Philip K Dick Award All Nominees


science fiction awards database










































International Fantasy <— Overview thread —> Ray Bradbury

  Philip K Dick Award  
Aaron, Shale (1 nomination)
1996:
Virtual Death — finalist

Acevedo, Kristy (1 nomination)
2017:
Consider — finalist

Aguirre, Forrest (1 nomination)
2003:
Leviathan, Volume Three (Jeff VanderMeer & FA, eds.) — finalist

Allen, Roger MacBride (1 nomination)
1989:
Orphan of Creation — finalist

Anders, Lou (1 nomination)
2009:
Fast Forward 2 — finalist

Anderson, C. L. (1 nomination; 1 win)
2010:
Bitter Angelswinner

Anzetti, Tony (1 nomination)
2000:
Typhon's Children — finalist

Armstrong, Jon (2 nominations)
2011:
Yarn — finalist

2008:
Grey — finalist

Arnason, Eleanor (1 nomination)
2017:
Hwarhath Stories: Transgressive Tales by Aliens — finalist

Ash, Constance (1 nomination)
2000:
Not of Woman Born — finalist

Asher, Neal (1 nomination)
2006:
Cowl — finalist

Aylett, Steve (1 nomination)
1999:
Slaughtermatic — finalist

Baird, Wilhelmina (1 nomination)
1994:
CrashCourse — finalist

Ballantyne, Tony (1 nomination)
2007:
Recursion — finalist

Barton, William (3 nominations)
2000:
When We Were Real — finalist

1998:
Acts of Conscience — special citation

1997:
The Transmigration of Souls — finalist

Baxter, Stephen (2 nominations; 2 wins)
2000:
Vacuum Diagramswinner

1997:
The Time Shipswinner

Bayley, Barrington J. (1 nomination)
1984:
The Zen Gun — finalist

Bear, Elizabeth (3 nominations)
2011:
Chill — finalist

2008:
Undertow — finalist

2007:
Carnival — special citation

Bedford, K. A. (1 nomination)
2009:
Time Machines Repaired While-U-Wait — finalist

Bell, Alden (1 nomination)
2011:
The Reapers Are the Angels — finalist

Bell, Douglas (1 nomination)
1992:
Mojo and the Pickle Jar — finalist

Bennett, Robert Jackson (1 nomination)
2012:
The Company Man — special citation

Besher, Alexander (1 nomination)
1995:
RIM: A Novel of Virtual Reality — finalist

Bethke, Bruce (1 nomination; 1 win)
1996:
Headcrashwinner

Bishop, Michael (1 nomination)
1997:
At the City Limits of Fate — special citation

Blaylock, James P. (1 nomination; 1 win)
1987:
Homunculuswinner

Boudinot, Ryan (1 nomination)
2013:
Blueprints of the Afterlife — finalist

Bowker, Richard (1 nomination)
1988:
Dover Beach — finalist

2015:
Elysium — special citation

Brooke, Keith (1 nomination)
2013:
Harmony — finalist

Brown, Eric (1 nomination)
2013:
Helix Wars — finalist

Buckner, M. M. (2 nominations; 1 win)
2006:
War Surfwinner

2004:
Hyperthought — finalist

Budz, Mark (2 nominations)
2007:
Idolon — finalist

2004:
Clade — finalist

Bull, Emma (1 nomination)
1992:
Bone Dance — special citation

Bunch, David R. (1 nomination)
1994:
Bunch! — finalist

Burns, Stephen L. (1 nomination)
2001:
Call From a Distant Shore — finalist

Cadigan, Pat (1 nomination)
1988:
Mindplayers — finalist

Cady, Jack (1 nomination)
1995:
Inagehi — special citation

Carlson, Jeff (1 nomination)
2009:
Plague War — finalist

Casper, Claudia (1 nomination; 1 win)
2017:
The Mercy Journalswinner

Castro, Adam-Troy (1 nomination; 1 win)
2009:
Emissaries from the Deadwinner (tie)

