Sir Julius Vogel Awards All Nominees


science fiction awards database








Sidewise <— Overview thread —> Skylark

  Sir Julius Vogel Awards  
Adamson, Peter (1 nomination)
2002:
fan art — nomination

2008:
services to science fiction — winner

Bailey, Casey (1 nomination; 1 win)
2016:
Shortcuts -- Track 1 — artwork — winner

Baker, L-J (1 nomination)
2007:
Broken Wings — novel — nomination

Ballantine, Philippa (5 nominations; 1 win)
2010:
Weather Child — fan production — nomination

2009:
Chasing the Bard - Podcast — fan production — winner

2009:
Digital Magic — novel — nomination

2008:
fan writing — nomination

2006:
Chasing the Bard — novel — nomination

Baster, John (1 nomination; 1 win)
2003:
for model making on “The Lord of the Rings” motion pictures — art work — winner

Beale, Fleur (1 nomination)
2009:
Juno of Taris — young adult novel — nomination

Beszant, Andrew (1 nomination; 1 win)
2017:
This Giant Paper Mache Boulder is Actually Really Heavy (by AB & Christian Nicholson) — dramatic presentation — winner

Black Sheep (1 nomination; 1 win)
2008:
dramatic presentation, long form — winner

Boyens, Philippa (2 nominations; 2 wins)
2002:
for their masterpiece work of “The Lord of the Rings : Fellowship of the Ring" — services to sf and f — winner

2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by Peter Jackson, Fran Walsh & PB) — dramatic presentation, long form — winner

Boyle, Katie (2 nominations)
2010:
fan writing — nomination

2009:
fan writing — nomination

Bridges, Grace (1 nomination; 1 win)
2018:
Mariah's Prologues — collected work — winner

Brounéus, Frederik (1 nomination; 1 win)
2013:
The Prince of Soul and the Lighthouse — youth novel — winner

Buchanan, Juliet (1 nomination; 1 win)
2011:
A Foreign Country - New Zealand Speculative Fiction (Anna Caro & JB, eds.) — collected work — winner

Burgess, Clare (1 nomination; 1 win)
2015:
Weta Digital: 20 Years of Imagination on Screen (by CB, with Brian Sibley) — production/publication — winner

Butterworth, Jan (1 nomination; 1 win)
2018:
services to fandom — winner

Buy Kiwi Made (1 nomination; 1 win)
2008:
dramatic presentation, short form — winner

Cade, Octavia (3 nominations; 3 wins)
2017:
“Food and Horror” (column) — fan writing — winner

2017:
The Convergence of Fairy Tales — novella/novelette — winner

2016:
“The Ghost of Matter” — novella/novelette — winner

Caro, Anna (2 nominations; 2 wins)
2012:
Tales for Canterbury (Cassie Hart & AC, eds.) — collected work — winner

2011:
A Foreign Country - New Zealand Speculative Fiction (AC & Juliet Buchanan, eds.) — collected work — winner

Cates, Norman (2 nominations; 2 wins)
2006:
for promoting NZ SF and fandom both at home and abroad — services to fandom — winner

2002:
for their work in setting up SFFANZ and the Sir Julius Vogel Awards — services to fandom — winner

Catran, Ken (3 nominations; 1 win)
2006:
Something Wicked This Way Comes — novel — nomination

2005:
for YA fiction titles — services to sf and f — winner

2005:
Protus Rising — novel — nomination

The Changeover (1 nomination; 1 win)
2018:
dramatic presentation — winner

Charlton, Sam J. (1 nomination)
2008:
The Children of Isador — young adult novel — nomination

Chrustowski, Nicholas (2 nominations)
2010:
new talent — nomination

2010:
Dreams and Nightmare Volume 1 — collected work — nomination

Cook, Hugh (1 nomination)
2010:
services to science fiction, fantasy and horror — nomination

Cowens, Debbie (1 nomination)
2010:
The Event (by DC, Matt Cowens, Stephanie Pegg, Jenni Dowsett & Chris Gilman) — fan publication — nomination

Cowens, Matt (1 nomination)
2010:
The Event (by Debbie Cowens, MC, Stephanie Pegg, Jenni Dowsett & Chris Gilman) — fan publication — nomination

