Gaylactic Spectrum Awards All Nominees


science fiction awards database






























































Gaughan <— Overview thread —> Geffen

  Gaylactic Spectrum Awards  
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991
Abley, Sean (1 nomination)
2008:
Socket — other work — nomination

Alpha Flight #106 (1 nomination; 1 win)
2002:
hall of fame — winner

Amara, Astrid (1 nomination)
2010:
“Remember” — short fiction — nomination

Anderson, Barth (1 nomination; 1 win)
2004:
“Lark Till Dawn, Princess” — short fiction — winner

Anderson, Colleen (1 nomination)
2005:
“Hold Back the Night” — short fiction — nomination

Anthony, Mark (1 nomination)
2005:
The First Stone — novel — nomination

Arnason, Eleanor (1 nomination; 1 win)
2000:
“Dapple: A Hwarhath Historical Romance” — short fiction — winner

Asaro, Catherine (1 nomination)
2002:
“Soul of Light” — short fiction — nomination

Augustin, KS (1 nomination)
2008:
Prime Suspect — short fiction — nomination

The Authority: Under New Management (comic) (1 nomination)
2001:
other work — nomination

Baker, L-J (2 nominations)
2008:
Lady Knight — novel — nomination

2007:
“Fairy Tale Ending” — short fiction — nomination

Barlow, R. H. (1 nomination)
2003:
Eyes of God: The Weird Fiction and Poetry of R. H. Barlow — other work — nomination

Barnett, Lisa A. (1 nomination)
2002:
Point of Dreams (by Melissa Scott & LAB) — novel — nomination

Barzak, Christopher (1 nomination; 1 win)
2007:
“The Language of Moths” — short fiction — winner (tie)

Bassingthwaite, Don (1 nomination)
2017:
Cocktails at Seven, Apocalypose at Eight: The Derby Cavendish Stories — novel — nomination

Baumgartner, John (1 nomination)
2007:
Hard Pill — other work — nomination

Bear, Elizabeth (9 nominations; 1 win)
2012:
Grail — novel — nomination

2010:
By the Mountain Bound — novel — nomination

2010:
Seven for a Secret — novel — nomination

2009:
All the Windwracked Stars — nomination

2009:
The Stratford Man (Hell and Earth/Ink and Steel) — novel — winner

2008:
Dust — novel — nomination

2008:
New Amsterdam — novel — nomination

2008:
Whiskey and Water — novel — nomination

2007:
Carnival — novel — nomination

Beck, Susanne M. (1 nomination)
2007:
The Growing (by SMB & Okasha Skat'si) — novel — nomination

Being John Malkovich (1 nomination; 1 win)
2000:
other work — winner

Bell, M. Shayne (1 nomination)
2002:
“If on a Moonlit Night” — short fiction — nomination

Bennett, Danielle (1 nomination)
2009:
Havemercy (by Jaida Jones & DB) — nomination

Benson, Amber (1 nomination)
2003:
Buffy the Vampire Slayer - Willow and Tara: Wilderness (by AB & Christopher Golden) — comic book/graphic novel — nomination

Berman, Steve (7 nominations)
2008:
“Bittersweet” — short fiction — nomination

2008:
So Fey: Queer Fairy Fiction — other work — nomination

2008:
Vintage: A Ghost Story — novel — nomination

2007:
“Caught by Skin” — short fiction — nomination

2004:
“Kiss” — short fiction — nomination

2002:
“The Anthvoke” — short fiction — nomination

2002:
Trysts — other work — nomination

Bernobich, Beth (1 nomination)
2004:
“Poison” — short fiction — nomination

Black, Holly (1 nomination)
2008:
“The Coat of Stars” — short fiction — nomination

Block, Francesca Lia (1 nomination; 1 win)
2001:
The Weetzie Bat Books (collected as Dangerous Angels) — hall of fame — winner

Bodner, Hal (1 nomination)
2006:
Bite Club — novel — nomination

Bowes, Richard (1 nomination)
2007:
“There's a Hole in the City” — short fiction — nomination

