Sir Julius Vogel Awards All Nominees


science fiction awards database








Sidewise <— Overview thread —> Skylark

  Sir Julius Vogel Awards  
2030 2029 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
Adamson, Peter (1 nomination)
2002:
fan art — nomination

2008:
services to science fiction — winner

Bailey, Casey (1 nomination; 1 win)
2016:
Shortcuts -- Track 1 — artwork — winner

Baker, L-J (1 nomination)
2007:
Broken Wings — novel — nomination

Ballantine, Philippa (5 nominations; 1 win)
2010:
Weather Child — fan production — nomination

2009:
Chasing the Bard - Podcast — fan production — winner

2009:
Digital Magic — novel — nomination

2008:
fan writing — nomination

2006:
Chasing the Bard — novel — nomination

Baster, John (1 nomination; 1 win)
2003:
for model making on “The Lord of the Rings” motion pictures — art work — winner

Beale, Fleur (1 nomination)
2009:
Juno of Taris — young adult novel — nomination

Beszant, Andrew (1 nomination; 1 win)
2017:
This Giant Paper Mache Boulder is Actually Really Heavy (by AB & Christian Nicholson) — dramatic presentation — winner

Black Sheep (1 nomination; 1 win)
2008:
dramatic presentation, long form — winner

Boyens, Philippa (2 nominations; 2 wins)
2002:
for their masterpiece work of “The Lord of the Rings : Fellowship of the Ring" — services to sf and f — winner

2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by Peter Jackson, Fran Walsh & PB) — dramatic presentation, long form — winner

Boyle, Katie (2 nominations)
2010:
fan writing — nomination

2009:
fan writing — nomination

Bridges, Grace (2 nominations; 2 wins)
2019:
Te Korero Ahi Ka (GB, Lee Murray & Aaron Compton, eds.) — collected work — winner

2018:
Mariah's Prologues — collected work — winner

Brounéus, Frederik (1 nomination; 1 win)
2013:
The Prince of Soul and the Lighthouse — youth novel — winner

Buchanan, A. C. (1 nomination; 1 win)
2019:
“Girls Who do not Drown” — short story — winner

Buchanan, Andi C. (2 nominations; 2 wins)
2021:
“Alone Together at the Edge of the World” — fan writing — winner

2020:
From a Shadow Grave — novella/novelette — winner

Buchanan, Juliet (1 nomination; 1 win)
2011:
A Foreign Country - New Zealand Speculative Fiction (Anna Caro & JB, eds.) — collected work — winner

Burgess, Clare (1 nomination; 1 win)
2015:
Weta Digital: 20 Years of Imagination on Screen (by CB, with Brian Sibley) — production/publication — winner

Butterworth, Jan (1 nomination; 1 win)
2018:
services to fandom — winner

Buy Kiwi Made (1 nomination; 1 win)
2008:
dramatic presentation, short form — winner

Cade, Octavia (4 nominations; 4 wins)
2021:
The Stone Weta — novel — winner

2017:
“Food and Horror” (column) — fan writing — winner

2017:
The Convergence of Fairy Tales — novella/novelette — winner

2016:
“The Ghost of Matter” — novella/novelette — winner

Caro, Anna (2 nominations; 2 wins)
2012:
Tales for Canterbury (Cassie Hart & AC, eds.) — collected work — winner

2011:
A Foreign Country - New Zealand Speculative Fiction (AC & Juliet Buchanan, eds.) — collected work — winner

Carpenter, Kura (1 nomination; 1 win)
2019:
new talent — winner

Cates, Norman (2 nominations; 2 wins)
2006:
for promoting NZ SF and fandom both at home and abroad — services to fandom — winner

2002:
for their work in setting up SFFANZ and the Sir Julius Vogel Awards — services to fandom — winner

Catran, Ken (3 nominations; 1 win)
2006:
Something Wicked This Way Comes — novel — nomination

2005:
for YA fiction titles — services to sf and f — winner

2005:
Protus Rising — novel — nomination

The Changeover (1 nomination; 1 win)
2018:
dramatic presentation — winner

Charlton, Sam J. (1 nomination)
2008:
The Children of Isador — young adult novel — nomination