Cowens, Matt & Debbie (1 nomination; 1 win)
2013:
Mansfield with Monsters — collected work — winner

Dean Spanley (1 nomination)
2010:
dramatic presentation, long form — nomination

Destination: Earth (1 nomination)
2008:
fan production — nomination

Dick, Chad (1 nomination; 1 win)
2016:
Write Off Line 2015: The Earth We Knew (Jean Gilbert & CD, eds.) — collected work — winner

Dowsett, Jenni (1 nomination)
2010:
The Event (by Debbie Cowens, Matt Cowens, Stephanie Pegg, JD & Chris Gilman) — fan publication — nomination

Dresden, William (1 nomination; 1 win)
2017:
Light in My Dark (by Jean Gilbert & WD) — youth novel — winner

Duder, Tess (1 nomination)
2010:
The Word Witch (by Margaret Mahy, edited by TD) — collected work — nomination

Elvy, Dale (4 nominations; 3 wins)
2004:
Dark Shinto — novel — winner

2003:
Spirit City — novel — nomination

2002:
new talent — winner

2002:
First Hunter — novel — winner

Falconer, Daniel (1 nomination; 1 win)
2013:
The Hobbit: An Unexpected Journey: Chronicles -- Art and Design — production/publication — winner

Falkner, Brian (1 nomination; 1 win)
2010:
Brainjack — young adult novel — winner

Fitzwater, A. J. (1 nomination; 1 win)
2017:
“Splintr” — short story — winner

Fleming, Laurie (4 nominations; 4 wins)
2004:
for producing more than 100 issues of Phoenixine — services to fandom — winner

2004:
Phoenixine — fanzine — winner

2003:
Phoenixine — fanzine — winner

2002:
Phoenixine — fanzine — winner

Fletcher, Malcolm (1 nomination)
2003:
for ongoing involvement with Stella Nova Science Fiction and Fantasy club and conventions — services to fandom — nomination

Friend, Peter (7 nominations; 5 wins)
2010:
fan writing — nomination

2007:
“Western Front, 1914” — short story — winner

2006:
King (short film) — fan production — winner

2006:
“The Real Deal” — short story — winner

2005:
“The Christmas Tree” — short story — nomination

2004:
“The Alchemist” — short story — winner (tie)

2002:
“The Good Earth” — short story — winner

Gee, Emily (1 nomination)
2008:
Thief with No Shadow — novel — nomination

Geradts, William & Adele (1 nomination; 1 win)
2003:
for the many Armageddons of the past years — services to fandom — winner

Gilbert, Jean (3 nominations; 3 wins)
2017:
Light in My Dark (by JG & William Dresden) — youth novel — winner

2016:
Ardus — novel — winner

2016:
Write Off Line 2015: The Earth We Knew (JG & Chad Dick, eds.) — collected work — winner

Gilman, Chris (1 nomination)
2010:
The Event (by Debbie Cowens, Matt Cowens, Stephanie Pegg, Jenni Dowsett & CG) — fan publication — nomination

Griffin, Hayley (2 nominations)
2008:
new talent — nomination

2008:
“Head in the Clouds” — short story — nomination

Hagar, Mandy (1 nomination)
2010:
The Crossing — young adult novel — nomination

Haines, Paul (9 nominations; 4 wins)
2011:
“A Tale of the Interferers - Hunter for Forbidden Flesh” — novella/novelette — winner

2011:
“High Tide at Hot Water Beach” — short story — winner

2010:
“A Slide of Life - A Spot of Liver” — short story — nomination

2010:
Slice of Life — collected work — nomination

2010:
“Wives” — novella/novelette — winner

2009:
“Necromancing the Bones” — novella/novelette — nomination

2008:
Doorways for the Dispossessed — anthology — winner

2007:
“Burning from the Inside” — short story — nomination

2007:
“Mnemophonic” — short story — nomination

Hair, David (1 nomination)
2010:
new talent — nomination

Hamilton, Peter (1 nomination)
2006:
NovaZine (by PH, Tina Helg & Gordon Lewis) — fanzine — nomination

