Scent Of Vinegar” — novelette — winner

1994:
Once Around the Bloch: An Unauthorized Autobiography — nonfiction book — winner

1988:
Midnight Pleasures — collection — nomination

Bloom, Clive (1 nomination)
1999:
Gothic Horror: A Reader's Guide from Poe to King and Beyond — nonfiction — nomination

Blumlein, Michael (2 nominations)
1991:
“Bestseller” — novella/novelette — nomination

1991:
The Brains of Rats — collection — nomination

Boccacino, Michael (1 nomination)
2013:
Charlotte Markham and the House of Darklings — first novel — nomination

Bodner, Hal (2 nominations)
2017:
“A Rift in Reflection” — short fiction — nomination

2015:
“Hot Tub” — short fiction — nomination

Bonansinga, Jay R. (1 nomination)
1995:
The Black Mariah — first novel — nomination

Borderlands Press (1 nomination; 1 win)
2016:
specialty press award — winner

Boston, Bruce (18 nominations; 4 wins)
2019:
Artifacts — poetry collection — nomination

2018:
Visions of the Mutant Rain Forest (by Robert Frazier & BB) — poetry collection — nomination

2017:
Sacrificial Nights (by BB & Alessandro Manzetti) — poetry collection — nomination

2016:
Resonance Dark and Light — poetry collection — nomination

2014:
Dark Roads: Selected Long Poems 1971-2012 — poetry collection — nomination

2013:
Notes from the Shadow City (by BB & Gary William Crawford) — poetry collection — nomination

2013:
“Surrounded by the Mutant Rain Forest” — short fiction — nomination

2012:
Surrealities — poetry collection — nomination

2011:
Dark Matters — poetry collection — winner

2010:
Double Visions — poetry — nomination

2010:
North Left of Earth — poetry — nomination

2009:
The Nightmare Collection — poetry — winner

2008:
The Guardener's Tale — novel — nomination

2007:
Shades Fantastic — poetry — winner

2004:
Pitchblende — poetry collection — winner

2003:
Night Smoke (by BB & Marge Simon) — poetry collection — nomination

2002:
White Space — poetry collection — nomination

2001:
The Complete Accursed Wives — poetry collection — nomination

Bowen, Gary (1 nomination)
1996:
Diary of a Vampire — first novel — nomination

Boyens, Philippa (1 nomination)
2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by PB, Peter Jackson & Fran Walsh) — screenplay — nomination

Bradbury, Ray (5 nominations; 2 wins)
2003:
One More for the Road — fiction collection — winner

2002:
From the Dust Returned — novel — nomination

1989:
life achievement — winner

1989:
“The Thing at the Top of the Stairs” — short story — nomination

1989:
The Toynbee Convector — collection — nomination

Bradley, Scott (1 nomination)
2009:
The Book of Lists: Horror (Amy Wallace, Del Howison & SB, eds.) — nonfiction — nomination

Braudy, Leo (1 nomination)
2017:
Haunted: On Ghosts, Witches, Vampires, Zombies and Other Monsters of the Natural and Supernatural — nonfiction — nomination

Braunbeck, Gary A. (19 nominations; 7 wins)
2016:
Halfway Down the Stairs — collection — nomination

2016:
“Paper Cuts” — long fiction — nomination

2014:
“The Great Pity” — long fiction — winner

2011:
“Return to Mariabronn” — short fiction — nomination

2011:
To Each Their Darkness — nonfiction — winner

2009:
Coffin County — novel — nomination

2008:
“Afterward, There Will Be a Hallway” — long fiction — winner

2008:
Five Strokes to Midnight (GAB & Hank Schwaeble, eds.) — anthology — winner

2007:
Destinations Unknown — collection — winner

2007:
Prodigal Blues — novel — nomination

2006:
In the Midnight Museum — long fiction — nomination

2006:
Keepers — novel — nomination

2006:
We Now Pause for Station Identification — short fiction — winner

2005:
“Just Out of Reach” — short fiction — nomination

2004:
“Duty” — short fiction — winner

2004:
Fear in a Handful of Dust — nonfiction — nomination

2004:
Graveyard People: The Collected Cedar Hill Stories, Volume 1 — fiction collection — nomination

2001:
The Indifference of Heaven — novel — nomination

1998:
Things Left Behind — collection — nomination

Bray, Libba (1 nomination)
2013:
The Diviners — young-adult novel — nomination

Breedlove, Bill (1 nomination)
2009:
Like a Chinese Tattoo — anthology — nomination

Briggs, Joe Bob (2 nominations)
1991:
Joe Bob Goes Back to the Drive-In — nonfiction book — nomination

1988:
Joe Bob Goes to the Drive-In — nonfiction book — nomination

Brite, Poppy Z. (5 nominations)
2020:
Calcutta Horror (by Alessandro Manzetti, Stefano Cardoselli & PZB) — graphic novel — nomination

1997:
Exquisite Corpse — novel — nomination

1994:
Drawing Blood — novel — nomination

1993:
Lost Souls — first novel — nomination

1992:
“The Ash of Memory, the Dust of Desire” — short story — nomination

Brittany, Michele (1 nomination)
2018:
Horror in Space — nonfiction — nomination

Broaddus, Maurice (1 nomination)
2011:
Dark Faith (MB & Jerry Gordon, eds.) — anthology — nomination

Brock, Jason V (2 nominations)
2015:
A Darke Phantastique — anthology — nomination

2015:
Disorders of Magnitude — nonfiction — nomination

Brodman, Barbara (1 nomination)
2014:
Images of the Modern Vampire: The Hip and the Atavistic (BB & James E. Doan, eds.) — nonfiction — nomination

Brody, Jennifer (1 nomination)
2021:
Spectre Deep 6 (by JB & Jules Rivera) — graphic novel — nomination

Brook, Justin (1 nomination)
2010:
Stephen King: The Non-Fiction (by Rocky Wood & JB) — nonfiction — nomination

Brooks, Kinitra D. (2 nominations)
2018:
Searching for Sycorax — nonfiction — nomination

2018:
Sycorax's Daughters (KDB, Linda D. Addison & Susana Morris, eds.) — anthology — nomination

Brosgol, Vera (1 nomination)
2012:
Anya's Ghost — graphic novel — nomination

Browne, S. G. (1 nomination)
2010:
Breathers — first novel — nomination

Brownlow, Kevin (1 nomination)
1999:
Universal Horror — other media — nomination

Brozek, Jennifer (3 nominations)
2020:
A Secret Guide to Fighting Elder Gods — anthology — nomination

2017:
Last Days of Salton Academy — young-adult novel — nomination

2016:
Never Let Me Sleep — young-adult novel — nomination

Brubaker, Ed (1 nomination)
2014:
Fatale Book Three: West of Hell — graphic novel — nomination

Bryant, Edward (3 nominations)
1992:
Fetish — novella/novelette — nomination

1991:
“The Loneliest Number” — short story — nomination

1990:
“A Sad Last Love at the Diner of the Damned” — short story — nomination

Bunn, Cullen (5 nominations)
2020:
Bone Parish Vol. 2 (by CB, Jonah Scharf & Alex Guimarăes) — graphic novel — nomination

2019:
Bone Parish — graphic novel — nomination

2017:
Blood Feud — graphic novel — nomination

2016:
Harrow County, Vol. 1: Countless Haints — graphic novel — nomination

2013:
The Sixth Gun Volume 3: Bound — graphic novel — nomination

Burke, Kealan-Patrick (5 nominations; 1 win)
2013:
Thirty Miles South of Dry County — long fiction — nomination

2009:
The Number 121 to Pennsylvania — fiction collection — nomination

2006:
The Hides — first novel — nomination

2005:
Quietly Now: A Tribute to Charles L. Grant — anthology — nomination

2005:
“The Turtle Boy” — long fiction — winner

Burleson, Donald (1 nomination)
1997:
Flute Song — first novel — nomination

Burroughs, William S. (1 nomination)
1994:
“Death Fiend Guerrillas” — short story — nomination

Burt, Steve (2 nominations; 1 win)
2005:
Oddest Yet — work for younger readers — winner (tie)

2004:
Even Odder: More Stories To Chill The Heart — work for younger readers — nomination

Butler, Octavia E. (1 nomination; 1 win)
2018:
Kindred: A Graphic Novel Adaptation (by Damian Duffy & OEB) — graphic novel — winner

Byrne, John L. (1 nomination)
1989:
Fear Book — first novel — nomination

Cabeen, Robert Payne (2 nominations; 1 win)
2018:
Cold Cuts — first novel — winner

2015:
Fearworms: Selected Poems — poetry collection — nomination

Cacek, P. D. (6 nominations; 1 win)
2005:
The Wind Caller — novel — nomination

2000:
“The Grave” — short fiction — nomination

1999:
“Leavings” — long fiction — nomination

1999:
Leavings — collection — nomination

1999:
Night Prayers — first novel — nomination

1997:
“Metalica” — short story — winner

Cade, Octavia (1 nomination)
2020:
Mary Shelley Makes a Monster — poetry collection — nomination

Cadigan, Pat (1 nomination)
1990:
Patterns — collection — nomination

Cady, Jack (2 nominations; 1 win)
1997:
“Kilroy Was Here” — novelette — nomination

1994:
“The Night We Buried Road Dog” — novella — winner (tie)

Calen, Tom (1 nomination; 1 win)
2015:
(TC, Brock Cooper & Doug Murano) — Richard Laymon (president's award) — winner

Calvillo, Michael (1 nomination)
2008:
I Will Rise — first novel — nomination

Calvillo, Michael Louis (2 nominations)
2012:
7Brains — long fiction — nomination

2011:
Blood and Gristle — collection — nomination

Campbell, Bruce (1 nomination)
2002:
If Chins Could Kill: Confessions of a B Movie Actor — nonfiction — nomination

Campbell, Josh (1 nomination)
2017:
10 Cloverefield Lane (by JC, Damien Chazelle & Matthew Stuecken) — screenplay — nomination

Campbell, Ramsey (10 nominations; 3 wins)
2004:
Gathering the Bones (Jack Dann, Dennis Etchison & RC, eds.) — anthology — nomination

2004:
Told by the Dead — fiction collection — nomination

2003:
Ramsey Campbell, Probably: Essays on Horror and Sundry Fantasies — nonfiction — winner

2001:
Silent Children — novel — nomination

2000:
“The Entertainment” — short fiction — nomination

1999:
life achievement — winner

1998:
“The Word” — long fiction/novelette — nomination

1994:
Alone with the Horrors — collection — winner

1992:
Waking Nightmares — collection — nomination

1988:
Scared Stiff, Tales of Sex and Death — collection — nomination

Cannon, Peter (1 nomination)
1990:
H.P. Lovecraft — nonfiction book — nomination

Cantrell, Lisa W. (1 nomination; 1 win)
1988:
The Manse — first novel — winner

Carbone, Tracy L. (1 nomination)
2012:
Epitaphs: The Journal of the New England Horror Writers — anthology — nomination

Cardinal, Ann Dávila (1 nomination)
2020:
Five Midnights — young-adult novel — nomination

Cardoselli, Stefano (2 nominations)
2021:
Her Life Matters: (Or Brooklyn Frankenstein) (by Alessandra Manzetti & SC) — graphic novel — nomination

2020:
Calcutta Horror (by Alessandro Manzetti, SC & Poppy Z. Brite) — graphic novel — nomination

Carey, Mike (1 nomination)
2018:
Darkness Visible (by MC & Ethan David Arvind) — graphic novel — nomination

Carpenter, John (1 nomination; 1 win)
2008:
lifetime achievement — winner

Carr, Caleb (1 nomination)
1995:
The Alienist — novel — nomination

Carroll, Emily (1 nomination)
2015:
Through the Woods — graphic novel — nomination

Carroll, Jonathan (4 nominations; 1 win)
2013:
The Woman Who Married a Cloud: Collected Stories — collection — nomination

1996:
The Panic Hand — collection — winner

1995:
From the Teeth of Angels — novel — nomination

1988:
“Friend's Best Man” — short story — nomination

Castle, Mort (10 nominations; 3 wins)
2016:
Shadow Show: Stories in Celebration of Ray Bradbury (Sam Weller & MC, eds.) — graphic novel — winner

2013:
New Moon on the Water — collection — winner (tie)

2013:
Shadow Show (MC & Sam Weller, eds.) — anthology — winner

2010:
Dreaming Robot Monster — long fiction — nomination

2007:
“FYI” — short fiction — nomination

2006:
“As Others See Us” — short fiction — nomination

2003:
“Buckeye Jim in Egypt” — alternative forms — nomination

2003:
“Disappearances” — short fiction — nomination

2003:
Nations of the Living, Nations of the Dead — fiction collection — nomination

2002:
“I Am Your Need” — short fiction — nomination

Castro, Adam-Troy (3 nominations)
2012:
“Her Husband's Hands” — short fiction — nomination

2009:
The Shallow End of the Pool — long fiction — nomination

1996:
“Baby Girl Diamond” — novelette — nomination

Cave, Hugh B. (1 nomination; 1 win)
1991:
life achievement — winner

Cavelos, Jeanne (2 nominations)
2005:
The Many Faces of Van Helsing — anthology — nomination

1999:
The Science of the X-Files — nonfiction — nomination

Cavender, R. J. (4 nominations)
2014:
Horror Library: Volume 5 (RJC & Boyd E. Harris, eds.) — anthology — nomination

2013:
Horror for Good: A Charitable Anthology (Mark C. Scioneaux, RJC & Robert S. Wilson, eds.) — anthology — nomination

2011:
Horror Library IV (RJC & Boyd E. Harris, eds.) — anthology — nomination

2009:
Horror Library Volume 3 — anthology — nomination

Cesare, Adam (1 nomination)
2021:
Clown in a Cornfield — young-adult novel — nomination

Challis, Angela (1 nomination)
2011:
Macabre: A Journey Through Australia's Darkest Fears (AC & Marty Young, eds.) — anthology — nomination

Chambers, James (4 nominations; 2 wins)
2019:
A New York State of Fright (JC, April Grey & Robert Masterson, eds.) — anthology — nomination

2018:
“A Song Left Behind in the Aztakea Hills” — short fiction — nomination

2017:
Kolchak the Night Stalker: The Forgotten Lore of Edgar Allan Poe — graphic novel — winner

2013:
Richard Laymon (president's award) — winner

Chapman, Greg (2 nominations)
2020:
“The Book of Last Words” — short fiction — nomination

2017:
Hollow House — first novel — nomination

Charnas, Suzy McKee (1 nomination)
1992:
“Advocates” (by SMC & Chelsea Quinn Yarbro) — novella/novelette — nomination

Chazelle, Damien (1 nomination)
2017:
10 Cloverefield Lane (by Josh Campbell, DC & Matthew Stuecken) — screenplay — nomination

Chetwynd-Hayes, R. (1 nomination; 1 win)
1989:
life achievement — winner

Chiang, Ted (1 nomination)
2020:
Exhalation — collection — nomination

ChiZine Publications (1 nomination; 1 win)
2015:
specialty press award — winner

Chizmar, Richard T. (6 nominations; 1 win)
2017:
A Long December — collection — nomination

2005:
Shivers III — anthology — nomination

2003:
Shivers — anthology — nomination

2002:
Trick or Treat: A Collection of Halloween Novellas — anthology — nomination

1999:
The Best of Cemetery Dance — anthology — nomination

1998:
Cemetery Dance — specialty press award — winner

Clark, Alan M. (1 nomination)
2006:
Siren Promised (by AMC & Jeremy Robert Johnson) — first novel — nomination

Clark, G. O. (1 nomination)
2012:
Shroud of Night — poetry collection — nomination

Clark, Simon (1 nomination)
2001:
Nailed by the Heart — first novel — nomination

Clegg, Douglas (7 nominations; 1 win)
2005:
“A Madness of Starlings” — short fiction — nomination

2005:
The Machinery of Night — fiction collection — nomination

2004:
The Necromancer — long fiction — nomination

2003:
The Hour Before Dark — novel — nomination

2000:
The Nightmare Chronicles — collection — winner

1998:
“I Am Infinite, I Contain Multitudes” — short story — nomination

1990:
Goat Dance — first novel — nomination

Clement, Jemaine (1 nomination)
2016:
What We Do in the Shadows (by Taika Waititi & JC) — screenplay — nomination

Clover, Carol J. (1 nomination)
1993:
Men, Women, and Chain Saws — nonfiction book — nomination

Clute, John (1 nomination)
1998:
The Encyclopedia of Fantasy (JC & John Grant, eds.) — nonfiction — nomination

Coates, Deborah (1 nomination)
2013:
Wide Open — first novel — nomination

Cohen, Jon (1 nomination)
2003:
Minority Report (by Scott Frank & JC) — screenplay — nomination

Collings, Michael R. (3 nominations)
2017:
Corona Obscura — poetry collection — nomination

2013:
A Verse to Horrors — poetry collection — nomination

2013:
Writing Darkness — nonfiction — nomination

Collings, Michaelbrent (2 nominations)
2016:
The Deep — novel — nomination

2016:
The Ridealong — young-adult novel — nomination

Collins, Nancy A. (3 nominations; 1 win)
2003:
Knuckles and Tales — fiction collection — nomination

1997:
“The Thing from Lover's Lane” — novelette — nomination

1990:
Sunglasses After Dark — first novel — winner

Collins, Suzanne (1 nomination)
2013:
The Hunger Games (by Gary Ross, SC & Billy Ray) — screenplay — nomination

Condon, Bill (1 nomination; 1 win)
1999:
Gods and Monsters — screenplay — winner (tie)

Congreve, Bill (1 nomination)
2004:
Southern Blood: New Australian Tales of the Supernatural — anthology — nomination

Conley, Ralan (3 nominations)
2005:
Ralan.com — nonfiction — nomination

2004:
Ralan.com — nonfiction — nomination

2003:
Ralan.com — nonfiction — nomination

Conlon, Christopher (3 nominations; 1 win)
2012:
A Matrix of Angels — novel — nomination

