HOMer Awards All Nominees


science fiction awards database
























Heinlein <— Overview thread —> IAFA

  HOMer Awards  
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991

Anderson, Poul (1 nomination)
1993:
“In Memoriam” (Omni Dec 1992) — short story — nomination

Arnason, Eleanor (1 nomination; 1 win)
2000:
“Stellar Harvest” (Asimov's Apr 1999) — novelette — winner

Asaro, Catherine (4 nominations; 3 wins)
2001:
“A Roll of the Dice” (Analog Jul/Aug 2000) — novella — winner

2000:
The Radiant Seas (Tor) — novel — nomination

2000:
The Veiled Web (Bantam Spectra) — novel — winner

1999:
“Aurora in Four Voices” (Analog Dec 1998) — novella — winner

Asimov, Isaac (1 nomination)
1993:
“Cleon the Emperor” (Asimov's Apr 1992) — novella — nomination

Baker, Kage (3 nominations)
2001:
“Black Smoker” (Asimov's Jan 2000) — novelette — nomination

2000:
“Smart Alec” (Asimov's Sep 1999) — novelette — nomination

2000:
“Son Observe the Time” (Asimov's May 1999) — novella — nomination

Barnes, John (1 nomination)
1995:
Mother of Storms (Tor) — novel — nomination

Barton, William (2 nominations)
2001:
“Heart of Glass” (Asimov's Jan 2000) — novella — nomination

1997:
“Age of Aquarius” (Asimov's May 1996) — novelette — nomination

Bennett, Gregory (3 nominations)
1996:
“Fish Tank” (Analog Jun 1995) — novella — nomination

1995:
“The Last Plague” (Analog Apr 1994) — novella — nomination

1994:
“Tinker's Spectacles” (Analog Jun 1993) — novelette — nomination

Bisson, Terry (2 nominations)
1994:
“England Underway” (Omni Jul 1993) — novelette — nomination

1991:
“Bears Discover Fire” (Asimov's Aug 1990) — short story — nomination

Blake, Katherine (1 nomination)
1991:
The Interior Life (Baen) — first novel — nomination

Brewster, Kent (1 nomination)
1994:
“The Dream Pirate's Tale” (Infinite Loop) — short story — nomination

Brusso, Charlene L. (1 nomination)
2000:
“Absynthe Eyes” (Marion Zimmer Bradley's Fantasy Magazine Winter 1999) — short story — nomination

Bujold, Lois McMaster (5 nominations; 1 win)
2000:
A Civil Campaign (Baen) — novel — nomination

1997:
Memory (Baen) — novel — nomination

1996:
Cetaganda (Baen) — novel — nomination

1992:
Barrayar (Baen) — sf novel — winner (tie)

1991:
The Vor Game (Baen) — sf novel — nomination

Burstein, Michael A. (1 nomination)
2001:
“Kaddish for the Last Survivor” (Analog Nov 2000) — short story — nomination

Cadigan, Pat (2 nominations; 1 win)
1993:
“True Faces” (F&SF Apr 1992) — novelette — nomination

1992:
“Dispatches from the Revolution” (Asimov's Jul 1991) — novelette — winner

Cady, Jack (1 nomination; 1 win)
1994:
“The Night We Buried Road Dog” (F&SF Jan 1993) — novella — winner

Casil, Amy Sterling (1 nomination)
2001:
“Chromosome Circus” (F&SF Jan 2000) — novelette — nomination

Cassutt, Michael (1 nomination)
1991:
“Curious Elation” (F&SF Sep 1990) — short story — nomination

Castro, Adam-Troy (1 nomination)
2000:
“The Astronaut from Wyoming” (by AC & Jerry Oltion) (Analog Jul/Aug 1999) — novella — nomination

Charnas, Suzy McKee (1 nomination)
1997:
“Beauty and the Opéra or The Phantom Beast” (Asimov's Mar 1996) — novella — nomination

Cherryh, C. J. (2 nominations)
2000:
Precursor (DAW) — novel — nomination

1996:
Invader (DAW) — novel — nomination

Chiang, Ted (1 nomination)
1999:
“Story of Your Life” (Starlight 2) — novella — nomination

Chilson, Rob (1 nomination)
2000:
“The Hestwood” (F&SF Apr 1999) — novelette — nomination