Bradley, Marion Zimmer (1 nomination)
2001:
The Darkover Books — hall of fame — nomination

Brenchley, Chaz (1 nomination)
2010:
“In the Night Street Baths” — short fiction — nomination

Bruce, Camilla (1 nomination)
2007:
“Plums” — short fiction — nomination

Buffy the Vampire Slayer (1 nomination; 1 win)
2001:
People's Choice Award — winner

Buffy the Vampire Slayer (TV series) (1 nomination; 1 win)
2001:
other work — winner

Burke, Jenn (1 nomination)
2016:
Chaos Station (by JB & Kelly Jensen) — novel — nomination

Carey, Jacqueline (2 nominations)
2010:
Naamah's Kiss — novel — nomination

2002:
Kushiel's Dart — novel — nomination

Carpenter, Bridget (1 nomination)
2004:
Dead Like Me: “The Bicycle Thief” (by Stephen Godchaux & BC) — other work — nomination

Chabon, Michael (1 nomination)
2001:
The Amazing Adventures of Kavalier & Clay — novel — nomination

Charnas, Suzy McKee (1 nomination; 1 win)
2003:
The Holdfast Chronicles — hall of fame — winner

Clare, Cassandra (2 nominations)
2009:
City of Ashes — nomination

2008:
“Charming: A Tale of True Love” (by CC & Ruby DeBrazier) — short fiction — nomination

Clarke, Arthur C. (1 nomination; 1 win)
2001:
Imperial Earth — hall of fame — winner

Cobalt, Kal (1 nomination)
2010:
“Parts” — short fiction — nomination

Constantine, Storm (1 nomination)
2000:
The Thorn Boy — short fiction — nomination

Crow, Kirby (1 nomination)
2017:
Malachite — novel — nomination

Currier, Jameson (2 nominations)
2011:
The Wolf at the Door — novel — nomination

2010:
“The Bloomsbury Nudes” — short fiction — nomination

Davies, Russell T. (3 nominations; 1 win)
2008:
Torchwood: “Captain Jack Harkness” (by Catherine Tregenna & RTD) — other work — nomination

2007:
Doctor Who: “The Empty Child/The Doctor Dances” — other work — nomination

2007:
Torchwood — other work — winner (tie)

Dawn, Amber (1 nomination)
2010:
“Here Lies the Last Lesbian Rental in East Vancouver” — short fiction — nomination

DeBrazier, Ruby (1 nomination)
2008:
“Charming: A Tale of True Love” (by Cassandra Clare & RD) — short fiction — nomination

DeCina, Kimberly (1 nomination)
2007:
“Voce” — short fiction — nomination

Decker, M. (1 nomination)
2008:
“Side Effects” — short fiction — nomination

Dedman, Stephen (1 nomination)
2003:
“Till Human Voices Wake Us” — short fiction — nomination

Delany, Samuel R. (2 nominations; 2 wins)
2002:
Dhalgren — hall of fame — winner

2001:
special achievement — winner

Dellamonica, A. M. (1 nomination)
2004:
“The Riverboy” — short fiction — nomination

Dillon, Steve (1 nomination)
2004:
Global Frequency #3 (by Warren Ellis & SD) — other work — nomination

Donnelly, Lara Elena (1 nomination)
2018:
Amberlough — novel — nomination

Doran, Colleen (1 nomination)
2001:
A Distant Soil (comic) — other work — nomination

Dorsey, Candas Jane (1 nomination)
2002:
A Paradigm of Earth — novel — nomination

Draven, Alex (1 nomination)
2007:
“Sleeping Bears Lie” — short fiction — nomination

Duane, Diane (2 nominations; 1 win)
2003:
The Tale of the Five (series) — hall of fame — winner

2000:
The Door Into Fire — hall of fame — nomination

Duchamp, L. Timmel (1 nomination)
2007:
“Obscure Relations” — short fiction — nomination

Duncan, Hal (3 nominations; 2 wins)
2010:
“The Behold of the Eye” — short fiction — winner (tie)