2010:
He Is Legend: An Anthology Celebrating Richard Matheson — anthology — winner

2009:
Midnight on Mourn Street — first novel — nomination

Connolly, John (2 nominations)
2019:
Horror Express — nonfiction — nomination

2000:
Every Dead Thing — first novel — nomination

Connolly, Lawrence C. (1 nomination)
2012:
Voices: Tales of Horror — collection — nomination

Conspiracies (audio CD of F. Paul Wilson story) (1 nomination)
2000:
other media — nomination

Contento, William G. (1 nomination; 1 win)
1996:
The Supernatural Index (by Mike Ashley & WGC) — nonfiction — winner

Cooney, Michael (1 nomination)
2004:
Identity — screenplay — nomination

Cooper, Brock (1 nomination; 1 win)
2015:
(Tom Calen, BC & Doug Murano) — Richard Laymon (president's award) — winner

Cormack, Alex (1 nomination)
2021:
Road of Bones (by Rich Douek & AC) — graphic novel — nomination

Corman, Roger (1 nomination; 1 win)
1999:
life achievement — winner

Coscarelli, Don (1 nomination; 1 win)
2004:
Bubba Ho-Tep — screenplay — winner

Cosimano, Elle (1 nomination)
2017:
Holding Smoke — young-adult novel — nomination

Costello, Matthew J. (2 nominations)
1994:
The Seventh Guest — other media — nomination

1993:
Homecoming — novel — nomination

Cowen, David E. (1 nomination)
2019:
Bleeding Saffron — poetry collection — nomination

Crawford, Gary W. (1 nomination)
2006:
The Shadow City — poetry collection — nomination

Crawford, Gary William (4 nominations)
2014:
Ramsey Campbell: Critical Essays on the Modern Master of Horror — nonfiction — nomination

2013:
Notes from the Shadow City (by Bruce Boston & GWC) — poetry collection — nomination

2012:
Reflections in a Glass Darkly (by GWC, Jim Rockhill & Brian J. Showers) — nonfiction — nomination

2009:
The Phantom World — poetry — nomination

Crews, Harry (1 nomination)
1996:
“Becky Lives” — short story — nomination

Crichton, Michael (1 nomination)
1994:
Jurassic Park (by MC & David Koepp) — other media — nomination

Cronenberg, David (1 nomination)
2015:
Consumed — first novel — nomination

Crook, Tyler (1 nomination; 1 win)
2015:
Bad Blood (by Jonathan Maberry & TC) — graphic novel — winner

Curry, Chris (1 nomination)
1992:
Winter Scream (by CC & L. Dean James) — first novel — nomination

Cushing, Nicole (3 nominations; 1 win)
2017:
The Sadist's Bible — long fiction — nomination

2016:
Mr. Suicide — first novel — winner

2016:
The Mirrors — collection — nomination

D'Amato, Brian (1 nomination)
1993:
Beauty — first novel — nomination

Danielewski, Mark Z. (1 nomination)
2001:
House of Leaves — first novel — nomination

Dann, Jack (1 nomination)
2004:
Gathering the Bones (JD, Dennis Etchison & Ramsey Campbell, eds.) — anthology — nomination

Danvers, Dennis (1 nomination)
1992:
Wilderness — first novel — nomination

Darabont, Frank (1 nomination)
2000:
The Green Mile — screenplay — nomination

Datlow, Ellen (20 nominations; 7 wins)
2020:
Echoes: The Saga Anthology of Ghost Stories — anthology — winner

2019:
The Devil and the Deep — anthology — winner

2018:
Black Feathers — anthology — nomination

2016:
The Doll Collection — anthology — nomination

2015:
Fearful Symmetries — anthology — winner

2012:
Blood and Other Cravings — anthology — nomination

2012:
Supernatural Noir — anthology — nomination

2011:
lifetime achievement — winner

2011:
Haunted Legends (ED & Nick Mamatas, eds.) — anthology — winner

2010:
Lovecraft Unbound — anthology — nomination

2010:
Poe — anthology — nomination

2008:
Inferno — anthology — nomination

2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (ED, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — winner

2004:
The Dark: New Ghost Stories — anthology — nomination

2004:
The Year's Best Fantasy and Horror: Sixteenth Annual Collection (by ED & Terri Windling, ed.) — anthology — nomination

2003:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fifteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

2002:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fourteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

2001:
The Year's Best Fantasy and Horror: Thirteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — winner

2000:
The Year's Best Fantasy and Horror: Twelfth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

1999:
The Year's Best Fantasy and Horror: Eleventh Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

Dauberman, Gary (1 nomination)
2018:
It (by Chase Palmer, Cary Fukunaga & GD) — screenplay — nomination

Davidson, Andy (1 nomination)
2018:
In the Valley of the Sun — first novel — nomination

Day, Charles (2 nominations; 1 win)
2013:
for outstanding service to HWA — Silver Hammer Award — winner

2013:
The Legend of the Pumpkin Thief — first novel — nomination

de Campi, Alex (1 nomination)
2017:
No Mercy: Volume 2 — graphic novel — nomination

de Lint, Charles (1 nomination)
1992:
“Death Leaves an Echo” — novella/novelette — nomination

De Marco, Guy Anthony (1 nomination)
2013:
Behind These Eyes (by Peter J. Wacks & GADM) — graphic novel — nomination

de Winter, Corrine (4 nominations; 1 win)
2015:
Venus Intervention (by CdW & Alessandro Manzetti) — poetry collection — nomination

2009:
Virgin of the Apocalypse — poetry — nomination

2007:
Valentine: Short Love Poems — poetry — nomination

2005:
The Women at the Funeral — poetry collection — winner

Deady, Tom (1 nomination; 1 win)
2017:
Haven — first novel — winner

Deal, Tim (1 nomination)
2009:
Beneath the Surface — anthology — nomination

Dedman, Stephen (1 nomination)
1998:
The Art of Arrow Cutting — first novel — nomination

Del Toro, Guillermo (3 nominations)
2018:
The Shape of Water (by GDT & Vanessa Taylor) — screenplay — nomination

2016:
Crimson Peak (by GDT & Matthew Robbins) — screenplay — nomination

2005:
Hellboy — screenplay — nomination

DeLuca, Sandy (2 nominations)
2014:
Dangerous Dreams (by Marge Simon & SD) — poetry collection — nomination

2001:
Burial Plot — poetry collection — nomination

Denton, Bradley (1 nomination)
1994:
Blackburn — novel — nomination

Devereaux, Robert (2 nominations)
1997:
“The Slobbering Tongue That Ate the Frightfully Huge Woman” — short story — nomination

1995:
Deadweight — first novel — nomination

Di Francia, Chiara (1 nomination)
2021:
Mary Shelley Presents (by Nancy Holder, CDF & Amelia Woo) — graphic novel — nomination

Dickie, Ron (1 nomination)
2004:
Horror World (by Nanci Kalanta & RD) — alternative forms — nomination

Dietrich, Bryan D. (1 nomination)
2020:
The Demeter Diaries (by Marge Simon & BDD) — poetry collection — nomination

DiLouie, Craig (1 nomination)
2015:
Suffer the Children — novel — nomination

Disch, Thomas M. (1 nomination)
1992:
The M.D. — novel — nomination

Dixon, John (2 nominations; 2 wins)
2016:
Devil's Pocket — young-adult novel — winner

2015:
Phoenix Island — young-adult novel — winner

Doan, James E. (1 nomination)
2014:
Images of the Modern Vampire: The Hip and the Atavistic (Barbara Brodman & JED, eds.) — nonfiction — nomination

Dobyns, Stephen (1 nomination)
1998:
The Church of Dead Girls — novel — nomination

Doran, Colleen (1 nomination; 1 win)
2020:
Neil Gaiman's Snow, Glass, Apples (by Neil Gaiman & CD) — graphic novel — winner

Dorr, James S. (1 nomination)
2014:
The Tears of Isis — collection — nomination

Douek, Rich (1 nomination)
2021:
Road of Bones (by RD & Alex Cormack) — graphic novel — nomination

Dowling, Terry (1 nomination)
2007:
Basic Black: Tales of Appropriate Fear — collection — nomination

Dresser, Norine (1 nomination)
1990:
American Vampires: Fans, Victims, Practitioners — nonfiction book — nomination

Dubnick, Andrea (1 nomination)
2001:
Twilight Tales Reading Series (http://www.twilighttales.com/) (by Tina L. Jens & AD, producers) — other media — nomination

Dudar, Peter (1 nomination)
2013:
A Requiem for Dead Flies — first novel — nomination

Due, Tananarive (2 nominations)
1998:
My Soul to Keep — novel — nomination

1996:
The Between — first novel — nomination

Duffer, Matt (4 nominations)
2020:
Stranger Things: “The Battle of Starcourt” (by MD & Ross Duffer) — screenplay — nomination

2018:
Stranger Things: “MadMax” (by MD & Ross Duffer) — screenplay — nomination

2017:
Stranger Things: “The Upside Down” (by MD & Ross Duffer) — screenplay — nomination

2017:
Stranger Things: “The Vanishing of Will Byers” (by MD & Ross Duffer) — screenplay — nomination

Duffer, Ross (4 nominations)
2020:
Stranger Things: “The Battle of Starcourt” (by Matt Duffer & RD) — screenplay — nomination

2018:
Stranger Things: “MadMax” (by Matt Duffer & RD) — screenplay — nomination

2017:
Stranger Things: “The Vanishing of Will Byers” (by Matt Duffer & RD) — screenplay — nomination

2017:
Stranger Things: “The Upside Down” (by Matt Duffer & RD) — screenplay — nomination

Duffy, Damian (1 nomination; 1 win)
2018:
Kindred: A Graphic Novel Adaptation (by DD & Octavia E. Butler) — graphic novel — winner

Dunbar, Robert (1 nomination)
2010:
Martyrs and Monsters — fiction collection — nomination

Duncan, Andy (1 nomination)
2005:
“Zora and the Zombie” — long fiction — nomination

Dunn, Katherine (1 nomination)
1990:
Geek Love — novel — nomination

Dziemianowicz, Stefan R. (1 nomination; 1 win)
1999:
Horrors! 365 Scary Stories (SRD, Robert Weinberg & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — winner

Earle, Harriet E. H. (1 nomination)
2020:
Gender, Sexuality, and Queerness in American Horror Story: Critical Essays — nonfiction — nomination

Edelman, Scott (8 nominations)
2018:
“Faking It Until Forever Comes” — long fiction — nomination

2017:
“That Perilous Stuff” — long fiction — nomination

2016:
“Becoming Invisible, Becoming Seen” — long fiction — nomination

2010:
The Hunger of Empty Vessels — long fiction — nomination

2009:
“Petrified” — short fiction — nomination

2008:
“Almost the Last Story by Almost the Last Man” — long fiction — nomination

2004:
“The Last Supper” — short fiction — nomination

1998:
“A Plague on Both Your Houses” — short story — nomination

Eggers, Max (1 nomination)
2020:
The Lighthouse (by Robert Eggers & ME) — screenplay — nomination

Eggers, Robert (2 nominations; 1 win)
2020:
The Lighthouse (by RE & Max Eggers) — screenplay — nomination

2017:
The Witch — screenplay — winner

Eller, Steve (2 nominations; 1 win)
2001:
Brainbox: The Real Horror — anthology — nomination

2001:
Chiaroscuro (by Patricia Lee Macomber, SE, Sandra Kasturi & Brett A. Savory) — other media — winner

Elliot, Tom (1 nomination)
1990:
The Dwelling — first novel — nomination

Elliott, Ted (1 nomination)
2004:
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (by TE & Terry Rossio) — screenplay — nomination

Ellison, Harlan (10 nominations; 6 wins)
2002:
“From A to Z, In the Sarsaparilla Alphabet” — long fiction — nomination

2000:
I Have No Mouth and I Must Scream (audio) — other media — winner

1996:
life achievement — winner

1996:
“Chatting with Anubis” — short story — winner

1994:
Mefisto in Onyx — novella — winner (tie)

1990:
Harlan Ellison's Watching — nonfiction book — winner (tie)

1989:
Angry Candy — collection — nomination

1989:
“She's a Young Thing and Cannot Leave Her Mother” — short story — nomination

1989:
“The Function of Dream Sleep” — novelette — nomination

1988:
The Essential Ellison — collection — winner

Engstrom, Elizabeth (1 nomination)
1993:
Nightmare Flower — collection — nomination

Ennis, Garth (3 nominations)
1999:
Preacher — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

1999:
The Son of Man — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

1994:
Hellblazer — other media — nomination

Etchemendy, Nancy (5 nominations; 3 wins)
2005:
“Nimitseahpah” — short fiction — winner

2003:
Cat in Glass and Other Tales of the Unnatural — work for younger readers — nomination

2002:
“Demolition” — long fiction — nomination

2001:
The Power of UN — work for younger readers — winner

1999:
“Bigger Than Death” — work for younger readers — winner

Etchison, Dennis (5 nominations; 1 win)
2017:
lifetime achievement — winner

2010:
Got to Kill Them All and Other Stories — fiction collection — nomination

2004:
Gathering the Bones (Jack Dann, DE & Ramsey Campbell, eds.) — anthology — nomination

1994:
“The Dog Park” — short story — nomination

1989:
The Blood Kiss — collection — nomination

Ethridge, Benjamin Kane (3 nominations; 1 win)
2014:
“The Slaughter Man” — long fiction — nomination

2013:
Bottled Abyss — novel — nomination

2011:
Black and Orange — first novel — winner (tie)

Evanier, Mark (1 nomination)
1999:
Sergio Aragones' Dia de les Muertos (Day of the Dead) (by Sergio Aragones & ME) — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

Everett, Justin (1 nomination)
2016:
The Unique Legacy of Weird Tales: The Evolution of Modern Fantasy and Horror (JE & Jeffrey H. Shanks, eds.) — nonfiction — nomination

Everson, John (3 nominations; 1 win)
2013:
NightWhere — novel — nomination

2008:
“Letting Go” — short fiction — nomination

2005:
Covenant — first novel — winner (tie)

Faherty, J. G. (3 nominations; 1 win)
2016:
The Cure — novel — nomination

2014:
Richard Laymon (president's award) — winner

2012:
Ghosts of Coronado Bay — young-adult novel — nomination

Fairclough, Andy (1 nomination)
2000:
Masters of Terror — other media — nomination

Falchuck, Brad (1 nomination)
2014:
American Horror Story: Asylum: “Spilt Milk” — screenplay — nomination

Farris, John (4 nominations; 1 win)
2005:
“Hunting Meth Zombies in the Great Nebraskan Wasteland” — short fiction — nomination

2002:
life achievement — winner

1989:
“Horrorshow” — novelette — nomination

1989:
Scare Tactics — collection — nomination

Fawver, Kurt (1 nomination)
2021:
“Introduction to the Horror Story, Day 1” — short fiction — nomination

Feldstein, Al (1 nomination; 1 win)
2011:
lifetime achievement — winner

Ferris, Emil (1 nomination)
2018:
My Favorite Thing Is Monsters — graphic novel — nomination

Files, Gemma (2 nominations)
2019:
Spectral Evidence — collection — nomination

2011:
A Book of Tongues — first novel — nomination

Finch, Paul (1 nomination)
2003:
Cape Wrath — long fiction — nomination

Fine, Julia (1 nomination)
2019:
What Should Be Wild — first novel — nomination

Fisher, Catherine (1 nomination)
2004:
The Oracle — work for younger readers — nomination

Fisher, Jack (2 nominations)
2005:
Flesh & Blood (magazine) — alternative forms — nomination

2003:
Flesh & Blood — alternative forms — nomination

Flanagan, Mike (1 nomination)
2020:
Doctor Sleep — screenplay — nomination

Florence, Kelly (1 nomination)
2021:
The Science of Women in Horror: The Special Effects, Stunts, and True Stories Behind Your Favorite Fright Films (by KF & Meg Hafdahl) — nonfiction — nomination

Flynn, Geneve (1 nomination)
2021:
Black Cranes: Tales of Unquiet Women (GF & Lee Murray, eds.) — anthology — nomination

Ford, Jeffrey (1 nomination)
2007:
The Empire of Ice Cream — collection — nomination

Ford, Mike (1 nomination)
1999:
The Dollhouse that Time Forgot (Eerie, Indiana #11) — work for younger readers — nomination

Fowler, Christopher (4 nominations)
2012:
Red Gloves: The London Horrors — collection — nomination

2008:
Old Devil Moon — collection — nomination

2005:
Demonized — fiction collection — nomination

2003:
“The Green Man” — short fiction — nomination

Frank, Scott (2 nominations)
2003:
Minority Report (by SF & Jon Cohen) — screenplay — nomination

2003:
The Ring (by Ehren Kruger & SF) — screenplay — nomination

Franklin, Ruth (1 nomination; 1 win)
2017:
Shirley Jackson: A Rather Haunted Life — nonfiction — winner

Frazer, Lee (1 nomination)
2012:
The Lamplighters — first novel — nomination

Frazier, Robert (1 nomination)
2018:
Visions of the Mutant Rain Forest (by RF & Bruce Boston) — poetry collection — nomination

Freeman, Brian James (1 nomination)
2011:
The Painted Darkness — long fiction — nomination

Freivald, Patrick (4 nominations; 1 win)
2016:
(PF & Andrew Wolter) — Richard Laymon (president's award) — winner

2016:
Black Tide — novel — nomination

2014:
“Snapshot” — short fiction — nomination

2014:
Special Dead — young-adult novel — nomination

French, Gillian (1 nomination)
2018:
The Door to January — young-adult novel — nomination

Friel, Fran (2 nominations)
2009:
Mama's Boy and Other Dark Tales — fiction collection — nomination