Collins, Ron (1 nomination; 1 win)
2001:
“The Taranth Stone” (Analog Oct 2000) — novelette — winner

de Lint, Charles (1 nomination; 1 win)
1992:
The Little Country (Morrow) — fantasy novel — winner

Delaplace, Barbara (3 nominations; 1 win)
1995:
“Painted Bridges” (Alternate Outlaws) — short story — nomination

1994:
“Modern Mansions” (Christmas Ghosts) — short story — nomination

1993:
“Black Ice” (Aladdin: Master of the Lamp) — short story — winner

DiChario, Nicholas A. (2 nominations)
2001:
“Flyby Aliens” (Galaxy Online Jul 2000) — short story — nomination

1995:
“Birdie” (by NAD & Mike Resnick) (F&SF May 1994) — short story — nomination

Duchamp, L. Timmel (1 nomination)
2000:
“Living Trust” (Asimov's Feb 1999) — novella — nomination

Duncan, Andy (1 nomination)
2000:
“The Executioners' Guild” (Asimov's Aug 1999) — novella — nomination

Eddings, David (1 nomination)
1996:
Belgarath the Sorcerer (Ballantine Del Rey) — novel — nomination

Effinger, George Alec (1 nomination; 1 win)
1994:
“Beast” (Confederacy of the Dead) — novelette — winner

Egan, Greg (2 nominations)
1999:
“Oceanic” (Asimov's Aug 1998) — novella — nomination

1999:
“The Planck Dive” (Asimov's Feb 1998) — novelette — nomination

Ellison, Harlan (1 nomination)
1994:
Mefisto in Onyx (Omni Oct 1993) — novella — nomination

Feist, Raymond E. (1 nomination; 1 win)
1991:
Servant of the Empire (by REF & Janny Wurts) (Doubleday Foundation) — fantasy novel — winner

Flinn, Maggie (1 nomination)
1994:
“One Morning in the Looney Bin” (Asimov's Feb 1993) — novelette — nomination

Flynn, Michael F. (2 nominations)
1995:
“Melodies of the Heart” (Analog Jan 1994) — novella — nomination

1991:
In the Country of the Blind (Baen) — first novel — nomination

Ford, Jeffrey (1 nomination)
2001:
“The Fantasy Writer's Assistant” (F&SF Feb 2000) — short story — nomination

Friesner, Esther M. (2 nominations)
2000:
“Chanoyu” (Asimov's Mar 1999) — novelette — nomination

2000:
“How to Make Unicorn Pie” (F&SF Jan 1999) — novelette — nomination

Gaiman, Neil (2 nominations)
2000:
“Goliath” (http://whatisthematrix.warnerbros.com/cmp/neil_g_index.html) (The Matrix) — short story — nomination

1991:
Good Omens (by Terry Pratchett & NG) (Workman) — fantasy novel — nomination

Galler-Smith, Barbara (1 nomination; 1 win)
1999:
“Face of God” (On Spec Winter 1998) — short story — winner

Gerrold, David (4 nominations; 1 win)
2001:
Jumping Off the Planet (Tor) — novel — nomination

1999:
“Jumping Off the Planet” (Science Fiction Age Jan 1998) — novella — nomination

1995:
“The Martian Child” (F&SF Sep 1994) — novelette — winner

1994:
A Season for Slaughter (Bantam Spectra) — novel — nomination

Haldeman, Joe (1 nomination; 1 win)
1995:
“None So Blind” (Asimov's Nov 1994) — short story — winner

Hand, Elizabeth (1 nomination)
1995:
“Last Summer at Mars Hill” (F&SF Aug 1994) — novella — nomination

Hatch, Daniel (1 nomination)
1996:
“In Forests Afloat Upon the Sea” (Analog Jan 1995) — novella — nomination

Hoffman, Nina Kiriki (3 nominations)
1997:
“Airborn” (F&SF May 1996) — novella — nomination

1996:
“Home for Christmas” (F&SF Jan 1995) — novelette — nomination

1995:
“Haunted Humans” (F&SF Jul 1994) — novella — nomination

Holdstock, Robert (1 nomination; 1 win)
1992:
The Fetch (Orbit) — horror novel — winner

Kagan, Janet (1 nomination)
1999:
“The Stubbornest Broad on Earth” (Asimov's Feb 1998) — short story — nomination

Kelly, James Patrick (3 nominations)
2001:
“Feel the Zaz” (Asimov's Jun 2000) — novelette — nomination

