Bram Stoker Awards Winners By Name


science fiction awards database












































Shirley Jackson <— Overview thread —> Sturgeon

  Bram Stoker Awards  
2030 2029 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991
1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981
Ackerman, Forrest J (1 nomination; 1 win)
1997:
life achievement — winner

Addison, Linda (8 nominations; 6 wins)
2020:
The Place of Broken Things (by LA & Alessandro Manzetti) — poetry collection — winner

2018:
lifetime achievement — winner

2014:
Four Elements (by Marge Simon, Rain Graves, Charlee Jacob & LA) — poetry collection — winner

2012:
How to Recognize a Demon Has Become Your Friend — poetry collection — winner

2008:
Being Full of Light, Insubstantial — poetry — winner (tie)

2002:
Consumed, Reduced to Beautiful Grey Ashes — poetry collection — winner

Alexander, Maria (3 nominations; 2 wins)
2017:
Snowed — young-adult novel — winner

2015:
Mr. Wicker — first novel — winner

Amano, Yoshitaka (1 nomination; 1 win)
2000:
The Sandman: The Dream Hunters (by Neil Gaiman, illustrated by YA) — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — winner

Anderson, Melanie R. (1 nomination; 1 win)
2020:
Monster, She Wrote: The Women Who Pioneered Horror and Speculative Fiction (by Lisa Kröger & MRA) — nonfiction — winner

Anker, Roger (1 nomination; 1 win)
1989:
Charles Beaumont: Selected Stories (by Charles Beaumont, edited by RA) — collection — winner

Arnzen, Michael A. (8 nominations; 4 wins)
2008:
Proverbs for Monsters — collection — winner (tie)

2006:
Freakcidents — poetry collection — winner (tie)

2004:
The Goreletter (http://www.gorelets.com) — alternative forms — winner

1995:
Grave Markings — first novel — winner

Ashley, Mike (1 nomination; 1 win)
1996:
The Supernatural Index (by MA & William G. Contento) — nonfiction — winner

Averill, Meredith (1 nomination; 1 win)
2019:
The Haunting of Hill House: “The Bent-Neck Lady” — screenplay — winner

Bailey, Michael (8 nominations; 1 win)
2016:
The Library of the Dead — anthology — winner

Bakis, Kirsten (1 nomination; 1 win)
1998:
Lives of the Monster Dogs — first novel — winner

Barker, Clive (6 nominations; 2 wins)
2013:
lifetime achievement — winner

2005:
Abarat: Days of Magic, Nights of War — work for younger readers — winner (tie)

Barron, Laird (5 nominations; 1 win)
2014:
The Beautiful Thing That Awaits Us All and Other Stories — collection — winner

Beaumont, Charles (1 nomination; 1 win)
1989:
Charles Beaumont: Selected Stories (by CB, edited by Roger Anker) — collection — winner

Berliner, Janet (1 nomination; 1 win)
1998:
Children of the Dusk (by JB & George Guthridge) — novel — winner

Bird, Allyson (1 nomination; 1 win)
2012:
Isis Unbound — first novel — winner

Bismuth, Pierre (1 nomination; 1 win)
2005:
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (by Charlie Kaufman, Michel Gondry & PB) — screenplay — winner (tie)

Bissette, Stephen R. (1 nomination; 1 win)
1993:
“Aliens: Tribes” — novelette — winner (tie)

Blatty, William Peter (1 nomination; 1 win)
1998:
life achievement — winner

Bloch, Robert (5 nominations; 3 wins)
1995:
The Early Fears — collection — winner

1995:
“The Scent Of Vinegar” — novelette — winner

1994:
Once Around the Bloch: An Unauthorized Autobiography — nonfiction book — winner

Borderlands Press (1 nomination; 1 win)
2016:
specialty press award — winner

Boston, Bruce (18 nominations; 4 wins)
2011:
Dark Matters — poetry collection — winner

2009:
The Nightmare Collection — poetry — winner

2007:
Shades Fantastic — poetry — winner

2004:
Pitchblende — poetry collection — winner

Bradbury, Ray (5 nominations; 2 wins)
2003:
One More for the Road — fiction collection — winner

1989:
life achievement — winner

Braunbeck, Gary A. (19 nominations; 7 wins)
2014:
“The Great Pity” — long fiction — winner

2011:
To Each Their Darkness — nonfiction — winner

2008:
“Afterward, There Will Be a Hallway” — long fiction — winner

2008:
Five Strokes to Midnight (GAB & Hank Schwaeble, eds.) — anthology — winner

2007:
Destinations Unknown — collection — winner

2006:
We Now Pause for Station Identification — short fiction — winner

2004:
“Duty” — short fiction — winner

Burke, Kealan-Patrick (5 nominations; 1 win)
2005:
“The Turtle Boy” — long fiction — winner

Burt, Steve (2 nominations; 1 win)
2005:
Oddest Yet — work for younger readers — winner (tie)

Butler, Octavia E. (1 nomination; 1 win)
2018:
Kindred: A Graphic Novel Adaptation (by Damian Duffy & OEB) — graphic novel — winner

Cabeen, Robert Payne (2 nominations; 1 win)
2018:
Cold Cuts — first novel — winner

Cacek, P. D. (6 nominations; 1 win)
1997:
“Metalica” — short story — winner

Cady, Jack (2 nominations; 1 win)
1994:
“The Night We Buried Road Dog” — novella — winner (tie)

Calen, Tom (1 nomination; 1 win)
2015:
(TC, Brock Cooper & Doug Murano) — Richard Laymon (president's award) — winner

Campbell, Ramsey (10 nominations; 3 wins)
2003:
Ramsey Campbell, Probably: Essays on Horror and Sundry Fantasies — nonfiction — winner