2007:
Mama's Boy — long fiction — nomination

Frievald, Patrick (1 nomination)
2015:
Jade Sky — novel — nomination

Frost, Gregory (1 nomination)
2014:
“No Others Are Genuine” — long fiction — nomination

Frost, Mark (1 nomination)
2018:
Twin Peaks, Part 8 (by MF & David Lynch) — screenplay — nomination

Fukunaga, Cary (1 nomination)
2018:
It (by Chase Palmer, CF & Gary Dauberman) — screenplay — nomination

Fuller, Bryan (1 nomination)
2014:
Hannibal: “Apéritif” — screenplay — nomination

Gagliani, William D. (1 nomination)
2004:
Wolf's Trap — first novel — nomination

Gagne, Paul A. (1 nomination)
1988:
The Zombies That Ate Pittsburgh — nonfiction book — nomination

Gailey, Jeannine Hall (1 nomination)
2017:
Field Guide to the End of the World — poetry collection — nomination

Gaiman, Neil (9 nominations; 5 wins)
2020:
Neil Gaiman's Snow, Glass, Apples (by NG & Colleen Doran) — graphic novel — winner

2004:
The Sandman: Endless Nights — illustrated narrative — winner

2004:
The Wolves in the Walls — work for younger readers — nomination

2003:
Coraline — long fiction — nomination

2003:
Coraline — work for younger readers — winner

2002:
American Gods — novel — winner

2000:
The Sandman: The Dream Hunters (by NG, illustrated by Yoshitaka Amano) — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — winner

1999:
Smoke and Mirrors — collection — nomination

1994:
Sandman — other media — nomination

Gallagher, Stephen (1 nomination)
1992:
“Magpie” — novella/novelette — nomination

Gambin, Lee (1 nomination)
2019:
The Howling: Studies in the Horror Film — nonfiction — nomination

Garcia, Kami (2 nominations)
2015:
Unmarked — young-adult novel — nomination

2014:
Unbreakable — young-adult novel — nomination

Gardner, Liana (1 nomination)
2020:
Speak No Evil — young-adult novel — nomination

Garland, Alex (1 nomination)
2019:
Annihilation — screenplay — nomination

Garton, Ray (1 nomination)
1988:
Live Girls — novel — nomination

Garza, Michelle (1 nomination)
2017:
Mayan Blue (by MG & Melissa Lason) — first novel — nomination

Gee, Joshua (1 nomination)
2008:
Encyclopedia Horrifica — nonfiction — nomination

Gelb, Jeff (2 nominations; 1 win)
2008:
Dark Delicacies 2: Fear (Del Howison & JG, eds.) — anthology — nomination

2006:
Dark Delicacies (Del Howison & JG, eds.) — anthology — winner

Gerber, Steve (1 nomination)
2003:
Howard the Duck Issues 1-6 — illustrated narrative — nomination

Gerrold, David (1 nomination; 1 win)
2014:
“Night Train to Paris” — short fiction — winner

Giardi, Robert (1 nomination)
1996:
Madeleine's Ghost — first novel — nomination

Gifune, Greg F. (1 nomination)
2014:
House of Rain — long fiction — nomination

Gilliam, Richard (1 nomination)
1994:
“Caroline and Caleb” — novella — nomination

Gimple, Scott M. (3 nominations)
2015:
The Walking Dead: “The Grove” — screenplay — nomination

2012:
The Walking Dead: “Save the Last One” — screenplay — nomination

2012:
The Walking Dead: “Pretty Much Dead Already” — screenplay — nomination

Girard, Geoffrey (1 nomination)
2014:
Project Cain — young-adult novel — nomination

Gischler, Victor (1 nomination)
2016:
Hellbound — graphic novel — nomination

Gobert, Fabrice (1 nomination)
2014:
The Returned: “The Horde” (by Fabien Adda & FG) — screenplay — nomination

Goddard,Drew (1 nomination; 1 win)
2013:
The Cabin in the Woods (by Joss Whedon & DG) — screenplay — winner

Goingback, Owl (4 nominations; 2 wins)
2020:
Coyote Rage — novel — winner

2000:
Darker Than Night — novel — nomination

1997:
Crota — novel — nomination

1997:
Crota — first novel — winner

goldberg, d. g. k. (1 nomination)
2002:
Skating on the Edge — first novel — nomination

Golden, Christopher (10 nominations; 2 wins)
2020:
The Twisted Book of Shadows (CG & James A. Moore, eds.) — anthology — nomination

2018:
Ararat — novel — winner

2017:
“The Bad Hour” — short fiction — nomination

2016:
Seize the Night — anthology — nomination

2012:
Baltimore: The Plague Ships (by Mike Mignola & CG) — graphic novel — nomination

2011:
The New Dead — anthology — nomination

2007:
Bloodstained Oz (by CG & James A. Moore) — long fiction — nomination

2004:
“Ghosts of Albion” (by CG & Amber Benson) — alternative forms — nomination

2002:
Prowlers — work for younger readers — nomination

1993:
Cut! Horror Writers on Horror Film — nonfiction book — winner

Goldman, Jane (1 nomination)
2013:
The Woman in Black — screenplay — nomination

Gondry, Michel (1 nomination; 1 win)
2005:
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (by Charlie Kaufman, MG & Pierre Bismuth) — screenplay — winner (tie)

Goodman, Cory (1 nomination)
2012:
Priest — screenplay — nomination

Gordon, Jerry (1 nomination)
2011:
Dark Faith (Maurice Broaddus & JG, eds.) — anthology — nomination

Gorey, Edward (1 nomination; 1 win)
2000:
life achievement — winner

Gorman, Ed (2 nominations)
2002:
The Dark Fantastic — fiction collection — nomination

1996:
Cages — collection — nomination

Gottlieb, Daphne (1 nomination)
2004:
Final Girl — poetry collection — nomination

Grant, Charles L. (5 nominations; 1 win)
2000:
life achievement — winner

1996:
The Black Carousel — collection — nomination

1995:
“Sometimes, In The Rain” — novelette — nomination

1990:
In a Dark Dream — novel — nomination

1988:
“This Old Man” — short story — nomination

Grant, Gavin J. (1 nomination; 1 win)
2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (Ellen Datlow, Kelly Link & GJG, eds.) — anthology — winner

Grant, John (1 nomination)
1998:
The Encyclopedia of Fantasy (John Clute & JG, eds.) — nonfiction — nomination

Grant, Taylor (2 nominations)
2016:
The Dark at the End of the Tunnel — collection — nomination

2015:
“The Infected” — long fiction — nomination

Graves, Rain (3 nominations; 2 wins)
2014:
Four Elements (by Marge Simon, RG, Charlee Jacob & Linda Addison) — poetry collection — winner

2010:
Barfodder — poetry — nomination

2003:
The Gossamer Eye (by Mark McLaughlin, RG & David Niall Wilson) — poetry collection — winner

Gray Friar Press (1 nomination; 1 win)
2014:
specialty press award — winner

Gray, T. E. (1 nomination)
2019:
I Am the River — first novel — nomination

Green, Misha (2 nominations)
2021:
Lovecraft Country: “Sundown” — screenplay — nomination

2021:
Lovecraft Country: “Jig-a-Bobo” (by MG & Ihuoma Ofordire) — screenplay — nomination

Greenaway, Jonathan (1 nomination)
2020:
Horror and Religion: New Literary Approaches to Theology, Race, and Sexuality (Eleanor Beal & JG, eds.) — nonfiction — nomination

Greenberg, Martin H. (2 nominations; 2 wins)
2004:
life achievement — winner

1999:
Horrors! 365 Scary Stories (Stefan R. Dziemianowicz, Robert Weinberg & MHG, eds.) — anthology — winner

Grey, April (1 nomination)
2019:
A New York State of Fright (James Chambers, AG & Robert Masterson, eds.) — anthology — nomination

Gropp, Richard (1 nomination)
2013:
Bad Glass — first novel — nomination

Gudino, Rod (1 nomination)
2002:
Rue Morgue Magazine — alternative forms — nomination

Guignard, Eric J. (7 nominations; 2 wins)
2020:
Doorways to the Deadeye — first novel — nomination

2020:
Pop the Clutch: Thrilling Tales of Rockabilly, Monsters, and Hot Rod Horror — anthology — nomination

2019:
A World of Horror — anthology — nomination

2019:
That Which Grows Wild — collection — winner

2015:
“Dreams of a Little Suicide” — long fiction — nomination

2014:
After Death... — anthology — winner

2013:
Dark Tales of Lost Civilizations — anthology — nomination

Guillen, Ellen (1 nomination)
1992:
Vampires Among Us — nonfiction book — nomination

Guimarăes, Alex (1 nomination)
2020:
Bone Parish Vol. 2 (by Cullen Bunn, Jonah Scharf & AG) — graphic novel — nomination

Gunn, James (1 nomination)
2005:
Dawn of the Dead — screenplay — nomination

Guran, Paula (2 nominations; 2 wins)
2000:
DarkEcho — nonfiction — winner

1999:
DarkEcho Vol. 5 #1-50 — nonfiction — winner

Guthridge, George (1 nomination; 1 win)
1998:
Children of the Dusk (by Janet Berliner & GG) — novel — winner

Gwinn, Beth (1 nomination; 1 win)
2002:
Dark Dreamers: Facing the Masters of Fear (by BG & Stanley Wiater) — alternative forms — winner

Hafdahl, Meg (1 nomination)
2021:
The Science of Women in Horror: The Special Effects, Stunts, and True Stories Behind Your Favorite Fright Films (by Kelly Florence & MH) — nonfiction — nomination

Hall, Polly (1 nomination)
2021:
The Taxidermist's Lover — first novel — nomination

Hand, Elizabeth (3 nominations)
2017:
Hard Light — novel — nomination

2013:
Errantry: Strange Stories — collection — nomination

2004:
Bibliomancy — fiction collection — nomination

Hanley, Brant (1 nomination; 1 win)
2003:
Frailty — screenplay — winner

Harris, Alan Lee (1 nomination)
1989:
Deliver Us From Evil — first novel — nomination

Harris, Boyd E. (2 nominations)
2014:
Horror Library: Volume 5 (R. J. Cavender & BEH, eds.) — anthology — nomination

2011:
Horror Library IV (R. J. Cavender & BEH, eds.) — anthology — nomination

Harris, Thomas (3 nominations; 2 wins)
2007:
lifetime achievement — winner

2000:
Hannibal — novel — nomination

1989:
The Silence of the Lambs — novel — winner

Harrison, Rachel (1 nomination)
2021:
The Return — first novel — nomination

Harrison, Shirley (1 nomination)
1994:
The Diary of Jack the Ripper (by SH & Michael Barrett) — nonfiction book — nomination

Hautala, Rick (1 nomination; 1 win)
2012:
lifetime achievement — winner

Hawkes, Angeline (1 nomination)
2007:
The Commandments — collection — nomination

Hayes, Terry (1 nomination)
2002:
From Hell (by TH & Rafael Yglesias) — screenplay — nomination

Hayward, Matt (1 nomination)
2018:
What Do Monsters Fear? — first novel — nomination

Hearn, Marcus (1 nomination)
1998:
The Hammer Story (by MH & Alan Barnes) — nonfiction — nomination

Heisserer, Eric (1 nomination)
2019:
Bird Box — screenplay — nomination

Helder, Chad (1 nomination; 1 win)
2009:
Unspeakable Horror (Vince A. Liaguno & CH, eds.) — anthology — winner

2021:
1000 Women in Horror — nonfiction — nomination

2020:
Masks in Horror Cinema: Eyes Without Faces — nonfiction — nomination

Hendrix, Grady (1 nomination; 1 win)
2018:
Paperbacks from Hell — nonfiction — winner

Hensley, Chad (1 nomination)
2002:
What the Cacodaemon Whispered — poetry collection — nomination

Hepler, Jeremy (1 nomination)
2018:
The Boulevard Monster — first novel — nomination

Hickman, Jonathan (1 nomination)
2018:
The Black Monday Murders — graphic novel — nomination

Hill, Joe (10 nominations; 4 wins)
2019:
“You Are Released” — long fiction — nomination

2018:
Strange Weather — collection — winner

2015:
Locke and Key: Vol. 6: Alpha and Omega (by JH & Gabriel Rodriguez) — graphic novel — nomination

2014:
NOS4A2 — novel — nomination

2012:
Locke & Key, Vol. 4: Keys to the Kingdom — graphic novel — nomination

2011:
Horns — novel — nomination

2008:
Heart-Shaped Box — first novel — winner

2008:
Heart-Shaped Box — novel — nomination

2006:
20th Century Ghosts — fiction collection — winner

2006:
“Best New Horror” — long fiction — winner

Hirshberg, Glen (2 nominations)
2013:
The Janus Tree and Other Stories — collection — nomination

2007:
American Morons — collection — nomination

Hodge, Brian (6 nominations)
2012:
“Roots and All” — long fiction — nomination

1999:
“As Above, So Below” — long fiction — nomination

1998:
“Madame Babylon” — short story — nomination

1997:
The Convulsion Factory — collection — nomination

1995:
“The Alchemy Of The Throat” — novelette — nomination

1993:
Deathgrip — novel — nomination

Hoffman, Barry (2 nominations; 1 win)
1999:
Gauntlet Publications — specialty press award — winner

1998:
Hungry Eyes — first novel — nomination

Hoffman, Nina Kiriki (2 nominations; 1 win)
2004:
A Stir of Bones — work for younger readers — nomination

1994:
The Thread That Binds the Bones — first novel — winner

Holder, Nancy (8 nominations; 5 wins)
2021:
Mary Shelley Presents (by NH, Chiara Di Francia & Amelia Woo) — graphic novel — nomination

2012:
The Screaming Season — young-adult novel — winner (tie)

2006:
Outsiders (NH & Nancy Kilpatrick, eds.) — anthology — nomination

1999:
The Angel Chronicles: A Novelization (Buffy the Vampire Slayer Vol. 1) — work for younger readers — nomination

1995:
“Cafe Endless: Spring Rain” — short story — winner (tie)

1995:
Dead in the Water — novel — winner

1994:
“I Hear the Mermaids Singing” — short story — winner

1992:
“Lady Madonna” — short story — winner

Hopkins, Brian A. (7 nominations; 4 wins)
2003:
El Dia de los Muertos — long fiction — winner (tie)

2002:
Extremes 2: Fantasy and Horror from the Ends of the Earth — anthology — winner

2002:
Personal Demons (BAH & Garrett Peck, eds.) — nonfiction — nomination

2001:
Extremes: Fantasy and Horror from the Ends of the Earth — anthology — nomination

2001:
The Licking Valley Coon Hunters Club — first novel — winner

2001:
The Licking Valley Coon Hunters Club — novel — nomination

2000:
“Five Days in April” — long fiction — winner (tie)

Houarner, Gerard Daniel (1 nomination)
2001:
Dead Cat Bounce — short fiction — nomination

Howison, Del (4 nominations; 1 win)
2016:
Midian Unmade (Joseph Nassise & DH, eds.) — anthology — nomination

2009:
The Book of Lists: Horror (Amy Wallace, DH & Scott Bradley, eds.) — nonfiction — nomination

2008:
Dark Delicacies 2: Fear (DH & Jeff Gelb, eds.) — anthology — nomination

2006:
Dark Delicacies (DH & Jeff Gelb, eds.) — anthology — winner

Hurley, Tonya (2 nominations)
2016:
Hallowed — young-adult novel — nomination

2015:
Passionaries — young-adult novel — nomination

Hutchison, Don (1 nomination)
1997:
The Great Pulp Heroes — nonfiction — nomination

Hutton, Frank J. (1 nomination)
2012:
Tattered Souls 2 — anthology — nomination

Iglesias, Gabino (2 nominations)
2021:
“Beyond the Reef” — long fiction — nomination

2019:
Coyote Songs — collection — nomination

Ingham, Howard David (1 nomination)
2019:
We Don't Go Back: A Watcher's Guide to Folk Horror — nonfiction — nomination

Ireland, Justina (1 nomination)
2019:
Dread Nation — young-adult novel — nomination

Jackson, Peter (1 nomination)
2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by Philippa Boyens, PJ & Fran Walsh) — screenplay — nomination

Jacob, Charlee (13 nominations; 4 wins)
2014:
Four Elements (by Marge Simon, Rain Graves, CJ & Linda Addison) — poetry collection — winner

2008:
Heresy — poetry — nomination

2008:
Vectors: A Week in the Death of a Planet (by CJ & Marge Simon) — poetry — winner (tie)

2006:
Dread in the Beast — novel — winner (tie)

2006:
Sineater — poetry collection — winner (tie)

2005:
The Desert — poetry collection — nomination

2004:
Cardinal Sins — poetry collection — nomination

2003:
Guises (poetry section "Night Unmasked") — poetry collection — nomination

2003:
“The Plague Species” — short fiction — nomination

2002:
Taunting the Minotaur — poetry collection — nomination

2001:
Up, Out of Cities That Blow Hot and Cold — fiction collection — nomination

2000:
“Dread in the Beast” — long fiction — nomination

1999:
The Symbiotic Fascination — first novel — nomination

Jacobs, John Hornor (1 nomination)
2012:
Southern Gods — first novel — nomination

James, L. Dean (1 nomination)
1992:
Winter Scream (by Chris Curry & LDJ) — first novel — nomination

Jeffery, Ross (1 nomination)
2021:
Tome — first novel — nomination

Jens, Tina L. (3 nominations)
2003:
The Blues Ain't Nothing' — first novel — nomination

2001:
Twilight Tales Reading Series (http://www.twilighttales.com/) (by TLJ & Andrea Dubnick, producers) — other media — nomination

1999:
“Blues-Born” — short fiction — nomination

Jensen, Jeff (1 nomination)
2012:
Green River Killer — graphic novel — nomination

John Carpenter's Vampires (1 nomination)
1999:
other media — nomination

Johnson, Eugene (2 nominations; 1 win)
2019:
It's Alive: Bringing Your Nightmares to Life (by Joe Mynhardt & EJ) — nonfiction — winner