Chrustowski, Nicholas (2 nominations)
2010:
new talent — nomination

2010:
Dreams and Nightmare Volume 1 — collected work — nomination

Compton, Aaron (1 nomination; 1 win)
2019:
Te Korero Ahi Ka (Grace Bridges, Lee Murray & AC, eds.) — collected work — winner

Cook, Hugh (1 nomination)
2010:
services to science fiction, fantasy and horror — nomination

Cowens, Debbie (1 nomination)
2010:
The Event (by DC, Matt Cowens, Stephanie Pegg, Jenni Dowsett & Chris Gilman) — fan publication — nomination

Cowens, Matt (1 nomination)
2010:
The Event (by Debbie Cowens, MC, Stephanie Pegg, Jenni Dowsett & Chris Gilman) — fan publication — nomination

Cowens, Matt & Debbie (1 nomination; 1 win)
2013:
Mansfield with Monsters — collected work — winner

Dean Spanley (1 nomination)
2010:
dramatic presentation, long form — nomination

Destination: Earth (1 nomination)
2008:
fan production — nomination

Dick, Chad (1 nomination; 1 win)
2016:
Write Off Line 2015: The Earth We Knew (Jean Gilbert & CD, eds.) — collected work — winner

Doctor Who: The Elysian Blade (1 nomination; 1 win)
2020:
dramatic presentation — winner

Dowsett, Jenni (1 nomination)
2010:
The Event (by Debbie Cowens, Matt Cowens, Stephanie Pegg, JD & Chris Gilman) — fan publication — nomination

Dresden, William (1 nomination; 1 win)
2017:
Light in My Dark (by Jean Gilbert & WD) — youth novel — winner

Duder, Tess (1 nomination)
2010:
The Word Witch (by Margaret Mahy, edited by TD) — collected work — nomination

Elvy, Dale (4 nominations; 3 wins)
2004:
Dark Shinto — novel — winner

2003:
Spirit City — novel — nomination

2002:
new talent — winner

2002:
First Hunter — novel — winner

Falconer, Daniel (1 nomination; 1 win)
2013:
The Hobbit: An Unexpected Journey: Chronicles -- Art and Design — production/publication — winner

Falkner, Brian (1 nomination; 1 win)
2010:
Brainjack — young adult novel — winner

Fitzwater, A. J. (3 nominations; 3 wins)
2021:
No Man's Land — novella/novelette — winner

2021:
The Voyages of Cinrak the Dapper — collected work — winner

2017:
“Splintr” — short story — winner

Fleming, Laurie (4 nominations; 4 wins)
2004:
for producing more than 100 issues of Phoenixine — services to fandom — winner

2004:
Phoenixine — fanzine — winner

2003:
Phoenixine — fanzine — winner

2002:
Phoenixine — fanzine — winner

Fletcher, Malcolm (1 nomination)
2003:
for ongoing involvement with Stella Nova Science Fiction and Fantasy club and conventions — services to fandom — nomination

Friend, Peter (7 nominations; 5 wins)
2010:
fan writing — nomination

2007:
“Western Front, 1914” — short story — winner

2006:
King (short film) — fan production — winner

2006:
“The Real Deal” — short story — winner

2005:
“The Christmas Tree” — short story — nomination

2004:
“The Alchemist” — short story — winner (tie)

2002:
“The Good Earth” — short story — winner

Gee, Emily (1 nomination)
2008:
Thief with No Shadow — novel — nomination

Geradts, William & Adele (1 nomination; 1 win)
2003:
for the many Armageddons of the past years — services to fandom — winner

Gilbert, Jean (3 nominations; 3 wins)
2017:
Light in My Dark (by JG & William Dresden) — youth novel — winner

2016:
Ardus — novel — winner

2016:
Write Off Line 2015: The Earth We Knew (JG & Chad Dick, eds.) — collected work — winner

Gilman, Chris (1 nomination)
2010:
The Event (by Debbie Cowens, Matt Cowens, Stephanie Pegg, Jenni Dowsett & CG) — fan publication — nomination

