Sir Julius Vogel Awards Winners By Name


science fiction awards database






Sidewise <— Overview thread —> Skylark

  Sir Julius Vogel Awards  
2008:
services to science fiction — winner

Bailey, Casey (1 nomination; 1 win)
2016:
Shortcuts -- Track 1 — artwork — winner

Ballantine, Philippa (5 nominations; 1 win)
2009:
Chasing the Bard - Podcast — fan production — winner

Baster, John (1 nomination; 1 win)
2003:
John Baster & Mary Maclachlan, for model making on “The Lord of the Rings” motion pictures — art work — winner

Beszant, Andrew (1 nomination; 1 win)
2017:
This Giant Paper Mache Boulder is Actually Really Heavy (by AB & Christian Nicholson) — dramatic presentation — winner

Black Sheep (1 nomination; 1 win)
2008:
dramatic presentation, long form — winner

Boyens, Philippa (2 nominations; 2 wins)
2002:
Peter Jackson, Fran Walsh & Philippa Boyens, for their masterpiece work of “The Lord of the Rings : Fellowship of the Ring" — services to sf and f — winner

2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by Peter Jackson, Fran Walsh & PB) — dramatic presentation, long form — winner

Bridges, Grace (1 nomination; 1 win)
2018:
Mariah's Prologues — collected work — winner

Brounéus, Frederik (1 nomination; 1 win)
2013:
The Prince of Soul and the Lighthouse — youth novel — winner

Buchanan, Juliet (1 nomination; 1 win)
2011:
A Foreign Country - New Zealand Speculative Fiction (Anna Caro & JB, eds.) — collected work — winner

Burgess, Clare (1 nomination; 1 win)
2015:
Weta Digital: 20 Years of Imagination on Screen (by CB, with Brian Sibley) — production/publication — winner

Butterworth, Jan (1 nomination; 1 win)
2018:
services to fandom — winner

Buy Kiwi Made (1 nomination; 1 win)
2008:
dramatic presentation, short form — winner

Cade, Octavia (3 nominations; 3 wins)
2017:
“Food and Horror” (column) — fan writing — winner

2017:
The Convergence of Fairy Tales — novella/novelette — winner

2016:
“The Ghost of Matter” — novella/novelette — winner

Caro, Anna (2 nominations; 2 wins)
2012:
Tales for Canterbury (Cassie Hart & AC, eds.) — collected work — winner

2011:
A Foreign Country - New Zealand Speculative Fiction (AC & Juliet Buchanan, eds.) — collected work — winner

Cates, Norman (2 nominations; 2 wins)
2006:
Norman Cates, for promoting NZ SF and fandom both at home and abroad — services to fandom — winner

2002:
Norman Cates, and the SFFANZ discussion group, for their work in setting up SFFANZ and the Sir Julius Vogel Awards — services to fandom — winner

Catran, Ken (3 nominations; 1 win)
2005:
Ken Catran, for YA fiction titles — services to sf and f — winner

The Changeover (1 nomination; 1 win)
2018:
dramatic presentation — winner

Cowens, Matt & Debbie (1 nomination; 1 win)
2013:
Mansfield with Monsters — collected work — winner

Dick, Chad (1 nomination; 1 win)
2016:
Write Off Line 2015: The Earth We Knew (Jean Gilbert & CD, eds.) — collected work — winner

Dresden, William (1 nomination; 1 win)
2017:
Light in My Dark (by Jean Gilbert & WD) — youth novel — winner

Elvy, Dale (4 nominations; 3 wins)
2004:
Dark Shinto — novel — winner

2002:
new talent — winner

2002:
First Hunter — novel — winner

Falconer, Daniel (1 nomination; 1 win)
2013:
The Hobbit: An Unexpected Journey: Chronicles -- Art and Design — production/publication — winner

Falkner, Brian (1 nomination; 1 win)
2010:
Brainjack — young adult novel — winner

Fitzwater, A. J. (1 nomination; 1 win)
2017:
“Splintr” — short story — winner

Fleming, Laurie (4 nominations; 4 wins)
2004:
Laurie Fleming, for producing more than 100 issues of Phoenixine — services to fandom — winner

2004:
Phoenixine — fanzine — winner

2003:
Phoenixine — fanzine — winner

2002:
Phoenixine — fanzine — winner

Friend, Peter (7 nominations; 5 wins)
2007:
“Western Front, 1914” — short story — winner

2006:
King (short film) — fan production — winner

2006:
“The Real Deal” — short story — winner

2004:
“The Alchemist” — short story — winner (tie)