2018:
Where Nightmares Come From (Joe Mynhardt & EJ, eds.) — nonfiction — nomination

Johnson, Jeremy Robert (1 nomination)
2006:
Siren Promised (by Alan M. Clark & JRJ) — first novel — nomination

Johnson, Maureen (1 nomination)
2016:
The Shadow Cabinet — young-adult novel — nomination

Jones, Stephen (12 nominations; 5 wins)
2018:
The Art of Horror Movies — nonfiction — nomination

2016:
The Art of Horror — nonfiction — winner

2014:
lifetime achievement — winner

2006:
Horror: Another 100 Best Books (by SJ & Kim Newman) — nonfiction — winner

2006:
Weird Shadows Over Innsmouth — anthology — nomination

2003:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Thirteen — anthology — nomination

2000:
The Essential Monster Movie Guide — nonfiction — nomination

2000:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Ten — anthology — nomination

1998:
Clive Barker's A-Z of Horror — nonfiction — nomination

1997:
The Illustrated Werewolf Movie Guide — nonfiction — nomination

1992:
Clive Barker's Shadows in Eden — nonfiction book — winner

1990:
Horror: 100 Best Books (by SJ & Kim Newman) — nonfiction book — winner (tie)

Jones, Stephen Graham (6 nominations; 1 win)
2021:
Night of the Mannequins — long fiction — nomination

2021:
The Only Good Indians — novel — nomination

2018:
Mapping the Interior — long fiction — winner

2017:
Mongrels — novel — nomination

2015:
After the People Lights Have Gone Off — collection — nomination

2011:
The Ones that Got Away — collection — nomination

Jonez, Kate (3 nominations)
2020:
Lady Bits — collection — nomination

2016:
“All the Day You'll Have Good Luck” — short fiction — nomination

2014:
Candy House — first novel — nomination

Joseph, Rhonda Jackson (1 nomination)
2021:
“The Beloved Haunting of Hill House: An Examination of Monstrous Motherhood” — short nonfiction — nomination

Joshi, S. T. (3 nominations; 1 win)
2015:
Lovecraft and a World in Transition — nonfiction — nomination

1997:
H.P. Lovecraft: A Life — nonfiction — winner

1991:
The Weird Tale — nonfiction book — nomination

Kachuba, John B. (1 nomination)
2020:
Shapeshifters: A History — nonfiction — nomination

Kalanta, Nanci (1 nomination)
2004:
Horror World (by NK & Ron Dickie) — alternative forms — nomination

Kane, Joshua (1 nomination)
1999:
Gothic at Midnight: A Tribute to the Masters of Macabre — other media — nomination

Kasturi, Sandra (1 nomination; 1 win)
2001:
Chiaroscuro (by Patricia Lee Macomber, Steve Eller, SK & Brett A. Savory) — other media — winner

Katsu, Alma (2 nominations)
2021:
The Deep — novel — nomination

2019:
The Hunger — novel — nomination

Katz, Steven (1 nomination; 1 win)
2001:
Shadow of the Vampire — screenplay — winner

Kaufman, Charlie (1 nomination; 1 win)
2005:
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (by CK, Michel Gondry & Pierre Bismuth) — screenplay — winner (tie)

Kaufmann, Nicholas (1 nomination)
2008:
General Slocum's Gold — long fiction — nomination

Kazen, Nicholas (1 nomination)
1999:
Fallen — screenplay — nomination

Keene, Brian (7 nominations; 2 wins)
2021:
End of the Road — nonfiction — nomination

2004:
The Rising — first novel — winner

2003:
Jobs in Hell (BK & Kelly Laymon, eds.) — nonfiction — nomination

2002:
“Earthworm Gods” — long fiction — nomination

2002:
Horrorfind (by BK & Mike Roden) — alternative forms — nomination

2002:
Jobs in Hell — nonfiction — winner

2002:
The Best of Horrorfind — anthology — nomination

Keisling, Todd (1 nomination)
2021:
Devil's Creek — novel — nomination

Kent, Jennifer (1 nomination; 1 win)
2015:
The Babadook — screenplay — winner

Kenyon, Nate (3 nominations)
2010:
“Keeping Watch” — short fiction — nomination

2009:
The Reach — novel — nomination

2007:
Bloodstone — first novel — nomination

Keohane, Daniel G. (1 nomination)
2010:
Solomon's Grave — first novel — nomination

Ketchum, Jack (9 nominations; 5 wins)
2015:
lifetime achievement — winner

2013:
I'm Not Sam (by JK & Lucky McKee) — long fiction — nomination

2004:
“Closing Time” — long fiction — winner

2004:
Peaceable Kingdom — fiction collection — winner

2002:
“The Haunt” — short fiction — nomination

2002:
The Lost — novel — nomination

2001:
“Gone” — short fiction — winner

2000:
Right to Life — long fiction — nomination

1995:
“The Box” — short story — winner (tie)

Kidman, James (1 nomination)
2005:
Black Fire — first novel — nomination

Kiernan, Caitlín R. (8 nominations; 2 wins)
2018:
Agents of Dreamland — long fiction — nomination

2014:
Alabaster: Wolves — graphic novel — winner

2014:
The Ape's Wife and Other Stories — collection — nomination

2013:
The Drowning Girl — novel — winner

2012:
“The Colliers' Venus (1893)” — long fiction — nomination

2012:
Two Worlds and In Between: The Best of Caitlin R. Kiernan (Volume One) — collection — nomination

2002:
“The First Adventures of Miss Catterina Poe” — illustrated narrative — nomination

1999:
Silk — first novel — nomination

Kies, Cosette (1 nomination)
1993:
Young Adult Horror Fiction — nonfiction book — nomination

Kihn, Greg (1 nomination)
1997:
Horror Show — first novel — nomination

Kilpatrick, Nancy (4 nominations)
2016:
nEvermore! (NK & Caro Soles, eds.) — anthology — nomination

2006:
Outsiders (Nancy Holder & NK, eds.) — anthology — nomination

1995:
Near Death — first novel — nomination

1993:
“Farm Wife” — short story — nomination

Kim, Sang Kyu (1 nomination)
2013:
The Walking Dead: “Killer Within” — screenplay — nomination

King, Owen (1 nomination)
2018:
Sleeping Beauties (by Stephen King & OK) — novel — nomination

King, Stephen (33 nominations; 13 wins)
2018:
Sleeping Beauties (by SK & Owen King) — novel — nomination

2014:
Doctor Sleep — novel — winner

2012:
“Herman Wouk Is Still Alive” — short fiction — winner

2011:
Full Dark, No Stars — collection — winner

2009:
Duma Key — novel — winner

2009:
Just After Sunset — fiction collection — winner

2007:
Lisey's Story — novel — winner

2006:
“The Things They Left Behind” — long fiction — nomination

2005:
“Lisey and the Madman” — long fiction — nomination

2005:
The Dark Tower VII: The Dark Tower — novel — nomination

2004:
“Harvey's Dream” — short fiction — nomination

2004:
The Dark Tower V: Wolves of the Calla — novel — nomination

2003:
life achievement — winner

2003:
Everything's Eventual — fiction collection — nomination

2003:
From a Buick 8 — novel — nomination

2002:
Black House (by SK & Peter Straub) — novel — nomination

2001:
On Writing — nonfiction — winner

2001:
Riding the Bullet — long fiction — nomination

2000:
Hearts in Atlantis — collection — nomination

2000:
“Low Men in Yellow Coats” — novel — nomination

1999:
“Autopsy Room Four” — short fiction — nomination

1999:
Bag of Bones — novel — winner

1998:
“Everything's Eventual” — long fiction/novelette — nomination

1997:
The Green Mile — novel — winner

1996:
“Lunch at the Gotham Café” — novelette — winner

1995:
Insomnia — novel — nomination

1994:
Nightmares & Dreamscapes — collection — nomination

1992:
Needful Things — novel — nomination

1992:
The Dark Tower III: The Waste Lands — novel — nomination

1991:
Four Past Midnight — collection — winner

1991:
“The Langoliers” — novella/novelette — nomination

1989:
“The Night Flier” — novelette — nomination

1988:
Misery — novel — winner (tie)

Kirk, Brian (1 nomination)
2016:
We Are Monsters — first novel — nomination

Kirkman, Robert (2 nominations)
2017:
Outcast: Volume 3: This Little Light — graphic novel — nomination

2016:
Outcast, Vol. 1: A Darkness Surrounds Him — graphic novel — nomination

Kiste, Gwendolyn (5 nominations; 3 wins)
2021:
The Invention of Ghosts — long fiction — nomination

2020:
“Magic, Madness, and Women Who Creep: The Power of Individuality in the Work of Charlotte Perkins Gilman” — short nonfiction — winner

2020:
“The Eight People Who Murdered Me (Excerpt from Lucy Westenra's Diary)” — short fiction — winner

2019:
The Rust Maidens — first novel — winner

2018:
And Her Smile Will Untether the Universe — collection — nomination

Kivela, Sami (1 nomination)
2019:
Abbott (by Saladin Ahmed, SK & Jason Wordie) — graphic novel — nomination

Klinger, Leslie S. (2 nominations)
2015:
The New Annotated H.P. Lovecraft — nonfiction — nomination

2013:
The Annotated Sandman, Volume 1 — nonfiction — nomination

Knauf, Daniel (1 nomination)
2014:
Dracula: “A Whiff of Sulfur” — screenplay — nomination

Kneale, Nigel (1 nomination; 1 win)
2001:
lifetime achievement — winner

Knight, EV (1 nomination)
2021:
The Fourth Whore — first novel — nomination

Knost, Michael (5 nominations; 2 wins)
2016:
Silver Hammer Award — winner

2016:
Author's Guide to Marketing with Teeth — nonfiction — nomination

2015:
Return of the Mothman — first novel — nomination

2014:
Barbers & Beauties (MK & Nancy Eden Siegel, eds.) — anthology — nomination

2010:
Writers Workshop of Horror — nonfiction — winner

Koepp, David (1 nomination)
1994:
Jurassic Park (by Michael Crichton & DK) — other media — nomination

Koja, Kathe (2 nominations; 1 win)
2021:
Velocities: Stories — collection — nomination

1992:
The Cipher — first novel — winner (tie)

Kolesnik, Samantha (1 nomination)
2021:
Worst Laid Plans: An Anthology of Vacation Horror — anthology — nomination

Koontz, Dean (5 nominations)
2005:
Robot Santa: The Further Adventures of Santa's Twin — work for younger readers — nomination

1999:
Fear Nothing — novel — nomination

1996:
Strange Highways — collection — nomination

1993:
Hideaway — novel — nomination

1990:
Midnight — novel — nomination

Kramer, David F. (1 nomination; 1 win)
2008:
The Cryptopedia: A Dictionary of the Weird, Strange & Downright Bizarre (by Jonathan Maberry & DFK) — nonfiction — winner

Krasinski, John (1 nomination)
2019:
A Quiet Place (by Bryan Woods, Scott Beck & JK) — screenplay — nomination

Kraus, Daniel (2 nominations)
2021:
Bent Heavens — young-adult novel — nomination

2012:
Rotters — young-adult novel — nomination

Kröger, Lisa (1 nomination; 1 win)
2020:
Monster, She Wrote: The Women Who Pioneered Horror and Speculative Fiction (by LK & Melanie R. Anderson) — nonfiction — winner

Kruger, Ehren (1 nomination)
2003:
The Ring (by EK & Scott Frank) — screenplay — nomination

Kudranski, Szymon (1 nomination)
2021:
Lonesome Days, Savage Nights (by Steve Niles, Salvatore Simeone & SK) — graphic novel — nomination

Lafuente, Joana (1 nomination; 1 win)
2019:
Victor LaValle's Destroyer (by Victor LaValle, Dietrich Smith & JL) — graphic novel — winner

Laimo, Michael (2 nominations)
2005:
Deep in the Darkness — novel — nomination

2003:
Atmosphere — first novel — nomination

LaManna, Angela (1 nomination)
2021:
The Haunting of Bly Manor: “The Altar of the Dead” — screenplay — nomination

Lamberson, Gregory (3 nominations)
2012:
Cosmic Forces — novel — nomination

2009:
Cheap Scares — nonfiction — nomination

2009:
Johnny Gruesome — novel — nomination

Lanagan, Margo (1 nomination)
2005:
“Singing My Sister Down” — short fiction — nomination

Landry, Jess (3 nominations; 1 win)
2021:
“I Will Find You, Even in the Dark” — long fiction — nomination

2020:
“Bury Me in Tar and Twine” — short fiction — nomination

2019:
“Mutter” — short fiction — winner

Lane, Michelle Renee (1 nomination)
2020:
Invisible Chains — first novel — nomination

Langan, John (4 nominations; 1 win)
2021:
Children of the Fang and Other Genealogies — collection — nomination

2020:
Sefira and Other Betrayals — collection — nomination

2017:
The Fisherman — novel — winner

2009:
Mr. Gaunt and Other Uneasy Encounters — fiction collection — nomination

Langan, Sarah (4 nominations; 3 wins)
2010:
Audrey's Door — novel — winner

2009:
The Lost — short fiction — winner

2008:
The Missing — novel — winner

2007:
The Keeper — first novel — nomination

Lansdale, Joe R. (21 nominations; 10 wins)
2017:
The Steam Man (by Mark Alan Miller & JRL) — graphic novel — nomination

2015:
“Fishing for Dinosaurs” — long fiction — winner

2015:
I Tell You It's Love (by JRL & Daniele Serra) — graphic novel — nomination

2012:
lifetime achievement — winner

2011:
“The Folding Man” — short fiction — winner

2007:
Retro Pulp Tales — anthology — winner (tie)

2001:
“Red Romance” — illustrated narrative — nomination

2000:
Jonah Hex: Shadows West #1 — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

2000:
“Mad Dog Summer” — long fiction — winner (tie)

2000:
Something Lumber This Way Comes — work for younger readers — nomination

1998:
“The Big Blow” — long fiction/novelette — winner

1995:
“Bubba Ho-Tep” — novelette — nomination

1995:
Writer Of The Purple Rage — collection — nomination

1994:
Jonah Hex: Two Gun Mojo — other media — winner

1993:
“The Events Concerning a Nude Fold-Out Found in a Harlequin Romance” — novelette — winner (tie)

1992:
“Love Doll: A Fable” — short story — nomination

1991:
Savage Season — novel — nomination

1990:
By Bizarre Hands — collection — nomination

1990:
“On the Far Side of the Cadillac Desert with Dead Folks” — novella/novelette — winner

1989:
“Night They Missed the Horror Show” — short story — winner

1989:
The Drive-In — novel — nomination

Largo, Michael (2 nominations; 1 win)
2008:
The Portable Obituary: How the Famous, Rich, and Powerful Really Died — nonfiction — nomination

2007:
Final Exits: The Illustrated Encyclopedia of How We Die — nonfiction — winner (tie)

Lason, Melissa (1 nomination)
2017:
Mayan Blue (by Michelle Garza & ML) — first novel — nomination

Lassen, Jeremy (1 nomination; 1 win)
2003:
Night Shade Books (by Jason Williams & JL) — specialty press award — winner

LaValle, Victor (3 nominations; 2 wins)
2020:
“Up from Slavery” — long fiction — winner

2019:
Victor LaValle's Destroyer (by VL, Dietrich Smith & Joana Lafuente) — graphic novel — winner

2017:
The Ballad of Black Tom — long fiction — nomination

Lawson, John Edward (1 nomination)
2007:
The Troublesome Amputee — poetry — nomination

Lawson, Sharon (1 nomination)
2014:
Dark Visions: A Collection of Modern Horror, Volume One (Anthony Rivera & SL, eds.) — anthology — nomination

Laymon, Kelly (1 nomination)
2003:
Jobs in Hell (Brian Keene & KL, eds.) — nonfiction — nomination

Laymon, Richard (6 nominations; 1 win)
2001:
Bad News — anthology — nomination

2001:
The Traveling Vampire Show — novel — winner

1999:
A Writer's Tale — nonfiction — nomination

1994:
A Good, Secret Place — collection — nomination

1991:
Funland — novel — nomination

1989:
Flesh — novel — nomination

Lebbon, Tim (4 nominations; 1 win)
2005:
Dead Man's Hand — long fiction — nomination

2005:
Fears Unnamed — fiction collection — nomination

2002:
As the Sun Goes Down — fiction collection — nomination

2002:
“Reconstructing Amy” — short fiction — winner

Lee, Christopher (1 nomination; 1 win)
1995:
life achievement — winner

Lee, Edward (1 nomination)
1995:
“Mr. Torso” — short story — nomination

Lee, Tanith (1 nomination; 1 win)
2015:
lifetime achievement — winner

Legrand, Claire (1 nomination)
2019:
Sawkill Girls — young-adult novel — nomination

Leiber, Fritz (1 nomination; 1 win)
1988:
life achievement — winner

Leigh, Janet (1 nomination)
1996:
Psycho: Behind the Scenes of the Classic Thriller (by JL & Christopher Nickens) — nonfiction — nomination

Leigh, Sydney (1 nomination)
2015:
“Baby's Breath” — short fiction — nomination

Lenkov, Peter (1 nomination)
2003:
Fort: Prophet of the Unexplained Issues 1-4 — illustrated narrative — nomination

Lester, Jodi Renee (1 nomination)
2018:
The Beauty of Death, Vol. 2: Death by Water (Alessandro Manzetti & JRL, eds.) — anthology — nomination

Leveen, Tom (1 nomination)
2018:
Hellworld — young-adult novel — nomination

Levin, Ira (1 nomination; 1 win)
1997:
life achievement — winner

Liaguno, Vince A. (2 nominations; 1 win)
2020:
“Slasher Films Made Me Gay: The Queer Appeal and Subtext of the Genre” — short nonfiction — nomination