Gong, Chloe (1 nomination; 1 win)
2021:
These Violent Delights — youth novel — winner

Griffin, Hayley (2 nominations)
2008:
new talent — nomination

2008:
“Head in the Clouds” — short story — nomination

Hagar, Mandy (1 nomination)
2010:
The Crossing — young adult novel — nomination

Haines, Paul (9 nominations; 4 wins)
2011:
“A Tale of the Interferers - Hunter for Forbidden Flesh” — novella/novelette — winner

2011:
“High Tide at Hot Water Beach” — short story — winner

2010:
“A Slide of Life - A Spot of Liver” — short story — nomination

2010:
Slice of Life — collected work — nomination

2010:
“Wives” — novella/novelette — winner

2009:
“Necromancing the Bones” — novella/novelette — nomination

2008:
Doorways for the Dispossessed — anthology — winner

2007:
“Burning from the Inside” — short story — nomination

2007:
“Mnemophonic” — short story — nomination

Hair, David (1 nomination)
2010:
new talent — nomination

Hamilton, Peter (1 nomination)
2006:
NovaZine (by PH, Tina Helg & Gordon Lewis) — fanzine — nomination

Hansen-Hill, N. D. (3 nominations)
2003:
Elf — novel — nomination

2003:
Grave Images — novel — nomination

2003:
Static — novel — nomination

Harrison, Yvonne (3 nominations; 1 win)
2010:
Coals to Newcastle — fan production — winner

2009:
Stupid Cupid — fan production — nomination

2009:
The Office - In Atlantis — fan production — nomination

Hart, Cassie (2 nominations; 2 wins)
2021:
FIYAHCON Guest of Honour Speech — fan production/publication — winner

2012:
Tales for Canterbury (CH & Anna Caro, eds.) — collected work — winner

Helg, Tina (1 nomination)
2006:
NovaZine (by Peter Hamilton, TH & Gordon Lewis) — fanzine — nomination

Herbert, Alex (1 nomination)
2003:
fan art — nomination

Hill, N. D. Hansen (1 nomination)
2009:
The Hollowing — novel — nomination

Hodgkinson, Marie (3 nominations; 2 wins)
2020:
Year’s Best Aotearoa New Zealand Science Fiction & Fantasy: Volume 1 — collected work — winner

2010:
Semaphore Anthology 2009 — collected work — nomination

2010:
Semaphore Magazine — production/publication — winner

Horrocks, Dylan (1 nomination; 1 win)
2012:
“Steam Girl” — novella/novelette — winner

Horwood, Sharman (1 nomination; 1 win)
2013:
Queen of Iron Years (by Lyn McConchie & SH) — novel — winner

Howell, John (1 nomination; 1 win)
2010:
Phoenixine (by JH & Lynelle Howell) — fan publication — winner (tie)

Howell, John and Lynelle (3 nominations; 2 wins)
2008:
services to fandom — nomination

2008:
Phoenixine — fanzine — winner

2007:
services to fandom — winner

Howell, Lynelle (2 nominations; 2 wins)
2017:
services to fandom — winner

2010:
Phoenixine (by John Howell & LH) — fan publication — winner (tie)

Hromic, Alma (1 nomination)
2002:
Changer of Days — novel — nomination

Huber, Raymond (1 nomination)
2010:
Sting — young adult novel — nomination

Hylands, Rod (1 nomination)
2007:
Lateral Connection — novel — nomination

Jackson, Peter (3 nominations; 3 wins)
2004:
for the amazing achievement of the Lord of the Rings trilogy — special award — winner

2002:
for their masterpiece work of “The Lord of the Rings : Fellowship of the Ring" — services to sf and f — winner

2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by PJ, Fran Walsh & Philippa Boyens) — dramatic presentation, long form — winner

Jamneck, Lynne (2 nominations)
2009:
“Outside the Box” — short story — nomination

2009:
“The Oath” — short story — nomination

Johnson, Mike (1 nomination)
2002:
Counterpart — novel — nomination

Jones, Tim (5 nominations; 1 win)
2010:
Voyagers: Science Fiction Poetry From New Zealand (by Mark Pirie & TJ) — collected work — winner