2008:
Ink — novel — nomination

2007:
Vellum — novel — winner

Egan, Greg (2 nominations)
2001:
“Oracle” (short story) — other work — nomination

2001:
Teranesia — novel — nomination

Ellis, Warren (1 nomination)
2004:
Global Frequency #3 (by WE & Steve Dillon) — other work — nomination

Ellwood, Leigh (1 nomination)
2008:
The Healing — short fiction — nomination

Eskridge, Kelley (1 nomination)
2003:
Solitaire — novel — nomination

Evans, Aurelia T. (1 nomination)
2010:
“In Circles” — short fiction — nomination

Files, Gemma (2 nominations)
2012:
A Rope of Thorns — novel — nomination

2011:
A Book of Tongues — novel — nomination

Finlay, Charles Coleman (1 nomination)
2005:
“Pervert” — short fiction — nomination

Fletcher, Jane (1 nomination)
2003:
Lorimal's Chalice — novel — nomination

Flewelling, Lynn (5 nominations)
2013:
Casket of Souls — novel — nomination

2011:
The White Road — novel — nomination

2009:
Shadows Return — nomination

2004:
The Hidden Warrior — novel — nomination

2000:
Traitor's Moon — novel — nomination

Ford, Michael Thomas (2 nominations)
2017:
Lily — novel — nomination

2003:
“Night of the Werepuss” — short fiction — nomination

Friesner, Esther M. (1 nomination)
2000:
“Chanoyu” — short fiction — nomination

Gaiman, Neil (1 nomination)
2003:
Murder Mysteries (by NG & Craig Russell) — comic book/graphic novel — nomination

Garber, Eric (1 nomination; 1 win)
1999:
Uranian Worlds: A Reader's Guide to Alternative Sexuality in Science Fiction and Fantasy (EG & Lyn Paleo, eds.) — hall of fame — winner (tie)

Gatiss, Mark (1 nomination)
2006:
The Vesuvius Club — novel — nomination

Gerrold, David (3 nominations; 2 wins)
2007:
“In the Quake Zone” — short fiction — winner (tie)

2002:
Bouncing Off the Moon — novel — nomination

2001:
Jumping Off the Planet — novel — winner

Gidney, Craig Laurance (1 nomination)
2008:
“A Bird of Ice” — short fiction — nomination

Gilman, Carolyn Ives (2 nominations)
2010:
“Angels Alone” — short fiction — nomination

1999:
Halfway Human — novel — nomination

Godchaux, Stephen (1 nomination)
2004:
Dead Like Me: “The Bicycle Thief” (by SG & Bridget Carpenter) — other work — nomination

Gods and Monsters (1 nomination)
1999:
other work — nomination

Golden, Christopher (1 nomination)
2003:
Buffy the Vampire Slayer - Willow and Tara: Wilderness (by Amber Benson & CG) — comic book/graphic novel — nomination

Goldman, Jane (1 nomination)
2008:
Stardust (by JG & Matthew Vaughn) — other work — nomination

Goto, Hiromi (1 nomination)
2002:
The Kappa Child — novel — nomination

Graham, Jo (1 nomination)
2011:
Stealing Fire — novel — nomination

Griffith, Nicola (5 nominations; 3 wins)
2005:
“Song of Bullfrogs, Cry of Geese” — short fiction — nomination

2005:
With Her Body — other work — nomination

2002:
Bending the Landscape: Horror (NG & Stephen Pagel, eds.) — other work — winner

2000:
Slow River — hall of fame — winner (tie)

1999:
Bending the Landscape: Science Fiction (NG & Stephen Pagel, eds.) — other work — winner

Grimsley, Jim (2 nominations)
2005:
The Ordinary — novel — nomination

2001:
Kirith Kirin — novel — nomination

Griswold, Amy (1 nomination; 1 win)
2014:
Death by Silver (by Melissa Scott & AG) — novel — winner

Guerra, Pia (1 nomination)
2008:
Y: The Last Man (by Brian K. Vaughn & PG) — other work — nomination

