Sir Julius Vogel Awards Winners By Name


science fiction awards database




Sidewise <— Overview thread —> Skylark

  Sir Julius Vogel Awards  
2030 2029 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
2008:
services to science fiction — winner

Bailey, Casey (1 nomination; 1 win)
2016:
Shortcuts -- Track 1 — artwork — winner

Ballantine, Philippa (5 nominations; 1 win)
2009:
Chasing the Bard - Podcast — fan production — winner

Baster, John (1 nomination; 1 win)
2003:
John Baster & Mary Maclachlan, for model making on “The Lord of the Rings” motion pictures — art work — winner

Beszant, Andrew (1 nomination; 1 win)
2017:
This Giant Paper Mache Boulder is Actually Really Heavy (by AB & Christian Nicholson) — dramatic presentation — winner

Black Sheep (1 nomination; 1 win)
2008:
dramatic presentation, long form — winner

Boyens, Philippa (2 nominations; 2 wins)
2002:
Peter Jackson, Fran Walsh & Philippa Boyens, for their masterpiece work of “The Lord of the Rings : Fellowship of the Ring" — services to sf and f — winner

2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by Peter Jackson, Fran Walsh & PB) — dramatic presentation, long form — winner

Bridges, Grace (2 nominations; 2 wins)
2019:
Te Korero Ahi Ka (GB, Lee Murray & Aaron Compton, eds.) — collected work — winner

2018:
Mariah's Prologues — collected work — winner

Brounéus, Frederik (1 nomination; 1 win)
2013:
The Prince of Soul and the Lighthouse — youth novel — winner

Buchanan, A. C. (1 nomination; 1 win)
2019:
“Girls Who do not Drown” — short story — winner

Buchanan, Andi C. (2 nominations; 2 wins)
2021:
“Alone Together at the Edge of the World” — fan writing — winner

2020:
From a Shadow Grave — novella/novelette — winner

Buchanan, Juliet (1 nomination; 1 win)
2011:
A Foreign Country - New Zealand Speculative Fiction (Anna Caro & JB, eds.) — collected work — winner

Burgess, Clare (1 nomination; 1 win)
2015:
Weta Digital: 20 Years of Imagination on Screen (by CB, with Brian Sibley) — production/publication — winner

Butterworth, Jan (1 nomination; 1 win)
2018:
services to fandom — winner

Buy Kiwi Made (1 nomination; 1 win)
2008:
dramatic presentation, short form — winner

Cade, Octavia (4 nominations; 4 wins)
2021:
The Stone Weta — novel — winner

2017:
“Food and Horror” (column) — fan writing — winner

2017:
The Convergence of Fairy Tales — novella/novelette — winner

2016:
“The Ghost of Matter” — novella/novelette — winner

Caro, Anna (2 nominations; 2 wins)
2012:
Tales for Canterbury (Cassie Hart & AC, eds.) — collected work — winner

2011:
A Foreign Country - New Zealand Speculative Fiction (AC & Juliet Buchanan, eds.) — collected work — winner

Carpenter, Kura (1 nomination; 1 win)
2019:
new talent — winner

Cates, Norman (2 nominations; 2 wins)
2006:
Norman Cates, for promoting NZ SF and fandom both at home and abroad — services to fandom — winner

2002:
Norman Cates, and the SFFANZ discussion group, for their work in setting up SFFANZ and the Sir Julius Vogel Awards — services to fandom — winner

Catran, Ken (3 nominations; 1 win)
2005:
Ken Catran, for YA fiction titles — services to sf and f — winner

The Changeover (1 nomination; 1 win)
2018:
dramatic presentation — winner

Compton, Aaron (1 nomination; 1 win)
2019:
Te Korero Ahi Ka (Grace Bridges, Lee Murray & AC, eds.) — collected work — winner

Cowens, Matt & Debbie (1 nomination; 1 win)
2013:
Mansfield with Monsters — collected work — winner

Dick, Chad (1 nomination; 1 win)
2016:
Write Off Line 2015: The Earth We Knew (Jean Gilbert & CD, eds.) — collected work — winner

Doctor Who: The Elysian Blade (1 nomination; 1 win)
2020:
dramatic presentation — winner

Dresden, William (1 nomination; 1 win)
2017:
Light in My Dark (by Jean Gilbert & WD) — youth novel — winner

