Ignyte Awards All Nominees


science fiction awards database
















Eugie <— Overview thread —> International Fantasy

  Ignyte Awards  
2030 2029 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
Abdulhadi, Rasha (1 nomination)
2022:
“Roundtable: The Palestinian Speculative” (by Fargo Tbakhi, N. A. Mansour & RA) — creative nonfiction — nomination

Abdulkadir, Adetola (1 nomination)
2020:
Obsidian Podcast (by AA & Safiyah Cheatam) — fiction podcast — nomination

Adams, John Joseph (1 nomination)
2020:
A People's Future of the United States (Victor LaValle & JJA, eds.) — anthology/collected works — nomination

Ahmed, Saladin (1 nomination)
2022:
Abbott 1973 (by SA & Sami Kivelä) — comics team — nomination

Akiwenzie-Damm, Kateri (1 nomination)
2020:
This Place: 150 Years Retold — anthology/collected works — nomination

Al-Bedawi, Layla (1 nomination)
2020:
“Tongue-Tied: A Catalog of Losses” — creative nonfiction — nomination

Albert, Jen R (2 nominations)
2021:
PodCastle — fiction podcast — nomination

2020:
PodCastle — fiction podcast — nomination

Alston, B. B. (1 nomination)
2022:
Amari and the Night Brothers — middle grade novel — nomination

Anders, Charlie Jane (1 nomination)
2020:
Our Opinions are Correct (by CJA & Annalee Newitz) — creative nonfiction — nomination

Andrews, Scott H. (2 nominations)
2021:
Beneath Ceaseless Skies — fiction podcast — nomination

2020:
Beneath Ceaseless Skies — fiction podcast — nomination

Aoki, Ryka (1 nomination)
2022:
Light from Uncommon Stars — adult novel — nomination

Arnold, Tommy (1 nomination)
2022:
artist — nomination

Aw, Davian (1 nomination)
2020:
“Those Who Tell the Stories” — poetry — nomination

Azad, Nafiza (1 nomination)
2022:
The Wild Ones — YA novel — nomination

Barron, Rena (1 nomination)
2021:
Maya and the Rising Dark — middle grade novel — nomination

Bayron, Kalynn (1 nomination)
2022:
This Poison Heart — YA novel — nomination

Bourke, Liz (1 nomination)
2020:
critics award — nomination

Bourne, Shakira (1 nomination)
2022:
Josephine Against the Sea — middle grade novel — nomination

Bowers, Geneva (1 nomination)
2020:
artist — nomination

Bradford, K. Tempest (2 nominations)
2021:
Ember award — nomination

2021:
Writing the Other: Online Classes and Workshops (by Nisi Shawl & KTB) — Community award — nomination

Broaddus, Maurice (1 nomination)
2022:
Ember award — nomination

Brown, Alex (2 nominations; 1 win)
2022:
critics award — nomination

2020:
critics award — winner

Brown, Jen (1 nomination)
2020:
“While Dragons Claim the Sky” — novelette — nomination

Burton, LeVar (2 nominations; 2 wins)
2020:
Ember award — winner

2020:
LeVar Burton Reads — fiction podcast — winner

Butler, Octavia E. (1 nomination; 1 win)
2021:
Parable of the Sower (by OEB, adapted by Damian Duffy, illustrated by John Jennings) — comics team — winner

Cahill, Martin (1 nomination)
2022:
“The Fifth Horseman” — short story — nomination

Cai, Rovina (1 nomination)
2021:
artist — nomination

Caldwell, Christopher (1 nomination)
2020:
“Canst Thou Draw Out the Leviathan” — short story — nomination

Caldwell, Patrice (1 nomination; 1 win)
2021:
A Phoenix First Must Burn — anthology/collected works — winner

Campbell, Jamal (1 nomination)
2021:
Far Sector (by N. K. Jemisin & JC) — comics team — nomination

Chakraborty, S. A. (1 nomination)
2020:
Kingdom of Copper — adult novel — nomination