Gunnells, Mark Allan (1 nomination)
2018:
The Cult of Ocasta — novel — nomination

Hale, Ginn (2 nominations; 1 win)
2017:
Maze-Born Trouble — novel — nomination

2008:
Wicked Gentlemen — novel — winner

Hall, Richard (1 nomination; 1 win)
2005:
“Country People” — short fiction — winner

Hall, Sarah (1 nomination)
2008:
Daughters of the North — novel — nomination

Harper, Steven (4 nominations)
2005:
Offspring — novel — nomination

2004:
Trickster — novel — nomination

2003:
Nightmare: A Novel of the Silent Empire — novel — nomination

2002:
Dreamer — novel — nomination

Harris, Anne (1 nomination; 1 win)
1999:
Accidental Creatures — novel — winner (tie)

Hartman, Keith (2 nominations; 2 wins)
2000:
The Gumshoe, the Witch, and the Virtual Corpse — People's Choice Award — winner

2000:
The Gumshoe, the Witch, and the Virtual Corpse — novel — winner (tie)

Hawk, Jordan L. (3 nominations)
2018:
Hexslayer — novel — nomination

2017:
Fallow — novel — nomination

2017:
Hexbreaker and Hexmaker — novel — nomination

Heinberg, Allen (1 nomination)
2007:
Young Avengers — other work — nomination

Herren, Greg (1 nomination)
2005:
Shadows of the Night: Queer Tales of the Uncanny and Unusual — other work — nomination

Hetley, James A. (2 nominations)
2007:
Dragon's Teeth — novel — nomination

2006:
Dragon's Eye — novel — nomination

Hines, Jim C. (1 nomination)
2011:
Red Hood's Revenge — novel — nomination

Hogarth, MCA (1 nomination)
2003:
“Unspeakable” — short fiction — nomination

Hopkinson, Nalo (1 nomination; 1 win)
2004:
The Salt Roads — novel — winner

Huff, Tanya (7 nominations)
2012:
The Wild Ways — novel — nomination

2010:
The Enchantment Emporium — novel — nomination

2007:
Smoke and Ashes — novel — nomination

2006:
Smoke and Mirrors — novel — nomination

2005:
Smoke and Shadows — novel — nomination

2001:
The Blood Books — hall of fame — nomination

2000:
The Quartered Sea — novel — nomination

Hurley, Kameron (2 nominations)
2013:
Rapture — novel — nomination

2012:
God's War/Infidel — novel — nomination

Jeffers, Alex (1 nomination)
2010:
“Firooz and His Brother” — short fiction — nomination

Jensen, Kelly (1 nomination)
2016:
Chaos Station (by Jenn Burke & KJ) — novel — nomination

Jernigan, Zachary (1 nomination)
2010:
“The Succession of Knoorikios Khnum” — short fiction — nomination

Jeser, Dave (1 nomination)
2007:
Drawn Together (by DJ & Matthew Silverstein) — other work — nomination

Johns, Geoff (1 nomination)
2008:
52 (by Greg Rucka, Grant Morrison, Mark Waid & GJ) — other work — nomination

Johnson, Toby (1 nomination)
1999:
Secret Matter — hall of fame — nomination

Jones, Heather Rose (1 nomination; 1 win)
2017:
Mother of Souls — novel — winner

Jones, Jaida (1 nomination)
2009:
Havemercy (by JJ & Danielle Bennett) — nomination

Kelly, James Patrick (1 nomination)
2008:
“Dividing The Sustain” — short fiction — nomination

Kelly, Kiernan (1 nomination)
2008:
“Dancing on the Head of a Pin” — short fiction — nomination

Kerr, Peg (1 nomination; 1 win)
2000:
The Wild Swans — novel — winner (tie)

Kiernan, Caitlín R. (2 nominations)
2010:
The Red Tree — novel — nomination

2005:
Murder of Angels — novel — nomination

Kimberling, Nicole (1 nomination)
2009:
Turnskin — nomination

King, Maggie Shen (1 nomination)
2018:
An Excess Male — novel — nomination

Klages, Ellen (2 nominations; 1 win)
2018:
Passing Strange — novel — winner

2002:
“Traingle” — short fiction — nomination

Knippenberg, Robert (1 nomination)
2003:
“For the Mortals Among Us” — short fiction — nomination