1999:
life achievement — winner

1994:
Alone with the Horrors — collection — winner

Cantrell, Lisa W. (1 nomination; 1 win)
1988:
The Manse — first novel — winner

Carpenter, John (1 nomination; 1 win)
2008:
lifetime achievement — winner

Carroll, Jonathan (4 nominations; 1 win)
1996:
The Panic Hand — collection — winner

Castle, Mort (10 nominations; 3 wins)
2016:
Shadow Show: Stories in Celebration of Ray Bradbury (Sam Weller & MC, eds.) — graphic novel — winner

2013:
New Moon on the Water — collection — winner (tie)

2013:
Shadow Show (MC & Sam Weller, eds.) — anthology — winner

Cave, Hugh B. (1 nomination; 1 win)
1991:
life achievement — winner

Cesare, Adam (1 nomination; 1 win)
2021:
Clown in a Cornfield — young-adult novel — winner

Chambers, James (4 nominations; 2 wins)
2017:
Kolchak the Night Stalker: The Forgotten Lore of Edgar Allan Poe — graphic novel — winner

2013:
Richard Laymon (president's award) — winner

Chetwynd-Hayes, R. (1 nomination; 1 win)
1989:
life achievement — winner

ChiZine Publications (1 nomination; 1 win)
2015:
specialty press award — winner

Chizmar, Richard T. (6 nominations; 1 win)
1998:
Cemetery Dance — specialty press award — winner

Clegg, Douglas (7 nominations; 1 win)
2000:
The Nightmare Chronicles — collection — winner

Clover, Carol J. (2 nominations; 1 win)
2021:
lifetime achievement — winner

Collins, Nancy A. (3 nominations; 1 win)
1990:
Sunglasses After Dark — first novel — winner

Condon, Bill (1 nomination; 1 win)
1999:
Gods and Monsters — screenplay — winner (tie)

Conlon, Christopher (3 nominations; 1 win)
2010:
He Is Legend: An Anthology Celebrating Richard Matheson — anthology — winner

Contento, William G. (1 nomination; 1 win)
1996:
The Supernatural Index (by Mike Ashley & WGC) — nonfiction — winner

Cooper, Brock (1 nomination; 1 win)
2015:
(Tom Calen, BC & Doug Murano) — Richard Laymon (president's award) — winner

Corman, Roger (1 nomination; 1 win)
1999:
life achievement — winner

Coscarelli, Don (1 nomination; 1 win)
2004:
Bubba Ho-Tep — screenplay — winner

Crook, Tyler (1 nomination; 1 win)
2015:
Bad Blood (by Jonathan Maberry & TC) — graphic novel — winner

Cushing, Nicole (3 nominations; 1 win)
2016:
Mr. Suicide — first novel — winner

Datlow, Ellen (20 nominations; 7 wins)
2020:
Echoes: The Saga Anthology of Ghost Stories — anthology — winner

2019:
The Devil and the Deep — anthology — winner

2015:
Fearful Symmetries — anthology — winner

2011:
lifetime achievement — winner

2011:
Haunted Legends (ED & Nick Mamatas, eds.) — anthology — winner

2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (ED, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — winner

2001:
The Year's Best Fantasy and Horror: Thirteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — winner

Day, Charles (2 nominations; 1 win)
2013:
Charles Day, for outstanding service to HWA — Silver Hammer Award — winner

de Winter, Corrine (4 nominations; 1 win)
2005:
The Women at the Funeral — poetry collection — winner

Deady, Tom (1 nomination; 1 win)
2017:
Haven — first novel — winner

Di Francia, Chiara (1 nomination; 1 win)
2021:
Mary Shelley Presents (by Nancy Holder, CDF & Amelia Woo) — graphic novel — winner

Dixon, John (2 nominations; 2 wins)
2016:
Devil's Pocket — young-adult novel — winner

2015:
Phoenix Island — young-adult novel — winner

Doran, Colleen (1 nomination; 1 win)
2020:
Neil Gaiman's Snow, Glass, Apples (by Neil Gaiman & CD) — graphic novel — winner

Duffy, Damian (1 nomination; 1 win)
2018:
Kindred: A Graphic Novel Adaptation (by DD & Octavia E. Butler) — graphic novel — winner

Dziemianowicz, Stefan R. (1 nomination; 1 win)
1999:
Horrors! 365 Scary Stories (SRD, Robert Weinberg & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — winner

Eggers, Robert (2 nominations; 1 win)
2017:
The Witch — screenplay — winner

Eller, Steve (2 nominations; 1 win)
2001:
Chiaroscuro (by Patricia Lee Macomber, SE, Sandra Kasturi & Brett A. Savory) — other media — winner

Ellison, Harlan (10 nominations; 6 wins)
2000:
I Have No Mouth and I Must Scream (audio) — other media — winner

1996:
life achievement — winner

1996:
“Chatting with Anubis” — short story — winner

1994:
Mefisto in Onyx — novella — winner (tie)

1990:
Harlan Ellison's Watching — nonfiction book — winner (tie)

1988:
The Essential Ellison — collection — winner

Etchemendy, Nancy (5 nominations; 3 wins)
2005:
“Nimitseahpah” — short fiction — winner

2001:
The Power of UN — work for younger readers — winner

1999:
“Bigger Than Death” — work for younger readers — winner

Etchison, Dennis (5 nominations; 1 win)
2017:
lifetime achievement — winner

Ethridge, Benjamin Kane (3 nominations; 1 win)
2011:
Black and Orange — first novel — winner (tie)

Everson, John (3 nominations; 1 win)
2005:
Covenant — first novel — winner (tie)

