Dell Magazines Award All Nominees


science fiction awards database


Deathrealm <— Overview thread —> Ditmar

  Dell Magazines Award  
Ahmad, Taimur (5 nominations; 1 win)
2017:
“Everyone Is Split” — honorable mention

2017:
“Noor” — winner

2016:
“Green Tunnels” — honorable mention

2015:
“Everything Is Magic” — honorable mention

2014:
“Canyonlands” — honorable mention

Altman-Kurosaki, Noam (1 nomination)
2014:
“The Sons” — first runner-up

Arkenberg, Therese (1 nomination)
2013:
“The Astrologer's Telling” — honorable mention

Aston, Karen (1 nomination)
2016:
“Thieves Gold” — honorable mention

Baldridge, Rebekah (1 nomination; 1 win)
2012:
“Superpositions” — winner

Banjarian, Rani (1 nomination; 1 win)
2016:
“Lullabies in Arabic” — winner

Barr, Alexandra (2 nominations)
2018:
“Flood Daughter” — honorable mention

2017:
“Questions for Orreta” — second runner-up

Beamer, Amelia (2 nominations)
2005:
“The First Stone” — honorable mention

2004:
“Assisted Living” — second runner-up

Bergeron, Gian-Paul (1 nomination)
2017:
“Protagonist” — honorable mention

Blair, Eliza (4 nominations)
2007:
“Tangle” — honorable mention

2006:
“Beast” — honorable mention

2006:
“Silver Eyes” — first runner-up

2005:
“Friends in Need” — first runner-up

Bokenkamp, Natty (2 nominations; 1 win)
2007:
“Cargo” — second runner-up

2007:
“The Uncanny Valley” — winner

Brand, Sara (1 nomination)
2011:
“Perchance to Dream” — honorable mention

Campbell, Cody D. (1 nomination)
2019:
“Crossing Over” — first runner-up

Champié, Marri (3 nominations)
1999:
“The Mascarene Event” — first runner-up

1999:
“The White Seal” — second runner-up

1998:
“Old Bones” — second runner-up

Chronister, Kayla (2 nominations; 1 win)
2015:
“How the Blood Spills” — winner

2014:
“Swans and Ravens” — honorable mention

Cochran, William Stacey (1 nomination)
1998:
“Within the Parallax” — honorable mention

2019:
“Unexplained Phenomena” — second runner-up

Combs, Courtney (1 nomination)
2015:
“#72 Days” — third runner-up

Curtis, Ana Maria (1 nomination; 1 win)
2019:
“Military Sunset” — winner

Davia, Laura (1 nomination)
2016:
“Get Out of Here” — second runner-up

Davis, Arthur (2 nominations; 1 win)
2019:
“Gawain” — honorable mention

2018:
“Happy? Sad?” — winner

DeTar, Lena (6 nominations; 1 win)
2002:
“Making Waves” — winner

2002:
“The Dying of the Light” — second runner-up

2001:
“Obon Night” — honorable mention

2001:
“Perfect Authentic Cadence” — first runner-up

2000:
“Clearing Up” — honorable mention

2000:
“Fire and Ice” — second runner-up

Dickinson, Seth (3 nominations; 1 win)
2011:
“The Immaculate Conception of Private Ritter” — winner

2008:
“Hypocrite” — first runner-up

2007:
“Claymore Three-Zulu” — honorable mention

Donnelly, Lara (5 nominations; 1 win)
2013:
“To the Dogs” — winner

2012:
“Case of the Smitten Magician” — third runner-up

2011:
“The Case of the Wayward Sister” — honorable mention

2010:
“Family Ties” — honorable mention

2009:
“The Case of the Unassuming Book and the Very Soiled Trousers” — honorable mention

Elliott, Sarah Jane (1 nomination)
2001:
“To Soothe the Savage Beast” — honorable mention

Emmons, Michael (1 nomination)
2004:
“The Autumn Gardens” — honorable mention

Eure, Josh (1 nomination; 1 win)
2009:
“We Were Real” — winner

Figgins, Jeremy (1 nomination)
2008:
“An Acre in the Woods” — second runner-up

Forbes, Amy Beth (1 nomination)
2002:
“Fire Water” — honorable mention

Fries, Aaron (1 nomination)
1999:
“Through Your Metal Eyes” — honorable mention

Fuller, Jameyanne (2 nominations)
2015:
“Naming Angelo” — second runner-up

2014:
“The Year of Salted Skies” — third runner-up

Gagnon, Emmalee (1 nomination)
2019:
“Say Her Name” — honorable mention

Garber, Melissa (1 nomination)
1997:
“The Hidden One” — second runner-up

Gilmore, Courtney (1 nomination)
2016:
“The Numbers Queen of Harlem” — honorable mention