Hansen-Hill, N. D. (3 nominations)
2003:
Elf — novel — nomination

2003:
Grave Images — novel — nomination

2003:
Static — novel — nomination

Harrison, Yvonne (3 nominations; 1 win)
2010:
Coals to Newcastle — fan production — winner

2009:
Stupid Cupid — fan production — nomination

2009:
The Office - In Atlantis — fan production — nomination

Hart, Cassie (1 nomination; 1 win)
2012:
Tales for Canterbury (CH & Anna Caro, eds.) — collected work — winner

Helg, Tina (1 nomination)
2006:
NovaZine (by Peter Hamilton, TH & Gordon Lewis) — fanzine — nomination

Herbert, Alex (1 nomination)
2003:
fan art — nomination

Hill, N. D. Hansen (1 nomination)
2009:
The Hollowing — novel — nomination

Hodgkinson, Marie (2 nominations; 1 win)
2010:
Semaphore Anthology 2009 — collected work — nomination

2010:
Semaphore Magazine — production/publication — winner

Horrocks, Dylan (1 nomination; 1 win)
2012:
“Steam Girl” — novella/novelette — winner

Horwood, Sharman (1 nomination; 1 win)
2013:
Queen of Iron Years (by Lyn McConchie & SH) — novel — winner

Howell, John (1 nomination; 1 win)
2010:
Phoenixine (by JH & Lynelle Howell) — fan publication — winner (tie)

Howell, John and Lynelle (3 nominations; 2 wins)
2008:
services to fandom — nomination

2008:
Phoenixine — fanzine — winner

2007:
services to fandom — winner

Howell, Lynelle (2 nominations; 2 wins)
2017:
services to fandom — winner

2010:
Phoenixine (by John Howell & LH) — fan publication — winner (tie)

Hromic, Alma (1 nomination)
2002:
Changer of Days — novel — nomination

Huber, Raymond (1 nomination)
2010:
Sting — young adult novel — nomination

Hylands, Rod (1 nomination)
2007:
Lateral Connection — novel — nomination

Jackson, Peter (3 nominations; 3 wins)
2004:
for the amazing achievement of the Lord of the Rings trilogy — special award — winner

2002:
for their masterpiece work of “The Lord of the Rings : Fellowship of the Ring" — services to sf and f — winner

2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by PJ, Fran Walsh & Philippa Boyens) — dramatic presentation, long form — winner

Jamneck, Lynne (2 nominations)
2009:
“Outside the Box” — short story — nomination

2009:
“The Oath” — short story — nomination

Johnson, Mike (1 nomination)
2002:
Counterpart — novel — nomination

Jones, Tim (5 nominations; 1 win)
2010:
Voyagers: Science Fiction Poetry From New Zealand (by Mark Pirie & TJ) — collected work — winner

2009:
JAAM 26 — collected work — nomination

2009:
Transported — collected work — nomination

2008:
Anarya's Secret: An Earthdawn Novel — novel — nomination

2002:
“My Friend the Volcano” — short story — nomination

Judd, Struan (2 nominations)
2003:
NovaZine — fanzine — nomination

2002:
NovaZine — fanzine — nomination

Kealey, Martin (3 nominations; 1 win)
2005:
for the many years he has contributed web server space for fan organisations free of charge — services to fandom — winner

2003:
for support and administration of the sf.org.nz web domain — services to fandom — nomination

2002:
for support and administration of the sf.org.nz web domain — services to fandom — nomination

Kearns, Serena (1 nomination; 1 win)
2010:
“The Test” — artwork — winner

The Killian Curse (1 nomination)
2007:
dramatic presentation — nomination

Kim, Nick (1 nomination; 1 win)
2002:
fan art — winner

Kirkpatrick, Russell (4 nominations; 3 wins)
2010:
Beyond the Wall of Time — novel — winner

2009:
Dark Heart — novel — winner

2008:
Path of Revenge — novel — winner

2005:
Across the Face of the World — novel — nomination

Knight, Melody (1 nomination)
2009:
Emerald City — novella/novelette — nomination

Knox, Elizabeth (1 nomination; 1 win)
2009:
The Invisible Road — collected work — winner

Kora (1 nomination; 1 win)
2009:
Skankenstein (by K & Krafthaus) — dramatic presentation, short form — winner