2009:
JAAM 26 — collected work — nomination

2009:
Transported — collected work — nomination

2008:
Anarya's Secret: An Earthdawn Novel — novel — nomination

2002:
“My Friend the Volcano” — short story — nomination

Judd, Struan (2 nominations)
2003:
NovaZine — fanzine — nomination

2002:
NovaZine — fanzine — nomination

Kealey, Martin (3 nominations; 1 win)
2005:
for the many years he has contributed web server space for fan organisations free of charge — services to fandom — winner

2003:
for support and administration of the sf.org.nz web domain — services to fandom — nomination

2002:
for support and administration of the sf.org.nz web domain — services to fandom — nomination

Kearns, Serena (1 nomination; 1 win)
2010:
“The Test” — artwork — winner

The Killian Curse (1 nomination)
2007:
dramatic presentation — nomination

Kim, Nick (1 nomination; 1 win)
2002:
fan art — winner

Kirkpatrick, Russell (4 nominations; 3 wins)
2010:
Beyond the Wall of Time — novel — winner

2009:
Dark Heart — novel — winner

2008:
Path of Revenge — novel — winner

2005:
Across the Face of the World — novel — nomination

Knight, Melody (1 nomination)
2009:
Emerald City — novella/novelette — nomination

Knox, Elizabeth (1 nomination; 1 win)
2009:
The Invisible Road — collected work — winner

Kora (1 nomination; 1 win)
2009:
Skankenstein (by K & Krafthaus) — dramatic presentation, short form — winner

Krackatoa (1 nomination)
2003:
for composition of a score for a science fiction drama production (The score from ‘This Miserable Thing Called Life: An AudioNovel', first broadcast on Wellington Access Radio in August 2002). — art work — nomination

Krafthaus (1 nomination; 1 win)
2009:
Skankenstein (by Kora & K) — dramatic presentation, short form — winner

Lancaster, A. J. (1 nomination; 1 win)
2021:
new talent — winner

Lee-Smith, David (1 nomination; 1 win)
2010:
services to fandom — winner

Lewis, Gordon (1 nomination)
2006:
NovaZine (by Peter Hamilton, Tina Helg & GL) — fanzine — nomination

LexiCon convention booklet (1 nomination; 1 win)
2018:
fan production/publication — winner

Lindsay, Alex (2 nominations; 2 wins)
2020:
SITREP — fan writing — winner

2009:
fan writing — winner

Liochon, Joel (1 nomination; 1 win)
2009:
Deputy Dan and The Mysterious Midnight Marauder (by by Sally MacLennan, artwork by JL) — professional publication — winner

Litten, Simon (3 nominations; 2 wins)
2010:
fan writing — winner

2008:
services to fandom — winner

2002:
for treasurer and founding member of Phoenix — services to fandom — nomination

Lost in the Museum (1 nomination; 1 win)
2015:
collected work — winner

Lowe, Helen (3 nominations; 3 wins)
2011:
The Heir of Night — novel — winner (tie)

2009:
new talent — winner

2009:
Thornspell — young adult novel — winner

Lozeva, Silvia (2 nominations)
2002:
(Alan Marshall & SL) — new talent — nomination

2002:
This Pointless Thing Called Life - An Audionovel (by Alan Marshall & SL) — dramatic presentation, long form — nomination

Lucas, Casey (3 nominations; 3 wins)
2021:
“For Want of Human Parts” — short story — winner

2021:
“How NZ's Best Fantasy and Science Fiction Authors Got Shafted on a Global Stage” — professional production/publication — winner

2020:
“A Shriek Across the Sky” — short story — winner

MacDibble, Bren (1 nomination)
2008:
“Collecting Whispers” — short story — nomination

Mackenzie, Anna (1 nomination; 1 win)
2008:
The Sea-wreck Stranger — young adult novel — winner (tie)

Maclachlan, Mary (1 nomination; 1 win)
2003:
for model making on “The Lord of the Rings” motion pictures — art work — winner