Faherty, J. G. (3 nominations; 1 win)
2014:
Richard Laymon (president's award) — winner

Farris, John (4 nominations; 1 win)
2002:
life achievement — winner

Feldstein, Al (1 nomination; 1 win)
2011:
lifetime achievement — winner

Flynn, Geneve (1 nomination; 1 win)
2021:
Black Cranes: Tales of Unquiet Women (GF & Lee Murray, eds.) — anthology — winner

Franklin, Ruth (1 nomination; 1 win)
2017:
Shirley Jackson: A Rather Haunted Life — nonfiction — winner

Freivald, Patrick (4 nominations; 1 win)
2016:
(PF & Andrew Wolter) — Richard Laymon (president's award) — winner

Gaiman, Neil (9 nominations; 5 wins)
2020:
Neil Gaiman's Snow, Glass, Apples (by NG & Colleen Doran) — graphic novel — winner

2004:
The Sandman: Endless Nights — illustrated narrative — winner

2003:
Coraline — work for younger readers — winner

2002:
American Gods — novel — winner

2000:
The Sandman: The Dream Hunters (by NG, illustrated by Yoshitaka Amano) — comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — winner

Gelb, Jeff (2 nominations; 1 win)
2006:
Dark Delicacies (Del Howison & JG, eds.) — anthology — winner

Gerrold, David (1 nomination; 1 win)
2014:
“Night Train to Paris” — short fiction — winner

Goddard,Drew (1 nomination; 1 win)
2013:
The Cabin in the Woods (by Joss Whedon & DG) — screenplay — winner

Goingback, Owl (4 nominations; 2 wins)
2020:
Coyote Rage — novel — winner

1997:
Crota — first novel — winner

Golden, Christopher (10 nominations; 2 wins)
2018:
Ararat — novel — winner

1993:
Cut! Horror Writers on Horror Film — nonfiction book — winner

Gomez, Jewelle (1 nomination; 1 win)
2021:
lifetime achievement — winner

Gondry, Michel (1 nomination; 1 win)
2005:
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (by Charlie Kaufman, MG & Pierre Bismuth) — screenplay — winner (tie)

Gorey, Edward (1 nomination; 1 win)
2000:
life achievement — winner

Grant, Charles L. (5 nominations; 1 win)
2000:
life achievement — winner

Grant, Gavin J. (1 nomination; 1 win)
2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (Ellen Datlow, Kelly Link & GJG, eds.) — anthology — winner

Graves, Rain (3 nominations; 2 wins)
2014:
Four Elements (by Marge Simon, RG, Charlee Jacob & Linda Addison) — poetry collection — winner

2003:
The Gossamer Eye (by Mark McLaughlin, RG & David Niall Wilson) — poetry collection — winner

Gray Friar Press (1 nomination; 1 win)
2014:
specialty press award — winner

Greenberg, Martin H. (2 nominations; 2 wins)
2004:
life achievement — winner

1999:
Horrors! 365 Scary Stories (Stefan R. Dziemianowicz, Robert Weinberg & MHG, eds.) — anthology — winner

Guignard, Eric J. (7 nominations; 2 wins)
2019:
That Which Grows Wild — collection — winner

2014:
After Death... — anthology — winner

Guran, Paula (2 nominations; 2 wins)
2000:
DarkEcho — nonfiction — winner

1999:
DarkEcho Vol. 5 #1-50 — nonfiction — winner

Guthridge, George (1 nomination; 1 win)
1998:
Children of the Dusk (by Janet Berliner & GG) — novel — winner

Gwinn, Beth (1 nomination; 1 win)
2002:
Dark Dreamers: Facing the Masters of Fear (by BG & Stanley Wiater) — alternative forms — winner

Hanley, Brant (1 nomination; 1 win)
2003:
Frailty — screenplay — winner

Harris, Thomas (3 nominations; 2 wins)
2007:
lifetime achievement — winner

1989:
The Silence of the Lambs — novel — winner

Hautala, Rick (1 nomination; 1 win)
2012:
lifetime achievement — winner

Helder, Chad (1 nomination; 1 win)
2009:
Unspeakable Horror (Vince A. Liaguno & CH, eds.) — anthology — winner

Hendrix, Grady (1 nomination; 1 win)
2018:
Paperbacks from Hell — nonfiction — winner

Hill, Joe (10 nominations; 4 wins)
2018:
Strange Weather — collection — winner

2008:
Heart-Shaped Box — first novel — winner

2006:
20th Century Ghosts — fiction collection — winner

2006:
“Best New Horror” — long fiction — winner

Hoffman, Barry (2 nominations; 1 win)
1999:
Gauntlet Publications — specialty press award — winner

Hoffman, Nina Kiriki (2 nominations; 1 win)
1994:
The Thread That Binds the Bones — first novel — winner

Holder, Nancy (8 nominations; 6 wins)
2021:
Mary Shelley Presents (by NH, Chiara Di Francia & Amelia Woo) — graphic novel — winner

2012:
The Screaming Season — young-adult novel — winner (tie)

1995:
“Cafe Endless: Spring Rain” — short story — winner (tie)

1995:
Dead in the Water — novel — winner

1994:
“I Hear the Mermaids Singing” — short story — winner

1992:
“Lady Madonna” — short story — winner

Hopkins, Brian A. (7 nominations; 4 wins)
2003:
El Dia de los Muertos — long fiction — winner (tie)

2002:
Extremes 2: Fantasy and Horror from the Ends of the Earth — anthology — winner

2001:
The Licking Valley Coon Hunters Club — first novel — winner

2000:
“Five Days in April” — long fiction — winner (tie)

Howison, Del (4 nominations; 1 win)
2006:
Dark Delicacies (DH & Jeff Gelb, eds.) — anthology — winner

