Rhysling Awards All Nominees


science fiction awards database




Retro Hugo <— Overview thread —> Richard Evans

  Rhysling Awards  
Ackerson, Duane (2 nominations; 2 wins)
1979:
“Fatalities” — short poem — winner (tie)

1978:
“The Starman” — short poem — winner (tie)

Allen, Mike (8 nominations; 3 wins)
2014:
“Hungry Constellations” — long poem — 2nd place

2010:
“Rattlebox III” (by MA, Kendall Evans & David C. Kopaska-Merkel) — long poem — 2nd place

2007:
“The Journey to Kailash” — long poem — winner

2006:
“The Strip Search” — short poem — winner

2005:
“The Night Watchman Dreams His Rounds at the REM Sleep Factory” — long poem — 3rd place

2004:
“How I Will Outwit the Time Thieves” — short poem — 3rd place (tie)

2003:
“A Ghost Story” — short poem — 2nd place

2003:
“Epochs in Exile: A Fantasy Trilogy” (by Charles Saplak & MA) — long poem — winner (tie)

Amundsen, Erik (1 nomination)
2012:
“The Lend” — short poem — 2nd place

Arkenberg, Megan (3 nominations; 1 win)
2015:
“Six Things the Owl Said” — long poem — 2nd place

2013:
“Sister Philomela Heard the Voices of Angels” — long poem — 3rd place

2012:
“The Curator Speaks in the Department of Dead Languages” — long poem — winner

Atwood, Margaret (1 nomination)
2008:
“Ice Palace” — short poem — 2nd place

Ayers, Lana Hechtman (1 nomination)
2010:
“The First Story” — long poem — 3rd place

Barraclough, Simon (1 nomination)
2016:
from "Sunspots" — long poem — 3rd place (tie)

Beatty, Greg (1 nomination; 1 win)
2005:
“No Ruined Lunar City” — short poem — winner

Bergmann, F. J. (6 nominations; 2 wins)
2019:
“3-Minute Future” — long poem — 3rd place

2018:
“Gramarye” — short poem — 3rd place

2016:
“Chronopatetic” — long poem — 2nd place

2016:
“Tech Support for the Apocalypse” — short poem — 2nd place

2015:
“100 Reasons to Have Sex with an Alien” — long poem — winner

2008:
“Eating Light” — short poem — winner

Berman, Ruth (3 nominations; 2 wins)
2016:
“Time Travel Vocabulary Problems” — short poem — winner

2015:
“Science Fiction (with apologies to Marianne Moore's "Poetry")” — short poem — 2nd place

2003:
“Potherb Gardening” — short poem — winner

Bishop, Michael (1 nomination; 1 win)
1979:
“For the Lady of a Physicist” — long poem — winner

Bolivar, Adam (1 nomination)
2017:
“The Rime of the Eldritch Mariner” — long poem — 2nd place

Boston, Bruce (12 nominations; 8 wins)
2014:
“Music of the Stars” — short poem — 3rd place

2011:
“Dark Rains Here and There” — long poem — 2nd place

2002:
“Pavane for a Cyber-Princess” — long poem — 2nd place (tie)

2001:
“My Wife Returns As She Would Have It” — short poem — winner

2001:
“The Lesions of Genetic Sin” — long poem — 3rd place (tie)

1999:
grand master poet — winner

1999:
“Confessions of a Body Thief” — short poem — winner

1996:
“Future Present: A Lesson in Expectation” — short poem — winner

1994:
“Spacer's Compass” — short poem — winner (tie)

1989:
“In the Darkened Hours” — long poem — winner (tie)

1988:
“The Nightmare Collector” — short poem — winner (tie)

1985:
“For Spacers Snarled in the Hair of Comets” — short poem — winner

Bradbury, Ray (1 nomination; 1 win)
2008:
grand master poet — winner

Breiding, G. Sutton (1 nomination; 1 win)
1990:
“Epitaph for Dreams” — short poem — winner