2009:
Unspeakable Horror (VAL & Chad Helder, eds.) — anthology — winner

Liggett, Kim (1 nomination; 1 win)
2018:
The Last Harvest — young-adult novel — winner

Ligotti, Thomas (5 nominations; 3 wins)
2011:
The Conspiracy Against the Human Race: A Contrivance of Horror — nonfiction — nomination

2003:
“My Work Is Not Yet Done” — long fiction — winner (tie)

1997:
The Nightmare Factory — collection — winner

1997:
“The Red Tower” — novelette — winner

1996:
“The Bungalow House” — short story — nomination

Lillie, Patricia (1 nomination)
2021:
The Cuckoo Girls — collection — nomination

Lindberg, Seth (1 nomination)
2000:
Gothic.net — other media — nomination

Link, Kelly (3 nominations; 1 win)
2006:
Magic for Beginners — fiction collection — nomination

2006:
“Some Zombie Contingency Plans” — long fiction — nomination

2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (Ellen Datlow, KL & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — winner

Little, Bentley (4 nominations; 1 win)
2013:
The Haunted — novel — nomination

2003:
The Collection — fiction collection — nomination

1994:
The Summoning — novel — nomination

1991:
The Revelation — first novel — winner

Little, John R. (4 nominations; 1 win)
2015:
Little by Little — collection — nomination

2012:
Ursa Major — long fiction — nomination

2009:
Miranda — long fiction — winner

2008:
The Memory Tree — first novel — nomination

Liu, Marjorie M. (3 nominations)
2020:
Monstress Volume 4: The Chosen (by MML & Sana Takeda) — graphic novel — nomination

2019:
Monstress Volume 3: Haven (by MML & Sana Takeda) — graphic novel — nomination

2018:
Monstress, Volume 2: The Blood — graphic novel — nomination

Logan, John (4 nominations)
2017:
Penny Dreadful: “A Blade of Grass” — screenplay — nomination

2016:
Penny Dreadful: “Nightcomers” — screenplay — nomination

2016:
Penny Dreadful: “And Hell Itself My Only Foe” — screenplay — nomination

2015:
Penny Dreadul: “Séance” — screenplay — nomination

Long, Frank Belknap (1 nomination; 1 win)
1988:
life achievement — winner

Lowder, James (1 nomination)
2005:
Lost Loves — illustrated narrative — nomination

Lucas, Tim (1 nomination)
1998:
Video Watchdog — nonfiction — nomination

Lukavics, Amy (1 nomination)
2018:
The Ravenous — young-adult novel — nomination

Lumley, Brian (2 nominations; 1 win)
2010:
lifetime achievement — winner

2002:
The Whisperer and Other Voices — fiction collection — nomination

Lyga, Barry (1 nomination)
2013:
I Hunt Killers — young-adult novel — nomination

Lynch, David (1 nomination)
2018:
Twin Peaks, Part 8 (by Mark Frost & DL) — screenplay — nomination

Lynch, Donna (2 nominations)
2020:
Choking Back the Devil — poetry collection — nomination

2019:
Witches — poetry collection — nomination

Maberry, Jonathan (16 nominations; 5 wins)
2019:
Broken Lands — young-adult novel — nomination

2019:
Glimpse — novel — nomination

2018:
Nights of the Living Dead (JM & George A. Romero, eds.) — anthology — nomination

2016:
X-Files: Trust No One — anthology — nomination

2015:
Bad Blood (by JM & Tyler Crook) — graphic novel — winner

2015:
“Three Guys Walk Into a Bar” — long fiction — nomination

2013:
Flesh & Bone — young-adult novel — winner

2012:
Dust & Decay — young-adult novel — winner (tie)

2012:
Marvel Universe vs. Wolverine — graphic novel — nomination

2011:
Rot & Ruin — novel — nomination

2011:
Wanted Undead or Alive (by JM & Janice Gable Bashman) — nonfiction — nomination

2010:
Patient Zero — novel — nomination

2009:
Zombie CSU — nonfiction — nomination

2008:
The Cryptopedia: A Dictionary of the Weird, Strange & Downright Bizarre (by JM & David F. Kramer) — nonfiction — winner

2007:
Ghost Road Blues — novel — nomination

2007:
Ghost Road Blues — first novel — winner

MacLeod, Bracken (1 nomination)
2017:
Stranded — novel — nomination

Macomber, Patricia Lee (1 nomination; 1 win)
2001:
Chiaroscuro (by PLM, Steve Eller, Sandra Kasturi & Brett A. Savory) — other media — winner

Mailman, Erika (1 nomination)
2008:
The Witch's Trinity — novel — nomination

Malerman, Josh (8 nominations)
2021:
Malorie — novel — nomination

2021:
“One Last Transformation” — short fiction — nomination

2020:
Inspection — novel — nomination

2019:
Unbury Carol — novel — nomination

2018:
Black Mad Wheel — novel — nomination

2018:
Goblin — collection — nomination

2017:
“The Jupiter Drop” — long fiction — nomination

2015:
Bird Box — first novel — nomination

Malfi, Ronald (1 nomination)
2012:
Floating Staircase — novel — nomination

Malik, Usman T. (2 nominations; 1 win)
2019:
“Dead Lovers on Each Blade, Hung” — long fiction — nomination

2015:
“The Vaporization Enthalpy of a Peculiar Pakistani Family” — short fiction — winner (tie)

Mamatas, Nick (5 nominations; 1 win)
2012:
Starve Better — nonfiction — nomination

2011:
Haunted Legends (Ellen Datlow & NM, eds.) — anthology — winner

2009:
“The Dude Who Collected Lovecraft” (by NM & Tim Pratt) — short fiction — nomination

2005:
Move Under Ground — first novel — nomination

2002:
Northern Gothic — long fiction — nomination

Mannetti, Lisa (7 nominations; 2 wins)
2018:
“Apocalypse Then” — short fiction — winner

2017:
“Arbeit Macht Frei” — short fiction — nomination

2016:
The Box Jumper — long fiction — nomination

2014:
“The Hunger Artist” — short fiction — nomination

2011:
“1925: A Fall River Halloween” — short fiction — nomination

2011:
Dissolution — long fiction — nomination

2009:
The Gentling Box — first novel — winner

Mantooth, John (1 nomination)
2014:
The Year of the Storm — first novel — nomination

Manzetti, Alessandro (12 nominations; 2 wins)
2021:
Her Life Matters: (Or Brooklyn Frankenstein) (by AM & Stefano Cardoselli) — graphic novel — nomination

2021:
Whitechapel Rhapsody: Dark Poems — Poetry Collection — nomination

2020:
Calcutta Horror (by AM, Stefano Cardoselli & Poppy Z. Brite) — graphic novel — nomination

2020:
The Keeper of Chernobyl — long fiction — nomination

2020:
The Place of Broken Things (by Linda D. Addison & AM) — poetry collection — winner

2019:
War (by Marge Simon & AM) — poetry collection — nomination

2018:
No Mercy — poetry collection — nomination

2018:
The Beauty of Death, Vol. 2: Death by Water (AM & Jodi Renee Lester, eds.) — anthology — nomination

2017:
Sacrificial Nights (by Bruce Boston & AM) — poetry collection — nomination

2017:
The Beauty of Death — anthology — nomination

2016:
Eden Underground — poetry collection — winner

2015:
Venus Intervention (by Corrine De Winter & AM) — poetry collection — nomination

Marano, Michael (1 nomination; 1 win)
1999:
Dawn Song — first novel — winner

Mariotte, Jeff (2 nominations)
2005:
Witch Season: Fall — work for younger readers — nomination

2002:
“Desperadoes: Quiet of the Grave” — illustrated narrative — nomination

Marshall, Helen (2 nominations)
2015:
Gifts for the One Who Comes After — collection — nomination

2014:
The Sex Lives of Monsters — poetry collection — nomination

Marshall, Kate Alice (1 nomination)
2020:
Rules for Vanishing — young-adult novel — nomination

Martin, George R. R. (2 nominations; 1 win)
1989:
“The Skin Trade” — novelette — nomination

1988:
“The Pear-Shaped Man” — novelette — winner (tie)

Martindale, T. Chris (1 nomination)
1991:
Nightblood — first novel — nomination

Mason, Rena (5 nominations; 4 wins)
2019:
“The Devil's Throat” — long fiction — winner

2015:
Silver Hammer Award — winner

2015:
“Ruminations” — short fiction — winner (tie)

2014:
East End Girls — long fiction — nomination

2014:
The Evolutionist — first novel — winner

Massie, Elizabeth (3 nominations; 2 wins)
1997:
Shadow Dreams — collection — nomination

1993:
Sineater — first novel — winner

1991:
“Stephen” — novella/novelette — winner

Masterson, Robert (1 nomination)
2019:
A New York State of Fright (James Chambers, April Grey & RM, eds.) — anthology — nomination

Masterton, Graham (2 nominations; 1 win)
2019:
lifetime achievement — winner

1997:
“The Secret Shih-Tan” — short story — nomination

Matheson, Richard (3 nominations; 2 wins)
2003:
Abu and the 7 Marvels (by RM & William Stout) — work for younger readers — nomination

1991:
life achievement — winner

1990:
Richard Matheson: Collected Stories — collection — winner

1994:
Created By — first novel — nomination

Matsuura, Thersa (1 nomination)
2018:
The Carp-Faced Boy and Other Tales — collection — nomination

Mazzara, Glen (1 nomination; 1 win)
2014:
The Walking Dead: “Welcome to the Tombs” — screenplay — winner

McCabe, Joseph (1 nomination)
2005:
Hanging Out with the Dream King: Conversations with Neil Gaiman and His Collaborators — nonfiction — nomination

McCabe, Patrick (1 nomination)
1995:
The Butcher Boy — novel — nomination

McCammon, Robert R. (9 nominations; 6 wins)
2013:
lifetime achievement — winner

1992:
Boy's Life — novel — winner

1991:
Mine — novel — winner

1990:
Blue World and Other Stories — collection — nomination

1990:
“Eat Me” — short story — winner

1990:
The Wolf's Hour — novel — nomination

1989:
Stinger — novel — nomination

1988:
Swan Song — novel — winner (tie)

1988:
“The Deep End” — short story — winner

McCarty, Michael (5 nominations)
2013:
I Kissed a Ghoul — young-adult novel — nomination

2013:
Lost Girl of the Lake (by Joe McKinney & MM) — long fiction — nomination

2009:
Attack of the Two-Headed Poetry Monster (by Mark McLaughlin & MM) — poetry — nomination

2009:
Monster Behind the Wheel (by MM & Mark McLaughlin) — first novel — nomination

2006:
More Giants of the Genre — nonfiction — nomination

McConnell, Ashley (1 nomination)
1992:
Unearthed — first novel — nomination

McDermott, Kirstyn (1 nomination)
2011:
“Monsters Among Us” — long fiction — nomination

2011:
Dead Love — novel — nomination

McGrath, Patrick (2 nominations)
2018:
Writing Madness — collection — nomination

1989:
Blood and Water and Other Tales — collection — nomination

McHugh, Jessica (1 nomination)
2021:
A Complex Accident of Life — Poetry Collection — nomination

McIlveen, John (1 nomination)
2016:
Hannahwhere — first novel — nomination

McKee, Lucky (1 nomination)
2013:
I'm Not Sam (by Jack Ketchum & LM) — long fiction — nomination

McKeeman, Darren (1 nomination)
2002:
Gothic.net — alternative forms — nomination

McKinney, Joe (8 nominations; 2 wins)
2015:
“Lost and Found” — long fiction — nomination

2014:
Dog Days — young-adult novel — winner

2013:
“Bury My Heart at Marvin Gardens” — short fiction — nomination

2013:
Inheritance — novel — nomination

2013:
Lost Girl of the Lake (by JM & Michael McCarty) — long fiction — nomination

2012:
Flesh Eaters — novel — winner

2011:
Apocalypse of the Dead — novel — nomination

2010:
Quarantined — novel — nomination

McLaughlin, Mark (6 nominations; 1 win)
2009:
Attack of the Two-Headed Poetry Monster (by MM & Michael McCarty) — poetry — nomination

2009:
Monster Behind the Wheel (by Michael McCarty & MM) — first novel — nomination

2008:
Phantasmapedia — poetry — nomination

2005:
Men Are From Hell, Women Are From The Galaxy Of Death — poetry collection — nomination

2004:
Professor LaGungo's Exotic Artifacts & Assorted Mystic Collectibles — poetry collection — nomination

2003:
The Gossamer Eye (by MM, Rain Graves & David Niall Wilson) — poetry collection — winner

McNaughton, Brian (1 nomination)
1998:
The Throne of Bones — collection — nomination

Miéville, China (3 nominations)
2006:
Looking for Jake — fiction collection — nomination

2003:
“Details” — short fiction — nomination

2000:
King Rat — first novel — nomination

Mignola, Mike (2 nominations)
2012:
Baltimore: The Plague Ships (by MM & Christopher Golden) — graphic novel — nomination

2000:
Hellboy: Box Full of Evil — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

Miller, Eric (1 nomination)
2013:
Hell Comes to Hollywood — anthology — nomination

Miller, Mark Alan (1 nomination)
2017:
The Steam Man (by MAM & Joe R. Lansdale) — graphic novel — nomination

Miller, Paul (1 nomination; 1 win)
2004:
Earthling Publications — specialty press award — winner

Miller, Rex (1 nomination)
1988:
Slob — first novel — nomination

Millidge, Gary Spencer (1 nomination)
2004:
Alan Moore: Portrait of an Extraordinary Gentleman (by GSM & Smoky Man, ed.) — nonfiction — nomination

Minear, Tim (1 nomination)
2013:
American Horror Story: Asylum: “Dark Cousin” — screenplay — nomination

The Misfits: American Psycho (1 nomination)
1999:
other media — nomination

Miskowski, S. P. (2 nominations)
2020:
The Worst Is Yet to Come — novel — nomination

2018:
I Wish I Was Like You — novel — nomination

Mitchell, David Robert (1 nomination; 1 win)
2016:
It Follows — screenplay — winner

Mitchell, Mary Ann (1 nomination)
1998:
Drawn to the Grave — first novel — nomination

Moffat, Steven (1 nomination)
2015:
Doctor Who: “Listen” — screenplay — nomination

Mogk, Matt (1 nomination)
2012:
Everything You Ever Wanted to Know About Zombies — nonfiction — nomination

Monteleone, Elizabeth (1 nomination; 1 win)
2004:
Borderlands 5 (EM & Thomas F. Monteleone, eds.) — anthology — winner

Monteleone, Oliva F. (1 nomination; 1 win)
2017:
Borderlands 6 (OFM & Thomas F. Monteleone, eds.) — anthology — winner

Monteleone, Thomas F. (8 nominations; 6 wins)
2017:
lifetime achievement — winner

2017:
Borderlands 6 (Oliva F. Monteleone & TFM, eds.) — anthology — winner

2005:
Fearful Symmetries — fiction collection — winner

2005:
The Complete Idiot's Guide to Writing a Novel — nonfiction — nomination

2004:
Borderlands 5 (Elizabeth Monteleone & TFM, eds.) — anthology — winner

2004:
The Mothers and Fathers Italian Association — nonfiction — winner

1996:
“Looking for Mr. Flip” — novelette — nomination

1993:
Blood of the Lamb — novel — winner

Moorcock, Michael (2 nominations; 1 win)
2005:
lifetime achievement — winner

1994:
“Colour” — novelette — nomination

Moore, Alan (5 nominations; 3 wins)
2017:
Providence: Act 1 — graphic novel — nomination

2016:
lifetime achievement — winner

2012:
Neonomicon — graphic novel — winner

2004:
The League of Extraordinary Gentlemen, Volume II — illustrated narrative — nomination

2001:
The League of Extraordinary Gentlemen — illustrated narrative — winner

Moore, James A. (3 nominations)
2020:
The Twisted Book of Shadows (Christopher Golden & JAM, eds.) — anthology — nomination

2007:
Bloodstained Oz (by Christopher Golden & JAM) — long fiction — nomination

2004:
Serenity Falls — novel — nomination

Moore, Jonathan (1 nomination)
2014:
Redheads — first novel — nomination

Moore, Terry (1 nomination)
2013:
Rachel Rising Vol. 1: The Shadow of Death — graphic novel — nomination

Morehead, John W. (1 nomination)
2013:
The Undead and Theology (by Kim Paffenroth & JWM) — nonfiction — nomination

Moreno-Garcia, Silvia (1 nomination)
2021:
Mexican Gothic — novel — nomination

Morgan, Darin (1 nomination)
1999:
Millennium: “Somehow, Satan Got Behind Me” — screenplay — nomination

Morrell, David (5 nominations; 3 wins)
2006:
Creepers — novel — winner (tie)

1993:
“Nothing Will Hurt You” — novelette — nomination

1993:
“The Shrine” — novelette — nomination

1992:
“The Beautiful Uncut Hair of Graves” — novella/novelette — winner

1989:
“Orange Is For Anguish, Blue Is for Insanity” — novelette — winner

Morris, Mark (1 nomination)
2007:
Cinema Macabre — nonfiction — nomination

Morris, Susana (1 nomination)
2018:
Sycorax's Daughters (Kinitra Brooks, Linda D. Addison & SM, eds.) — anthology — nomination

Morrison, Grant (1 nomination)
1992:
“The Braille Encyclopaedia” — short story — nomination

Morton, Lisa (11 nominations; 7 wins)
2014:
Malediction — novel — nomination

2013:
Trick or Treat: A History of Halloween — nonfiction — winner

2013:
Witch Hunts: A Graphic History of the Burning Times (by Rocky Wood & LM) — graphic novel — winner

2012:
Monsters of L.A. — collection — nomination

2011:
Castle of Los Angeles — first novel — winner (tie)

2011:
The Samhanach — long fiction — nomination

2010:
Midnight Walk — anthology — nomination

2010:
The Lucid Dreaming — long fiction — winner

2009:
A Hallowe'en Anthology — nonfiction — winner

2007:
“Tested” — short fiction — winner

2006:
Richard Laymon (president's award) — winner

Mosiman, Billie Sue (2 nominations)
2017:
Fright Mare -- Women Write Horror — anthology — nomination

