Lambda Award All Nominees


science fiction awards database
















Kurd Laßwitz <— Overview thread —> Legend

  Lambda Award  
AD, Clay (1 nomination)
2019:
Metabolize, If Able — sf/fantasy/horror — nomination

Adams, Nene (1 nomination)
2011:
Flowers of Edo — sf/fantasy/horror — nomination

Alguire, Judith (1 nomination)
1992:
Zeta Base — lesbian sf/fantasy — nomination

Amara, Astrid (1 nomination)
2009:
The Archer's Heart — sf/fantasy/horror — nomination

Anderson, Barth (1 nomination)
2009:
The Magician and the Fool — sf/fantasy/horror — nomination

Azolakov, Antoinette (1 nomination; 1 win)
1989:
Skiptrace — lesbian mystery/sf novel — winner

Barker, Clive (2 nominations; 2 wins)
1999:
Galilee — sf/fantasy — winner (tie)

1997:
Sacrament — sf/fantasy — winner

Barnett, Lisa A. (1 nomination; 1 win)
2002:
Point of Dreams (by Melissa Scott & LAB) — sf/fantasy/horror — winner

Baudino, Gaèl (1 nomination; 1 win)
1991:
Gossamer Axe — lesbian sf/fantasy — winner

Baxt, George (1 nomination)
1989:
Who's Next — gay men's sf/fantasy — nomination

Bayer, Sandy (1 nomination)
1989:
The Crystal Curtain — lesbian mystery/sf novel — nomination

Bear, Elizabeth (2 nominations)
2008:
A Companion to Wolves (by Sarah Monette & EB) — sf/fantasy/horror — nomination

2007:
Carnival — sf/fantasy/horror — nomination

Benshoff, Harry M. (1 nomination)
1998:
Monsters in the Closet: Homosexuality and the Horror Film — sf/fantasy — nomination

Berman, Steve (3 nominations)
2013:
Heiresses of Russ 2012: The Year’s Best Lesbian Speculative Fiction (Connie Wilkins & SB, eds.) — sf/fantasy/horror — nomination

2011:
Wilde Stories 2010: The Year's Best Gay Speculative Fiction — sf/fantasy/horror — nomination

2009:
Wilde Stories 2008 — sf/fantasy/horror — nomination

Bishop, Michael (1 nomination)
1989:
Unicorn Mountain — gay men's sf/fantasy — nomination

Blue, Ally (1 nomination)
2016:
Down — sf/fantasy/horror — nomination

Bowes, Richard (2 nominations; 1 win)
2014:
Dust Devil on a Quiet Street — sf/fantasy/horror — nomination

2000:
Minions of the Moon — sf/fantasy — winner

Boyd, Randy (1 nomination)
2003:
The Devil Inside — sf/fantasy/horror — nomination

Brass, Perry (4 nominations)
2004:
The Substance of God — sf/fantasy/horror — nomination

2001:
Angel Lust — sf/fantasy/horror — nomination

1998:
The Harvest — sf/fantasy — nomination

1992:
Mirage — gay men's sf/fantasy — nomination

Brenchley, Chaz (1 nomination; 1 win)
2015:
Bitter Waters — sf/fantasy/horror — winner

Brite, Poppy Z. (2 nominations)
1994:
Drawing Blood — sf/fantasy — nomination

1993:
Lost Souls — gay men's sf/fantasy — nomination

Brownrigg, Elizabeth (1 nomination)
1999:
Falling to Earth — sf/fantasy — nomination

Brownworth, Victoria A. (1 nomination)
2000:
Night Shade (VAB & Judith M. Redding, eds.) — sf/fantasy — nomination

Burgoine, Nathan (1 nomination)
2014:
Light — sf/fantasy/horror — nomination

Butler, Octavia E. (1 nomination)
2006:
Fledgling — sf/fantasy/horror — nomination

Califia, Pat (1 nomination)
1991:
Doc and Fluff — lesbian sf/fantasy — nomination

Cardamone, Tom (2 nominations; 1 win)
2013:
Green Thumb — sf/fantasy/horror — winner

