Grand Prix de lImaginaire All Nominees


science fiction awards database
















Ignotus <— Overview thread —> Int. Horror Guild

  Grand Prix de lImaginaire  
2030 2029 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991
Allan, Nina (1 nomination; 1 win)
2014:
“The Silver Wind” (“Complications“) — Foreign short fiction — winner

Bacigalupi, Paolo (2 nominations; 2 wins)
2015:
Pump Six and Other Stories (La Fille-flûte et autres fragments de futurs brisés) — Foreign short fiction — winner

2013:
The Windup Girl (La Fille automate) — foreign novel — winner

Baltazar, Armand (1 nomination; 1 win)
2019:
Timeless: Diego and the Rangers of the Vastlantic (Diego et les rangers du Vastlantique) — foreign YA novel — winner

Barker, Clive (1 nomination; 1 win)
1998:
Imajica (Imagica) — Translated Novel — winner

Beagle, Peter S. (1 nomination; 1 win)
2003:
The Rhinoceros Who Quoted Nietzsche and Other Odd Acquaintances (Le Rhinoceros qui citait Nietzsche) — Translated Short Story or Collection — winner

Bisson, Terry (1 nomination; 1 win)
2001:
“macs” (“meucs“) — Translated Short Story — winner

Brite, Poppy Z. (1 nomination; 1 win)
1998:
“Calcutta, Lord of Nerves” (“Calcutta, seigneur des nerfs“) — Translated Short Story — winner

Card, Orson Scott (1 nomination; 1 win)
2000:
The Chronicles of Alvin Maker (le cycle Alvin le Faiseur) — Translated Novel — winner

Carroll, Jonathan (1 nomination; 1 win)
2000:
“Uh-Oh City” (“Ménage en grand“) — Translated Short Story — winner

Chiang, Ted (1 nomination; 1 win)
2010:
“Exhalation” (“Exhalaison“) — Translated Short Story or Collection — winner

Crowley, John (2 nominations; 2 wins)
2021:
Ka: Dar Oakley in the Ruin of Ymr (Kra, Dar Duchesne dans les ruines de l’Ymr) — foreign novel — winner

1999:
“Great Work of Time” (“la Grande œuvre du temps“) — Translated Short Story — winner

Di Filippo, Paul (1 nomination; 1 win)
2004:
“Sisyphus and the Stranger” (“Sisyphe et l'Etranger“) — Translated Short Story or Collection — winner

Dyachenko, Marina & Sergey (1 nomination; 1 win)
2020:
Vita Nostra — foreign novel — winner

Eschbach, Andreas (1 nomination; 1 win)
2001:
Des Milliards de tapis de cheveux (Billions of Hair Carpets) — Translated Novel — winner

Evangelisti, Valerio (1 nomination; 1 win)
1999:
Nicholas Eymerich (le cycle Nicolas Eymerich) — Translated Novel — winner

Finney, Jack (1 nomination; 1 win)
1994:
Time and Again (le Voyage de Simon Morley) — Translated Novel — winner

Ford, Jeffrey (1 nomination; 1 win)
2005:
“Exo-skeleton Town” — Translated Short Story or Collection — winner

Gaiman, Neil (1 nomination; 1 win)
2009:
Fragile Things (Des choses fragiles) — Translated Short Story or Collection — winner

Gilman, Carolyn Ives (1 nomination; 1 win)
2019:
“Touring with the Alien” (“Voyage avec l’extraterrestre“) — foreign short fiction — winner

Grove, S. E. (1 nomination; 1 win)
2018:
The Mapmakers Trilogy [The Glass Sentence; The Golden Specific; The Crimson Skew] (Les Cartographes, tomes 1 à 3) — foreign YA novel — winner

Hamilton, Peter F. (1 nomination; 1 win)
2015:
Great North Road (La grande route du Nord) — foreign novel — winner

Holdstock, Robert (1 nomination; 1 win)
2003:
Celtika (Le Pre aux Clercs) — Translated Novel — winner

Johnson, Kij (1 nomination; 1 win)
2017:
“The Man Who Bridged the Mist” (“Un Pont sur la brume“) — foreign short fiction — winner

Joyce, Graham (1 nomination; 1 win)
2006:
The Facts of Life — Translated Novel — winner

Keyes, J. Gregory (1 nomination; 1 win)
2002:
Newton's Cannon (les Démons du Roi-Soleil) — Translated Novel — winner

Kivirähk, Andrus (1 nomination; 1 win)
2014:
Mees, kes teadis ussisõnu (L'Homme qui savait la langue des serpents) — foreign novel — winner

Kress, Nancy (2 nominations; 2 wins)
2018:
Dancing on Air and other stories (Danses aériennes) — foreign short fiction — winner