1997:
“Breakaway, Backdown” (Asimov's Jun 1996) — short story — nomination

1996:
“Think Like a Dinosaur” (Asimov's Jun 1995) — novelette — nomination

Kooistra, Jeffery D. (1 nomination)
1997:
“Snowball” (Analog Jul 1996) — short story — nomination

Kress, Nancy (3 nominations)
1997:
“The Flowers of Aulit Prison” (Asimov's Oct/Nov 1996) — novelette — nomination

1994:
Beggars in Spain (Morrow AvoNova) — novel — nomination

1994:
“Dancing on Air” (Asimov's Jul 1993) — novella — nomination

1993:
Exile (Ace) — novel — nomination

1991:
The Quiet Pools (Ace) — sf novel — nomination

Landis, Geoffrey A. (2 nominations)
1996:
“Across the Darkness” (Asimov's Jun 1995) — novelette — nomination

1995:
“The Singular Habits of Wasps” (Analog Apr 1994) — novelette — nomination

Langford, David (1 nomination)
2001:
“Different Kinds of Darkness” (F&SF Jan 2000) — short story — nomination

Le Guin, Ursula K. (2 nominations)
1995:
“Another Story or A Fisherman of the Inland Sea” (Tomorrow Speculative Fiction Aug 1994) — novelette — nomination

1991:
Tehanu: The Last Book of Earthsea (Macmillan Atheneum) — fantasy novel — nomination

Levinson, Paul (5 nominations; 1 win)
1999:
“Advantage, Bellarmine” (Analog Jan 1998) — short story — nomination

1999:
“Little Differences” (Analog Jun 1998) — novelette — nomination

1999:
“The Orchard” (Analog Feb 1998) — novelette — nomination

1998:
“A Medal for Harry” (Black Mist and Other Japanese Futures) — short story — nomination

1997:
“The Copyright Notice Case” (Analog Apr 1996) — novelette — winner

MacLeod, Ken (1 nomination)
2001:
The Sky Road (Tor) — novel — nomination

Marston, Anne (2 nominations; 1 win)
1998:
Broken Blade (HarperPrism) — novel — winner

1997:
Kingmaker's Sword (HarperPrism) — novel — nomination

Martin, George R. R. (1 nomination)
1997:
“Blood of the Dragon” (Asimov's Jul 1996) — novella — nomination

Marusek, David (1 nomination)
2000:
“The Wedding Album” (Asimov's Jun 1999) — novella — nomination

Matthews, Susan R. (2 nominations)
2000:
Hour of Judgment (Avon Eos) — novel — nomination

1999:
Prisoner of Conscience (Avon Eos) — novel — nomination

McCaffrey, Anne (3 nominations; 1 win)
1998:
MasterHarper of Pern (Ballantine Del Rey) — novel — nomination

1995:
The Dolphins of Pern (Ballantine Del Rey) — novel — nomination

1992:
All the Weyrs of Pern (Ballantine Del Rey) — sf novel — winner (tie)

McDevitt, Jack (3 nominations; 1 win)
1999:
Moonfall (HarperPrism) — novel — nomination

1998:
Eternity Road (HarperPrism) — novel — nomination

1997:
“Time Travelers Never Die” (Asimov's May 1996) — novella — winner

McHugh, Maureen F. (4 nominations; 1 win)
1996:
“The Lincoln Train” (F&SF Apr 1995) — short story — nomination

1995:
“Nekropolis” (Asimov's Apr 1994) — novelette — nomination

1995:
“Virtual Love” (F&SF Jan 1994) — short story — nomination

1993:
“Protection” (Asimov's Apr 1992) — novella — winner

McIntyre, Vonda N. (2 nominations)
1993:
Metaphase (Bantam Spectra) — novel — nomination

1993:
“Steelcollar Worker” (Analog Nov 1992) — short story — nomination

McKenna, Bridget (1 nomination)
1994:
“The Good Pup” (F&SF Mar 1993) — short story — nomination

Nimersheim, Jack (1 nomination)
1996:
“Moriarty by Modem” (Sherlock Holmes in Orbit) — short story — nomination

no award (2 nominations)
1998:
novella — nomination

1998:
novelette — nomination

Oltion, Jerry (1 nomination)
2000:
“The Astronaut from Wyoming” (by Adam-Troy Castro & JO) (Analog Jul/Aug 1999) — novella — nomination