2002:
“The Good Earth” — short story — winner

Geradts, William & Adele (1 nomination; 1 win)
2003:
William & Adele Geradts, for the many Armageddons of the past years — services to fandom — winner

Gilbert, Jean (3 nominations; 3 wins)
2017:
Light in My Dark (by JG & William Dresden) — youth novel — winner

2016:
Ardus — novel — winner

2016:
Write Off Line 2015: The Earth We Knew (JG & Chad Dick, eds.) — collected work — winner

Haines, Paul (9 nominations; 4 wins)
2011:
“A Tale of the Interferers - Hunter for Forbidden Flesh” — novella/novelette — winner

2011:
“High Tide at Hot Water Beach” — short story — winner

2010:
“Wives” — novella/novelette — winner

2008:
Doorways for the Dispossessed — anthology — winner

Harrison, Yvonne (3 nominations; 1 win)
2010:
Coals to Newcastle — fan production — winner

Hart, Cassie (1 nomination; 1 win)
2012:
Tales for Canterbury (CH & Anna Caro, eds.) — collected work — winner

Hodgkinson, Marie (2 nominations; 1 win)
2010:
Semaphore Magazine — production/publication — winner

Horrocks, Dylan (1 nomination; 1 win)
2012:
“Steam Girl” — novella/novelette — winner

Horwood, Sharman (1 nomination; 1 win)
2013:
Queen of Iron Years (by Lyn McConchie & SH) — novel — winner

Howell, John (1 nomination; 1 win)
2010:
Phoenixine (by JH & Lynelle Howell) — fan publication — winner (tie)

Howell, John and Lynelle (3 nominations; 2 wins)
2008:
Phoenixine — fanzine — winner

2007:
services to fandom — winner

Howell, Lynelle (2 nominations; 2 wins)
2017:
services to fandom — winner

2010:
Phoenixine (by John Howell & LH) — fan publication — winner (tie)

Jackson, Peter (3 nominations; 3 wins)
2004:
Peter Jackson, et al, for the amazing achievement of the Lord of the Rings trilogy — special award — winner

2002:
Peter Jackson, Fran Walsh & Philippa Boyens, for their masterpiece work of “The Lord of the Rings : Fellowship of the Ring" — services to sf and f — winner

2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by PJ, Fran Walsh & Philippa Boyens) — dramatic presentation, long form — winner

Jones, Tim (5 nominations; 1 win)
2010:
Voyagers: Science Fiction Poetry From New Zealand (by Mark Pirie & TJ) — collected work — winner

Kealey, Martin (3 nominations; 1 win)
2005:
Martin Kealey, for the many years he has contributed web server space for fan organisations free of charge — services to fandom — winner

Kearns, Serena (1 nomination; 1 win)
2010:
“The Test” — artwork — winner

Kim, Nick (1 nomination; 1 win)
2002:
fan art — winner

Kirkpatrick, Russell (4 nominations; 3 wins)
2010:
Beyond the Wall of Time — novel — winner

2009:
Dark Heart — novel — winner

2008:
Path of Revenge — novel — winner

Knox, Elizabeth (1 nomination; 1 win)
2009:
The Invisible Road — collected work — winner

Kora (1 nomination; 1 win)
2009:
Skankenstein (by K & Krafthaus) — dramatic presentation, short form — winner

Krafthaus (1 nomination; 1 win)
2009:
Skankenstein (by Kora & K) — dramatic presentation, short form — winner

Lee-Smith, David (1 nomination; 1 win)
2010:
services to fandom — winner

LexiCon convention booklet (1 nomination; 1 win)
2018:
fan production/publication — winner

Lindsay, Alex (1 nomination; 1 win)
2009:
fan writing — winner

Liochon, Joel (1 nomination; 1 win)
2009:
Deputy Dan and The Mysterious Midnight Marauder (by by Sally MacLennan, artwork by JL) — professional publication — winner

Litten, Simon (3 nominations; 2 wins)
2010:
fan writing — winner

2008:
services to fandom — winner

Lost in the Museum (1 nomination; 1 win)
2015:
collected work — winner

Lowe, Helen (3 nominations; 3 wins)
2011:
The Heir of Night — novel — winner (tie)

2009:
new talent — winner

2009:
Thornspell — young adult novel — winner

Mackenzie, Anna (1 nomination; 1 win)
2008:
The Sea-wreck Stranger — young adult novel — winner (tie)

Maclachlan, Mary (1 nomination; 1 win)
2003:
John Baster & Mary Maclachlan, for model making on “The Lord of the Rings” motion pictures — art work — winner

MacLean, Glynne (4 nominations; 1 win)
2004:
Glynne MacLean, for Roivan - Book One of the A'nzarian Chronicle — new talent — winner