Krackatoa (1 nomination)
2003:
for composition of a score for a science fiction drama production (The score from ‘This Miserable Thing Called Life: An AudioNovel', first broadcast on Wellington Access Radio in August 2002). — art work — nomination

Krafthaus (1 nomination; 1 win)
2009:
Skankenstein (by Kora & K) — dramatic presentation, short form — winner

Lee-Smith, David (1 nomination; 1 win)
2010:
services to fandom — winner

Lewis, Gordon (1 nomination)
2006:
NovaZine (by Peter Hamilton, Tina Helg & GL) — fanzine — nomination

LexiCon convention booklet (1 nomination; 1 win)
2018:
fan production/publication — winner

Lindsay, Alex (1 nomination; 1 win)
2009:
fan writing — winner

Liochon, Joel (1 nomination; 1 win)
2009:
Deputy Dan and The Mysterious Midnight Marauder (by by Sally MacLennan, artwork by JL) — professional publication — winner

Litten, Simon (3 nominations; 2 wins)
2010:
fan writing — winner

2008:
services to fandom — winner

2002:
for treasurer and founding member of Phoenix — services to fandom — nomination

Lost in the Museum (1 nomination; 1 win)
2015:
collected work — winner

Lowe, Helen (3 nominations; 3 wins)
2011:
The Heir of Night — novel — winner (tie)

2009:
new talent — winner

2009:
Thornspell — young adult novel — winner

Lozeva, Silvia (2 nominations)
2002:
(Alan Marshall & SL) — new talent — nomination

2002:
This Pointless Thing Called Life - An Audionovel (by Alan Marshall & SL) — dramatic presentation, long form — nomination

MacDibble, Bren (1 nomination)
2008:
“Collecting Whispers” — short story — nomination

Mackenzie, Anna (1 nomination; 1 win)
2008:
The Sea-wreck Stranger — young adult novel — winner (tie)

Maclachlan, Mary (1 nomination; 1 win)
2003:
for model making on “The Lord of the Rings” motion pictures — art work — winner

MacLean, Glynne (4 nominations; 1 win)
2009:
The Spiral Chrysalis — young adult novel — nomination

2009:
The Time Stealers — novella/novelette — nomination

2004:
for Roivan - Book One of the A'nzarian Chronicle — new talent — winner

2004:
Roivan — novel — nomination

Maclean, Kevin G. (4 nominations; 3 wins)
2008:
“Fendraaken” — short story — winner (tie)

2005:
“When Dragons Dream” — short story — winner

2004:
“A Plea for Help” — short story — winner (tie)

2004:
“Butterfly” — short story — nomination

MacLennan, Sally (1 nomination; 1 win)
2009:
Deputy Dan and The Mysterious Midnight Marauder (by by SM, artwork by Joel Liochon) — professional publication — winner

Maddigan's Quest (1 nomination; 1 win)
2007:
dramatic presentation — winner

Mahy, Margaret (3 nominations; 1 win)
2010:
The Word Witch (by MM, edited by Tess Duder) — collected work — nomination

2009:
The Magician of Hoad — young adult novel — nomination

2006:
for a huge body of work and has written SF for all ages — services to sf and f — winner

Mann, Phillip (2 nominations; 1 win)
2010:
services to science fiction, fantasy and horror — winner

2003:
for his body of novels and written work in the past — services to sf and f — nomination

Mannering, Paul (1 nomination; 1 win)
2015:
Engines of Empathy — novel — winner

Marillier, Juliet (6 nominations; 4 wins)
2015:
The Caller: Shadowfell — youth novel — winner

2014:
“By Bone-Light” — short story — winner

2014:
Raven Flight — youth novel — winner

2010:
Heart's Blood — novel — nomination

2008:
Cybele's Secret — young adult novel — winner (tie)

2006:
Blade of Fortiu — novel — nomination

Marshall, Alan (2 nominations)
2002:
(AM & Silvia Lozeva) — new talent — nomination

2002:
This Pointless Thing Called Life - An Audionovel (by AM & Silvia Lozeva) — dramatic presentation, long form — nomination

