Rhysling Awards All Nominees


science fiction awards database




Retro Hugo <— Overview thread —> Richard Evans

  Rhysling Awards  
2030 2029 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991
1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981
1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971
Ackerson, Duane (2 nominations; 2 wins)
1979:
“Fatalities” — short poem — winner (tie)

1978:
“The Starman” — short poem — winner (tie)

Addison, Linda (1 nomination; 1 win)
2021:
“Summer Time(lessness)” — short poem — winner

Allen, Mike (8 nominations; 3 wins)
2014:
“Hungry Constellations” — long poem — 2nd place

2010:
“Rattlebox III” (by MA, Kendall Evans & David C. Kopaska-Merkel) — long poem — 2nd place

2007:
“The Journey to Kailash” — long poem — winner

2006:
“The Strip Search” — short poem — winner

2005:
“The Night Watchman Dreams His Rounds at the REM Sleep Factory” — long poem — 3rd place

2004:
“How I Will Outwit the Time Thieves” — short poem — 3rd place (tie)

2003:
“A Ghost Story” — short poem — 2nd place

2003:
“Epochs in Exile: A Fantasy Trilogy” (by Charles Saplak & MA) — long poem — winner (tie)

Amundsen, Erik (1 nomination)
2012:
“The Lend” — short poem — 2nd place

Arkenberg, Megan (3 nominations; 1 win)
2015:
“Six Things the Owl Said” — long poem — 2nd place

2013:
“Sister Philomela Heard the Voices of Angels” — long poem — 3rd place

2012:
“The Curator Speaks in the Department of Dead Languages” — long poem — winner

Atwood, Margaret (1 nomination)
2008:
“Ice Palace” — short poem — 2nd place

Ayers, Lana Hechtman (1 nomination)
2010:
“The First Story” — long poem — 3rd place

Barraclough, Simon (1 nomination)
2016:
from "Sunspots" — long poem — 3rd place (tie)

Beatty, Greg (1 nomination; 1 win)
2005:
“No Ruined Lunar City” — short poem — winner

Bergmann, F. J. (6 nominations; 2 wins)
2019:
“3-Minute Future” — long poem — 3rd place

2018:
“Gramarye” — short poem — 3rd place

2016:
“Chronopatetic” — long poem — 2nd place

2016:
“Tech Support for the Apocalypse” — short poem — 2nd place

2015:
“100 Reasons to Have Sex with an Alien” — long poem — winner

2008:
“Eating Light” — short poem — winner

Berman, Ruth (3 nominations; 2 wins)
2016:
“Time Travel Vocabulary Problems” — short poem — winner

2015:
“Science Fiction (with apologies to Marianne Moore's "Poetry")” — short poem — 2nd place

2003:
“Potherb Gardening” — short poem — winner

Bishop, Michael (1 nomination; 1 win)
1979:
“For the Lady of a Physicist” — long poem — winner

Blackford, Jenny (1 nomination; 1 win)
2021:
“Eleven Exhibits in a Better Natural History Museum, London” — long poem — winner

Bolivar, Adam (1 nomination)
2017:
“The Rime of the Eldritch Mariner” — long poem — 2nd place

Boston, Bruce (13 nominations; 8 wins)
2021:
“Devilish Incarnations” — long poem — 3rd place

2014:
“Music of the Stars” — short poem — 3rd place

2011:
“Dark Rains Here and There” — long poem — 2nd place

2002:
“Pavane for a Cyber-Princess” — long poem — 2nd place (tie)

2001:
“My Wife Returns As She Would Have It” — short poem — winner

2001:
“The Lesions of Genetic Sin” — long poem — 3rd place (tie)

1999:
grand master poet — winner

1999:
“Confessions of a Body Thief” — short poem — winner

1996:
“Future Present: A Lesson in Expectation” — short poem — winner

1994:
“Spacer's Compass” — short poem — winner (tie)

1989:
“In the Darkened Hours” — long poem — winner (tie)

1988:
“The Nightmare Collector” — short poem — winner (tie)

1985:
“For Spacers Snarled in the Hair of Comets” — short poem — winner

Bradbury, Ray (1 nomination; 1 win)
2008:
grand master poet — winner

Breiding, G. Sutton (1 nomination; 1 win)
1990:
“Epitaph for Dreams” — short poem — winner