1996:
Widow — novel — nomination

Murano, Doug (4 nominations; 2 wins)
2021:
Miscreations: Gods, Monstrosities & Other Horrors (Michael Bailey & DM, eds.) — anthology — nomination

2018:
Behold!: Oddities, Curiosities and Undefinable Wonders — anthology — winner

2017:
Gutted: Beautiful Horror Stories (DM & D. Alexander Ward, eds.) — anthology — nomination

2015:
(Tom Calen, Brock Cooper & DM) — Richard Laymon (president's award) — winner

Murray, Lee (5 nominations)
2021:
Black Cranes: Tales of Unquiet Women (Geneve Flynn & LM, eds.) — anthology — nomination

2021:
Grotesque: Monster Stories — collection — nomination

2020:
Into the Ashes — novel — nomination

2019:
“Dead End Town” — short fiction — nomination

2019:
Hellhole — anthology — nomination

Murrey, Mary (1 nomination)
1998:
The Inquisitor — first novel — nomination

Mynhardt, Joe (4 nominations; 1 win)
2019:
It's Alive: Bringing Your Nightmares to Life (by JM & Eugene Johnson) — nonfiction — winner

2018:
Where Nightmares Come From (JM & Eugene Johnson, eds.) — nonfiction — nomination

2016:
Horror 201: The Silver Scream (JM & Emma Audsley, eds.) — nonfiction — nomination

2015:
Horror 101: The Way Forward (by JM & Emma Audsley) — nonfiction — nomination

Myrick, Daniel (1 nomination)
2000:
The Blair Witch Project (by DM & Eduardo Sanchez) — screenplay — nomination

Nassise, Joseph M. (3 nominations)
2016:
Midian Unmade (JMN & Del Howison, eds.) — anthology — nomination

2008:
Storytellers Unplugged (by JMN & David Niall Wilson) — nonfiction — nomination

2002:
Riverwatch — first novel — nomination

Navarro, Yvonne (5 nominations; 1 win)
2007:
“Feeding the Dead Inside” — short fiction — nomination

2006:
“Times of Atonement” — short fiction — nomination

2002:
The Willow Files 2 — work for younger readers — winner

1996:
deadrush — novel — nomination

1994:
Afterage — first novel — nomination

Necessary Evil Press (1 nomination; 1 win)
2006:
specialty press award — winner

Ness, Patrick (1 nomination)
2012:
A Monster Calls — young-adult novel — nomination

Neugebauer, Annie (2 nominations)
2019:
“Glove Box” — short fiction — nomination

2018:
“So Sings the Siren” — short fiction — nomination

Newman, Kim (5 nominations; 2 wins)
2007:
“Clubland Heroes” — long fiction — nomination

2006:
Horror: Another 100 Best Books (by Stephen Jones & KN) — nonfiction — winner

1998:
“Coppola's Dracula” — long fiction/novelette — nomination

1994:
Anno Dracula — novel — nomination

1990:
Horror: 100 Best Books (by Stephen Jones & KN) — nonfiction book — winner (tie)

Nicholson, Scott (1 nomination)
2003:
The Red Church — first novel — nomination

Nickens, Christopher (1 nomination)
1996:
Psycho: Behind the Scenes of the Classic Thriller (by Janet Leigh & CN) — nonfiction — nomination

Nickle, David (1 nomination; 1 win)
1998:
“Rat Food” (by Edo van Belkom & DN) — short story — winner

Niles, Steve (2 nominations)
2021:
Lonesome Days, Savage Nights (by SN, Salvatore Simeone & Szymon Kudranski) — graphic novel — nomination

2005:
Aleister Arcane — illustrated narrative — nomination

Nitz, Jai (1 nomination; 1 win)
2005:
Heaven's Devils — illustrated narrative — winner

no award (3 nominations; 3 wins)
2002:
illustrated narrative — winner

1999:
comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — winner

1999:
other media — winner

Nolan, Christopher (1 nomination; 1 win)
2002:
Memento (by CN & Jonathan Nolan) — screenplay — winner

Nolan, Jonathan (1 nomination; 1 win)
2002:
Memento (by Christopher Nolan & JN) — screenplay — winner

Nolan, William F. (2 nominations; 2 wins)
2014:
Nolan on Bradbury: Sixty Years of Writing about the Master of Science Fiction — nonfiction — winner

2010:
lifetime achievement — winner

Nolfi, George (1 nomination)
2012:
The Adjustment Bureau — screenplay — nomination

Nunn, Ken (1 nomination)
1988:
Unassigned Territory — novel — nomination

Nutman, Philip (1 nomination)
1994:
Wet Work — first novel — nomination

Nzondi (1 nomination; 1 win)
2020:
Oware Mosaic — young-adult novel — winner

Oates, Joyce Carol (8 nominations; 6 wins)
2017:
“The Crawl Space” — short fiction — winner

2017:
The Doll-Master and Other Tales of Terror — collection — winner

2013:
Black Dahlia and White Rose: Stories — collection — winner (tie)

2012:
The Corn Maiden and Other Nightmares — collection — winner

2004:
“The Haunting” — short fiction — nomination

2001:
“In Shock” — long fiction — nomination

1996:
Zombie — novel — winner

1994:
life achievement — winner

Oblong, Angus (1 nomination)
2000:
Creepy Susie & 13 Other Tragic Tales for Troubled Children — work for younger readers — nomination

O'Callaghan, Maxine (1 nomination)
1992:
“Wolf Winter” — short story — nomination

Ochse, Weston (5 nominations; 1 win)
2013:
“Righteous” — short fiction — nomination

2012:
Multiplex Fandango — collection — nomination

2010:
“The Crossing of Aldo Ray” — short fiction — nomination

2009:
Redemption Roadshow — long fiction — nomination

2006:
Scarecrow Gods — first novel — winner

Ofordire, Ihuoma (1 nomination)
2021:
Lovecraft Country: “Jig-a-Bobo” (by Misha Green & IO) — screenplay — nomination

Oliveri, Michael (1 nomination; 1 win)
2002:
Deadliest of the Species — first novel — winner

Olson, Danel (2 nominations)
2017:
Guillermo del Toro's "The Devil's Backbone" and "Pan's Labyrinth": Studies in the Horror Film — nonfiction — nomination

2016:
Studies in the Horror Film: Stanley Kubrick's The Shining — nonfiction — nomination

Olson, Paul F. (4 nominations)
2003:
Hellnotes (David B. Silva, PFO & Garrett Peck, eds.) — nonfiction — nomination

2002:
Hellnotes (David B. Silva & PFO, eds.) — nonfiction — nomination

2001:
Hellnotes (by David B. Silva & PFO) — nonfiction — nomination

2000:
Hellnotes (by David B. Silva & PFO) — nonfiction — nomination

O'Nan, Stewart (1 nomination)
2004:
The Night Country — novel — nomination

O'Neill, Gene (12 nominations; 2 wins)
2017:
Lethal Birds — collection — nomination

2016:
The Algernon Effect — short fiction — nomination

2016:
The Hitchhiking Effect — collection — nomination

2014:
Dance of the Blue Lady — collection — nomination

2013:
The Blue Heron — long fiction — winner

2012:
“Graffiti Sonata” — short fiction — nomination

2012:
Not Fade Away — novel — nomination

2012:
Rusting Chickens — long fiction — nomination

2010:
A Taste of Tenderloin — fiction collection — winner

2010:
Doc Good's Traveling Show — long fiction — nomination

2009:
The Confessions of St. Zach — long fiction — nomination

2007:
“Balance” — short fiction — nomination

Oppegaard, David (1 nomination)
2009:
The Suicide Collectors — first novel — nomination

Oppel, Kenneth (1 nomination)
2012:
This Dark Endeavor: The Apprenticeship of Victor Frankenstein — young-adult novel — nomination

O'Quinn, Cindy (2 nominations)
2021:
“The Thing I Found Along a Dirt Patch Road” — short fiction — nomination

2020:
“Lydia” — short fiction — nomination

Orlock, Carol (1 nomination)
1989:
“Nobody Lives There Now” — short story — nomination

Paffenroth, Kim (2 nominations; 1 win)
2013:
The Undead and Theology (by KP & John W. Morehead) — nonfiction — nomination

2007:
Gospel of the Living Dead: George Romero's Visions of Hell on Earth — nonfiction — winner (tie)

Paine, Michael (1 nomination)
1989:
Cities of the Dead — first novel — nomination

Paiva, Jean (1 nomination)
1990:
The Lilith Factor — first novel — nomination

Palahniuk, Chuck (5 nominations)
2015:
Beautiful You — novel — nomination

2015:
Burnt Tongues (CP, Richard Thomas & Dennis Widmyer, eds.) — anthology — nomination

2006:
Haunted — fiction collection — nomination

2005:
“Guts” — short fiction — nomination

2003:
Lullaby — novel — nomination

Palisano, John (5 nominations; 1 win)
2016:
“Happy Joe's Rest Stop” — short fiction — winner

2015:
“Splinterette” — short fiction — nomination

2014:
“The Geminis” — short fiction — nomination

2013:
“Available Light” — short fiction — nomination

2012:
“X is for Xyx” — short fiction — nomination

Palmer, Chase (1 nomination)
2018:
It (by CP, Cary Fukunaga & Gary Dauberman) — screenplay — nomination

Partridge, Norman (4 nominations; 3 wins)
2016:
“Special Collections” — long fiction — nomination

2007:
Dark Harvest — long fiction — winner

2002:
The Man with the Barbed-Wire Fists — fiction collection — winner

1993:
Mr. Fox and Other Feral Tales — collection — winner

Passarella, J. G. (1 nomination; 1 win)
2000:
Wither — first novel — winner

Peck, Garrett (2 nominations)
2003:
Hellnotes (David B. Silva, Paul F. Olson & GP, eds.) — nonfiction — nomination

2002:
Personal Demons (Brian A. Hopkins & GP, eds.) — nonfiction — nomination

Peele, Jordan (2 nominations; 2 wins)
2020:
Us — screenplay — winner

2018:
Get Out — screenplay — winner

Pegg, Simon (1 nomination; 1 win)
2005:
Shaun of the Dead (by SP & Edgar Wright) — screenplay — winner (tie)

Peirse, Alison (1 nomination)
2021:
Women Make Horror: Filmmaking, Feminism, Genre — nonfiction — nomination

Pelan, John (4 nominations; 1 win)
2007:
Alone on the Darkside — anthology — nomination

2003:
Children of Cthulhu (JP & Benjamin Adams, eds.) — anthology — nomination

2003:
The Darker Side: Generations of Horror — anthology — winner

2000:
The Last Continent: New Tales of Zothique — anthology — nomination

Pelayo, Cynthia (2 nominations)
2021:
“I Need to Believe” — short nonfiction — nomination

2021:
Into the Forest and All the Way Through — Poetry Collection — nomination

Petrucha, Stefan (1 nomination)
2004:
Kolchak: "Devil in the Details" — illustrated narrative — nomination

Petty, Kate Reed (1 nomination)
2021:
True Story — first novel — nomination

Phillips, Kendall R. (1 nomination)
2013:
Dark Directions: Romero, Craven, Carpenter, and the Modern Horror Film — nonfiction — nomination

Piccirilli, Tom (16 nominations; 5 wins)
2015:
Forgiving Judas — poetry collection — winner

2008:
Midnight Premiere — anthology — nomination

2007:
Headstone City — novel — nomination

2006:
November Mourns — novel — nomination

2005:
The Devil's Wine — alternative forms — winner

2005:
Waiting My Turn to Go Under the Knife — poetry collection — nomination

2004:
A Choir of Ill Children — novel — nomination

2004:
Fuckin' Lie Down Already — long fiction — nomination

2003:
“The Misfit Child Grows Fat on Despair” — short fiction — winner

2003:
The Night Class — novel — winner

2003:
This Cape Is Red Because I've Been Bleeding — poetry collection — nomination

2001:
A Student of Hell — poetry collection — winner

2001:
The Deceased — novel — nomination

2000:
Deep Into That Darkness Peering — collection — nomination

2000:
Hexes — novel — nomination

1991:
Dark Father — first novel — nomination

Pinborough, Sarah (1 nomination)
2014:
A Necessary End (by SP & F. Paul Wilson) — novel — nomination

Pinsker, Sarah (1 nomination)
2021:
“Two Truths and a Lie” — long fiction — nomination

Pomplun, Tom (2 nominations)
2005:
Graphic Classics: Robert Louis Stevenson — illustrated narrative — nomination

2004:
Graphic Classics: Ambrose Bierce — illustrated narrative — nomination

Poole, W. Scott (1 nomination)
2017:
In the Mountains of Madness: The Life, Death and Extraordinary Afterlife of H. P. Lovecraft — nonfiction — nomination

Porter, Sarah (1 nomination)
2018:
When I Cast Your Shadow — young-adult novel — nomination

Powers, Tim (1 nomination)
1998:
Earthquake Weather — novel — nomination

Pratt, Tim (1 nomination)
2009:
“The Dude Who Collected Lovecraft” (by Nick Mamatas & TP) — short fiction — nomination

Prentiss, Norman (3 nominations; 2 wins)
2013:
The Fleshless Man — long fiction — nomination

2011:
Invisible Fences — long fiction — winner

2010:
“In the Porches of My Ears” — short fiction — winner

Price, Victoria (1 nomination)
2000:
Vincent Price: A Daughter's Biography — nonfiction — nomination

Price, Vincent (1 nomination; 1 win)
1994:
special trustee award — winner

Protosevich, Mark (1 nomination)
2001:
The Cell — screenplay — nomination

Prouty, Royce (1 nomination)
2014:
Stoker's Manuscript — first novel — nomination

Proyas, Alex (1 nomination; 1 win)
1999:
Dark City — screenplay — winner (tie)

PS Publishing (1 nomination; 1 win)
2007:
specialty press award — winner

Ptacek, Kathryn (2 nominations; 1 win)
2015:
Mentor Award — winner

1990:
“Each Night, Each Year” — short story — nomination

Pulver, Joseph S., Sr. (1 nomination)
2014:
The Grimscribe's Puppets — anthology — nomination

Quinn, David (1 nomination)
2000:
Faust: Book of M — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

Raisor, Gary (1 nomination)
1993:
Less Than Human — first novel — nomination

Ramsland, Katherine (2 nominations)
1998:
Dean Koontz: A Writer's Biography — nonfiction — nomination

1992:
Prism of the Night: A Biography of Anne Rice — nonfiction book — nomination

Randi, James (1 nomination)
1996:
An Encyclopedia of Claims, Frauds, and Hoaxes of the Occult and Supernatural — nonfiction — nomination

Ray, Billy (1 nomination)
2013:
The Hunger Games (by Gary Ross, Suzanne Collins & BR) — screenplay — nomination

Read, Sarah (2 nominations; 1 win)
2020:
Out of Water — collection — nomination

2020:
The Bone Weaver's Orchard — first novel — winner

Reaves, J. Michael (1 nomination)
2014:
“Code 666” — short fiction — nomination

Renner, Karen J. (1 nomination)
2020:
“The Evil Aging Women of American Horror Story” — short nonfiction — nomination

Rhoades, Loren (1 nomination)
2006:
Morbid Curiosity #9 — nonfiction — nomination

Rice, Anne (2 nominations; 1 win)
2004:
life achievement — winner

1989:
The Queen of the Damned — novel — nomination

Rice, Christopher (2 nominations)
2015:
The Vines — novel — nomination

2014:
The Heavens Rise — novel — nomination

Richards, Tony (1 nomination)
1988:
The Harvest Bride — first novel — nomination

Rickert, M. (1 nomination)
2009:
“Evidence of Love in a Case of Abandonment” — short fiction — nomination

Risso, Eduardo (1 nomination)
2019:
Moonshine Vol. 2: Misery Train (by Brian Azzarello & ER) — graphic novel — nomination

Rivera, Anthony (1 nomination)
2014:
Dark Visions: A Collection of Modern Horror, Volume One (AR & Sharon Lawson, eds.) — anthology — nomination

Rivera, Jules (1 nomination)
2021:
Spectre Deep 6 (by Jennifer Brody & JR) — graphic novel — nomination

Robbins, Matthew (1 nomination)
2016:
Crimson Peak (by Guillermo del Toro & MR) — screenplay — nomination

Roberts, Jeyn (1 nomination)
2017:
When They Face — young-adult novel — nomination

Robinson, Kelly (2 nominations)
2021:
“Lost, Found, and Finally Unbound: The Strange History of the 1910 Edison Frankenstein” — short nonfiction — nomination

2020:
“Film's First Lycanthrope” — short nonfiction — nomination

Roche, Thomas S. (1 nomination)
2012:
The Panama Laugh — first novel — nomination

Rockhill, Jim (1 nomination)
2012:
Reflections in a Glass Darkly (by Gary William Crawford, JR & Brian J. Showers) — nonfiction — nomination

Roden, Barbara (4 nominations; 1 win)
2008:
At Ease with the Dead (BR & Christopher Roden, eds.) — anthology — nomination

2005:
Acquainted with the Night (BR & Christopher Roden, eds.) — anthology — nomination

2005:
“Northwest Passage” — long fiction — nomination

2000:
Ash-Tree Press (by BR & Christopher Roden) — specialty press award — winner

Roden, Christopher (3 nominations; 1 win)
2008:
At Ease with the Dead (Barbara Roden & CR, eds.) — anthology — nomination

2005:
Acquainted with the Night (Barbara Roden & CR, eds.) — anthology — nomination

2000:
Ash-Tree Press (by Barbara Roden & CR) — specialty press award — winner

Roden, Mike (1 nomination)
2002:
Horrorfind (by Brian Keene & MR) — alternative forms — nomination

