Aurealis Awards Winners By Name


science fiction awards database


































Astounding New Writer <— Overview thread —> Aurora

  Aurealis Awards  
2030 2029 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991
Anderton, Jo (17 nominations; 3 wins)
2020:
“Wreck Diving” — sf short story — winner

2016:
“Bullets” — horror short story — winner

2014:
The Bone Chime Song and Other Stories — collection — winner

Attard, Karen (1 nomination; 1 win)
1996:
“Harvest Bay” — fantasy short story — winner

Axelsen, Stephen (3 nominations; 1 win)
2006:
Piccolo & Annabel 2: The Disastrous Party — children's short fiction — winner

Ball, Peter M. (6 nominations; 1 win)
2010:
“Clockwork, Patchwork and Ravens” — sf short story — winner

Barker, Kathryn (2 nominations; 1 win)
2016:
In the Skin of a Monster — young adult novel — winner

Barry, Max (3 nominations; 1 win)
2014:
Lexicon — sf novel — winner

Base, Graeme (4 nominations; 1 win)
2013:
Little Elephants — children's fiction (told primarily through pictures) — winner

Battersby, Lee (7 nominations; 1 win)
2006:
“Paterfamilias” — horror story — winner

Bedford, K. A. (4 nominations; 2 wins)
2009:
Time Machines Repaired While-U-Wait — sf novel — winner

2006:
Eclipse — sf novel — winner

Bell, Fiona (1 nomination; 1 win)
2021:
“Mary, Mary” — sf short story — winner

Bell, Hillary (1 nomination; 1 win)
1997:
Mirror, Mirror — young adult novel — winner (tie)

Biancotti, Deborah (12 nominations; 2 wins)
2008:
“A Scar for Leida” — young adult short story — winner

2001:
“The First and Final Game” — horror short story — winner

Bishop, K. J. (4 nominations; 2 wins)
2013:
That Book Your Mad Ancestor Wrote — collection — winner

2011:
“The Heart of a Mouse” — sf short story — winner

Black, Cally (1 nomination; 1 win)
2018:
In the Dark Spaces — young adult novel — winner

Blackford, Russell (3 nominations; 1 win)
1997:
“The Sword of God” — fantasy short story — winner

Blum, Jonathan (2 nominations; 1 win)
2004:
Fallen Gods (by JB & Kate Orman) — sf novel — winner

Breukelaar, J. S. (3 nominations; 1 win)
2020:
Collision: Stories — collection — winner

Broderick, Damien (11 nominations; 4 wins)
2007:
K-Machines — sf novel — winner

2003:
Transcension — sf novel — winner

2001:
“Infinite Monkey” — sf short story — winner

1998:
The White Abacus — sf novel — winner

Brouwer, James (3 nominations; 2 wins)
2014:
The Deep Vol. 2: The Vanishing Island (by Tom Taylor & JB) — illustrated book/graphic novel — winner (tie)

2012:
The Deep: Here Be Dragons (by Tom Taylor (author) and JB (illustrator)) — illustrated book/graphic novel — winner (tie)

Brown, Honey (1 nomination; 1 win)
2010:
Red Queen — horror novel — winner

Brown, Simon (8 nominations; 3 wins)
2009:
“The Empire” — sf short story — winner

2004:
“Love is a Stone” — horror short story — winner

2000:
“Atrax” (by Sean Williams & SB) — horror short story — winner

Browne, Adam (6 nominations; 1 win)
2002:
“The Weatherboard Spaceship” — sf short story — winner

Burton, Mirranda (1 nomination; 1 win)
2012:
Hidden — illustrated book/graphic novel — winner (tie)

Canavan, Trudi (3 nominations; 2 wins)
2010:
The Magician's Apprentice — fantasy novel — winner

2000:
“Whispers of the Mist Children” — fantasy short story — winner

Carmody, Isobelle (16 nominations; 5 wins)
2006:
Alyzon Whitestarr — young adult novel — winner

2006:
Alyzon Whitestarr — Golden Aurealis novel — winner

2002:
Dreamwalker (by IC, illustrated by Steven Wollman) — young adult short story — winner

1998:
Greylands — young adult novel — winner (tie)

1997:
“Green Monkey Dreams” — young adult short story — winner

Caswell, Brian (2 nominations; 1 win)
1996:
Deucalion — young adult novel — winner (tie)

Chan, Nick T. (1 nomination; 1 win)
2017:
“Salto Mortal” — sf novella — winner

Cheng, Christopher (1 nomination; 1 win)
2012:
Sounds Spooky (by CC (author) and Sarah Davis (illustrator)) — children's fiction (told primarily through pictures) — winner

Collins, Paul A. (4 nominations; 1 win)
2001:
Spinouts Bronze (PAC & Meredith Costain, eds.) — Convenors' Award — winner (tie)

Cornish, D. M. (2 nominations; 1 win)
2007:
Monster Blood Tattoo: Book One, Foundling — young adult novel — winner