Brown, Rachel Manija (1 nomination)
2010:
“Nine Views of the Oracle” — short poem — 3rd place

Campbell, Tyree (1 nomination)
2003:
“Not One of Us” — long poem — 3rd place

Cato, Beth (3 nominations; 1 win)
2019:
“After Her Brother Ripped the Heads from Her Paper Dolls” — short poem — winner

2019:
“The Fairies in the Crawlspace” — long poem — 2nd place

2017:
“The Box of Dust and Monsters” — short poem — 3rd place (tie)

Cederling, Siv (1 nomination; 1 win)
1985:
“A Letter from Caroline Herschel” — long poem — winner

Clark, G. O. (2 nominations)
2012:
“The 25-Cent Rocket: One-Quarter of the Way to the Stars” (by GOC & Kendall Evans) — long poem — 2nd place

2001:
“Of Dance Steps and Distances” — short poem — 2nd place (tie)

Clarke, Cassandra Rose (1 nomination)
2018:
“For Preserves” — long poem — 2nd place

Cleto, Sara (1 nomination)
2018:
“How to Grieve: A Primer for Witches” — short poem — 2nd place

Clink, David (1 nomination)
2015:
“The Perfect Library” — long poem — 3rd place

Cohen, Lucy (1 nomination)
2004:
“Observe the Month of Spring” — short poem — 2nd place

Collins, Billy (1 nomination)
2009:
“The Future” — short poem — 3rd place

Cooney, C. S. E. (2 nominations; 1 win)
2011:
“Dogstar Men” — short poem — 3rd place

2011:
“The Sea King's Second Bride” — long poem — winner

Cornfield, Adam (1 nomination; 1 win)
1983:
“Your Time and You” — long poem — winner

Crandall, Jeff (1 nomination)
2019:
“What Loves You” — short poem — 2nd place

Daciuk, William (1 nomination; 1 win)
1993:
“To Be from Earth” — long poem — winner

Daniels, Keith Allen (1 nomination)
1996:
“Satan is a Mathematician” — short poem — Honorable Mention

Dietrich, Bryan D. (2 nominations)
2015:
“I Imagine My Mother's Death” — short poem — 3rd place (tie)

2008:
“The Engineer” — long poem — 3rd place

Disch, Thomas M. (1 nomination; 1 win)
1981:
“On Science Fiction” — long poem — winner

DiZazzo, Raymond (1 nomination; 1 win)
1982:
“On the Speed of Light” — short poem — winner

Dorman, Sonya (1 nomination; 1 win)
1978:
“Corruption of Metals” — short poem — winner (tie)

Dorr, James S. (3 nominations)
2017:
“Godzilla vs. King Kong” — short poem — 3rd place (tie)

2001:
“Maya” — long poem — 2nd place (tie)

1996:
“The Westfarer” — long poem — Honorable Mention

Duffin, Ken (1 nomination; 1 win)
1981:
“Meeting Place” — short poem — winner

Dumars, Denise (2 nominations)
2002:
“In Bubastis” — long poem — 2nd place (tie)

1996:
“Bilateral Symmetry” — short poem — Honorable Mention

Dutcher, Roger (2 nominations; 1 win)
2004:
“Just Distance” — short poem — winner

2002:
“Trouble with Math” — long poem — 3rd place (tie)

Ehrlich, Helen (1 nomination; 1 win)
1984:
“Two Sonnets” — short poem — winner

Elgin, Suzette Haden (1 nomination; 1 win)
1988:
“Rocky Road to Hoe” — short poem — winner (tie)

El-Mohtar, Amal (4 nominations; 3 wins)
2014:
“Turning the Leaves” — short poem — winner

2011:
“Peach-Creamed Honey” — short poem — winner

2009:
“Damascus Divides the Lovers by Zero, or the City is Never Finished” (by AE & Catherynne M. Valente) — long poem — 3rd place

2009:
“Song for an Ancient City” — short poem — winner

Eng, Steve (1 nomination; 1 win)
1979:
“Story Books and Treasure Maps” — short poem — winner (tie)