Pohl, Frederik (2 nominations)
1993:
Mining the Oort (Ballantine Del Rey) — novel — nomination

1993:
Stopping at Slowyear (Pulphouse/Axolotl) — novella — nomination

Pratchett, Terry (1 nomination)
1991:
Good Omens (by TP & Neil Gaiman) (Workman) — fantasy novel — nomination

Reed, Robert (1 nomination)
1999:
“Building the Building of the World” (Asimov's Dec 1998) — novelette — nomination

Resnick, Mike (24 nominations; 10 wins)
2001:
“Redchapel” (Asimov's Dec 2000) — novelette — nomination

2001:
“The Elephants on Neptune” (Asimov's May 2000) — short story — winner

2000:
“Hothouse Flowers” (Asimov's Oct/Nov 1999) — short story — winner

2000:
“Hunting the Snark” (Asimov's Dec 1999) — novella — winner

1999:
Kirinyaga (Ballantine Del Rey) — novel — winner

1998:
“The 43 Antarean Dynasties” (Asimov's Dec 1997) — short story — nomination

1997:
“The Land of Nod” (Asimov's Jun 1996) — novelette — nomination

1996:
“Bibi” (by MR & Susan Shwartz) (Asimov's mid-Dec 1995) — novella — winner

1996:
“When the Old Gods Die” (Asimov's Apr 1995) — novelette — winner

1995:
“A Little Knowledge” (Asimov's Apr 1994) — novelette — nomination

1995:
A Miracle of Rare Design (Tor) — novel — nomination

1995:
“Barnaby in Exile” (Asimov's Feb 1994) — short story — nomination

1995:
“Birdie” (by Nicholas A. DiChario & MR) (F&SF May 1994) — short story — nomination

1995:
“Seven Views of Olduvai Gorge” (Axolotl; F&SF Oct/Nov 1994) — novella — winner

1994:
“Mwalimu in the Squared Circle” (Asimov's Mar 1993) — short story — winner

1994:
Purgatory (Tor) — novel — nomination

1994:
“The Pale Thin God” (Xanadu) — short story — nomination

1993:
Oracle (Ace) — novel — nomination

1993:
“Song of a Dry River” (Asimov's Mar 1992) — novelette — winner

1993:
“The Lotus and the Spear” (Asimov's Aug 1992) — short story — nomination

1991:
Bully! (Axolotl) — novella — nomination

1991:
“Bwana” (Asimov's Jan 1990) — novella — nomination

1991:
“How I Wrote the New Testament, Ushered in the Renaissance, and Birdied the 17th Hole at Pebble Beach” (Aboriginal SF Jul/Aug 1990) — short story — nomination

1991:
“The Manamouki” (Asimov's Jul 1990) — novelette — winner

Roberts, Keith (1 nomination)
1991:
“Mrs. Byres and the Dragon” (Asimov's Aug 1990) — novelette — nomination

Rosenblum, Mary (2 nominations)
1999:
“The Eye of God” (Asimov's Mar 1998) — novelette — nomination

1997:
“Gas Fish” (Asimov's Feb 1996) — novella — nomination

Rowder, Louise (1 nomination; 1 win)
1998:
“The Symmetry of Duty” (Alternate Tyrants) — short story — winner

Rusch, Kristine Kathryn (4 nominations; 2 wins)
2000:
“The Women of Whale Rock” (F&SF Mar 1999) — novelette — nomination

1999:
“Echea” (Asimov's Jul 1998) — novelette — winner

1994:
“The Arrival of Truth” (Alternate Warriors) — novelette — nomination

1992:
The Gallery of His Dreams (Pulphouse/Axolotl; Asimov's Sep 1991) — novella — winner

Sanders, William (1 nomination)
2000:
“Jennifer, Just Before Midnight” (F&SF Aug 1999) — short story — nomination

Sargent, Pamela (1 nomination)
1993:
“Danny Goes to Mars” (Asimov's Oct 1992) — short story — nomination

Sawyer, Robert J. (12 nominations; 9 wins)
2001:
Calculating God (Tor) — novel — winner

1999:
Factoring Humanity (Tor) — novel — nomination

1998:
Frameshift (Tor) — novel — nomination

1998:
Illegal Alien (Ace) — novel — nomination

1997:
“Above It All” (Dante's Disciples) — short story — winner

1997:
Starplex (Ace) — novel — winner

1996:
The Terminal Experiment (serial title “Hobson's Choice“) (HarperPrism; Analog mid-Dec 1994,Jan,Feb,Mar 1995) — novel — winner