Maclean, Kevin G. (4 nominations; 3 wins)
2008:
“Fendraaken” — short story — winner (tie)

2005:
“When Dragons Dream” — short story — winner

2004:
“A Plea for Help” — short story — winner (tie)

MacLennan, Sally (1 nomination; 1 win)
2009:
Deputy Dan and The Mysterious Midnight Marauder (by by SM, artwork by Joel Liochon) — professional publication — winner

Maddigan's Quest (1 nomination; 1 win)
2007:
dramatic presentation — winner

Mahy, Margaret (3 nominations; 1 win)
2006:
Margaret Mahy, for a huge body of work and has written SF for all ages — services to sf and f — winner

Mann, Phillip (2 nominations; 1 win)
2010:
services to science fiction, fantasy and horror — winner

Mannering, Paul (1 nomination; 1 win)
2015:
Engines of Empathy — novel — winner

Marillier, Juliet (6 nominations; 4 wins)
2015:
The Caller: Shadowfell — youth novel — winner

2014:
“By Bone-Light” — short story — winner

2014:
Raven Flight — youth novel — winner

2008:
Cybele's Secret — young adult novel — winner (tie)

McBride, Tracie (2 nominations; 1 win)
2008:
new talent — winner

McConchie, Lyn (8 nominations; 6 wins)
2013:
Queen of Iron Years (by LM & Sharman Horwood) — novel — winner

2011:
Summer of Dreaming — young adult novel — winner

2011:
The Questing Road — novel — winner (tie)

2006:
The Duke's Ballad (by Andre Norton & LM) — novel — winner

2005:
Beastmaster's Circus (by Andre Norton & LM) — novel — winner

2003:
Beast Master's Ark (by Andre Norton & LM) — novel — winner

McGechan, Adam (2 nominations; 1 win)
2010:
Time Space Visualiser — fan publication — winner (tie)

Monaghan, Sean (1 nomination; 1 win)
2018:
“Crimson Birds of Small Miracles” — short story — winner

Mueller, Eileen (2 nominations; 2 wins)
2017:
new talent — winner

2016:
Dragons Realm (You Say Which Way) — youth novel — winner

Murray, Celine (1 nomination; 1 win)
2015:
“Peach and Araxi” — novella — winner

Murray, Lee (10 nominations; 10 wins)
2018:
Hounds of the Underworld (by Dan Rabarts & LM) — novel — winner

2017:
services to science fiction, fantasy, and horror — winner

2017:
At the Edge (Dan Rabarts & LM, eds.) — collected work — winner

2017:
Into the Mist — novel — winner

2016:
“The Thief's Tale” — short story — winner

2015:
“Inside Ferndale” — short story — winner

2014:
Baby Teeth (Dan Rabarts & LM, eds.) — collected work — winner

2014:
“Cave Fever” — novella — winner

2013:
“Hope is the thing with feathers” — short story — winner

2012:
Battle of the Birds — youth novel — winner

Nicholson, Christian (1 nomination; 1 win)
2017:
This Giant Paper Mache Boulder is Actually Really Heavy (by Andrew Beszant & CN) — dramatic presentation — winner

Norcliffe, James (2 nominations; 1 win)
2007:
The Assassin of Gleam — novel — winner

Norton, Andre (3 nominations; 3 wins)
2006:
The Duke's Ballad (by AN & Lyn McConchie) — novel — winner

2005:
Beastmaster's Circus (by AN & Lyn McConchie) — novel — winner

2003:
Beast Master's Ark (by AN & Lyn McConchie) — novel — winner

Patton, Ripley (2 nominations; 1 win)
2010:
“Corrigan's Exchange” — short story — winner (tie)

Pavletich, Maree (1 nomination; 1 win)
2009:
services to fandom — winner

Pegg, Catherine and Stephanie (1 nomination; 1 win)
2009:
The Girl Who Asked for Wisdom and Other Stories — fan publication — winner

Petersen, Les (1 nomination; 1 win)
2013:
Light Touch Paper, Stand Clear by Edwina Harvey & Simon Petrie, eds. (Peggy Bright Books) — artwork — winner

Petrie, Simon (7 nominations; 3 wins)
2018:
Matters Arising from the Identification of the Body — novella/novelette — winner

2013:
“Flight 404” — novella/novelette — winner

2010:
new talent — winner

Pirie, Mark (1 nomination; 1 win)
2010:
Voyagers: Science Fiction Poetry From New Zealand (by MP & Tim Jones) — collected work — winner

Ponder, Alicia (1 nomination; 1 win)
2012:
“Frankie and the Netball Clone” — short story — winner