Jacob, Charlee (13 nominations; 4 wins)
2014:
Four Elements (by Marge Simon, Rain Graves, CJ & Linda Addison) — poetry collection — winner

2008:
Vectors: A Week in the Death of a Planet (by CJ & Marge Simon) — poetry — winner (tie)

2006:
Dread in the Beast — novel — winner (tie)

2006:
Sineater — poetry collection — winner (tie)

Johnson, Eugene (2 nominations; 1 win)
2019:
It's Alive: Bringing Your Nightmares to Life (by Joe Mynhardt & EJ) — nonfiction — winner

Jones, Stephen (12 nominations; 5 wins)
2016:
The Art of Horror — nonfiction — winner

2014:
lifetime achievement — winner

2006:
Horror: Another 100 Best Books (by SJ & Kim Newman) — nonfiction — winner

1992:
Clive Barker's Shadows in Eden — nonfiction book — winner

1990:
Horror: 100 Best Books (by SJ & Kim Newman) — nonfiction book — winner (tie)

Jones, Stephen Graham (6 nominations; 3 wins)
2021:
Night of the Mannequins — long fiction — winner

2021:
The Only Good Indians — novel — winner

2018:
Mapping the Interior — long fiction — winner

Joshi, S. T. (3 nominations; 1 win)
1997:
H.P. Lovecraft: A Life — nonfiction — winner

Kasturi, Sandra (1 nomination; 1 win)
2001:
Chiaroscuro (by Patricia Lee Macomber, Steve Eller, SK & Brett A. Savory) — other media — winner

Katz, Steven (1 nomination; 1 win)
2001:
Shadow of the Vampire — screenplay — winner

Kaufman, Charlie (1 nomination; 1 win)
2005:
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (by CK, Michel Gondry & Pierre Bismuth) — screenplay — winner (tie)

Keene, Brian (7 nominations; 2 wins)
2004:
The Rising — first novel — winner

2002:
Jobs in Hell — nonfiction — winner

Kent, Jennifer (1 nomination; 1 win)
2015:
The Babadook — screenplay — winner

Ketchum, Jack (9 nominations; 5 wins)
2015:
lifetime achievement — winner

2004:
“Closing Time” — long fiction — winner

2004:
Peaceable Kingdom — fiction collection — winner

2001:
“Gone” — short fiction — winner

1995:
“The Box” — short story — winner (tie)

Kiernan, Caitlín R. (8 nominations; 2 wins)
2014:
Alabaster: Wolves — graphic novel — winner

2013:
The Drowning Girl — novel — winner

King, Stephen (33 nominations; 13 wins)
2014:
Doctor Sleep — novel — winner

2012:
“Herman Wouk Is Still Alive” — short fiction — winner

2011:
Full Dark, No Stars — collection — winner

2009:
Duma Key — novel — winner

2009:
Just After Sunset — fiction collection — winner

2007:
Lisey's Story — novel — winner

2003:
life achievement — winner

2001:
On Writing — nonfiction — winner

1999:
Bag of Bones — novel — winner

1997:
The Green Mile — novel — winner

1996:
“Lunch at the Gotham Café” — novelette — winner

1991:
Four Past Midnight — collection — winner

1988:
Misery — novel — winner (tie)

Kiste, Gwendolyn (5 nominations; 3 wins)
2020:
“Magic, Madness, and Women Who Creep: The Power of Individuality in the Work of Charlotte Perkins Gilman” — short nonfiction — winner

2020:
“The Eight People Who Murdered Me (Excerpt from Lucy Westenra's Diary)” — short fiction — winner

2019:
The Rust Maidens — first novel — winner

Kneale, Nigel (1 nomination; 1 win)
2001:
lifetime achievement — winner

Knight, EV (1 nomination; 1 win)
2021:
The Fourth Whore — first novel — winner

Knost, Michael (5 nominations; 2 wins)
2016:
Silver Hammer Award — winner

2010:
Writers Workshop of Horror — nonfiction — winner

Koja, Kathe (2 nominations; 1 win)
1992:
The Cipher — first novel — winner (tie)

Kramer, David F. (1 nomination; 1 win)
2008:
The Cryptopedia: A Dictionary of the Weird, Strange & Downright Bizarre (by Jonathan Maberry & DFK) — nonfiction — winner

Kröger, Lisa (1 nomination; 1 win)
2020:
Monster, She Wrote: The Women Who Pioneered Horror and Speculative Fiction (by LK & Melanie R. Anderson) — nonfiction — winner

Lafuente, Joana (1 nomination; 1 win)
2019:
Victor LaValle's Destroyer (by Victor LaValle, Dietrich Smith & JL) — graphic novel — winner

Landry, Jess (3 nominations; 1 win)
2019:
“Mutter” — short fiction — winner

Langan, John (4 nominations; 1 win)
2017:
The Fisherman — novel — winner

Langan, Sarah (4 nominations; 3 wins)
2010:
Audrey's Door — novel — winner

2009:
The Lost — short fiction — winner

2008:
The Missing — novel — winner

Lansdale, Joe R. (21 nominations; 10 wins)
2015:
“Fishing for Dinosaurs” — long fiction — winner

2012:
lifetime achievement — winner

2011:
“The Folding Man” — short fiction — winner

2007:
Retro Pulp Tales — anthology — winner (tie)

2000:
“Mad Dog Summer” — long fiction — winner (tie)

1998:
“The Big Blow” — long fiction/novelette — winner

1994:
Jonah Hex: Two Gun Mojo — other media — winner

1993:
“The Events Concerning a Nude Fold-Out Found in a Harlequin Romance” — novelette — winner (tie)