Chand, Priya (1 nomination)
2022:
“Dragonslayer” — poetry — nomination

Chaney, Keidra (1 nomination)
2020:
Ember award — nomination

Cheatam, Safiyah (1 nomination)
2020:
Obsidian Podcast (by Adetola Abdulkadir & SC) — fiction podcast — nomination

Chiang, Ted (1 nomination)
2020:
“Omphalos” — novelette — nomination

Cho, Zen (1 nomination)
2022:
Black Water Sister — adult novel — nomination

Clarion West (1 nomination)
2021:
Ember award — nomination

Clark, C. L. (3 nominations; 1 win)
2022:
The Unbroken — adult novel — nomination

2022:
We’re Here: The Best Queer Speculative Fiction 2020 (CLC & Charles Payseur, eds.) — anthology/collected works — nomination

2021:
“You Perfect, Broken Thing” — short story — winner

Clark, P. Djèlí (4 nominations)
2022:
A Master of Djinn — adult novel — nomination

2022:
“If the Martians Have Magic” — short story — nomination

2021:
Ring Shout — novella — nomination

2020:
The Haunting of Tram Car 015 — novella — nomination

Clayton, Dhonielle (2 nominations; 1 win)
2021:
Ember award — winner

2020:
Everlasting Rose — YA novel — nomination

Coleman, Kel (1 nomination)
2022:
“Delete Your First Memory for Free” — short story — nomination

Cordova, Zoraida (1 nomination)
2021:
Vampires Never Get Old: Tales with a Fresh Bite (ZC & Natalie C. Parker, eds.) — anthology/collected works — nomination

Cruz, Vida (1 nomination)
2022:
“We Are the Mountain: A Look at the Inactive Protagonist” — creative nonfiction — nomination

Dao, Zao (1 nomination)
2021:
Cuisine Chinoise: Five Tales of Food and Life (by ZD, Diana Schutz & Brandon Kandor) — comics team — nomination

de Bodard, Aliette (2 nominations; 1 win)
2022:
Fireheart Tiger — novella — nomination

2021:
The Inaccessibility of Heaven — novelette — winner

Deonn, Tracy (1 nomination; 1 win)
2021:
Legendborn — YA novel — winner

Diggs, Daveed (1 nomination)
2020:
The Deep (by Rivers Solomon, DD, William Hutson & Jonathan Snipes) — novella — nomination

Dismukes, Woody (1 nomination; 1 win)
2020:
“A Conversation Between the Embalmed Heads of Lampião and Maria Bonita on Public Display at the Baiano State Forensic Institute, Circa Mid-20th Century” — poetry — winner

Due, Tananarive (4 nominations; 1 win)
2022:
Ember award — nomination

2021:
Ember award — nomination

2020:
Ember award — nomination

2020:
“Black Horror Rising” — creative nonfiction — winner

Duffy, Damian (1 nomination; 1 win)
2021:
Parable of the Sower (by Octavia Butler, adapted by DD, illustrated by John Jennings) — comics team — winner

Dunbar, Eboni (1 nomination)
2021:
Stone and Steel — novella — nomination

Edwards, Malon (1 nomination)
2020:
Ember award — nomination

El-Mohtar, Amal (1 nomination; 1 win)
2020:
This Is How You Lose the Time War (by AE & Max Gladstone) — novella — winner

Emezi, Akwaeke (1 nomination)
2020:
Pet — YA novel — nomination

Escape Pod (1 nomination)
2022:
fiction podcast — nomination

Faizal, Hafsah (1 nomination; 1 win)
2020:
We Hunt the Flame — YA novel — winner

Flores, Raúl Gallardo (1 nomination)
2021:
“Tequila Mockingbird” (by RGF, translated by Juan Martínez) — poetry — nomination

Fong, Grace P. (1 nomination; 1 win)
2020:
artist — winner

Ford, Mike (1 nomination)
2021:
Frightville: Curse of the Wish Eater — middle grade novel — nomination

Gaither, Renoir (1 nomination)
2021:
“The Alt-history of King Kong” — poetry — nomination