Koja, Kathe (2 nominations; 1 win)
2016:
The Bastard's Paradise — novel — nomination

2011:
Under the Poppy — novel — winner

Kress, Nancy (1 nomination)
1999:
Maximum Light — novel — nomination

Kushner, Ellen (4 nominations; 1 win)
2018:
Tremontaine — novel — nomination

2007:
The Privilege of the Sword — novel — nomination

2003:
The Fall of the Kings (by EK & Delia Sherman) — novel — nomination

2000:
Swordspoint — hall of fame — winner (tie)

Kushner, Tony (1 nomination; 1 win)
2004:
Angels in America — other work — winner (tie)

Labonte, Richard (1 nomination; 1 win)
2007:
The Future Is Queer (RL & Lawrence Schimel, eds.) — other work — winner (tie)

Lane, Joel (1 nomination)
2010:
“Behind the Curtain” — short fiction — nomination

Lanyon, Josh (1 nomination)
2010:
Strange Fortune — novel — nomination

Lark, Michael (1 nomination; 1 win)
2004:
Gotham Central #6 - 10 (Half a Life) (by Greg Rucka & ML) — other work — winner (tie)

Latner, Alexis Glynn (1 nomination; 1 win)
2002:
“Kindred” — short fiction — winner

Lawrence, Jaye (1 nomination)
2005:
“Kissing Frogs” — short fiction — nomination

Le Guin, Ursula K. (2 nominations; 1 win)
2003:
The Left Hand of Darkness — hall of fame — winner

2001:
The Left Hand of Darkness — hall of fame — nomination

Leigh, Stephen (1 nomination; 1 win)
1999:
Dark Water's Embrace — novel — winner (tie)

Lewis, Joshua (1 nomination; 1 win)
2008:
“Ever So Much More than Twenty” — short fiction — winner

Lewis, Valerie Z. (1 nomination)
2008:
“The Steel Anniversary” — short fiction — nomination

Lo, Malinda (2 nominations)
2012:
Huntress — novel — nomination

2010:
Ash — novel — nomination

Lowachee, Karin (1 nomination; 1 win)
2006:
Cagebird — novel — winner

Lukens, F. T. (1 nomination)
2018:
The Rules and Regulations for Mediating Myths & Magic — novel — nomination

Lundoff, Catherine (2 nominations)
2008:
“Medusa's Touch” — short fiction — nomination

2005:
“At the Roots of the World Tree” — short fiction — nomination

MacLeod, Ian R. (1 nomination)
2006:
The Summer Isles — novel — nomination

Marks, Laurie J. (2 nominations; 2 wins)
2005:
Earth Logic — novel — winner

2003:
Fire Logic — novel — winner

Mayhew, Julie (1 nomination)
2017:
The Big Lie — novel — nomination

McConchie, Lyn (1 nomination)
2010:
“Waiting Tables and Time” — short fiction — nomination

McConnell, David (1 nomination)
2005:
“The Mask” — short fiction — nomination

McDonald, Ian (1 nomination; 1 win)
2016:
Luna: New Moon — novel — winner

McHugh, Maureen F. (1 nomination; 1 win)
1999:
China Mountain Zhang — hall of fame — winner (tie)

McTiegue, James (1 nomination; 1 win)
2007:
V for Vendetta — other work — winner (tie)

Miller, Madeline (1 nomination; 1 win)
2013:
The Song of Achilles — novel — winner

Monette, Sarah (2 nominations; 1 win)
2007:
The Virtu — novel — nomination

2003:
“Three Letters from the Queen of Elfland” — short fiction — winner

Moore, Nancy Jane (1 nomination)
2004:
“Walking Contradiction” — short fiction — nomination

Moore, Perry (1 nomination)
2008:
Hero — novel — nomination

Moore, Ronald D. (1 nomination)
2008:
Battlestar Galactica: “Razor” — other work — nomination