Chapman, Stepan (1 nomination; 1 win)
1998:
The Troikawinner

Charnock, Anne (1 nomination)
2014:
A Calculated Life — finalist

Cherryh, C. J. (1 nomination)
1985:
Voyager in Night — finalist

Coetzee, J. M. (1 nomination)
1983:
Waiting for the Barbarians — finalist

Cooper, Brenda (1 nomination)
2016:
Edge of Dark — finalist

Cortes, Carlos J. (1 nomination)
2010:
The Prisoner — finalist

Creasy, Sara (1 nomination)
2011:
Song of Scarabaeus — finalist

Crone, Moira (1 nomination)
2013:
The Not Yet — finalist

Czerneda, Julie E. (1 nomination)
2002:
In the Company of Others — finalist

Di Filippo, Paul (1 nomination)
1999:
Lost Pages — special citation

diRende, Susan (1 nomination)
2017:
Unpronounceable — special citation

Duncan, Rod (1 nomination)
2015:
The Bullet-Catcher's Daughter — finalist

Egan, Greg (1 nomination)
1996:
Permutation City — finalist

Elison, Meg (2 nominations; 1 win)
2018:
The Book of Etta — finalist

2015:
The Book of the Unnamed Midwifewinner

Emshwiller, Carol (2 nominations; 1 win)
2003:
Report to the Men's Club and Other Stories — finalist

2003:
The Mountwinner

EnJoe, Toh (1 nomination)
2014:
Self-Reference Engine — special citation

Fairbairns, Zoe (1 nomination)
1984:
Benefits — finalist

Faust, Minister (2 nominations)
2008:
From the Notebooks of Dr. Brain — special citation

2005:
The Coyote Kings of the Space-Age Bachelor Pad — finalist

Feeley, Gregory (1 nomination)
1991:
The Oxygen Barons — finalist

Ford, John M. (1 nomination; 1 win)
1994:
Growing Up Weightlesswinner (tie)

Fowler, Karen Joy (1 nomination)
1987:
Artificial Things — finalist

Foy, George (1 nomination)
1997:
The Shift — finalist

Garcia, Eric (1 nomination)
2010:
The Repossession Mambo — finalist

Geary, Patricia (1 nomination; 1 win)
1988:
Strange Toyswinner

Gibson, William (1 nomination; 1 win)
1985:
Neuromancerwinner

Grant, Mira (1 nomination)
2012:
Deadline — finalist

Grant, Richard (2 nominations; 1 win)
1993:
Through the Heartwinner

1986:
Saraband of Lost Time — special citation

Gravel, Geary (1 nomination)
1985:
The Alchemists — finalist

Greenland, Colin (1 nomination)
1993:
Take Back Plenty — finalist

Gregory, Daryl (1 nomination)
2010:
The Devil's Alphabet — finalist

Griffin, Russell (1 nomination)
1986:
The Timeservers — finalist

Gunn, Eileen (1 nomination)
2005:
Stable Strategies and Others — finalist

Hairston, Andrea (1 nomination)
2007:
Mindscape — finalist

Hand, Elizabeth (3 nominations)
1994:
Icarus Descending — finalist

1993:
Æstival Tide — finalist

1991:
Winterlong — finalist

Harris, Raymond (1 nomination)
1991:
The Schizogenic Man — special citation

Harrison, M. John (2 nominations; 1 win)
2008:
Nova Swingwinner

1984:
The Floating Gods — finalist

Hill, Matt (1 nomination)
2017:
Graft — finalist

Hodder, Mark (1 nomination; 1 win)
2011:
The Strange Affair of Spring Heeled Jackwinner

Hoffman, Nina Kiriki (1 nomination)
2007:
Catalyst — finalist

Hopkinson, Nalo (2 nominations)
2001:
Midnight Robber — finalist

1999:
Brown Girl in the Ring — finalist

Hughes, Matthew (1 nomination)
2012:
The Other — finalist

Itäranta, Emmi (1 nomination)
2015:
Memory of Water — finalist

Itoh, Project (1 nomination)
2011:
Harmony (by PI, translated by Alexander O. Smith) — special citation