Gallery of Curiosities (1 nomination)
2022:
fiction podcast — nomination

Garcia, R. S. A. (1 nomination)
2022:
“Philia, Eros, Storge, Agápe, Pragma” — novella — nomination

García, Sarah Rafael (1 nomination)
2022:
Speculative Fiction for Dreamers: A Latinx Anthology (Alex Hernandez, Matthew David Goodwin & SRG, eds.) — anthology/collected works — nomination

Gartrell, Ozzie M. (1 nomination)
2021:
The Transition of Osoosi — novelette — nomination

Gladstone, Max (1 nomination; 1 win)
2020:
This Is How You Lose the Time War (by Amal El-Mohtar & MG) — novella — winner

Goodwin, Matthew David (1 nomination)
2022:
Speculative Fiction for Dreamers: A Latinx Anthology (Alex Hernandez, MDG & Sarah Rafael García, eds.) — anthology/collected works — nomination

Goto, Hiromi (1 nomination)
2022:
Shadow Life (by HG & Ann Xu) — comics team — nomination

Gu, Congyun 'Mu Ming' (1 nomination)
2021:
“Express to Beijing West Railway Station” (by C'MG, translated by Kiera Johnson) — short story — nomination

Haskins, Maria (2 nominations)
2021:
critics award — nomination

2020:
critics award — nomination

Hernandez, Alex (1 nomination)
2022:
Speculative Fiction for Dreamers: A Latinx Anthology (AH, Matthew David Goodwin & Sarah Rafael García, eds.) — anthology/collected works — nomination

Hernandez, Carlos (1 nomination)
2020:
Sal and Gabi Break the Universe — middle grade novel — nomination

Hill, Aleksandra (1 nomination)
2022:
Khoréo Magazine — Community award — nomination

Hill, Arden Eli (1 nomination)
2022:
“None of the Star Trek Ships Are Named After Confederate Generals” — poetry — nomination

Ho, Millie (1 nomination)
2021:
“Hungry Ghost” — poetry — nomination

Hossain, Saad Z. (1 nomination)
2020:
The Gurkha and the Lord of Tuesday — novella — nomination

Humphries, Sam (1 nomination)
2020:
Blackbird Vol. 1 — comics team — nomination

Hutson, William (1 nomination)
2020:
The Deep (by Rivers Solomon, Daveed Diggs, WH & Jonathan Snipes) — novella — nomination

Ifueko, Jordan (2 nominations)
2022:
Redemptor — YA novel — nomination

2021:
Raybearer — YA novel — nomination

Igbokwe, Odera (1 nomination; 1 win)
2021:
artist — winner

Ilo, Innocent Chizaram (1 nomination)
2021:
“Rat and Finch Are Friends” — short story — nomination

Jackson, Tiffany D. (1 nomination)
2022:
White Smoke — YA novel — nomination

Jemisin, N. K. (3 nominations; 1 win)
2021:
Far Sector (by NKJ & Jamal Campbell) — comics team — nomination

2021:
The City We Became — adult novel — nomination

2020:
“Emergency Skin” — novelette — winner

Jennings, John (1 nomination; 1 win)
2021:
Parable of the Sower (by Octavia Butler, adapted by Damian Duffy, illustrated by JJ) — comics team — winner

Jerée, Tamara (2 nominations)
2021:
“How to Make a Family: Queer Blood Bonds in Black Feminist Vampire Novels” — creative nonfiction — nomination

2020:
“goddess in forced repose” — poetry — nomination

Jesse (2 nominations)
2021:
critics award — nomination

2020:
critics award — nomination

Jingfang, Hao (1 nomination)
2021:
Vagabonds (by HJ, translated by Ken Liu) — adult novel — nomination

Johnson, Alaya Dawn (1 nomination)
2022:
Reconstruction — anthology/collected works — nomination

Johnson, Kiera (1 nomination)
2021:
“Express to Beijing West Railway Station” (by Congyun 'Mu Ming' Gu, translated by KJ) — short story — nomination