Elvy, Dale (4 nominations; 3 wins)
2004:
Dark Shinto — novel — winner

2002:
new talent — winner

2002:
First Hunter — novel — winner

Falconer, Daniel (1 nomination; 1 win)
2013:
The Hobbit: An Unexpected Journey: Chronicles -- Art and Design — production/publication — winner

Falkner, Brian (1 nomination; 1 win)
2010:
Brainjack — young adult novel — winner

Fitzwater, A. J. (3 nominations; 3 wins)
2021:
No Man's Land — novella/novelette — winner

2021:
The Voyages of Cinrak the Dapper — collected work — winner

2017:
“Splintr” — short story — winner

Fleming, Laurie (4 nominations; 4 wins)
2004:
Laurie Fleming, for producing more than 100 issues of Phoenixine — services to fandom — winner

2004:
Phoenixine — fanzine — winner

2003:
Phoenixine — fanzine — winner

2002:
Phoenixine — fanzine — winner

Friend, Peter (7 nominations; 5 wins)
2007:
“Western Front, 1914” — short story — winner

2006:
King (short film) — fan production — winner

2006:
“The Real Deal” — short story — winner

2004:
“The Alchemist” — short story — winner (tie)

2002:
“The Good Earth” — short story — winner

Geradts, William & Adele (1 nomination; 1 win)
2003:
William & Adele Geradts, for the many Armageddons of the past years — services to fandom — winner

Gilbert, Jean (3 nominations; 3 wins)
2017:
Light in My Dark (by JG & William Dresden) — youth novel — winner

2016:
Ardus — novel — winner

2016:
Write Off Line 2015: The Earth We Knew (JG & Chad Dick, eds.) — collected work — winner

Gong, Chloe (1 nomination; 1 win)
2021:
These Violent Delights — youth novel — winner

Haines, Paul (9 nominations; 4 wins)
2011:
“A Tale of the Interferers - Hunter for Forbidden Flesh” — novella/novelette — winner

2011:
“High Tide at Hot Water Beach” — short story — winner

2010:
“Wives” — novella/novelette — winner

2008:
Doorways for the Dispossessed — anthology — winner

Harrison, Yvonne (3 nominations; 1 win)
2010:
Coals to Newcastle — fan production — winner

Hart, Cassie (2 nominations; 2 wins)
2021:
FIYAHCON Guest of Honour Speech — fan production/publication — winner

2012:
Tales for Canterbury (CH & Anna Caro, eds.) — collected work — winner

Hodgkinson, Marie (3 nominations; 2 wins)
2020:
Year’s Best Aotearoa New Zealand Science Fiction & Fantasy: Volume 1 — collected work — winner

2010:
Semaphore Magazine — production/publication — winner

Horrocks, Dylan (1 nomination; 1 win)
2012:
“Steam Girl” — novella/novelette — winner

Horwood, Sharman (1 nomination; 1 win)
2013:
Queen of Iron Years (by Lyn McConchie & SH) — novel — winner

Howell, John (1 nomination; 1 win)
2010:
Phoenixine (by JH & Lynelle Howell) — fan publication — winner (tie)

Howell, John and Lynelle (3 nominations; 2 wins)
2008:
Phoenixine — fanzine — winner

2007:
services to fandom — winner

Howell, Lynelle (2 nominations; 2 wins)
2017:
services to fandom — winner

2010:
Phoenixine (by John Howell & LH) — fan publication — winner (tie)

Jackson, Peter (3 nominations; 3 wins)
2004:
Peter Jackson, et al, for the amazing achievement of the Lord of the Rings trilogy — special award — winner

2002:
Peter Jackson, Fran Walsh & Philippa Boyens, for their masterpiece work of “The Lord of the Rings : Fellowship of the Ring" — services to sf and f — winner

2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by PJ, Fran Walsh & Philippa Boyens) — dramatic presentation, long form — winner

Jones, Tim (5 nominations; 1 win)
2010:
Voyagers: Science Fiction Poetry From New Zealand (by Mark Pirie & TJ) — collected work — winner

Kealey, Martin (3 nominations; 1 win)
2005:
Martin Kealey, for the many years he has contributed web server space for fan organisations free of charge — services to fandom — winner

Kearns, Serena (1 nomination; 1 win)
2010:
“The Test” — artwork — winner

Kim, Nick (1 nomination; 1 win)
2002:
fan art — winner

Kirkpatrick, Russell (4 nominations; 3 wins)
2010:
Beyond the Wall of Time — novel — winner

