Andre Norton Award All Nominees


science fiction awards database




























World Fantasy <— Overview thread —> British Fantasy

  Andre Norton Award  
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
Anderson, R. J. (1 nomination)
2012:
Ultraviolet — finalist

Bacigalupi, Paolo (1 nomination)
2011:
Ship Breaker — finalist

Baker, Kage (1 nomination)
2010:
The Hotel Under the Sand — finalist

Barnhill, Kelly (2 nominations)
2017:
The Girl Who Drank the Moon — finalist

2013:
Iron Hearted Violet — finalist

Berman, Steve (1 nomination)
2008:
Vintage: A Ghost Story — finalist

Billingsley, Franny (1 nomination)
2012:
Chime — finalist

Black, Holly (4 nominations; 1 win)
2014:
The Coldest Girl in Coldtown — finalist

2013:
Black Heart — finalist

2011:
White Cat — finalist

2006:
Valiantwinner

Bobet, Leah (1 nomination)
2013:
Above — finalist

Bray, Libba (1 nomination)
2013:
The Diviners — finalist

Brennan, Sarah Rees (1 nomination)
2015:
Unmade — finalist

Carson, Rae (1 nomination)
2012:
The Girl of Fire and Thorns — finalist

Cashore, Kristin (1 nomination)
2009:
Graceling — finalist

Chokshi, Roshani (1 nomination)
2017:
The Star-Touched Queen — finalist

Collins, Suzanne (1 nomination)
2011:
Mockingjay — finalist

Connolly, Tina (1 nomination)
2016:
Seriously Wicked — finalist

Cornish, D. M. (1 nomination)
2009:
Monster Blood Tattoo, Book Two: Lamplighter — finalist

Deutsch, Barry (1 nomination)
2011:
Hereville: How Mirka Got Her Sword — finalist

Duncan, Alexandra (1 nomination)
2015:
Salvage — finalist

Durst, Sarah Beth (3 nominations)
2013:
Vessel — finalist

2010:
Ice — finalist

2008:
Into the Wild — finalist

Elliott, Kate (1 nomination)
2016:
Court of Fives — finalist

2013:
Summer of the Mariposas — finalist

Halam, Ann (1 nomination)
2006:
Siberia — finalist

Hardinge, Frances (2 nominations)
2017:
The Lie Tree — finalist

2016:
Cuckoo Song — finalist

Hartman, Rachel (1 nomination)
2013:
Seraphina — finalist

Healey, Karen (1 nomination)
2014:
When We Wake — finalist

Hopkinson, Nalo (1 nomination; 1 win)
2014:
Sister Minewinner

Johnson, Alaya Dawn (2 nominations; 1 win)
2015:
Love Is the Drugwinner

2014:
The Summer Prince — finalist

Johnson, Maureen (1 nomination)
2007:
Devilish — finalist

King, A. S. (2 nominations)
2015:
Glory O'Brien's History of the Future — finalist

2012:
Everybody Sees the Ants — finalist

Kontis, Alethea (2 nominations)
2014:
Hero — finalist

2013:
Enchanted — finalist

Kornher-Stace, Nicole (1 nomination)
2016:
Archivist Wasp — finalist

Larbalestier, Justine (1 nomination; 1 win)
2007:
Magic or Madnesswinner

Law, Ingrid (1 nomination)
2009:
Savvy — finalist

Lee, Fonda (2 nominations)
2018:
Exo — finalist

2016:
Zeroboxer — finalist

Levine, David D. (1 nomination; 1 win)
2017:
Arabella of Marswinner

Levithan, David (1 nomination)
2013:
Every Day — finalist

Lo, Malinda (1 nomination)
2010:
Ash — finalist

Maaren, Kari (1 nomination)
2018:
Weave a Circle Round — finalist

Madison, Bennett (1 nomination)
2014:
September Girls — finalist

Mantchev, Lisa (1 nomination)
2010:
Eyes Like Stars — finalist

McCarry, Sarah (1 nomination)
2015:
Dirty Wings — finalist

Miéville, China (1 nomination)
2013:
Railsea — finalist

Milford, Kate (1 nomination)
2015:
Greenglass House — finalist

Miller, Sam J. (1 nomination; 1 win)
2018:
The Art of Starvingwinner

Moriarty, Jaclyn (1 nomination)
2014:
A Corner of White — finalist

Myers, E. C. (1 nomination; 1 win)
2013:
Fair Coinwinner

North, Pearl (1 nomination)
2011:
The Boy from Ilysies — finalist

Okorafor, Nnedi (2 nominations)
2012:
Akata Witch — finalist

2008:
The Shadow Speaker — finalist

Older, Daniel José (1 nomination)
2016:
Shadowshaper — finalist

Pearson, Mary E. (1 nomination)
2009:
The Adoration of Jenna Fox — finalist

Pfeffer, Susan Beth (1 nomination)
2007:
Life As We Know It — finalist

Pon, Cindy (1 nomination)
2018:
Want — finalist

Pratchett, Terry (1 nomination; 1 win)
2011:
I Shall Wear Midnightwinner

Reese, Jenn (1 nomination)
2013:
Above World — finalist

Reeve, Philip (1 nomination)
2017:
Railhead — finalist

Rex, Adam (1 nomination)
2008:
The True Meaning of Smekday — finalist

Ribar, Lindsay (1 nomination)
2017:
Rocks Fall, Everyone Dies — finalist

Rowling, J. K. (1 nomination; 1 win)
2008:
Harry Potter and the Deathly Hallowswinner

Ruby, Laura (1 nomination)
2016:
Bone Gap — finalist

Scalzi, John (1 nomination)
2010:
Zoe's Tale — finalist

Sherman, Delia (2 nominations; 1 win)
2017:
The Evil Wizard Smallbone — finalist

2012:
The Freedom Mazewinner

Spiegler, Louise (1 nomination)
2006:
The Amethyst Road — finalist

Stead, Rebecca (1 nomination)
2010:
When You Reach Me — finalist

Stevenson, Noelle (1 nomination)
2016:
Nimona — finalist

Taylor, Laini (1 nomination)
2012:
Daughter of Smoke & Bone — finalist

Turner, Megan Whalen (2 nominations)
2011:
A Conspiracy of Kings — finalist

2007:
The King of Attolia — finalist

Valente, Catherynne M. (1 nomination; 1 win)
2010:
The Girl Who Circumnavigated Fairyland in a Ship of Her Own Makingwinner

van Eekhout, Greg (1 nomination)
2012:
The Boy at the End of the World — finalist

Vaught, Susan (1 nomination)
2006:
Stormwitch — finalist

Walton, Leslye (1 nomination)
2015:
The Strange and Beautiful Sorrows of Ava Lavender — finalist

Wein, Elizabeth E. (1 nomination)
2008:
The Lion Hunter — finalist

Westerfeld, Scott (4 nominations)
2011:
Behemoth — finalist

2010:
Leviathan — finalist

2007:
Midnighters, Book Two: Touching Darkness — finalist

2007:
Peeps — finalist

Wilce, Ysabeau S. (2 nominations; 1 win)
2009:
Flora's Darewinner

2008:
Flora Segunda — finalist

Wilde, Fran (1 nomination; 1 win)
2016:
Updraftwinner



Copyright 2012 - 2018 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Sunday 20 May 2018 at 15:54 PT