Morgan, Richard (2 nominations; 1 win)
2012:
The Cold Commands — novel — nomination

2010:
The Steel Remains — novel — winner

Moriarty, Chris (2 nominations)
2007:
Spin Control — novel — nomination

2004:
Spin State — novel — nomination

Morrison, Grant (1 nomination)
2008:
52 (by Greg Rucka, GM, Mark Waid & Geoff Johns) — other work — nomination

Newman, Emma (1 nomination)
2016:
Planetfall — novel — nomination

Nickle, David (1 nomination)
2003:
“Polyphemus' Cave” — short fiction — nomination

Nissenson, Hugh (1 nomination; 1 win)
2002:
The Song of the Earth — novel — winner

no award (1 nomination; 1 win)
2005:
other work — winner

Ore, Rebecca (1 nomination)
2010:
Centuries Ago and Very Fast — novel — nomination

Pagel, Stephen (2 nominations; 2 wins)
2002:
Bending the Landscape: Horror (Nicola Griffith & SP, eds.) — other work — winner

1999:
Bending the Landscape: Science Fiction (Nicola Griffith & SP, eds.) — other work — winner

Paleo, Lyn (1 nomination; 1 win)
1999:
Uranian Worlds: A Reader's Guide to Alternative Sexuality in Science Fiction and Fantasy (Eric Garber & LP, eds.) — hall of fame — winner (tie)

Park, Severna (1 nomination)
2000:
The Annunciate — novel — nomination

Parks, Joy (1 nomination; 1 win)
2007:
“Instinct” — short fiction — winner (tie)

Patton, Fiona (2 nominations)
2000:
The Granite Shield — novel — nomination

1999:
The Painter Knight — novel — nomination

Pelland, Jennifer (1 nomination)
2007:
“The Captive Girl” — short fiction — nomination

Phillips, Ian (1 nomination)
2002:
“The Devil and Mrs. Faust” — short fiction — nomination

Pinto, Ricardo (1 nomination)
2001:
The Chosen — novel — nomination

Pitts, J. A. (4 nominations; 1 win)
2017:
Night Terrors — novel — nomination

2013:
Forged in Fire — novel — nomination

2012:
Honeyed Words — novel — winner

2011:
Black Blade Blues — novel — nomination

Pollack, Rachel (1 nomination)
2007:
“The Beatrix Gates” — short fiction — nomination

Potter, Alexander (1 nomination)
2007:
“Facing Down Your Demons” — short fiction — nomination

Pratt, David (1 nomination)
2011:
Bob the Book — novel — nomination

Pratt, Tim (3 nominations)
2006:
The Strange Adventures of Rangergirl — novel — nomination

2004:
“Down With the Lizards and the Bees” — short fiction — nomination

2004:
“Living with the Harpy” — short fiction — nomination

Pulley, Natasha (1 nomination)
2016:
The Watchmaker of Filigree Street — novel — nomination

Quantum Leap: “Running for Honor” (1 nomination; 1 win)
2000:
hall of fame - media — winner (tie)

Rashid, Ian Iqbal (1 nomination)
2005:
A Touch of Pink — other work — nomination

Reed, Rick (1 nomination)
2001:
The Face without a Heart — novel — nomination

Richerson, Carrie (1 nomination)
2002:
“Love on a Stick” — short fiction — nomination

Rochelle, Warren (1 nomination)
2004:
“The Golden Boy” — short fiction — nomination

The Rocky Horror Picture Show (1 nomination; 1 win)
2000:
hall of fame - media — winner (tie)

Rodi, Robert (1 nomination)
2002:
Codename: Knockout #0-#6 — other work — nomination

Rose, Heather (1 nomination)
2016:
The Mystic Marriage — novel — nomination

Rosen, Selina (1 nomination)
2005:
Reruns — novel — nomination

Rosenfeld, Carol (1 nomination)
2005:
“Rabbit Rerun” — short fiction — nomination