MacLean, Glynne (4 nominations; 1 win)
2009:
The Spiral Chrysalis — young adult novel — nomination

2009:
The Time Stealers — novella/novelette — nomination

2004:
for Roivan - Book One of the A'nzarian Chronicle — new talent — winner

2004:
Roivan — novel — nomination

Maclean, Kevin G. (4 nominations; 3 wins)
2008:
“Fendraaken” — short story — winner (tie)

2005:
“When Dragons Dream” — short story — winner

2004:
“A Plea for Help” — short story — winner (tie)

2004:
“Butterfly” — short story — nomination

MacLennan, Sally (1 nomination; 1 win)
2009:
Deputy Dan and The Mysterious Midnight Marauder (by by SM, artwork by Joel Liochon) — professional publication — winner

Maddigan's Quest (1 nomination; 1 win)
2007:
dramatic presentation — winner

Mahy, Margaret (3 nominations; 1 win)
2010:
The Word Witch (by MM, edited by Tess Duder) — collected work — nomination

2009:
The Magician of Hoad — young adult novel — nomination

2006:
for a huge body of work and has written SF for all ages — services to sf and f — winner

Mann, Phillip (2 nominations; 1 win)
2010:
services to science fiction, fantasy and horror — winner

2003:
for his body of novels and written work in the past — services to sf and f — nomination

Mannering, Paul (1 nomination; 1 win)
2015:
Engines of Empathy — novel — winner

Marillier, Juliet (6 nominations; 4 wins)
2015:
The Caller: Shadowfell — youth novel — winner

2014:
“By Bone-Light” — short story — winner

2014:
Raven Flight — youth novel — winner

2010:
Heart's Blood — novel — nomination

2008:
Cybele's Secret — young adult novel — winner (tie)

2006:
Blade of Fortiu — novel — nomination

Marshall, Alan (2 nominations)
2002:
(AM & Silvia Lozeva) — new talent — nomination

2002:
This Pointless Thing Called Life - An Audionovel (by AM & Silvia Lozeva) — dramatic presentation, long form — nomination

McBride, Tracie (2 nominations; 1 win)
2008:
new talent — winner

2007:
fan writing — nomination

McCarthy, Dan (1 nomination)
2009:
services to fandom — nomination

McConchie, Lyn (8 nominations; 6 wins)
2013:
Queen of Iron Years (by LM & Sharman Horwood) — novel — winner

2011:
Summer of Dreaming — young adult novel — winner

2011:
The Questing Road — novel — winner (tie)

2009:
“Waiting Tables and Time” — short story — nomination

2006:
“A Token Of Our Esteem 2298AD” — short story — nomination

2006:
The Duke's Ballad (by Andre Norton & LM) — novel — winner

2005:
Beastmaster's Circus (by Andre Norton & LM) — novel — winner

2003:
Beast Master's Ark (by Andre Norton & LM) — novel — winner

McGechan, Adam (2 nominations; 1 win)
2010:
Time Space Visualiser — fan publication — winner (tie)

2008:
Time Space Visualiser — fanzine — nomination

McKay, Kathryn (1 nomination)
2009:
Conjunction Con Book — fan publication — nomination

McNabb, Linda (1 nomination)
2006:
Circle of Dreams: Runeweaver — novel — nomination

Monaghan, Sean (1 nomination; 1 win)
2018:
“Crimson Birds of Small Miracles” — short story — winner

Mueller, Eileen (2 nominations; 2 wins)
2017:
new talent — winner

2016:
Dragons Realm (You Say Which Way) — youth novel — winner

Murray, Celine (1 nomination; 1 win)
2015:
“Peach and Araxi” — novella — winner

Murray, Lee (12 nominations; 12 wins)
2019:
Into the Sounds — novel — winner

2019:
Te Korero Ahi Ka (Grace Bridges, LM & Aaron Compton, eds.) — collected work — winner