2010:
Pumpkin Teeth — sf/fantasy/horror — nomination

Carter, Isabella (1 nomination)
2014:
Dragon Slayer — sf/fantasy/horror — nomination

Cassacy, Marsh (1 nomination)
1991:
Alternate Casts — gay men's sf/fantasy — nomination

Castle, Marie (1 nomination)
2014:
Hell's Belle — sf/fantasy/horror — nomination

Charnas, Suzy McKee (1 nomination)
1995:
The Furies — sf/fantasy — nomination

Claiborne, Sybil (1 nomination)
1994:
In the Garden of Dead Cars — sf/fantasy — nomination

Clegg, Douglas (1 nomination)
2007:
Mordred, Bastard Son — sf/fantasy/horror — nomination

Coe, David B. (1 nomination)
2006:
Shapers of Darkness — sf/fantasy/horror — nomination

Constantine, Storm (1 nomination)
1991:
The Enchantments of Flesh and Spirit — gay men's sf/fantasy — nomination

Daley, Lea (1 nomination)
2015:
FutureDyke — sf/fantasy/horror — nomination

Das, Indra (1 nomination; 1 win)
2017:
The Devourers — sf/fantasy/horror — winner

Dawn, Amber (1 nomination)
2010:
Fist of the Spider Woman — sf/fantasy/horror — nomination

Day, R. W. (1 nomination)
2007:
A Strong and Sudden Thaw — sf/fantasy/horror — nomination

de Bodard, Aliette (1 nomination)
2019:
In the Vanishers' Palace — sf/fantasy/horror — nomination

Degnore, Roberta (1 nomination)
2014:
Invisible Soft Return :\ — sf/fantasy/horror — nomination

DeLancey, Fletcher (2 nominations)
2019:
Resilience — sf/fantasy/horror — nomination

2016:
The Caphenon — sf/fantasy/horror — nomination

Delany, Samuel R. (3 nominations; 2 wins)
2005:
Pioneer Award — winner

1996:
Atlantis: Three Tales — sf/fantasy — nomination

1993:
lifetime award — winner

Dellamonica, A. M. (1 nomination)
2015:
Child of a Hidden Sea — sf/fantasy/horror — nomination

Dietz, Ulysses (1 nomination)
1999:
Desmond: A Novel About Love and the Modern Vampire — sf/fantasy — nomination

Donnelly, Lara Elena (1 nomination)
2018:
Amberlough — sf/fantasy/horror — nomination

Douglas, Lauren Wright (1 nomination)
1990:
In the Blood — lesbian sf/fantasy — nomination

Drager, Lindsey (1 nomination)
2018:
The Lost Daughter Collective — sf/fantasy/horror — nomination

Drayden, Nicky (1 nomination)
2018:
The Prey of Gods — sf/fantasy/horror — nomination

Drinnan, Neal (1 nomination; 1 win)
2007:
Izzy and Eve — sf/fantasy/horror — winner

Eads, Sean (1 nomination)
2013:
The Survivors — sf/fantasy/horror — nomination

Eakins, William K. (1 nomination)
1990:
Key West, 2720 AD — gay men's sf/fantasy — nomination

Edelman, Scott (1 nomination)
1991:
The Gift — gay men's sf/fantasy — nomination

Fellman, Isaac R. (1 nomination; 1 win)
2019:
The Breath of the Sun — sf/fantasy/horror — winner

Fletcher, Jane (2 nominations)
2011:
Wolfsbane Winter — sf/fantasy/horror — nomination

2006:
Temple Landfall — sf/fantasy/horror — nomination

Ford, Michael Thomas (1 nomination)
2017:
Lily — sf/fantasy/horror — nomination

Forrest, Katherine V. (2 nominations; 1 win)
2006:
Daughters of an Emerald Dusk — sf/fantasy/horror — winner

2003:
Daughters of an Amber Noon — sf/fantasy/horror — nomination

Frey, J. M. (1 nomination)
2012:
Triptych — sf/fantasy/horror — nomination

Gannett, Lewis (1 nomination)
1993:
The Living One — gay men's sf/fantasy — nomination