Jones, Stephen Graham (1 nomination)
2021:
The Only Good Indians — adult novel — nomination

Kagunda, Shingai (1 nomination)
2022:
And This is How to Stay Alive — novella — nomination

Kandor, Brandon (1 nomination)
2021:
Cuisine Chinoise: Five Tales of Food and Life (by Zao Dao, Diana Schutz & BK) — comics team — nomination

Kellam, Paul (1 nomination)
2022:
artist — nomination

Key, Justin C. (1 nomination)
2021:
One Hand in the Coffin — novelette — nomination

Khaw, Cassandra (1 nomination)
2022:
Nothing But Blackened Teeth — novella — nomination

khoréo (1 nomination)
2022:
fiction podcast — nomination

Khoury, Jessica (1 nomination)
2020:
The Mystwick School of Musicraft — middle grade novel — nomination

Kivela, Sami (1 nomination)
2022:
Abbott 1973 (by Saladin Ahmed & SK) — comics team — nomination

Kowal, Mary Robinette (1 nomination)
2020:
Community Award — nomination

Kuang, R. F. (1 nomination)
2020:
The Dragon Republic — adult novel — nomination

Lafferty, Mur (1 nomination)
2021:
Escape Pod — fiction podcast — nomination

LaValle, Victor (1 nomination)
2020:
A People's Future of the United States (VL & John Joseph Adams, eds.) — anthology/collected works — nomination

Lê, John (1 nomination)
2021:
Giga (by Alex Paknadel & JL) — comics team — nomination

Lee, Fonda (1 nomination)
2020:
Jade War — adult novel — nomination

Lemberg, R. B. (1 nomination)
2021:
The Four Profound Weaves — novella — nomination

Lewin, Paul (2 nominations)
2021:
artist — nomination

2020:
artist — nomination

Lim, Jack Kin (1 nomination)
2022:
“Kuala Lumpur Urban Legends” — poetry — nomination

Lin, Monte (1 nomination)
2022:
“Where Will You Place Us When We Are Dead?” — creative nonfiction — nomination

Little Badger, Darcie (2 nominations)
2022:
A Snake Falls to Earth — YA novel — nomination

2021:
Elatsoe — YA novel — nomination

Liu, Ken (2 nominations)
2021:
Vagabonds (by Hao Jingfang, translated by KL) — adult novel — nomination

2020:
Broken Stars: Contemporary Chinese Science Fiction in Translation — anthology/collected works — nomination

Lo, Malinda (1 nomination)
2022:
Ember award — nomination

Madeline, Morgan (1 nomination)
2022:
artist — nomination

Magruder, Nilah (2 nominations)
2021:
artist — nomination

2020:
artist — nomination

Malik, Usman T. (1 nomination)
2022:
Midnight Doorways: Fables from Pakistan — anthology/collected works — nomination

Mansour, N. A. (1 nomination)
2022:
“Roundtable: The Palestinian Speculative” (by Fargo Tbakhi, NAM & Rasha Abdulhadi) — creative nonfiction — nomination

Maroh, Jul (1 nomination)
2021:
You Brought Me the Ocean (by Alex Sanchez & JM) — comics team — nomination

Martínez, Juan (2 nominations; 1 win)
2021:
“Tequila Mockingbird” (by Raúl Gallardo Flores, translated by JM) — poetry — nomination

2021:
“The Harrowing” (by Gabriel Ascencio Morales, translated by JM) — poetry — winner

Matheson, Michael (2 nominations)
2022:
Anathema: Spec from the Margins (by MM, Andrew Wilmot & Chinelo Onwualu) — Community award — nomination

2021:
Anathema Magazine: Spec from the Margins (by MM, Andrew Wilmot & Chinelo Onwualu) — Community award — nomination

Mbalia, Kwame (2 nominations; 1 win)
2022:
Tristan Strong Keeps Punching — middle grade novel — nomination