Jensen, Jane (1 nomination)
2004:
Dante's Equation — special citation

Jeter, K. W. (1 nomination)
1988:
Dark Seeker — finalist

Johnson, Jean (1 nomination)
2012:
A Soldier's Duty — finalist

Jones, Gwyneth (1 nomination; 1 win)
2005:
Lifewinner

Kenyon, Kay (1 nomination)
2003:
Maximum Ice — finalist

Knapp, James (1 nomination)
2011:
State of Decay — finalist

Koja, Kathe (1 nomination)
1992:
The Cipher — finalist

Kress, Nancy (1 nomination)
2013:
Fountain of Age — finalist

1986:
Emprise — finalist

Lafferty, Mur (1 nomination)
2018:
Six Wakes — finalist

Lafferty, R. A. (2 nominations)
1993:
Iron Tears — finalist

1983:
Aurelia — finalist

Laidlaw, Marc (1 nomination)
1989:
Neon Lotus — finalist

Lain, Douglas (1 nomination)
2016:
After the Saucers Landed — finalist

Leckie, Ann (1 nomination)
2014:
Ancillary Justice — finalist

Longyear, Barry B. (1 nomination)
1990:
Infinity Hold — finalist

Lowachee, Karin (2 nominations)
2006:
Cagebird — finalist

2003:
Warchild — finalist

Luceno, James (1 nomination)
1990:
A Fearful Symmetry — finalist

MacAvoy, R. A. (1 nomination)
1984:
Tea with the Black Dragon — special citation

Magary, Drew (1 nomination)
2012:
The Postmortal — finalist

Magnason, Andri Snær (1 nomination)
2013:
Lovestar — special citation

Malzberg, Barry N. (1 nomination)
1986:
The Remaking of Sigmund Freud — finalist

Manney, PJ (1 nomination)
2016:
(R)evolution — finalist

Mason, Lisa (1 nomination)
1995:
Summer of Love — finalist

Matthews, Susan R. (1 nomination)
1998:
An Exchange of Hostages — finalist

McAuley, Paul J. (2 nominations; 1 win)
1999:
The Invisible Country — finalist

1989:
Four Hundred Billion Starswinner (tie)

McCarthy, Wil (1 nomination)
2006:
To Crush the Moon — finalist

McDevitt, Jack (1 nomination)
1987:
The Hercules Text — special citation

McDonald, Ian (4 nominations; 1 win)
2019:
Time Was — finalist

2010:
Cyberabad Days — special citation

1995:
Scissors Cut Paper Wrap Stone — finalist

1992:
King of Morning, Queen of Daywinner

McHugh, Maureen F. (1 nomination)
2012:
After the Apocalypse: Stories — finalist

McQuay, Mike (1 nomination)
1988:
Memories — special citation

Miéville, China (1 nomination)
2003:
The Scar — special citation

Morden, Simon (1 nomination; 1 win)
2012:
The Samuel Petrovich Trilogywinner

Morehouse, Lyda (1 nomination)
2005:
Apocalypse Array — special citation

Morgan, Richard (1 nomination; 1 win)
2004:
Altered Carbonwinner

Moriarty, Chris (2 nominations; 1 win)
2007:
Spin Controlwinner

2004:
Spin State — finalist

Murphy, Pat (1 nomination; 1 win)
1991:
Points of Departurewinner

Naam, Ramez (1 nomination; 1 win)
2016:
Apexwinner

Nasir, Jamil (1 nomination)
2000:
Tower of Dreams — special citation

Nelson, Ray (1 nomination)
1983:
The Prometheus Man — special citation

Noon, Jeff (1 nomination)
2019:
The Body Library — finalist

North, Claire (1 nomination)
2019:
84K — finalist

Olsen, Lance (1 nomination)
1995:
Tonguing the Zeitgeist — finalist

Olukotun, Deji Bryce (1 nomination)
2018:
After the Flare — special citation

Ore, Rebecca (3 nominations)
2010:
Centuries Ago and Very Fast — finalist

1990:
Being Alien — finalist

1989:
Becoming Alien — finalist

Otis, Abbey Mei (1 nomination)
2019:
Alien Virus Love Disaster — finalist

Palmer, David R. (1 nomination)
1985:
Emergence — finalist

Powers, Tim (2 nominations; 2 wins)
1986:
Dinner at Deviant's Palacewinner

1984:
The Anubis Gateswinner

Pratt, Tim (1 nomination)
2018:
The Wrong Stars — finalist

Priest, Cherie (1 nomination)
2015:
Maplecroft: The Borden Dispatches — finalist

Rakunas, Adam (1 nomination)
2016:
Windswept — finalist

Reed, Marguerite (1 nomination)
2016:
Archangel — special citation

Reynolds, Alastair (1 nomination)
2018:
Revenger — finalist

Roberts, Adam (1 nomination)
2008:
Gradisil — finalist

Robinson, Kim Stanley (1 nomination)
1985:
The Wild Shore — special citation

Robson, Justina (3 nominations)
2007:
Living Next Door to the God of Love — finalist

2006:
Natural History — special citation

2006:
Silver Screen — finalist

Rose, Cassandra (1 nomination)
2014:
The Mad Scientist's Daughter — finalist

Rucker, Rudy (2 nominations; 2 wins)
1989:
Wetwarewinner (tie)