1990:
“On the Far Side of the Cadillac Desert with Dead Folks” — novella/novelette — winner

1989:
“Night They Missed the Horror Show” — short story — winner

Largo, Michael (2 nominations; 1 win)
2007:
Final Exits: The Illustrated Encyclopedia of How We Die — nonfiction — winner (tie)

Lassen, Jeremy (1 nomination; 1 win)
2003:
Night Shade Books (by Jason Williams & JL) — specialty press award — winner

LaValle, Victor (3 nominations; 2 wins)
2020:
“Up from Slavery” — long fiction — winner

2019:
Victor LaValle's Destroyer (by VL, Dietrich Smith & Joana Lafuente) — graphic novel — winner

Laymon, Richard (6 nominations; 1 win)
2001:
The Traveling Vampire Show — novel — winner

Lebbon, Tim (4 nominations; 1 win)
2002:
“Reconstructing Amy” — short fiction — winner

Lee, Christopher (1 nomination; 1 win)
1995:
life achievement — winner

Lee, Tanith (1 nomination; 1 win)
2015:
lifetime achievement — winner

Leiber, Fritz (1 nomination; 1 win)
1988:
life achievement — winner

Levin, Ira (1 nomination; 1 win)
1997:
life achievement — winner

Liaguno, Vince A. (2 nominations; 1 win)
2009:
Unspeakable Horror (VAL & Chad Helder, eds.) — anthology — winner

Liggett, Kim (1 nomination; 1 win)
2018:
The Last Harvest — young-adult novel — winner

Ligotti, Thomas (5 nominations; 3 wins)
2003:
“My Work Is Not Yet Done” — long fiction — winner (tie)

1997:
The Nightmare Factory — collection — winner

1997:
“The Red Tower” — novelette — winner

Link, Kelly (3 nominations; 1 win)
2005:
The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection (Ellen Datlow, KL & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — winner

Little, Bentley (4 nominations; 1 win)
1991:
The Revelation — first novel — winner

Little, John R. (4 nominations; 1 win)
2009:
Miranda — long fiction — winner

Long, Frank Belknap (1 nomination; 1 win)
1988:
life achievement — winner

Lumley, Brian (2 nominations; 1 win)
2010:
lifetime achievement — winner

Maberry, Jonathan (16 nominations; 5 wins)
2015:
Bad Blood (by JM & Tyler Crook) — graphic novel — winner

2013:
Flesh & Bone — young-adult novel — winner

2012:
Dust & Decay — young-adult novel — winner (tie)

2008:
The Cryptopedia: A Dictionary of the Weird, Strange & Downright Bizarre (by JM & David F. Kramer) — nonfiction — winner

2007:
Ghost Road Blues — first novel — winner

Macomber, Patricia Lee (1 nomination; 1 win)
2001:
Chiaroscuro (by PLM, Steve Eller, Sandra Kasturi & Brett A. Savory) — other media — winner

Malerman, Josh (8 nominations; 1 win)
2021:
“One Last Transformation” — short fiction — winner

Malik, Usman T. (2 nominations; 1 win)
2015:
“The Vaporization Enthalpy of a Peculiar Pakistani Family” — short fiction — winner (tie)

Mamatas, Nick (5 nominations; 1 win)
2011:
Haunted Legends (Ellen Datlow & NM, eds.) — anthology — winner

Mannetti, Lisa (7 nominations; 2 wins)
2018:
“Apocalypse Then” — short fiction — winner

2009:
The Gentling Box — first novel — winner

Manzetti, Alessandro (12 nominations; 2 wins)
2020:
The Place of Broken Things (by Linda D. Addison & AM) — poetry collection — winner

2016:
Eden Underground — poetry collection — winner

Marano, Michael (1 nomination; 1 win)
1999:
Dawn Song — first novel — winner

Martin, George R. R. (2 nominations; 1 win)
1988:
“The Pear-Shaped Man” — novelette — winner (tie)

Mason, Rena (5 nominations; 4 wins)
2019:
“The Devil's Throat” — long fiction — winner

2015:
Silver Hammer Award — winner

2015:
“Ruminations” — short fiction — winner (tie)

2014:
The Evolutionist — first novel — winner

Massie, Elizabeth (3 nominations; 2 wins)
1993:
Sineater — first novel — winner

1991:
“Stephen” — novella/novelette — winner

Masterton, Graham (2 nominations; 1 win)
2019:
lifetime achievement — winner

Matheson, Richard (3 nominations; 2 wins)
1991:
life achievement — winner

1990:
Richard Matheson: Collected Stories — collection — winner

Mazzara, Glen (1 nomination; 1 win)
2014:
The Walking Dead: “Welcome to the Tombs” — screenplay — winner

McCammon, Robert R. (9 nominations; 6 wins)
2013:
lifetime achievement — winner

1992:
Boy's Life — novel — winner

1991:
Mine — novel — winner

1990:
“Eat Me” — short story — winner

1988:
Swan Song — novel — winner (tie)

1988:
“The Deep End” — short story — winner

McKinney, Joe (8 nominations; 2 wins)
2014:
Dog Days — young-adult novel — winner

2012:
Flesh Eaters — novel — winner

McLaughlin, Mark (6 nominations; 1 win)
2003:
The Gossamer Eye (by MM, Rain Graves & David Niall Wilson) — poetry collection — winner

Miller, Paul (1 nomination; 1 win)
2004:
Earthling Publications — specialty press award — winner

Mitchell, David Robert (1 nomination; 1 win)
2016:
It Follows — screenplay — winner

Monteleone, Elizabeth (1 nomination; 1 win)
2004:
Borderlands 5 (EM & Thomas F. Monteleone, eds.) — anthology — winner