Costain, Meredith (1 nomination; 1 win)
2001:
Spinouts Bronze (Paul Collins & MC, eds.) — Convenors' Award — winner (tie)

Crew, Gary (5 nominations; 1 win)
2005:
Beneath the Surface (by GC & Steven Woolman) — children's short fiction — winner

Daniells, Rowena Cory (2 nominations; 1 win)
2016:
“The Giant's Lady” — fantasy short story — winner

Dann, Jack (15 nominations; 4 wins)
2012:
Ghosts by Gaslight (JD & Nick Gevers, eds.) — anthology — winner

2009:
Peter McNamara Convenors' Award — winner

1998:
“Niagara Falling” (by Janeen Webb & JD) — sf short story — winner

1997:
The Memory Cathedral — fantasy novel — winner (tie)

Davis, Sarah (1 nomination; 1 win)
2012:
Sounds Spooky (by Christopher Cheng (author) and SD (illustrator)) — children's fiction (told primarily through pictures) — winner

De Pierres, Marianne (8 nominations; 2 wins)
2015:
Peacemaker — sf novel — winner

2011:
Transformation Space — sf novel — winner

Dedman, Stephen (18 nominations; 2 wins)
2007:
“Dead of Winter” — horror short story — winner

1999:
“A Walk-On Part in the War” — fantasy short story — winner

Delaney, Kaz (1 nomination; 1 win)
2013:
Dead, Actually — young adult novel — winner (tie)

Dix, Shane (8 nominations; 1 win)
2002:
The Dark Imbalance (by Sean Williams & SD) — sf novel — winner

Dolichva, Tsana (2 nominations; 1 win)
2021:
Rebuilding Tomorrow — anthology — winner

Douglass, Sara (13 nominations; 2 wins)
2002:
The Wounded Hawk — fantasy novel — winner

1997:
Enchanter and Starman: The Axis Trilogy — fantasy novel — winner (tie)

Dowling, Terry (15 nominations; 4 wins)
2008:
Rynemonn — Peter McNamara Convenors' Award — winner

2000:
Antique Futures: The Best of Terry Dowling — Convenors' Award — winner

1998:
“Jenny Come to Play” — horror short story — winner

1996:
An Intimate Knowledge of the Night — horror novel — winner

Driscoll, Beth (1 nomination; 1 win)
2019:
Genre Worlds: Australian Popular Fiction in the 21st Century (by Kim Wilkins, Lisa Fletcher & BD) — Convenors' Award — winner (tie)

Duffy, Brendan (2 nominations; 2 wins)
2005:
“Come to Daddy” — sf short story — winner

2004:
“Louder Echo” — sf short story — winner

Dyer, Thoraiya (13 nominations; 5 wins)
2017:
“Where the Pelican Builds Her Nest” — fantasy short story — winner

2015:
“Wine, Women and Stars” — sf short story — winner

2013:
“The Wisdom of Ants” — young adult short story — winner

2012:
“Fruit of the Pipal Tree” — fantasy short story — winner

2011:
“Yowie” — fantasy short story — winner (tie)

Eaton, Anthony (4 nominations; 1 win)
2008:
Skyfall — young adult novel — winner

Egan, Greg (10 nominations; 4 wins)
2010:
Oceanic — collection — winner

2000:
Teranesia — sf novel — winner [award declined]

1996:
Distress — sf novel — winner

1996:
“Luminous” — sf short story — winner

Elliott, Will (2 nominations; 2 wins)
2007:
The Pilo Family Circus — Golden Aurealis novel — winner

2007:
The Pilo Family Circus — horror novel — winner (tie)

Eltham, Kate (1 nomination; 1 win)
2013:
Peter McNamara Convenors' Award — winner

Farr, Russell B. (2 nominations; 1 win)
2009:
Magic Dirt: The Best of Sean Williams (by Sean Williams, edited by RBF) — collection — winner

Fienberg, Anna (6 nominations; 1 win)
2003:
Tashi and the Haunted House (by AF & Kim Gamble) — children's short fiction — winner

Finch, Andrew (1 nomination; 1 win)
2012:
Galactic Suburbia podcast (by Alisa Krasnostein, Alex Pierce, Tansy Rayner Roberts & AF) — Peter McNamara Convenors' Award — winner

Fischer, Jason (5 nominations; 1 win)
2016:
“Defy the Grey Kings” — fantasy novella — winner

Flanagan, John (6 nominations; 1 win)
2013:
Brotherband: The Hunters — children's fiction (told primary through words) — winner

Fletcher, Lisa (1 nomination; 1 win)
2019:
Genre Worlds: Australian Popular Fiction in the 21st Century (by Kim Wilkins, LF & Beth Driscoll) — Convenors' Award — winner (tie)

Flinthart, Dirk (8 nominations; 1 win)
2015:
“Vanilla” — young adult short story — winner

Forsyth, Kate (13 nominations; 7 wins)
2018:
The Silver Well (by KF & Kim Wilkins) — collection — winner