1995:
“Beggars in Spain” (“l'Une rêve et l'autre pas“) — Translated Short Story — winner

Larson, Rich (1 nomination; 1 win)
2021:
Tomorrow Factory (La Fabrique des lendemains) — foreign short fiction — winner

Le Guin, Ursula K. (1 nomination; 1 win)
2007:
Four Ways to Forgiveness — Translated Short Story or Collection — winner

Link, Kelly (1 nomination; 1 win)
2008:
Stranger Things Happen / Magic for Beginners (La Jeune détective et autres histoires étranges) — Translated Short Story or Collection — winner

Liu, Ken (1 nomination; 1 win)
2016:
“The Paper Menagerie” (“La Ménagerie de papier“) — foreign short fiction — winner

Magnason, Andri Snær (1 nomination; 1 win)
2016:
LoveStar — foreign novel — winner

McDonald, Ian (3 nominations; 3 wins)
2013:
The Little Goddess (La Petite déesse) — Foreign Short Fiction — winner

2011:
River of Gods (Le Fleuve des dieux) — Translated Novel — winner

2009:
King of Morning, Queen of Day (Roi du matin, reine du jour) — Translated Novel — winner

Miéville, China (2 nominations; 2 wins)
2012:
The City & the City — Foreign Novel — winner

2004:
Perdido Street Station — Translated Novel — winner

Morrow, James (2 nominations; 2 wins)
2018:
Galápagos Regained (L’Arche de Darwin) — foreign novel — winner

1996:
Towing Jehovah (En remorquant Jéhovah) — Translated Novel — winner

O'Connell, Jack (1 nomination; 1 win)
2010:
The Resurrectionist (Dans les limbes) — Translated Novel — winner

Oliver, Lauren (1 nomination; 1 win)
2012:
Delirium (Delirium & Le Dernier jour de ma vie) — Foreign Young Adult Novel — winner

Priest, Christopher (2 nominations; 2 wins)
2005:
The Separation — Translated Novel — winner

2002:
“The Discharge” (“Retour au foyer“) — Translated Short Story — winner

Pullman, Philip (1 nomination; 1 win)
2021:
La Belle Sauvage & The Secret Commonwealth (La Trilogie de la Poussière, volumes 1 & 2) — foreign YA novel — winner

Reed, Robert (1 nomination; 1 win)
1995:
Down the Bright Way (la Voie terrestre) — Translated Novel — winner

Reeves-Stevens, Garfield (1 nomination; 1 win)
1993:
Dark Matter (la Danse du scalpel) — Translated Novel — winner

Roszak, Theodore (1 nomination; 1 win)
2008:
The Crystal Child (L'Enfant de cristal) — Translated Novel — winner

Saadawi, Ahmed (1 nomination; 1 win)
2017:
Frankenstein in Baghdad (Frankenstein à Bagdad) — foreign novel — winner

Sawyer, Robert J. (1 nomination; 1 win)
1997:
“You See But You Do Not Observe” (“Vous voyez et vous n'observez pas“) — Translated Short Story — winner

Shepard, Lucius (2 nominations; 2 wins)
2011:
Sous des cieux étrangers — Translated Short Story or Collection — winner

2006:
Aztechs — Translated Short Story or Collection — winner

Shusterman, Neal (1 nomination; 1 win)
2020:
Scythe; Thunderhead; The Toll (La Faucheuse, tomes 1 à 3) — foreign YA novel — winner

Simmons, Dan (1 nomination; 1 win)
1996:
“The Great Lover” (“le Grand amant“) — Translated Short Story — winner

Stephenson, Neal (1 nomination; 1 win)
1997:
Snow Crash (le Samouraï virtuel) — Translated Novel — winner

Thompson, Tade (1 nomination; 1 win)
2020:
The Murders of Molly Southbourne (Les Meurtres de Molly Southbourne) — foreign short fiction — winner

Tuttle, Lisa (1 nomination; 1 win)
2012:
Ainsi naissent les fantômes — Foreign Short Fiction — winner

Valente, Catherynne M. (1 nomination; 1 win)
2017:
The Girl Who Circumnavigated Fairyland in a Ship of Her Own Making; The Girl Who Fell Beneath Fairyland and Led the Revels There (La Fille qui navigua autour de Féérie dans un bateau construit de ses propres mains; La fille qui tomba sous Féerie — foreign YA novel — winner

Wilson, Robert Charles (1 nomination; 1 win)
2007:
Spin — Translated Novel — winner

Winters, Ben H. (1 nomination; 1 win)
2019:
Underground Airlines — foreign novel — winner



Copyright 2012 - 2021 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Friday 10 Sep 2021 at 09:26 PT