Monteleone, Oliva F. (1 nomination; 1 win)
2017:
Borderlands 6 (OFM & Thomas F. Monteleone, eds.) — anthology — winner

Monteleone, Thomas F. (8 nominations; 6 wins)
2017:
lifetime achievement — winner

2017:
Borderlands 6 (Oliva F. Monteleone & TFM, eds.) — anthology — winner

2005:
Fearful Symmetries — fiction collection — winner

2004:
Borderlands 5 (Elizabeth Monteleone & TFM, eds.) — anthology — winner

2004:
The Mothers and Fathers Italian Association — nonfiction — winner

1993:
Blood of the Lamb — novel — winner

Moorcock, Michael (2 nominations; 1 win)
2005:
lifetime achievement — winner

Moore, Alan (5 nominations; 3 wins)
2016:
lifetime achievement — winner

2012:
Neonomicon — graphic novel — winner

2001:
The League of Extraordinary Gentlemen — illustrated narrative — winner

Morrell, David (5 nominations; 3 wins)
2006:
Creepers — novel — winner (tie)

1992:
“The Beautiful Uncut Hair of Graves” — novella/novelette — winner

1989:
“Orange Is For Anguish, Blue Is for Insanity” — novelette — winner

Morton, Lisa (11 nominations; 7 wins)
2013:
Trick or Treat: A History of Halloween — nonfiction — winner

2013:
Witch Hunts: A Graphic History of the Burning Times (by Rocky Wood & LM) — graphic novel — winner

2011:
Castle of Los Angeles — first novel — winner (tie)

2010:
The Lucid Dreaming — long fiction — winner

2009:
A Hallowe'en Anthology — nonfiction — winner

2007:
“Tested” — short fiction — winner

2006:
Richard Laymon (president's award) — winner

Murano, Doug (4 nominations; 2 wins)
2018:
Behold!: Oddities, Curiosities and Undefinable Wonders — anthology — winner

2015:
(Tom Calen, Brock Cooper & DM) — Richard Laymon (president's award) — winner

Murray, Lee (5 nominations; 2 wins)
2021:
Black Cranes: Tales of Unquiet Women (Geneve Flynn & LM, eds.) — anthology — winner

2021:
Grotesque: Monster Stories — collection — winner

Mynhardt, Joe (4 nominations; 1 win)
2019:
It's Alive: Bringing Your Nightmares to Life (by JM & Eugene Johnson) — nonfiction — winner

Navarro, Yvonne (5 nominations; 1 win)
2002:
The Willow Files 2 — work for younger readers — winner

Necessary Evil Press (1 nomination; 1 win)
2006:
specialty press award — winner

Newman, Kim (5 nominations; 2 wins)
2006:
Horror: Another 100 Best Books (by Stephen Jones & KN) — nonfiction — winner

1990:
Horror: 100 Best Books (by Stephen Jones & KN) — nonfiction book — winner (tie)

Nickle, David (1 nomination; 1 win)
1998:
“Rat Food” (by Edo van Belkom & DN) — short story — winner

Nitz, Jai (1 nomination; 1 win)
2005:
Heaven's Devils — illustrated narrative — winner

no award (3 nominations; 3 wins)
2002:
illustrated narrative — winner

1999:
other media — winner

1999:
comic book, graphic novel, or other illustrated narrative — winner

Nolan, Christopher (1 nomination; 1 win)
2002:
Memento (by CN & Jonathan Nolan) — screenplay — winner

Nolan, Jonathan (1 nomination; 1 win)
2002:
Memento (by Christopher Nolan & JN) — screenplay — winner

Nolan, William F. (2 nominations; 2 wins)
2014:
Nolan on Bradbury: Sixty Years of Writing about the Master of Science Fiction — nonfiction — winner

2010:
lifetime achievement — winner

Nzondi (1 nomination; 1 win)
2020:
Oware Mosaic — young-adult novel — winner

Oates, Joyce Carol (8 nominations; 6 wins)
2017:
“The Crawl Space” — short fiction — winner

2017:
The Doll-Master and Other Tales of Terror — collection — winner

2013:
Black Dahlia and White Rose: Stories — collection — winner (tie)

2012:
The Corn Maiden and Other Nightmares — collection — winner

1996:
Zombie — novel — winner

1994:
life achievement — winner

Ochse, Weston (5 nominations; 1 win)
2006:
Scarecrow Gods — first novel — winner

Oliveri, Michael (1 nomination; 1 win)
2002:
Deadliest of the Species — first novel — winner

O'Neill, Gene (12 nominations; 2 wins)
2013:
The Blue Heron — long fiction — winner

2010:
A Taste of Tenderloin — fiction collection — winner

Paffenroth, Kim (2 nominations; 1 win)
2007:
Gospel of the Living Dead: George Romero's Visions of Hell on Earth — nonfiction — winner (tie)

Palisano, John (5 nominations; 1 win)
2016:
“Happy Joe's Rest Stop” — short fiction — winner

Partridge, Norman (4 nominations; 3 wins)
2007:
Dark Harvest — long fiction — winner

2002:
The Man with the Barbed-Wire Fists — fiction collection — winner

1993:
Mr. Fox and Other Feral Tales — collection — winner

Passarella, J. G. (1 nomination; 1 win)
2000:
Wither — first novel — winner

Peele, Jordan (2 nominations; 2 wins)
2020:
Us — screenplay — winner

2018:
Get Out — screenplay — winner

Pegg, Simon (1 nomination; 1 win)
2005:
Shaun of the Dead (by SP & Edgar Wright) — screenplay — winner (tie)

Pelan, John (4 nominations; 1 win)
2003:
The Darker Side: Generations of Horror — anthology — winner