Garber, Eric (2 nominations)
1997:
Swords of the Rainbow (EG & Jewelle Gomez, eds.) — sf/fantasy — nomination

1992:
Embracing the Dark — gay men's sf/fantasy — nomination

Gerrold, David (1 nomination)
2001:
Jumping Off the Planet — sf/fantasy/horror — nomination

G'Fellers, Jeanne (1 nomination)
2006:
No Sister of Mine — sf/fantasy/horror — nomination

Gidney, Craig Laurance (2 nominations)
2015:
Skin Deep Magic — sf/fantasy/horror — nomination

2009:
Sea, Swallow Me and Other Stories — sf/fantasy/horror — nomination

Gladstone, Max (1 nomination)
2015:
Full Fathom Five — sf/fantasy/horror — nomination

Glenn, Nancy Tyler (1 nomination)
1990:
Clicking Stones — lesbian sf/fantasy — nomination

Gomez, Jewelle (2 nominations; 1 win)
1997:
Swords of the Rainbow (Eric Garber & JG, eds.) — sf/fantasy — nomination

1992:
The Gilda Stories — lesbian sf/fantasy — winner

Grae, Camarin (2 nominations)
1992:
Stranded — lesbian sf/fantasy — nomination

1991:
Slick — lesbian sf/fantasy — nomination

Grahn, Judy (1 nomination)
1989:
Mundane's World — lesbian mystery/sf novel — nomination

Gregory, Daryl (1 nomination)
2015:
Afterparty — sf/fantasy/horror — nomination

Griffith, Nicola (6 nominations; 4 wins)
2005:
With Her Body — sf/fantasy/horror — nomination

2002:
Bending the Landscape: Horror (NG & Stephen Pagel, eds.) — sf/fantasy/horror — nomination

1999:
Bending the Landscape: Science Fiction (NG & Stephen Pagel, eds.) — sf/fantasy — winner (tie)

1998:
Bending the Landscape: Fantasy (NG & Stephen Pagel, eds.) — sf/fantasy — winner

1996:
Slow River — sf/fantasy — winner (tie)

1993:
Ammonite — lesbian sf/fantasy — winner

Grimsley, Jim (2 nominations; 2 wins)
2005:
The Ordinary — sf/fantasy/horror — winner

2001:
Kirith Kirin — sf/fantasy/horror — winner

Griswold, Amy (1 nomination; 1 win)
2014:
Death by Silver (by Melissa Scott & AG) — sf/fantasy/horror — winner

Hairston, Andrea (1 nomination)
2017:
Will Do Magic for Small Change — sf/fantasy/horror — nomination

Hale, Ginn (1 nomination)
2008:
Wicked Gentlemen — sf/fantasy/horror — nomination

Hansen, Joseph (1 nomination)
1989:
Obedience — gay men's sf/fantasy — nomination

Hartman, Keith (2 nominations)
2002:
Gumshoe Gorilla — sf/fantasy/horror — nomination

2000:
The Gumshoe, the Witch, and the Virtual Corpse — sf/fantasy — nomination

Herren, Greg (2 nominations)
2013:
Night Shadows: Queer Horror (GH & J. M. Redmann, eds.) — sf/fantasy/horror — nomination

2005:
Shadows of the Night: Queer Tales of the Uncanny and Unusual — sf/fantasy/horror — nomination

Holmes, B. L. (1 nomination)
1992:
Mega — lesbian sf/fantasy — nomination

Ingram, Dayna (1 nomination)
2017:
All Good Children — sf/fantasy/horror — nomination

Inman, John (1 nomination)
2016:
The Boys on the Mountain — sf/fantasy/horror — nomination

Jeffers, Alex (1 nomination)
2014:
Deprivation; or, Benedetto furioso: an oneiromancy — sf/fantasy/horror — nomination

Jensen, Michael (1 nomination)
2005:
Firelands — sf/fantasy/horror — nomination

Johnson, Toby (1 nomination; 1 win)
1991:
Secret Matter — gay men's sf/fantasy — winner (tie)

Kallmaker, Karen (1 nomination)
2003:
Seeds of Fire — sf/fantasy/horror — nomination