2009:
Dark Heart — novel — winner

2008:
Path of Revenge — novel — winner

Knox, Elizabeth (1 nomination; 1 win)
2009:
The Invisible Road — collected work — winner

Kora (1 nomination; 1 win)
2009:
Skankenstein (by K & Krafthaus) — dramatic presentation, short form — winner

Krafthaus (1 nomination; 1 win)
2009:
Skankenstein (by Kora & K) — dramatic presentation, short form — winner

Lancaster, A. J. (1 nomination; 1 win)
2021:
new talent — winner

Lee-Smith, David (1 nomination; 1 win)
2010:
services to fandom — winner

LexiCon convention booklet (1 nomination; 1 win)
2018:
fan production/publication — winner

Lindsay, Alex (2 nominations; 2 wins)
2020:
SITREP — fan writing — winner

2009:
fan writing — winner

Liochon, Joel (1 nomination; 1 win)
2009:
Deputy Dan and The Mysterious Midnight Marauder (by by Sally MacLennan, artwork by JL) — professional publication — winner

Litten, Simon (3 nominations; 2 wins)
2010:
fan writing — winner

2008:
services to fandom — winner

Lost in the Museum (1 nomination; 1 win)
2015:
collected work — winner

Lowe, Helen (3 nominations; 3 wins)
2011:
The Heir of Night — novel — winner (tie)

2009:
new talent — winner

2009:
Thornspell — young adult novel — winner

Lucas, Casey (3 nominations; 3 wins)
2021:
“For Want of Human Parts” — short story — winner

2021:
“How NZ's Best Fantasy and Science Fiction Authors Got Shafted on a Global Stage” — professional production/publication — winner

2020:
“A Shriek Across the Sky” — short story — winner

Mackenzie, Anna (1 nomination; 1 win)
2008:
The Sea-wreck Stranger — young adult novel — winner (tie)

Maclachlan, Mary (1 nomination; 1 win)
2003:
John Baster & Mary Maclachlan, for model making on “The Lord of the Rings” motion pictures — art work — winner

MacLean, Glynne (4 nominations; 1 win)
2004:
Glynne MacLean, for Roivan - Book One of the A'nzarian Chronicle — new talent — winner

Maclean, Kevin G. (4 nominations; 3 wins)
2008:
“Fendraaken” — short story — winner (tie)

2005:
“When Dragons Dream” — short story — winner

2004:
“A Plea for Help” — short story — winner (tie)

MacLennan, Sally (1 nomination; 1 win)
2009:
Deputy Dan and The Mysterious Midnight Marauder (by by SM, artwork by Joel Liochon) — professional publication — winner

Maddigan's Quest (1 nomination; 1 win)
2007:
dramatic presentation — winner

Mahy, Margaret (3 nominations; 1 win)
2006:
Margaret Mahy, for a huge body of work and has written SF for all ages — services to sf and f — winner

Mann, Phillip (2 nominations; 1 win)
2010:
services to science fiction, fantasy and horror — winner

Mannering, Paul (1 nomination; 1 win)
2015:
Engines of Empathy — novel — winner

Marillier, Juliet (6 nominations; 4 wins)
2015:
The Caller: Shadowfell — youth novel — winner

2014:
“By Bone-Light” — short story — winner

2014:
Raven Flight — youth novel — winner

2008:
Cybele's Secret — young adult novel — winner (tie)

McBride, Tracie (2 nominations; 1 win)
2008:
new talent — winner

McConchie, Lyn (8 nominations; 6 wins)
2013:
Queen of Iron Years (by LM & Sharman Horwood) — novel — winner

2011:
Summer of Dreaming — young adult novel — winner

2011:
The Questing Road — novel — winner (tie)

2006:
The Duke's Ballad (by Andre Norton & LM) — novel — winner

2005:
Beastmaster's Circus (by Andre Norton & LM) — novel — winner

2003:
Beast Master's Ark (by Andre Norton & LM) — novel — winner

McGechan, Adam (2 nominations; 1 win)
2010:
Time Space Visualiser — fan publication — winner (tie)

Monaghan, Sean (1 nomination; 1 win)
2018:
“Crimson Birds of Small Miracles” — short story — winner