Brown, Rachel Manija (1 nomination)
2010:
“Nine Views of the Oracle” — short poem — 3rd place

Buchanan, Rebecca (1 nomination; 1 win)
2020:
“Heliobacterium daphnephilum” — long poem — winner

Campbell, Tyree (1 nomination)
2003:
“Not One of Us” — long poem — 3rd place

Cato, Beth (3 nominations; 1 win)
2019:
“After Her Brother Ripped the Heads from Her Paper Dolls” — short poem — winner

2019:
“The Fairies in the Crawlspace” — long poem — 2nd place

2017:
“The Box of Dust and Monsters” — short poem — 3rd place (tie)

Cedering, Siv (1 nomination; 1 win)
1985:
“A Letter from Caroline Herschel” — long poem — winner

Clark, G. O. (2 nominations)
2012:
“The 25-Cent Rocket: One-Quarter of the Way to the Stars” (by GOC & Kendall Evans) — long poem — 2nd place

2001:
“Of Dance Steps and Distances” — short poem — 2nd place (tie)

Clarke, Cassandra Rose (1 nomination)
2018:
“For Preserves” — long poem — 2nd place

Cleto, Sara (1 nomination)
2018:
“How to Grieve: A Primer for Witches” — short poem — 2nd place

Clink, David (1 nomination)
2015:
“The Perfect Library” — long poem — 3rd place

Cohen, Lucy (1 nomination)
2004:
“Observe the Month of Spring” — short poem — 2nd place

Collins, Billy (1 nomination)
2009:
“The Future” — short poem — 3rd place

Cooney, C. S. E. (2 nominations; 1 win)
2011:
“Dogstar Men” — short poem — 3rd place

2011:
“The Sea King's Second Bride” — long poem — winner

Cornfield, Adam (1 nomination; 1 win)
1983:
“Your Time and You” — long poem — winner

Crandall, Jeff (1 nomination)
2019:
“What Loves You” — short poem — 2nd place

Daciuk, William (1 nomination; 1 win)
1993:
“To Be from Earth” — long poem — winner

Daniels, Keith Allen (1 nomination)
1996:
“Satan is a Mathematician” — short poem — Honorable Mention

Dietrich, Bryan D. (2 nominations)
2015:
“I Imagine My Mother's Death” — short poem — 3rd place (tie)

2008:
“The Engineer” — long poem — 3rd place

Disch, Thomas M. (1 nomination; 1 win)
1981:
“On Science Fiction” — long poem — winner

DiZazzo, Raymond (1 nomination; 1 win)
1982:
“On the Speed of Light” — short poem — winner

Dorman, Sonya (1 nomination; 1 win)
1978:
“Corruption of Metals” — short poem — winner (tie)

Dorr, James S. (3 nominations)
2017:
“Godzilla vs. King Kong” — short poem — 3rd place (tie)

2001:
“Maya” — long poem — 2nd place (tie)

1996:
“The Westfarer” — long poem — Honorable Mention

Duffin, Ken (1 nomination; 1 win)
1981:
“Meeting Place” — short poem — winner

Dumars, Denise (2 nominations)
2002:
“In Bubastis” — long poem — 2nd place (tie)

1996:
“Bilateral Symmetry” — short poem — Honorable Mention

Dutcher, Roger (2 nominations; 1 win)
2004:
“Just Distance” — short poem — winner

2002:
“Trouble with Math” — long poem — 3rd place (tie)

Ehrlich, Helen (1 nomination; 1 win)
1984:
“Two Sonnets” — short poem — winner

Elgin, Suzette Haden (1 nomination; 1 win)
1988:
“Rocky Road to Hoe” — short poem — winner (tie)

El-Mohtar, Amal (4 nominations; 3 wins)
2014:
“Turning the Leaves” — short poem — winner

2011:
“Peach-Creamed Honey” — short poem — winner

2009:
“Damascus Divides the Lovers by Zero, or the City is Never Finished” (by AE & Catherynne M. Valente) — long poem — 3rd place

2009:
“Song for an Ancient City” — short poem — winner

Eng, Steve (1 nomination; 1 win)
1979:
“Story Books and Treasure Maps” — short poem — winner (tie)

Evans, Kendall (5 nominations; 2 wins)
2012:
“The 25-Cent Rocket: One-Quarter of the Way to the Stars” (by G. O. Clark & KE) — long poem — 2nd place