Rodgers, Alan (3 nominations; 1 win)
1996:
Bone Music — novel — nomination

1991:
Blood of the Children — first novel — nomination

1988:
“The Boy Who Came Back from the Dead” — novelette — winner (tie)

Rodriguez, Gabriel (1 nomination)
2015:
Locke and Key: Vol. 6: Alpha and Omega (by Joe Hill & GR) — graphic novel — nomination

Rogers, Bruce Holland (2 nominations; 1 win)
2001:
Wind Over Heaven and Other Dark Tales — fiction collection — nomination

1999:
“The Dead Boy at Your Window” — short fiction — winner

Rohrig, Judi (2 nominations; 1 win)
2005:
Hellnotes — nonfiction — winner

2004:
Hellnotes — nonfiction — nomination

Romero, George A. (2 nominations; 1 win)
2018:
Nights of the Living Dead (Jonathan Maberry & GAR, eds.) — anthology — nomination

2016:
lifetime achievement — winner

Ross, Gary (1 nomination)
2013:
The Hunger Games (by GR, Suzanne Collins & Billy Ray) — screenplay — nomination

Rossio, Terry (1 nomination)
2004:
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (by Ted Elliott & TR) — screenplay — nomination

Rowling, J. K. (3 nominations; 2 wins)
2004:
Harry Potter and the Order of the Phoenix — work for younger readers — winner

2001:
Harry Potter and the Goblet of Fire — work for younger readers — nomination

2000:
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban — work for younger readers — winner

Rubenstein, Norman (1 nomination; 1 win)
2014:
Silver Hammer Award — winner

Rusch, Kristine Kathryn (1 nomination)
1990:
“Phantom” — novella/novelette — nomination

Russell, Ray (1 nomination; 1 win)
1993:
life achievement — winner

Russo, John (1 nomination)
1993:
Scare Tactics — nonfiction book — nomination

Sallee, Wayne Allen (5 nominations)
1997:
With Wounds Still Wet — collection — nomination

1996:
“Lover Doll” — novelette — nomination

1994:
“Pain Grin” — short story — nomination

1993:
“For You, the Living” — novelette — nomination

1993:
The Holy Terror — first novel — nomination

Salomon, Peter Adam (2 nominations)
2020:
Eight Minutes, Thirty-Two Seconds — young-adult novel — nomination

2015:
All Those Broken Angels — young-adult novel — nomination

Sanchez, Eduardo (1 nomination)
2000:
The Blair Witch Project (by Daniel Myrick & ES) — screenplay — nomination

SanGiovanni, Mary (1 nomination)
2008:
The Hollower — first novel — nomination

Santoro, Lawrence P. (2 nominations)
2003:
“The Tree Is My Hat” — alternative forms — nomination

2001:
“God Screamed and Screamed, Then I Ate Him” — long fiction — nomination

Sarrantonio, Al (2 nominations; 1 win)
2000:
999: New Stories of Horror and Suspense — anthology — winner

1992:
“Richard's Head” — short story — nomination

Saunders, George (2 nominations)
2012:
“Home” — short fiction — nomination

2004:
“The Red Bow” — short fiction — nomination

Savory, Brett Alexander (2 nominations; 1 win)
2005:
ChiZine — alternative forms — nomination

2001:
Chiaroscuro (by Patricia Lee Macomber, Steve Eller, Sandra Kasturi & BAS) — other media — winner

Sawyer, Robert J. (1 nomination)
2001:
“Fallen Angel” — short fiction — nomination

Scalise, Michelle (1 nomination)
2020:
Dragonfly and Other Songs of Mourning — poetry collection — nomination

Schafer, William K. (1 nomination; 1 win)
2001:
Subterranean Press — specialty press award — winner

Scharf, Jonah (1 nomination)
2020:
Bone Parish Vol. 2 (by Cullen Bunn, JS & Alex Guimarăes) — graphic novel — nomination

Schow, David J. (1 nomination)
1988:
“Pamela's Get” — novelette — nomination

Schwader, Ann K. (2 nominations)
2016:
Dark Energies — poetry collection — nomination

2011:
Wild Hunt of the Stars — poetry collection — nomination

Schwaeble, Hank (3 nominations; 2 wins)
2017:
American Nocturne — collection — nomination

2010:
Damnable — first novel — winner

2008:
Five Strokes to Midnight (Gary Braunbeck & HS, eds.) — anthology — winner

Scioneaux, Mark C. (1 nomination)
2013:
Horror for Good: A Charitable Anthology (MCS, R. J. Cavender & Robert S. Wilson, eds.) — anthology — nomination

Sebold, Alice (2 nominations; 1 win)
2003:
The Lovely Bones — novel — nomination

2003:
The Lovely Bones — first novel — winner

Seifert, Brandon (1 nomination)
2014:
Witch Doctor, Vol. 2: Mal Practice — graphic novel — nomination

Selby, Hubert, Jr. (1 nomination)
2001:
Requiem for a Dream (by Darren Aronofsky & HS) — screenplay — nomination

Serra, Daniele (1 nomination)
2015:
I Tell You It's Love (by Joe R. Lansdale & DS) — graphic novel — nomination

Sevin, Julie & RJ (1 nomination)
2006:
Corpse Blossoms — anthology — nomination

Shanks, Jeffrey H. (1 nomination)
2016:
The Unique Legacy of Weird Tales: The Evolution of Modern Fantasy and Horror (Justin Everett & JHS, eds.) — nonfiction — nomination

Shannon, Harry (2 nominations)
2011:
A Host of Shadows — collection — nomination

2010:
“The Night Nurse” — short fiction — nomination

Sharzer, Jessica (1 nomination; 1 win)
2012:
American Horror Story: “Afterbirth” — screenplay — winner

Sheehan, William (1 nomination)
2001:
At the Foot of the Story Tree: An Inquiry into the Fiction of Peter Straub — nonfiction — nomination

Shepard, Lucius (2 nominations)
2004:
Louisiana Breakdown — long fiction — nomination

1989:
“Jack's Decline” — short story — nomination

Shields, Daniel (1 nomination)
2006:
Seasons: A Series of Poems Based on the Life and Death of Edgar Allan Poe — poetry collection — nomination

Shipp, Jeremy (1 nomination)
2010:
Cursed — novel — nomination

Shirley, John (2 nominations; 1 win)
1999:
Black Butterflies: A Flock on the Dark Side — collection — winner

1999:
“What Would You Do For Love?” — long fiction — nomination

Showers, Brian J. (1 nomination)
2012:
Reflections in a Glass Darkly (by Gary William Crawford, Jim Rockhill & BJS) — nonfiction — nomination

Shyamalan, M. Night (4 nominations; 1 win)
2018:
Split — screenplay — nomination

2003:
Signs — screenplay — nomination

2001:
Unbreakable — screenplay — nomination

2000:
The Sixth Sense — screenplay — winner

Siegel, Nancy Eden (1 nomination)
2014:
Barbers & Beauties (Michael Knost & NES, eds.) — anthology — nomination

Silva, David B. (7 nominations; 1 win)
2003:
Hellnotes (DBS, Paul F. Olson & Garrett Peck, eds.) — nonfiction — nomination

2003:
“The Origin” — long fiction — nomination

2002:
Hellnotes (DBS & Paul F. Olson, eds.) — nonfiction — nomination

2002:
“Whose Puppets, Best and Worst, Are We?” — short fiction — nomination

2001:
Hellnotes (by DBS & Paul F. Olson) — nonfiction — nomination

2000:
Hellnotes (by DBS & Paul F. Olson) — nonfiction — nomination

1991:
“The Calling” — short story — winner

Simak, Clifford D. (1 nomination; 1 win)
1988:
life achievement — winner

Simeone, Salvatore (1 nomination)
2021:
Lonesome Days, Savage Nights (by Steve Niles, SS & Szymon Kudranski) — graphic novel — nomination

Simmons, Dan (11 nominations; 4 wins)
2008:
The Terror — novel — nomination

1994:
“Death in Bangkok” — novelette — winner

1994:
“Flashback” — novella — nomination

1994:
Lovedeath — collection — nomination

1993:
Children of the Night — novel — nomination

1993:
“This Year's Class Picture” — short story — winner

1992:
Prayers to Broken Stones — collection — winner

1992:
Summer of Night — novel — nomination

1991:
Entropy's Bed at Midnight — novella/novelette — nomination

1991:
Prayers to Broken Stones — collection — nomination

1990:
Carrion Comfort — novel — winner

Simon, Marge (14 nominations; 3 wins)
2020:
The Demeter Diaries (by MS & Bryan D. Dietrich) — poetry collection — nomination

2019:
War (by MS & Alessandro Manzetti) — poetry collection — nomination

2018:
Satan's Sweethearts (by MS & Mary Turzillo) — poetry collection — nomination

2017:
Small Spirits — poetry collection — nomination

2016:
Naughty Ladies — poetry collection — nomination

2015:
Sweet Poison (by MS & Mary Turzillo) — poetry collection — nomination

2014:
Dangerous Dreams (by MS & Sandy DeLuca) — poetry collection — nomination

2014:
Four Elements (by MS, Rain Graves, Charlee Jacob & Linda Addison) — poetry collection — winner

2013:
Vampires, Zombies & Wanton Souls — poetry collection — winner

2012:
The Mad Hattery — poetry collection — nomination

2012:
Unearthly Delights — poetry collection — nomination

2008:
Vectors: A Week in the Death of a Planet (by Charlee Jacob & MS) — poetry — winner (tie)

2004:
Artist of Antithesis — poetry collection — nomination

2003:
Night Smoke (by Bruce Boston & MS) — poetry collection — nomination

Sinha-Morey, Bobbi (1 nomination)
2007:
Songs of a Sorceress — poetry — nomination

Sirowy, Alexander (1 nomination)
2017:
The Telling — young-adult novel — nomination

Sizemore, Jason (1 nomination)
2007:
Aegri Somnia: The Apex Featured Writer Anthology (JS & Gill Ainsworth, eds.) — anthology — nomination

Skal, David J. (5 nominations)
2017:
Something in the Blood: The Untold Story of Bram Stoker, the Man Who Wrote Dracula — nonfiction — nomination

2001:
“Back to the Black Lagoon” — other media — nomination

1997:
V is for Vampire: An A to Z Guide to Everything Undead — nonfiction — nomination

1994:
The Monster Show: A Cultural History of Horror — nonfiction book — nomination

1991:
Hollywood Gothic — nonfiction book — nomination

Skipp, John (2 nominations; 2 wins)
2012:
Demons: Encounters with the Devil and His Minions, Fallen Angels, and the Possessed — anthology — winner

2007:
Mondo Zombie — anthology — winner (tie)

Smith, Angela Yuriko (1 nomination)
2019:
Bitter Suites — long fiction — nomination

Smith, Dean Wesley (1 nomination)
1990:
Laying the Music to Rest — first novel — nomination

Smith, Dietrich (1 nomination; 1 win)
2019:
Victor LaValle's Destroyer (by Victor LaValle, DS & Joana Lafuente) — graphic novel — winner

Smith, Jean Claude (1 nomination)
2016:
Riding the Centipede — first novel — nomination

Smith, Kevin (1 nomination)
2002:
“Quiver” — illustrated narrative — nomination

Smoky Man (1 nomination)
2004:
Alan Moore: Portrait of an Extraordinary Gentleman (by Gary Spencer Millidge & SM, ed.) — nonfiction — nomination

Sng, Christina (3 nominations; 1 win)
2021:
A Collection of Dreamscapes — Poetry Collection — nomination

2021:
“Final Girl: A Life in Horror” — short nonfiction — nomination

2018:
A Collection of Nightmares — poetry collection — winner

Snyder, Lucy A. (7 nominations; 5 wins)
2019:
Garden of Eldritch Delights — collection — nomination

2016:
While the Black Stars Burn — collection — winner

2015:
Shooting Yourself in the Head for Fun and Profit: A Writer's Survival Guide — nonfiction — winner

2015:
Soft Apocalypses — collection — winner

2013:
“Magdala Amygdala” — short fiction — winner

2011:
Spellbent — first novel — nomination

2010:
Chimeric Machines — poetry — winner

Snyder, Scott (1 nomination)
2016:
Wytches, Vol. 1 — graphic novel — nomination

Snyman, Monique (2 nominations)
2021:
The Bone Carver — young-adult novel — nomination

2019:
The Night Weaver — young-adult novel — nomination

Soares, L. L. (2 nominations; 1 win)
2013:
Life Rage — first novel — winner

2010:
Cinema Knife Fight (by LLS & Michael Arruda) — nonfiction — nomination

Sokoloff, Alexandra (1 nomination)
2007:
The Harrowing — first novel — nomination

Soles, Caro (1 nomination)
2016:
nEvermore! (Nancy Kilpatrick & CS, eds.) — anthology — nomination

Somtow, S. P. (6 nominations)
2014:
Bible Stories for Secular Humanists — collection — nomination

1999:
Darker Angels — novel — nomination

1997:
“Brimstone and Salt” — novelette — nomination

1997:
The Pavilion of Frozen Women — collection — nomination

1994:
“Darker Angels” — novelette — nomination

1988:
“Resurrec Tech” — novelette — nomination

Southard, Nate (1 nomination)
2011:
“In the Middle of Poplar Street” — short fiction — nomination

Spark, Muriel (1 nomination; 1 win)
1988:
Mary Shelley — nonfiction book — winner

2008:
“The Tenth Muse” — long fiction — nomination

1996:
“The Death of the Novel” — short story — nomination

Spignesi, Stephen J. (1 nomination)
1992:
The Shape Under the Sheet: The Complete Stephen King Encyclopedia — nonfiction book — nomination

Spriggs, Robin (1 nomination)
2011:
Diary of a Gentleman Diabolist — poetry collection — nomination

Stableford, Brian (1 nomination)
1997:
“The House of Mourning” — short story — nomination

Stage, Zoje (1 nomination)
2019:
Baby Teeth — first novel — nomination

Staley, Shane Ryan (1 nomination; 1 win)
2005:
Delirium Books — specialty press award — winner

Stanley, Richard (1 nomination)
2021:
Color Out of Space (by Scarlett Amaris & RS) — screenplay — nomination

Starling, Caitlin (1 nomination)
2020:
The Luminous Dead — first novel — nomination

Steiber, Ellen (1 nomination)
1999:
Hungry Ghosts: A Novelization (The X-Files No. 9) — work for younger readers — nomination

Stewart, Cameron (1 nomination)
2014:
Sin Titulo — graphic novel — nomination

Stiefvater, Maggie (1 nomination)
2013:
The Raven Boys — young-adult novel — nomination

Stine, R. L. (1 nomination; 1 win)
2014:
lifetime achievement — winner

Stoker, Dacre (1 nomination)
2019:
Dracul (by DS & J. D. Barker) — novel — nomination

Stone, Del, Jr. (1 nomination)
1997:
Dead Heat — first novel — nomination

Stout, William (1 nomination)
2003:
Abu and the 7 Marvels (by Richard Matheson & WS) — work for younger readers — nomination

Straczynski, J. Michael (1 nomination)
1989:
Demon Night — first novel — nomination

Strand, Jeff (4 nominations)
2013:
A Bad Day for Voodoo — young-adult novel — nomination

2011:
Dweller — novel — nomination

2009:
Gleefully Macabre Tales — fiction collection — nomination

2007:
Pressure — novel — nomination

Straub, Peter (14 nominations; 10 wins)
2012:
“The Ballad of Ballard and Sandrine” — long fiction — winner

2011:
A Dark Matter — novel — winner

2008:
5 Stories — collection — winner (tie)

2006:
lifetime achievement — winner

2005:
In the Night Room — novel — winner

2004:
lost boy lost girl — novel — winner

2002:
Black House (by Stephen King & PS) — novel — nomination

2001:
Magic Terror: Seven Tales — fiction collection — winner

2000:
Mr. X — novel — winner

1999:
“Mr. Clubb and Mr. Cuff” — long fiction — winner

1997:
The Hellfire Club — novel — nomination

1994:
The Throat — novel — winner

1991:
Houses Without Doors — collection — nomination

1989:
“The Juniper Tree” — novelette — nomination

Stuecken, Matthew (1 nomination)
2017:
10 Cloverefield Lane (by Josh Campbell, Damien Chazelle & MS) — screenplay — nomination

Sutherland, Joel A. (1 nomination)
2009:
Frozen Blood — first novel — nomination

Sutphin, Richard (1 nomination)
1992:
Sexpunks & Savage Sagas — collection — nomination

Swanson, Stan (1 nomination)
2013:
Slices of Flesh — anthology — nomination

Taborska, Anna (2 nominations)
2021:
Bloody Britain — collection — nomination

2020:
“The Cat Sitter” — long fiction — nomination

Taff, John F. D. (2 nominations)
2019:
“A Winter's Tale” — short fiction — nomination

2015:
The End in All Beginnings — collection — nomination

Takeda, Sana (2 nominations)
2020:
Monstress Volume 4: The Chosen (by Marjorie Liu & ST) — graphic novel — nomination

2019:
Monstress Volume 3: Haven (by Marjorie Liu & ST) — graphic novel — nomination

Talley, Brett J. (2 nominations)
2015:
Limbus, Inc., Book II — anthology — nomination

2012:
That Which Should Not Be — first novel — nomination

Tanabe, Gou (1 nomination)
2020:
H.P. Lovecraft's At the Mountains of Madness, The First Volume — graphic novel — nomination

Tantlinger, Sara (4 nominations; 1 win)
2021:
Cradleland of Parasites — Poetry Collection — nomination

2021:
Not All Monsters: A Strangehouse Anthology by Women of Horror — anthology — nomination

2020:
To Be Devoured — long fiction — nomination

2019:
The Devil's Dreamland — poetry collection — winner

Tarchetti, I. U. (1 nomination)
1993:
Fantastic Tales — collection — nomination

Taylor, Karen E. (2 nominations)
2004:
Fangs and Angel Wings — fiction collection — nomination