Mueller, Eileen (2 nominations; 2 wins)
2017:
new talent — winner

2016:
Dragons Realm (You Say Which Way) — youth novel — winner

Murray, Celine (1 nomination; 1 win)
2015:
“Peach and Araxi” — novella — winner

Murray, Lee (12 nominations; 12 wins)
2019:
Into the Sounds — novel — winner

2019:
Te Korero Ahi Ka (Grace Bridges, LM & Aaron Compton, eds.) — collected work — winner

2018:
Hounds of the Underworld (by Dan Rabarts & LM) — novel — winner

2017:
services to science fiction, fantasy, and horror — winner

2017:
At the Edge (Dan Rabarts & LM, eds.) — collected work — winner

2017:
Into the Mist — novel — winner

2016:
“The Thief's Tale” — short story — winner

2015:
“Inside Ferndale” — short story — winner

2014:
Baby Teeth (Dan Rabarts & LM, eds.) — collected work — winner

2014:
“Cave Fever” — novella — winner

2013:
“Hope is the thing with feathers” — short story — winner

2012:
Battle of the Birds — youth novel — winner

Nicholson, Christian (1 nomination; 1 win)
2017:
This Giant Paper Mache Boulder is Actually Really Heavy (by Andrew Beszant & CN) — dramatic presentation — winner

Norcliffe, James (2 nominations; 1 win)
2007:
The Assassin of Gleam — novel — winner

Norton, Andre (3 nominations; 3 wins)
2006:
The Duke's Ballad (by AN & Lyn McConchie) — novel — winner

2005:
Beastmaster's Circus (by AN & Lyn McConchie) — novel — winner

2003:
Beast Master's Ark (by AN & Lyn McConchie) — novel — winner

Patton, Ripley (2 nominations; 1 win)
2010:
“Corrigan's Exchange” — short story — winner (tie)

Pavletich, Maree (1 nomination; 1 win)
2009:
services to fandom — winner

Pegg, Catherine and Stephanie (1 nomination; 1 win)
2009:
The Girl Who Asked for Wisdom and Other Stories — fan publication — winner

Petersen, Les (1 nomination; 1 win)
2013:
Light Touch Paper, Stand Clear by Edwina Harvey & Simon Petrie, eds. (Peggy Bright Books) — artwork — winner

Petrie, Simon (7 nominations; 3 wins)
2018:
Matters Arising from the Identification of the Body — novella/novelette — winner

2013:
“Flight 404” — novella/novelette — winner

2010:
new talent — winner

Pirie, Mark (1 nomination; 1 win)
2010:
Voyagers: Science Fiction Poetry From New Zealand (by MP & Tim Jones) — collected work — winner

Pittar, Deryn (1 nomination; 1 win)
2019:
Lutapolii: White Dragon of the South — youth novel — winner

Plant Life (1 nomination; 1 win)
2020:
fan production/publication — winner

Ponder, Alicia (1 nomination; 1 win)
2012:
“Frankie and the Netball Clone” — short story — winner

Popham, Geoff (1 nomination; 1 win)
2015:
Lost in the Museum — artwork — winner

Preston, Grant (1 nomination; 1 win)
2003:
fan art — winner

Rabarts, Dan (4 nominations; 3 wins)
2018:
Hounds of the Underworld (by DR & Lee Murray) — novel — winner

2017:
At the Edge (DR & Lee Murray, eds.) — collected work — winner

2014:
Baby Teeth (DR & Lee Murray, eds.) — collected work — winner

Renaldo, First Sheep on the Moon? (1 nomination; 1 win)
2008:
fan production — winner

Robertson, Freya (1 nomination; 1 win)
2014:
Heartwood — novel — winner

Robson, Alan (8 nominations; 5 wins)
2007:
fan writing — winner

2006:
fan writing — winner

2005:
fan writing — winner

2003:
fan writing — winner

2002:
fan writing — winner

Rose, Laya (6 nominations; 6 wins)
2021:
Blue and Red — fan artwork — winner

2021:
No Man's Land — professional artwork — winner

2020:
“Deet” — fan artwork — winner

2019:
The Baker Thief (The Kraken Collective) — professional artwork — winner

2019:
“The Thirteenth Doctor” — fan artwork — winner

2018:
Mistlands — professional production/publication — winner

Scheib, Richard (4 nominations; 2 wins)
2006:
Phoenixine — fanzine — winner

2005:
Phoenixine — fanzine — winner (tie)

