Aurora Awards Winners By Category


science fiction awards database


























Aurealis <— Overview thread —> Balrog

  Aurora Awards  
Category Groups:
hall of fame | novel | novel | YA novel | short story | short story | related work | related work | graphic novel | poem/song | artistic achievement | artistic achievement | nonfiction | visual presentation | fan achievement | fan publication | fan publication | fan organizational | fan organizational | fan music/filk | fan achievement (other) | fan achievement (other) | fan related work | lifetime achievement | best of the decade |
 
hall of fame
2018 Candas Jane Dorsey
2018 Robert Charles Wilson
2018 Dr. Jaymie Matthews
 
novel
2018 Jade City, Fonda Lee
2017 Quantum Night, Robert J. Sawyer
2016 A Daughter of No Nation, A. M. Dellamonica
2015 A Play of Shadow, Julie E. Czerneda
2014 A Turn of Light, Julie E. Czerneda
2013 The Silvered, Tanya Huff
2012 WWW: Wonder, Robert J. Sawyer
2011 WWW: Watch, Robert J. Sawyer
2010 WWW: Wake, Robert J. Sawyer
2009 Marseguro, Edward Willett
2008 The New Moon's Arms, Nalo Hopkinson
2007 Children of Chaos, Dave Duncan
2006 Cagebird, Karin Lowachee
2005 Wolf Pack, Edo van Belkom
2004 Blind Lake, Robert Charles Wilson
2003 Permanence, Karl Schroeder
2002 In the Company of Others, Julie E. Czerneda
2001 The Snow Queen, Eileen Kernaghan
2000 Flashforward, Robert J. Sawyer
1999 Darwinia, Robert Charles Wilson
1998 Black Wine, Candas Jane Dorsey
1997 Starplex, Robert J. Sawyer
1996 The Terminal Experiment (serial title “Hobson's Choice“), Robert J. Sawyer
1995 Virtual Light, William Gibson
1994 Nobody's Son, Sean Stewart
1993 Passion Play, Sean Stewart
1992 Golden Fleece, Robert J. Sawyer
1991 Tigana, Guy Gavriel Kay
1990 West of January, Dave Duncan
1989 Mona Lisa Overdrive, William Gibson
1988 Jack the Giant Killer, Charles de Lint
1987 The Wandering Fire, Guy Gavriel Kay
1986 no award
1985 Songs from the Drowned Lands (aka Journey to Apriloth), Eileen Kernaghan
1983 no award
1982 A Judgment of Dragons, Phyllis Gotlieb
 
YA novel
2018 Exo, Fonda Lee
2018 Houses of the Old Blood, Elizabeth Whitton
2017 Icarus Down, James Bow
2016 An Inheritance of Ashes, Leah Bobet
2015 (tie) Out of This World, Charles de Lint
2015 (tie) Lockstep, Karl Schroeder
2014 The Rising, Kelley Armstrong
2013 Under My Skin, Charles de Lint
 
short story
2018 “Gone Flying”, Liz Westbrook-Trenholm
2017 “Marion's War”, Hayden Trenholm
2016 “Waters of Versailles”, Kelly Robson
2015 “Crimson Sky”, Eric Choi
2014 “Ghost in the Machine”, Ryan McFadden
2013 “The Walker of the Shifting Borderland”, Douglas Smith
2012 “The Needle's Eye”, Suzanne Church
2011 “The Burden of Fire”, Hayden Trenholm
2010 “Pawns Dreaming of Roses”, Eileen Bell
2009 “Ringing in the Changes in Okotoks, Alberta”, Randy McCharles
2008 “Like Water in the Desert”, Hayden Trenholm
2007 “Biding Time”, Robert J. Sawyer
2006 “Transubstantiation”, Derwin Mak
2005 “When the Morning Stars Sang Together”, Isaac Szpindel
2004 “Scream Angel”, Douglas Smith
2003 “Ineluctable”, Robert J. Sawyer
2002 “Left Foot on a Blind Man”, Julie E. Czerneda
2001 “Surrendering the Blade” (poem), Marcie Tentchoff
2000 “Stream of Consciousness”, Robert J. Sawyer
1999 “Hockey's Night in Canada”, Edo van Belkom
1998 “Three Hearings on the Existence of Snakes in the Human Bloodstream”, James Alan Gardner
1997 “Peking Man”, Robert J. Sawyer
1996 “The Perseids”, Robert Charles Wilson
1995 “The Fragrance of Orchids”, Sally McBride
1994 “Just Like Old Times”, Robert J. Sawyer
1993 “The Toy Mill”, David Nickle & Karl Schroeder
1992 (tie) “Breaking Ball”, Michael Skeet
1992 (tie) “A Niche”, Peter Watts
1991 “Muffin Explains Teleology to the World at Large”, James Alan Gardner
1990 “Carpe Diem”, Eileen Kernaghan
1989 “Sleeping in a Box”, Candas Jane Dorsey
1988 “And Who Is Joah?”, Tanya Huff
1986 no award
 