Evans, Kendall (5 nominations; 2 wins)
2012:
“The 25-Cent Rocket: One-Quarter of the Way to the Stars” (by G. O. Clark & KE) — long poem — 2nd place

2010:
“In the Astronaut Asylum” (by KE & Samantha Henderson) — long poem — winner

2010:
“Rattlebox III” (by Mike Allen, KE & David C. Kopaska-Merkel) — long poem — 2nd place

2008:
In Deepspace Shadows — long poem — 2nd place

2006:
“The Tin Men” (by KE & David C. Kopaska-Merkel) — long poem — winner

Ford, John M. (1 nomination; 1 win)
1989:
“Winter Solstice, Camelot Station” — long poem — winner (tie)

Forrest, Francesca (1 nomination)
2015:
“The Peal Divers” — short poem — 3rd place (tie)

Frazier, Robert (6 nominations; 4 wins)
2011:
“Wreck-Diving the Starship” — long poem — 3rd place

2005:
grand master poet — winner

2002:
“A Crash Course in Lemon Physics” — long poem — 3rd place (tie)

1994:
“Basement Flats” (by W. Gregory Stewart & RF) — long poem — winner

1989:
“Salinity” — short poem — winner

1980:
“Encased in the Amber of Eternity” — short poem — winner (tie)

Gage, Joshua (1 nomination)
2015:
“Extinction” — short poem — 3rd place (tie)

Gaiman, Neil (1 nomination; 1 win)
2018:
“The Mushroom Hunters” — long poem — winner

Gardner, Adele (1 nomination)
2013:
“The Time Traveler's Weekend” — short poem — 3rd place (tie)

Gardner, Lyn C. A. (1 nomination)
2012:
“In Translation” — short poem — 3rd place

Garey, Terry A. (2 nominations; 2 wins)
2013:
“The Cat Star” — long poem — winner

1997:
“Spottings UFOs While Canning Tomatoes” — long poem — winner

German, Wade (1 nomination)
2013:
“The Necromantic Wine” — short poem — 3rd place (tie)

Goldbarth, Albert (1 nomination)
2016:
“The White Planet” — long poem — 3rd place (tie)

Goss, Theodora (2 nominations; 2 wins)
2017:
“Rose Child” — long poem — winner

2004:
“Octavia Is Lost in the Hall of Masks” — long poem — winner

Grey, John (1 nomination; 1 win)
1998:
“Explaining Frankenstein To His Mother” — short poem — winner

Haldeman, Joe (5 nominations; 3 wins)
2007:
“god is dead short live god” — short poem — 2nd place

2006:
“Old Twentieth: a century full of years” — long poem — 2nd place

2001:
“January Fires” — long poem — winner

1991:
“Eighteen Years Old, October Eleventh” — short poem — winner

1984:
“Saul's Death” — long poem — winner

Henderson, Samantha (4 nominations; 1 win)
2010:
“In the Astronaut Asylum” (by Kendall Evans & SH) — long poem — winner

2009:
“Hungry: Some Ghost Stories” — long poem — 2nd place

2009:
“Spell” — short poem — 2nd place

2007:
“Sleepers” — long poem — 3rd place

Ho, Millie (1 nomination)
2019:
“3D-Printed Brother” — short poem — 3rd place (tie)

Jackson-Adams, Tracina (1 nomination)
2001:
“Persephone Wakening” — short poem — 3rd place

Jacob, Charlee (1 nomination)
2004:
“Hugo Schizophrenica” — long poem — 3rd place

Johnson, John Philip (2 nominations)
2015:
“After the Changeling Incantation” — short poem — 3rd place (tie)

2013:
“String Theory” — short poem — 2nd place

Joron, Andrew (3 nominations; 3 wins)
1986:
“Shipwrecked on Destiny Five” — long poem — winner

1980:
“The Sonic Waterfall of Primes” — long poem — winner

1978:
“Asleep in the Arms of Mother Night” — short poem — winner (tie)