1983:
Softwarewinner

Russo, Richard Paul (4 nominations; 2 wins)
2002:
Ship of Foolswinner

1998:
Carlucci's Heart — finalist

1996:
Carlucci's Edge — special citation

1990:
Subterranean Gallerywinner

Ryman, Geoff (2 nominations; 1 win)
2005:
Air — finalist

1999:
253: The Print Remixwinner

Sanders, Scott Russell (1 nomination)
1986:
Terrarium — finalist

Schulman, Audrey (1 nomination)
2019:
Theory of Bastards — finalist

Shepard, Lucius (2 nominations)
1988:
Life During Wartime — finalist

1985:
Green Eyes — finalist

Shiner, Lewis (1 nomination)
1985:
Frontera — finalist

Shwartz, Susan M. (1 nomination)
1990:
Heritage of Flight — finalist

Singh, Vandana (1 nomination)
2019:
Ambiguity Machines and Other Stories — finalist

Skillingstead, Jack (1 nomination)
2014:
Life on the Preservation — finalist

Sladek, John (1 nomination)
1983:
Roderick — finalist

Slattery, Brian Francis (1 nomination; 1 win)
2013:
Lost Everythingwinner

Smith, Alexander O. (1 nomination)
2011:
Harmony (by Project Itoh, translated by AOS) — special citation

Smith, D. Alexander (1 nomination)
1989:
Rendezvous — finalist

Smith, Kristine (1 nomination)
2000:
Code of Conduct — finalist

Smith, Michael Marshall (1 nomination; 1 win)
2001:
Only Forwardwinner

Steele, Allen (1 nomination)
1991:
Clarke County, Space — finalist

Strahan, Jonathan (1 nomination)
2015:
Reach for Infinity — finalist

Swann, S. Andrew (1 nomination)
2010:
Prophets — finalist

Tem, Steve Rasnic (1 nomination)
1983:
The Umbral Anthology of Science Fiction Poetry — finalist

Thomas, Maggie (1 nomination)
2001:
Broken Time — finalist

Thomson, Amy (1 nomination)
1996:
The Color of Distance — finalist

Tiedemann, Mark W. (1 nomination)
2002:
Compass Reach — finalist

Traviss, Karen (3 nominations)
2009:
Judge — finalist

2008:
Ally — finalist

2005:
City of Pearl — finalist

VanderMeer, Jeff (1 nomination)
2003:
Leviathan, Volume Three (JV & Forrest Aguirre, eds.) — finalist

Varley, John (1 nomination)
1984:
Millennium — finalist

Vaughn, Carrie (1 nomination; 1 win)
2018:
Bannerlesswinner

Vitola, Denise (1 nomination)
1998:
Opalite Moon — finalist

Vonarburg, Élisabeth (2 nominations)
1996:
Reluctant Voyagers — finalist

1993:
In the Mothers' Land — special citation

Vukcevich, Ray (1 nomination)
2002:
Meet Me in the Moon Room — finalist

Waldrop, Howard (1 nomination)
1985:
Them Bones — finalist

Walton, David (1 nomination; 1 win)
2009:
Terminal Mindwinner (tie)

Wells, Catherine (1 nomination)
1998:
Mother Grimm — finalist

Wells, Martha (1 nomination)
2018:
All Systems Red — finalist

Westerfeld, Scott (1 nomination)
2001:
Evolution's Darling — special citation

Wharton, Ken (1 nomination)
2002:
Divine Intervention — special citation

Whates, Ian (1 nomination)
2014:
Solaris Rising 2 — finalist

Williams, Liz (3 nominations)
2005:
Banner of Souls — finalist

2003:
Empire of Bones — finalist

2002:
The Ghost Sister — finalist

Williams, Sean (1 nomination)
2008:
Saturn Returns — finalist

Williams, Walter Jon (1 nomination)
1986:
Knight Moves — finalist

Wilson, Robert Charles (3 nominations; 1 win)
1995:
Mysteriumwinner

1992:
Bridge of Years — finalist

1987:
A Hidden Place — finalist

Winters, Ben H. (1 nomination; 1 win)
2014:
Countdown Citywinner

Wolverton, Dave (1 nomination)
1990:
On My Way to Paradise — special citation

Womack, Jack (1 nomination; 1 win)
1994:
Elvisseywinner (tie)

Yoss (1 nomination)
2017:
Super Extra Grande — finalist

Young, Janine Ellen (1 nomination)
2001:
The Bridge — finalist

Zeddies, Ann Tonsor (1 nomination)
2004:
Steel Helix — finalist

Zettel, Sarah (1 nomination)
1997:
Reclamation — finalist



Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Wednesday 23 Jan 2019 at 18:28 PT