Rowe, Michael (2 nominations; 1 win)
2003:
Queer Fear II — other work — winner

2001:
Queer Fear (anthology) — other work — nomination

Rucka, Greg (2 nominations; 1 win)
2008:
52 (by GR, Grant Morrison, Mark Waid & Geoff Johns) — other work — nomination

2004:
Gotham Central #6 - 10 (Half a Life) (by GR & Michael Lark) — other work — winner (tie)

Russ, Joanna (1 nomination; 1 win)
2002:
The Female Man — hall of fame — winner

Russell, Craig (1 nomination)
2003:
Murder Mysteries (by Neil Gaiman & CR) — comic book/graphic novel — nomination

Russell, Mary Doria (1 nomination; 1 win)
2001:
The Sparrow/Children of God — hall of fame — winner

Ryman, Geoff (2 nominations; 1 win)
2004:
Lust — novel — nomination

2002:
Was — hall of fame — winner

Sakers, Don (2 nominations)
2007:
Gaylaxicon 2006 Sampler — other work — nomination

2003:
Dance for the Ivory Madonna — novel — nomination

Sawyer, Robert J. (2 nominations)
2004:
Hybrids — novel — nomination

2003:
Hominids — novel — nomination

Scalise, Michelle (1 nomination)
2010:
“I Am the Shadow That Walks There” — short fiction — nomination

Schimel, Lawrence (3 nominations; 1 win)
2007:
The Future Is Queer (Richard Labonte & LS, eds.) — other work — winner (tie)

1999:
The Drag Queen of Elfland: Short Stories — hall of fame — nomination

1999:
Things Invisible to See: Gay and Lesbian Tales of Magic Realism — other work — nomination

Schwartz, Meredith (1 nomination)
2008:
Alleys and Doorways — other work — nomination

Scott, Darieck (1 nomination)
2008:
Hex: A Novel of Love Spells — novel — nomination

Scott, Melissa (10 nominations; 5 wins)
2015:
Fairs' Point — novel — winner

2014:
Death by Silver (by MS & Amy Griswold) — novel — winner

2013:
Point of Knives — novel — nomination

2010:
“One Horse Town” — short fiction — nomination

2010:
“The Rocky Side of the Sky” — short fiction — winner (tie)

2003:
Shadow Man — hall of fame — winner

2002:
Point of Dreams (by MS & Lisa A. Barnett) — novel — nomination

2001:
The Jazz — novel — nomination

1999:
Shadow Man — People's Choice Award — winner

1999:
Shadow Man — hall of fame — nomination

Scott, Wheeler (1 nomination)
2007:
Snow — novel — nomination

Shawl, Nisi (2 nominations)
2004:
“The Tawny Bitch” — short fiction — nomination

2002:
“Shiomah's Land” — short fiction — nomination

Sherman, Delia (1 nomination)
2003:
The Fall of the Kings (by Ellen Kushner & DS) — novel — nomination

Shiozu, Shori (1 nomination)
2007:
Eerie Queerie — other work — nomination

Silverstein, Matthew (1 nomination)
2007:
Drawn Together (by Dave Jeser & MS) — other work — nomination

Sinisalo, Johanna (1 nomination)
2004:
Troll: A Love Story — novel — nomination

Skat'si, Okasha (1 nomination)
2007:
The Growing (by Susanne M. Beck & OS) — novel — nomination

Slattery, Brian Francis (1 nomination)
2008:
Spaceman Blues — novel — nomination

Slonczewski, Joan (1 nomination)
2012:
The Highest Frontier — novel — nomination

Solomon, Rivers (1 nomination)
2018:
An Unkindness of Ghosts — novel — nomination

South Park: Bigger, Longer, Uncut (1 nomination)
2000:
other work — nomination

Spencer, Wen (1 nomination)
2005:
Dog Warrior — novel — nomination

Star Trek: Deep Space Nine: “Rejoined” (1 nomination)
2000:
hall of fame - media — nomination

Stross, Charles (1 nomination)
2012:
Rule 34 — novel — nomination

Sturgeon, Theodore (1 nomination; 1 win)
2000:
“The World Well Lost” — hall of fame — winner (tie)