Katz, Judith (1 nomination)
1993:
Running Fiercely Toward a High Thin Sound — lesbian sf/fantasy — nomination

Keehnen, Owen (1 nomination)
2018:
Night Visitors — sf/fantasy/horror — nomination

Keesey, Pam (2 nominations)
1997:
Women Who Run With Werewolves: Tales of Blood, Lust and Metamorphosis — sf/fantasy — nomination

1996:
Dark Angels: Lesbian Vampire Stories — sf/fantasy — nomination

Killjoy, Margaret (1 nomination)
2019:
The Barrow Will Send What It May — sf/fantasy/horror — nomination

Kimberling, Nicole (1 nomination; 1 win)
2009:
Turnskin — sf/fantasy/horror — winner

King, Maggie Shen (1 nomination)
2018:
An Excess Male — sf/fantasy/horror — nomination

Klaich, Doris (1 nomination)
1989:
Heavy Gilt — lesbian mystery/sf novel — nomination

Kurtzwilde, H. B. (1 nomination)
2013:
Chocolatiers of the High Winds: A Gay Steampunk Romance — sf/fantasy/horror — nomination

Lackey, Mercedes (3 nominations; 1 win)
1995:
Storm Warning — sf/fantasy — nomination

1991:
Magic's Price — gay men's sf/fantasy — winner (tie)

1990:
Magic's Pawn — gay men's sf/fantasy — nomination

Laws, Jay B. (2 nominations)
1994:
The Unfinished — sf/fantasy — nomination

1992:
Steam — gay men's sf/fantasy — nomination

Lee, Tanith (1 nomination)
2011:
Disturbed by Her Song — sf/fantasy/horror — nomination

Lennon, David (1 nomination)
2017:
Irish Black — sf/fantasy/horror — nomination

Levy, Robert (1 nomination)
2016:
The Glittering World — sf/fantasy/horror — nomination

Logan, Kirsty (1 nomination; 1 win)
2016:
The Gracekeepers — sf/fantasy/horror — winner

Lord, David Thomas (1 nomination)
2002:
Bound in Blood — sf/fantasy/horror — nomination

Lowrey, Sassafras (1 nomination)
2017:
A Little Queermas Carol — sf/fantasy/horror — nomination

Lynch, Lee (1 nomination)
1990:
Sue Slate: Private Eye — lesbian sf/fantasy — nomination

Lyons, Lynda (1 nomination)
1991:
Priorities — lesbian sf/fantasy — nomination

Mains, Geoff (1 nomination)
1990:
Gentle Warriors — gay men's sf/fantasy — nomination

Mandelo, Brit (1 nomination)
2013:
Beyond Binary: Genderqueer and Sexually Fluid Speculative Fiction — sf/fantasy/horror — nomination

Mann, William J. (1 nomination)
1998:
Grave Passions — sf/fantasy — nomination

Mashramani, Ras (1 nomination)
2017:
Style of Attack Report (by RM, Rasheedah Phillips, Alex Smith & M. Eighteen Téllez ) — sf/fantasy/horror — nomination

McDonald, Sandra (1 nomination; 1 win)
2011:
Diana Comet and Other Improbable Stories — sf/fantasy/horror — winner

McHugh, Maureen F. (1 nomination; 1 win)
1993:
China Mountain Zhang — gay men's sf/fantasy — winner

McLaughlin, Jude (1 nomination)
2016:
Wonder City Stories — sf/fantasy/horror — nomination

McMahan, Jeffrey N. (2 nominations; 1 win)
1992:
Vampires Anonymous — gay men's sf/fantasy — nomination

1990:
Somewhere in the Night — gay men's sf/fantasy — winner

McNab, Claire (1 nomination)
1989:
Lessons in Murder — lesbian mystery/sf novel — nomination

Mohanraj, Mary Anne (1 nomination)
2014:
The Stars Change — sf/fantasy/horror — nomination

Monette, Sarah (1 nomination)
2008:
A Companion to Wolves (by SM & Elizabeth Bear) — sf/fantasy/horror — nomination

Moriarty, Chris (1 nomination)
2007:
Spin Control — sf/fantasy/horror — nomination