2017:
The Rebirth of Rapunzel: A Mythic Biography of the Maiden in the Tower — Convenors' Award — winner

2008:
The Butterfly in Amber (The Chain of Charms 6) — children's long fiction — winner

2008:
The Cat's Eye Shell (The Chain of Charms 4) — children's long fiction — winner

2008:
The Herb of Grace (The Chain of Charms 3) — children's long fiction — winner

2008:
The Lightning Bolt (The Chain of Charms 5) — children's long fiction — winner

2008:
The Silver Horse (The Chain of Charms 2) — children's long fiction — winner

Frahm, Leanne (3 nominations; 1 win)
1997:
“Borderline” — sf short story — winner

Fraillon, Zana (1 nomination; 1 win)
2021:
The Lost Soul Atlas — children's fiction — winner

Freeman, Pamela (3 nominations; 2 wins)
2012:
Ember and Ash — fantasy novel — winner

2010:
Victor's Challenge (by PF, illustrated by Kim Gamble) — children's illustrated work/picture book — winner

French, Jackie (3 nominations; 1 win)
2002:
Café on Callisto — children's short fiction — winner

Gamble, Kim (6 nominations; 2 wins)
2010:
Victor's Challenge (by Pamela Freeman, illustrated by KG) — children's illustrated work/picture book — winner

2003:
Tashi and the Haunted House (by Anna Fienberg & KG) — children's short fiction — winner

Gevers, Nick (1 nomination; 1 win)
2012:
Ghosts by Gaslight (Jack Dann & NG, eds.) — anthology — winner

Godwin, Jane (1 nomination; 1 win)
2007:
The True Story of Mary Who Wanted to Stand on Her Head — children's short fiction — winner (tie)

Gooch, Chris (1 nomination; 1 win)
2021:
Under-Earth — graphic novel/illustrated work — winner

Goodin, Laura (1 nomination; 1 win)
2013:
Kris Hembury Encouragement Award — winner

Goodman, Alison M. (8 nominations; 3 wins)
2017:
Lady Helen and the Dark Days Pact — young adult novel — winner

2009:
The Two Pearls of Wisdom — fantasy novel — winner

1999:
Singing the Dogstar Blues — young adult novel — winner

Grant, Pat (2 nominations; 1 win)
2013:
Blue — illustrated book/graphic novel — winner

Green, Christopher (3 nominations; 1 win)
2010:
“Father's Kill” — fantasy short story — winner (tie)

Greenwood, Kerry (2 nominations; 1 win)
1997:
The Broken Wheel — young adult novel — winner (tie)

Grey, Edwina (1 nomination; 1 win)
2007:
Prismatic — horror novel — winner (tie)

Grzyb, Liz (8 nominations; 1 win)
2014:
The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2012 (LG & Talie Helene, eds.) — anthology — winner (tie)

Gunn, Stephanie (5 nominations; 1 win)
2019:
Icefall — sf novella — winner

Haines, Paul (9 nominations; 4 wins)
2012:
“The Past is a Bridge Best Left Burnt” — horror short story — winner (tie)

2010:
“Slices of Life -- A Spot of Liver” — horror short story — winner (tie)

2010:
“Wives” — horror short story — winner (tie)

2005:
“The Last Days of Kali Yuga” — horror short story — winner

Hannett, Lisa L. (12 nominations; 4 wins)
2015:
The Female Factory (by LLH & Angela Slatter) — collection — winner

2012:
Bluegrass Symphony — collection — winner

2012:
“The Short Go: a Future in Eight Seconds” — horror short story — winner (tie)

2011:
“The February Dragon” (by LLH & Angela Slatter) — fantasy short story — winner (tie)

Harland, Richard (12 nominations; 6 wins)
2011:
“The Fear” — horror short story — winner

2009:
Escape!, Under Siege, Race to the Ruins, The Heavy Crown (The Wolf Kingdom series) (by RH, illustrated by Laura Peterson) — children's illustrated work/picture book — winner

2006:
“The Greater Death of Saito Saku” — fantasy short story — winner (tie)

2005:
“Catabolic Magic” — fantasy short story — winner (tie)

2005:
The Black Crusade — Golden Aurealis novel — winner

2005:
The Black Crusade — horror novel — winner

Harris, Christine (3 nominations; 1 win)
2000:
Foreign Devils — horror novel — winner

Hart, Jo (1 nomination; 1 win)
2020:
The Jindabyne Secret — young adult short story — winner

Hartnett, Sonya (4 nominations; 2 wins)
2011:
The Boy and the Toy (by SH & Lucia Masciullo) — children's fiction (told primarily through pictures) — winner

2001:
Thursday's Child — young adult novel — winner

Harwood, John (1 nomination; 1 win)
2009:
The Séance — horror novel — winner

Hawke, Sam (2 nominations; 1 win)
2019:
City of Lies — fantasy novel — winner (tie)