Popham, Geoff (1 nomination; 1 win)
2015:
Lost in the Museum — artwork — winner

Preston, Grant (1 nomination; 1 win)
2003:
fan art — winner

Rabarts, Dan (4 nominations; 3 wins)
2018:
Hounds of the Underworld (by DR & Lee Murray) — novel — winner

2017:
At the Edge (DR & Lee Murray, eds.) — collected work — winner

2014:
Baby Teeth (DR & Lee Murray, eds.) — collected work — winner

Renaldo, First Sheep on the Moon? (1 nomination; 1 win)
2008:
fan production — winner

Robertson, Freya (1 nomination; 1 win)
2014:
Heartwood — novel — winner

Robson, Alan (8 nominations; 5 wins)
2007:
fan writing — winner

2006:
fan writing — winner

2005:
fan writing — winner

2003:
fan writing — winner

2002:
fan writing — winner

Rose, Laya (1 nomination; 1 win)
2018:
Mistlands — professional production/publication — winner

Scheib, Richard (4 nominations; 2 wins)
2006:
Phoenixine — fanzine — winner

2005:
Phoenixine — fanzine — winner (tie)

Scoones, Paul (4 nominations; 1 win)
2005:
Time Space Visualiser — fanzine — winner (tie)

Sibley, Brian (1 nomination; 1 win)
2015:
Weta Digital: 20 Years of Imagination on Screen (by Clare Burgess, with BS) — production/publication — winner

Singh, Nalini (9 nominations; 2 wins)
2009:
“Stroke of Enticement” — novella/novelette — winner

2008:
Beat of Temptation — novella/novelette — winner

Smith, Darian (2 nominations; 1 win)
2018:
services to science fiction, fantasy, and horror — winner

Smith, Keith (1 nomination; 1 win)
2017:
fan artist — winner

Stone, Grant (3 nominations; 2 wins)
2010:
“The Living Dead Boy” — short story — winner (tie)

2009:
“Under Waves and Over” — short story — winner

Strawbridge, Kate (1 nomination; 1 win)
2018:
Teleport — professional artwork — winner

Summer Star Trek: Mirror, Mirror (1 nomination; 1 win)
2017:
fan production/publication — winner

Sussex, Lucy (2 nominations; 1 win)
2008:
“Mist and Murder” — short story — winner (tie)

Temple, Ross (3 nominations; 1 win)
2008:
fan writing — winner

Tobin, Paul (2 nominations; 2 wins)
2016:
White Cloud Worlds Anthology 3 — production/publication — winner

2011:
White Cloud Worlds Anthology — production/publication — winner

Toon, Jo (2 nominations; 2 wins)
2018:
Jo Toon, for contributions to Phoenixine and LexiCon convention booklet — fan artwork — winner

2018:
“Pass the Rules” — fan writing — winner

Under the Mountain (1 nomination; 1 win)
2010:
dramatic presentation, long form — winner

Van Belle, Douglas A. (5 nominations; 1 win)
2007:
new talent — winner

Victoria, Frank (2 nominations; 2 wins)
2012:
Oracle's Fire by Mary Victoria (HarperCollins Voyager) — artwork — winner

2011:
Tymon's Flight — artwork — winner

Victoria, Mary (1 nomination; 1 win)
2012:
Samiha's Song — novel — winner

Walsh, Fran (2 nominations; 2 wins)
2002:
Peter Jackson, Fran Walsh & Philippa Boyens, for their masterpiece work of “The Lord of the Rings : Fellowship of the Ring" — services to sf and f — winner

2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by Peter Jackson, FW & Philippa Boyens) — dramatic presentation, long form — winner

Ward, Gareth (2 nominations; 2 wins)
2018:
new talent — winner

2018:
The Traitor and the Thief — youth novel — winner

Weakley, Emma (4 nominations; 4 wins)
2017:
At the Edge by Dan Rabarts & Lee Murray, eds. (Paper Road) — professional artwork — winner

2017:
That Kind of Planet — professional production/publication — winner

2014:
Regeneration: New Zealand Speculative Fiction 2 (Random Static) — artwork — winner

2009:
Newton's Sleep — professional artwork — winner

WearableArt (1 nomination; 1 win)
2014:
production/publication — winner

Weta Digital (1 nomination; 1 win)
2003:
Weta Workshop & Weta Digital, for being the premiere special effects and visual effects facilities in New Zealand — services to sf and f — winner

Weta Workshop (1 nomination; 1 win)
2003:
Weta Workshop & Weta Digital, for being the premiere special effects and visual effects facilities in New Zealand — services to sf and f — winner



Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Sunday 13 May 2018 at 14:11 PT