related work
2018 The Sum of Us: Tales of the Bonded and Bound, Susan Forest & Lucas K. Law, eds.
2017 Strangers Among Us: Tales of the Underdogs and Outcasts, Susan Forest & Lucas K. Law, eds.
2016 Second Contacts, Michael Rimar & Hayden Trenholm, eds.
2015 On Spec, Copper Pig Writers' Society
2014 On Spec, Copper Pig Writers' Society
2013 Blood and Water, Hayden Trenholm, ed.
2012 On Spec, Copper Pig Writers' Society
2011 The Dragon and the Stars, Derwin Mak & Eric Choi
2010 Women of the Apocalypse, Eileen Bell, Roxanne Felix, Billie Milholland & Ryan McFadden, eds.
2009 Neo-Opsis, Karl Johanson, ed.
2008 Under Cover of Darkness, Julie E. Czerneda & Jana Paniccia, eds.
2007 Neo-Opsis, Karl Johanson, ed.
2006 Tesseracts Nine, Nalo Hopkinson & Geoff Ryman, eds.
2005 Relativity: Essays and Stories, Robert J. Sawyer
2004 Space Inc., Julie E. Czerneda, ed.
2003 Edo van Belkom, for editing Be VERY Afraid!
2002 Rescue Heroes Cycle II: “Underwater Nightmare”, Isaac Szpindel
2001 “Science Fiction: The Play”, David Widdicombe
2000 Northern Frights 5, Don Hutchison, ed.
1999 Arrowdreams: An Anthology of Alternate Canadas, Mark Shainblum & John Dupuis, eds.
1998 Northern Frights 4, Don Hutchison, ed.
1997 On Spec
1996 ReBoot
1995 On Spec, Copper Pig Writers' Society
1994 Prisoners of Gravity (tv series)
1993 Tesseracts4, Michael Skeet & Lorna Toolies, eds.
1992 Prisoners of Gravity (tv series)
1991 On Spec, Copper Pig Writers' Society
1990 On Spec, Copper Pig Writers' Society
1989 Gary Truscott
 
graphic novel
2018 Rock Paper Cynic, Peter Chiykowski
2017 Angel Catbird Volume One, Margaret Atwood, Johnnie Christmas & Tamra Bonvillian
2016 The Lady ParaNorma, Vincent Marcone
2015 It Never Rains, Kari Maaren
2014 Rock, Paper, Cynic, Peter Chiykowski
2013 Weregeek, Alina Pete
2012 Goblins, Tarol Hunt
2011 Goblins, Tarol Hunt
 
poem/song
2018 “Heaven Is the Hell of No Choices”, Matt Moore
2016 “Origami Crane / Light Defying Spaceship”, Naru Dames Sundar
2015 “A Hex, with Bees”, Tony Pi
2014 “Night Journey: West Coast”, Eileen Kernaghan
2013 “A sea monster tells his story”, David Clink
2012 “Skeleton Leaves”, Helen Marshall
2011 “The ABCs of the End of the World”, Carolyn Clink
 
artistic achievement
2018 Dan O'Driscoll
2017 Samantha M. Beiko
2016 Erik Mohr
2015 Dan O'Driscoll
2014 Erik Mohr
2013 Erik Mohr, for cover art for ChiZine Publications
2012 Dan O'Driscoll
2011 Erik Mohr for ChiZine Publications
2010 Dan O'Driscoll
2009 Lar deSouza
2008 Lar deSouza
2007 Martin Springett
2006 Lar deSouza
2005 Martin Springett
2004 Jean-Pierre Normand
2003 Mel Vavaroutsos
2002 James Beveridge
2001 Jean-Pierre Normand
2000 Larry Stewart
1999 Jean-Pierre Normand
1998 Jean-Pierre Normand
1997 Jean-Pierre Normand
1996 Jean-Pierre Normand
1995 Tim Hammell, for On Spec, SF Chronicle
1994 Robert Pasternak
1993 Lynne Taylor Fahnestalk for MSZ
1992 Martin Springett
1991 Lynne Taylor Fahnestalk for On Spec Fall 1990
 