2018:
Hounds of the Underworld (by Dan Rabarts & LM) — novel — winner

2017:
services to science fiction, fantasy, and horror — winner

2017:
At the Edge (Dan Rabarts & LM, eds.) — collected work — winner

2017:
Into the Mist — novel — winner

2016:
“The Thief's Tale” — short story — winner

2015:
“Inside Ferndale” — short story — winner

2014:
Baby Teeth (Dan Rabarts & LM, eds.) — collected work — winner

2014:
“Cave Fever” — novella — winner

2013:
“Hope is the thing with feathers” — short story — winner

2012:
Battle of the Birds — youth novel — winner

Nicholson, Christian (1 nomination; 1 win)
2017:
This Giant Paper Mache Boulder is Actually Really Heavy (by Andrew Beszant & CN) — dramatic presentation — winner

Norcliffe, James (2 nominations; 1 win)
2010:
The Loblolly Boy — young adult novel — nomination

2007:
The Assassin of Gleam — novel — winner

Norton, Andre (3 nominations; 3 wins)
2006:
The Duke's Ballad (by AN & Lyn McConchie) — novel — winner

2005:
Beastmaster's Circus (by AN & Lyn McConchie) — novel — winner

2003:
Beast Master's Ark (by AN & Lyn McConchie) — novel — winner

Online Car Audio (1 nomination)
2008:
dramatic presentation, short form — nomination

Patton, Regina (1 nomination)
2009:
“The Derby” — short story — nomination

Patton, Ripley (2 nominations; 1 win)
2010:
“Corrigan's Exchange” — short story — winner (tie)

2010:
“Over the Rim” — novella/novelette — nomination

Pavletich, Maree (1 nomination; 1 win)
2009:
services to fandom — winner

Pavletich, Matthew (1 nomination)
2003:
for continuous involvement in fandom — services to fandom — nomination

Pegg, Catherine and Stephanie (1 nomination; 1 win)
2009:
The Girl Who Asked for Wisdom and Other Stories — fan publication — winner

Pegg, Stephanie (1 nomination)
2010:
The Event (by Debbie Cowens, Matt Cowens, SP, Jenni Dowsett & Chris Gilman) — fan publication — nomination

Perfect Creature (1 nomination)
2008:
dramatic presentation, long form — nomination

Petersen, Les (1 nomination; 1 win)
2013:
Light Touch Paper, Stand Clear by Edwina Harvey & Simon Petrie, eds. (Peggy Bright Books) — artwork — winner

Petrie, Simon (7 nominations; 3 wins)
2018:
Matters Arising from the Identification of the Body — novella/novelette — winner

2013:
“Flight 404” — novella/novelette — winner

2010:
new talent — winner

2010:
“Downdraft” — short story — nomination

2010:
“Single Handed” — novella/novelette — nomination

2008:
new talent — nomination

2008:
“Murder on the Zenith Express” — short story — nomination

Phoenix SF Society (3 nominations)
2004:
services to fandom — nomination

2002:
services to fandom — nomination

2002:
services to sf and f — nomination

Pirie, Mark (1 nomination; 1 win)
2010:
Voyagers: Science Fiction Poetry From New Zealand (by MP & Tim Jones) — collected work — winner

Pittar, Deryn (1 nomination; 1 win)
2019:
Lutapolii: White Dragon of the South — youth novel — winner

Plant Life (1 nomination; 1 win)
2020:
fan production/publication — winner

Pletzers, Lee (1 nomination)
2010:
Masters of Horror Web Community — services to science fiction, fantasy and horror — nomination

Ponder, Alicia (1 nomination; 1 win)
2012:
“Frankie and the Netball Clone” — short story — winner

Popham, Geoff (1 nomination; 1 win)
2015:
Lost in the Museum — artwork — winner

Potts, Anna Caro (1 nomination)
2010:
NZ Speculative Fiction Blogging Week — services to science fiction, fantasy and horror — nomination

Preston, Grant (1 nomination; 1 win)
2003:
fan art — winner

Rabarts, Dan (4 nominations; 3 wins)
2018:
Hounds of the Underworld (by DR & Lee Murray) — novel — winner

2017:
At the Edge (DR & Lee Murray, eds.) — collected work — winner

2014:
Baby Teeth (DR & Lee Murray, eds.) — collected work — winner

2010:
fan writing — nomination

Renaldo, First Sheep on the Moon? (1 nomination; 1 win)
2008:
fan production — winner