Scoones, Paul (4 nominations; 1 win)
2005:
Time Space Visualiser — fanzine — winner (tie)

Sibley, Brian (1 nomination; 1 win)
2015:
Weta Digital: 20 Years of Imagination on Screen (by Clare Burgess, with BS) — production/publication — winner

Singh, Nalini (9 nominations; 2 wins)
2009:
“Stroke of Enticement” — novella/novelette — winner

2008:
Beat of Temptation — novella/novelette — winner

Smith, Darian (2 nominations; 1 win)
2018:
services to science fiction, fantasy, and horror — winner

Smith, Keith (1 nomination; 1 win)
2017:
fan artist — winner

Star Trek in the Park: The Trouble with Tribbles (1 nomination; 1 win)
2019:
fan production/publication — winner

Stone, Grant (3 nominations; 2 wins)
2010:
“The Living Dead Boy” — short story — winner (tie)

2009:
“Under Waves and Over” — short story — winner

Strawbridge, Kate (1 nomination; 1 win)
2018:
Teleport — professional artwork — winner

Stronach, Sascha (2 nominations; 2 wins)
2020:
new talent — winner

2020:
The Dawnhounds — novel — winner

Summer Star Trek: Mirror, Mirror (1 nomination; 1 win)
2017:
fan production/publication — winner

Sussex, Lucy (2 nominations; 1 win)
2008:
“Mist and Murder” — short story — winner (tie)

Temple, Ross (3 nominations; 1 win)
2008:
fan writing — winner

To, Vivienne (1 nomination; 1 win)
2020:
Dragon Pearl — professional artwork — winner

Tobin, Paul (2 nominations; 2 wins)
2016:
White Cloud Worlds Anthology 3 — production/publication — winner

2011:
White Cloud Worlds Anthology — production/publication — winner

Toon, Jo (1 nomination; 1 win)
2018:
“Pass the Rules” — fan writing — winner

Toon, John (2 nominations; 2 wins)
2019:
Black Archive #15 — professional production/publication — winner

2018:
John Toon, for contributions to Phoenixine and LexiCon convention booklet — fan artwork — winner

Under the Mountain (1 nomination; 1 win)
2010:
dramatic presentation, long form — winner

Van Belle, Douglas A. (5 nominations; 1 win)
2007:
new talent — winner

Victoria, Frank (2 nominations; 2 wins)
2012:
Oracle's Fire by Mary Victoria (HarperCollins Voyager) — artwork — winner

2011:
Tymon's Flight — artwork — winner

Victoria, Mary (1 nomination; 1 win)
2012:
Samiha's Song — novel — winner

Walsh, Fran (2 nominations; 2 wins)
2002:
Peter Jackson, Fran Walsh & Philippa Boyens, for their masterpiece work of “The Lord of the Rings : Fellowship of the Ring" — services to sf and f — winner

2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by Peter Jackson, FW & Philippa Boyens) — dramatic presentation, long form — winner

Ward, Gareth (3 nominations; 3 wins)
2020:
The Clockhill and the Thief — youth novel — winner

2018:
new talent — winner

2018:
The Traitor and the Thief — youth novel — winner

Weakley, Emma (4 nominations; 4 wins)
2017:
At the Edge by Dan Rabarts & Lee Murray, eds. (Paper Road) — professional artwork — winner

2017:
That Kind of Planet — professional production/publication — winner

2014:
Regeneration: New Zealand Speculative Fiction 2 (Random Static) — artwork — winner

2009:
Newton's Sleep — professional artwork — winner

WearableArt (1 nomination; 1 win)
2014:
production/publication — winner

Wehm, M. Darusha (1 nomination; 1 win)
2019:
The Martian Job — novella/novelette — winner

Wellington Paranormal (1 nomination; 1 win)
2019:
dramatic presentation — winner

Weta Digital (1 nomination; 1 win)
2003:
Weta Workshop & Weta Digital, for being the premiere special effects and visual effects facilities in New Zealand — services to sf and f — winner

Weta Workshop (1 nomination; 1 win)
2003:
Weta Workshop & Weta Digital, for being the premiere special effects and visual effects facilities in New Zealand — services to sf and f — winner

Willis, Matthew (1 nomination; 1 win)
2020:
Swords: The Webcomic — professional production/publication — winner



Copyright 2012 - 2021 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Tuesday 21 Sep 2021 at 09:31 PT