Haynes, Simon (4 nominations; 1 win)
2002:
“Sleight of Hand” — horror short story — winner

Healey, Karen (2 nominations; 1 win)
2011:
Guardian of the Dead — young adult novel — winner

Hearn, Lian (3 nominations; 1 win)
2008:
Heaven's Net Is Wide — fantasy novel — winner

Helene, Talie (5 nominations; 1 win)
2014:
The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2012 (Liz Grzyb & TH, eds.) — anthology — winner (tie)

Hogan, Mitchell (1 nomination; 1 win)
2014:
A Crucible of Souls — fantasy novel — winner

Höst, Andrea K (5 nominations; 1 win)
2017:
“Forfeit” — fantasy novella — winner

Isle, Sue (6 nominations; 2 wins)
2012:
“Nation of the Night” — young adult short story — winner

2002:
“The Woman of Endor” — fantasy short story — winner

Jablon, Marianne S. (1 nomination; 1 win)
2011:
Wings of Fire (Jonathan Strahan & MSJ, eds.) — anthology — winner

Jamieson, Trent (10 nominations; 4 wins)
2016:
Day Boy — horror novel — winner

2016:
Day Boy — fantasy novel — winner

2009:
“Cracks” — young adult short story — winner

2006:
“Slow and Ache” — sf short story — winner

Jinks, Catherine (5 nominations; 1 win)
1998:
Eye to Eye — young adult novel — winner (tie)

Jurevicius, Nathan (1 nomination; 1 win)
2010:
Scarygirl — illustrated book/graphic novel — winner

Kalin, Deborah (7 nominations; 2 wins)
2016:
“The Miseducation of Mara Lys” — young adult short story — winner

2016:
“The Miseducation of Mara Lys” — horror novella — winner

Kane, Kim (1 nomination; 1 win)
2017:
When the Lyrebird Calls — children's fiction — winner

Katz, Louise (2 nominations; 2 wins)
2005:
“Weavers of Twilight” — fantasy short story — winner (tie)

2002:
The Other Face of Janus — young adult novel — winner

Kaufman, Amie (18 nominations; 5 wins)
2020:
Aurora Rising (by AK & Jay Kristoff) — young adult novel — winner

2020:
Aurora Rising (by AK & Jay Kristoff) — sf novel — winner

2017:
Gemima: Illuminae Files 2 (by AK & Jay Kristoff) — sf novel — winner

2016:
Illuminae (by AK & Jay Kristoff) — sf novel — winner

2014:
These Broken Stars (by AK & Meagan Spooner) — young adult novel — winner (tie)

Kelleher, Victor (7 nominations; 1 win)
2004:
Born of the Sea — horror novel — winner

Kowalski, David (2 nominations; 2 wins)
2008:
The Company of the Dead — Golden Aurealis novel — winner

2008:
The Company of the Dead — sf novel — winner

Krasnostein, Alisa (5 nominations; 3 wins)
2017:
Year's Best YA Speculative Fiction 2015 (Julia Rios & AK, eds.) — anthology — winner

2015:
Kaleidoscope: Diverse YA Science Fiction and Fantasy Stories (AK & Julia Rios, eds.) — anthology — winner

2012:
Galactic Suburbia podcast (by AK, Alex Pierce, Tansy Rayner Roberts & Andrew Finch) — Peter McNamara Convenors' Award — winner

Kristoff, Jay (20 nominations; 8 wins)
2020:
Aurora Rising (by Amie Kaufman & JK) — sf novel — winner

2020:
Aurora Rising (by Amie Kaufman & JK) — young adult novel — winner

2019:
Lifel1k3 — sf novel — winner

2018:
Godsgrave — fantasy novel — winner

2017:
Gemima: Illuminae Files 2 (by Amie Kaufman & JK) — sf novel — winner

2017:
Nevernight — fantasy novel — winner

2016:
Illuminae (by Amie Kaufman & JK) — sf novel — winner

2014:
The Last Stormdancer — fantasy short story — winner

Kwaymullina, Ambelin (3 nominations; 1 win)
2019:
Catching Teller Crow (by AK & Ezekiel Kwaymullina) — young adult novel — winner

Kwaymullina, Ezekiel (1 nomination; 1 win)
2019:
Catching Teller Crow (by Ambelin Kwaymullina & EK) — young adult novel — winner

Lake, David J. (1 nomination; 1 win)
1999:
“The Truth About Weena” — sf short story — winner

Lanagan, Margo (30 nominations; 9 wins)
2013:
“Bajazzle” — fantasy short story — winner

2013:
Sea Hearts — young adult novel — winner (tie)

2013:
Sea Hearts — fantasy novel — winner

2013:
“Significant Dust” — sf short story — winner

2011:
“A Thousand Flowers” — young adult short story — winner

2007:
“A Fine Magic” — fantasy short story — winner

2005:
“Singing My Sister Down” — Golden Aurealis short story — winner

2005:
“Singing My Sister Down” — young adult short story — winner

2001:
“The Queen's Notice” — young adult short story — winner

Larbalestier, Justine (5 nominations; 1 win)
2015:
Razorhurst — horror novel — winner