Gleason, Elena (1 nomination)
2009:
“Aeroplasty” — honorable mention

Goldman, Sarah (1 nomination)
2017:
“Ravenous Things” — honorable mention

Griggs, Eleanor (2 nominations)
2016:
“Nostos” — first runner-up

2016:
“Wags” — third runner-up

1998:
“Dryad” — first runner-up

Gurel, Alexandra (2 nominations)
2014:
“The Fire in the Sky” — honorable mention

2013:
“Fantasmas Maravilhosas” — first runner-up

Ha, Anthony (2 nominations; 2 wins)
2005:
“Around the World” — winner

2004:
“Orbiting” — winner

Halpern, Rachel (3 nominations)
2012:
“The Taste of Salt” — second runner-up

2011:
“A Clarity of Mind” — honorable mention

2010:
“Lucky Stiff” — third runner-up

Hartenbaum, Alissa (1 nomination)
2013:
“The Boy in the Bell Tower” — honorable mention

Head-Jones, Austin (1 nomination)
2004:
“The Dark” — honorable mention

Higgins, Caitlin (1 nomination)
2013:
“The Changeling” — third runner-up

Hubley, Brittney (1 nomination)
2018:
“Shitbucket” — third runner-up

Hughes, Jerry W., Jr. (1 nomination)
1997:
“Paschen's Story” — first runner-up

Jacobsen, Mark (2 nominations; 1 win)
2001:
“Conquering Europa” — winner

2000:
“Farther Out and Farther Down” — first runner-up

Kammer, Garrison (1 nomination)
2018:
“Venus Return” — honorable mention

Kanakia, Rahul (3 nominations)
2009:
“Between Dusk and Twilight” — honorable mention

2007:
“Money Is the Best Damn Thing There Is” — first runner-up

2007:
“The Silent Horde” — third runner-up

Karpierz, Gwendolyn (2 nominations)
2015:
“Embryos” — honorable mention

2014:
“Autumn Drowning” — honorable mention

Kim, Alice (1 nomination)
2005:
“Are You Getting All of This?” — second runner-up

Kirby, Matt (1 nomination)
2004:
“The Relic Monger's Tale” — honorable mention

Kirby, Matthew (1 nomination)
2003:
“A Book of Revelation” — first runner-up

Kirtley, David (2 nominations; 1 win)
1997:
“I Think Therefore…?” — third runner-up

1997:
“Lest We Forget” — winner

Krahe, Catherine (2 nominations)
2006:
“Running After the Twilight Sirens” — second runner-up

2005:
“Undine” — honorable mention

Kuang, Rebecca (1 nomination)
2018:
“The Corpse Return” — second runner-up

Larson, Rich (6 nominations; 1 win)
2015:
“Bidding War” — first runner-up

2015:
“Edited” — honorable mention

2015:
“The Delusive Cartographer” — honorable mention

2014:
“The King in the Cathedral” — second runner-up

2014:
“The Nostalgia Calculator” — winner

2013:
“Atrophy” — second runner-up

Leech, Stephen (2 nominations; 1 win)
2008:
“Blank, White and Blue” — winner

2007:
“The Whale-Zeppelin Canard” — honorable mention

Lingen, Marissa (1 nomination; 1 win)
1999:
“In the Gardens and the Graves” — winner

Lister, Rachel (1 nomination)
2013:
“The Boundary Wall” — honorable mention

Long, Beth Adele (1 nomination; 1 win)
2000:
“Repeating Patterns” — winner

Lorentzen, Pearl (1 nomination)
2017:
“Braidwood Rings” — third runner-up

Mandelo, Brit (1 nomination)
2012:
“Writ of Years” — third runner-up

McGill, C. E. (1 nomination)
2018:
“Sapphire, Dagger, Hall” — honorable mention

McNulty, Rebecca (3 nominations)
2012:
“Sister Kite” — honorable mention

2011:
“The Little Man's Call” — honorable mention

2010:
“Sister's Hands” — second runner-up

Miller, A. Kaay (1 nomination)
1998:
“Like Mad Cassandra” — honorable mention

Miller, Sarah (2 nominations)
2009:
“The Best and Bitt'rest Kiss” — first runner-up

