Golden Duck Awards Winners By Category


science fiction awards database






















George Turner <— Overview thread —> Hayakawa

  Golden Duck Awards  
Category Groups:
Hal Clement Award (young adult) | Middle Grades | Middle Grades | Picture Book | Special Award | Special Award: Best Science and Technology Education |
 
Hal Clement Award (young adult)
2015 Expiration Day, William Campbell Powell
2014 The Planet Thieves, Dan Krokos
2013 Cinder: Book One of the Lunar Chronicles, Marissa Meyer
2012 (tie) A Beautiful Friendship, David Weber
2012 (tie) A Long, Long Sleep, Anna Sheehan
2011 WWW: Watch, Robert J. Sawyer
2010 Catching Fire, Suzanne Collins
2009 (tie) The Hunger Games, Suzanne Collins
2009 (tie) Little Brother, Cory Doctorow
2008 Sky Horizon: Colony High, Book One, David Brin, illustrated by Scott Hampton
2007 Rash, Peter Hautman
2006 Uglies, Scott Westerfeld
2005 Balance of Trade, Sharon Lee & Steve Miller
2004 Gunpowder Empire, Harry Turtledove
2003 Feed, M. T. Anderson
2002 This Side of Paradise, Steven Layne
2001 Jumping Off the Planet, David Gerrold
2000 David Brin's Out of Time 3: The Game of Worlds, Roger MacBride Allen
1999 Alien Dreams, Larry Segriff
1998 The Dark Side of Nowhere, Neal Shusterman
1997 Wildside, Steven Gould
1996 (tie) The Night Room, E. M. Goldman
1996 (tie) The Winds of Mars, H. M. Hoover
1995 The Ear, the Eye, and the Arm, Nancy Farmer
1994 The Giver, Lois Lowry
1993 River Rats, Caroline Stevermer
1992 Invitation to the Game, Monica Hughes
 
Middle Grades
2015 Ambassador, William Alexander
2014 Hello, Nebulon!, Ryan O'Ryan
2013 Alien on a Rampage, Clete Barrett Smith
2012 Worst-Case Scenario Ultimate Adventure #2: Mars!, Hena Kahn & David Borgenicht
2011 Alien Encounter, Pamela Service & Mike Gorman
2010 Z. Rex, Steve Cole
2009 Lighter than Air, Henry Melton
2008 (tie) Shanghaied to the Moon, Michael J. Daley
2008 (tie) Gravity Buster: Journal #2 of a Cardboard Genius, Frank Asch
2007 Apers, Mark Jansen & Barbara Day Zinicola
2006 The Fran that Time Forgot, Jim Benton
2006 Whales on Stilts!, M. T. Anderson
2005 The Supernaturalist, Eoin Colfer
2004 Escape from Memory, Margaret Peterson Haddix
2003 Andrew Lost (entire series), J. C. Greenburg
2002 Beatnik Rutabagas from Beyond the Stars, Quenin Dodd
2001 The Power of UN, Nancy Etchemendy
2000 I Was a 6th Grade Alien, Bruce Coville
1999 Star Wars: Young Jedi Knights (series), Kevin J. Anderson & Rebecca Moestra
1998 Mike Gonzo and the UFO Terror, Bill Crider
1997 Animorphs: The Message, K. A. Applegate
1996 Star Hatchling, Margaret Bechard
1995 Shape Changer, Bill Brittain
1994 Star Fleet Academy: Worf's First Adventure, Peter David
1993 Weirdos of the Universe, Unite!, Pamela F. Service
1992 My Teacher Glows in the Dark, Bruce Coville
 
Picture Book
2015 Max Goes to the Space Station, A Science Adventure with Max the Dog, Jeffrey Bennett, illustrated by Michael Carroll
2014 Vader's Little Princess, Jeffrey Brown
2013 Oh No! Not Again!: (Or How I Built a Time Machine to save History) (Or at Least My History Grade), Mac Barnett
2012 Earth to Clunk, Pam Smallcomb, illustrated by Joe Berger
2011 Oh No!: Or How My Science Project Destroyed the World, Mac Barnett, illustrated by Dan Santat
2010 The Swamps of Sleethe, Jack Prelutsky
2009 We're Off To Look For Aliens, Colin McNaughton
2008 Mars Needs Moms, Berkeley Breathed
2007 Night of the Homework Zombies, Scott Nickel, illustrated by Steve Harpster
2006 Captain Raptor and the Moon Mystery, Kevin O'Malley, illustrated by Patrick O'Brien
2005 Science Verse, Jon Scieszka, illustrated by Lane Smith
2004 Hazel Nutt: Mad Scientist, David Elliott, illustrated by True Kelley
2003 Star Wars Episode II: Attack of the Clones - Incredible Cross-Sections, Curtis J. Saxton, illustrated by Hens Jenssen & Richard Chasemore
2002 Baloney (Henry P.), Jon Scieszka, illustrated by Lane Smith
2001 Rex, Robert Gould & Kathleen Duey, illustrated by Eugene Epstein
2000 Hush, Little Alien, Daniel Kirk
1999 Noah and the Space Ark, Laura Cecil, illustrated by Emma Chichester Clark
1998 Floating Home, David Getz, illustrated by Michael Rex
1997 Grandpa Takes Me to the Moon, Timothy R. Gaffney, illustrated by Barry Root
1996 Insects from Outer Space, Frank Asch & Vladimir Vagin, illustrated by Vladimir Vagin
1995 Time Flies, Eric Rohmann
1994 Richie's Rocket, Joan Anderson, illustrated by George Ancona
1993 June 29, 1999, David Wiesner
1992 Time Train, Paul Fleishman, illustrated by Clarie Ewart
 
Special Award
2008 Stone Arch Books, quality SF graphic novels to attract young SF fans
2008 World of Science Fiction, John Hamilton
2007 Write Your Own Science Fiction Story, Tish Farrell
2006 “Rolling Stones”, Bruce Coville & Full Cast Audio Family
2000 J. K. Rowling
1999 Garth Nix
1998 Kipton and the Android, Charles Fontenay
 
Special Award: Best Science and Technology Education
2003 Tales of the Wonderzone (entire series), Julie E. Czerneda, ed.


Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Tuesday 17 May 2016 at 13:39 PT