2010:
“In the Astronaut Asylum” (by KE & Samantha Henderson) — long poem — winner

2010:
“Rattlebox III” (by Mike Allen, KE & David C. Kopaska-Merkel) — long poem — 2nd place

2008:
In Deepspace Shadows — long poem — 2nd place

2006:
“The Tin Men” (by KE & David C. Kopaska-Merkel) — long poem — winner

Ford, John M. (1 nomination; 1 win)
1989:
“Winter Solstice, Camelot Station” — long poem — winner (tie)

Forrest, Francesca (1 nomination)
2015:
“The Peal Divers” — short poem — 3rd place (tie)

Frazier, Robert (6 nominations; 4 wins)
2011:
“Wreck-Diving the Starship” — long poem — 3rd place

2005:
grand master poet — winner

2002:
“A Crash Course in Lemon Physics” — long poem — 3rd place (tie)

1994:
“Basement Flats” (by W. Gregory Stewart & RF) — long poem — winner

1989:
“Salinity” — short poem — winner

1980:
“Encased in the Amber of Eternity” — short poem — winner (tie)

Gage, Joshua (1 nomination)
2015:
“Extinction” — short poem — 3rd place (tie)

Gaiman, Neil (1 nomination; 1 win)
2018:
“The Mushroom Hunters” — long poem — winner

Gardner, Adele (1 nomination)
2013:
“The Time Traveler's Weekend” — short poem — 3rd place (tie)

Gardner, Lyn C. A. (1 nomination)
2012:
“In Translation” — short poem — 3rd place

Garey, Terry A. (2 nominations; 2 wins)
2013:
“The Cat Star” — long poem — winner

1997:
“Spotting UFOs While Canning Tomatoes” — long poem — winner

German, Wade (1 nomination)
2013:
“The Necromantic Wine” — short poem — 3rd place (tie)

Goldbarth, Albert (1 nomination)
2016:
“The White Planet” — long poem — 3rd place (tie)

Goss, Theodora (3 nominations; 2 wins)
2020:
“The Cinder Girl Burns Brightly” — long poem — 2nd place

2017:
“Rose Child” — long poem — winner

2004:
“Octavia Is Lost in the Hall of Masks” — long poem — winner

Grey, John (1 nomination; 1 win)
1998:
“Explaining Frankenstein To His Mother” — short poem — winner

Hagemann, Tyler (1 nomination)
2020:
“The Day the Animals Turned to Sand” — short poem — 3rd place (tie)

Haldeman, Joe (5 nominations; 3 wins)
2007:
“god is dead short live god” — short poem — 2nd place

2006:
“Old Twentieth: a century full of years” — long poem — 2nd place

2001:
“January Fires” — long poem — winner

1991:
“Eighteen Years Old, October Eleventh” — short poem — winner

1984:
“Saul's Death” — long poem — winner

Henderson, Samantha (4 nominations; 1 win)
2010:
“In the Astronaut Asylum” (by Kendall Evans & SH) — long poem — winner

2009:
“Hungry: Some Ghost Stories” — long poem — 2nd place

2009:
“Spell” — short poem — 2nd place

2007:
“Sleepers” — long poem — 3rd place

Ho, Millie (1 nomination)
2019:
“3D-Printed Brother” — short poem — 3rd place (tie)

Horowitz, Jessica J. (1 nomination; 1 win)
2020:
“Taking, Keeping” — short poem — winner

Jackson-Adams, Tracina (1 nomination)
2001:
“Persephone Wakening” — short poem — 3rd place

Jacob, Charlee (1 nomination)
2004:
“Hugo Schizophrenica” — long poem — 3rd place

Johnson, John Philip (2 nominations)
2015:
“After the Changeling Incantation” — short poem — 3rd place (tie)

2013:
“String Theory” — short poem — 2nd place

Joron, Andrew (3 nominations; 3 wins)
1986:
“Shipwrecked on Destiny Five” — long poem — winner

1980:
“The Sonic Waterfall of Primes” — long poem — winner

1978:
“Asleep in the Arms of Mother Night” — short poem — winner (tie)

Kopaska-Merkel, David C. (6 nominations; 1 win)
2010:
“Rattlebox III” (by Mike Allen, Kendall Evans & DCK) — long poem — 2nd place