2020:
Tristan Strong Punches a Hole in the Sky — middle grade novel — winner

McKinney, L. L. (2 nominations; 1 win)
2022:
Nubia: Real One (by LLM & Robyn Smith) — comics team — nomination

2021:
#PublishingPaidMe (by LLM & Tochi Onyebuchi) — Community award — winner

Morales, Gabriel Ascencio (1 nomination; 1 win)
2021:
“The Harrowing” (by GAM, translated by Juan Martínez) — poetry — winner

Moreno-Garcia, Silvia (1 nomination; 1 win)
2020:
Gods of Jade and Shadow — adult novel — winner

Morris, Brittney (1 nomination)
2020:
Slay — YA novel — nomination

Morrow, Bethany C. (1 nomination)
2021:
A Song Below Water — YA novel — nomination

Moustafa, Ibrahim (1 nomination)
2022:
Count (by IM, Brad Simpson & Hassan Otsame-Elhaou) — comics team — nomination

Newitz, Annalee (1 nomination)
2020:
Our Opinions are Correct (by Charlie Jane Anders & AN) — creative nonfiction — nomination

O'Brien, Brandon (1 nomination)
2020:
“Elegy for the Self as Villeneuve's Beast” — poetry — nomination

Ogundiran, Tobi (1 nomination)
2022:
“The Tale of Jaja and Canti” — short story — nomination

Okungbowa, Suyi Davies (2 nominations)
2021:
“The African Superhero and the Legacy of Captain Africa” — creative nonfiction — nomination

2020:
“Dune Song” — short story — nomination

Older, Malka (1 nomination)
2022:
“The Badger’s Digestion; or The First First-Hand Description… of Deneskan Beastcraft by an Aouwan Researcher” — novelette — nomination

Onwualu, Chinelo (2 nominations)
2022:
Anathema: Spec from the Margins (by Michael Matheson, Andrew Wilmot & CO) — Community award — nomination

2021:
Anathema Magazine: Spec from the Margins (by Michael Matheson, Andrew Wilmot & CO) — Community award — nomination

Onyebuchi, Tochi (5 nominations; 3 wins)
2021:
#PublishingPaidMe (by L. L. McKinney & TO) — Community award — winner

2021:
“Fine Weather, Isn't It?” — creative nonfiction — nomination

2021:
“I Have No Mouth, and I Must Scream: The Duty of the Black Writer During Times of American Unrest” — creative nonfiction — winner

2021:
Riot Baby — novella — winner

2020:
War Girls — YA novel — nomination

Ortega, Claribel A. (1 nomination; 1 win)
2021:
Ghost Squad — middle grade novel — winner

Oshiro, Mark (1 nomination)
2022:
The Insiders — middle grade novel — nomination

Otsame-Elhaou, Hassan (1 nomination)
2022:
Count (by Ibrahim Moustafa, Brad Simpson & HO) — comics team — nomination

Owomoyela, An (1 nomination)
2022:
“The Equations of the Dead” — novelette — nomination

Paknadel, Alex (1 nomination)
2021:
Giga (by AP & John Lê) — comics team — nomination

Parisien, Dominik (1 nomination)
2020:
The Mythic Dream (DP & Navah Wolfe, eds.) — anthology/collected works — nomination

Parker, Natalie C. (1 nomination)
2021:
Vampires Never Get Old: Tales with a Fresh Bite (Zoraida Cordova & NCP, eds.) — anthology/collected works — nomination

Payseur, Charles (3 nominations)
2022:
We’re Here: The Best Queer Speculative Fiction 2020 (C. L. Clark & CP, eds.) — anthology/collected works — nomination

2021:
critics award — nomination

2020:
critics award — nomination

Phelan, Beth (2 nominations)
2021:
Community award — nomination

2020:
Community Award — nomination

Pho, Diana M. (2 nominations)
2021:
Community award — nomination

2020:
Community Award — nomination

Picacio, John (3 nominations)
2022:
artist — nomination

2021:
artist — nomination

2020:
artist — nomination

Pierre, Terese Mason (2 nominations)
2022:
“Appeal to the Doppelgänger” — poetry — nomination