Piccirilli, Tom (16 nominations; 5 wins)
2015:
Forgiving Judas — poetry collection — winner

2005:
The Devil's Wine — alternative forms — winner

2003:
“The Misfit Child Grows Fat on Despair” — short fiction — winner

2003:
The Night Class — novel — winner

2001:
A Student of Hell — poetry collection — winner

Prentiss, Norman (3 nominations; 2 wins)
2011:
Invisible Fences — long fiction — winner

2010:
“In the Porches of My Ears” — short fiction — winner

Price, Vincent (1 nomination; 1 win)
1994:
special trustee award — winner

Proyas, Alex (1 nomination; 1 win)
1999:
Dark City — screenplay — winner (tie)

PS Publishing (1 nomination; 1 win)
2007:
specialty press award — winner

Ptacek, Kathryn (2 nominations; 1 win)
2015:
Mentor Award — winner

Read, Sarah (2 nominations; 1 win)
2020:
The Bone Weaver's Orchard — first novel — winner

Rice, Anne (2 nominations; 1 win)
2004:
life achievement — winner

Roden, Barbara (4 nominations; 1 win)
2000:
Ash-Tree Press (by BR & Christopher Roden) — specialty press award — winner

Roden, Christopher (3 nominations; 1 win)
2000:
Ash-Tree Press (by Barbara Roden & CR) — specialty press award — winner

Rodgers, Alan (3 nominations; 1 win)
1988:
“The Boy Who Came Back from the Dead” — novelette — winner (tie)

Rogers, Bruce Holland (2 nominations; 1 win)
1999:
“The Dead Boy at Your Window” — short fiction — winner

Rohrig, Judi (2 nominations; 1 win)
2005:
Hellnotes — nonfiction — winner

Romero, George A. (2 nominations; 1 win)
2016:
lifetime achievement — winner

Rowling, J. K. (3 nominations; 2 wins)
2004:
Harry Potter and the Order of the Phoenix — work for younger readers — winner

2000:
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban — work for younger readers — winner

Rubenstein, Norman (1 nomination; 1 win)
2014:
Silver Hammer Award — winner

Russell, Ray (1 nomination; 1 win)
1993:
life achievement — winner

Sarrantonio, Al (2 nominations; 1 win)
2000:
999: New Stories of Horror and Suspense — anthology — winner

Savory, Brett Alexander (2 nominations; 1 win)
2001:
Chiaroscuro (by Patricia Lee Macomber, Steve Eller, Sandra Kasturi & BAS) — other media — winner

Schafer, William K. (1 nomination; 1 win)
2001:
Subterranean Press — specialty press award — winner

Schwaeble, Hank (3 nominations; 2 wins)
2010:
Damnable — first novel — winner

2008:
Five Strokes to Midnight (Gary Braunbeck & HS, eds.) — anthology — winner

Sebold, Alice (2 nominations; 1 win)
2003:
The Lovely Bones — first novel — winner

Sharzer, Jessica (1 nomination; 1 win)
2012:
American Horror Story: “Afterbirth” — screenplay — winner

Shirley, John (2 nominations; 1 win)
1999:
Black Butterflies: A Flock on the Dark Side — collection — winner

Shyamalan, M. Night (4 nominations; 1 win)
2000:
The Sixth Sense — screenplay — winner

Silva, David B. (7 nominations; 1 win)
1991:
“The Calling” — short story — winner

Simak, Clifford D. (1 nomination; 1 win)
1988:
life achievement — winner

Simmons, Dan (11 nominations; 4 wins)
1994:
“Death in Bangkok” — novelette — winner

1993:
“This Year's Class Picture” — short story — winner

1992:
Prayers to Broken Stones — collection — winner

1990:
Carrion Comfort — novel — winner

Simon, Marge (15 nominations; 4 wins)
2021:
lifetime achievement — winner

2014:
Four Elements (by MS, Rain Graves, Charlee Jacob & Linda Addison) — poetry collection — winner

2013:
Vampires, Zombies & Wanton Souls — poetry collection — winner

2008:
Vectors: A Week in the Death of a Planet (by Charlee Jacob & MS) — poetry — winner (tie)

Skipp, John (2 nominations; 2 wins)
2012:
Demons: Encounters with the Devil and His Minions, Fallen Angels, and the Possessed — anthology — winner

2007:
Mondo Zombie — anthology — winner (tie)

Smith, Dietrich (1 nomination; 1 win)
2019:
Victor LaValle's Destroyer (by Victor LaValle, DS & Joana Lafuente) — graphic novel — winner

Sng, Christina (3 nominations; 2 wins)
2021:
A Collection of Dreamscapes — Poetry Collection — winner

2018:
A Collection of Nightmares — poetry collection — winner

Snyder, Lucy A. (7 nominations; 5 wins)
2016:
While the Black Stars Burn — collection — winner

2015:
Shooting Yourself in the Head for Fun and Profit: A Writer's Survival Guide — nonfiction — winner

2015:
Soft Apocalypses — collection — winner

2013:
“Magdala Amygdala” — short fiction — winner

2010:
Chimeric Machines — poetry — winner

Soares, L. L. (2 nominations; 1 win)
2013:
Life Rage — first novel — winner

Spark, Muriel (1 nomination; 1 win)
1988:
Mary Shelley — nonfiction book — winner

Staley, Shane Ryan (1 nomination; 1 win)
2005:
Delirium Books — specialty press award — winner

Stine, R. L. (1 nomination; 1 win)
2014:
lifetime achievement — winner

Straub, Peter (14 nominations; 10 wins)
2012:
“The Ballad of Ballard and Sandrine” — long fiction — winner

2011:
A Dark Matter — novel — winner

2008:
5 Stories — collection — winner (tie)