1996:
“You See But You Do Not Observe” (Sherlock Holmes in Orbit) — short story — winner

1995:
End of an Era (Ace) — novel — winner

1994:
Fossil Hunter (Ace) — novel — winner

1993:
Far-Seer (Ace) — novel — winner

1991:
Golden Fleece (Popular Library Questar) — first novel — winner

Shepard, Lucius (1 nomination)
2001:
“Radiant Green Star” (Asimov's Aug 2000) — novella — nomination

Shwartz, Susan M. (3 nominations; 1 win)
1998:
“Drawing Out Leviathan” (Return of the Dinosaurs) — short story — nomination

1996:
“Bibi” (by Mike Resnick & SMS) (Asimov's mid-Dec 1995) — novella — winner

1993:
“Suppose They Gave a Peace...” (Alternate Presidents) — novelette — nomination

Silverberg, Robert (1 nomination)
1993:
Thebes of the Hundred Gates (Pulphouse/Axolotl) — novelette — nomination

Somtow, S. P. (1 nomination; 1 win)
1991:
Moon Dance (Tor) — horror novel — winner

Soukup, Martha (1 nomination)
1991:
“Over the Long Haul” (Amazing Stories Mar 1990) — novelette — nomination

Sparhawk, Bud (1 nomination)
1997:
“Primrose and Thorn” (Analog May 1996) — novella — nomination

Spinrad, Norman (1 nomination)
1999:
“The Year of the Mouse” (Asimov's Apr 1998) — short story — nomination

Stableford, Brian (1 nomination)
1995:
“Les Fleurs du Mal” (Asimov's Oct 1994) — novella — nomination

Steele, Allen (1 nomination)
2001:
“Agape Among the Robots” (Analog May 2000) — novelette — nomination

Stephenson, Neal (1 nomination)
1996:
The Diamond Age (Bantam Spectra) — novel — nomination

Sterling, Bruce (1 nomination)
1994:
“Deep Eddy” (Asimov's Aug 1993) — novelette — nomination

Stith, John E. (5 nominations; 2 wins)
1995:
Reunion on Neverend (Tor) — novel — nomination

1994:
Manhattan Transfer (Tor) — novel — nomination

1993:
“Naught Again” (Analog Nov 1992) — novelette — nomination

1991:
“Naught for Hire” (Analog Jul 1990) — novella — winner

1991:
Redshift Rendezvous (Ace) — sf novel — winner

Swanwick, Michael (2 nominations)
2001:
“Moon Dogs” (Moon Dogs; Asimov's Mar 2000) — short story — nomination

1997:
“Radio Waves” (Omni Winter 1995) — novelette — nomination

Turtledove, Harry (1 nomination; 1 win)
1991:
“Designated Hitter” (F&SF Jun 1990) — short story — winner

Vinge, Vernor (1 nomination)
2000:
A Deepness in the Sky (Tor) — novel — nomination

Weiner, Andrew (1 nomination)
1993:
“Seeing” (F&SF Sep 1992) — novella — nomination

Wentworth, K. D. (1 nomination)
1999:
“Tall One” (F&SF Apr 1998) — short story — nomination

Wilhelm, Kate (1 nomination)
1994:
Naming the Flowers (Pulphouse/Axolotl) — novella — nomination

Williams, Walter Jon (1 nomination)
1994:
Wall, Stone, Craft (F&SF Oct/Nov 1993) — novella — nomination

Williamson, Jack (1 nomination)
2001:
“The Ultimate Earth” (Analog Dec 2000) — novella — nomination

Willis, Connie (3 nominations; 1 win)
1994:
“Death on the Nile” (Asimov's Mar 1993) — novelette — nomination

1992:
“In the Late Cretaceous” (Asimov's mid-Dec 1991) — short story — winner

1991:
“Cibola” (Asimov's Dec 1990) — short story — nomination

Winter, Laurel (1 nomination)
1997:
“Blood Harp” (F&SF May 1996) — novelette — nomination

Wurts, Janny (1 nomination; 1 win)
1991:
Servant of the Empire (by Raymond E. Feist & JW) (Doubleday Foundation) — fantasy novel — winner



Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Tuesday 11 Sep 2012 at 16:18 PT