Larke, Glenda (11 nominations; 1 win)
2016:
The Watergivers: The Last Stormlord (2009), Stormlord Rising (2010), Stormlord’s Exile (2011) — Sara Douglass Book Series — winner

Lawson, Chris (3 nominations; 1 win)
2000:
“Written in Blood” — sf short story — winner

Lee, Nikky (6 nominations; 2 wins)
2021:
“Dingo & Sister” — young adult short story — winner

2021:
“Dingo & Sister” — fantasy novella — winner

Lewis, Maria (3 nominations; 1 win)
2019:
The Witch Who Courted Death — fantasy novel — winner (tie)

Lindsay, Ryan K. (1 nomination; 1 win)
2017:
Negative Space — graphic novel/illustrated work — winner

Love, Rosaleen (3 nominations; 1 win)
2006:
“Once Giants Roamed the Earth” — fantasy short story — winner (tie)

Luckett, Dave (6 nominations; 2 wins)
2000:
A Dark Victory — young adult novel — winner

1999:
A Dark Winter — fantasy novel — winner (tie)

MacDibble, Bren (3 nominations; 1 win)
2020:
The Dog Runner — children's fiction — winner

Madson, Devin (2 nominations; 1 win)
2018:
In Shadows We Fall — fantasy novella — winner

Maloney, Geoffrey (6 nominations; 1 win)
2001:
“The World According to Kipling (A Plain Tale from the Hills)” — fantasy short story — winner

Marchetta, Melina (2 nominations; 1 win)
2009:
Finnikin of the Rock — young adult novel — winner

Marillier, Juliet (23 nominations; 5 wins)
2015:
Dreamer's Pool — fantasy novel — winner

2014:
“By Bone-Light” — young adult short story — winner

2007:
Wildwood Dancing — fantasy novel — winner

2006:
Blade of Fortriu — fantasy novel — winner

2001:
Son of the Shadows — fantasy novel — winner

Marney, Ellie (1 nomination; 1 win)
2021:
None Shall Sleep — horror novel — winner

Masciullo, Lucia (1 nomination; 1 win)
2011:
The Boy and the Toy (by Sonya Hartnett & LM) — children's fiction (told primarily through pictures) — winner

Mason, Chris (5 nominations; 3 wins)
2021:
“The Saltbush Queen” — horror novella — winner

2020:
“Vivienne and Agnes” — horror short story — winner

2018:
“The Stairwell” — horror novella — winner

Masson, Sophie (6 nominations; 1 win)
2003:
The Hand of Glory — young adult novel — winner

Matthews, Robbie (2 nominations; 1 win)
2003:
Robbie Matthews, for his important contribution to local genre publishing both with the Canberra Speculative Fiction Guild and Andromeda Spaceways Inflight Magazine — Peter McNamara Convenors' Award — winner

McArthur, Maxine (1 nomination; 1 win)
2005:
Less Than Human — sf novel — winner

McBride, Marc (5 nominations; 2 wins)
2008:
World of Monsters — children's short fiction — winner (tie)

2002:
Emily Rodda & Marc McBride, for The Deltora Quest series and The Deltora Book of Monsters (Scholastic) — Convenors' Award — winner (tie)

McCann, A. L. (1 nomination; 1 win)
2003:
The White Body of Evening — horror novel — winner

McConnochie, Mardi (1 nomination; 1 win)
2007:
Melissa Queen of Evil — children's novel — winner

McDermott, Kirstyn (13 nominations; 5 wins)
2021:
Never Afters: Female Friendship and Collaboration in Contemporary Re-visioned Fairy Tales by Women — Convenors' Award — winner

2017:
“Burnt Sugar” — horror novella — winner

2013:
Perfections — horror novel — winner

2011:
Madigan Mine — horror novel — winner

2009:
“Painlessness” — horror short story — winner

McGahan, Andrew (4 nominations; 2 wins)
2020:
The Rich Man's House — horror novel — winner

2010:
Wonders of a Godless World — sf novel — winner

McHugh, Ian (7 nominations; 1 win)
2010:
“Once a Month, On a Sunday” — fantasy short story — winner (tie)

McKay, Laura Jean (1 nomination; 1 win)
2021:
The Animals in that Country — sf novel — winner (tie)

McKinlay, Meg (2 nominations; 1 win)
2016:
A Single Stone — children's fiction — winner

McMullen, Sean (10 nominations; 3 wins)
2003:
“Walk to the Full Moon” — sf short story — winner

2001:
The Miocene Arrow — sf novel — winner

1999:
The Centurion's Empire — sf novel — winner

McNamara, Peter (1 nomination; 1 win)
2002:
Peter McNamara, for his outstanding contribution to speculative fiction — Convenors' Award — winner (tie)

Merrick, Helen (1 nomination; 1 win)
2011:
Peter McNamara Convenors' Award — winner