2006:
lifetime achievement — winner

2005:
In the Night Room — novel — winner

2004:
lost boy lost girl — novel — winner

2001:
Magic Terror: Seven Tales — fiction collection — winner

2000:
Mr. X — novel — winner

1999:
“Mr. Clubb and Mr. Cuff” — long fiction — winner

1994:
The Throat — novel — winner

Tantlinger, Sara (4 nominations; 1 win)
2019:
The Devil's Dreamland — poetry collection — winner

Taylor, Lucy (6 nominations; 1 win)
1996:
The Safety of Unknown Cities — first novel — winner

Tem, Melanie (3 nominations; 3 wins)
2003:
“Imagination Box” (by Steve Rasnic Tem & MT) — alternative forms — winner

2001:
The Man on the Ceiling (by Steve Rasnic Tem & MT) — long fiction — winner

1992:
Prodigal — first novel — winner (tie)

Tem, Steve Rasnic (11 nominations; 4 wins)
2015:
Blood Kin — novel — winner

2003:
“Imagination Box” (by SRT & Melanie Tem) — alternative forms — winner

2002:
In These Final Days of Sales — long fiction — winner

2001:
The Man on the Ceiling (by SRT & Melanie Tem) — long fiction — winner

Thomas, Lee (6 nominations; 2 wins)
2005:
Stained — first novel — winner (tie)

2004:
president's award — winner

Tremblay, Paul G. (7 nominations; 3 wins)
2020:
Growing Things and Other Stories — collection — winner

2019:
The Cabin at the End of the World — novel — winner

2016:
A Head Full of Ghosts — novel — winner

van Belkom, Edo (5 nominations; 1 win)
1998:
“Rat Food” (by EvB & David Nickle) — short story — winner

Waggoner, Tim (7 nominations; 4 wins)
2021:
“Speaking of Horror” — short nonfiction — winner

2021:
Writing in the Dark — nonfiction — winner

2017:
The Winter Box — long fiction — winner

2016:
Mentor Award — winner

Wagner, Karl Edward (6 nominations; 1 win)
1998:
Exorcisms and Ecstasies — collection — winner

Walters, Jerad (1 nomination; 1 win)
2013:
Jerad Walters, for Centipede Press — specialty press award — winner

Weinberg, Robert (7 nominations; 4 wins)
2008:
lifetime achievement — winner

2004:
trustee award — winner

2003:
Nightside Issues 1-4 — illustrated narrative — winner

1999:
Horrors! 365 Scary Stories (Stefan R. Dziemianowicz, RW & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — winner

Weller, Sam (4 nominations; 2 wins)
2016:
Shadow Show: Stories in Celebration of Ray Bradbury (SW & Mort Castle, eds.) — graphic novel — winner

2013:
Shadow Show (Mort Castle & SW, eds.) — anthology — winner

Whannell, Leigh (1 nomination; 1 win)
2021:
The Invisible Man — screenplay — winner

Whedon, Joss (2 nominations; 1 win)
2013:
The Cabin in the Woods (by JW & Drew Goddard) — screenplay — winner

White, Kiersten (1 nomination; 1 win)
2019:
The Dark Descent of Elizabeth Frankenstein — young-adult novel — winner

Wiater, Stanley (4 nominations; 3 wins)
2002:
Dark Dreamers: Facing the Masters of Fear (by Beth Gwinn & SW) — alternative forms — winner

1998:
Dark Thoughts: On Writing — nonfiction — winner

1991:
Dark Dreamers: Conversations with the Masters of Horror — nonfiction book — winner

Wilde, Kelley (1 nomination; 1 win)
1989:
The Suiting — first novel — winner

Williams, Jason (1 nomination; 1 win)
2003:
Night Shade Books (by JW & Jeremy Lassen) — specialty press award — winner

Williamson, J. N. (2 nominations; 1 win)
2003:
life achievement — winner

Williamson, Jack (1 nomination; 1 win)
1998:
life achievement — winner

Wilson, David Niall (5 nominations; 2 wins)
2008:
“The Gentle Brush of Wings” — short fiction — winner

2003:
The Gossamer Eye (by Mark McLaughlin, Rain Graves & DNW) — poetry collection — winner

Wilson, F. Paul (9 nominations; 2 wins)
2009:
lifetime achievement — winner

2000:
“Aftershock” — short fiction — winner

Wilson, Gahan (3 nominations; 1 win)
1992:
life achievement — winner

Windling, Terri (6 nominations; 1 win)
2001:
The Year's Best Fantasy and Horror: Thirteenth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — winner

Wolter, Andrew (1 nomination; 1 win)
2016:
(Patrick Freivald & AW) — Richard Laymon (president's award) — winner

Woo, Amelia (1 nomination; 1 win)
2021:
Mary Shelley Presents (by Nancy Holder, Chiara Di Francia & AW) — graphic novel — winner

Wood, Rocky (4 nominations; 2 wins)
2013:
Witch Hunts: A Graphic History of the Burning Times (by RW & Lisa Morton) — graphic novel — winner

2012:
Stephen King: A Literary Companion — nonfiction — winner

Wright, Edgar (1 nomination; 1 win)
2005:
Shaun of the Dead (by Simon Pegg & EW) — screenplay — winner (tie)

Wytovich, Stephanie M. (7 nominations; 1 win)
2017:
Brothel — poetry collection — winner

Yarbro, Chelsea Quinn (2 nominations; 1 win)
2009:
lifetime achievement — winner

Yardley, Mercedes M. (3 nominations; 1 win)
2016:
“Little Dead Red” — long fiction — winner



Copyright 2012 - 2021 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Monday 28 Jun 2021 at 15:32 PT