Kopaska-Merkel, David C. (6 nominations; 1 win)
2010:
“Rattlebox III” (by Mike Allen, Kendall Evans & DCK) — long poem — 2nd place

2006:
“The Tin Men” (by Kendall Evans & DCK) — long poem — winner

2006:
“Tsunami Child” — short poem — 2nd place

2003:
“Medusa's Tale” — long poem — 2nd place

2003:
“meteor shower” — short poem — 3rd place

2001:
“Valley of Years” — long poem — 2nd place (tie)

Kornher-Stace, Nicole (1 nomination)
2010:
“The Changeling Always Wins” — short poem — 2nd place

Landis, Geoffrey A. (3 nominations; 2 wins)
2014:
“Rivers” — short poem — 2nd place

2009:
“Search” — long poem — winner

2000:
“Christmas (after we all got time machines)” — long poem — winner

Le Guin, Ursula K. (1 nomination; 1 win)
1982:
“The Well of Baln” — long poem — winner

Lee, Mary Soon (4 nominations; 2 wins)
2018:
“Advice to a Six-Year-Old” — short poem — winner

2018:
“Alternate Genders” — long poem — 3rd place

2017:
“Not Like This” — long poem — 3rd place

2014:
“Interregnum” — long poem — winner

Lemberg, Rose (1 nomination)
2014:
“I will show you a single treasure from the treasures of Shah Niyaz” — long poem — 3rd place

Lightman, Alan P. (1 nomination; 1 win)
1983:
“In Computers” — short poem — winner

Lindow, Sandra J. (2 nominations)
2016:
“An Introduction to Alternate Universes: Theory and Practice” — short poem — 3rd place

2004:
“Nursery Ghosts” — short poem — 3rd place (tie)

Lipkin, Shira (1 nomination; 1 win)
2012:
“The Library, After” — short poem — winner

Lunde, David (2 nominations; 2 wins)
1995:
“Pilot, Pilot” — long poem — winner

1992:
“Song of the Martian Cricket” — short poem — winner

Marjesdatter, Rebecca (1 nomination; 1 win)
2000:
“Grimoire” — short poem — winner

McKinnon, Patrick (1 nomination; 1 win)
1990:
“dear spacemen” — long poem — winner

Memmott, David (1 nomination; 1 win)
1991:
“The Aging Cryonicist in the Arms of His Mistress Contemplates the Survival of the Species While the Phoenix Is Consumed by Fire” — long poem — winner

Morse, Drew (1 nomination)
2006:
“First Cross of Mars” — long poem — 3rd place

Palwick, Susan (1 nomination; 1 win)
1986:
“The Neighbor's Wife” — short poem — winner

Payack, Peter (1 nomination; 1 win)
1980:
“The Migration of Darkness” — short poem — winner (tie)

Phounsiri, Krysada Panusith (1 nomination; 1 win)
2016:
“It Begins with a Haunting” — long poem — winner (tie)

Post, Jonathan V. (1 nomination; 1 win)
1987:
“Before the Big Bang” — short poem — winner (tie)

Pratt, Tim (2 nominations; 1 win)
2005:
“Making Monsters” — long poem — 2nd place

2005:
“Soul Searching” — long poem — winner

Raphael, Dan (1 nomination; 1 win)
1995:
“Skin of Glass” — short poem — winner

Rathbone, Wendy (1 nomination)
2017:
“Build a Rocketship Contest: Alternative Class A Instructions and Suggestions” — short poem — 2nd place

Rezmerski, John Calvin (1 nomination; 1 win)
1987:
“A Dream of Heredity” — short poem — winner (tie)

Ristow, Rich (1 nomination; 1 win)
2007:
“The Graven Idol's Godheart” — short poem — winner

Romanko, Karen A. (1 nomination)
2011:
“Binary Creation Myth” — short poem — 2nd place