McBride, Tracie (2 nominations; 1 win)
2008:
new talent — winner

2007:
fan writing — nomination

McCarthy, Dan (1 nomination)
2009:
services to fandom — nomination

McConchie, Lyn (8 nominations; 6 wins)
2013:
Queen of Iron Years (by LM & Sharman Horwood) — novel — winner

2011:
Summer of Dreaming — young adult novel — winner

2011:
The Questing Road — novel — winner (tie)

2009:
“Waiting Tables and Time” — short story — nomination

2006:
“A Token Of Our Esteem 2298AD” — short story — nomination

2006:
The Duke's Ballad (by Andre Norton & LM) — novel — winner

2005:
Beastmaster's Circus (by Andre Norton & LM) — novel — winner

2003:
Beast Master's Ark (by Andre Norton & LM) — novel — winner

McGechan, Adam (2 nominations; 1 win)
2010:
Time Space Visualiser — fan publication — winner (tie)

2008:
Time Space Visualiser — fanzine — nomination

McKay, Kathryn (1 nomination)
2009:
Conjunction Con Book — fan publication — nomination

McNabb, Linda (1 nomination)
2006:
Circle of Dreams: Runeweaver — novel — nomination

Monaghan, Sean (1 nomination; 1 win)
2018:
“Crimson Birds of Small Miracles” — short story — winner

Mueller, Eileen (2 nominations; 2 wins)
2017:
new talent — winner

2016:
Dragons Realm (You Say Which Way) — youth novel — winner

Murray, Celine (1 nomination; 1 win)
2015:
“Peach and Araxi” — novella — winner

Murray, Lee (10 nominations; 10 wins)
2018:
Hounds of the Underworld (by Dan Rabarts & LM) — novel — winner

2017:
services to science fiction, fantasy, and horror — winner

2017:
At the Edge (Dan Rabarts & LM, eds.) — collected work — winner

2017:
Into the Mist — novel — winner

2016:
“The Thief's Tale” — short story — winner

2015:
“Inside Ferndale” — short story — winner

2014:
Baby Teeth (Dan Rabarts & LM, eds.) — collected work — winner

2014:
“Cave Fever” — novella — winner

2013:
“Hope is the thing with feathers” — short story — winner

2012:
Battle of the Birds — youth novel — winner

Nicholson, Christian (1 nomination; 1 win)
2017:
This Giant Paper Mache Boulder is Actually Really Heavy (by Andrew Beszant & CN) — dramatic presentation — winner

Norcliffe, James (2 nominations; 1 win)
2010:
The Loblolly Boy — young adult novel — nomination

2007:
The Assassin of Gleam — novel — winner

Norton, Andre (3 nominations; 3 wins)
2006:
The Duke's Ballad (by AN & Lyn McConchie) — novel — winner

2005:
Beastmaster's Circus (by AN & Lyn McConchie) — novel — winner

2003:
Beast Master's Ark (by AN & Lyn McConchie) — novel — winner

Online Car Audio (1 nomination)
2008:
dramatic presentation, short form — nomination

Patton, Regina (1 nomination)
2009:
“The Derby” — short story — nomination

Patton, Ripley (2 nominations; 1 win)
2010:
“Corrigan's Exchange” — short story — winner (tie)

2010:
“Over the Rim” — novella/novelette — nomination

Pavletich, Maree (1 nomination; 1 win)
2009:
services to fandom — winner

Pavletich, Matthew (1 nomination)
2003:
for continuous involvement in fandom — services to fandom — nomination

Pegg, Catherine and Stephanie (1 nomination; 1 win)
2009:
The Girl Who Asked for Wisdom and Other Stories — fan publication — winner

Pegg, Stephanie (1 nomination)
2010:
The Event (by Debbie Cowens, Matt Cowens, SP, Jenni Dowsett & Chris Gilman) — fan publication — nomination

Perfect Creature (1 nomination)
2008:
dramatic presentation, long form — nomination

Petersen, Les (1 nomination; 1 win)
2013:
Light Touch Paper, Stand Clear by Edwina Harvey & Simon Petrie, eds. (Peggy Bright Books) — artwork — winner

Petrie, Simon (7 nominations; 3 wins)
2018:
Matters Arising from the Identification of the Body — novella/novelette — winner

