Sidewise Awards Winners By Name


science fiction awards database
































SFWA <— Overview thread —> Sir Julius Vogel

  Sidewise Awards  
Baxter, Stephen (5 nominations; 2 wins)
1997:
Voyage — long form — winner

1996:
“Brigantia's Angels” — short form — winner

Bensen, Daniel M. (1 nomination; 1 win)
2017:
“Treasure Fleet” — short form — winner (tie)

Bergeron, Alain (1 nomination; 1 win)
2000:
“The Eighth Register” (by AB, translated by Howard Scott) — short form — winner

Chabon, Michael (1 nomination; 1 win)
2008:
The Yiddish Policemen's Union — long form — winner

Chiang, Ted (1 nomination; 1 win)
2001:
“Seventy-Two Letters” — short form — winner

Conroy, Robert (7 nominations; 1 win)
2010:
1942 — long form — winner

Crider, Bill (1 nomination; 1 win)
2016:
“It Doesn't Matter Anymore” — short form — winner

Davies, Murray (1 nomination; 1 win)
2004:
Collaborator — long form — winner

de Camp, L. Sprague (1 nomination; 1 win)
1996:
special achievement — winner

Dozois, Gardner (1 nomination; 1 win)
2007:
“Counterfactual” — short form — winner

DuBois, Brendan (1 nomination; 1 win)
2000:
Resurrection Day — long form — winner

Ellis, Warren (1 nomination; 1 win)
2005:
Ministry of Space (by WE, Chris Weston & Laura DuPuy Martin) — short form — winner

Flynn, Michael F. (2 nominations; 1 win)
2008:
“Quaestiones Super Caelo et Mundo” — short form — winner (tie)

Fry, Stephen (1 nomination; 1 win)
1999:
Making History — long form — winner

Garrett, Randall (1 nomination; 1 win)
2000:
Randall Garrett, for the “Lord Darcy” (series) — special achievement — winner

Gentle, Mary (2 nominations; 1 win)
2001:
Ash: A Secret History — long form — winner

Gidron, Martin J. (1 nomination; 1 win)
2003:
The Severed Wing — long form — winner (tie)

Goldstein, Lisa (1 nomination; 1 win)
2012:
“Paradise Is a Walled Garden” — short form — winner

Kaftan, Vylar (1 nomination; 1 win)
2014:
“The Weight of the Sunrise” — short form — winner

Kowal, Mary Robinette (1 nomination; 1 win)
2019:
The Calculating Stars — long form — winner

Liu, Ken (2 nominations; 1 win)
2015:
“The Long Haul From the ANNALS OF TRANSPORTATION, The Pacific Monthly, May 2009” — short form — winner

MacLeod, Ian R. (3 nominations; 3 wins)
2012:
Wake Up and Dream — long form — winner

2006:
The Summer Isles — long form — winner

1999:
“The Summer Isles” — short form — winner

MacLeod, Ken (2 nominations; 1 win)
2002:
The Human Front — short form — winner

Martin, Laura DuPuy (1 nomination; 1 win)
2005:
Ministry of Space (by Warren Ellis, Chris Weston & LDM) — short form — winner

Mayhew, Julie (1 nomination; 1 win)
2016:
The Big Lie — long form — winner

McAuley, Paul J. (4 nominations; 1 win)
1996:
Pasquale's Angel — long form — winner

Ramirez, Oscar (Xiu) (1 nomination; 1 win)
2019:
Codex Valtierra (by O(R & Emmanuel Valtierra) — short form — winner

Reynolds, Alastair (1 nomination; 1 win)
2010:
“The Fixation” — short form — winner

Roberson, Chris (5 nominations; 2 wins)
2009:
The Dragon's Nine Sons — long form — winner

2004:
“O One” — short form — winner

Rosenblum, Mary (1 nomination; 1 win)
2009:
“Sacrifice” — short form — winner

Roth, Philip (1 nomination; 1 win)
2005:
The Plot Against America — long form — winner

Rovner, Adam (1 nomination; 1 win)
2017:
“What If the Jewish State Had Been Established in East Africa” — short form — winner (tie)

Rusch, Kristine Kathryn (4 nominations; 2 wins)
2015:
The Enemy Within — long form — winner

2008:
“Recovering Apollo 8” — short form — winner (tie)

Sanders, William (2 nominations; 2 wins)
2003:
“Empire” — short form — winner

1998:
“The Undiscovered” — short form — winner

Sansom, C. J. (1 nomination; 1 win)
2013:
Dominion — long form — winner

Scott, Howard (1 nomination; 1 win)
2000:
“The Eighth Register” (by Alain Bergeron, translated by HS) — short form — winner

Smale, Alan (2 nominations; 1 win)
2011:
“A Clash of Eagles” — short form — winner

Sobel, Robert (1 nomination; 1 win)
1998:
For Want of a Nail...: If Burgoyne Had Won at Saratoga — special achievement — winner

Stross, Charles (1 nomination; 1 win)
2007:
The Familty Trade, The Hidden Family, and The Clan Corporate — long form — winner

Stroyar, J. N. (1 nomination; 1 win)
2002:
The Children's War — long form — winner

Swedin, Eric G. (1 nomination; 1 win)
2011:
When Angels Wept — long form — winner

Taylor, D. J. (1 nomination; 1 win)
2014:
The Windsor Faction — long form — winner (tie)

Tilton, Lois (2 nominations; 1 win)
2006:
“Pericles the Tyrant” — short form — winner

Turtledove, Harry (11 nominations; 3 wins)
2018:
“Zigeuner” — short form — winner

2003:
Ruled Britannia — long form — winner (tie)

1998:
How Few Remain — long form — winner

Valtierra, Emmanuel (1 nomination; 1 win)
2019:
Codex Valtierra (by Oscar (Xiu) Ramirez & EV) — short form — winner

Weston, Chris (1 nomination; 1 win)
2005:
Ministry of Space (by Warren Ellis, CW & Laura DuPuy Martin) — short form — winner

Wilber, Rick (2 nominations; 1 win)
2013:
“Something Real” — short form — winner

Williams, Walter Jon (2 nominations; 1 win)
1997:
“Foreign Devils” — short form — winner

Winters, Ben H. (1 nomination; 1 win)
2017:
Underground Airlines — long form — winner

Zabel, Bryce (2 nominations; 2 wins)
2018:
Once There Was A Way — long form — winner

2014:
Surrounded by Enemies: What If Kennedy Survived Dallas? — long form — winner (tie)











































































































Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Sunday 20 Oct 2019 at 11:27 PT