Compton Crook Stephen Tall Memorial Award Winners By Name


science fiction awards database






































Crawford <— Overview thread —> Deathrealm

  Compton Crook Stephen Tall Memorial Award  
Bacigalupi, Paolo (1 nomination; 1 win)
2010:
The Windup Girlwinner

Bray, Patricia (1 nomination; 1 win)
2003:
Devlin's Luckwinner

Burns, Stephen L. (1 nomination; 1 win)
2000:
Flesh and Silverwinner

Cole, Myke (1 nomination; 1 win)
2013:
Shadow Ops: Control Pointwinner

Drayden, Nicky (1 nomination; 1 win)
2018:
The Prey of Godswinner

Duncan, Alexandra (1 nomination; 1 win)
2015:
Salvagewinner

Durgin, Doranna (1 nomination; 1 win)
1995:
Dun Lady's Jesswinner

Finch, Sheila (1 nomination; 1 win)
1986:
Infinity's Webwinner

Flynn, Michael F. (1 nomination; 1 win)
1991:
In the Country of the Blindwinner

Gannon, Charles E. (1 nomination; 1 win)
2014:
Fire with Firewinner

Garfinkle, Richard (1 nomination; 1 win)
1997:
Celestial Matterswinner

Graham, Daniel, Jr. (1 nomination; 1 win)
1996:
The Gatekeeperswinner

Hinz, Christopher (1 nomination; 1 win)
1988:
Liege-Killerwinner

Jones, Tamara Siler (1 nomination; 1 win)
2005:
Ghosts in the Snowwinner

Kingsbury, Donald (1 nomination; 1 win)
1983:
Courtship Ritewinner

Knapp, James (1 nomination; 1 win)
2011:
State of Decaywinner

Knight, E. E. (1 nomination; 1 win)
2004:
Way of the Wolfwinner

Kuang, R. F. (1 nomination; 1 win)
2019:
The Poppy Warwinner

Lisle, Holly (1 nomination; 1 win)
1993:
Fire in the Mistwinner

McCarthy, T. C. (1 nomination; 1 win)
2012:
Germlinewinner

Melko, Paul (1 nomination; 1 win)
2009:
Singularity's Ringwinner

Mitchell, Syne (1 nomination; 1 win)
2001:
Murphy's Gambitwinner

Moon, Elizabeth (1 nomination; 1 win)
1989:
Sheepfarmer's Daughterwinner

Novik, Naomi (1 nomination; 1 win)
2007:
His Majesty's Dragonwinner

Palmer, Ada (1 nomination; 1 win)
2017:
Too Like the Lightningwinner

Palmer, David R. (1 nomination; 1 win)
1985:
Emergencewinner

Rosenblum, Mary (1 nomination; 1 win)
1994:
The Drylandswinner

Rowley, Christopher B. (1 nomination; 1 win)
1984:
The War for Eternitywinner

Severance, Carol (1 nomination; 1 win)
1992:
Reefsongwinner

Sherman, Josepha (1 nomination; 1 win)
1990:
The Shining Falconwinner

Snyder, Maria V. (1 nomination; 1 win)
2006:
Poison Studywinner

Spencer, Wen (1 nomination; 1 win)
2002:
Alien Tastewinner

Stoddard, James (1 nomination; 1 win)
1999:
The High Housewinner

Van Name, Mark L. (1 nomination; 1 win)
2008:
One Jump Aheadwinner

Waitman, Katie (1 nomination; 1 win)
1998:
The Merro Treewinner

Wilde, Fran (1 nomination; 1 win)
2016:
Updraftwinner

Wren, Thomas (1 nomination; 1 win)
1987:
The Doomsday Effectwinner























































































































































Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Tuesday 16 Apr 2019 at 18:23 PT