2021:
“Fin” — poetry — nomination

PodCastle (1 nomination)
2022:
fiction podcast — nomination

Polk, C. L. (2 nominations)
2022:
“Music of the Siphorophenes” — novelette — nomination

2021:
The Midnight Bargain — adult novel — nomination

PseudoPod (1 nomination)
2022:
fiction podcast — nomination

Ram V (1 nomination; 1 win)
2020:
These Savage Shores — comics team — winner

Ramdas, Shiv (1 nomination)
2020:
“And Now His Lordship Is Laughing” — short story — nomination

Randolph, Khary (1 nomination)
2020:
Excellence — comics team — nomination

Ransom, Tonia (1 nomination; 1 win)
2021:
Nightlight Podcast — fiction podcast — winner

Reed, Nicasio Andres (1 nomination)
2021:
“Body, Remember” — short story — nomination

Reyes, Ruben Jr. (1 nomination)
2020:
“Heaven Is Expensive” — poetry — nomination

Rich in Color (1 nomination)
2022:
critics award — nomination

ring, dave (2 nominations)
2022:
Community award — nomination

2021:
Glitter + Ashes: Queer Tales of a World that Wouldn't Die — anthology/collected works — nomination

Rios, Julia (1 nomination)
2022:
Ember award — nomination

Roanhorse, Rebecca (4 nominations; 2 wins)
2021:
Black Sun — adult novel — winner

2021:
Race to the Sun — middle grade novel — nomination

2020:
“A Brief Lesson in Native American Astronomy” — short story — winner

2020:
Storm of Locusts — adult novel — nomination

Rocklyn, Zin E. (2 nominations)
2022:
Flowers for the Sea — novella — nomination

2021:
The Night Sun — novelette — nomination

Royce, Eden (1 nomination)
2022:
Root Magic — middle grade novel — nomination

Sadiq, Abu Bakr (1 nomination)
2022:
“Post Massacre Psyche Evaluation” — poetry — nomination

Sanchez, Alex (1 nomination)
2021:
You Brought Me the Ocean (by AS & Jul Maroh) — comics team — nomination

Schutz, Diana (1 nomination)
2021:
Cuisine Chinoise: Five Tales of Food and Life (by Zao Dao, DS & Brandon Kandor) — comics team — nomination

Sebastien, Raymond (1 nomination)
2022:
artist — nomination

Sen, Nibedita (2 nominations)
2021:
“Life, Liberty and the Pursuit of Excellence” — creative nonfiction — nomination

2020:
“Ten Excerpts from an Annotated Bibliography on the Cannibal Women of Ratnabar Island” — short story — nomination

Shammas, Nadia (1 nomination)
2022:
“The Center of the Universe” — short story — nomination

Shawl, Nisi (3 nominations; 1 win)
2021:
Writing the Other: Online Classes and Workshops (by NS & K. Tempest Bradford) — Community award — nomination

2020:
Ember award — nomination

2020:
New Suns: Original Speculative Fiction by People of Color — anthology/collected works — winner

Shepherd, Peng (1 nomination)
2022:
“The Future Library” — novelette — nomination

Simpson, Brad (1 nomination)
2022:
Count (by Ibrahim Moustafa, BS & Hassan Otsame-Elhaou) — comics team — nomination

Sims, Jonathan (1 nomination)
2021:
The Magnus Archives — fiction podcast — nomination

Smith, Robyn (1 nomination)
2022:
Nubia: Real One (by L. L. McKinney & RS) — comics team — nomination

Snipes, Jonathan (1 nomination)
2020:
The Deep (by Rivers Solomon, Daveed Diggs, William Hutson & JS) — novella — nomination

Solomon, Rivers (2 nominations)
2022:
Sorrowland — adult novel — nomination

2020:
The Deep (by RS, Daveed Diggs, William Hutson & Jonathan Snipes) — novella — nomination

Soontornvat, Christina (1 nomination)
2021:
A Wish in the Dark — middle grade novel — nomination