Robertson, Freya (1 nomination; 1 win)
2014:
Heartwood — novel — winner

Robson, Alan (8 nominations; 5 wins)
2008:
fan writing — nomination

2007:
services to fandom — nomination

2007:
fan writing — winner

2006:
fan writing — winner

2005:
fan writing — winner

2003:
fan writing — winner

2002:
fan writing — winner

2002:
for continuous unstinting intelligent literary criticism — services to sf and f — nomination

Rose, Laya (6 nominations; 6 wins)
2021:
Blue and Red — fan artwork — winner

2021:
No Man's Land — professional artwork — winner

2020:
“Deet” — fan artwork — winner

2019:
The Baker Thief (The Kraken Collective) — professional artwork — winner

2019:
“The Thirteenth Doctor” — fan artwork — winner

2018:
Mistlands — professional production/publication — winner

Rotarangi, Dawn (1 nomination)
2008:
Ripples on the Lake — novel — nomination

Scheib, Richard (4 nominations; 2 wins)
2006:
fan writing — nomination

2006:
Phoenixine — fanzine — winner

2005:
fan writing — nomination

2005:
Phoenixine — fanzine — winner (tie)

Scoones, Paul (4 nominations; 1 win)
2005:
Time Space Visualiser — fanzine — winner (tie)

2004:
Time Space Visualiser — fanzine — nomination

2003:
Time Space Visualiser — fanzine — nomination

2002:
Time Space Visualiser — fanzine — nomination

Sibley, Brian (1 nomination; 1 win)
2015:
Weta Digital: 20 Years of Imagination on Screen (by Clare Burgess, with BS) — production/publication — winner

Singh, Nalini (9 nominations; 2 wins)
2010:
Angel's Blood — novel — nomination

2010:
“Angels Judgment” — novella/novelette — nomination

2010:
Branded by Fire — novel — nomination

2009:
Hostage to Pleasure — novel — nomination

2009:
Mine to Possess — novel — nomination

2009:
“Stroke of Enticement” — novella/novelette — winner

2008:
Beat of Temptation — novella/novelette — winner

2008:
Caressed by Ice — novel — nomination

2008:
Visions of Heat — novel — nomination

Slade-Robinson, Nikki (1 nomination)
2009:
The Seven Signs of Matariki — professional artwork — nomination

Smith, Darian (2 nominations; 1 win)
2018:
services to science fiction, fantasy, and horror — winner

2009:
“Banshee” — short story — nomination

Smith, Keith (1 nomination; 1 win)
2017:
fan artist — winner

Star Trek in the Park: The Trouble with Tribbles (1 nomination; 1 win)
2019:
fan production/publication — winner

Stargate Atlantis - the Promotion Video (1 nomination)
2008:
fan production — nomination

Stone, Grant (3 nominations; 2 wins)
2010:
“The Living Dead Boy” — short story — winner (tie)

2009:
new talent — nomination

2009:
“Under Waves and Over” — short story — winner

Strawbridge, Kate (1 nomination; 1 win)
2018:
Teleport — professional artwork — winner

Stronach, Sascha (2 nominations; 2 wins)
2020:
new talent — winner

2020:
The Dawnhounds — novel — winner

Summer Star Trek: Mirror, Mirror (1 nomination; 1 win)
2017:
fan production/publication — winner

Sussex, Lucy (2 nominations; 1 win)
2010:
“Something Better Than Death” — short story — nomination

2008:
“Mist and Murder” — short story — winner (tie)

The Tattooist (1 nomination)
2008:
dramatic presentation, long form — nomination

Temple, Ross (3 nominations; 1 win)
2008:
fan writing — winner

2007:
fan writing — nomination

2003:
fan writing — nomination

Thompson, Tulia (1 nomination)
2008:
Josefa and the Vu — young adult novel — nomination

To, Vivienne (1 nomination; 1 win)
2020:
Dragon Pearl — professional artwork — winner