2008:
“Clockwork Angels” — honorable mention

Morgan, Maggie (1 nomination)
2009:
“Suspended” — second runner-up

Neuenschwander, Bryn (2 nominations; 1 win)
2003:
“Calling Into Silence” — winner

2003:
“The Legend of Anahata” — honorable mention

O'Connor, Joseph (1 nomination)
2019:
“Music in the Other Room” — third runner-up

Olson, Amanda (1 nomination)
2011:
“Aunt Victoria” — first runner-up

Orrell, Kasey (1 nomination)
2008:
“Fly True” — honorable mention

Perin, Adam (1 nomination)
1998:
“Silent Exemplar” — third runner-up

Porter, Gary R. (1 nomination)
2002:
“Judge and Jury” — honorable mention

Powers, Anthony (2 nominations)
2012:
“Opus 4: Duet for Expressionism and Absinthe” — third runner-up

2010:
“Left” — honorable mention

Ruskin, Elan (2 nominations)
2001:
“Small Mercies” — second runner-up

2000:
“The Dreamer's Guild” — honorable mention

Saunders, Miah (2 nominations)
2011:
“Death's Lady” — honorable mention

2010:
“Lilith” — first runner-up

Seay, Thomas (3 nominations)
2003:
“Alone Again” — second runner-up

2003:
“Weathered Mountains” — honorable mention

2002:
“Self-Defense” — first runner-up

2005:
“Astep” — honorable mention

Sichevaya, Alina (1 nomination)
2017:
“Everything in Both Hands” — honorable mention

Sinoff, Meghan (1 nomination; 1 win)
2006:
“Shift” — winner

Smith, Caighlan (2 nominations)
2016:
“A Pest Most Fiendish” — honorable mention

2015:
“Greave” — honorable mention

Sobel, Rachel (2 nominations; 1 win)
2011:
“In the Time of the Drought” — third runner-up

2010:
“The Dead Star, the Satirist, and the Soldier” — winner

Spalding, Kendra Leigh (1 nomination)
2011:
“Caveat” — honorable mention

Spaulding, Claire (3 nominations)
2019:
“Baucis” — honorable mention

2018:
“Four Days to Opening Night” — first runner-up

2017:
“The Food of Love” — first runner-up

Stevens, Madeline (1 nomination)
2012:
“Halcyon Days” — first runner-up

Su, Josephine (1 nomination)
2019:
“The Gilding of the Stray” — honorable mention

Sumner-Smith, Karina (2 nominations)
2003:
“She Is Elizabeth Lynn Rhodea” — honorable mention

2002:
“Loving the Bomb” — honorable mention

Tarnell, William (1 nomination)
2013:
“Pig and Plume” — honorable mention

Tersoff, Emily (1 nomination)
2008:
“Stay with Me” — honorable mention

Thornbury, Emily (1 nomination; 1 win)
1998:
“The Wormholes” — winner

Tseng, Tina (1 nomination)
2011:
“A Treatise on the Duality of Peace and Accomplishing a Rewarding Parent-Child Relationship Based Upon Mutual Respect and Love” — honorable mention

Velichansky, Michail (2 nominations)
2005:
“Evelyn” — third runner-up

2004:
“Games of the Children's Ward” — honorable mention

Walters, Trent M. (1 nomination)
1999:
“Driven Like the Snow” — honorable mention

Westwood, Jeannette (1 nomination)
2009:
“Locked and Keyed” — honorable mention

White, Rebekah (1 nomination)
2008:
“Girl Wonder” — third runner-up

Wright, Barbara (1 nomination)
2004:
“Community” — first runner-up

Yu, E. Lily (3 nominations)
2012:
“Isle, Who Saw Clearly” — honorable mention

2011:
“The Cartographer's Wasp and the Anarchist Bees” — second runner-up

2010:
“An Aureate Earth” — honorable mention



Copyright 2012 - 2019 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Friday 22 Mar 2019 at 15:06 PT