Supergirl #39, On Ice (1 nomination)
2000:
other work — nomination

Swann, Thomas Burnett (1 nomination)
2000:
How Are the Mighty Fallen — hall of fame — nomination

Szymanski, Therese (1 nomination)
2005:
“The Morning After” — short fiction — nomination

Talbot, Julia (1 nomination)
2008:
“The Reflection of Love” — short fiction — nomination

Tan, Cecilia (3 nominations)
2003:
Mind & Body — other work — nomination

2003:
Wired Hard 3 — other work — nomination

2002:
Sextopia — other work — nomination

Thomas, Lee (1 nomination)
2010:
“I'm Your Violence” — short fiction — nomination

Thomson, Amy (1 nomination)
2004:
Storyteller — novel — nomination

Tiedemann, Mark W. (1 nomination)
2002:
“Passing” — short fiction — nomination

Tierney, Kathleen (1 nomination)
2016:
Cherry Bomb — novel — nomination

Tregenna, Catherine (1 nomination)
2008:
Torchwood: “Captain Jack Harkness” (by CT & Russell Davies) — other work — nomination

Treleaven, Scott (1 nomination)
2003:
“Bugcrush” — short fiction — nomination

Valente, Catherynne M. (3 nominations)
2010:
Palimpsest — novel — nomination

2007:
“Bones Like Black Sugar” — short fiction — nomination

2007:
“The Dance of Uzume-no-Ama” — other work — nomination

Vanderhooft, JoSelle (3 nominations)
2016:
Ebenezer — novel — nomination

2008:
“Were” — short fiction — nomination

2007:
Sleeping Beauty, Indeed — other work — nomination

Various (5 nominations; 1 win)
2005:
Drawn Together — other work — nomination

2004:
Carnivale — other work — nomination

2003:
The Authority #28 & 29 — comic book/graphic novel — winner (tie)

2003:
Uncanny X-Men #414 — comic book/graphic novel — nomination

2003:
X-Statix #1-5 — comic book/graphic novel — nomination

Vaughn, Brian K. (1 nomination)
2008:
Y: The Last Man (by BKV & Pia Guerra) — other work — nomination

Vaughn, Matthew (1 nomination)
2008:
Stardust (by Jane Goldman & MV) — other work — nomination

Waid, Mark (1 nomination)
2008:
52 (by Greg Rucka, Grant Morrison, MW & Geoff Johns) — other work — nomination

Walsh, Kaite (1 nomination)
2010:
“City of the Dead” — short fiction — nomination

Walton, Jo (2 nominations)
2016:
My Real Children — novel — nomination

2008:
Ha'Penny — novel — nomination

Ward, Cynthia (1 nomination)
2018:
The Adventure of the Incognita Countess — novel — nomination

Watasin, Elizabeth (1 nomination)
2002:
Charm School #4 — other work — nomination

Watts, Julia (1 nomination)
2007:
“We Recruit” — short fiction — nomination

Whedon, Joss (4 nominations)
2008:
Buffy Season 8 (comic series) — other work — nomination

2004:
Buffy the Vampire Slayer — other work — nomination

2003:
Buffy the Vampire Slayer: “Seeing Red” — other work — nomination

2002:
Buffy the Vampire Slayer — other work — nomination

Williams, Liz (1 nomination)
2002:
The Ghost Sister — novel — nomination

Winnick, Judd (2 nominations; 1 win)
2003:
Green Lantern: Hate Crime #154 & 155 — comic book/graphic novel — winner (tie)

2002:
Green Lantern #137 and #140 — other work — nomination

Witt, L. A. (1 nomination)
2012:
Static — novel — nomination

Wright, Kristina (1 nomination)
2007:
“The Specter of Sin” — short fiction — nomination

X-Force #117-118 (1 nomination)
2002:
other work — nomination

Yang, JY (1 nomination)
2018:
The Black Tides of Heaven — novel — nomination



Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Monday 31 Dec 2018 at 11:29 PT