Nava, Michael (1 nomination; 1 win)
1989:
Goldenboy — gay men's sf/fantasy — winner

Newitz, Annalee (1 nomination; 1 win)
2018:
Autonomous — sf/fantasy/horror — winner

Nickels, Thom (1 nomination)
1990:
Walking Water/After All This — gay men's sf/fantasy — nomination

Ore, Rebecca (1 nomination)
2010:
Centuries Ago and Very Fast — sf/fantasy/horror — nomination

Pagel, Stephen (3 nominations; 2 wins)
2002:
Bending the Landscape: Horror (Nicola Griffith & SP, eds.) — sf/fantasy/horror — nomination

1999:
Bending the Landscape: Science Fiction (Nicola Griffith & SP, eds.) — sf/fantasy — winner (tie)

1998:
Bending the Landscape: Fantasy (Nicola Griffith & SP, eds.) — sf/fantasy — winner

Park, Severna (2 nominations)
2000:
The Annunciate — sf/fantasy — nomination

1993:
Speaking Dreams — lesbian sf/fantasy — nomination

Phillips, Rasheedah (1 nomination)
2017:
Style of Attack Report (by Ras Mashramani, RP, Alex Smith & M. Eighteen Téllez ) — sf/fantasy/horror — nomination

Picano, Felice (1 nomination)
1996:
Dryland's End — sf/fantasy — nomination

Pierce, David M. (1 nomination)
2004:
Elf Child — sf/fantasy/horror — nomination

Polk, C. L. (1 nomination)
2019:
Witchmark — sf/fantasy/horror — nomination

Pollack, Rachel (1 nomination)
1997:
Godmother Night — sf/fantasy — nomination

Redding, Judith M. (1 nomination)
2000:
Night Shade (Victoria A. Brownworth & JMR, eds.) — sf/fantasy — nomination

Redmann, J. M. (1 nomination)
2013:
Night Shadows: Queer Horror (Greg Herren & JMR, eds.) — sf/fantasy/horror — nomination

Rice, Anne (2 nominations)
2001:
Merrick — sf/fantasy/horror — nomination

1993:
The Tale of the Body Thief — gay men's sf/fantasy — nomination

Ringman, Kristen (1 nomination)
2018:
I Stole You — sf/fantasy/horror — nomination

Rivers, Diana (1 nomination)
2004:
The Red Line of Yarmald — sf/fantasy/horror — nomination

Robinson, Frank M. (1 nomination; 1 win)
1992:
The Dark Beyond the Stars — gay men's sf/fantasy — winner

Roche, Thomas S. (1 nomination)
1997:
Sons of Darkness: Tales of Men, Blood and Immortality (Michael Rowe & TSR, eds.) — sf/fantasy — nomination

Rock, J. A. (1 nomination)
2016:
Minotaur — sf/fantasy/horror — nomination

Rowe, Michael (3 nominations; 1 win)
2003:
Queer Fear II — sf/fantasy/horror — winner

2001:
Queer Fear — sf/fantasy/horror — nomination

1997:
Sons of Darkness: Tales of Men, Blood and Immortality (MR & Thomas S. Roche, eds.) — sf/fantasy — nomination

Ryman, Geoff (1 nomination)
2012:
Paradise Tales — sf/fantasy/horror — nomination

Salmonson, Jessica Amanda (1 nomination; 1 win)
1990:
What Did Miss Darlington See?: An Anthology of Feminist Supernatural Fiction — lesbian sf/fantasy — winner

Sandler, Helen (1 nomination; 1 win)
2004:
Necrologue — sf/fantasy/horror — winner

Schiefelbein, Michael (2 nominations)
2004:
Vampire Thrall — sf/fantasy/horror — nomination

2002:
Vampire Vow — sf/fantasy/horror — nomination

Schimel, Lawrence (2 nominations)
1999:
Things Invisible to See: Gay and Lesbian Tales of Magic Realism — sf/fantasy — nomination

1998:
The Drag Queen of Elfland: Short Stories — sf/fantasy — nomination

Scott, Melissa (6 nominations; 4 wins)
2014:
Death by Silver (by MS & Amy Griswold) — sf/fantasy/horror — winner