Tobin, Paul (2 nominations; 2 wins)
2016:
White Cloud Worlds Anthology 3 — production/publication — winner

2011:
White Cloud Worlds Anthology — production/publication — winner

Toon, Jo (1 nomination; 1 win)
2018:
“Pass the Rules” — fan writing — winner

Toon, John (2 nominations; 2 wins)
2019:
Black Archive #15 — professional production/publication — winner

2018:
for contributions to Phoenixine and LexiCon convention booklet — fan artwork — winner

The Unbound Book #1 (1 nomination)
2004:
fanzine — nomination

Under the Mountain (1 nomination; 1 win)
2010:
dramatic presentation, long form — winner

Van Belle, Douglas A. (5 nominations; 1 win)
2010:
“Zombies from Mars” — short story — nomination

2009:
“A Comprehensive and Totally Universal Listing of Every Problem a Story Has Ever Had” — professional publication — nomination

2009:
“The Jackal's Waltz” — novella/novelette — nomination

2008:
“Slag Fairmont - Psychic Zone Ranger” — novella/novelette — nomination

2007:
new talent — winner

Veale, Kevin (3 nominations)
2010:
“Twisted” — novella/novelette — nomination

2008:
“A Day in Her Lives” — novella/novelette — nomination

2007:
“The Pattern Spinner” — short story — nomination

Victoria, Frank (2 nominations; 2 wins)
2012:
Oracle's Fire by Mary Victoria (HarperCollins Voyager) — artwork — winner

2011:
Tymon's Flight — artwork — winner

Victoria, Mary (1 nomination; 1 win)
2012:
Samiha's Song — novel — winner

The Vintner's Luck (1 nomination)
2010:
dramatic presentation, long form — nomination

2008:
Inna Furey — young adult novel — nomination

Walsh, Fran (2 nominations; 2 wins)
2002:
for their masterpiece work of “The Lord of the Rings : Fellowship of the Ring" — services to sf and f — winner

2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by Peter Jackson, FW & Philippa Boyens) — dramatic presentation, long form — winner

Walus, Yvonne Eve (1 nomination)
2008:
Sex, Lies and Here be Dragons — anthology — nomination

Ward, Gareth (3 nominations; 3 wins)
2020:
The Clockhill and the Thief — youth novel — winner

2018:
new talent — winner

2018:
The Traitor and the Thief — youth novel — winner

Weakley, Emma (4 nominations; 4 wins)
2017:
At the Edge by Dan Rabarts & Lee Murray, eds. (Paper Road) — professional artwork — winner

2017:
That Kind of Planet — professional production/publication — winner

2014:
Regeneration: New Zealand Speculative Fiction 2 (Random Static) — artwork — winner

2009:
Newton's Sleep — professional artwork — winner

WearableArt (1 nomination; 1 win)
2014:
production/publication — winner

Wehm, M. Darusha (1 nomination; 1 win)
2019:
The Martian Job — novella/novelette — winner

Wellington Paranormal (1 nomination; 1 win)
2019:
dramatic presentation — winner

Wells, Broderick (1 nomination)
2002:
fan writing — nomination

West, Ella (3 nominations)
2010:
Real Life — young adult novel — nomination

2009:
new talent — nomination

2009:
Anywhere But Here — young adult novel — nomination

Weta Digital (1 nomination; 1 win)
2003:
for being the premiere special effects and visual effects facilities in New Zealand — services to sf and f — winner

Weta Workshop (1 nomination; 1 win)
2003:
for being the premiere special effects and visual effects facilities in New Zealand — services to sf and f — winner

Whitaker, Pat (4 nominations)
2010:
Returning — novel — nomination

2009:
new talent — nomination

2009:
Antithesis — novel — nomination

2009:
Mindset — novel — nomination

Williams, Lorraine (1 nomination)
2008:
fan writing — nomination

Willis, Matthew (1 nomination; 1 win)
2020:
Swords: The Webcomic — professional production/publication — winner

Young, June (1 nomination)
2010:
fan writing — nomination



Copyright 2012 - 2021 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Tuesday 21 Sep 2021 at 09:31 PT