Sorg, Arley (2 nominations)
2022:
critics award — nomination

2022:
“What You Might Have Missed” — creative nonfiction — nomination

Spencer, Rochelle (1 nomination)
2020:
AfroSurrealism: The African Diaspora's Surrealist Fiction — creative nonfiction — nomination

Spurrier, Simon (1 nomination)
2020:
Coda — comics team — nomination

Steffen, David (1 nomination)
2022:
The Submission Grinder — Community award — nomination

Sterle, Lisa (1 nomination)
2022:
Squad (by Maggie Tokuda-Hall & LS) — comics team — nomination

Stitch (1 nomination; 1 win)
2021:
critics award — winner

Strange Horizons (1 nomination; 1 win)
2020:
Community Award — winner

Strong, Karen (1 nomination)
2020:
Just South of Home — middle grade novel — nomination

Tahir, Sabaa (1 nomination)
2021:
A Sky Beyond the Storm — YA novel — nomination

Tbakhi, Fargo (1 nomination)
2022:
“Roundtable: The Palestinian Speculative” (by FT, N. A. Mansour & Rasha Abdulhadi) — creative nonfiction — nomination

Thistle & Verse (1 nomination)
2022:
critics award — nomination

Thomas, Ebony Elizabeth (1 nomination)
2020:
The Dark Fantastic — creative nonfiction — nomination

Thomas, Sheree R. (3 nominations)
2022:
Ember award — nomination

2021:
Love Hangover — novelette — nomination

2021:
Nine Bar Blues — anthology/collected works — nomination

Thompson, Tade (1 nomination)
2020:
The Survival of Molly Southbourne — novella — nomination

Thompson, Tonia (1 nomination)
2020:
Nightlight Podcast — fiction podcast — nomination

Tokuda-Hall, Maggie (1 nomination)
2022:
Squad (by MT & Lisa Sterle) — comics team — nomination

Triantafyllou, Eugenia (1 nomination)
2021:
“My Country Is a Ghost” — short story — nomination

Trota, Michi (1 nomination)
2021:
Ember award — nomination

Vo, Nghi (1 nomination)
2021:
Empress of Salt and Fortune — novella — nomination

Walker, David F. (1 nomination)
2020:
Bitter Root — comics team — nomination

Warga, Jasmine (1 nomination)
2020:
Other Words for Home — middle grade novel — nomination

We Need Diverse Books (1 nomination)
2022:
Community award — nomination

White, Akilah (1 nomination)
2022:
critics award — nomination

Whitehead, Joshua (1 nomination)
2021:
Love After the End: An Anthology of Two-Spirit and Indigiqueer Speculative Fiction — anthology/collected works — nomination

Wiggins, Troy L. (1 nomination)
2022:
“The Necessity of Slavery Stories” — creative nonfiction — nomination

Wilmot, Andrew (2 nominations)
2022:
Anathema: Spec from the Margins (by Michael Matheson, AW & Chinelo Onwualu) — Community award — nomination

2021:
Anathema Magazine: Spec from the Margins (by Michael Matheson, AW & Chinelo Onwualu) — Community award — nomination

Wise, A. C. (1 nomination)
2021:
critics award — nomination

Wolfe, Navah (1 nomination)
2020:
The Mythic Dream (Dominik Parisien & NW, eds.) — anthology/collected works — nomination

Writing the Other (1 nomination)
2020:
Community Award — nomination

Xu, Ann (1 nomination)
2022:
Shadow Life (by Hiromi Goto & AX) — comics team — nomination

Yang, JY (1 nomination)
2020:
“Circus Girl, The Hunter, and Mirror Boy” — novelette — nomination

Yap, Isabel (1 nomination)
2022:
Never Have I Ever — anthology/collected works — nomination

Yoachim, Caroline M. (2 nominations)
2022:
“Colors of the Immortal Palette” — novelette — nomination

2020:
“The Archronology of Love” — novelette — nomination



Copyright 2012 - 2022 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Friday 29 Apr 2022 at 13:19 PT