Molloy, Tim (3 nominations; 1 win)
2015:
Mr Unpronounceable and the Sect of the Bleeding Eye — graphic novel/illustrated work — winner

Moriarty, Jaclyn (4 nominations; 1 win)
2015:
The Cracks in the Kingdom — young adult novel — winner

Murphy, Lois (1 nomination; 1 win)
2018:
Soon — horror novel — winner

Murray, Kirsty (2 nominations; 1 win)
2014:
The Four Seasons of Lucy McKenzie — children's fiction — winner

Murray, Samantha (2 nominations; 1 win)
2017:
“Of Sight, of Mind, of Heart” — sf short story — winner

Nahrung, Jason (4 nominations; 1 win)
2020:
“Watermarks: Science Fiction, Mitigation and the Mosaic Novel Structure in Australian Climate Fiction” — Convenors' Award — winner

Napper, T. R. (3 nominations; 2 wins)
2021:
“The Weight of the Air, the Weight of the World” — sf novella — winner

2017:
“Flame Trees” — horror short story — winner

Near, Allyse (2 nominations; 2 wins)
2014:
Fairytales for Wilde Girls — young adult novel — winner (tie)

2014:
Fairytales for Wilde Girls — horror novel — winner

Nelson-Tyers, Jessica (3 nominations; 1 win)
2021:
“Phoenix Pharmaceuticals” — horror short story — winner

Night Terrace (1 nomination; 1 win)
2015:
Convenors' Award — winner

Nix, Garth (34 nominations; 15 wins)
2021:
The Left-Handed Booksellers of London — fantasy novel — winner

2020:
Angel Mage — fantasy novel — winner

2019:
“The Staff in the Stone” — fantasy novella — winner

2018:
“Conversations with an Armory” — sf short story — winner

2016:
“By Frogsled and Lizardback to Outcast Venusian Lepers” — sf novella — winner

2016:
To Hold the Bridge — collection — winner

2008:
“Sir Hereward and Mister Fitz Go to War Again” — fantasy short story — winner

2006:
“Nicholas Sayre and the Creature in the Case” — Golden Aurealis short story — winner

2006:
“Nicholas Sayre and the Creature in the Case” — young adult short story — winner

2006:
The Keys to the Kingdom, Book 3: Drowned Wednesday — children's long fiction — winner

2004:
Abhorsen — fantasy novel — winner

2004:
Abhorsen (Book 3 of The Old Kingdom Trilogy) — young adult novel — winner (tie)

2004:
The Keys to the Kingdom, Book 1: Mister Monday (Keys of the Kingdom Book 1) — children's long fiction — winner

1996:
Sabriel — young adult novel — winner (tie)

1996:
Sabriel — fantasy novel — winner

no award (8 nominations; 8 wins)
2004:
young adult short story — winner

2003:
young adult short story — winner

2003:
fantasy short story — winner

2000:
young adult short story — winner

1999:
young adult short story — winner

1999:
horror novel — winner

1997:
horror novel — winner

1996:
young adult short story — winner

Odgers, Sally (1 nomination; 1 win)
2002:
Candle Iron — children's long fiction — winner

O'Malley, Daniel (2 nominations; 1 win)
2013:
The Rook — sf novel — winner

O'Meara, Shauna (5 nominations; 3 wins)
2020:
“Scapes Made Diamond” — sf novella — winner

2020:
“Scapes Made Diamond” — fantasy novella — winner

2019:
“The Sea-Maker of Darmid Bay” — young adult short story — winner

Orman, Kate (6 nominations; 1 win)
2004:
Fallen Gods (by Jonathan Blum & KO) — sf novel — winner

Parisi, Susan (1 nomination; 1 win)
2008:
Blood of Dreams — horror novel — winner

Payne, Francis (1 nomination; 1 win)
1996:
Olympia — horror short story — winner

Peterson, Laura (1 nomination; 1 win)
2009:
Escape!, Under Siege, Race to the Ruins, The Heavy Crown (The Wolf Kingdom series) (by Richard Harland, illustrated by LP) — children's illustrated work/picture book — winner

Pieper, Louise (1 nomination; 1 win)
2021:
“Truth Be Told” — fantasy short story — winner

Pierce, Alexandra (1 nomination; 1 win)
2012:
Galactic Suburbia podcast (by Alisa Krasnostein, AP, Tansy Rayner Roberts & Andrew Finch) — Peter McNamara Convenors' Award — winner

Pillar, Amanda (4 nominations; 1 win)
2016:
Bloodlines — anthology — winner

Prior, Natalie Jane (4 nominations; 1 win)
2004:
Lily Quench and the Lighthouse of Skellig Mor — children's short fiction — winner

Randall, Justin (3 nominations; 2 wins)
2018:
Changing Ways: Book 3 — graphic novel/illustrated work — winner