2013:
“Flight 404” — novella/novelette — winner

2010:
new talent — winner

2010:
“Downdraft” — short story — nomination

2010:
“Single Handed” — novella/novelette — nomination

2008:
new talent — nomination

2008:
“Murder on the Zenith Express” — short story — nomination

Phoenix SF Society (3 nominations)
2004:
services to fandom — nomination

2002:
services to fandom — nomination

2002:
services to sf and f — nomination

Pirie, Mark (1 nomination; 1 win)
2010:
Voyagers: Science Fiction Poetry From New Zealand (by MP & Tim Jones) — collected work — winner

Pletzers, Lee (1 nomination)
2010:
Masters of Horror Web Community — services to science fiction, fantasy and horror — nomination

Ponder, Alicia (1 nomination; 1 win)
2012:
“Frankie and the Netball Clone” — short story — winner

Popham, Geoff (1 nomination; 1 win)
2015:
Lost in the Museum — artwork — winner

Potts, Anna Caro (1 nomination)
2010:
NZ Speculative Fiction Blogging Week — services to science fiction, fantasy and horror — nomination

Preston, Grant (1 nomination; 1 win)
2003:
fan art — winner

Rabarts, Dan (4 nominations; 3 wins)
2018:
Hounds of the Underworld (by DR & Lee Murray) — novel — winner

2017:
At the Edge (DR & Lee Murray, eds.) — collected work — winner

2014:
Baby Teeth (DR & Lee Murray, eds.) — collected work — winner

2010:
fan writing — nomination

Renaldo, First Sheep on the Moon? (1 nomination; 1 win)
2008:
fan production — winner

Robertson, Freya (1 nomination; 1 win)
2014:
Heartwood — novel — winner

Robson, Alan (8 nominations; 5 wins)
2008:
fan writing — nomination

2007:
fan writing — winner

2007:
services to fandom — nomination

2006:
fan writing — winner

2005:
fan writing — winner

2003:
fan writing — winner

2002:
for continuous unstinting intelligent literary criticism — services to sf and f — nomination

2002:
fan writing — winner

Rose, Laya (1 nomination; 1 win)
2018:
Mistlands — professional production/publication — winner

Rotarangi, Dawn (1 nomination)
2008:
Ripples on the Lake — novel — nomination

Scheib, Richard (4 nominations; 2 wins)
2006:
fan writing — nomination

2006:
Phoenixine — fanzine — winner

2005:
fan writing — nomination

2005:
Phoenixine — fanzine — winner (tie)

Scoones, Paul (4 nominations; 1 win)
2005:
Time Space Visualiser — fanzine — winner (tie)

2004:
Time Space Visualiser — fanzine — nomination

2003:
Time Space Visualiser — fanzine — nomination

2002:
Time Space Visualiser — fanzine — nomination

Sibley, Brian (1 nomination; 1 win)
2015:
Weta Digital: 20 Years of Imagination on Screen (by Clare Burgess, with BS) — production/publication — winner

Singh, Nalini (9 nominations; 2 wins)
2010:
Angel's Blood — novel — nomination

2010:
“Angels Judgment” — novella/novelette — nomination

2010:
Branded by Fire — novel — nomination

2009:
Hostage to Pleasure — novel — nomination

2009:
Mine to Possess — novel — nomination

2009:
“Stroke of Enticement” — novella/novelette — winner

2008:
Beat of Temptation — novella/novelette — winner

2008:
Caressed by Ice — novel — nomination

2008:
Visions of Heat — novel — nomination

Slade-Robinson, Nikki (1 nomination)
2009:
The Seven Signs of Matariki — professional artwork — nomination

Smith, Darian (2 nominations; 1 win)
2018:
services to science fiction, fantasy, and horror — winner

2009:
“Banshee” — short story — nomination

Smith, Keith (1 nomination; 1 win)
2017:
fan artist — winner

Stargate Atlantis - the Promotion Video (1 nomination)
2008:
fan production — nomination

Stone, Grant (3 nominations; 2 wins)
2010:
“The Living Dead Boy” — short story — winner (tie)

2009:
new talent — nomination

2009:
“Under Waves and Over” — short story — winner

Strawbridge, Kate (1 nomination; 1 win)
2018:
Teleport — professional artwork — winner

