Theodore Sturgeon Memorial Award Winners By Name


science fiction awards database








Stoker <— Overview thread —> Tiptree

  Theodore Sturgeon Memorial Award  
2030 2029 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991
1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981
Anders, Charlie Jane (3 nominations; 1 win)
2018:
“Don't Press Charges and I Won't Sue” — winner

Bacigalupi, Paolo (4 nominations; 1 win)
2006:
“The Calorie Man” — winner

Baker, Kage (1 nomination; 1 win)
2004:
“The Empress of Mars” — winner

Bear, Elizabeth (1 nomination; 1 win)
2008:
“Tideline” — winner (tie)

Bisson, Terry (3 nominations; 1 win)
1991:
“Bears Discover Fire” — winner

Chiang, Ted (6 nominations; 1 win)
1999:
“Story of Your Life” — winner

Denton, Bradley (1 nomination; 1 win)
2005:
“Sergeant Chip” — winner

Doctorow, Cory (3 nominations; 1 win)
2015:
“The Man Who Sold the Moon” — winner

Duncan, Andy (1 nomination; 1 win)
2002:
“The Chief Designer” — winner

Effinger, George Alec (1 nomination; 1 win)
1989:
“Schrödinger's Kitten” — winner

Flynn, Michael F. (3 nominations; 1 win)
1998:
“House of Dreams” — winner

Gardner, James Alan (1 nomination; 1 win)
2009:
“The Ray-Gun: A Love Story” — winner

Gloss, Molly (1 nomination; 1 win)
2013:
“The Grinnell Method” — winner

Johnson, Kij (4 nominations; 1 win)
1994:
“Fox Magic” — winner

Kessel, John (7 nominations; 1 win)
1992:
“Buffalo” — winner

Kress, Nancy (6 nominations; 1 win)
1997:
“The Flowers of Aulit Prison” — winner

Landis, Geoffrey A. (2 nominations; 1 win)
2011:
“The Sultan of the Clouds” — winner

Le Guin, Ursula K. (6 nominations; 1 win)
1995:
“Forgiveness Day” — winner

Link, Kelly (3 nominations; 1 win)
2016:
“The Game of Smash and Recovery” — winner

Marusek, David (2 nominations; 1 win)
2000:
“The Wedding Album” — winner

McAuley, Paul J. (2 nominations; 1 win)
2012:
“The Choice” — winner

McDaid, John G. (2 nominations; 1 win)
1996:
“Jigoku no Mokushiroku (The Symbolic Revelation of the Apocalypse)” — winner

McDonald, Ian (6 nominations; 1 win)
2001:
Tendeléo's Storywinner

Moffett, Judith (1 nomination; 1 win)
1987:
“Surviving” — winner

Moles, David (1 nomination; 1 win)
2008:
“Finisterra” — winner (tie)

Morrow, James (2 nominations; 1 win)
2010:
Shambling Towards Hiroshimawinner

Murphy, Pat (1 nomination; 1 win)
1988:
“Rachel in Love” — winner

Newitz, Annalee (1 nomination; 1 win)
2019:
“When Robot and Crow Saved East St. Louis” — winner

Palmer, Suzanne (4 nominations; 1 win)
2020:
“Waterlines” — winner

Pinsker, Sarah (3 nominations; 1 win)
2014:
“In Joy, Knowing the Abyss Behind” — winner

Pohl, Frederik (1 nomination; 1 win)
2013:
distinguished service — winner

Shepard, Lucius (4 nominations; 1 win)
2003:
“Over Yonder” — winner

Simmons, Dan (1 nomination; 1 win)
1993:
“This Year's Class Picture” — winner

Swanwick, Michael (7 nominations; 1 win)
1990:
“The Edge of the World” — winner

Valente, Catherynne M. (2 nominations; 1 win)
2017:
“The Future is Blue” — winner

Wilson, Robert Charles (2 nominations; 1 win)
2007:
“The Cartesian Theater” — winner


































































































































































Copyright 2012 - 2021 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Wednesday 7 Jul 2021 at 14:36 PT