2011:
Changing Ways Book 1 — illustrated book/graphic novel — winner

Rawson, Jane (2 nominations; 1 win)
2018:
From the Wreck — sf novel — winner

Rios, Julia (2 nominations; 2 wins)
2017:
Year's Best YA Speculative Fiction 2015 (JR & Alisa Krasnostein, eds.) — anthology — winner

2015:
Kaleidoscope: Diverse YA Science Fiction and Fantasy Stories (Alisa Krasnostein & JR, eds.) — anthology — winner

Roberts, Tansy Rayner (27 nominations; 7 wins)
2020:
“Dragon by Subscription” — fantasy short story — winner

2018:
Girl Reporter — young adult short story — winner

2018:
Girl Reporter — sf novella — winner

2018:
“The Curse Is Come Upon Me, Cried” — fantasy short story — winner

2018:
The Fictional Mother — Convenors' Award — winner

2012:
Galactic Suburbia podcast (by Alisa Krasnostein, Alex Pierce, TRR & Andrew Finch) — Peter McNamara Convenors' Award — winner

2011:
Power and Majesty — fantasy novel — winner

Rodda, Emily (9 nominations; 2 wins)
2009:
The Wizard of Rondo — children's novel — winner

2002:
Emily Rodda & Marc McBride, for The Deltora Quest series and The Deltora Book of Monsters (Scholastic) — Convenors' Award — winner (tie)

Routley, Jane (3 nominations; 2 wins)
2000:
Aramaya — fantasy novel — winner

1999:
Fire Angels — fantasy novel — winner (tie)

Rucka, Greg (1 nomination; 1 win)
2020:
Black Magick (by GR & Nicola Scott) — graphic novel/illustrated work — winner

Russon, Penni (3 nominations; 2 wins)
2019:
The Endsister — children's fiction — winner

2012:
Only Ever Always — young adult novel — winner

Ryan, Jackie (1 nomination; 1 win)
2014:
Burger Force — illustrated book/graphic novel — winner (tie)

Scott, Nicola (1 nomination; 1 win)
2020:
Black Magick (by Greg Rucka & NS) — graphic novel/illustrated work — winner

Shallcross, Leife (1 nomination; 1 win)
2017:
“Pretty Jennie Greenteeth” — young adult short story — winner

Simpson, Alfie (3 nominations; 1 win)
2019:
“Sub-Urban” — horror short story — winner

Slatter, Angela (25 nominations; 7 wins)
2021:
The Heart is a Mirror for Sinners and Other Stories — collection — winner

2017:
Winter Children — collection — winner

2015:
Home and Hearth — horror short story — winner

2015:
“St Dymphna's School for Poison Girls” — fantasy short story — winner

2015:
The Female Factory (by Lisa L. Hannett & AS) — collection — winner

2011:
“The February Dragon” (by L. L. Hannett & AS) — fantasy short story — winner (tie)

2011:
The Girl with No Hands — collection — winner

Smith, J. Ashley (6 nominations; 2 wins)
2019:
“The Further Shore” — fantasy short story — winner

2018:
“Old Growth” — horror short story — winner

Sparks, Cat (16 nominations; 6 wins)
2019:
The 21st Century Catastrophe — Convenors' Award — winner (tie)

2010:
“Seventeen” — young adult short story — winner

2009:
“Sammarynda Deep” — fantasy short story — winner

2008:
“Hollywood Roadkill” — sf short story — winner

2008:
“Hollywood Roadkill” — Golden Aurealis short story — winner

2005:
Peter McNamara Convenors' Award — winner

Spooner, Meagan (5 nominations; 1 win)
2014:
These Broken Stars (by Amie Kaufman & MS) — young adult novel — winner (tie)

Spudvilas, Anne (2 nominations; 1 win)
2007:
Woolvs in the Sitee (by Margaret Wild & AS) — children's short fiction — winner (tie)

Starke, Ruth (1 nomination; 1 win)
1998:
“The Twist in the Tale” — young adult short story — winner

Stephenson, Robert N. (1 nomination; 1 win)
2012:
“Rains of la Strange” — sf short story — winner

Stewart, Briony (1 nomination; 1 win)
2008:
Kumiko and the Dragon — children's short fiction — winner (tie)

Stone, Grant (1 nomination; 1 win)
2006:
Peter McNamara Convenors' Award — winner

Strahan, Jonathan (24 nominations; 7 wins)
2020:
Mission Critical — anthology — winner

2019:
The Best Science Fiction & Fantasy of the Year Volume Twelve — anthology — winner

2018:
Infinity Wars — anthology — winner

2013:
The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume Six — anthology — winner

2011:
Wings of Fire (JS & Marianne S. Jablon, eds.) — anthology — winner

2010:
Eclipse Three — anthology — winner

2009:
The Starry Rift — anthology — winner

Sussex, Lucy (9 nominations; 2 wins)
2004:
“La Sentinelle” — fantasy short story — winner

1998:
“Merlusine” — fantasy short story — winner

Tambour, Anna (3 nominations; 1 win)
2008:
“The Jeweller of Second-Hand Roe” — horror short story — winner