Rudolph, Mark (1 nomination)
2002:
“Threnody at Sea” — short poem — 2nd place

Saplak, Charles M. (1 nomination; 1 win)
2003:
“Epochs in Exile: A Fantasy Trilogy” (by CMS & Mike Allen) — long poem — winner (tie)

Schimel, Lawrence (2 nominations; 1 win)
2007:
“Thirteen Ways of Looking at a Black Hole” — short poem — 3rd place

2002:
“How to Make a Human” — long poem — winner

Schwader, Ann K. (5 nominations; 2 wins)
2019:
“A City Built on Bones” — short poem — 3rd place (tie)

2016:
“Keziah” — long poem — winner (tie)

2010:
“To Theia” — short poem — winner

2005:
“Rich & Strange” — short poem — 3rd place

2001:
“Reflections In A Fading Mir” — short poem — 2nd place (tie)

Shepard, Lucius (1 nomination; 1 win)
1988:
“White Trains” — long poem — winner

Simon, Marge (6 nominations; 4 wins)
2017:
“George Tecumseh Sherman's Ghosts” — short poem — winner

2015:
grand master poet — winner

2015:
“Shutdown” — short poem — winner

2013:
“Futurity's Shoelaces” — long poem — 2nd place

2006:
“South” — short poem — 3rd place

1996:
“Variants of the Obsolete” — long poem — winner

Singh, Vandana (1 nomination)
2004:
“A Portrait of the Artist” — long poem — 2nd place

Sneyd, Steve (1 nomination; 1 win)
2015:
grand master poet — winner

Stewart, W. Gregory (4 nominations; 4 wins)
1997:
“Day Omega” — short poem — winner

1994:
“Basement Flats” (by WGS & Robert Frazier) — long poem — winner

1992:
“The button, and what you know” — long poem — winner

1987:
“Daedalus” — long poem — winner

Sutton, Andrew Robert (1 nomination; 1 win)
2013:
“Into Flight” — short poem — winner

Swirsky, Rachel (1 nomination)
2008:
“The Oracle on River Street” — short poem — 3rd place

Taaffe, Sonya (1 nomination; 1 win)
2003:
“Matlacihuatl's Gift” — long poem — winner (tie)

Tolmie, Sarah (1 nomination; 1 win)
2019:
“Ursula Le Guin in the Underworld” — long poem — winner

Trimm, Mikal (1 nomination)
2005:
“The Clockmaker's Wife” — short poem — 2nd place

Turzillo, Mary A. (1 nomination)
2012:
“The Legend of the Emperorís Space Suit (A Tale of Consensus Reality)” — long poem — 3rd place

Valente, Catherynne M. (3 nominations; 1 win)
2009:
“Damascus Divides the Lovers by Zero, or the City is Never Finished” (by Amal El-Mohtar & CMV) — long poem — 3rd place

2008:
“The Seven Devils of Central California” — long poem — winner

2007:
“The Eight Legs of Grandmother Spider” — long poem — 2nd place

Van Troyer, Gene (1 nomination)
2001:
“Event Horizons” — long poem — 3rd place (tie)

VanderMeer, Jeff (1 nomination; 1 win)
1994:
“Flight Is For Those Who Have Not Yet Crossed Over” — short poem — winner (tie)

Watkins, William John (1 nomination; 1 win)
2002:
“We Die As Angels” — short poem — winner

Watson, Ian (1 nomination)
2002:
“True Love” — short poem — 3rd place

Wesick, Jon (1 nomination)
2017:
“Richard Feynman's Commute” — short poem — 3rd place (tie)

Winter, Laurel (2 nominations; 2 wins)
1999:
“egg horror poem” — long poem — winner

1998:
“why goldfish shouldn't use power tools” — long poem — winner

Wolfe, Gene (1 nomination; 1 win)
1978:
“The Computer Iterates the Greater Trumps” — long poem — winner

Yolen, Jane (2 nominations; 2 wins)
2010:
grand master poet — winner

1993:
“Will” — short poem — winner



Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Thursday 1 Aug 2019 at 09:26 PT