visual presentation
2018 Blade Runner 2049
2017 Arrival
2016 Orphan Black
 
fan publication
2016 Speculating Canada, Derek Newman-Stille, ed.
2015 Speculating Canada, Derek Newman-Stille, ed.
2013 Specualting Canada blog, Derek Newman-Stille, ed.
2012 Bourbon and Eggnog, Eileen Bell, Ryan McFadden, Billie Milholland & Randy McCharles
2010 WCFSAZine, Richard Graeme Cameron
2009 The Original Universe, Jeff Boman, ed.
2008 no award
2007 Brins d'Éternité, Guillaume Voisine, ed.
2006 The Royal Swiss Navy Gazette (http://www.eFanzines.com/RSNG), Garth Spencer, ed.
2005 Opuntia, Dale Speirs, ed.
2004 Made In Canada Newsletter, Don Bassie, ed.
2003 Made In Canada Newsletter, Don Bassie, ed.
2002 Voyageur, Karen Bennett & Sharon Lowachee
2001 Voyageur, Karen Bennett
2000 Voyageur, Karen Bennett
1999 Warp, Lynda Pelley
1998 Warp Factor, Chris Chartier
1997 Sol Rising, Theresa Wojtasiewicz
1996 Under the Ozone Hole, Karl Johanson & John Herbert
1995 Under the Ozone Hole, Karl Johanson & John Herbert
1994 Under the Ozone Hole, Karl Johanson & John Herbert
1993 Under the Ozone Hole, Karl Johanson & John Herbert
1992 Sol Rising, Larry Hancock
1991 Neology, Catherine Girczyc
1990 MLR, Michael Skeet
1989 MLR, Michael Skeet
 
fan achievement
1988 Michael Skeet
1987 Élisabeth Vonarburg
1986 Garth Spencer
 
fan organizational
2016 Randy McCharles
2015 Sandra Kasturi
2014 Randy McCharles
2013 Randy McCharles
2012 Randy McCharles
2010 David Hayman
2009 Randy McCharles
2008 Penny Lipman
2007 Cathy Palmer-Lister
2006 Barbara Schofield
2005 Brian Upward
2004 Martin Miller
2003 Georgina Miles
2002 Peter Johnson
2001 R. Graeme Cameron
2000 Bernard Reischl
1999 Ann Methe
1998 Peter Halasz
1997 Yvonne Penney
1996 Jean-Louis Trudel
1995 Cath Jackel
1994 Lloyd Penney
1993 Adam Charlesworth, for Noncon 15
1992 John Mansfield
1991 Dave Panchyk
1990 Alberta Speculative Fiction Assn.
1989 Paul Valcour
 
fan music/filk
2015 Kari Maaren, for YouTube Channel
2014 Chris Hadfield, for his performance of Space Oddity
2013 Kari Maaren, for body of work
2012 Phil Mills
 
fan achievement (other)
2012 Peter Watts
2010 Roy Badgerow
2009 Joan Sherman
2008 The Voyageur, Paul Bobbit, ed.
2007 Fractale-Framboise (http://www.fractale-framboise.com/), Éric Gauthier, Christian Sauvé & Laurine Spehner
2006 Urban Tapestry
2005 Karen Linsley
2004 Eric Layman
2003 Jason Taniguchi
2002 Alex von Thorn
2001 Donna McMahon
2000 Made In Canada, Don Bassie, ed.
1999 Janet L. Hetherington
1998 Larry Stewart
1997 Lloyd Penney
1996 Larry Stewart
1995 Catherine Donahue Girczyc
1994 Jean-Louis Trudel, for promotion of Canadian SF
1993 Louise Hypher
1992 Horizons SF, David W. New
1991 “Ask Mr. Science”, Al Betz
1990 Robert Runté
1989 NCF Guide to Canadian SF, Robert Runté
 
fan related work
2016 Derek Newman-Stille
2015 Derek Newman-Stille
2014 Robert Runté
2013 Ron Friedman
 
lifetime achievement
2013 Robert J. Sawyer
2008 Dennis Mullin
1986 Judith Merril
1983 Judith Merril
1982 Phyllis Gotlieb
1981 Susan Wood
1980 A. E. van Vogt
 
best of the decade
2017 The Neanderthal Parallax, Robert J. Sawyer


Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Thursday 11 Oct 2018 at 10:00 PT