2001:
“Mexican Moon” — short fiction — nomination

Taylor, Lucy (6 nominations; 1 win)
2018:
Sweetlings — long fiction — nomination

1998:
Painted in Blood — collection — nomination

1996:
The Safety of Unknown Cities — first novel — winner

1995:
The Flesh Artist — collection — nomination

1995:
“Things Of Which We Do Not Speak” — short story — nomination

1994:
Close to the Bone — collection — nomination

Taylor, Vanessa (1 nomination)
2018:
The Shape of Water (by Guillermo del Toro & VT) — screenplay — nomination

Tem, Melanie (3 nominations; 3 wins)
2003:
“Imagination Box” (by Steve Rasnic Tem & MT) — alternative forms — winner

2001:
The Man on the Ceiling (by Steve Rasnic Tem & MT) — long fiction — winner

1992:
Prodigal — first novel — winner (tie)

Tem, Steve Rasnic (11 nominations; 4 wins)
2018:
Ubo — novel — nomination

2015:
Blood Kin — novel — winner

2006:
“Invisible” — short fiction — nomination

2003:
“Imagination Box” (by SRT & Melanie Tem) — alternative forms — winner

2002:
In These Final Days of Sales — long fiction — winner

2001:
City Fishing — fiction collection — nomination

2001:
The Man on the Ceiling (by SRT & Melanie Tem) — long fiction — winner

2000:
“Halloween Street” — short fiction — nomination

1991:
“Back Windows” — short story — nomination

1990:
“Bodies and Heads” — short story — nomination

1988:
Excavation — first novel — nomination

Tessier, Thomas (1 nomination)
1999:
Fog Heart — novel — nomination

Thomas, Aiden (1 nomination)
2021:
Cemetery Boys — young-adult novel — nomination

Thomas, Jeffrey (1 nomination)
2004:
Monstrocity — first novel — nomination

Thomas, Lee (6 nominations; 2 wins)
2012:
The German — novel — nomination

2010:
In the Closet, Under the Bed — fiction collection — nomination

2009:
“Turtle” — short fiction — nomination

2008:
“An Apiary of White Bees” — long fiction — nomination

2005:
Stained — first novel — winner (tie)

2004:
president's award — winner

Thomas, Richard (1 nomination)
2015:
Burnt Tongues (Chuck Palahniuk, RT & Dennis Widmyer, eds.) — anthology — nomination

Thomas, Scott (1 nomination)
2018:
Kill Creek — first novel — nomination

Thornton, Ravi (1 nomination)
2013:
The Tale of Brin and Bent and Minno Marylebone — graphic novel — nomination

Tibbetts, John C. (2 nominations)
2017:
The Gothis Worlds of Peter Straub — nonfiction — nomination

2012:
The Gothic Imagination — nonfiction — nomination

Tobin, Paul (2 nominations)
2015:
The Witcher — graphic novel — nomination

2014:
Colder — graphic novel — nomination

Tohill, Cathal (1 nomination)
1996:
Immoral Tales: European Sex and Horror Movies 1956-1984 (by CT & Pete Tombs) — nonfiction — nomination

Toikkanen, Jarkko (1 nomination)
2014:
The Intermedial Experience of Horror: Suspended Failures — nonfiction — nomination

Tombs, Pete (1 nomination)
1996:
Immoral Tales: European Sex and Horror Movies 1956-1984 (by Cathal Tohill & PT) — nonfiction — nomination

Tremblay, Paul G. (7 nominations; 3 wins)
2020:
Growing Things and Other Stories — collection — winner

2019:
The Cabin at the End of the World — novel — winner

2017:
Disappearance at Devil's Rock — novel — nomination

2016:
A Head Full of Ghosts — novel — winner

2010:
The Little Sleep — first novel — nomination

2008:
“The Teacher” — short fiction — nomination

2008:
“There's No Light Between Floors” — short fiction — nomination

Tremblay, Tony (1 nomination)
2019:
The Moore House — first novel — nomination

Trotter, William (1 nomination)
1995:
“The Siren Of Swan Quarter” — novelette — nomination

Turzillo, Mary A. (3 nominations)
2018:
Satan's Sweethearts (by Marge Simon & MAT) — poetry collection — nomination

2015:
Sweet Poison (by Marge Simon & MAT) — poetry collection — nomination

2013:
Lovers & Killers — poetry collection — nomination

Tuttle, Lisa (1 nomination)
2008:
“Closet Dreams” — short fiction — nomination

Twohy, David (1 nomination)
2001:
Pitch Black (by DT, Ken Wheat & Jim Wheat) — screenplay — nomination

Vachss, Andrew (1 nomination)
1995:
Born Bad — collection — nomination

van Belkom, Edo (5 nominations; 1 win)
2001:
Be Afraid! — work for younger readers — nomination

2000:
Death Drives a Semi — collection — nomination

1999:
“The Rug” — short fiction — nomination

1998:
“Rat Food” (by EvB & David Nickle) — short story — winner

1996:
Wyrm Wolf — first novel — nomination

Vanderhooft, JoSelle (1 nomination)
2008:
Ossuary — poetry — nomination

VanderMeer, Jeff (1 nomination)
2004:
Veniss Underground — first novel — nomination

Various Authors (1 nomination)
2002:
“Weird Western Tales” — illustrated narrative — nomination

Vincent, Bev (2 nominations)
2010:
The Stephen King Illustrated Companion — nonfiction — nomination

2005:
The Road to the Dark Tower: Exploring Stephen King's Magnum Opus — nonfiction — nomination

Volk, Stephen (1 nomination)
2007:
“31/10” — short fiction — nomination

Wacks, Peter J. (1 nomination)
2013:
Behind These Eyes (by PJW & Guy Anthony De Marco) — graphic novel — nomination

Waggoner, Tim (7 nominations; 2 wins)
2021:
“Speaking of Horror” — short nonfiction — nomination

2021:
Writing in the Dark — nonfiction — nomination

2020:
“A Touch of Madness” — short fiction — nomination

2019:
Dark and Distant Voices — collection — nomination

2018:
A Kiss of Thorns — long fiction — nomination

2017:
The Winter Box — long fiction — winner

2016:
Mentor Award — winner

Wagner, Karl Edward (6 nominations; 1 win)
1998:
Exorcisms and Ecstasies — collection — winner

1997:
“Plan 10 from Inner Space” — short story — nomination

1993:
“Did They Get You to Trade?” — short story — nomination

1991:
“But You'll Never Follow Me” — short story — nomination

1990:
“At First Just Ghostly” — novella/novelette — nomination

1988:
Why Not You and I? — collection — nomination

Waititi, Taika (1 nomination)
2016:
What We Do in the Shadows (by TW & Jemaine Clement) — screenplay — nomination

Waldrop, Howard (1 nomination)
1988:
All About Strange Monsters of the Recent Past — collection — nomination

Wallace, Amy (1 nomination)
2009:
The Book of Lists: Horror (AW, Del Howison & Scott Bradley, eds.) — nonfiction — nomination

Walsh, Fran (1 nomination)
2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by Philippa Boyens, Peter Jackson & FW) — screenplay — nomination

Walters, Damien Angelica (2 nominations)
2016:
“Sing Me Your Scars” — short fiction — nomination

2015:
“The Floating Girls: A Documentary” — short fiction — nomination

Walters, Jerad (1 nomination; 1 win)
2013:
for Centipede Press — specialty press award — winner

Ward, D. Alexander (2 nominations)
2019:
Lost Highways — anthology — nomination

2017:
Gutted: Beautiful Horror Stories (Doug Murano & DAW, eds.) — anthology — nomination

Ward, Kyla Lee (2 nominations)
2021:
“Should Fire Remember the Fuel?” — short fiction — nomination

2019:
“And in Her Eyes the City Drowned” — short fiction — nomination

Warren, Kaaron (2 nominations)
2020:
Into Bones Like Oil — long fiction — nomination

2012:
“All You Can Do Is Breathe” — short fiction — nomination

Waters, Erica (1 nomination)
2021:
Ghost Wood Song — young-adult novel — nomination

Waught, Robert H. (1 nomination)
2014:
Lovecraft and Influence: His Predecessors and Successors — nonfiction — nomination

Weich, Valerie E. (1 nomination)
2020:
“Lord Byron’s Whipping Boy: Dr. John William Polidori and the 200th Anniversary of The Vampyre” — short nonfiction — nomination

Wein, Len (1 nomination)
1999:
The Dreaming: Trial and Error — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — nomination

Weinberg, Robert (7 nominations; 4 wins)
2008:
lifetime achievement — winner

2004:
trustee award — winner

2004:
Vampire the Masqerade Giovanni -- The Machiavelli Conundrum — illustrated narrative — nomination

2003:
Nightside Issues 1-4 — illustrated narrative — winner

2001:
Cable #79-84 — illustrated narrative — nomination

2001:
Horror of the 20th Century: An Illustrated History — nonfiction — nomination

1999:
Horrors! 365 Scary Stories (Stefan R. Dziemianowicz, RW & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — winner

Welke, Ian (1 nomination)
2016:
End Times at Ridgemont High — young-adult novel — nomination

Weller, Sam (4 nominations; 2 wins)
2016:
Shadow Show: Stories in Celebration of Ray Bradbury (SW & Mort Castle, eds.) — graphic novel — winner

2013:
Shadow Show (Mort Castle & SW, eds.) — anthology — winner

2011:
Listen to the Echoes: The Ray Bradbury Interviews — nonfiction — nomination

2006:
The Bradbury Chronicles: The Life of Ray Bradbury — nonfiction — nomination

Wemore, Kevin J., Jr. (1 nomination)
2019:
Uncovering Stranger Things: Essays on Eighties Nostalgia, Cynicism and Innocence in the Series — nonfiction — nomination

Wendig, Chuck (1 nomination)
2020:
Wanderers — novel — nomination

Wetmore, Kevin J., Jr. (1 nomination)
2021:
The Streaming of Hill House: Essays on the Haunting Netflix Adaptation — nonfiction — nomination

Whannell, Leigh (1 nomination)
2021:
The Invisible Man — screenplay — nomination

Wheat, Jim (1 nomination)
2001:
Pitch Black (by David Twohy, Ken Wheat & JW) — screenplay — nomination

Wheat, Ken (1 nomination)
2001:
Pitch Black (by David Twohy, KW & Jim Wheat) — screenplay — nomination

Whedon, Joss (2 nominations; 1 win)
2013:
The Cabin in the Woods (by JW & Drew Goddard) — screenplay — winner

2000:
Buffy the Vampire Slayer: “Hush” — screenplay — nomination

White, Kiersten (1 nomination; 1 win)
2019:
The Dark Descent of Elizabeth Frankenstein — young-adult novel — winner

White, Wrath James (1 nomination)
2011:
Vicious Romantic — poetry collection — nomination

Wiater, Stanley (4 nominations; 3 wins)
2002:
Dark Dreamers: Facing the Masters of Fear (by Beth Gwinn & SW) — alternative forms — winner

1998:
Dark Thoughts: On Writing — nonfiction — winner

1993:
Dark Visions: Conversations with the Masters of the Horror Film — nonfiction book — nomination

1991:
Dark Dreamers: Conversations with the Masters of Horror — nonfiction book — winner

Widmyer, Dennis (1 nomination)
2015:
Burnt Tongues (Chuck Palahniuk, Richard Thomas & DW, eds.) — anthology — nomination

Wilcox, Rhonda (1 nomination)
2006:
Why Buffy Matters: The Art of Buffy the Vampire Slayer — nonfiction — nomination

Wilde, Kelley (1 nomination; 1 win)
1989:
The Suiting — first novel — winner

Williams, Jason (1 nomination; 1 win)
2003:
Night Shade Books (by JW & Jeremy Lassen) — specialty press award — winner

Williamson, Chet (6 nominations)
1991:
“From the Papers of Helmut Hecher” — short story — nomination

1991:
Reign — novel — nomination

1990:
“The Confessions of St. James” — novella/novelette — nomination

1990:
“Yore Skin's Jes's Soft 'n Purty...He Said.” — short story — nomination

1989:
“The Music of the Dark Time” — short story — nomination

1988:
Ash Wednesday — novel — nomination

Williamson, J. N. (2 nominations; 1 win)
2003:
life achievement — winner

1992:
Author's Choice Monthly Issue 24: The Naked Flesh of Feeling — collection — nomination

Williamson, Jack (1 nomination; 1 win)
1998:
life achievement — winner

Willis, Connie (1 nomination)
1994:
“Death on the Nile” — novelette — nomination

Wilson, David Niall (5 nominations; 2 wins)
2008:
Defining Moments — collection — nomination

2008:
Storytellers Unplugged (by Joe Nassise & DNW) — nonfiction — nomination

2008:
“The Gentle Brush of Wings” — short fiction — winner

2004:
Roll Them Bones — long fiction — nomination

2003:
The Gossamer Eye (by Mark McLaughlin, Rain Graves & DNW) — poetry collection — winner

Wilson, F. Paul (9 nominations; 2 wins)
2014:
A Necessary End (by Sarah Pinborough & FPW) — novel — nomination

2009:
lifetime achievement — winner

2001:
The Christmas Thingy — work for younger readers — nomination

2000:
“Aftershock” — short fiction — winner

1991:
“Pelts” — novella/novelette — nomination

1990:
Soft and Others — collection — nomination

1989:
Black Wind — novel — nomination

1988:
“Dat-Tay-Vao” — short story — nomination

1988:
“Traps” — short story — nomination

Wilson, Gahan (3 nominations; 1 win)
1999:
The Cleft and Other Odd Tales — collection — nomination

1993:
“Come One, Come All” — short story — nomination

1992:
life achievement — winner

Wilson, Mehitobel (1 nomination)
2001:
Gothic.net — other media — nomination

Wilson, Robert S. (2 nominations)
2020:
Nox Pareidolia — anthology — nomination

2013:
Horror for Good: A Charitable Anthology (Mark C. Scioneaux, R. J. Cavender & RSW, eds.) — anthology — nomination

Wilson, Stephen (1 nomination)
2013:
Dark Duet (by Linda Addison & SW) — poetry collection — nomination

Windling, Terri (6 nominations; 1 win)
2004:
The Year's Best Fantasy and Horror: Sixteenth Annual Collection (by Ellen Datlow & TW, ed.) — anthology — nomination

2003:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fifteenth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

2002:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fourteenth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

2001:
The Year's Best Fantasy and Horror: Thirteenth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — winner

2000:
The Year's Best Fantasy and Horror: Twelfth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

1999:
The Year's Best Fantasy and Horror: Eleventh Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

Winter, Douglas E. (3 nominations)
2001:
Run — first novel — nomination

1998:
“The Zombies of Madison County” — long fiction/novelette — nomination

1993:
“Bright Lights, Big Zombie” — short story — nomination

Winters, Cat (1 nomination)
2014:
In the Shadow of Blackbirds — young-adult novel — nomination

Wolf, Leonard (1 nomination)
1990:
Horror: A Connoisseur's Guide to Literature and Film — nonfiction book — nomination

Wolter, Andrew (1 nomination; 1 win)
2016:
(Patrick Freivald & AW) — Richard Laymon (president's award) — winner

Wong, Alyssa (1 nomination)
2016:
“Hungry Daughters of Starving Mothers” — short fiction — nomination

Wong, James (1 nomination)
2015:
American Horror Story: Coven: “The Magical Delights of Stevie Nicks” — screenplay — nomination

Woo, Amelia (1 nomination)
2021:
Mary Shelley Presents (by Nancy Holder, Chiara Di Francia & AW) — graphic novel — nomination

Wood, Rocky (4 nominations; 2 wins)
2013:
Witch Hunts: A Graphic History of the Burning Times (by RW & Lisa Morton) — graphic novel — winner

2012:
Stephen King: A Literary Companion — nonfiction — winner

2010:
Stephen King: The Non-Fiction (by RW & Justin Brook) — nonfiction — nomination

2007:
Stephen King: Uncollected, Unpublished — nonfiction — nomination

Woods, Bryan (1 nomination)
2019:
A Quiet Place (by BW, Scott Beck & John Krasinski) — screenplay — nomination

Wordie, Jason (1 nomination)
2019:
Abbott (by Saladin Ahmed, Sami Kivela & JW) — graphic novel — nomination

Worthen, Mark W. (1 nomination)
2011:
“Final Draft” — short fiction — nomination

Wright, Edgar (1 nomination; 1 win)
2005:
Shaun of the Dead (by Simon Pegg & EW) — screenplay — winner (tie)

Wrightson, Bernie (1 nomination)
2001:
“Spuds” — illustrated narrative — nomination

Wytovich, Stephanie M. (7 nominations; 1 win)
2020:
The Apocalyptic Mannequin — poetry collection — nomination

2018:
Sheet Music to My Acoustic Nightmare — poetry collection — nomination

2017:
Brothel — poetry collection — winner

2017:
The Eighth — first novel — nomination

2016:
An Exorcism of Angels — poetry collection — nomination

2015:
Mourning Jewelry — poetry collection — nomination

2014:
Hysteria: A Collection of Madness — poetry collection — nomination

Yarbro, Chelsea Quinn (2 nominations; 1 win)
2009:
lifetime achievement — winner

1992:
“Advocates” (by Suzy McKee Charnas & CQY) — novella/novelette — nomination

Yardley, Mercedes M. (3 nominations; 1 win)
2021:
Arterial Bloom — anthology — nomination

2018:
“Loving You Darkly” — short fiction — nomination

2016:
“Little Dead Red” — long fiction — winner

Yglesias, Rafael (1 nomination)
2002:
From Hell (by Terry Hayes & RY) — screenplay — nomination

Young, Marty (1 nomination)
2011:
Macabre: A Journey Through Australia's Darkest Fears (Angela Challis & MY, eds.) — anthology — nomination



Copyright 2012 - 2021 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Sunday 28 Feb 2021 at 11:44 PT