Summer Star Trek: Mirror, Mirror (1 nomination; 1 win)
2017:
fan production/publication — winner

Sussex, Lucy (2 nominations; 1 win)
2010:
“Something Better Than Death” — short story — nomination

2008:
“Mist and Murder” — short story — winner (tie)

The Tattooist (1 nomination)
2008:
dramatic presentation, long form — nomination

Temple, Ross (3 nominations; 1 win)
2008:
fan writing — winner

2007:
fan writing — nomination

2003:
fan writing — nomination

Thompson, Tulia (1 nomination)
2008:
Josefa and the Vu — young adult novel — nomination

Tobin, Paul (2 nominations; 2 wins)
2016:
White Cloud Worlds Anthology 3 — production/publication — winner

2011:
White Cloud Worlds Anthology — production/publication — winner

Toon, Jo (2 nominations; 2 wins)
2018:
for contributions to Phoenixine and LexiCon convention booklet — fan artwork — winner

2018:
“Pass the Rules” — fan writing — winner

The Unbound Book #1 (1 nomination)
2004:
fanzine — nomination

Under the Mountain (1 nomination; 1 win)
2010:
dramatic presentation, long form — winner

Van Belle, Douglas A. (5 nominations; 1 win)
2010:
“Zombies from Mars” — short story — nomination

2009:
“A Comprehensive and Totally Universal Listing of Every Problem a Story Has Ever Had” — professional publication — nomination

2009:
“The Jackal's Waltz” — novella/novelette — nomination

2008:
“Slag Fairmont - Psychic Zone Ranger” — novella/novelette — nomination

2007:
new talent — winner

Veale, Kevin (3 nominations)
2010:
“Twisted” — novella/novelette — nomination

2008:
“A Day in Her Lives” — novella/novelette — nomination

2007:
“The Pattern Spinner” — short story — nomination

Victoria, Frank (2 nominations; 2 wins)
2012:
Oracle's Fire by Mary Victoria (HarperCollins Voyager) — artwork — winner

2011:
Tymon's Flight — artwork — winner

Victoria, Mary (1 nomination; 1 win)
2012:
Samiha's Song — novel — winner

The Vintner's Luck (1 nomination)
2010:
dramatic presentation, long form — nomination

2008:
Inna Furey — young adult novel — nomination

Walsh, Fran (2 nominations; 2 wins)
2002:
for their masterpiece work of “The Lord of the Rings : Fellowship of the Ring" — services to sf and f — winner

2002:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (by Peter Jackson, FW & Philippa Boyens) — dramatic presentation, long form — winner

Walus, Yvonne Eve (1 nomination)
2008:
Sex, Lies and Here be Dragons — anthology — nomination

Ward, Gareth (2 nominations; 2 wins)
2018:
new talent — winner

2018:
The Traitor and the Thief — youth novel — winner

Weakley, Emma (4 nominations; 4 wins)
2017:
At the Edge by Dan Rabarts & Lee Murray, eds. (Paper Road) — professional artwork — winner

2017:
That Kind of Planet — professional production/publication — winner

2014:
Regeneration: New Zealand Speculative Fiction 2 (Random Static) — artwork — winner

2009:
Newton's Sleep — professional artwork — winner

WearableArt (1 nomination; 1 win)
2014:
production/publication — winner

Wells, Broderick (1 nomination)
2002:
fan writing — nomination

West, Ella (3 nominations)
2010:
Real Life — young adult novel — nomination

2009:
new talent — nomination

2009:
Anywhere But Here — young adult novel — nomination

Weta Digital (1 nomination; 1 win)
2003:
for being the premiere special effects and visual effects facilities in New Zealand — services to sf and f — winner

Weta Workshop (1 nomination; 1 win)
2003:
for being the premiere special effects and visual effects facilities in New Zealand — services to sf and f — winner

Whitaker, Pat (4 nominations)
2010:
Returning — novel — nomination

2009:
new talent — nomination

2009:
Antithesis — novel — nomination

2009:
Mindset — novel — nomination

Williams, Lorraine (1 nomination)
2008:
fan writing — nomination

Young, June (1 nomination)
2010:
fan writing — nomination



Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Sunday 13 May 2018 at 14:11 PT