2006:
“The Tin Men” (by Kendall Evans & DCK) — long poem — winner

2006:
“Tsunami Child” — short poem — 2nd place

2003:
“Medusa's Tale” — long poem — 2nd place

2003:
“meteor shower” — short poem — 3rd place

2001:
“Valley of Years” — long poem — 2nd place (tie)

Kornher-Stace, Nicole (1 nomination)
2010:
“The Changeling Always Wins” — short poem — 2nd place

Landis, Geoffrey A. (3 nominations; 2 wins)
2014:
“Rivers” — short poem — 2nd place

2009:
“Search” — long poem — winner

2000:
“Christmas (after we all got time machines)” — long poem — winner

Le Guin, Ursula K. (1 nomination; 1 win)
1982:
“The Well of Baln” — long poem — winner

Lee, Mary Soon (4 nominations; 2 wins)
2018:
“Advice to a Six-Year-Old” — short poem — winner

2018:
“Alternate Genders” — long poem — 3rd place

2017:
“Not Like This” — long poem — 3rd place

2014:
“Interregnum” — long poem — winner

Lemberg, Rose (1 nomination)
2014:
“I will show you a single treasure from the treasures of Shah Niyaz” — long poem — 3rd place

Lightman, Alan P. (1 nomination; 1 win)
1983:
“In Computers” — short poem — winner

Lindow, Sandra J. (4 nominations)
2021:
“Darning” — short poem — 3rd place

2020:
“Creation: Dark Matter Dating App” — short poem — 3rd place (tie)

2016:
“An Introduction to Alternate Universes: Theory and Practice” — short poem — 3rd place

2004:
“Nursery Ghosts” — short poem — 3rd place (tie)

Lipkin, Shira (1 nomination; 1 win)
2012:
“The Library, After” — short poem — winner

Lunde, David (2 nominations; 2 wins)
1995:
“Pilot, Pilot” — long poem — winner

1992:
“Song of the Martian Cricket” — short poem — winner

Mao, Caroline (1 nomination)
2020:
“when my father reprograms my mother {” — short poem — 2nd place

Marjesdatter, Rebecca (1 nomination; 1 win)
2000:
“Grimoire” — short poem — winner

McKinnon, Patrick (1 nomination; 1 win)
1990:
“dear spacemen” — long poem — winner

Memmott, David (1 nomination; 1 win)
1991:
“The Aging Cryonicist in the Arms of His Mistress Contemplates the Survival of the Species While the Phoenix Is Consumed by Fire” — long poem — winner

Morse, Drew (1 nomination)
2006:
“First Cross of Mars” — long poem — 3rd place

Palwick, Susan (1 nomination; 1 win)
1986:
“The Neighbor's Wife” — short poem — winner

Payack, Peter (1 nomination; 1 win)
1980:
“The Migration of Darkness” — short poem — winner (tie)

Payne, Michael H. (1 nomination)
2020:
“Ode to the Artistic Temperament” — long poem — 3rd place (tie)

Phounsiri, Krysada Panusith (1 nomination; 1 win)
2016:
“It Begins with a Haunting” — long poem — winner (tie)

Post, Jonathan V. (1 nomination; 1 win)
1987:
“Before the Big Bang” — short poem — winner (tie)

Pratt, Tim (2 nominations; 1 win)
2005:
“Making Monsters” — long poem — 2nd place

2005:
“Soul Searching” — long poem — winner

Raphael, Dan (1 nomination; 1 win)
1995:
“Skin of Glass” — short poem — winner

Rathbone, Wendy (1 nomination)
2017:
“Build a Rocketship Contest: Alternative Class A Instructions and Suggestions” — short poem — 2nd place

Rezmerski, John Calvin (1 nomination; 1 win)
1987:
“A Dream of Heredity” — short poem — winner (tie)

Ristow, Rich (1 nomination; 1 win)
2007:
“The Graven Idol's Godheart” — short poem — winner

Romanko, Karen A. (1 nomination)
2011:
“Binary Creation Myth” — short poem — 2nd place

Rudolph, Mark (1 nomination)
2002:
“Threnody at Sea” — short poem — 2nd place

Saplak, Charles M. (1 nomination; 1 win)
2003:
“Epochs in Exile: A Fantasy Trilogy” (by CMS & Mike Allen) — long poem — winner (tie)