Tan, Shaun (10 nominations; 8 wins)
2019:
Cicada — graphic novel/illustrated work — winner

2019:
Tales from the Inner City — collection — winner

2016:
The Singing Bones — graphic novel/illustrated work — winner

2009:
Tales from Outer Suburbia — illustrated book/graphic novel — winner

2007:
The Arrival — Golden Aurealis short story — winner

2007:
The Arrival — young adult short story — winner

2001:
The Lost Thing — Convenors' Award — winner (tie)

1999:
Shaun Tan, for artwork in The Rabbits — Convenors' Award — winner

Tanner, Lian (6 nominations; 2 wins)
2012:
City of Lies — children's fiction (told primary through words) — winner

2011:
The Keepers — children's fiction (told primary through words) — winner

Taylor, Tom (3 nominations; 2 wins)
2014:
The Deep Vol. 2: The Vanishing Island (by TT & James Brouwer) — illustrated book/graphic novel — winner (tie)

2012:
The Deep: Here Be Dragons (by TT (author) and James Brouwer (illustrator)) — illustrated book/graphic novel — winner (tie)

Thompson, Colin (2 nominations; 1 win)
2005:
How To Live Forever — children's long fiction — winner

Townsend, Jessica (1 nomination; 1 win)
2018:
Nevermoor — children's fiction — winner

Wang, Gabrielle (4 nominations; 2 wins)
2010:
A Ghost in My Suitcase — children's novel — winner

2003:
In the Garden of Empress Cassia — children's long fiction — winner

Warren, Kaaron (26 nominations; 7 wins)
2020:
Into Bones Like Oil — horror novella — winner

2019:
“Crisis Apparition” — horror novella — winner

2019:
Tide of Stone — horror novel — winner

2017:
The Grief Hole — horror novel — winner

2014:
“Air, Water and the Grove” — sf short story — winner

2013:
“Sky” — horror short story — winner

1999:
“A Positive” — horror short story — winner

Webb, Janeen (8 nominations; 1 win)
1998:
“Niagara Falling” (by JW & Jack Dann) — sf short story — winner

Wessely, Tehani (6 nominations; 1 win)
2014:
One Small Step: An Anthology of Discoveries — anthology — winner (tie)

Westerfeld, Scott (10 nominations; 2 wins)
2010:
Leviathan — young adult novel — winner

2005:
Midnighters, Book One: The Secret Hour — young adult novel — winner

Westwood, Kim (5 nominations; 2 wins)
2012:
The Courier's New Bicycle — sf novel — winner

2003:
“Oracle” — horror short story — winner

White, Corey J. (2 nominations; 1 win)
2021:
Repo Virtual — sf novel — winner (tie)

White, Jen (3 nominations; 1 win)
2019:
“The Astronaut” — sf short story — winner

Wild, Margaret (2 nominations; 1 win)
2007:
Woolvs in the Sitee (by MW & Anne Spudvilas) — children's short fiction — winner (tie)

Wilkins, Kim (18 nominations; 7 wins)
2019:
Genre Worlds: Australian Popular Fiction in the 21st Century (by KW, Lisa Fletcher & Beth Driscoll) — Convenors' Award — winner (tie)

2018:
The Silver Well (by Kate Forsyth & KW) — collection — winner

2014:
“The Year of Ancient Ghosts” — horror short story — winner

2002:
Angel of Ruin — horror novel — winner

2001:
The Resurrectionists — horror novel — winner

1998:
The Infernal — fantasy novel — winner

1998:
The Infernal — horror novel — winner

Wilkinson, Carole (5 nominations; 2 wins)
2015:
Shadow Sister: Dragon Keeper #5 — children's fiction — winner

2004:
Dragonkeeper — young adult novel — winner (tie)

Wilkinson, Lili (4 nominations; 1 win)
2021:
The Erasure Initiative — young adult novel — winner

Williams, Sean (29 nominations; 9 wins)
2016:
“All the Wrong Places” — sf short story — winner

2009:
Magic Dirt: The Best of Sean Williams (by SW, edited by Russell B. Farr) — collection — winner

2007:
“The Seventh Letter” — sf short story — winner

2005:
The Crooked Letter — fantasy novel — winner

2003:
The Storm Weaver and the Sand — fantasy novel — winner

2002:
The Dark Imbalance (by SW & Shane Dix) — sf novel — winner

2000:
“Atrax” (by SW & Simon Brown) — horror short story — winner

1997:
Metal Fatigue — sf novel — winner

1997:
“Passing the Bone” — horror short story — winner

Wollman, Steven (1 nomination; 1 win)
2002:
Dreamwalker (by Isobelle Carmody, illustrated by SW) — young adult short story — winner

Woolman, Steven (1 nomination; 1 win)
2005:
Beneath the Surface (by Gary Crew & SW) — children's short fiction — winner



Copyright 2012 - 2021 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Friday 13 Aug 2021 at 10:19 PT