2002:
Point of Dreams (by MS & Lisa A. Barnett) — sf/fantasy/horror — winner

1996:
Shadow Man — sf/fantasy — winner (tie)

1995:
Trouble and Her Friends — sf/fantasy — winner

1994:
Burning Bright — sf/fantasy — nomination

1991:
Mighty Good Road — lesbian sf/fantasy — nomination

Sherman, Delia (1 nomination)
2000:
Through a Brazen Mirror — sf/fantasy — nomination

Sherwood, Kate (1 nomination)
2016:
Sacrati — sf/fantasy/horror — nomination

Sinclair, Kelly (1 nomination)
2013:
In the Now — sf/fantasy/horror — nomination

Slattery, Brian Francis (1 nomination)
2008:
Spaceman Blues — sf/fantasy/horror — nomination

Smith, Alex (1 nomination)
2017:
Style of Attack Report (by Ras Mashramani, Rasheedah Phillips, AS & M. Eighteen Téllez ) — sf/fantasy/horror — nomination

Solomon, Rivers (1 nomination)
2018:
An Unkindness of Ghosts — sf/fantasy/horror — nomination

Springer, Nancy (1 nomination)
1995:
Metal Angel — sf/fantasy — nomination

Starhawk (1 nomination; 1 win)
1994:
The Fifth Sacred Thing — sf/fantasy — winner

Stewart, Jean (3 nominations)
2005:
The Wizard of Isis — sf/fantasy/horror — nomination

1995:
Warriors of Isis — sf/fantasy — nomination

1993:
Return to Isis — lesbian sf/fantasy — nomination

Sturgis, Susanna J. (1 nomination)
1990:
Memories and Visions — lesbian sf/fantasy — nomination

Taaffe, Sonya (1 nomination)
2019:
Forget the Sleepless Shores — sf/fantasy/horror — nomination

Tan, Cecilia (1 nomination)
2003:
Wired Hard 3 — sf/fantasy/horror — nomination

Téllez , M. Eighteen (1 nomination)
2017:
Style of Attack Report (by Ras Mashramani, Rasheedah Phillips, Alex Smith & MET) — sf/fantasy/horror — nomination

Thomas, Lee (5 nominations; 2 wins)
2015:
Butcher's Road — sf/fantasy/horror — nomination

2014:
Like Light for Flies — sf/fantasy/horror — nomination

2012:
The German — sf/fantasy/horror — winner

2010:
In the Closet, Under the Bed — sf/fantasy/horror — nomination

2008:
The Dust of Wonderland — sf/fantasy/horror — winner

Thomas, Thomas T. (1 nomination)
1993:
Crygender — gay men's sf/fantasy — nomination

Valente, Catherynne M. (1 nomination; 1 win)
2010:
Palimpsest — sf/fantasy/horror — winner

Vanderhooft, JoSelle (1 nomination)
2012:
Steam-Powered: Lesbian Steampunk Stories — sf/fantasy/horror — nomination

Walton, Jo (1 nomination)
2008:
Ha'penny — sf/fantasy/horror — nomination

Ward, Donald (1 nomination)
1989:
Death Takes the Stage — gay men's sf/fantasy — nomination

Wheeler, Deborah (1 nomination)
2014:
Collaborators — sf/fantasy/horror — nomination

Wilkins, Connie (1 nomination)
2013:
Heiresses of Russ 2012: The Year’s Best Lesbian Speculative Fiction (CW & Steve Berman, eds.) — sf/fantasy/horror — nomination

Wise, A. C. (1 nomination)
2017:
The Kissing Booth Girl — sf/fantasy/horror — nomination

Witt, L. A. (1 nomination)
2012:
Static — sf/fantasy/horror — nomination

Wolfe, Chris Ann (1 nomination)
1992:
Shadows of Aggar — lesbian sf/fantasy — nomination

Yang, JY (1 nomination)
2019:
The Descent of Monsters — sf/fantasy/horror — nomination



Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Thursday 6 Jun 2019 at 16:59 PT