Schimel, Lawrence (2 nominations; 1 win)
2007:
“Thirteen Ways of Looking at a Black Hole” — short poem — 3rd place

2002:
“How to Make a Human” — long poem — winner

Schwader, Ann K. (5 nominations; 2 wins)
2019:
“A City Built on Bones” — short poem — 3rd place (tie)

2016:
“Keziah” — long poem — winner (tie)

2010:
“To Theia” — short poem — winner

2005:
“Rich & Strange” — short poem — 3rd place

2001:
“Reflections In A Fading Mir” — short poem — 2nd place (tie)

Shepard, Lucius (1 nomination; 1 win)
1988:
“White Trains” — long poem — winner

Simon, Marge (6 nominations; 4 wins)
2017:
“George Tecumseh Sherman's Ghosts” — short poem — winner

2015:
grand master poet — winner

2015:
“Shutdown” — short poem — winner

2013:
“Futurity's Shoelaces” — long poem — 2nd place

2006:
“South” — short poem — 3rd place

1996:
“Variants of the Obsolete” — long poem — winner

Singh, Vandana (1 nomination)
2004:
“A Portrait of the Artist” — long poem — 2nd place

Sneyd, Steve (1 nomination; 1 win)
2015:
grand master poet — winner

Stewart, W. Gregory (4 nominations; 4 wins)
1997:
“Day Omega” — short poem — winner

1994:
“Basement Flats” (by WGS & Robert Frazier) — long poem — winner

1992:
“The button, and what you know” — long poem — winner

1987:
“Daedalus” — long poem — winner

Sulway, N. A. (1 nomination)
2021:
“A Song from Bedlam (with apologies to Christopher Smart)” — long poem — 2nd place

Sutton, Andrew Robert (1 nomination; 1 win)
2013:
“Into Flight” — short poem — winner

Swirsky, Rachel (1 nomination)
2008:
“The Oracle on River Street” — short poem — 3rd place

Taaffe, Sonya (1 nomination; 1 win)
2003:
“Matlacihuatl's Gift” — long poem — winner (tie)

Thursday, R. (1 nomination)
2021:
“Why did white people conquer the world for spices and then never use them?” — short poem — 2nd place

Tolmie, Sarah (1 nomination; 1 win)
2019:
“Ursula Le Guin in the Underworld” — long poem — winner

Trimm, Mikal (1 nomination)
2005:
“The Clockmaker's Wife” — short poem — 2nd place

Turzillo, Mary A. (1 nomination)
2012:
“The Legend of the Emperorís Space Suit (A Tale of Consensus Reality)” — long poem — 3rd place

Valente, Catherynne M. (3 nominations; 1 win)
2009:
“Damascus Divides the Lovers by Zero, or the City is Never Finished” (by Amal El-Mohtar & CMV) — long poem — 3rd place

2008:
“The Seven Devils of Central California” — long poem — winner

2007:
“The Eight Legs of Grandmother Spider” — long poem — 2nd place

Van Troyer, Gene (1 nomination)
2001:
“Event Horizons” — long poem — 3rd place (tie)

VanderMeer, Jeff (1 nomination; 1 win)
1994:
“Flight Is For Those Who Have Not Yet Crossed Over” — short poem — winner (tie)

Ward, Kyla Lee (1 nomination)
2020:
“The Macabre Modern” — long poem — 3rd place (tie)

Watkins, William John (1 nomination; 1 win)
2002:
“We Die As Angels” — short poem — winner

Watson, Ian (1 nomination)
2002:
“True Love” — short poem — 3rd place

Wesick, Jon (1 nomination)
2017:
“Richard Feynman's Commute” — short poem — 3rd place (tie)

Winter, Laurel (2 nominations; 2 wins)
1999:
“egg horror poem” — long poem — winner

1998:
“why goldfish shouldn't use power tools” — long poem — winner

Wolfe, Gene (1 nomination; 1 win)
1978:
“The Computer Iterates the Greater Trumps” — long poem — winner

Yolen, Jane (2 nominations; 2 wins)
2010:
grand master poet — winner

1993:
“Will” — short poem — winner



Copyright 2012 - 2021 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Wednesday 11 Aug 2021 at 09:17 PT